2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

Ağustos dönemi eş durumu, sağlık durumu, özür grubu atama başvuruları birinci aşama başlıyor.

2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

2016 Ağustos eş durumu, özür grubu ataması başvuruları başlıyor

Öğretmen olarak görev yapan MEB personellerinin 2016 yılı Ağustos dönemi eş durumu ataması, sağlık durumu ataması, 2016 ağustos eş özrü, 2016 ağustos sağlık özrü tayinleri ve diğer nedenlere bağlı özür grubu ataması tayin süreci başlıyor.

ÖZÜR GRUBU ÇEŞİTLERİ

Öğretmenler özür grubuna bağlı olarak yıl içerisinde Şubat ve Ağustos ayları olmak üzere iki defa özür grubundan tayin isteyebilmektedir. Öğretmenlerin en çok tayin istediği özür grubu olarak eş durumu ataması dikkat çekmektedir. Eş durumundan Doğu ve Güneydoğu bölgesinde başta olmak üzere öğretmenlerin çok yer değiştirdiği gerekçesi ile sözleşmeli öğretmen ataması da geçtiğimiz günlerde tekrar yürürlüğe girmişti. Özür grubunda eş durumundan sonra en çok tayin istenen özür grubu çeşidi sağlık özrü ataması olarak görülmektedir.

Öğretmenlerin özür grubu atama çeşitleri; Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler (Sağlık Özrü), Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler (Eş Durumu), Can Güvenliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler, Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler, Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirmeler olarak sınıflandırılmaktadır.

2016 yaz dönemi, ağustos dönemi eş özrü, sağlık özrü başta olmak üzere özür durumu atamaları başvuruları 11.08.2016  yani bugün itibari ile başladı.

2016 ağustos özür grubu kılavuzu için TIKLAYINIZ

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Özür grubu başvuruları iki aşamada gerçekleşecek ve başvurular MEBBİS üzerinden yapılacak.
 • Ağustos özür grubu başvuru tarihleri birinci aşama, 11-17.08.2016 tarihlerinde, ikinci aşama 22-26.08.2016 tarihlerinde yapılacak.
 • Özür grubu atama sonuçları 31.08.2016 tarihinde açıklanacak.
 • Özür grubu atama sonucundan sonra ilişik kesme işlemleri 01.09.2016 tarihinden itibaren yapılacak.

Özür grubu atamaları hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Özür grubu atamalarında hizmet puanı hesaplanmasında özür grubu başvuru tarihlerinin son günü dikkate alınacak olup özür grubu başvurularında hizmet süresi hesabında 30 Eylül tarihi baz alınacak.

YURT DIŞINDA VE AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR

Aylıksız izinde olanlar özür grubu başvurusunda bulunabilir mi? Askerde olan, doğum izinde olan, yurt dışında olan öğretmen eş durumu başvurusu, sağlık durumu başvurusu, özür grubu başvurusunda bulunabilir mi?

30.09.2016 tarihine kadar askerlik süresi bitecek olan, doğum izninden dönecek olan, aylıksız izinden, yurt dışı görevinden dönecek olan öğretmen özür grubu başvurusu yapabilir. Eş durumundan, sağlık özründen vb ataması gerçekleşen öğretmen 30.09.2016 tarihine kadar görevine başlamadıysa atamaları iptal edilir.

BİRİNCİ, İKİNCİ AŞAMA VE ONAY

Özür grubu başvuruları belirttiğimiz üzere iki aşamada gerçekleşecek olup, özür grubu birinci aşamasında sırasıyla; başvu yapan öğretmen, okul müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüğü tarafından MEBBİS‘te onay verilecek. Özür grubu başvurularının ikinci aşamasında yani tercih aşamasında başvuru yapan öğretmen onaylayacak, okul müdürlüğü onaylayacak. İkinci aşamada ilçe/il milli eğitim müdürlüğü onay vermeyecek.

SAĞLIK ÖZRÜ

Sağlık özründe dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Sağlık özründen atama isteyen öğretmenin öğretmen olan eşi de tayin isteyebilir.
 • Sağlık özründe öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu, annesi, babası, yargı kararı ile vasi tayin edilen kardeşi rahatsızsa, hastalığının tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde yapılamıyorsa sağlık özründen atama isteyebilir.

Sağlık özrü raporu nereden alınmalıdır? Sağlık özrü raporu özel hastaneden alınabilir mi?

Sağlık özrü raporu devletten de alınabilir özelden de alınabilir. Atama isteyecek kişi, resmi veya özel sağlık kurum & kuruluşlarından alacağı sağlık kurulu raporu ile sağlık özrü atamasına başvurabilir.Sağlık kurulu raporunda yazması gereken ibare önemli. Atama isteyecek öğretmenler sağlık kurulu raporunda bu ibarenin olmasına dikkat etsin. Sağlık kurulu raporunda; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yer almazsa başvurular kabul edilmez.

Sağlık özründen nereye tayin istenebilir?

Anne, baba veya kardeş için sağlık kurulu raporu alındıysa ve bu yüzden sağlık özründen tama istenecekse, hasta kişinin AKS  (Adres Kayıt Sistemi) çerçevesinde ikamet ettiği yere tayin istenebilir.

Sağlık özründe, sağlık özrü başvurusunda istenecek belgeler nelerdir?

 • Başvuru tarihi itibari ile son 6 ay içerisinde alınmış olan sağlık kurulu raporu
 • Sağlık kurulu raporu özelden ya da resmi kurumdan alınabilir.
 • Sağlık kurulu raporunda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yer almak zorundadır.
 • Kardeşinin vasisi olduğunu gösteren mahkeme evrakı.

EŞ DURUMU ATAMASI

Eş özründe, eş durumu atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Özür grubu kılavuzu kapsamında eşleri belirtilen yerlerde çalışanlar eş durumundan atama isteyebilirler.
 • Eşi sigortalı çalışanların başvuruların birinci aşamasının son günü itibariyle son iki yıl içerisinde 360 günlük sigortalı olduğunu belgelendirenler eş durumu atamasına başvurabilirler.
 • Öğretmen ve devlet memurlarının adaylıklarının kaldırılmış olması gerekmektedir. Adaylığı kalkmayan öğretmen veya memur atandığı yerde 30.09.2016 itibari ile bir yılını dolduruyorsa eş durumu atamasına başvurabilir.
 • Aday öğretmen eş durumu, özür grubu ataması isteyebilir mi? Aday öğretmen özür grubuna, eş durumuna başvurabilir mi?
 • Adaylığı kaldırılmayan ancak atandığı yerde 30.09.2016 tarihi baz alındığında bir yılını dolduran aday öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir, ataması çıkan aday öğretmen en geç 19.09.2016 tarihinde yeni görev yerinde göreve başlamak zorundadır.
 • Eş durumundan atama isteyecek öğretmenin eşi askerdeyse, askerde olan eşin kamu personeli olarak görev yaptığı yere eş durumundan atama isteyebilir.
 • Eşi TSK personeli olup görev yeri yeni değişen TSK personelinin atama belgesi, atama kararları gereklidir.

Eş durumunda istenen belgeler, eş özrü başvurunda istenen, gerekli belgeler nelerdir?

 • Eşinin çalıştığı yerden alınacak olan görev yeri belgesi,
 • İşyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
 • Son iki yıllık sürede 360 gün sigortalı olduğunu gösterir belge,
 • Eşlerin ikisi de öğretmense, eş durumundan herhangi bir belge istenmemektedir. Eşi öğretmen olanlardan belge istenmemektedir.
 • Eşi memur olanlardan istenen belge görev yeri belgesidir. Eşi memur olanların görev yeri belgesi ibraz etmesi yeterlidir.

Diğer hususlar;

 • Eşi sağlık çalışanı olan, ataması, tayini çıkan ve CKYS’ye düşmeyenlerin eş durumu konusunda mağduriyet yaşanmaktadır.
 • Eş durumu atamalarında ikametgah belgesi istenmemektedir.
 • Eşi özel sektörde çalışanlardan istenen belgeler; son iki yıl içerisinde 360 gün sigortasını gösterir belge, işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, görev yeri belgesi

İL & İLÇE EMRİ

Eş durumu, özür grubunda il emri, ilçe emri uygulanacak mı? MEB il emri ve ilçe emrini hiçbir zaman kılavuza koymadı, il emri ve ilçe emri inisiyatif gösterilerek MEB personellerinin mağdur edilmemesi için dönem dönem uygulanmıştır. Son dönemlerde il ve ilçe emrinin uygulanmadığını görmekteyiz. MEB, 2016 Ağustos özür grubunda il/ilçe emri uygulayacak mı bilemiyoruz, şu anda MEB’in bu yönde bir açıklaması, duyurusu bulunmamaktadır.

AÇIĞA ALINANLARIN DURUMU

15 Temmuz darbe girişimin ardından kamuda yapılan araştırmalar neticesinde açığa alınan öğretmenlerin normları eş durumunda boş gösterilecek mi sorusu sorulmaktadır. Açığa alınan öğretmenlerin normları, kontenjanları eş durumunda, özür durumunda boş olarak gösterilmeyecek. Çünkü bu öğretmenlerin kesinleşmiş cezaları, ihraçları şu anda söz konusu değil. Sadece tedbir amaçlı açığa alındılar. Eğer soruşturma ya da farklı bir işlem sonunda meslekten atılırlarsa o zaman normları boş gösterilebilir. Açığa alınan öğretmenlerin normları eş durumuna, özür durumuna ve ilk atamaya boş gözükmemektedir.

Eş durumu tayinleri, eş durumu ataması, özür grubu ataması başvuru ekranı için TIKLAYINIZ

Özür grubu başvuru ekranı ne zaman açılacak?

Eş özrü, sağlık özrü, özür grubu tayin, atama başvurusu ekranının gün içerisinde açılması beklenmekte olup önceki yılların özür grubu başvuruları göz önüne alındığında başvuruların ilk günü öğleden sonra özür grubu başvuru ekranının açılacağı tahmin edilmektedir.

Özür grubu ataması kapsamında gelen sorular ile sürekli Güncellenecek

Sosyal Medyada Paylaşın:

319 yorum

 1. Merhabalar bir sorum olucaktı. Şuan nişanlım astsubay bende kpss ye giricem eger kazanırsam atamam nikahtan sonra olursa gittiğim yerde 5 sene kalma zorunluluğu asker eşinde geçerli mi? Yanıma atanmam için nikahı illa atamadan sonra mı yapmal lazım?

 2. Mrb hocam eşim öğretmen ığdırda atanalı 2 yıl oldu eş durumuyla tayın istiyoruz kendim de bursada bir devlet kurumunda taşören güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum yanlız şirketim istanbulda limited şirketi faaliyet belgesi alamıyoruz bursadan şirketin bursada şubesi yok ne yapmamız gerekiyor tşkler

 3. Merhaba, eşim askeri personel. özür grubu(eş) atamalarından tayinim çıkmadı. Eşimin askeri personel olması ve tsk ile meb arasındaki protokele istinaden, görev yapmak istediğim ilçedeki norm sayısı gösetilmeksizin, görev yerimde değişikliğine gidebilir miyim?

 4. Merhaba ben öğretmenim eşim özel sektörde sigortalı olarak çalışıyor. İlk atandığım yerden zorunlu hizmet görevimi tamamlamadan eş durumuyla eşimin yanına geldim. Her yıl mayıs ayında okuldan eşimin çalıştığını gösterir belgeler isteniyor.Eşimin askere gitmesi durumunda ise sigortadan çıkışı yapılacak. Bu durum okulum benden tekrar belge istediğinde beni sıkıntıya düşürür mü yani doğuya gitme ihtimalim var mı? (Son 2 yılda 360gün sigorta şartına uyuyor eşimin sigortası yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba ben öğretmenim eşim özel sektörde sigortalı olarak çalışıyor. İlk atandığım yerden zorunlu hizmet görevimi tamamlamadan eş durumuyla eşimin yanına geldim.
  Eşiminaskere gitmesi durumunda sigortadan çıkışı yapılacak

 6. Eşim sözleşmeli öğretmen olarak geçen yıl Iğdır a atandı. Eş durumu tayini isteyecegim ben de kadrolu öğretmenim. Ne gibi evraklar gerekir.

 7. İyi aksamlar hocam benim iki sorum olacak 1. Sağlık kurulu raporumda görev yaptıgı yerde su tedaviyi alması lazım diye yazdı bende görev yaptıgım yere dilekçeyi verdim ve il saglık müdürlüğü cevap olarak bu bölüm bizde mevcut değildir. Yazdı sorum su bu sağlık özrü tayini için yeter li mi? Bu arada saglık kurulu raporum 3 doktor imzalı bazıları 5 diyor sıkıntı olur mu? Son sorum tedavi olacağım il izmir yazdıktan sonra gelmeme ihtimalim var mı

 8. Hocam merhabalar benim eşimin A İlinden B İline isteğe bağlı haziran il dışı atamalarıyla tayini çıktı şimdi eş durumuyla eşimin çalıstığı ilçeye tayinini almak istiyoruz ancak okul müdürü tayin başvurusunda bulunamayacağımızı bir yıl çalışma zorunluluğumuzun olduğunu söyledi ilçe ve il milli eğitimi aradık başvuruda bulunabileceğimizi söylediler evraklarımız hazır ne yapacağımıı şaşırdık basvuruda bulunabilirmiyiz şimdiden teşekkürler

 9. Ben özel sektör deyim eşim ögretmen, benim sigorta mı işlememişler şimdi geriye dönük işlem yapıyor lar sisteme hala düşmedi, çalıştığım şirket ten 1Şubat 2016 tarihi itibarı ile firmamız da çalışmaktadır yazısı aldım bu belge eş durumu tayini yapabilir miyiz. Suan hala aynı firma da çalışmak tayım. Şimdiden teşekkürler

 10. Merhabalar. Ben %70 özür durumu bulunan devlette çalışan bir öğretmenim. Benim özür durumumdan tayinim yaşadığım şehire çıktı. Eşim polis memuru şuanda doğu görevi için tayini çıktı. Benim özür durumumdan dolayı burda kalması gerekmez mi? eş durumu burda işlemiyor mu ? Bu sorunun çözümü var mıdır?

 11. Eşim merkezi kayseri olan sirketin izmirdeki yerinde calisiyor.fakat ticaret odasi ve resmi gazetede bu is yerinin izmirde faaliyette oldugunu gosteren bir yazi yok.sgk da is yeri adresi izmir olarak yazili.sgk dan alinan bu belge is yerinin izmirde faal olduguna kanit olur mu gecerli midir?

 12. Merhaba. Esim bir ay kadar once hemsire olarak devlet hastanesine Atandi. Fakat hala zimmete(çkys) dusmedi. Ozur grubundan tayin istememin bi yolu var mi?

 13. ben ankarada özel sektörde çalışıyorum eş durumu atamam için soracağım.firmamın ana merkezi istanbul ama ankarada şubesi var hem istanbul hem ankaradan ticaret odalarından falıyet belgesı almam gerekıyormu

 14. merhaba
  ben erzurumun bir ilçesinde görev yapmakta iken adaylık sınavından başarısız olduğum için başka bir ilçeye nakil edildim. şubat 2016 da atandım. bu durum eş durumuna engel olur mu
  teşekkürler

 15. Esim ögretmen ben turktelekomda calisiyorum esim es durumu tayini yapicak ama benden istenen belge
  görev yeri belgesi ve halen calismakta olduma air olan belge ikiside ayni belgemi telekom mudurlugu ikisinin de ayni oldunu soyledi yardimci olabilirmisiniz

  • Türk Telekom size görev yeri belgesi versin, o belgede de sizin orada halen çalışıyor olduğunuzun ibaresi yer alsın. Tek belge yeterlidir.

 16. Günaydın.Benim eşim A ilçesinde bankacı olarak çalışıyor. İkamet ettiğim yer de B ilçesi Ben hem eşimin çalıştığı ilçeye hem de ikamet rttiğim başka ilçeye tayin isteyebilir miyim?

  İkisine birden isteyebilirsem
  Sistemde özür grubundan eş durumu bölümünü mü işaretleyeceğim.

  Yoksa ikamet ettiğim yerdeki okullara tayin isteyebilmek için hangi özür grubunu işaretleyeceğim.
  Eşimin Zirast Bankası iş yerinden alacağım görev yeri belgesinin tarihi önemli mi? Şu tarihten itibaren diye kriter var mı?
  Çok teşekkür ederim.

  Elşi

 17. Merhaba. Annem için rapor verildi. Fakat raporda sadece hayatını idame ettirebilmek için başkasına ihtiyacı oldugu yazıyordu. Aynı manaya geliyor fakat farklı kelimeler kullanılmış. Acaba atamada sorun oluşturur mu?çok teşekkürler

 18. Öncelikle herkesi tek tek cevapladığınız için ve emeğiniz için teşekkürler. Eş durumuyla ilgili bir sorum olacak. Eşimin ataması çıktı fakat benim başvuracağım sürede henüz yeni tayin yerine katılış yapmamış olacak.eşimin yeni tayin yerine atama yaptırabilmem için Görev yeri belgesi yerine başka bir evrakla eş durumu için başvuru yapabilir miyiz?

  • Eşinize ait atama kararnamesi varsa buna binaen başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca kurumdan iki satır yazı alın garanti olsun. Yazıda atamasının çıktığı il/ilçe yazsın ve orada göreve başlayacağı tarih belirtilsin. Bunlar atama kararnamesinde varsa gerek yok.

 19. Merhaba, eşim yök e bağlı devlet üniversitesinde yrd doç bu durumda da sadece görev yeri belgesi yeterli mi? Başka hangi evrakları hazırlamamız gerekir?

 20. Merhaba. Aylıksız izin 30 eylüle kadar bitmezse atama iptal edilir demişsiniz. Klavuzda da öyle yazıyor doğru. Bursa memi aradım 2 ağustos da askerim 1 Şubata kadar da askerde olacağım dedim. Hocam sorun olmaz tayininiz olursa askerde olduğunuza dair belge yollayın ve dilekçe yazın dediler. Ama ilişik kesme nasıl olacak. Bilgi verirseniz teşekür ederim

 21. İyi aksamlar hocam benim iki sorum olacak 1. Sağlık kurulu raporumda görev yaptıgı yerde su tedaviyi alması lazım diye yazdı bende görev yaptıgım yere dilekçeyi verdim ve il saglık müdürlüğü cevap olarak bu bölüm bizde mevcut değildir. Yazdı sorum su bu sağlık özrü tayini için yeter li mi? Bu arada saglık kurulu raporum 3 doktor imzalı bazıları 5 diyor sıkıntı olur mu? Son sorum tedavi olacağım il izmir yazdıktan sonra gelmeme ihtimalim var mı şimdiden allah razı olsun

 22. Merhaba ben erzurumda ogretmen nisanlim yozgatta asistan doktor.nikahimiz yeni kiyildi.agustosta es durumu yapmam icin hangi belgeleri ne zaman nereye vermem lazim surecle alakali bilgim yok detaylariyla anlatirsaniz sevinirim

 23. Ben ve eşim öğretmeniz..büyük şehir belediyesi olan bir ilde A ilçesinde görev yapıyoruz..merkez ilçe değil..merkez ilçe olmayan başka bir B ilçesinde ikametim.. eşim bu durumda B ilçesine eş durumundan başvuru yapabilir mi?

 24. Merhaba ben sınıf öğretmeniyim..eşim ise izmir de özel sektörde çalışıyor eş durumundan izmir e çıkma olasılığı nedir? Malum il dışından pek açmadı..nasıl gelebilirim eşimin yanına.ve ikametinin nerede olduğu önemli mi?teşekkür ederim.

  • Hizmet puanınız düşükse İzmir sınıf öğretmenleri için çok zor. Eş durumu harici de zaten gitmek imkansız. İl emri ilçe emri verirlerse gidebilirsiniz. İkamet önemli değil.

 25. Ben ogretmenim esim ise saglik memuru(tibbi sekreter). Esimin yanina tayin isteycegim. Ilk asama icin hangi belgeleri hazirlamamiz gerekiyor? Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

 26. Hocam merhaba ben tek öğretmenli bir okulda görev yapıyorum. Ağustos özür grubu ilk aşama basvurusunda il dışında olacağım icin kisisel olarak basvurup müdür yetkili olarak onaladiktan sonra evraklari meb e gondermeden ikinci aşama açılır mi? Veya gelince meb e ulastirsam mümkün müdür? Burasi büyükşehir olmayan bir merkez köy ve es durumundan gelmistim . Bu defa merkeze başvuru yapabilirim değil mi? Teşekkür ederim.

 27. Ben agustosta babamın saglik durumundan dolayi tayin almayi isteyen bir öğretmenim. Tayin aldiktan sonra her sene milli egitim Müdürlüğü hastaligin devam ettigine dair bir rapor veya belge istiyor mu?diyelim ki iyilesme gerceklesti (inşallah) beni başka bir okula gonderme ihtimali varmi. Zorunlu hizmetim 07.09.2017 de bitecek. Şimdiden tesekkurler

 28. Hocam esim de ben de ogretmeniz. agustos Özür grubunda babamın sağlık durumunu gösterip tayin isteyeceğiz. AynI anda ikimize çıkmaz da birimizden birine çıkarsa çıkanın iptal hakkı oluyor mu? Veya ne yapmak gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Evet iptal ettirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Birinize çıkmazsa durumu anlatan bir dilekçe ile özür atamanızın iptalini istersiniz.

 29. 2017 iller arası tayin istedim ama iller arası değil de en sona yazdığım il içindeki okul geldi bugün itibarıyla da yeni okulamda işe başladım.şu an bekarım ama temmuz ayı içinde nikah yaparsam ağustosta Özür grubu başvurusunda bulunabilir miyim?

 30. Merhabalar ben polis memuruyum. Eşim suan benim bulunduğum ilçede sınıf öğretmeni. Benim atamam 5 haziran 2017 de İstanbul’a oldu. Ben İstanbul’da göreve başlamadan eşim eş durumundan yanıma tayin isteyebilir mi? Benim İstanbul’da göreve başlama tarihim Ağustos sonunu bulabilir bu sebeple endişe ediyoruz. Ayrıca suan hala İstanbul’da atamamın yapıldığı ilçe belli değil. Ne yapabiliriz bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler

  • Sizin atama kararnamenize göre isteyebilir düşüncesindeyiz. Emniyet bünyesinde bu şekilde atama istenip istenmediğiniz siz kendi özlük büronuza sorarsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız. Sizin atamanız oldu ancak göreve başlamadan emniyet sizi eski yerinizde mi gösterecek yoksa yeni yerinizde mi gösterecek biz bilemeyiz.

 31. Eşim tsk personeli ve atamasinin yapilmasiyla 1. aşama arasinda cok kisa bir sure var. Atama belgesini faks ile ibraz etmesi kabul edilir mi? Ikinci sorum ise milli egitim bakani ozur grubu atamalarinda kaymakam dahil butun calisanlar ogretmen eşin yanına tayin isteyecek demisti. Bu konuda bilginiz var mi?

  • Atama kararnamesini faks ve tarayıcıdan taratarak göndermeniz yeterli. Bahsettiğiniz eş durumu hususunda ise resmi açıklama yok. Hepsi Ağustos 2018 eş durumunda belli olacak.

 32. Meb de öğretmenim. Başka bir ilde özel okuldan teklif geldi. Hemen istifa etsem. o ilin özel okuluna geçsem, eşim ( eşim de meb de öğretmen) 2017 özür grubu ile yanıma tayin isteyebilir mi?
  o iş yerinde çalışma süremle ilgili sorun çıkartılır mı ? TEŞEKKÜR EDERİM

 33. Ben polis memurunun. Zonguldak a tayinim çıktı​. Eşim edebiyat öğretmeni. (Siirt) için il dışı tayinde hiç açık yok. Özür grubu atamasında da açık olmazsa yada yerlestirilemezse durum nasıl olur. Yada Zonguldak a yanıma nasıl gelebilir?

 34. Esim vanda polis haziranda antalyaya tayini cikti ancak hastahanede yattigi ve raporlu oldugu icin eylule kadar vandan iliskisini kesemiyor yani antalyaya baslama yapamiyor yinedr ben agustos es durumu tayiniyle antalya isteyebilirmiyim.atama kagidinda kanuni gorev yeri antalya diye belirtiliyor onda

 35. Merhaba eşim 5 yillik çalıştığı işten yeni ayrildi agustosta eş durumu isteyebilir miyim cok acil crvaplarsaniz sevinirim

 36. Sayın editör eşim ocak 2017 eş durumunda yanıma geldi şimdi ben tayinciyim tayinimden sonra aynı yıl içinde tekrar eş durumu isteyebilir mi yani bir yılda 2 kere eş durumu yapabiliyomuyuz? Ocaktaki eş durumunda il içi eş durumu yaptı agustostada il dışı eş durumu yapacak 1 yıl şartı aranır mı?

 37. Ya gerçekten 360 gün sigortanin farklı illerde yatması sorun olmuyor mu ben öğretmenim erkek arkadaşım özel sektorde..yada sigortanin 260 günü Adana’da yatsa son 100 günü afyon da yatsa afyona tayin isteyebilir miyim lütfen yardım edin bana

 38. Yeni klavuz Yayınlanmadı ama bir iki sorum olacaktı
  360 gün sigortanın bir kısmının farklı ilde yatması sorun yaratır mı
  Birde pirimlerin bir kısmının emekli Sandığı bir kısmının ssk olması sorunmudur
  Son olarak da sunu sorayım
  Son altı ay kesintisiz sigortalı olma gibi bir şart varmıdır

  • Sigorta primlerinin farklı illerde yatması sorun değil. Sol altı ay kesintisiz sigortalı olması gibi bir şart yok. Son 2 yıl içerisinde 360 sigorta şartı bulunmaktadır.

 39. Eş durumunda son 2 yılda 360 gün isteniyor. Peki ücretli öğretmenlikten ödenen primler geçerli olur mu? 4/a toplam güne mi bakılıyor

 40. Eş durumunda son 2 yılda 360 gün isteniyor. Peki ücretli öğretmenlikten ödenen primler geçerli olur mu? 4/a toplam güne mi bakılıyor ?

 41. Sayin editor sordugum sorunun cevabini bir tulu bulamadim.eminim bunu da bulamayacagim.mail atarmisiniz

 42. Hocam zorunlu hizmet bölgesinde 3 yılımı doldurdum haziranda il dışı tayini isteyecegim il dışı tayinle gittiğim yerden agustosta tekrar eş durumu yapmak istiyorum olur mu ?

 43. eşim özel sektörde çalışıyor. şubatta eş durumu ataması istedim ağustosta eşimin iş değişikliği sebebiyle başka bir ile eş durumu isteyebilir miyim.

 44. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim son iki yıldan kasıt nedir acaba 2015 ocak ayından Mayıs ayına kadar SGK primin ödenmiş idi fakat 2015 Ağustos ayı baz alınırsa SGK günlerim 356 gün oluyor başvuru yapabilrmiyiz teşekkürler iyi çalışmalar.

 45. sayın editör iyi akşamlar sayfa beni çok etkiledi emeğinize sağlık sayın editör eşim 2016 subatta atandı nasip olursa 2017 eş durumu tayin isteyecegiz bir evladımız var onlar gaziantepte ben izmirde özel şirkette çalışmaktayım sgk girişim 2000 fakat su an aktif firmamda 10 gün olarak sgk prim yatırılıyor sgk günerim geriye dönük 2 yıl için yeterli olmayacak askerlik borclanması yapmayı düşünüyorum fakat sgk bunu askerlik yaptıgım yıllaramı ekler yada sadece borclamam yeterli olacakmı ilginiz için çok teşekkür ederim.saygılarımla.

  • Merhaba,

   Başvuru zamanında geriye dönük son 2 yıl içerisinde 360 gün şartını sağlamanız lazım. Askerlik borçlanması eksik günlerinizi tamamlıyorsa sorun yok istersiniz. Askerlik borçlanmanızı ve olası tayin dönemindeki sigorta sürenizi hesaplayınız.

 46. Sigorta son iki yılda 360 gün olacak ya diyelim 2017 ağustosta eş durumu tayini istenecek son iki yıldan kasıt o tarihe göre mi 2016 2017 yılı diye mi sayılır

 47. sayın editör şuan ben açıktayım eş durumundan da tayinim çıktı okulumla ilişiğimi ne zaman keseceğim farklı farklı yorumlar var bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 48. Ben şuan açıktayım. Eş durumu tercih yaptım. Eğer atanırsam ilişik kesme yapabiliyormuyum? Bana iade olunca yapabiliyorsunuz dendi. Ne zaman iade olacağım belli değil. O zamana kadar ilişik kesip yeni okuluma giymediğim için atamam iptal olurmu? Şimdiden teşekkürler

 49. Merhaba editör,
  eşimle farklı ilçelerde görev yapıyoruz ve ikimiz de öğretmeniz.
  Eşim 2017 ocak eş özründen tercih yapacak.
  Eşim A ilçesinde,ben de B ilçesinin kasabasında görev yapıyorum.Benim görev yaptığım ilçe merkezinde de açık okullar var, şimdi farklı ilçe olduğu için eğitim bölgesi zorunluluğu bizi etkiler mi yoksa ilçe merkezinden de okul yazabilir mi? (Büyükşehirde değiliz)
  Teşekkürler

 50. Merhaba editör
  Ocak 2017 eş ataması için başvuru yaptık ve onaylandı.20 sinde tercihler açıklanacak.20 ocaktan önce eşim işten çıkarılırsa süreçte bir problem olurmu? Problem olmaması için elden sigorta ödenirse çözüm sağlanırmı ? Eşim bankada çalısıyor.elden ödemeye geçerse sektör değişecek.bu sorun yaratırmı.çok kötü durumdayım düşünmekten.nolur bildilendirin beni

 51. merhaba eşimin aralık ayı çalışması ayın 26 sı gibi sistemde gözükecekmiş ve bizim aralık ayı sayılmazsa 358 günlük sigortamız oluyor eş durumu atamasına başvurabilirmiyim

 52. İyi akşamlar. Eşim Manisa sosyal hizmetlerde çalışıyor ama Adana’da bir taşeron şirkete bağlı görünüyor. İş yeri faliyet belgesi Manisa’dan verilmiyor merkez adana’da olduğu için. Adana’dan aldığımız belgeyi de milli eğitim kabul etmiyor. Kurumdan ihalenin o şirkette olduğuna dair belge verseler kabul edilir mi.

 53. Merhaba arkadaşlar

  Hazırlamam gereken evraklar anladığım kadarıyla

  Görev yeri belgesi

  Kurumun faaliyet belgesi

  Sgk hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Başka evrak hazırlamama gerek varmı?

  Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 54. Merhaba arkadaşlar

  Özel sektörde çalışıyorum. Eşim özür grubu atamasından yanıma gelecek inşallah

  Hazırlamam gereken evraklar anladığım kadarıyla

  Görev yeri belgesi

  Kurumun faaliyet belgesi

  Sgk hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Başka evrak hazırlamama gerek varmı?

  Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 55. Merhabalar. İl dışı eş özür grubuyla sadece eşin olduğu ilçe açılıyor diye duydum. Tüm ilden tercih yapamıyor muyuz? Eşlerin 2side öğrt.

  • Tüm ilden tercih yapabilirsiniz, birinci aşamada yani ilk hafta başvuruda eşinizin olduğu ilçeyi seçiyorsunuz ancak ikinci aşama yani tercih aşamasının olduğu dönemde tüm il açılıyor.

 56. merhabalar
  eşim özel sektörde çalışıyor başvru için belgeleri hazırladık ancak sgk hizmet dökümünü edevletten barkodlu olarak alsak sorun olurmu eğer sorun olursa sgk dökümünü herhangi bir sgk şubesinden alabilirmiyiz
  ilginiz için teşekkürler..

 57. Merhabalar
  Özel sektörde çalışıyorum eşimin özür grubundan gelmesi için benden istenen evraklar anladığım kadarıyla şunlarmı

  Görev yeri belgesi
  Kurumun faaliyet belgesi
  SGK hizmet dökümü

  Bu evraklar yeterlimidir? Ekstra olarak başka evrak hazırlamama gerek varmı?

 58. Merhaba ben şu an nişanlıyım, nişanlım istanbulda 1 yılı aşkın süredir MEB bünyesinde öğretmen olarak çalışıyor. Kendim 4 yıl kamu personeli olarak çalıştım ve malesef gerekçe bildirilmeksizin kamu görevinden ihraç edildim. İtiraz davalarım devam ediyor ancak göreve iade kararı çıkmazsa, başka bir ilde özel sektörde bir işe başladığım takdirde eş durumu tayini için 360 gün şartı aranır mı yoksa farklı ilde kamu personeli olarak çalıştığım dönemde ödenen primlerimlerim işe başlayacağım yeni ilde eş durumu tayini için yeterli olur mu? Yuva kurabilmemiz bu sorunun cevabına bağlı, bu sebeple yanıtınız benim için hat safhada öneme sahip. Şimdiden teşekkür ederim.

   • Doğru mu anlıyorum emin olmamakla birlikte sigortalı olarak işe başladıktan sonra 360 gün bekleme gereksinimi olmaksızın eş durumu tayinine başvurabileceğimizi düşünüyorsunuz değil mi?

    • Hayır. 360 gün sigorta şartı işe girmenizden itibaren başlayacak yani sigortalı olarak işe başlayacaksınız 2 yıl çalışacaksınız. Son 2 yılda 360 şartı aranacak. Dediğim gibi EMİN DEĞİLİZ. Yanıltmak istemeyiz.

     • Yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Sizce bu sorunun yanıtını arayabileceğim en doğru adres neresidir? Nereyi arayabilir ya da nereye başvurabilirim ?

 59. Merhabalar benim Antalya Büyükşehir Beldiyesi’nde eşim engelli memur bende KPSS tercihimi doğuya yaptım atanabilme ihtimalim olsun diye sizce eş durumundan gelebilir miyim eşimin engel tedavisi de Antalya’da devam ediyor.Yarımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim.

 60. Merhaba editör. Benim 1 yılım şubatta doluyor. Normalde eş durumundan tayin isticektim fakat 1.5 aydır açıktayım. Bi iki hafta dönerim inşallah. Açıkta olsamda eşdurumundan faydalanabilir miyim? Diğer bir durum. Eş durumu tayinleri gelmeden göreve dönersem yinede başvurabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

   • Çok teşekkür ederim. Tesadüfen buldum siteyi. Ama içim çok rahatladı. Zaten üzülüyorum açıkta olduğum için. Bide eş durumu için üzülmeyeyim. Çok teşekkür ederim size. Allah razı olsun.

 61. merhaba eşim %56 engelli.sağlık özründen ilk defa yer değiştirme başvurusunda bulunacağız.ben de öğretmenim.aynı anda atama isteyebiliyor muyuz?yoksa 1 dönem bekleyecek miyiz?
  engellilere 1 defaya mahsus tayin hakkı diye bişey duydum.bu hak varsa norm kadro boşluğuna bakılmaksızın mı yapılıyor?yönetmelik var mı?
  beni eşimden çok uzağa verebilirler mi? yoksa aynı eğitim bölgesine mi verirler?bununla ilgili nereden net bilgi alabilirim?

 62. Merhaba sayin editor’
  3 ay once evlendik.Esim doguda ogretmen.Ben ozel sektorde calisiyorum.Ise baslayali 7 ay oldu.son iki yilda sigortali calismadim.2013 yilinda kisa donem olarak akerligimi yaptim.Esimi subatta yanima getirmek istiyorum.Kisa donem askerligi borclanip yatirsam son iki yil sskdan sayarlar mi? Yada 4 yil Amerikada calistim.Yurtdisi borclanmasi yoluyla sskdan sayarlar mi ve faydasi olur mu? Getirmememde yardimci olur mu? Lutfen editor bey yardimci olur musunuz ?

 63. Sayın editör meraba.Eşim başka bir ilde özel sektörde çalışıyor.Ben meb ‘te çalışan bir öğretmenim.Norm fazlası olmam sebebiyle başka bir okula tayinimin çıkma durumu var.Böyle bir durumda atandığım okulda bir yıl kalma şartım var mı?Ocak 2017 yada 2017 ağustosta eş durumundan tayin isteyebilirmiyim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

 64. Merhaba, eşim bağkurlu (işveren) 450 günü gözüküyor fakat aralık ayında acentesini kapatıp belediyede sigortalı olarak çalışmaya başlıyacak, 2017 ağustosta 8 aylık çalışan olacak. Gün hesabında bağkurlu olduğu günler de dahil edilir mi yoksa sadece 8 ay çalıştı olarak mı gözükür.

 65. Merhaba,öğretmenlikte 3. yılım ve zorunlu hizmetim bu sene doluyor. eşim infaz koruma memuru fakat sözleşmeli memur. ağustos 17 de 1. yılı doluyor. sorum şu: ağustosta eş durumu yapabilir miyim? sözleşmeli memurda 360 günlük sigorta şartı aranıyor mu? ayrıca haziran da il dışı tayin isteyip ağustosta eş durumu isteybilir miyim ?
  ilginize teşekkür ederim.

 66. Eşim 1 yil ozel sektorde calistigi ilden baska bir ilde farkli firmada ise baslayacak su durumda es durumu tayini isteyebilir miyim?

 67. Merhaba ben dershane öğretmenliğinden faydalanarak yeni atandım.sozlesmeliyim.Annem zihinsel engelli ve ben annemin vasiyim.benim özür grubundan tayin isteme hakkım varmı? Varsa nasıl olur? Bu sorunun cevabını hiçbir yerde bulamadım,yardim ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl süresince özür grubundan tayin isteyemiyorlar hocam. Ancak özür grubu atama dönemini bekleyin. O dönem yayımlanacak kılavuzlarda daha net bilgiler yer alabilir.

 68. Merhabalar eşim trabzonda çalışıyordu. Ben konyanin bir beldesine atandim ve şehir merkezine 1,5 saat mesafede. Eşim bende ötürü yanıma geldi fakat merkezde özel sektörde is buldu ve orda calismaya basliycak bend konada serişte hergün 2 saat gidi 2 saat donuş yapicam. Şubati ya da martı baz alırsak sigortasi 360 günü geciyo. Es durumundan yanına gidebilir miyim?? Simdiden Teşekkürler..

   • Bir kaç kişiye sordum bana diyorlarkı bir yil ayni ilde çalışması lazım. Yani yani sigortası bir yıl trabzonda gözüküyor. Konyada calismaya başlarsa 3 ay olacak. Yine de Konyaya tayin isteyebilir miyim

    • Ayrıca daha adaylığım kalkmadı Şubat es durumu için uğraşıyoruz. Geçen yıl martta göreve başladım

 69. Merhabalar.esimin çalıştığı işyeri şirket olarak devam etmeye karar verdi fakat eldeki dükkanı satıyorlar.sadece şirketin olmasi ,işyeri faaliyet belgesi almamız için yeterli midir? Tesekkurler

 70. Amin Allah razı olsun çok teşekkür ederim bisey daha sorabilir miyim tayinim çıkan il erzurum amasyada görev yapıyodum malum mesafe uzak bu durumdan dolayı mehil müddeti kullanabilcekmiyim aynı gün göreve başlamam imkansız

  • İller arası mehil müddeti 15 gün hocam. Bundan yana sıkıntınız olmasın. Ayrıldıktan sonra en geç 15. gün başlamanız lazım.

 71. Göreve iade edilen öğretmenlerden es durumunu tayini çıkanlar ne yapacak şimdi bilgisi olan var mi ? Normalde tayinim çıktı ama malum durumdan dolayı ilişik kestirmediler çok şükür rabbime suçsuz olduğum anlaşıldı ve göreve iade edildim ne yapmam lazım bilmiyorum

  • Geçmiş olsun hocam. Allah bir daha yaşatmasın. Kadronuzun olduğu okula dilekçe vererek özür grubu atamasında tayininizin çıkmasındna dolayı ilişik kesme talep edeceksiniz, ilişik kestikten sonra yeni görev yerinize gidip göreve başlayacaksınız.

 72. hocam eşim norm fazlası öğretmen ücretsiz doğum iznindeydi…dilekçe verdik fakat üsküdardan tuzlaya atamışlar..kararname çıkmadı iptal olurmu..aile birliğimizde zedelenecek..saygıalr…

  • Ücretsiz izinde olan öğretmenin atamasını nasıl yapıyorlar? Ücretsiz izinden döneceğiniz tarihi belirttiniz mi izne ayrılırken? İptali için ayrtıntılı tekrar dilekçe yazın ve verin hocam.

 73. iyi akşamlar ben 2 yıllık öğretmenim eşim 2017 ağustosta 1 yıllık devlet memuru olmuş olacak ben ağustosta eş durumu ataması isteyebilir miyim

 74. Ablam Ankara da öğretmendi ama düzce yi tercihlerine yazmıştı es durumu icin iptal dilekçesi verdi ama henüz cevap gelmedi iptal olma ihtimali nedir kendisi doğum izninde ve okulla ilisigini kesmedi

 75. Merhabalar,
  Şubatta atanan aday öğretmenim, şuan doğum iznindeyim. Doğum iznim yarıyıl tatiline 3 hafta kala bitiyor, o 3 hafta için de normal rapor alsam 1 yılın sonunda eş durumu yapmamı engeller mi? Yani sorum ilk yıl normal rapor almak eş durumu yapmamızı engeller mi? Bir yıl çalışma şartı içinde rapor sayılır mı? Teşekkürler, saygılar…

 76. Babamın sağlık özründen resen atamam çıktı ama ilişik kesmeden babam vefat etti ve ben de ilişik kesmeden atamamın iptali için dilekçe yazdım ve yerime atama da olmadı.İptali olur mu ve bakanlıktan sonuç ne zaman gelir acaba

  • Başınız sağolsun. Atamanızın iptal olma durumu çok yüksek, cevap iş yoğunluğuna göre değişir. Bakanlığı telefonla arayarak, bulunduğunuz ilin atama birimine bakan yerden bilgi sorabilirsiniz.

 77. merhaba, ildışı özür gruplarında sağlık özrü ile başka bir ile tayinim çıktı. fakat ilişik kestikten sonra özür durumu ortadan kalktı. bu durumda tayini iptal şansımız var mı?

 78. Iyi gunler.. esim ssk calisani ve 360 gunluk prim gunu eylul ayi sonunda dolacak. Kasimda askere gidecek ben bu durumda subatta es durumu isteyebilir miyim. Kilavuzda sadece askerlik sureleri borclanilmak sartiyla sigortali sayilir diyo ama zaten gun suresinde bi sorun olmuyor.

 79. Merhabalar eşim polis şubat döneminde eş durumu isteyeceğim daha sonra eşimin ağıstosda Doğu’ya tayini çıkacak ve ben tekrardan ağustosta eş durumu istemek durumunda kalacağım aynı yıl içerisinde iki kere eş durumu yapılabiliyor mu

 80. Merhabalar eşim polis şubat döneminde eş durumu isteyeceğim daha sonra eşimin ağıstosda Doğu’ya tayini çıkacak ve ben tekrardan ağustosta eş durumu istemek durumunda kalacağım aynı yıl içerisinde iki kere eş durumu yapılabiliyor mu

 81. Admin ben bi kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyorum nisanlim polis memuru es durumundan benm olduğum ile gelebilirmi

 82. merhaba. benim eşimde polis. polislerin tayinleri yeni açıklandı o yüzden ben eş özrüne başvuramadım. şimdi eşimle ayrı kaldık ve illerimiz çok uzak. eşim izmirde ben kayserideyim. şubata kadar bekleyecek miyiz. yoksa ikinci kez özür durumu yapılması gibi bir durum var mı gündemde.

  • Resmi olarak bir açıklama yok ancak gündem oluşturmaya ve bu hakkın verilmesi yönünde çalışıyoruz. verilmezse şubata kalır.

 83. Ozur grubu muracati ettim ama tercihte bulunmadigim halde esimden uzak bir ilceye tayinim cikti nasil iptal edebilirim

 84. Ağustos özür grubundan tayin talebinde bulunduk, eşimin görev yeri İzmir-Konak, 40 tercihi de işaretledik, 41’i işaretlemedik ve tercihlerimize yerleştirme olmadı. Ancak bugün yapılan yerleştirmede Ödemiş’e tayinimiz çıkmış. Yani sanki 41’i işaretlemiş gibi işlem görmüşüz, bunu iptal ettirme şansımız var mıdır?

 85. Acilll özür grubundan engelli abimin vasisi olduğum için eşimle beraber tayin istedik .Bana tayin çıktı fakat eşime çıkmadı ve ben şu ana kadar il emri çıkar diye tayinimi iptal ettirmek için bir girişimde bulunmadım.Tayinimi iptal ettirebilir miyim veya ne kadar süresi var iptal kararı dilekçesi için.Bayram tatili süresince de bekleyebilir miyim.İlişik falan da kesmiş değilim.Teşekkürler.

 86. Merhabalar,
  Aday öğretmenim. 6 aylık yetiştirme sürecini tamamladım. Atandığım il in bir ilçesinde göreve başladım. Aynı ilçede geçici görevlendirme yaptığımda (köyden ilçe merkezine görevlendirme) 1 yıl sonraki eş durumu tayinine engel olur mu? Yani 1 yıllık görevimi ille de atandığım okulda mı yapmak zorundayım? Aydınlatırsanız sevinirim.

 87. il disi haziranda tayinim oldu esim Es ozru ile Bana 190 km uzaklga ayni ile geldi ilisigi kesmedim Ben iptal mumkunmi

 88. eşimin haziranda il dışına tayini çıktı benim çıkmadı bu yüzden eşim ilişiğini kesmeyip özür grubunu bekledi fakat benim de özür grubu tayinim çıkmadı.eşimin tayinini iptal ettirebilir miyiz

  • Eşiniz bu durumları anlatan ayrıntılı bir dilekçe yazarak atamasının iptalini istesin. Okuluna, oradan ilçe/ile gider dilekçe. Vakit kaybetmeyin

   • dün okuluna gittik dilekçe için.ama okul idaresi bu konuyla ilgili resmi bir yazı olmadığı için dilekçemizi kabul etmedi.yazının gelmesini bekleyin gelmesede ilişiğinizi kesmek zorundayız dediler

    • Okulun dilekçe almamak gibi lüksü yok. Kimin haddine dilekçe almamak? Dilekçenizi yarın verin kayda sokturun almıyorlarsa ilçe milli eğitime verin dilekçenizi ve okulun dilekçenizi almadığını belirtin.

 89. Es durumundan tayin olduktan sonra kac yil o okulda kalmak zorundayiz sayin editor…1 sene sonra tayin isteyebilir miyiz tekrardann…

 90. Ilisik kesme ler ayin 1 de basliyor kacina kadar bilen varmi semineri istedigimiz yerde alip bayramdan sonra kessek olur mu. Bi de vekaleti bir tek bitlis meb mi kabul etmiyor ne yapmam lazim 8aylik hamileyim kendin gel dedi 🙁

  • Noter vekaletini kabul etmemeleri söz konusu değil. Kabul etmek zorundalar. Kararname geldikten sonra ilişik kesme süreciniz başlar. Bence ilişik kesin bayramdan sonra da yeni yerinizde göreve başlayın

 91. Erken açıklanan özür grubu atamaları ilişik kesme tarihi ne zaman oda öne alındı mı hala bekliyoruz ev taşınmadı

 92. #2016ağustosilceemriolsun

  Arkadaşlar bu etiket üzerinden sesimizi duyuralım. Twitter üzerinden bekliyorum.

 93. özür grubu atamasında atama olmadı zaten 18 okul açmışlardı ve hepsi muhtemel boşalıcak okullardı. atama olmadı 41. seçeneği işaretletmedi sistem 40 tane tercih yapmadığımız için şimdi ne olucak ben askeri personel olduğum için mecbur tayin oşdum şimdi eşim başka şehirde kaldı ne yapabiliriz

  • Kardeş mahkemeye verin 2 3 ay içinde tayininiz çıkar. Çünkü sizin yani zorunlu yer değiştirmeye tabii olan kişilerin eşlerinin tayinini devlet eşlerinin bulunduğu yere yapmak zorunda fakat bu hakkı bakanlık hiçbir zaman vermez siz mahkeme yoluyla elde edersiniz. İnternette örnek dilekçeler var atama sonuçlarından sonraki 60 gün içinde idare mahkemesine başvurmanz gerekiyor bilginize…

 94. Acil yardım eder misiniz tercih yaptım kaydettim şimdi bakıyorum okullar görünmüyor tercih ettiğim normal mi böyle mi oluyo yoksa onaylanmamış mı

  • Okul onay vermiş miydi? Siz tercihlerinizi yapıp onayladıysanız ve okulda onay verdiyse sorun yok. Okul idarecinizi arayın sorun onay vermiş mi? Tercih zamanı bitti sistem kapanmış olabilir.

 95. Şimdi il dışı tayin istesem eylülde eşim polis şubatta eş durumu olursa özür durumundan yeniden tayin isteyebilirmiyim yoksa şimdi eşimin yanına mi tayin istemem mi gerekiyor

  • İl dışı atama ile eşinizin çalıştığı ilçe dışına atanırsanız Şubat özür grubunda eşinizin çalıştığı ilçeye eş durumu istersiniz.

   • İlçe değil farklı bir il istesem bu il dışı atamasında şubatta özür grubu olursa o zamn eş durumu yapılabilir mi

 96. Hocam tercih aşamasında sadece kurum mu onaylıyor yoksa ilçe ve il de onaylayacak mı? Çünkü sadece kurum onaylamış gösteriyor ve bugün son gün… Teşekkürler hocam.

 97. Merhaba. Ben tercih sayfasında iken oturum süresi dolduğu için attı sistem beni. Daha sonra tekrar girdim. 6 tane tercih yaptım sistem atmasın diye kaydedim öyle devam edeyim dedim. Kaydettikten sonra sistem kapandı. Şuanda onay bekliyor aşamasında. Yapacağım daha dolu tercih var düzelmeZ mi lğtfen acil cvp bekliyorm:(

  • Okul idarecinize söyleyin onay vermesin reddetsin. Okul onaylarsa yapacak bir şey yok. Sakın onaylamasın okul. Müdür ya da müdür yardımcısına ilgilenen kimse mesaj atın. Okul reddettikten sonra siz tekrar kaldığınız yerden tercih yapabilirsiniz. Bu hatayı tekrarlamayın hocam.

   • Hocam ben eksık terch yaptm okulumda onay verdı sonra ılı aradm ıptak edılıyo dendı okul onayını ıptak ettı terchlermı duzelttm tekrar onay ıstedm okuldan tekrar verdı okulun onayından sonrada duzeltme yapılablyotmus yaptm ben skntı olurmu acaba

 98. iyi çalışmalar. Özür grubundan tayinimiz çıksa seminerleri nerde alacağız. ilişik kesme 1 eylül itibariyle başlıyor seminerlerde.

  • 1 Eylülde ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. 1 Eylülde ilişik kesip birkaç gün içinde yeni yerinizde başlayacaksanız seminerleri yeni yerinizde göreve başladığınız günden itibaren alacaksınız.

 99. iyi çalışmalar. tercih yaparken sıralamada muhtemel boşalacaklar içinde il dışına mı yoksa il içine mi başvurulan okulları yazmak daha avantajlı?

  • İl dışına başvuracaklarının okullarını yazmak daha mantıklı olur. İl içinde yer değiştiren daha fazla olacağı için bu kişilerin gitme oranı az olacaktır.

 100. İyi çalışmalar, 1. aşama başvurusu yaptık eş durumundan. 2. Aşama başvurusunu yapmadan iliçi ikamet değişikliği yapsak başka ilçeye sistem yeni ikameti görürmü acaba? Şu anki ikametimizde boş yer olmadığından tercih yapamiyoruz…

 101. klavuzda kontenjanların cogunda okul gözükmekte ama kontenjanını 0 vermekte bunları yazdıgım zaman nasıl bir işlem uygulanacak ve es durumunda merkezdeyim acık okul sayısı az ilçeye gönderilebilir miyim.(es durumu tercih yapıyorum )

  • aynı durum bende de var klavuzda kontenjanı 0 verilen okullardan öğretmenler giderse ancak şansımız var demektir, merkez dışında açılan herhangi bir okul yok bana da çünkü eşim merkezde görev yapıyor ve il ilçe emri de yapılmayacak:(

 102. İl dışı tayin çıkmış ama halen ilişiği kesilmemiş öğretmenin yeri es durumundan bize açık gözükür mu acaba tesekkurler

  • Müdür yardımcılığı sistemi biraz önce aktif oldu. Özür grubu da birkaç saate aktif olur. Herkes için geçerli bir durum olduğu için dert etmeyin.

 103. başvuru butonuna girince il içi özür grubu yazmıyor neden olabilir yardımcı olurmusunuz 1. aşamayı da yapmıştım aslında.

 104. Eşimde bende öğretmeniz eşimin ildışı tayini çıktı ama ben başvuru yapmadım şimdi özür grubu başvurusu yapacağım eşim ilişiğini daha kesmedi en son ne zaman ilişik kesmeli bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 105. İstanbul il milli eğitim 16 sında yaptığım başvurumu hals onaylamadı. Telefonu açn da yok. Pazartesi ikinci aşama başlayacak. Ne yapmalıyım?

 106. Merhabalar. İl içi özre bağlı yer değiştirmede, açığa alınan öğretmenler özel durumlar kısmındaki “Tercih yaptığınız eğitim bölgesi/eğitim kurumundan son3 yılda soruşturma ile alındınızmı ?” kısmını işaretlemesi gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Hayır işaretlemeyin, açığa alınan öğretmen soruşturma sonucu değil tedbir amaçlı açığa alınmıştır. Bu yüzden soruştruma geçirmemiştir.

   • Sayın Editör, dün yazmış olduğum soruma verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Bir başka sorum daha olacaktı size. Az önce Mebbis’e girdiğimde başvurular kısmında özür grubu tayin linkini göremedim. Herkestede aynı şekilde mi acaba. Bugün başvurular bittiği için mi görünmüyor. İyi çalışmalar.

 107. Sayin editor bizi bilgilendirdiginiz icin cok teşekkür ediyorum.. Suan mebbis sayfamda ozur grubu bilgileri kökten kalkmis durumda.. Sadece yöneticilik basvurusu var.. Sikinti yok degil mi?

 108. İlişik kesmede yapılacak işlem nedir? Müdürümüz olmadığından ilçede tüm yetki gitmeme gerek kalmadan halledilemezmi acaba?

  • Yolluk hesaplanması, nakil bildirimi vs yapılacak işlerde sizin şahsen olmanız gerekli. Noter onaylı vekalet ile birisine de yaptırtabilirsiniz. İlçede yetki ancak oradaki memur sizin işlerinizi kovalamak mecburiyetinde değil hocam, yapmazsa mağdur olursunuz.

 109. Merhaba eşim de ben de ogretmeniz ben il dışı istedim ve tayinim çıktı ancak eşim il disi isteğe bağlı tayin başvurusunda bulunmadı ve şimdi eş durumundan tayin isteyecek ancak bazi arkadaşlar esin isteğe bağlı tayin istemediği için özür grubuna başvuramaz dediler klavuU inceledi açıklayıcı bisey bulamadim ve biz birinci aşama başvuruyu yaptık yardımcı olursanız sevinirim

 110. İl onayın eksikti tekrar mrbbis e girdiğimde herşey gitmiş edimin iş bilgileri gitmiş boş gözüküyor ve 40 tercihlik liste gelmiş. Okul ve ilçe onay vermişti il bekliyordu sonra ne oldu ki????ayrıca SMS geliyordu okul ilçe onay verdi diye ama il sms gelmedi allahimmm

 111. Sayin editor, benim hem kurum hem ilce hem de il onayladi.. Simdi mebbiste sayfaya bakinca tercihler bos kutu seklinde görünüyor.. Ve esimin bilgileri(ozel sektorde calisiyor) bos gorunuyor.. Bir sorun var mi acil cevabinizi bekliyorum saygilar

 112. İL – İLÇE EMRİ HAKTIR AİLE BİRLİĞİ KUTSALDIR. EŞLER KAVUŞTURULMALIDIR. ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN VERİLECEK İL EMRİ ? ? ?

 113. Başvurum ilçe ve il tarafından onaylandı bu olayların dışında bakanlık tarafından da ayrı inceleme yapılıyor mu yoksa bu onaylar başvurunun kesin olarak kabul edilip tercih hakkım olduğunu anlamına mı geliyor?

 114. Es durumu icin basvuruda bulunduk kurum ve ilce onayi geldi ancak ilden onay gelmedi henuz bilgisi olan ya da ayni durumda olan var mi acaba?

 115. annemin sağlık özründen başvuracaktım ama durum raporuda gerekiyor onun için ileri bir tarih verdiler. O yüzden başvuramıyorum. En yakın ne Zaman başvurabilirim ne yapmalıyım..

 116. ÖZÜR GURUBU ATAMALARI:17 ağustos değilde başvurular 22 ağustosa kadar devam etseydi ne ourdu? Adalet bakanlığı yeni hakim ve savcı adaylarının kur’a çekimini 19 Ağustos ta yapıyor Milli eğitim bakanlığı başvuruyu 17 Ağustosta kapatıyor 2 gün ile hakim ve savcılarımızın öğretmen eşleri mağdur edilmiyor mu? İLGİLİLERE DUYURULUR LÜTFEN

 117. İl emri olma olasılığı nedir ve diyelim agustos es durumundan istedimiz ile geiemedik ücretsiz izine ayrıldım şubatta es durumu basvurabilirmiyim

 118. Her oku es te ogretmen ıse bİ evrak vermesi gerekiyormu. Biz sadece sistemden uzerınden Basvuru yaptık. Teşekkürler.

   • Editör bey es durumundan tayinimiz cikti ancak suanki okulu cok arastirmamistik dagin basi ulasimi çok zor çok pisman olduk. Esim eski okulunda kalmak istiyor bunu iptal ettirebilirmiyiz ve ne yapmaliyiz acilen cevap yazarmisiniz? Iisigimi kesmesek otamatikmen iptal olurmu? Dilekçemi verecegiz? İptali mumkunmu?

    • Sayın hocam öncelikle sitemizde sizlere yardımcı olan arkadaşlar olarak bay ve bayan olarak hizmet veriyoruz. Bey yerine Editör demeniz yeterli. 🙂 Eş durumu ataması iptal edilemez, ilişik kesmek zorundasınız, size tebliğ edilecek. Ancak şansınızı denemek için dilekçe yazın okulunuza verin, dilekçenizde geçerli bir mazeret yazmanız lazım. Kusura bakmayın ama “okulu araştıramadık, pişman olduk” açıklaması resmi olarak kabul görmez hocam. Atamanız iptal edilmez.

 119. Her iki eş te ogretmen ıse bİ evrak vermesi gerekiyormuş acaba biz hİÇ Bı evrak vermedik sadece sistem uzerınden Basvurular yaptık. Teşekkürler.

  • Eşi öğretmen olanlar eş durumu atamasında evrak vermeyecekler. Tüm bilgiler MEBBİS te yazıyor. Evrak isteyenler iş bilmeyen ya da işi zora sokmak isteyen evrakçı kişiler.

  • Alacağınız sağlık raporunda babanız için “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yer alırsa başvuru yapabilirsiniz.

   • Engelli raporu çıkardı hastane bize ve öyle bir şey yazmadılar o kadar uğraştık boşuna mı yani 🙁

 120. Birde bu görev yeri belgesini kime sorsam düzgn cevap veren yok. Biz şu şekilde yaptık: İşe giriş tarihini belirtip sevkiyat bölümünde görevli olduğumu yazıp ve hala çalışmakta olduğumu belirttikten sonra kaşe imza atıldı. Doğru yapmışızdır umarım. Teşekkürler yardımınız için şimdiden.

  • Evet doğru. Halen görevde olduğunu gösterir, iş yerinin açık bilgileri, çalışanın açık bilgilerinin olduğu onaylı bir belge yeterlidir.

 121. Merhaba
  Özel sektörde çalışıyorum eşim öğretmen ve ben bütün belgeleri aldım bize en fazla 6 belge olması lazım dendi ve dökümanlarla beraber 7 yapıyor birde yorumlar içerisinde mühürden bahsediyoarlar bendeki belgede de sadece şefin adı yazıyor ve üzerinede imza attı o kadar. 720 günüm var dökümanlarının en üst nüshasındada sgk nın kaşesi var o kadar. Bir sıkıntı olurmu bu şekilde yollasak?

  • 6 belge yüklenebilir. 7. belge nedir? Sistem en fazla 6 belge kabul ediyor. Mühür olması aksi bir durumu ortadan kaldırır. Kurumla görüşün kabul ederlerse sorun yok.

   • 7. Belge dediğim gün gün sgk dökümü varya onlar sadece 4 belge yapıyor iş yeri faal belgesi, iş yerindeki görev belgem ve sgk dan birde tek kagıt olarak 720 gün sgk yattığını gösteren ve hala aktif olduğunu yazan bir belge. Bunlar 3 tane sgk dökümü de 4 toplam 7 yapıyor.

 122. Ağustosta evlendim Eşim istanbul esenyurtta çalışıyor benim de okulum esenyurtta ama eşimin ikameti, evimiz avcılarda sadece ikamete dayalı yer değiştirme olmaz mı çalıştığımız ilçe aynı ama

 123. Yüzde yüz masum olduğumdan eminim.Feto ile hiç ama hiçbir baglantim olmadı olamazda ama açığa alındım. Babam engelli tayin isteyecektim.Aklanacagimdan eminim ama başvuru günü geçiyor :(!!!Acil destek istiyorum

  • İl Milli Eğitim Müdürlüğü bize tayin isteyebilirsiniz dedi hocam. Bakanlık ile görüşme devam ediyor. Bu durumda olanlara da ekran açılacakmış. Ancak çalışma devam ediyor yarına kadar bekleyin açılmazsa bizi yine arayın dendi.

   • Hocam hangi il açtı… konya halen inad ediyor tayin izni vèrmiyor.mebbisimizi açmıyor

    Acil acil acil hangi il mebbisi açtı..

  • Sizin gibi olan o kadar çok kişi varki 3 günden beri uğraşıyorum yanıt cevap alamıyorum 3 yıldan beri bu tayini bekliyorduk ailecek ..İlgisi alakası olmayan kişileri mağdur ediyorlar mahkememiz bitti beraat ettik ama tayin ddönemi kaçıyor..bakanlık cevap vermiyor il ilçeler korkuyor. Klavuzda istenemez ibaresi iması bile yokken bu gerilme bu korku nedir allah aşkına normalde bal gibi istenir ama iki dudak arasında isteyemezsiniz deniyor geçiyor.maalesef hukuk guguk olmuş.

   • Hocam bende dört gözle açılmasını bekliyorum.yeni evlendik ve eşim aciga alındığından basvuramadik.sizin yazınızı görünce sevinip her yeri aradım ilce il milli eğ..yapamazsınız diyorlar..bana somut bir yer örneği verebilirmisiniz.

 124. Mebde çalışan bir kişinin başka kurumdaki eşi açığa alınmış ise o kişi eş durumu tayini isteyebilir mi? Yani açığa alınan bir kişiye görev yeri belgesi verilir mi ?

 125. Eşim ve ben aynı ilçede çalışıyoruz. Evimiz başka bir ilçede ikamet adresine dayalı il içi özür grubuna başvurabiliyor muyum? yaşadığımız şehir büyükşehir belediyesi.

 126. eşimin sigortası birinci aşama itibariyle 26 gün eksik kalıyor 360 günew ulaşamıyoruz yine de başvurmalı mıyım? kabul edilir mi?

 127. Açığa alınanlar özür grubu isteyemezlermi.tedbiren açığa alınanlara klavuzda bir açıklama getirilmemiş.

  Bu konuda bilgisi olan varmı

 128. Ben şubat 2016 da atandım annemin sağlık sorunundan dolayı sağlıközrüne başvurabilir miyim. Başvuruyu mebbiste yaptıktan sonra evrakları okula mı vermeliyim. Teşekkürler

 129. Mrb. Sgkdan 360 gerekli belgeyi aldim ama belgeyi sadece mudur imzaladi muhur yok. Sorun olurmu. Birde hizmet dokumu vermedi sgkm sadece bir ksgida prim sayilarini ve hslen sigortali olduhunu yazdilar

 130. Eşi sağlık çalışanı olup çkys ye taini düşmeyen öğretmenler ne olacak son gün çarşamba çkys ye tain düşmez ise başvuru yapamiyacağim.bir yolu yok mu.

 131. Il disi atamami zorunlu bi sebepten dolayi iptal ettirdim.esim ogretmen ilce merkezinde calisiyor. bende belediyelik olan bi kasabada ogretmenim
  Esim agustos es durumundan faydalanabilir mi? Tesekkurler

   • Sayın editör, eşim özel sektörde çalışıyor ve her sene ssk dökümünü okula vermem gerekiyormuş bununla ilgili bilginiz nedir? Her yıl ne Zaman istiyorlar bu belgeyi? Bazen sigortadan girdi çıktı yapılıyor o sıralara denk gelsin istemiyorum. Teşekkürler

    • Okul eş durumu döneminde bu belgeyi ister. Sizin durumunuzu tam anlatır mısınız? Siz zorunlu hizmet olmayan kurumda mı çalışıyorsunuz?

 132. Benim eşim de sağlık çalışanı ve taini ÇKYS ye düşmediğinden eş durumu başvurusunda bulunamıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM