2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumu atamasında istenecek belgeler ve evraklar.

2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

2017 Ağustos eş özrü atamasında eşi özelde çalışanlardan istenen belgeler

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler başladı. Ağustos ayı eş durumu atamasına başvuru yapacak öğretmenlerden en çok belge ve evrak hazırlayacak olan öğretmenler; eşleri özel sektörde çalışan öğretmenler olacak. Öğretmen eşlerin eş durumu atamasında belge istenmiyor, eşi farklı kurumda memur olandan görev yeri belgesi isteniyor, ancak eşi özelde çalışan, sigortalı çalışanlardan ise farklı belgeler de isteniyor.

EŞ DURUMUNDA İSTENEN BELGELER

Eşi özelde çalışan öğretmenlerden istenecek belgeler arasında en önemlisi sigorta gün sayısını gösteren sigorta dökümüdür. Sigortalı çalışan kişinin son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması gerekmektedir. Birinci aşama başvurular 14 Ağustos 2017 tarihinde sonra eriyor. Sigortalı çalışan eşin 14 Ağustos 2017 baz alındığında 14 Ağustos 2015-14 Ağustos 2017 arasında 360 gün sigortasının olması ve halen sigortalı çalışıyor olması gerekmektedir.

Eşi sigortalı olan öğretmenlerin eş durumunda istenecek belgeler;

Eş Durumu İstenen Belgeler

ogretmenlericin.com olarak aldığımız sorular arasında sigortalı çalışılan yerlerin farklı olması geliyor. Örneğin 100 gün sigorta İstanbul’da, 80 gün Ankara’da, 70 gün İzmir’de son 120 günlük sigorta ise Giresun’da yatmış. Bu durum sorun değildir. Son çalışılan yerde 360 gün sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Önemli olan eşin tayin başvurusunda sigortalı çalışıyor olması, ve 2 yılda 360 gün sigortasının yatmış olması gerekmektedir.

Eğer eş durumu ataması başvurularında sigortalı çalışan eş işten çıkmışsa, çalışmıyorsa eş durumu başvurusu yapamaz. Bu yüzden başvuru döneminde çalışıyor olması lazım. Son 2 yıllık sürede sigorta şartını taşımış olsa bile eğer çalışmıyorsa öğretmen eş durumu ataması isteyemez.

360 gün sigorta içerisinde;

360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.

Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması;

Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, borçlanılmak kaydıyla askerlikte geçen süreler ile ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinde geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecektir.

Bu maddelere dikkat edilmesini öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

337 yorum

 1. Ben 01.08.2018 itibaren özel de calisiyorum ve esim kadrolu ögretmen onun tayini isticez il ici. Benim Sikintim 01.08.2018-05.08.2019 tam olarak 364 Gün yapiyor yani yetiyor ama e devlete 1 1,5 ay sonra düsüyor Sigorta girisleri yani tayin günü 05.08.2019 olcak ama benim e-devlete SGK 330 yazacak ama ben tam olarak 360 gün calismis oluyorum ben napabilirim ? Sikinti yasatirlar mi MEB ?

 2. Merhaba sigortanın en düşük limitte ödenmesinde bir sakınca var mı.Bunun bir sınırı var mı

 3. İl dışı tayini isteyip merkezde bir okul çıksa,ayni ilde başka bir merkez okula es durumu isteyebilirmiyim

 4. Merhaba eşim samsunun bir ilçesinde öğretmenlik yapmakta ben Tekirdağın ilçeleri olan Çerkezköy ve çorlu arasında bir fabrikada bir ay önce çalışmaya başladım burada fabrikanın tahsis ettiği bir lojmanda kalıyorum. Fabrikanın vergi dairesi çerkezköy olarak geçiyor. Çorludan ev tutup ikametgahımı da çorluya alacağım eşimin tayinini de çorluya almak istiyorum bu mümkünmüdür. Yoksa illa çalıştığım yerin vergi dairesine bağlı bir yer mi seçmek zorundadır. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 5. Hocam eşimin 2016 yılında 5 ay sigorta girişi var sonra ayrıldı. 2018 de cocugumuz oldu haziran 2019 da tekrar işe başladı. Doğum borçlanması yapılsa eş durumu tayin isteyebilir miyim.

 6. Merabalar.Eşim geriye dönük 10 yıllık sigortalı.Başka bir ile gittiğinde bu sigarta sayılıyor mu?Yoksa benim tayin istemem için eşimin gittiği ilde 365 günü doldurması mı gerekiyor?Teşekkürler.

 7. Hocam eşim daha önce 60 gün ücretli öğretmenlik yaptı. Şimdi de özelde Bi isyerinde calışıyor toplamda 360 günü geciyor. Ücretli calıştıgı günleri özür grubu tayini için ekleyebilir muyuz? Tesekür ederim şimdiden

  • Ücretli öğretmenlik yaptığı dönemdeki günler sigortalı günler kapsamına alınır. Son 2 yıl içerisinde ise geçerlidir.

 8. Eş durumundan tayin başvurusu için mevzuatta belirtilen ”Başvuru tarihinden itibaren son iki yıl içerisinde 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması….” şartındaki ”son iki yıl” ibaresinden ne anlamamız gerekli?

  Örneğin; başvuru tarihi 25.02.2019 ise son iki yıl geriye dönersek 25.02.2017 mi olacak yoksa sadece 2018 ve 2019 prim günleri mi esas alınacak ?

  • Başvuru tarihinden önce son 2 yıl. Yani sizin dediğiniz gibi; Örneğin; başvuru tarihi 25.02.2019 ise son iki yıl geriye dönersek 25.02.2017

 9. Eşim bir yıldır Muğla’da sigortalı olarak çalışıyor. İş durumu sebebiyle 6 ay kadar Ankara’da sigortası devam edecek. 2019 ağustos eş durumu atamasında Muğla’da çalışmıyor olmasına rağmen Muğla’ya tayin isteyebilir miyim? Yoksa tayin olmadan sigorta girişini tekrar Muğla’dan yapmamız gerekiyor mu?

 10. Merhaba, ben Şırnak’ta sözleşmeli öyletmenim. Bu Ağustos ta bize eş durumu açmaları halinde eşimin yanına Ankara’ya tayin istemek istiyorum. Fakat bizim şöyle farklı bi durumumuz var. Eşim 2018 10 Eylül sigorta girişli. Ağustos’ta 353 gün olmuş oluyor. Eylül’den önce Kıbrıs’ta çalışıyordu. Orda ki günlerini buraya alıp sigorta gününü 360 a çıkartabilir miyiz?

 11. Eşim tarımsal faaliyet yapıyor ilçe tarım ve ziraat odasına üye çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan birisi ama maliye kaydı vergiye tabi durum yok.bu durumda ben tayin istiyemiyorum.bu doğru değil. Yada mevzuat ta bir cevap vermiyor. Sizce tayin istenirmi nasıl bir yol izlenebilir.

 12. Merhaba ben meb de kadrolu öğretmenim eşim büyükşehir belediyesine ait kurslarda öğretmenlik yapmakta. Ssklı olarak ççalışıyor. Şuan toplam gün sayısı 379 oldu. Eşim ssklı olduğu için gerekli belgeler nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz?

 13. Merhabalar,

  4 senedir Fabrikası ve şubesi sadece Kocaeli GOSB ‘ de bulunan A.Ş. Firmasında İskenderun bölgesi sorumlusu olarak ssklı çalışmaktayım. Çalıştığım bölgede şubesi yoktur – home ofis sadece. Eşim kadrolu öğretmen. Kendi bulunduğum yere tayin isteyebilir miyim. Teşekkürler.

  • Merhaba, şirket Anonim Şirket olduğundan kılavuzda bunla ilgili şu hüküm yer alıyor lütfen dikkatlice okuyunuz; İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

 14. mrh hocam ; 8 senedir kesintisiz olarak Samsun ilinde sigortalı çalışmaktayım.Fakat çalıştığım şirket merkezi Ankara olduğu için ssk primlerim Ankara daki vergi dairesinden yatıyor.Şirket limited şirket ve Samsun ilinde hiçbir vergi dairesi , ticaret odası Belediye vs. resmi bir kuruma kaydı yok.Eşim için Eş özrü tayini istemek istiyoruz ama İşyeri faliyet belgesini Samsun ilinde kayıt olmadığı için alamıyoruz konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.

  • Merhaba, şirket anonim olsaydı şirketin vereceği belge yeterliydi ancak şirket limited olduğu için Samsun’dan vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan belge almak zorundasınız. Başka türlü kabul olmaz. Kılavuz hükümlerinde bu açıkça yazıyor.

 15. Merhaba. Eşim belediyede çalışıyor. Ama 3 ay tatile giriyorlar sözleşme gereği. 2 senedir mart ayında bu belgeleri yeniliyoruz. 2 senedir belediye sigortasını yatırdı. Ama bu sene yatırmayacak. Belgeler istendiğinde ani mart ayi gibi sigortası yatmasa sorun olur mu? Nisan da tekrar başlayacaklar

  • 2 yıl içerisinde 360 günü dolduruyorsa ve başvuru anında işte çalışıyor durumdaysa eş durumu için engel yok. Yani yıl içinde olan kesintiler herhangi bir problem oluşturmaz yukarıda söylediğim şartları karşılıyorsa.

 16. merhabalar eşim özel sektörde çalışıyor belgelerini kasımda hazırlamıştı başvuru süresi içinde bir daha hazırlamamız mı gerekiyor yoksa geçerli olur mu?

 17. Merhabalar ben öğretmenim eşim kadrolu hemşire , eş durumu yapıp eşimin yanına gideceğim bunun için eşimin çalıştığı hastaneden görev yeri belgesini başvuru süresi içerisinde mi alması gerekiyor yoksa şimdiden alsa sorun olur mu ?

   • özel sektörde çalışanlar için başvuruların başladığı gün alın denmiş ama devlet memurları için böyle bir şeye değinilmemiş geçtiğimiz yıllarda bir de görev yeri belgesinin geçerlilik süreci başvuru tarihini de kapsadığı için sormuştum teşekkür ederim.

 18. Selamlar eşim sözleşmeli öğretmen olarak mardinde çalışıyor. Ben Mardinde iş bulamadım. Mühendis olduğum için iş imkanım yok. Eşim için eş durumu tayini isteyebilir miyim? veya verilir mi?

 19. iyi günler eşim bebeğimizden dolayı ücretsiz izinde. ikimiz de eş durumu tayininde 1. aşamaya başvuru yapabilir miyiz? büyükşehir statüsünde farklı ilçelerdeyiz.

 20. Merhaba öncelikle tüm soru ve cevapları okudum aynı soruyu sormayayım diye eğer gözümden kaçtı ise kusura bakmayın.

  ben sivas da görev yapmaktayım bu sene 3 yılımı dolduracağım ve doğu hizmetini yapmadım. eşim başka bir ilde özel sektörde çalışıyor mayıs ayında 360 günlük sigortası dolacak ve ağustos da eş durumu isteyeceğim fakat onun öncesinde haziranda zorunlu hizmet bölgesine atamam var. eğer zorunlu hizmet için başka bir okula atanır isem tekrar ağustos ayında eş durumunu isteye biliyor muyum. herhangi bir sıkıntı çıkar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, Haziran ayında zorunlu hizmete tabii yer değiştirirseniz Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Bu sizin eş durumu yapmanıza engel değil.

 21. İyi günler,
  2019 yılı ocak ayı eş özrüne bağlı yer değiştirme talebinde bulunmak istiyorum.Eşim özel sektör çalışanıdır.Tayin isteyeceğim dönemde kısmi süreli bir işte çalışıyor olacak(bir mağazada part-time çalışan).
  Bu durumu 5510 sayılı iş kanunu kapsar mı?Eş özründen yer değiştirme başvurusu yapabilir miyim?

 22. Merhaba ben şırnakta öğretmenim eşim de burada özel sektörde çalışıyor. Eşimin çalıştığı şirket ankaradan sigorta yatıracak fakat eşim hala Şırnak’ta çalışıyor olacak bu durumda sigorta yatırılan yer Ankara olacağı için Ankara’ya eş durumu isteyebilir miyim yoksa görev yeri ile sigorta aynının olmalı

  • Merhaba, eşinizin sigortası Ankara’da yatacaksa ve şirket eşinize görev yeri belgesinde görev yerini Ankara olarak gösterecekse Ankara’ya tayin isteyebilirsiniz.

 23. Merhaba, eş durumu isterken sigortalı bir yerde çalışmayla ilgili bir detayı merak ediyorum.Eşim başvuru sırasında 4857 sayılı kanuna tabii bir işte çalışıyor olacak. (bir mağaza da part time çalışacak) Atama kılavuzundaki 5510 sayılı iş kanunu çerçevesindeki özel sektör çalışanları kısmı bu durumu kapsar mı?Tayin isteyebilir miyim?Şimdiden teşekkürler..

 24. Merhaba eşim Ankara’da özel sektörde çalışıyorken, Aynı şirketin Ankara bölge müdürlüğünden İstanbul Bölge Müdürü olarak gitti. SSK sı henüz Ankaradan yatıyor görünüyor. İstanbul değil. (360 gün ssksı var) evi de daha taşımadık haliyle adres Ankarada. Ocak eş durumundan İstanbul u isteyeceğim. Bu durumda Ankarada yatan ssk ile İstanbul u isteyebilir miyim. İstanbul da ssk yı başlatmaları uzun sürer mi hemen bugün söylesek. yetişir mi 2 ocaka..ssk nın İstanbul dan yatması için ikamet adresinin İstanbul olması gerekir mi?Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba, İstanbul’a tayin isteyecekseniz eşinizin sigortası hemen orada yatmaya başlamalı. Sorun yaşamayın. İkamet adresinden önce eşinizin sigortasının İstanbul’dan yatması gerekiyor.

 25. İyi günler. Nişanlım öğretmen ve benim sigorta sürem 1 sene dolu fakat son 2 sene içinde kaidesi olmuyor. Yani sigorta girişimden itibaren 1 sene geçti fakat 2 sene önce girişi olmadı. Bu durumda eş özrü ataması için sorun yaşayabilir miyiz ?

  • İyi günler, 2 sene şartına takılmayın. Önemli olan son 2 yıl içinde toplamda 360 gün sigorta şartının sağlanması. Son 1 yılda da sağlanıyorsa sorun yok.

 26. Merhaba eşim adanada 5 yildir özel sektörde çalışıyor ben öğretmenim bu ay sonu esim işten cikicak izmire yerleşmeyi dusunuyoruz.iside hazir 2019 ocak ayında es durumundan tayin isteme hakkım varmı lütfen cvp verirmisiniz

 27. Merhabalar 2019 özre dayalı ocak ataması için
  ilk aşama 2-7 ocak( başvuru)
  2. Asama 10-16 ocak(okullarin acilmasi)
  3.aşama 18 ocak( atamanın yapılması)
  Benim sorum şu eşimin 360 gün sigortası 10 ocakta doluyor. Tarcih yapabilirmiyim. Saygilarimla

 28. Merhabalar..eşim temmuz 2018 yılında memuriyetten ihraç oldu,ihraç olmadan önce 10 yıllık memurdu. Bu yıl istenecek eş görev yeri belgesinde farklı bir şehirde sigortalı olarak gözükürse,ben şu an ki görev yerimde kalabilir miyim? İlla eşimin bulunduğu şehre tayin istemem gerekir mi? (Zorunlu görevimi tamamlamadan, geçen sene 1. Bölgeye tayin olmuştum)

 29. Merhabalar.Eşim ssk lı olarak çalışıyor.2019 ocak ‘ta eş durumu tayini isteyeceğız fakat 30 Aralık itibariyle 359 gün prim yatırılmış olacak.ocak ayı primi henüz yatırılmamıs olacağından başvuru yaparken sgk dan 360 gün prim ödenmiştir yazısını alamayacak mıyız?ocak ayındaki 10 günlük süre nasıl belgelenecek.1 gün ıçin sıkıntı yaşar mıyız?

 30. Merhaba ben öğretmenim, nişanlım 29 ağustos 2018ten beri sigortalı. 2019 ağustos atamasında eş durumu yapabilir miyiz? Cevaplarsanız sevinirim.

 31. Merhaba benim sorum şu,ben bir kurumda hizmet alımı yolu ile çalışmaktayım sigortamızı şirket yatırıyor fakat işyerimizin bulunduğu il dışında farklı bir ilin sgk müdürlüğünden yatırıyoreşim öğretmen çalıştığım ile ayin isteyebilirmi acaba

 32. Eşim şuanda çalışmıyor memuriyeti bıraktı sigortası Ağustos’ta kesildi Aralık gibi sigorta yaptırsak sigortalı olduğu yere tayin isteye bilirmiyim

 33. Merhaba, eşim Tekirdağ’da çalışıyor, Biz istanbul’da Kadıköy’de oturuyoruz. Ben de Fatih’te çalışıyorum. İkamete dayalı özür grubu tayinlerinde Kadıköy’e tayin isteyebilir miyim?

  • Merhaba eşiniz il dışında çalışıyor eğer il içinde farklı ilçede çalışsaydı siz hem çalıştığı ilçeye hem de ikametgahın olduğu ilçeye isterdiniz ancak size şu anda sadece il dışı açılır.

 34. Selam,eşim Aile sağlık merkezinde son bir yıldır işçi statüsünde çalışıyor.
  Geriye dönük iki yıl şartı var mı sigorta primi için. Yani son bir senede 360 gün pirim doldurmuş olmak yeterli mi? Ayrıca şu kadar sürede çalışma şartı var mı teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba, son 2 yıl içerisinde 360 gün sigorta primi olmalı ve halen çalışıyor olmalı. Sigortalar farklı kurumlardan yatabilir, farklı yerlerden de yatabilir.

 35. Merhaba, 2 yıl önce eş durumu ile yer değişikliği yaptım. Eşim özel sektörde çalışıyordu. Geçen yıl uzun dönem askerlik yaptı. O yüzden bu yıl okuldan belge istendiğinde son iki yılda 360 gün sigortalı olma durumunu belgelendiremeyeceğim. Askerlik borçlanması bu sorunu çözer mi?

 36. Mrb ben nişanliyim eş durumu yapmak istiyorum bu şubatta veya agustosta sigorta gününü hespalamak icin 2016-2018 mi dikkate almam gerekiyor 2017-2018 i mi?iyi calismalar

  • Merhaba. Eş durumu yapacağınız zamandan 2 yıl öncesine bakacaksınız. Örneğin Ocak 2019 da eş durumu yapacaksanız Ocak 2017-Ocak 2019 arasına bakılacak.

 37. Hocam merhaba. Soruma Net cevap bulamadım bir yerde. Nişanlım İstanbul da özelde çalışıyor kesintisiz 4 5 yıldır. Seneye Haziran gibi evlenecegiz. diyelim. Ama Mayıs da şirketin Antalya daki subesinde ise baslasa. Ve 1 ay sonra da evlensek. Ben Antalya ya es durumundan tayin isteyebilir miyim. ? Yoksa Antalya da 1 yil calismasi felan mi gerekiyor? ( zor hizmeti yapmadım)

  • Merhaba, eşinizin Antalya’da 1 yıl çalışmasına gerek yok. Eş durumundan önce orada göreve başlaması yeterli. Eşinize şirketten verilecek görev yeri belgesinde Antalya yazarsa siz Antalya’ya başvuru yapabilirsiniz.

 38. Merhaba, eşim özel sektörde çalışıyor bende 3 yıl Urfa’da görev yapmış bi sınıf öğretmeniyim. Eş durumundan Adana’nın bi ilçesine tercih yapacağım. Zorunlu hizmetimi tamamlamadım. Bu durumda tayin isteyeceğim ilçenin zorunlu hizmet alanlı ( 4,5,6 ) okullarını mı tercih etmeliyim? Zorunlu hizmet alanı olmayan okullara atandığım taktirde bi süre sonra zorunlu hizmetimi tamamlamam için okul değiştirmek zoru da mi kalacağım aceba, şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, eş durumunda size açılan tüm okulları yazabilirsiniz. Zorunlu hizmet olmayan okula giderseniz her sene zorunlu hizmetinizi erteleteceksiniz. Ancak zorunlu hizmet olan okullara giderseniz o okulun zorunlu hizmet süresine tabii olacaksınız.

 39. Merhaba.eşimin çalıştığı aylık pirimin günü diğer ayın sonuna sistemde görüldüğünden başvuru tarihinin son gününde 360 gün olarak görünmüyor. Ancak 360 gün dolmuş oluyor bu durum sıkıntı olur mi

 40. Selamün aleyküm hocam ben eş durumu tayini yaptıktan bir kaç ay sonra eşim işten ayrılırsa ne yapmam gerekiyor zorunlu hizmetim daha bitmedi

  • Merhaba, siz eş durumu yaparken zorunlu hizmet olan okulları yazarsanız eşiniz işten ayrıldıktan sonra bir sorun olmaz. Ancak siz zorunlu hizmet olmayan okulları yazarsanız ve eşiniz işten çıkarsa siz tekrar zorunlu hizmet olan yere atanırsınız.

 41. Merhaba eşim İstanbul’daki bir şirkette adapazarı satış müdürü olarak görev yapıyor. Görev yeri belgesinde adapazarında görev yaptığı yazıyor. Ancak işyeri adresi İstanbul olarak belirtilmiş. Bu şartlar altında adapazarına tayin isteyebilir miyim

 42. Merhabalar.2018 Ağustos özür grubu atamasında tayin isteyeceğim.Esim ozelde is yeri sahibi.Tercihlerdeki bilgilerde esimin görev ve unvanı kismina ne yazmaliyim bilemiyorum.

  • Merhaba, eşinizin resmiyette görevi nedir onu oraya yazacaksınız. İş yerindeki unvanı da aynı şekilde yazılacak. Örneğin görevi yönetici, unvanı genel müdür…

 43. Merhabalar..
  A, B ve c bendindeki belgeleri hazırladık.. Ama ç bendini anlayamadığımız için hazırlayamadık.. O belgeyi nerden alabiliyoruz. Dönüş yaparsanız sevinirim..:)

 44. Sayın editörüm

  Eşim doğum yapmadan 14 ay önce istifa etmişti.

  Kızımız şuan 18 aylık ve yakında eski iş yerinde tekrar çalışmaya başlayacak.

  Doğum borçlanması yapmamız durumunda bu primler eş durumunu sağlar mı?

  Yoksa o süreçte ücretsiz izinde mi olması gerekirdi?

  Bu arada ben akademisyenim ve bizde eş durumu için son 3 yıl talep edilen yerde prim yatırmış ve çalışmış şartı gerekiyor.

  • Merhaba, doğum borçlanması konusunda bir SGK biriminden destek almanız lazım. Biz o bölüme çok vakıf değiliz. Yanlış bilgi vermeyelim.

  • Merhaba benim eşim bir şirketin Adapazarı satış müdürü olarak görev yapıyor. Ama iş yeri İstanbul’da. Adapazarına tayin istiyorum. Mebbiste başvuru yaparken şirketin adresini İstanbul yazdığımda adapazarına tayin isteyebiliyor muyum. Görev yeri belgesinde şirket adresi İstanbul yazıyor ama görevi adapazarı satış müdürü yazıyor

   • Merhaba, eşinizin görev yeri belgesinde “görev yeri neresi” yazıyorsa oraya istersiniz. Eğer İstanbul yazarsanız 10 Ağustos tarihinde size sadece İstanbul açılır, Adapazarı açılmaz.

 45. merhabalar ben il dışı durumu tayininde başka bir ilçeye geldim şimdi daha yakın bir yer isteyeceğim belgelerimi zaten 4 ay önce okula vermiştim acaba bu tercih tercihte o belgeleri kullanabilirsiniz

   • Peki bu evrakların geçerlilik süresi nedir? Mesela okula teslim ettik okul 1 hafra yada 1 ay sonra tekrar istedi. Sonucta özel şirketten alınıyor adamlar gıcıklık yapabiliyor. Bunun için teslim edilen evragın gecerlılık süresi yok mu? Klvuzda bulamadım cevabını. Teşekkürler

    • Özür grubunda istenen evraklar başvuru döneminde alınmak zorundadır. Kişinin çalışıp çalışmadığı hala görevinde olup olmadığı, sigortasının yatıp yatmadığı başvuru sürecinde alınan belgeler ile kanıtlanmaktadır.

 46. MERHABA işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge GİB web sitesinden internet vergi dairesinden alınan işyeri faaliyet belgesi kabul ediliyor mu?

 47. Hocam iyi akşamlar. Eşim kamuda mühendis. Şimdi anlamadığım şu. bu görev yeri belgesi nereye yükleniyor. Hangi aşamada lazım oluyor bu belge. Atama için hangi evraklar lazım.Bazı gruplarda belge yükledik falan yazmışlar.

  • Merhaba, belgeyi siz okul müdürüne vereceksiniz. Belgeyi okullar yükler. Sizin yükleme yetkiniz yok. Aldığınız eş durumu belgelerini okul müdürünüze ulaştırmanız gerekiyor. Onla irtibata geçin.

 48. Eşim özelde çalışıyor. Özür grubu Ataman başvurusu yaptık belgelerı toparlamaya çalışıyoruz fakat SGK dökümünü e-devletten Çıkarsak olur mu yoksa Sgk ‘ya mı gitmek gerekiyorgerrkıyor?

 49. Merhabalar öncelikle yeni atanmış bir öğretmen için 1 yıllık staj adı altında atandığı yerde(doğu olarak varsayım)çalışması mı gerekiyor yoksa direk atandığı zaman eş durumu isteyebilir mi?(Not: Eşi özel sektör için sigort durumları v.s. hepsinin şartı sağlandığı durum için)

  • Merhaba, yeni atanan öğretmen sözleşmeli öğretmen olarak atanacağı için sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkı yoktur. Sözleşmeli öğretmen 4 yıl çalıştıktan sonra eş durumu hakkı elde etmektedir. Şu anda zaten binlerce sözleşmeli öğretmen bu konuda mağdur durumda olup bunla ilgili sitemizde birçok haberde bulunmaktadır.

 50. Merhabalar. Eş durumu tayininde birinci aşama başvuruları yaptıktan sonra aynı ilde iş yeri değişikliği yapmamız ama halen sigortamızın devam ediyor olması atamamızın olmasına bir engel oluşturur mu?

 51. Sayın Editör
  Eşimin temmuz ayı bildirisini yaptığımda ağustos itibari ile 354 günü oluyor. Son başvuru tarihi 7 ağustos olduğundan 361 gün dolmuş oluyor. Ama bu 7 günlük sigortası ssk hizmet dökümünde görünmeyecek. Tayin talebim ret olur mu? Reti önlemek için İş yerinden aktif olarak çalıştığına dair alacağım görev belgesini ne zaman almalıyım. Ya da görev belgesinde herhangi özel bir ibare bulunmalı mı? Şimdiden bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim…

  • Görev yeri belgesini başvuruların başladığı ilk gün almanız yeterli olur. Sigorta dökümünü ve halen çalıştığına dair belgeler tayin için yeterli olacaktır.

 52. Hocam merhaba. Eşim özel bir şirkette aktif olarak çalışıyor ve 19 gün primi var. Oğlumuz için 350 günlük doğum borçlanması talep ettik ve uygun gördüler. Ben de 350 günlük prim borcumu ödedim. Toplamda son 2 yıl itibariyle 369 gün prim görünür değil mi? Bu şartlarda eş özrü istememe herhangi bir engel var mı.

  • Merhaba, doğum borçlanmasının detayını biz bilemeyiz. Ancak son 2 yılda 360 gün sigortası varsa ve halen çalışıyorsa eş durumu yaapbilirsiniz.

 53. Eşim taşeron işçiyken çıkarılan KHK ile   kadroya geçti. Eş durumu tayininde bulunacağım.  Acaba eşim  evrak olarak sadece görev yeri belgesi mi vermesi  lazım? Bir de bu özür grubu kılavuzuna göre eşim devlette mi  çalışıyor kabul ediliyor? Bir de görev yeri belgesini 1 ay öncesinden aldik. Bit sıkıntı olur mu ?

 54. Merhabalar eşimin sigortası istanbuldan yatiyor fakat ikametgah yeri gaziantep tayin istemede sorun çıkar mı

 55. Eşim özel sektörde Bağ-Kur’lu şu anda ikimizde acıpayamda çalışıyoruz . Eşim Denizli’ye iş değişikliği yapacak. Fakat süre çok kısıtlı. Bu ay bitmeden kendisini bi iş yerinde sigortalı gösterirse eş durumundan tayin isteyebilir miyim . Eşimin 2 yılda 360 gün sigortası var.

 56. Sayın editör
  Eşim PTT de taşeron olarak bir buçuk yıldır calisiyor. Eş özrü başvurum için sadece görev yeri belgesi yeterli olur mu yoksa sigortalı çalışan olarak mideğerlendirilir? Sigorta dökümü,iş yeri faal belgesi istenir mi?

 57. Lütfen cevaplar mısınız? Benim nişanlım şuan askerde. Askere gitmeden önce sigortası yoktu. Döndükten sonra özel sektörde sigortası ödenmeye başlayınca askerlik borçlanması yaparak bu süreyi eş durumu için saydırmamız mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

  • Hocam iyi günler askerlik borçlanması yaptınız mı kabul ettiler mi , bende ocak es durumunda tercih yapacağım bizde askerlik borçlanması yapacağız nasıl yapılıyor bilgi verir deniz çok sevinirim

 58. Merhaba arkadaşlar, benim nişanlım özel sektörde çalışıyor. sözleşmeli atandığımda 6 yıl sonra eş durumundan eşimin yanına geldiğimde doğu görevi için tekrar çağrılıyor muyum. Şuan tercih yapma aşamasındayım. Ve bir karar vermem gerekiyor İş mi eş mi… Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba, 4 yıl çalıştıktan sonra eş durumu isteyerek eşinizin yanına gelebilirsiniz. Geldikten sonra tekrar doğu görevi için çağrılmazsınız.

     • Hocam, pdr mezunuyum 90 aldım atama bekliyorum. Nişanlım İstanbul da esnaf kendi dükkanı var. Atama için açılan iller sadece doğu da maalesef. Atandıktan sonra hemen evlilik düşünüyorum ve eşimin yanına ne kadar sürede gelebilirim. 4 yıldan önce gelme şansım yok mu?

 59. Merhaba benim sorum şöyle eşim bir firmada 3 yıldır çalışıyor fakat sigortası Ankara’da yatıyor merkez ofis orada kendisi satış Temsilcisi olduğu için sürekli seyahhat ediyor. Antalya’da kendisi şirket kurdu ben de Antalya’ya tayin isteye bilir miyim. Sigorta Ankara’da şirket Antalya’da şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, eşiniz kendisi şirket kurduysa o şirkete bağlı olarak eş durumu evrakları hazırlanacak ve ona göre tayin istenecek. Açıkçası sorunuz karışık geldi. Hem kendisi şirket kuruyor hem sigortasını başka şirket yatırıyor. Anlam veremedik.

 60. Sayın editor, İzmirde özel sektörde çalışıyorum sigorta sürem ile ilgili bir sorunum yok, eşim adanada öğretmen(doğu görevini yaptı 5 yıl). Ağustos’18 ayında tayin için başvuru yapmayı düşünüyoruz fakat buradaki işim ocak’2019 gibi bitecek başka bir ile geçeceğim, il değişikliği yaptığım zaman eşim tekrardan şubat’19 atamasında yanıma gelebilir mi tayinle ?

  • Merhaba, eşiniz Ağustos ayında eş durumundan İzmir’e gelecek. Sonra siz iş değiştireceksiniz, Şubat eş durumu atamasında sizin sigorta sorununuz oluşmazsa eşiniz tekrar eş durumu yapabilir bundan yana sorun yok.

 61. Sayın Editörüm merhaba

  Van’da kadrolu sınıf öğretmeniyim. 6 aylık evliyim ve eşim özel sektörde 3 yıldır sigörtalı olarak izmir’de çalışıyor.

  Kadromun olduğu okulda zorunlu görev süresi 3 yıl fakat ben bu okulda 2 yıl 3 ay çalıştım.

  Daha sonra zorunlu görevi 4 yıl olan aynı il içerisinde başka bir okulda 9 ay görevlendirme olarak çalıştım. zorunlu görevim kalkmadı.

  izmire eş durumu yapmak istiyorum. Branşım sınıf öğretmenliği ve 92 puanım var.

  izmirde zorunlu hizmet okulu olmayan bir okulu seçersem ve eşimin işten çıkarılması, doğum, sağlık ve benzeri sebeplerden dolayı çalışmazsa bu durumdan nasıl etkilenirim. Başka bi şehire mi gönderirler, başka bir ilçeye mi gönderirler bizi vs. bu durumdan nasıl etkileniriz?

  • Merhaba hocam. Siz şu ana kadar zorunlu hizmet olan okullarda toplamda 3 yıl çalışmışsınız. Kadronuzun olduğu okulun zorunlu hizmeti de 3 yıl olduğu için sizin zorunlu hizmetinizin kalkması lazım. İlçe milli eğitime dilekçe ile başvurun (okulunuzun müdürü varsa önce okula başvurun). Zorunlu hizmetinizin kaldırılmasını isteyin. Zorunlu hizmetiniz kalkarsa büyük bir rahatlama yaşarsınız. Çünkü; zorunlu hizmetiniz kalkmazsa ve zorunlu hizmet olmayan okula giderseniz eşinizin işten çıkması, boşanma gibi durumlarda siz zorunlu hizmet olan okullara rotasyona uğrarsınız. Önce il içi atamalarda size hak verirler, il içi atanamazsanız bu sefer MEB il dışı sizi atar.

   • Sayın Editörüm.

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

    ilçe milli eğitime başvurdum. Benimle aynı dönemde atanan diğer öğretmenlerle karşılaştırdık ve onların zorunlu görevinin kalktığını söylediler.

    Benim zorunlu görevimin kalkmama sebebi:

    Görevlendirme çalıştığım okulun zorunlu hizmet süresinin 4 yıl olmasıymış. kadromun olduğu okula değil de en son görevlendirildiğim okulun zorunlu hizmetine tabi oluyormuşum.

    Biraz önce baktım izmir il içi yer değiştirmelerde taban puan 55, eş durumundan sonra belki il içi atamada yerleşirim.

    Peki eş durumu yaptıktan 1 yıl sonra il içi atamaya başvurabilir miyim?

    il içinde yer değiştirmem sorun değil de il dışına gitmem sorun olur. kesin il dışına gönderirler mi?

 62. Eşim özel sektörde çalışıyor yeni evliyim ağustosta eş durumu yapmak istiyorum.

  İki sorum var:

  1-)Eşim özelde çalışıyor son iki yılda 400 günden fazla sigortası var ve halen çalışıyor. Belgeleri 1 hafta önceden hazırlasak tarihle ilgili sorun olur mu ve kesin eşimin yanına gidebilir miyim?

  2-) 3 yıl 2 aydır doğuda çalışıyorum. zorunlu görevim bitmedi. Gideceğim şehirde zorunlu çalışma okullarını mı seçmeliyim yoksa istediğim okulu seçebilir miyim?

  Allah herkesi eşine kavuştursun. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Belgeleri başvuruların birinci aşamasında hazırlamanız iyi olur. Kesin eşinizin yanına gidersiniz diye bir garanti yok. Eşinizin olduğu yerde sizin branşınızdan açık yoksa atamanız çıkmaz. Ya da açılan yerleri başkaları tercih ederse ve sizin hizmet puanınızdan yüksek puana sahiplerse onlar gider. İkinci sorunuza gelirsek; eş durumunda size normu boş olan okullar açılır. Zorunlu olan okullarda açılacak zorunlu olmayanlarda açılacak. İstediğiniz okulları yazabilirsiniz. Ancak zorunlu olanları yazarsanız doğu göreviniz zamanla kalkmış olur. Öbür türlü zorunlu hizmet olmayan okullardan birine giderseniz zorunlu hizmetinizi her sene belge ile erteletmek zorundasınız. Eşiniz işten çıkarsa ya da boşanırsanız siz doğu görevi olan yerlere rotasyona uğrarsınız.

 63. Sayın Editör Merhaba. Eşimle 2 öğretmen olarak aynı şehirde görev yapıyoruz.Ben ticarete atilmamdan dolayı bu ay istifa ediyorum ve iş yerim memleketimde olacak sigortam temmuz ayı itibariyle başlayacak.Ogretmenlik görevim son 2 yıl 360 gün sigortadan sayılıp bu Ağustosta eş durumu isteyebilir miyiz? Cevap için teşekkürler.

  • Merhaba Sayın Editör,
   Soruma yanıt alamadım fakat Milli Eğitim’den aldığım bilgiye göre Ağustos’ta eş durumu yapabileceğimiz söylendi. Sizin de cevabınızı merak etmekteyim.

 64. Mrb eşimin sigortası ağustosun 5 inde tam 360 gün olacak fakat sigorta sisteme 1 ay gecikmeli giriyor ve bu durumda sistemde hala 330 gün görünecek bu durumu nasıl çözebiliriz

 65. Merhabalar. Benim bir sorum var. Örneğin eşim Ankarada çalışiyor. İkameti de Ankarada. Fakat sigortasını istanbul yapıyor. Ben bu durumda Ankaraya tayin isteyebilir miyim

 66. Merhabalar. Eşimin çalıştığı yer ile sigortasını yapan il farklı olursa sıkıntı olur mu? Örneğin Ankarada çalışıyor ikameti Ankarada. Ama sigortasını istanbul yapıyor. Ben bu durumda Ankaraya tayin isteyebilir miyim

  • Merhaba, eşinize verilecek olan görev belgesine göre tayin isteyebilirsiniz. Görev yeri belgesinde Ankara yazıyorsa Ankara’ya eş durumu isteyebilirsiniz.

   • Sigorta dökumünde sigortasını yapan yer İstanbul olunca orası görünecektir. Bu durum bir sorun oluşturmaz mı

 67. Sayın hocam merhaba.Özel sektörde çalışıyorum.Eşimi yanıma aldırmam için 100 gün eksiğim var.Askerlik borçlanması yapıp süreyi tamamlayabiliyorum.Sorum şu;ben askerden geleli 5 yıl oluyor,yani “askerliğin de son 2 yıl içinde yapılmış olması” gibi bir şart var mı?Bu durum engel teşkil eder mi?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  • Merhaba, askerlik borçlanmasının detaylarını çok net bilemiyoruz ancak şundan eminiz askerliğin son 2 yıl içerisinde yapılması gibi bir şart yok.

 68. Ben 2018 ağustosta eş durumu yapacam inşallah 29 temmuzda nikah kiyacaz zannediyorum 10 gün sonra da başvuru olacak. 10 gün önce nikah yapılmış olması problem oluşturur mu acaba ?

 69. Hocam eşimin 360 günü ağustos 4 itibariyle doluyor ancak sigortaya bu dört gün yansimayacak. Bu durum tayin isteneni engeller mi ?

  • 2018 yılı Ağustos ayı özür grubu kılavuzu yayınlanmadı. Yayınlandıktan sonra orada tarih belirtilecek. Şu anda net yorum yapmamız hatalı olabilir.

 70. Hocam merhaba benim nişanlım sözleşmeli jandarma bende son sınıf anasinifi öğretmenliği okuyorum şuan atamalar yok sanırım yani mecbur sözleşmeli yapacağım ikimizde sözleşmeli olduğumuz için birbirimizin yanına gelme hakkımız yok diye biliyorum bu konuda yorumunuz varmı hocam teşekkürler.

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli jandarma olduğu için biz bu konuda yorum yapamayız çünkü onların atama ve özlük haklarını bilmiyoruz. Sizin durumuna gelirsek; siz şu andaki mevcut yönetmeliğe göre sözleşmeli olarak atanacaksınız. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl boyunca eş durumu hakkı elde edemiyorlar. Eşinizden farklı bir ile atanırsanız siz 4 yıl onun yanına eş durumu isteyemeyeceksiniz.

 71. Hocam merhabalar ben 2018 Ağustos da eş durumu yapacağım fakat eşimin Temmuz ayındaki sigortası ağustosun 23 ünde yatacak yani eşim Temmuz ayını çalışmış olacak fakat bu sigorta dökümüne yansımamış olacak bu durum eş durumu yapmama engel olur mu

 72. Merhaba hocam. Esim ogretmen ve iki yillik zorunlu hizmet gorevindeyken benim isim geregi es ozrunden ankaraya atandik. Ankarada bu sekilde uc yil calistiktan sonra ben 13 yillik memuriyetle kurumumdan istifa ettim ve istifadan iki ay sonra sahis sirketi kurarak emlak ofisi actim.5 aydir bagkur yatiriyorum. Sorum su: Bu sartlarda es ozru icin kanunda belirtilen sartlari sagliyor muyum, 360 gun sartini sagliyor muyum, isim nedeniyle esim es ozru icin yeniden basvurabilir mi? Tesekkur ederim.

 73. Hocam eşim sigortali calisiyor. Eksik günlerimi de “dogum borçlanmasi” yaparak 360 güne tamamlamak istiyorum. Bu şekilde eş özründen tayin başvurum kabul edilir mi?

 74. Merhaba sayın editör.
  Kadrolu öğretmenim.Yeni evliyim.Eşim temmuz 2017 tarihinde sözleşmeli öğretmen olarak başka bir ile atandı.Bir yılı tamamladıktan sonra yanıma tayin isteyebilir mi?Belki milyon defa sorulmuştur bu soru ancak her kafadan bir ses çıktığı için emin olamıyorum.Eğer tayin alamayacaksa malum il dışı yer değiştirmeler açılacak ben tayin istemeyi düşünüyorum ve bu bizim için zor olacak.İsteyebilir ise yönetmelik olarak tam hükmü nerededir?İsteyemez ise ne zaman isteyebilir? Yardımlarınız ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, hocam şu andaki mevcut duruma göre sözleşmeli öğretmenler 4 yıl dolmadan eş durumu yapamazlar. Bu yüzden bir yıllık görev süresini doldurmuş olan eşiniz sizin yanınıza eş durumu isteyemez. Seçim öncesi şu anda sözleşmeli öğretmenler sendikalar aracılığı ile çok bastırıyorlar. Değişiklik olur mu olmaz mı bilemiyoruz. Ancak şu anda sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı yok. 4 yıl sonunda bu hakkı elde ediyorlar.

 75. Hocam iyi günler ben yeni mezun oldum anasınıfı ogretmeniyum eşim kendi memleketimizde 6 yıldır sigortalı çalışıyor özel sektörde şark görevini yapmadan kendi memleketimize tayin isteyebilir miyim ? Teşekkürler

  • Merhaba, kendi memleketiniz neresi bilemiyorum ancak ilk atanırken memleketinizde istediğini yeri yazabilirsiniz. Eşiniz çalıştığı sürece sizde şark görevi sıkıntısı olmadan aynı ilde çalışmaya devam edersiniz.

 76. Hocam iyi günler. Ben zorunlu hizmetimi tamamlamış bir öğretmenim. Eşim 2011 ayında sigorta girişi var. 2016 Ekim ayinda doğum yapti. Doğum borçlanması yaparak ve bu borcu ödersem. 360 günü tamamlayıp eş durumu tayini yapabilir miyim.

  • Merhaba, Ağustos 2018 eş durumunda geriye dönük sigorta şartını sağlayabilirseniz istersiniz. Doğum borçlanması hususunda SGK ile görüşün. Bu konuda çok net bilgi veremiyoruz.

   • Hocam eşim sigortali calisiyor. Eksik günlerimi de “dogum borçlanmasi” yaparak 360 güne tamamlamak istiyorum. Bu şekilde eş özründen tayin başvurum kabul edilir mi?

 77. merhaba editör;
  Eşimle 2010 yılının temmuz ayında evlendik.eşimin sigortasını evlendikten sonra yatırmadık.2 tane çocuğumuz var . çocuklarımı doğum borçlanması şeklinde gösterirsem tayin isterken doğum borçlanmasını çocukların doğum tarihine göremi yoksa son iki yıla göre mi yapıyorlar bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba, bu bilgiyi SGK’dan sağlıklı şekilde öğrenebilirsiniz. Bahsettiğiniz husus ile ilgili net bilgiye sahip değiliz. Yanlış yönlendirmeyelim.

 78. Merhabalar ben özel sektördeyim manisada, ancak izmirde ikametgah ediyorum. Gelip gidiyorum her gün. İş yerim manisada olduğundan sigortamda manisada görülmektedir. Eşim öğretmen eşndurumu istese izmiremi yapa bilir manisaya mı?

 79. Örneğin 2 yıl içinde 360 günü tamamlamış ama işten çıkmış eş durumu tayini yapacagım günün 2 gün öncesinde işe başlamış bu durumda başvuru yapabilirmiyim

 80. merhaba, eş durumu tayini için alınacak olan ; iş yerinin faaliyette bulunduğunu gösterir belge, iş yerinden alınacak görev yeri belgesi vb belgelerin geçerlilik süresi ne kadar acaba ?

 81. İyi günler eşim 2016 yılında işkur kursiyeri olarak 6 ay bir yerde çalıştı. Sigorta dökümünü incelediğimiz zaman bu dönem genel sağlık sigortası olarak geçiyor. BK/B/DK 46 olarak yani işkur kursiyeri olarak gözüküyor. Bu süre zarfı sigortadan sayılıyır mı acaba?

 82. merhaba. 20 temmuz 2017 tarihi itibariyle ek/5 ile eşim sigortalı oldu halen çalışıyor. 2018 ağustos ayı özür grubu atanmasından yararlanabilir miyim. Gün veya evraklar konusunda bir engel var midir ? Teşekkürler

 83. Nişanlım özelde çalışıyor.180gün sigortası var.askerliğini asteğmen olarak yaptı.askerlkkten de 360gün sigortası var.agustosta eş durumu isteyebilir miyim

 84. Mrb. Eşim öğretmen. Çalıştığım ofisin başka bir ilde de şubesi var. Ben ofisin bulunduğu asıl ilde çalışıyorum ama sigortam diğer ilde bulunan ofisten yatıyor. Bu durum eş durumu tayini açısından problem olur mu. Asıl çalıştığım ilde yaptığım faaliyetleri ispatlayabilirim.tesekkurler.

 85. Eşim özel sektörde iş değişikliği yapacak. Ankarada yeni bir işe başlayacak.eski şirketlerden çalıştığı sigortalar sayılır mı?

 86. Merhabalar
  Eşim iş değiştirip Ankarada işe başlayacak.Yine 365 gün sigorta süresini beklemem gerekir mi? Eski firmadan yatan sigortalar sayılır mı?Teşekkür ederim.

 87. Merhabalar;

  “Home office” olarak başka ilde şahış şirketi şeklinde, kendilerine özel olarak çalışan ve düzenli bağkurlarını yatıran şahışların öğretmen olan eşleri, eş durumu tayini isteyebilir mi? İsteyebilirlerse, bu durumda “Görev yeri belgesi” ni kendilerimi düzenleyecekler? Yoksa vergi dairesinden alınacak şirket aktiftir belgesi yeterli olur mu? Teşekkürler.

 88. Eşim işten çıkartılmıştı önümüzdeki hafta belgeleri teslim etmem gerekiyor eşim geçici bir yerde hemen sigorta başlatsak sorun yaşarmıyız.son iki yılda 360 günü var

 89. Merhaba ben ogretmenim esim sigortali calisiyo zorunlu gorevim devam ederken es durumu atamasi isteyecegim yanliz e devlette sigortasi yatiyo gozukuyo ancak suphelerimiz var isveren sigortayi yatirmayip borclansada yada eksik yatirmasi durumunda e devlette yatiyo seklinde gozukurmu eger yatirmayip borclaniyosa atama zamani bu bize sikinti yaratirmi tesekkurler

 90. Iyi günler ben şuanda kpssye çalışıyorum öğretmen adayıyım.eşim özel sektör olan pegasusta havaalanında çalışıyor.bu yüzden istanbulda çalışması gerekiyor.sorum şu ben onun yanına zorunlu görevimi tamamlamadan gelebilir miyim?eger evetse bu nasıl olur?

  • Merhaba, şu andaki mevcut yönetmeliğe göre siz atandığınız yerde 4+2 yıl olmak üzere 6 yıl çakılı kalacaksınız. 6 yıl süresince tayin isteyemezsiniz. Yani İstanbul dışına atanırsanız eşinizin yanına gelmeniz en az 6 yıl sonra olacak.

   • iyi günler.ağustos 2017 de iki tam yılı tamamladığım ilçeden eşimin çalıştığı izmire başvurusu yaptım.eşim tüm şartları taşıyordu. ve tayinim çıktı .2017 öğretim yılında izmirde göreve başladım. ancak, eşim 2018 ocak ayı içinde özel sektördeki işyerinden çıkarıldı.Ocakta bir kısım çalışması olduğundan SGK hizmet dökümünü verdim. ancak Şubat ve mart 2018 aylarında eşim yeni bir işe giremedi.ne yapmam lazım. tekrar rotasyona uğramamam için ne yapmalıyım.

    • Merhaba, eşinizin şu anda çalışıyor olması lazım. Ayrıca son 2 yıl içerisinde 360 günlük sigortasının olması lazım. Sigorta süresini sağlıyorsa acil olarak bir işe girmeli.

 91. 2017de eş durumundan tayinim oldu. Şimdi mazeretin devam edip etmediğini belirlemek için şu belgeler isteniyor:

  !) görev yeri belgesi
  !) vukuatlı nüfus kayıt örneği
  !) iş yeri faaliyet belgesi
  !) sgk hizmet dökümü
  !) imza atan yetkilinin imza sirküsü

  Sorum şu: Son 2 yılda yine 360 gün sigortalılık şart mı?
  İmza sirküsü ilk defa görüyorum. Noterden mi alacak iş sahibi?

 92. Merhaba,Ben es durumuyla mersinde çalışıyorum ancak eşim bu6 ay önce bak şehir de ise başladı ben de Ağustos es durumu atamasıyla yanina tayin isteyeceğim..Ancak şunda bizden su anda rotasyona uğramamak icin Mersinde olduğuna dair belge isteniyor..Simdi ne yapmalıyım ?zorunlu hizmete düşermişim öyle olursa yine bu ağustosa es durumu tayini isteyebilir miyim?

 93. Merhaba,
  Ben özel sektörde çalışıyorum eşim öğretmen benim çalıştığım şehire ataması yapıldı. 2 yıldır görev yapıyor. Her yıl benim özel sektörde çalıştığıma dair belge istiyorlar. Bu kaç sene devam edecek, benim işten çıkma durumumda ne olur. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, eşinizin zorunlu hizmeti bitince bu işlem sona erecek. Eşiniz zorunlu hizmet olan okula tayin isterse o zamanda bu işlem sona erer. Burada amaç şu; zorunlu hizmetini yapmayan ve çalıştığı okul zorunlu hizmet olmayanlar zorunlu hizmet olan yerlere rotasyona uğruyor. Mazereti olanlarda belgelendiriyor ki rotasyona uğramasın.

 94. Merhabalar, Eş durumumdan atamam yapıldı. Eşim ozel sektorde calisiyor. Isyerinden ayrilma durumu var. 6-8 ay issiz kalmasi durumunda rotasyona ugrarmiyim? Ugrararsam bulundugum ildemi zorunlu goreve atamam yapılır yada rastgele bir yeremi atamam yapilir. Saygilar

  • Merhaba, bu sene için çalıştığını belgelendirirseniz rotasyona uğramazsınız. Seneye de çalışmaya başladığında tekrar belgelendirmiş olursunuz.

 95. Merhabalar
  2017 agustos ayında eş durumuyla tayin oldum fakat eşim işten çıkarıldı.yenileme için okula yazı gelmiş. Sgk dökümüde istiyorlar. Bu durum sıkıntı yaratır mı
  Teşekkürler

  • Merhaba eğer zorunlu hizmetiniz bitmediyse ve çalıştığınız okulda zorunlu hizmet okul değilse sorun yaşarsınız. Eşiniz de çalışmıyorsa zorunlu yere rotasyona uğramakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak zorunlu hizmetiniz bittiyse ya da okulunuz zorunlu hizmet ve siz zorunlu hizmetinizi yapıyorsanız sorun olmaz.

 96. Merhaba, ben öğretmenim nişanlım da mühendis Kocaelinde yaşıyoruz.Temmuzda düğünümüz olacak.Nişanlım aynı firmada kesintisiz 10 senedir çalısıyor.Ama düğünden önce izmirde başka bir firma da işe başlıyacak.Hem il hemde iş değisikliği olacak ve sigortası kesintiye uğrayacak.Ben ağustos döneminde izmir e tayin isteyebiliyor muyum? Yoksa bir sene beklemem mi gerekecek? Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler..

  • Merhaba hocam. Eğer kısa süreli bir kesintiyse problem yok. Önemli olan eş durumu başvurularında eşinizin çalışıyor olmasıdır. Eşiniz çalışıyorsa ve geriye dönük son 2 yılda 360 gün sigorta şartını sağlıyorsa farklı il, farklı şirket sorun değil.

   • Hocam ben 3 sene doguda son 2 senedir kocaelinde doğu görevimi yapmaktayım.Yani doğu hizmetim tamamlanmadı ayrıca ohal dönemi olması bu tayin durununa herhangi bir engel teşkil eder mi? Çok teşekkür ederim.

  • Hocam ben 3 sene doguda son 2 senedir kocaelinde doğu görevimi yapmaktayım.Yani doğu hizmetim tamamlanmadı ayrıca ohal dönemi olması bu tayin durununa herhangi bir engel teşkil eder mi? Çok teşekkür ederim.

 97. Merhaba
  Geçen sene eşdurumuyla atamam yapıldı ancak çocuğumun okulu başka bir ilçede olacağından adres değişikliği yapmamız gerekiyor aynı il içinde eşimin çalıştığı adrese değil de yeni ikamet adresine atama isteyebilir miyim

 98. Merhaba eşim kamuda hekim fakat başka bir ilde özel hastaney geçmeyi düşünüyor. Ben bu agustos ayında ona eş durumu yapabilir miyim? Kamından özele geçtiği için 360 gün sigorta şartı nasıl olacak ?

  • Ben öğretmenim eşim doktor. Eşim devletten özel hastaneye geçmeyi düşünüyor. Eğer geçerse ben ona eş durumu ataması yapabilir miyim ? Yoksa özelde 360 gün sigortasını tamamlamalı mı ? Devlette de sigortası yatıyor sonulta onunla birleştirme oluyormu ?

 99. Merhaba,özel bir bankada 5 yıldır çalışıyorum nişanlım memur,başka bir bankada çalışmayı düşünüyorum,işten çıktığım taktirde,eş durumu için bekleme süresi olucak mı?yeni başlayacağım bankada 1 gün çıkışım olacak

 100. Syn editor 2018 agustos 10 nu baz alirsak es durumu icin sigorta agustos 10 itibariyle 367 gun yapiyor 2 yil icinde toplami.Lakin merak ettigim konu su e-devlet sigorta gun sayisini 1 ay geriden gosteriyor.bunu nasil hesap ediyolar.bu konuda bilginiz var mi e devlet geriden gosteriyor cunku e devlete gore gun sayim tutmiyacak ama gercekte tutumua oluyor gun sayim.

  • Başvuru yaparken bu sorun olmuyor, SGK dan bunla ilgili sanırım belge alıyorsunuz. Benzer durumları yaşayan arkadaşlar oldu ancak tayin istediler.

 101. Syn editor oncelikle kolay gelsin
  Benim 200 gun sigorta baska ilde var isten ciktim simdi memlekette sigortali calismaltayim agustis ayinda da yaklasim 450 gun felan olucal esim tayin isteyip yanima gelebilir mi son 2 yilda 360 i tamamlamis oluyorum lakin biz ayni sirkette 360 sarti var biliypduk arada bosluk varsa yani basla sehirde sgk sorun olmuyor dimi bu kesin bilgimidir tsk ediyorhm iyi calismalar…

  • Merhaba sağolun. Başka şehirde sigortaların yatmış olması, farklı şirketlerde çalışmış olmanız sorun değil. Önemli olan tayin sırasında sizin son 2 yılda 360 gün sigortanızın olması ve halen çalışıyor olmanız.

 102. Merhaba eşim özel sektörde çalışıyor ben es durumu ile yanına geldim ama işten çıkarsa işsiz olması benim durumumu etkiler mi ve eşimin çalıştığına dair belgeyi ne zaman veriyoruz her yıl milli eğitime

  • Merhaba, eğer zorunlu hizmetiniz bittiyse eş durumundan geldikten sonra aynı yerde kalırsınız. Ancak zorunlu hizmetiniz bitmedi ve şu anda zorunlu hizmet yapmıyorsanız her sene eş durumunuzu belgelendirmeniz lazım. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sorunuz.

 103. Merhaba eşim Bağkur 4b li ağustos 2018 de tayin isteyebilir miyim. Nisan da da iş değişikliği yapıcak bi kısmı ssk diğer kısım Bağkur olması sıkıntı oluşur mu.

 104. Eşim 2014 yılından beri esnaf fakat ilk bağkur borcunu 2017 de ödemiş 10 aylık.nisan 2018 de iş değişikliği yapıp sigortalı olacak.bu durumda 2018 ağustosta da eş durumu yapabilir miyim.ben kadrolu öğretmenim.

 105. Benimde Şanlıurfa halk sağlığına atamam oldu eşim kocaeli de özel sektörde çalışıyor bende es durumu tayin düşünüyorum adaylık sürecinde bu mümkün mü

 106. Eşim halk kurumu sağlığı başkanlığı istanbul çevre sağlık olarak ataması oldu ilk görev yeri daha bende özel sektör çalışıyorum eşimi es tayini olarak buraya ataması olması için ne gibi şartlar nelerdir

  • Merhaba siz özle sektördesiniz eşiniz sağlık bakanlığında sanırım. Bu konuda bilgimiz yok. Sağlık bakanlığı personel atama yer değiştirme yönetmeliğine bakmak lazım. Öğretmenlerle ilgili olsaydı cevaplardık.

 107. Merabalar ben kadrolu öğretmenim eşim şuan çalışmıyor asere gidip gelince özel sektörde işe başladığında askerlik borçlanması yapabilir mi ? Bu borclanma sgorta gününden sayılır mı tayin alabilir miyim ?

  • Merhaba, askerlik borçlanmasında kaç gün borçlanma oluyor, eşinizin sigorta süresi ne olacak vs bir sürü bilinmeyen durum var.

 108. Şuan başka ilde çalısıyorum şirket değişikliği yapıcam sigortam İstanbul ilinden yatıcak ancak şirket Tekirdağ ilinde iş yapıyor eşim öğretmen eş durumu için her sene evrak hazırlayıp veryoruz sgkım İstanbul ilinden yatması bşr sıkıntı olur mu ?

  • Sigortanızın İstanbul’dan yatması sıkıntı yaratmaz. Siz nerede çalışıyorsanız orada çalıştığınızda dair görev yeri belgesi sunacaksınız.

 109. Eşi özelde çalışan sözleşmeli öğretmen olan kişiler için eş özründen dolayı tayin isteyebilmesi için bakanlığın yada Meclis’te herhangi bir çalışma varmıdır yada bunun için hukuki bir yol varmı?
  Bilgi verirseniz sevinirim

 110. Eşi özelde çalışan sözleşmeli öğretmenlerin ataması ne şekilde oluyor yada ne kadar zamanda lütfen bir cevap.

 111. Merhaba.Evleneceğim insan ozel sektorde. 1 yildir calismiyor. Benim es durumu tayini isteyebilmem icin Araliksiz 2 yil calismasi mi gerekiyor. Bilgi verirseniz cok sevinirim.

  • Merhaba, hayır aralıksız şartı yok. Kısaca şöyle; son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortası olacak ve siz özür grubuna başvurduğunuzda kişi çalışıyor olacak.

 112. Merhaba, ben bu yıl ingilizce öğretmenliğinden mezun oluyorum. Devlette çalışmak istiyorum kpss gireceğim fakat evlenmeyi de düşünüyorum. Doğuya atanma durumunda eşimin yanına İzmir e nasıl geleceğim? Kendisi 3 yıldır özel sektörde çalışıyor. Ben yeni öğretmen olacağım? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba, atandığınız zaman 6 yıl çakılı kalacaksınız. Eş durumu da dahil gitmenize imkan yok. Şu anda zaten sözleşmeli öğretmenler bu konuda mağdur oluyor ancak MEB geri adım atmıyor. Mevcut yönetmelikte durum bu şekilde.

 113. Merhaba. Peki ara verilip tekrar çalışmaya başlanırsa ne olur. Eşim emniyet mensubu ben özel şirkette çalışıyordum ama ocak 2016 da ayrıldım. 2 yıl icinde tekrar bi ise göremedim simdi tekrar başlasam 360 gün yeniden mi dolması lazim

 114. Merhabalar cevap verirseniz gerçekten çok yardımcı olacaksınız ben geçen yıl mart ayında hemşire olarak çalışmaya başladım eşim farklı bir şehirde özel sekrörde çalışıyor eş durumu istemek için 720 gün şartı var fakat aynı iş yeri olmak zorunda mı anlayamadık yönetmelikte atama istenen yerde diyor fakat kesintisiz aynı iş yeri demiyor herkes farklı yorum yapıyor bilginiz var mı lütfen cevap verin

 115. Merhabalar cevap verirseniz gerçekten çok yardımcı olacaksınız ben geçen yıl mart ayında hemşire olarak çalışmaya başladım eşim farklı bir şehirde özel sekrörde çalışıyor eş durumu istemek için 720 gün şartı var fakat aynı iş yeri olmak zorunda mı anlayamadık yönetmelikte atama istenen yerde diyor fakat kesintisiz aynı iş yeri demiyor herkes farklı yorum yapıyor bilginiz var mı lütfen cevap cerib

  • Merhaba, siz hemşiresiniz yani sağlık personelisiniz. Sizin durumunuz bilmek için sizin atama yer değiştirme yönetmeliğinizi okumamız lazım. Kusura bakmayın bilmiyoruz.

 116. Hocam bir sorum olacak. Eşim öğretmen ve ben de 11 yıllık memurum. Benim işim nedeniyle eşim özür grubundan benim bulunduğum şehre atandı. Ben bu yıl istifa edip ara vermeden yine aynı şehirde özel sektörde sigortali olarak çalışacağım.Bu durumda, hani zaten 11 yıllık memuriyetten istifa edeceğim için ” son iki yılda 360 gün sigortalı” olma şartını sağlar miyim yoksa bu 360 günlük süre sıfırdan başlayacağı için eşim ilk atamada yarım kalan zorunlu görev alanına tayin olur mu?

 117. Eşim Birleşmiş Milletlerde Türkiye’de 5 yıldır çalışıyor, bundan 2-3 sene önce yine kendi BM elemanı olup, eşi öğretmen olan arkadaşımız atama alabildi ama ben mebbiste ulıslararası sigorta şıkkı bulunmadığı için başvuru yapamıyorum. Bakanlığa kadar aradım kimse birşey bilmiyor 🙁 emsal de var, kılavuzlarda değişmemiş, ne yapmak gerek?

 118. Merhabalar,
  10.11.2016 tarihinden beri ayni isyerinde cikis olmaksizin calismaktayim fakat arada raporlarim var raporlu oldugum dönemde de sgk primi 0 gozukmekte. Aralik primini henuz isyeri yatirmamis ve suanda 329 gun sgk gun sayim gozukuyor e devlette aralik yatmis olsa bile ocak ayinda gozukucek ve 359 gun sgk primi olucak bu durumda ne yapmam gerekiyor? Tesekkurler

 119. Bankanın genel merkezi Levent ama banka şubesinin yeri Tuzlada. Banka nin faaliyet belgesi levent merkezi gosteriyor. Ama sonuç itibarı ile şubenin yerine göre tayin isteneceği için bunu hangi belge ile desteklemek gerekir?

 120. özel sektörde eşi çalışanlardan istenecek belgeler arasında 4. ve 2. istenen arasındaki farkı anlayamadık
  faaliyet belgesi aldık ana merkezden
  görev yeri belgesi ve sigörta dökümü de tamam
  diğeri nedir anlayamadık

   • a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
    b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
    c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
    ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir
    maddelerindeki b ve ç maddesi arasındaki fark nedir

 121. Merhaba özel bir bankanin şubesinde çalışmaktayim. İstenilen belgeler icin gorev yeri belgesinde bağlı olduğum şubenin adi yazmakta. Ç maddesinde isyenilen belgeye gerek olmadığı belitilse de icime sinmedi. Banka A.Ş.olup belgenin içeriği ile ilgili yardiminizi rica ederim

 122. Merhabalar
  Benim eşim Yaklaşık 6 senedir aynı şirkette çalışıyor.aralıgın 15inde aynı şirketin başka bir şubesine başka bir ile geçti.fakat aynı şirket olunca sigortasını oraya geçtiği gün değilde Ocak 1de başlatmışlar.yani sigorta dökümü alındığında en fazla5gün o ilde çalışmış görünecek
  Bi sıkıntı olur mu
  Tayin isteyebilir miyim

 123. Merhaba.

  Şuan çalışıyorum ve 360 günüm doldu fakat e-devlette halen 331 gözüküyor daha puantaj geçmediği için ne yapmam gerekiyor? Son başvuru tarihi 8 ocak ve 8 ocağa kadar da geçmez edevlete.

 124. merhaba 2 sorum olacak 1. si sigortanın yattığı son tarih 2017/11 olarak görünüyor ama halen yatmayada devam ediyor illa sigorta dökümünde 8 ocak yazması gereli mi? 2. sorum ise Ç maddesi mükellefiyet belgesi mi acaba bize o verildi de.

 125. Merhaba nişanlıyım ve nişanlım iki yıldır bir yerde çalışıyor.evlenir evlenmez eş durumundan tayin alabilirmiyim.yoksa resmi olarak evlendikten sonra mı 365 gün sigorta doldurmalı ?

 126. Merhaba hocam mersinde eşimle aynı ilçe de görev yapıyoruz fakat oturduğumuz ilçe farklı ikametgah adresine dayalıtayin isteyebilir miyim?

 127. Mrb eşim antalayada iş takipçisi olarak tek başina çalişiyor.ben sınıf öğretmeniyim.özür grubu için istenen belgelerden “eşlerin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesini” eşimin kendisi mi hazırlaması gerekiyor.kendi hazırlayayip imzalaması bir sorun yaratır mı? Çünkü kendisi tek çalışmakta

   • Basit usule tabi bagkurlu iş takipçisi ofisi var ve tek çalısiyor.çalışani veya patronu yok.iş yerinde görev yeri belgesini nasil temin edebilirim

    • Bu konuda size yanlış bilgi vererek hata yapmanıza neden olmak istemeyiz. Maalesef bilgimiz yok. Araştırma yapalım, kayda değer bir şeyler öğrenirsek buradan yine yorumunuza yanıt veririz. Ancak siz araştırın fazla vaktiniz olmayacak.

 128. Mrb benim eşim 9 Aralık 2016 da ise girdi hala çalışıyor sanırım 356 gün olması lazım 4 gün eksik kalıyor Aralık ayı hariç ne yapabilirim Aralık ayin sigortası da Ocak ayının sonunda yatack başvuru yapabilecek miyim

  • Mrb esimin Aralık ayında sigortada 353 günü doldurdu. 8 ocakta 360 gün doluyor. Fakat sigortada Aralık ayı görünüyor. Yani sistemde su an Aralık ayı var o da 353 gün. Atamada bir sorun olur mu ? Acil döner Şeniz sevinirim

 129. Merhabalar 2018 şubat ayı es durumu tayinine başvuruda bulunmak istiyoruz 360 gün için 6 günüm eksik kalıyor 2-8 şubatta tayin olacağı için acaba tayin gelir mi?

 130. Merhabalar.2 Ocak’ta başlayacak başvuru sürecinin 2. günü yani 3 Ocak’ta sigortam başlayacak. İlk gün sigortasız olacağım. 360 günlük şartı taşıyorum bu bir sıkıntı doğurur mu?

  • Merhaba, sigortanın sisteme yansıtılması vs gecikiyor eğer zaten 360 gün sigortanız varsa sorun olmaz. iş yerinden size çalışıyor belgesi verecekler yani görev yeri belgesi. Sorun olmaz.

 131. Kolay gelsin benim eşim 4 yıldır ozel sektorde aynı yerde çalışıyor 1948 gün sigortası var ben kadrolu devlet memuruyum eş durumumda tayin istedim Red verdiler ne yapmam gerekiyor bu durumda

  • Merhaba öncelikle sizin bağlı olduğunuz kurumun personel atama yer değiştirme yönetmeliğine bakmak lazım. Durumunuzu yargıya taşıyabilirsiniz.

 132. Merhabalar tayin hakki ocağın başında veya ortasında açılırsa hesaplanırken ocak ayının tamamı olarak mi hesaplanıyor

 133. Yorumum silindi mi goremedigim icin affiniza siginarak tekrar soruyorum.Subat ayinda yapilacak olan atamalarda insallah atandim diyelim.Evlenecegim kişi yasadigim sehirde ozel sektorde gorev yapiyor ve burda kalmak istiyor .ben atandigim baska yerde 6 yil hicbir sekilde eş durumu tayini isteyemiyorum mu ?

 134. Henuz atamasi yapilmamis bir ogretmenim .Subat atamasiyla atanirsam sozlesmeli ogretmen olarak atandigim yerden 4 yil tayin isteyememe durumu hâlâ gecerli midir ? Eşimin ozel sektorde sigortali gun sayisi da yeterli ise ben atamam yapilan yerden es durumu tayinini ne zaman isteyebilirim ?

 135. İl atama yerim Ağrı Eleşkirt’ti.3 eğitim öğretim yılı görev yaptıktan sonra il dışı tayinle istanbul’a geldim. 2 seneye 1 kademe bana vermediler. Ama çok kişi almış bu nasıl oluyor. Cevaplarsanız sevinirim.

 136. 2018 ocak-subat ayi icin ne es durumu tayini acilir mi sizce? acilirsa tahminen basvurular ne zaman baslar?

 137. merhabalar sayineditor. 26aralik 2017de nikah yapiyorum. Esim bankada calisiyor. ilk sorum 2018 ocak es durumu tayinine evrak anlaminda bir sikinti cikar mi?
  ikinci sorum ise basvuru tarihinden itibaren sigortali oldguna dair belgeyi son gun nasil ulastiricam orada kafam karisti?
  simdiden tesekkurler

  • Merhaba, evraklarınızı yetiştirirsiniz bir günlük iş. Sorun olmaz. Son gün ulaştırmak diye bir şey yok. Başvuruların son günü baz alınarak geriye dönük 2 yıl içerisinde 360 gün sigorta şartı aranır. Burada sanırım kafanız karışmış.

 138. Merhabalar, Verdiğiniz Ve verecegınız Tüm Bilgiler için öncelıkle tesekkur ederım.

  Benım sgortam son 2 yılda 360 gun zorunluluğuna uyuyor. Sömestre da eşim yanıma tayin isteyecek.

  Benım sorum şu,

  şu an sigortam istanbulda yatıyor Fakat Ben 1 ocak 2018 de bursa da çalısmaya baslayacağım ve sigortam orada yatacak, Tatin isteklerı de 10 ocak 2018 e kadar yapılacak dersek. Benım ocakta bursa da yatacak sigortam ssk kayıtlarında 1 şubata kadar cıkmaz. Bu durumda Biz bir sorun yaşarmıyız, Kayıtlarda çıkmadığı için istanbula mı tayın ısteyebılır? Tesekkurler

 139. Merhabalar, zorunlu hizmet görevinde olan öğretmenler de eş durumundan tayin isteyebiliyorlar mı acaba ?

 140. Merhaba. Benim ikametgahım Istanbul’da ancak çalıştığım şirket Kocaeli’nde. 4 senedir aynı şirkette çalışıyorum. Nişanlım ile (öğretmen) birkaç ay sonra evlenmeyi planlıyoruz. Sizce eşimin ataması İstanbul’a mı çıkar yoksa Kocaeli’ne mi? Teşekkürler.

   • Teşekkür ederim cevabınız için. Evimin ve ikametkahım İstanbul’da olmasına rağmen eşimin atamasının Kocaeli’ne çıkacağını söylüyorsunuz öyle değil mi? Şirket Kocaeli’nde olduğu için şirketten alacağım belge muhtemelen Kocaeli olarak yazacaktır çünkü.

 141. Merhaba evleneli 2 ay oldu bende eşimden 2015 ten başlayarak 2 yıl ücretli öğretmenlik yaptık ssk miz toplamda 260 gün yatti.suan (farkli
  )kamuda sözleşmeli olarak calisiyoruz ssk miz Aralık ayında ikimizin de 360 gün olacak. Biz eş durum tayinden yararlanabilir miyiz. Ne yapmalıyız.Tesekkur ederim.

    • Eşiniz yanınıza tayin başvurusunda bulunamaz. Sözleşmeli öğretmenler sadece sözleşmeli öğretmen eşin yanına tayin isteyebilir. Siz Diyanette çalıştığınız için siz eşinizin yanına ister misiniz bunu biz bilmiyoruz, Diyanet’in yönetmeliğine bakmanız lazım.

 142. Merhaba ben tarım kredi kooperatifin de işe başladım ama daha öncede özel sektör de 650 gün sigortam var fakat tarım kredi kooperatifleri 657 saylı konuna tabi değil biz 4a işçi olarak çalışıyoruz tarım kredinin kendine özel kanunu var 1581 saylı konun elim öğretmen benim yanıma eş durumu tayin için ne yapmamız gerekiyor özel olarak mı gösterecek

 143. Eşim bir özel okulda çalışıyor. Aralık bittiğinde tam 360 gün olmuş olacak fakat bu sisteme Ocak ayında yansıyor. Olur da başvuru tarihinde sistemde görünmezse sıkıntı çıkar mı

 144. Merhabalar birşey sormak istiyorum, Ben özel sektörde istanbulda çalışıyorum sigortamın yattığı il de İstanbul ama şirketimin Kocaelide de ofisi var yakında Kocaelide Teknoparkta bulunan ofisimizde çalışmayı planlıyorum ama sigorta hala istanbuldan yatıyor olacak, ben Kocaeline geçip öğretmen olan eşimin tayinini Kocaeli ne isteye bilir miyim. kendisi Normal Öğretmen(Sözleşmeli değil). Şimdiden Teşekkürler.ç

 145. Merhaba.dediğiniz şartlara ben ve nişanlım uyuyor.yalnız çalıştığım şirketin merkezi ankara,fakat ben bursa dayım..bu durumda yapılması gereken işlemi tam anlayamadım??

 146. Merhaba benim eşim 3 yıldır belediyede calısıyor bende atama bekliyorum eğer önümüzdeki atamada atanırsam eşimin yanına eş durumundan gelebiyor muyum

 147. Merhaba ben şunu sormak istiyorum. Sözleşmeli olarak atandık diyelim eş durumundan direk tayin isteyebilirmiyiz yoksa ne kadar beklememiz gerekir? Kadrolu atanırsak direk isteyebilirmiyiz yoksa bunun için bir bekleme süresi varmı? Teşekkürler

  • Merhaba, 1) Şu anda kadrolu atama yok, yeni atamalarda tüm öğretmenler sözleşmeli olarak atanıyor. 2) Mevcut mevzuata göre sözleşmeli öğretmen eş durumu yapamıyor. 6 sene atandığı yerde çalışmak zorunda. Ancak 2 istisna var. Birincisi; sözleşmeli öğretmenin eşi kadrolu öğretmense kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmenin yanına tayin isteyebilir. İkincisi; sözleşmeli öğretmenin eşi de sözleşmeli öğretmense ikisinden birisi diğerinin yanına tayin isteyebilir.

 148. İyi günler. 15 yıldan beri çiftçi bağkuru primi yatırmaktayım. Özel sektöre geçiş yapsam 360 gün prim şartını yerine getirmek için ne kadar süreyle prim ödemeliyim.

 149. Sayin editor,Nisan 2018de yapilacak es durumundan zorunlu hizmet erteletmede gecmis 2 sene icinde esin dogum izninde gecen sureleri de borclanilmadan sigortali olarak mi sayiliyor,yoksa borclandiktan sonra mi sigortali sayilacak?yani nisan 2018 de 360 gun sureyi tamamlayamazsak geriye donuk 2 sene icinde 4 ay dogum izni ve 6 ay ucretsiz izin var bunlari saydirmak mumkun mu? Tesekkur ederim.

  • Nisan 2018’de eş durumu ataması yok hocam. Eş durumu Şubat ve Ağustos ayında olur. Başvuru zamanında eğer sigortalı eşin açık süresi kalıyorsa doğum borçlanması yapılabilmektedir.

 150. Merhaba. Nişanlım kendine ait bi isyerinde çalışıyor ve bugüne kadar sigorta yatırmak istememiş. Eğer şimdiden sigortayı yatırmaya başlarsa bir yıllık süreçte 360 günlük sigortası olursa tayin isteyebilir miyim. 2 yıla yayılmış bi süreç şart mı?

  • Merhaba. Evet isteyebilirsiniz. Başvuru yapacağınız anda geriye dönük 2 yıl içinde 360 gün sigorta şartı lazım. Bunu son bir yılda kesintisiz olarak da yaptırabilirsiniz.

 151. Çok teşekkür ederim. Kız arkadaşım kadrolu benim de son iki yılda toplamda 360 gün sigortalıyım ve şu anda çalışıyorum. Dediğinize göre hiç bir problem yok. Peki bu konuda detaylı bilgi için hangi kuruma başvurmalıyım gerekli belgeler nelerdir öğrenmem gerekiyor

 152. Merhaba arkadaşlar, benim merak ettiğim konu şu.. Evleneceğim kız doğuda görev yapıyor ben özel sektörde son iki yılda toplamda 360 günü doldurdum şu anda aktif olarak çalışıyorum. Toplamda dedim çünkü iş değişikliği yapmak zorunda kaldım. Sorun olur mu? Hangi kuruma sormalıyım

  • Merhaba, evleneceğiniz kişi kadrolu öğretmen ise eş durumu yapabilir. Sözleşmeli öğretmen ise şu andaki mevzuata göre eş durumu yapamaz. Tayin döneminde sizin son 2 senenizdeki sigortaya bakarlar. Eğer tayin döneminde son iki yılda 360 gün sigortanız varsa başvuru yapılabilir. İş değişikliği, farklı illerde çalışma vs sorun değil. Önemli olan başvuru döneminde son 2 yılda 360 gün sigortanız olması.

 153. Ben k.k.ö görev yapmaktayim esim ozel sektörde bizim yonetmenlikte 3 yıl kesintisiz ssk pirimi istiyorlar 360 gun pirimden biz faydalanamiyormuyuz acaba bana bilgi verebilirmisiniz

 154. Sayın Editör, eş durumundan gittiğimiz yerde kaç sene evrak belirtmek zorundayız?

  Sağlık bakanlığı beş sene sonra evrak istemiyor.

 155. Lütfen cevaplar mısınız? Askerlik borçlanması yapılabilmesi için askere gitmeden ve askerden geldikten sonra ne kadar süre içinde siğortayı başlatması gerekiyor? Böyle bir süre var mı yoksa son iki yıl içinde Askerden geldikten sonra istediği zaman sigortasını başlatabilir ve borçlanmasını yapabilir mi?? Lütfen cevaplayın …

 156. Sayın editör 1 eylül itibariyle ihraç öğretmenim. Şu an memleketimde 15gündür sigortalı çalışıyorum özelde. Son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortam var ancak neredeyse tamamına yakını ihraç olduğum öğretmenlikten kalma. Eşim eş durumu isteyebilir mi yoksa bir yıl beklememiz mi gerekiyor ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM