2017 il dışı atama kontenjanlarında öğretmenlerden MEB’e adalet çağrısı

2017 yılı iller arası yer değiştirme atamasında Milli Eğitim Bakanlığı tüm atama kontenjanlarını açmalıdır. Özür grubu ataması ya da il içi atamaya açılan ancak il dışı atamaya açılmayan bir atama sistemi kabul edilemez.

2017 il dışı atama kontenjanlarında öğretmenlerden MEB’e adalet çağrısı

2017 il dışı atama kontenjanlarında öğretmenlerden MEB’e adalet çağrısı

2017 il içi atama başvuruları bugün sona erecek. 22 Mayıs tarihinde başlayan il içi isteğe bağlı yer değiştirmelerin sona ermesinden sonra il içi atama sonuçları 6 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. Öğretmenlerin il içi yer değiştirme ilişik kesme ve göreve başlama işlemleri ise 12 Haziran tarihinden itibaren yapılacak.

BOŞ KONTENJANLAR MEMNUN ETMEDİ

İl içi atama kontenjanlarında bazı branşlarda büyük sıkıntılar olduğu görülmektedir. Özellikle sınıf öğretmenliği alanında il içi atamada dahi açılan normlar öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2017 öğretmen atama takvimi ile takvim kapsamında 2017 iller arası isteğe bağlı yer değiştirme takvimini geçtiğimiz hafta yayınlamıştı.

İl dışı atama başvuruları 15 Haziran-21 Haziran tarihleri arasında yapılacak. İl dışı atama kontenjanları açıklanmadı, il içi yer değiştirme işleminden sonra iller arası yer değiştirmelerde geçerli boş normların açıklanması bekleniyor.

İL DIŞI ATAMALARDA ADALET

Öğretmen haber, kamu haber, personel meb haber içerikli sitelerle iletişim kurarak seslerini duyurmaya çalışan ve kendilerini Öğretmenlik Mesleğinde Eşit ve Adil Bir Düzen İsteyen Öğretmenler olarak nitelendiren MEB personelleri Milli Eğitim Bakanlığı’na seslerini duyurmak istiyor. Zorunlu hizmetini bitirmesine rağmen yıllardır doğu ve güney doğu bölgelerinde çakılı kalan öğretmenler, il dışı atamalara tüm normların açılmasını istiyor. Her yıl bir ümitle il dışı atama başvurusu beklediklerini belirten öğretmenler açıklanan normlarla birlikte ümitlerini ve hayallerini gelecek yıla erteliyor.

Branş değişikliği, özür grubu atamalar gibi yer değiştirme işlemlerinde hizmet puanı az olan, zorunlu hizmetini yapmamış olan öğretmenlerin rahat bir şekilde istenilen yere atamalarının çıkmasının adaletsizlik olduğunu belirten öğretmenler, yıllarca zorunlu hizmet yapıp il dışı atama ile yer değiştirememe sorununun artık çözülmesini bekliyorlar.

NORM KADROLAR SAKLANIYOR

İl dışı atamaya tüm normların açılmasını talep eden öğretmenler, eş durumu ve diğer özür grubu atamalarına norm kadroların saklanmamasını istiyor. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bu adaletsizliğin giderilmesi için çağrı yapan öğretmenler il dışı atama için MEB’den adalet bekliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

22 yorum

 1. Ağustos il dışı 50 km uzağa çıktı İptal ettirebilirmiyim.İptal ettirdiğim takdirde 8 Eylülde aynı ile tekrar tayin isteyebilir miyim?İlçe emrine görevlendirilmek istiyorum

 2. Eğitim-iş sendikası da duyarsız kalmadı bu haksızlığa. Teşekkür ederiz.
  egitimis.org.tr/files/haber/59367c454cc99.pdf

 3. 12 yillik ogretmenim.8 yilini esim askeri personel oldugu icin dogu ve guneydoguda gecirdim.es durumu tayininde gercek adalet olsun.8 ay gorev yapan ogretmen en guzel okula gidiyor.bize gelince sozde es ozru var deniyor en kotu yerlerde calusiyoruz.il ici ve iller arasi ayni anda yapilsin.doguda – 40 da karsra calisiyorum.batidaki adam zaten en guzel sartlarda calisiyor.siz onun durumunu iyilestiriken bizi onlarin begenmedigi yerlere gonderitorsunuz.sozde batiya gidiyoruz ama ordada ayni sorunla karsilasiyoruz.bu ulkede doguda calusma suc gibi hep olumsuzluklar bize yapiliyor.yeter artik bizde insaniz.gerek iller arasi gerek es durumu adalet istiyorum.stajerligi yeni dolmus ogretmen en guzel okulda biz yillardir surunuyoruz.rotasyonfa gelmeli biz yillarca dogudayiz ama adam 30 yillik ogretmen marmara bolgesinden disari cikmamis.devlet asker polis hakim savci vali kaymakam hepsini doguya gonderiyor.ama ogretmen gidemiyor niye duzenleri bozulurmus.biz insan degilmiyiz.bizim cocugumuz yok mu.bu nasil bencillik.rotasyon sarrrrrrtttttt.

 4. Bütün iller bütün branşlara açılmalıdır ki… Her yıl iller arası atama döneminde sistemde kapalı olduğu için tayin istenemeyen kimseye açılmayan illere Atanan öğretmenlere dair bir mantıklı açıklama yapabilelim ve adaletsizlik hissinden bari kurtulup kendimizi avutalım

 5. Karar merciindeki yetkililer! Bir gün göreviniz ve yetkileriniz ile ilgili yüce makama hesap vereceksiniz. Unutmayın kul hakkı ağırdır. Benden söylemesi.

 6. İliçi kontenjanları tek tek inceledik. oralara ilçindekiler yerleşince onların yeri de bize açılacaktır umarım. Adil bir yerleşim olmasını bekliyoruz. İl dışına da adam gibi kontenjan açarlar inşaallah.

 7. İl dışına merkez okullar da açılmalı.Yüksek puanlı öğretmenlerin de merkezde çalışma hakkı olmalı.Sadece eş durumundan veya il içi yer değiştirecekler düşünülmemmeli.İL DIŞINA DAHA FAZLA NORM AÇILSIN…

 8. İl dışı atamada çok kötü yerler çıkıyor. il içi normlara bakıyorum il dışı ile karşılaştıracam umarım büyük fark olmaz. İl içinde boş yer varsa ve il içinden birileri orayı tercih ettiyse daha önceki kurumunda boş yer açılması gerekir. mevcut listelere baktığımızda çok fazla norm fazlası da yok. bu iller neden saklı tutuluyor? Yetkililerin bu cevabı vermesi lazım.

 9. lütfen gencecik insanları mağdur etmeyin ömür istemediğin yerlerde yaşayarak geçiyor.insani haklarımızı verin

 10. Ilicinde teknoloji ve tasarima her ilde 3-4 kontenjan ayrilmis..il dışına onceki yillardaki gibi kapali iller cikmaz karsimiza umariz.9 yildir doğuda cakiliyiz.5 yildir bu bransin önü kapali.tüm aciklar sisteme yansitilmali

 11. Doğu görevi bitti, gerçek anlamda bitmesi için tüm normların açın çakılı kalmış öğretmenleri sevindirin.

 12. Zincirlerimiz kırılsın artık doğu hizmetini yerine getirenler olarak özgürce bir hayat istiyoruz il dışı tayinlerde adalet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim