DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Parçalı Bulutlu

2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu

2017 Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu MEB tarafından yayımlandı. 2017 Şubat özür grubu ataması olarak da bilinen yarıyıl dönemi özür grubu atama takvimi ve atama kılavuzu İKGM tarafından açıklandı.

2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu
29.12.2016
A+
A-

2017 Ocak Ayı eş özrü, sağlık özrü özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) öğretmenlerin ocak-şubat özür grubu atama duyurusunu yayımladı. MEB illere gönderdiği resmi yazıda özür grubu yer değiştirme işlemleri öncesinde eş durumuna, sağlık özrüne başvuracak olan öğretmenlerin MEBBİS bilgilerinin güncel olmasını, varsa yanlışlık ya da eksik bilgi düzenlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 2017 ocak il içi özür grubu yer değiştirme işlemi ile 2017 Ocak il dışı özür grubu atama işlemi aynı anda yapılacak. İl içi özür grubu ataması ve il dışı özür grubu atamasına başvuracak olan öğretmenlerin başvuruları aynı zamanda alınacak.

BEŞ ÇEŞİT ÖZÜR GRUBU ATAMA TÜRÜ BULUNMAKTA

2017 Ocak özür grubu atamasına başvuracak öğretmenler  aile birliği (eş özrü), sağlık, can güvenliği mazereti, engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. Hizmet süresi bakımından 2017 Ocak özür grubu ataması baz alınacak tarih 31 Mart 2017 olarak açıklanırken, özür grubunda hizmet puanı hesaplamasında başvuruların son günü esas alınacak.

2017 Ocak eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atama kılavuzu için TIKLAYINIZ

2017 Ocak özür grubu atama resmi yazı için TIKLAYINIZ

EŞLERDE BİRLİKTE TAYİN İSTEYEBİLECEK

Eş durumu hariç olmak üzere sağlık özrü ataması, can güvenliği özrü, engellilik durumu ve diğer nedenlere bağlı özür grubu atama başvurusunda bulunacak öğretmenin eşi de öğretmense birlikte özür grubu başvurusunda bulunabilecekler. Tüm özür grubu başvuru işlemleri elektronik ortamda MEBBİS üzerinden yapılacak. Özür grubu atamasında istenilen belgeler birinci aşama başvurusunda okul idaresine teslim edilecek, başvuru yapıldıktan sonra başvuru formu çıktısı okul müdürlüğü tarafından onaylanarak bir örneği özür grubu atama başvurusu yapan öğretmene teslim edilecek. Özür grubu başvurusu sürecinde başvurudan vazgeçenlerin başvuruları iptal edilecektir. Özür grubu atama başvurusunda bilgilerinde yanlış olan veya düzeltme yapacak öğretmenin başvurusu MEBBİS’ten okul müdürlüğü tarafından reddedilecek, öğretmen tekrar ilgili yerleri düzenledikten sonra başvuru yapabilecek.

ASKERDE OLAN, HAMİLE OLAN, YURT DIŞINDA OLANIN DURUMU

Doğum izninde, hamilelik izninde olan öğretmenlerin özür grubu atama işlemleri ile askerde ve yurt dışında olan öğretmenlerin özür grubu atama işlemleri için 6 Şubat 2017 tarihine kadar göreve başlayacağını belgelendirmesi gerekmektedir. Önceki yıllarda bu durum 28 Şubat olarak baz alınırken, bu yıl aylıksız izinde olanların 6 Şubat tarihine kadar göreve başlamasının belgelendirmesi gerektiği belirtilmiştir.

ÖZÜR GRUBU ATAMA TAKVİMİ

2017 Ocak-Şubat özür grubu atama takvimi MEB tarafından açıklandı. Özür grubu yer değiştirme takvimine göre başvurular her sene olduğu gibi bu yılda iki aşamalı yapılacak.

Özür grubu birinci aşama işlemleri;

4 -10 OCAK 2017 tarihleri arasında birinci aşama başvuruları yapılacak. Eş durumuna başvuracak öğretmen eşi ile ilgili belgeleri, sağlık özrüne başvuracak öğretmen sağlık özrü ataması için istenilen evrakları, diğer özür grupları için de ilgili evrakları birinci aşamada okul idaresine teslim edecek. Okul idaresi tarafından bu belgeler taratılacak ve MEBBİS’e yüklenecek. ogretmenlericin.com olarak birinci aşamada yapılması gerekenleri kısaca özetlersek; birinci aşamada özür grubu başvurusu yapacak öğretmen kendine ait özür grubu ile ilgili evrakları okuluna teslim edecek başvurusunu yapacak. Birinci aşamada başvuruları onaylanan öğretmenler ikinci aşama özür grubu atamasına başvurabilecek.

Özür grubu ikinci aşama işlemleri;

13-18 OCAK 2017 tarihleri arasında ise özür grubu atama tercih ekranı açılacak. Birinci aşamada başvuruları kabul edilenler ikinci aşamada eşinin & özrünün olduğu yerden açılacak okulları tercih edecek. İkinci aşama tercih, okul seçme aşamasıdır.

NOT: Birinci aşama işlemlerinde başvuran öğretmen başvurusunu onaylayacak, okul idaresi evrakları yükleyip onaylayacak, ilçe milli eğitim müdürlüğü onaylayacak, il milli eğitim müdürlüğü onaylayacak. İkinci aşama yani tercih işlemlerinde ise özür grubu atama tercihi yapan öğretmen tercihlerini yapıp onaylayacak, okul idaresi kontrol edip onay verecek. İkinci aşamada ilçe ya da il milli eğitim onayı olmayacak. Birinci ve ikinci aşama özür grubu işlemlerinde her onaydan sonra özür grubuna başvuran öğretmene MEBBİS’te tanımlı GSM numarasına mesaj gidecek.

 ÖZÜR GRUBU ATAMA BAŞVURULARI İSTENİLEN EVRAKLAR

2017 Ocak özür grubunda özür grubu atama başvurusuna başvuracak öğretmenlerden istenilen belgeler;

Sağlık Özrü Ataması;

Sağlık özrüne başvuracak öğretmenlerden istenilen evraklar ve sağlık özrüne kimler başvurabilir sorusuna yanıt verelim;

Sağlık özrü atamasına başvurmak için gerekli şartlar incelenirse; öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu, annesi, babası ve vasi olduğu kardeşinin hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmamasından dolayı sağlık özrü başvurusunda bulunabilir. Sağlık özrü ataması için istenilen belgeler arasında en önemlisi sağlık kurulu raporu. Son 6 ay içerisinde devletten ya da özelden alınacak sağlık kurulu raporu şarttır. Ayrıca alınacak sağlık kurulu raporunda şu ifade olmak zorundadır; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” Sağlık özründe eğer vasi durumu söz konusuysa bununla ilgili vasilik mahkeme kararları belgeleri de gerekmektedir.

Eş Durumu/Eş Özrü Ataması;

Eşi sigortalı olarak çalışanlardan istenilen belgeler;

a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

Eşi öğretmen olanlardan belge istenmeyecektir. Bu sorun her sene yaşanmaktadır. Eşler öğretmense eş özründe görev yeri belgesi, nüfus aile tablosu vs evrak istenmemektedir.

2017 Ocak eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atama kılavuzu için TIKLAYINIZ

ÖZÜR GRUBU ATAMA SONUÇLARI

2017 Ocak özür grubu atama başvurusunda tercih yaparken en fazla 40 tercih yapılabilecek. İl içi ve il dışı atama içinde özür grubu atama tercih sayısı 40 olarak belirlenmiş. İller arası özür grubu atama başvurusu yapan öğretmen isterse 41.tercihi işaretleyerek, tercih dışı atanma talebinde de bulunabilir.

2017 Ocak-Şubat özür grubu atama sonuçları 20 Ocak 2017 tarihinde açıklanacak. Özür grubu ataması gerçekleşen öğretmen 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecek, ayrılış yapabilecek.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Çelik dedi ki:

  Arkadaşlar, 2017 temmuz ayında istanbuldan bursaya iller arası yer değiştirerek yıldırım ilçesinde eşimle beraber farklı okullara tayin alarak geldik.. Şimdi ben müd. Yardımcılığı sınavını kazandım.. Nasip olursa haftaya başlayacağım.. Mudanyayı düşünüyoruz.. Akabinde de özür grubu tayininden eşim de özür grubuna başvurarak aynı ilçeye gelebilirmi…

  Soru 2: eşim yer değiştirmeye sıcak bakmıyor ben mudanyada göreve başladıktan sonra 7 ağustosta tekrar yıldırım ilçesine dönebilirmiyim..

  Kılavuzda bir yıl olayı kafamı karıştırmakta.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür

 2. adem dedi ki:

  Hocam merhaba,
  geri dönüşüm projesi kapsamında daha önce oturduğum evden 250 metre daha okula uzaklaşmak ve başka bir mahalleye taşınmak zorunda kaldık. küçük oğlum 2 yıldır ana sınıfına gitmekte ve bu yıl 1. sınıfa kayıt olması gerekmekteydi. 2 yıldır ana sınıfına gittiği okul değilde taşındığım bölgeye yakın okul adrese göre kayıt sistemine çıkmakta. 6 ay içinde yeniden kendi evimize taşınmamız gerekecek ve çocuk 2. kez okul değişimi yapmak zorunda kalacak. bu konuda çocuk için ana
  sınıfı okuduğu daha önceki okuluna kayıt yaptırmak için adres göstermek gerektiğini biliyorum. bu konuda mecburi taşınmamız gerektiğine dair yazı alsak işlemleri bu şekilde yaptırmak daha doğru olurmu? sizin önerilerinizi nelerdir.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, size bu konuda en sağlıklı bilgiyi okul verecektir. Çocuğun gitmesini istediğiniz okul ile görüşürseniz yardımcı olacaklardır.

   1. Gürkan dedi ki:

    Sayın hocam, 2017 ağustos özür grubu kılavuzunda adres kayıt sistemine göre tayin isteyebileceği ifadesi geçiyor lakin.

 3. Gürkan dedi ki:

  Sayın hocam merhaba! Şöyle bir problemim var. Cevap verirseniz sevinirim. Büyükşehir statüsünde bir ilin A ilçesine ben B ilçesine eşim atandı ve biz C ilçesine yerleşeceğiz. Ağustos özür grubu tayinlerinde ben B ve C ilçelerini tercih edebiliyorum değil mi? Ayrıca C ilçesine benim tayinim çıkıp çıkmayacağı belli olmadığı için veya nereye çıkacağı belli olmadığı için ev tutamıyoruz. Benim C ilçesine ağustos özür grubu tayinlerinde tercihte bulunabilmem için eşimin adresini birilerinin yanına aldırmam yeterli olur mu? Her ikimizde aynı yere adresimizi aldırmalı mıyız? Yoksa beyan ettiğimiz adres illa kimsenin yaşamadığı boş bir ev adresi mi olmalı? Teşekkürler şimdiden.

  1. Editör dedi ki:

   Geçen sene adresin olduğu ilçeye tayin hakkı vermediler. Sadece eşin çalıştığı ilçedeki okullar açıldı. Bu yüzden ikametgaha göre tayin durumunu bu sene de olumsuz olabilir.

   1. Gürkan dedi ki:

    Yanlış yere yazmışım özür diliyorum. Lakin 2017 kılavuzunda aks ye göre istenebileceği yazıyor

    1. Editör dedi ki:

     Evet yazıyor ancak bu durumda olan öğretmenlere açılmadı diye biliyoruz.

     1. Gürkan dedi ki:

      Yinede işi şansa bırakmamak için birinin yanına alsıraak olu

 4. Gökhan dedi ki:

  Annemin rahatsızlığından dolayı o ibare içinde olan raporu aldım. Şimdi ne yapmam gerekiyor il milli eğitimemi yoksa okul idaresinemi vermem gerekiyor ?Okul idaresi Onlar bize verirsen bizde ağustosa kadar bekler diyor. Nasıl bir yol izlenecek nereye başvuracağım ?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayına kadar sağlık özrü tayini için bekleyeceksiniz.

 5. Aslı dedi ki:

  Annemin kanser olduğunu yeni öğrendik ameliyat oldu şartlara uygun raporuda doktor vereceğini söyledi. İl milli eğitimi aradım okul müdürlüğüne dilekçenizle başvuru yaparsanız hemen il dışı sağlığa bağlı aramanız yapılır dedi. Benim sorum atamam hemen yapılırmı yoksa Ağustosda yapılacak sağlık özür grubu atamalarınımı beklemeliyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özründen süre beklemeden başvuru yapabiliyorsunuz ancak bu başvurularda genel olarak MEB özür grubu atamalarında başvuru yapın diye dönüş yapıyor. Siz başvurunuzu yapın olumsuz cevap alırsanız Ağustos ayında sağlık özrü atama başvurusu yaparsınız.

 6. Levent dedi ki:

  Zorunlu hizmetimi tamamlamadan annemin hastalığından ötürü zorunlu hizmet olmayan bir il yada ilçeye gidersem ileride beni neler bekler?

  1. Editör dedi ki:

   Her yıl annenizin sağlık durumunu belgelendirmeniz istenir. Eğer o yıl için annenize sağlık raporu alamazsanız zorunlu hizmet olan yere gönderilirsiniz.

   1. Levent dedi ki:

    Alamazsam il içinemi il dışınamı gönderilirim ayrıca tercihlerde puan üstünlüğüne göre İl içi ve il dışı atamalardamı yapılır?

 7. Emre dedi ki:

  Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez yazmış yani bir kelime farklı devam yerine idame yazılmış kabul edilirmi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba raporunuzun kabul edilmesi lazım.

   1. Emre dedi ki:

    Teşekkür ederim bulunduğum il milli eğitimi aradım tamam dedi ileride bir sıkıntı çıkarırlarmı Ağustos’da

 8. Emre dedi ki:

  Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez yerine Bizim doktor demişki: Başkasının desteği olmadan bakımını devam ettiremez. Bu rapor kabul olurmu yoksa yeniden mi almalıyız? Diğer sorum ise illa ağustos ayı beklenecek mi daha önceki bir ayda özür grubuna bağlı yer değiştirme yapabilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Raporunuz geçerli değil, yeniletmeniz lazım. Ağustos ve Ocak aylarında sağlık özrü başvurusu kabul ediliyor.

 9. Onur dedi ki:

  Merhaba benim nişanlım öğretmen ben ssk da çalışıyorum atama olduğu zaman ben eşim olduğu zaman yanına aldirabiliyor muyum ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba eşiniz yeni atanacaksa ve sizden ayrı ile atanırsa yanınıza 4 yıl süresince gelemez.

 10. yusuf dedi ki:

  Merhaba;
  18 Nisan tarihinde babam için sağlık raporu aldım.Raporda yönetmelikte belirtilen ”Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez”ifadesi aynen yazıyor.Önümüzdeki ay il dışı tayinlerine başvuru yapmazsam Ağustas ayı özür grubu atamalarında bir sorun olur mu? Yani Nisan ayında raporu almışsınız il dışı atamasına başvurmamışsınız,bundan dolayı ağustos özür grubuna başvuramazsınız derler mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır demezler. Öyle bir şart yok. İl dışı atamaya başvuru yapmayan özür grubu isteyebilir. Sorun yok.

 11. Özge dedi ki:

  Eş durumu belgelerinin her yıl verilmesi zorunlu mu verilmemesi durumunda sıkıntı yaşanır mı belgeleri tamamlayıp işten ayrılddığımızda sorun olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Eğer zorunlu hizmet bittiyse ya da gidilen yerde zorunlu hizmet okulunda çalışılıyorsa belgeleri her sene vermeye gerek yok. Ancak zorunlu hizmet bitmedi ve eş durumundan dolayı zorunlu hizmet ertelendiyse her sene belge ibraz etmek lazım.

  2. RECEP dedi ki:

   Merhaba. İl dışı eş özrü tayini ile 3 yıl önce zonguldak kozlu ilçesine atandım. Eşim Kilimli ilçesinde özel sektörde çalışmakta. iki ilçeninde il merkezi uzaklığı 10 km kadar.

   İl MEM “ilk il içi özür tayininde Kilimli ilçesine tayin isteyeceğim” şeklinde dilekçe yazmamı istedi. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz. Zorunlu mu tercih yapmam.

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba sizin zorunlu hizmet durumunuz nedir?

 12. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba 2018 ara dönemde il içi eş durumu tayini yaptım. Acaba yaz döneminde yine iller arası eş durumu yapabilirmiyim (eşim yazın tayin isteyecek

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet hocam istersiniz.

 13. Mine dedi ki:

  Merhaba eşim bir kamu kuruluşundan emekli bu durumda zorunlu hizmetten muaf oluyor muyum

 14. Aaa dedi ki:

  Ocakta il içi eş durumu haziran da sağlık özrüne bağlı atama isteğinde bulunabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 15. Teacher dedi ki:

  Mrblar.son iki yılda 365 sartı 2 yıl içinde aralıksız 365 gün olması yeterlimi (örneğin 2016eylülden 2017 eylüle aralıksız 365 gün olsa). yoksa tayin isteyeceğimiz tarihe kadar sigorta yatmış görünmelimi(örneğin 2 ocak 2017 ile 2 ocak 2018 arası)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, son 2 yıl içerisinde sigorta olacak ve halen sigorta yatıyor olacak.

 16. Bed dedi ki:

  Merhaba hocam ben ozel sektorde calismaktayi. benim geriye donuk 2 yilda toplam 389 gunum var. Ama sirketim aralik 2017 tarihine ait 30 gunluk sigorta prim sayımı sgk sistemine 23 ocakta yansitacak. Bende bu surede magdur olmamak icin is yerinden aralik 2017 tarihine ait 30 gun icin hesap islem fisi aldim yattigina dair.bu durumda es durumu tayininde problem yasarmiyim.tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, problem yaşamazsınız.

 17. Nuriye dedi ki:

  2yil onc sorusturma ile bulundugum kuruma geldim simdi es durumu ile il disi tayin isteyebiliyormuyum …

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 18. Add dedi ki:

  İyi gunler geriye donuk 2 yilda 08.01.2016 – 08.01.2018 tarihleri arasimi baz alinmaktadir. İyi calismalar.

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler. Evet dediğiniz tarihler arasında 360 gün şartı aranmaktadır.

 19. elan dedi ki:

  4 ocakta nikahım var eş durumu yapailir miyim

 20. Add dedi ki:

  Merhaba,esim 2 yildir vanda ogretmen, ben de samsunda 1 yildir sigortali olarak çalışmaktayım calistigim is yeri merkezi ankara da,caistigim is yerine ait sgk bilgileri istanbul olarak gorulmektedir.ben esimi samsuna alabilirmiyim ve evraklirin aslimi gerekli( fotokobi yada fax olabilirmi) teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size iş yeri görev yeri belgesi verecek, siz nerede çalışıyor olarak gözüküyorsanız oraya tayin başvurusu yapılacak. Evrakların aslını isterler.

 21. ercan dedi ki:

  eşim ücretsiz doğum izninde başvuru yapabilir miyiz ? il içi eş özür grubu ataması için. editör yardım .

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizin doğum izni (ücretsiz izni) ne zaman bitiyor? 5 Şubat 2018 tarihine kadar göreve başlayacaksa isteyebilir. Başvuruda da 5 Şubata kadar başlayacağını belirtmesi belgelendirmesi lazım.

 22. Aylin hanım dedi ki:

  Merhaba sayın editör benim eşim usta öğretici olarak bir lisede görev yapmakta. Primleri tam gün üzerinden ve yılın 12 ayı yatmaktadır. Ben bu durumda eş durumu isteyebiliyor muyum. Birde bende vergi levhası ve iş yeri faaliyet raporu alacak miyim.

 23. Omer dedi ki:

  Merhabalar . Eşim bir meslek lisesinde usta öğretici olarak ders ücreti karşılığı çalışmaktadır. Eşi özel de çalışanlar için iş yeri faaliyet belgesi ve vergi levhası istiyorlar. Ücretli öğretmenler içinde bu belgeler isteniyor mu acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, Ücretli öğretmen olan eşin yanına tayin isteyemezsiniz.

   1. Omer dedi ki:

    360 gün primi var ama bu durumda da isteyemez miyim

 24. Gökce dedi ki:

  Merhaba benim soyle bir sorum olacakti dogu da 3. Yilimi doldurarak haziranda ildisi isteyecegim ama 8 temmuzdada evlenecegim bu durumda eylul ayinda eş durumu yapabilirmiyim cvplarsaniz cokk sevinirim… haziran atamalari ne zaman belli olur

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı istedikten sonra eş durumu yapabilirsiniz.

   1. Gökce dedi ki:

    Tesekkur ederim peki benim 8 temmuzda evlenmem ildişi atamalariyla cakisirmi yoksa ildişı atamaları haziranda netlik kazanırmı

    1. Editör dedi ki:

     İl dışı atamalar Haziran ayında olur.

   2. Gökce dedi ki:

    Peki haziran atamalari ne zaman netleşir 8 temmuzda dugunum var iki tarih çakisirmi acaba eş durumu yapmami engellermi

    1. Editör dedi ki:

     Haziran ayının başında netleşir. Tarihleriniz çakışmaz.

 25. Ali dedi ki:

  Merhabalar, bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
  Bugün itibariyle görev sürem 6 yıl 6 ay’ı geçmiş bulunmakta. Çalıştığım okulun zh süresi ise 7 yıl. Yönetmelikte 24.maddede söyle bir şey var: (3)Zorunlu çalışma yükümlülüğü altı aydan az olan öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır..
  Bu durumda Ocak ayı içerisinde eş durumu tayini açılırsa merkez ilçede çalışmakta olan eşimin yanına tayin isteme hakkım olur mu ? Tayin istediğim de zorunlu hizmetim tamamlanmış sayılır mı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer eş durumundan zorunlu hizmet olmayan bir okula giderseniz zorunlu hizmetinizin bitmesine 6 aydan ay süre kaldığı için tamamlamış sayılırsınız.

 26. arslan dedi ki:

  sayın editör ankarada görev yapıyorum buraya haziranda geldim. annemin sağlık durumundan dolayı ocakta il dışı tayin istemeyi düşünüyorum. ”başkasının yardımı olmadan yaşayamaz ” ibareli raporu herhangi bir özel hastanedevki doktordan almam yeterlimi, yoksa kamu hastanesinden heyet raporu mu gerekiyor?

 27. barış dedi ki:

  sayın editör sağlık özründen il dışından çocuğum adına aldığım rapordan dolayı tayin isteyeceğim. büyükşehir içinde görev yapmaktayım. il içi özür isterken bana hangi ilçelerin açılacağını kim belirleyecek? yada tüm ilçeler mi açılacak? tedavi olabileceği iki hastane var antalya da iki si de farklı merkez ilçelerde. ayrıca sağlık özründe ilçe emri var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık özründen il dışı mı isteyeceksiniz il içi mi?

   1. barış dedi ki:

    il içi isteyeceğim

    1. Editör dedi ki:

     Size tüm ilçeler açılacak.

 28. Burcu dedi ki:

  Benim Osmaniye de öğretmenim eşim işyerini adanaya taşıdı sigortasını ağustos ayında başlattı bu ilde şubatta isteyebilir miyim eş durumu adanaya gelmek için?

  1. Editör dedi ki:

   Şubat ayında eş durumu başvurularında geriye dönük eşinizin toplam 2 yıl içinde 360 gün sigortası varsa istersiniz. 360 gün sigortanın hepsi Adana’da yatmak zorunda değil.

   1. y.emre dedi ki:

    Merhabalar ben şuan denizcilikte özel sektörde yaklaşık 2 aydır çalışıyorum öncesinde 2016 temmuz-2017 mayıs arasında yedek subaydım buradan 280 gün 5510 sayılı kanunun 4c maddesinden sigortam var 2018 ağustos eş durumu atamasında tercih yapsak 4a dan 300 güne yakın sigortam olacak. Ayrıca iş kurma ihtimali ile bağkur 4b ye geçme ihtimalim var bu ihtimalle bu 240 gün civarında 4b den sigortam olması durumunda bu günler nasıl değerlendirilir 3 sigorta kolundan 4c 280 tarih itibari ile 250 e düşebilir 4a 60 ve 4b 240 gün, gibi bir tablo ile durumu nasıl değerlendirebiliriz?
    kendi işyerim olması veya 4a dan devam etmem durumunda değerli bilgilerinizle beni aydınlatır mısınız? teşekkür ederim

 29. Adem dedi ki:

  Ekim ayında annem adına heyet raporu aldım.Annemin hastalığı görev yaptığım ilçede olmadığına dair durum bildiri raporu.İl milla eğitim il sağlık müdürlüğünden hastalığın il genelinde olmadığına dair yazı istedi.Yazıyı da aldım.Bakanlık Şubat ayını beklemem istedi.Şu durumda raporun günü doluyor ancak il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı mıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Ekim ayında aldıysanız sorun yok, 6 ay süresi var. Şubat ayında başvuru yaparsınız.

 30. Zeynep kalyon dedi ki:

  Merhaba 2017 haziran istege bagli il disi atamalarda istanbuldan izmire geldim.fakat esim istanbulda calismaya devam ediyor.simdi ocak ayinda tekrar istanbula es durumundan tayin isteye bilir miyim?izmirde yapamadim da

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hocam önceki yıllarda istenebiliyordu. Ancak ocak 2018 özür grubu kılavuzu yayınlanmadan net bilgi vermemiz yanlış olur. Şu şartlarda isteyebilirsiniz. Ancak yayınlanacak kılavuzda eski yerinize dönüş kısıtlaması getirilirse isteyemezsiniz.

   1. Zeynep kalyon dedi ki:

    Tesekkur ederim

 31. Inan dedi ki:

  2017 agustos ozur atamasi ile yozgatin sefaatli ilcesinin bir koyune tayinim cikti. 2018 ocakta ozur atamasi yapilirsa yozgat merkeze tayin isteyebilir miyim ( esim yozgat merkezde calisiyor )

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz. Ancak kılavuzu beklemekte fayda var.

 32. y.emre dedi ki:

  Merhabalar ben şuan denizcilikte özel sektörde yaklaşık 2 aydır çalışıyorum öncesinde 2016 temmuz-2017 mayıs arasında yedek subaydım buradan 280 gün 5510 sayılı kanunun 4c maddesinden sigortam var 2018 ağustos eş durumu atamasında tercih yapsak 4a dan 300 güne yakın sigortam olacak. Ayrıca iş kurma ihtimali ile bağkur 4b ye geçme ihtimalim var bu ihtimalle bu 240 gün civarında 4b den sigortam olması durumunda bu günler nasıl değerlendirilir 3 sigorta kolundan 4c 280 tarih itibari ile 250 e düşebilir 4a 60 ve 4b 240 gün, gibi bir tablo ile durumu nasıl değerlendirebiliriz?
  kendi işyerim olması veya 4a dan devam etmem durumunda değerli bilgilerinizle beni aydınlatır mısınız? teşekkür ederim

 33. Esra dedi ki:

  Merhaba ben esra manavgatta çalişiyorum eşimle aynı iş yerinde çalişiyorduk gecenki atamada başka okula tayınımı aldırdım yanlız şuanda hamileyim ve eşim buraya 50kilometre uzaklıkta bi okula tayin isticek bebekten dolayı benimde üç yılı doldurmadım eş durumundan nasıl gidebilirim yada görevlendirme olarak ben ve eşinde hizmetli olarak çalişiyoruz bebege bakıcak kimsemiz şartlar nedir ne yapmak gerekir bilgilendirirmisiniz kolay gelsin teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın. Görevlendirme talep edin.

 34. AHMET dedi ki:

  sayın hocam eşim hakkaride öğretmen ben başbakanlık genelgesiyle elazığ ilinde yani kendi memeleketime atandım.%55 özürlü raporum var kalp ve hiper triod hastasıyım eşimin bulunduğu yerde tam teşekküllü hastane bulunmamaktadır.en yakın hastane van ilinde bulunuyor 11 saat sürüyor ayrıca eşimin çalıştığı yerde kendi kurumumda bulumamaktadır.bulunduğu yer belde eşim sözleşmeli öğrermen yanıma tayin yapmam için ne yapmam lazım

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz sözleşmeli öğretmen olduğu için eşiniz yer değiştiremez. Şu andaki yönetmelik buna engel oluyor.

  2. Büşra dedi ki:

   Merhabalar. Eşim mühendis . askerden önce iki ay çalıştı gitmesine 15 gün kala işten çıktı. Geldikten 20 gün sonra tekrar işe girdi. Ocak da eş durumu yapmak için gün olarak 3 ay eksik sigortamiz var biz askerlik borclandirmasi yaparak bunu telafi edebilir miyiz? Sgk ‘dan üç ay borçlanma yapmamız tayin için yeterli olur mu? Şimdiden teşekkürler

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba, askerlik borçlanması yapılabilir.

    1. Büşra dedi ki:

     İlginize teşekkürler

 35. Ayşe dedi ki:

  Ben öğretmenim nişanlım asker ilişik kesme tarihi 12 ocak yani 15 ocak gibi yeni yerine geçecek yazılı emirleri zaten ellerinde var.ben bu durumda eşimin yeni yerine tayin isteyebilirmiyim. Bizim özür grubu atamalarimiz ocağın ilk haftası başlıyor kabul edersek.eşim eski çalıştığı yerde gözükecek. Bu durumda ne yapmalıyım. Tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin elinde tayin kararnamesi varsa ona dayanarak istenir.

 36. Asım Topaktaş dedi ki:

  Eşimle ben Şırnak/Silopi’de çalışıyoruz.Eşim 16 Ocak 2018 tari itibarıyla emekli olacak.Yerleştiği yere tayin istemem için neler yapmalıyım.TEŞEKKÜRLER.

 37. Ozhan dedi ki:

  Hocam merhaba.Özür Tayinim için babama sağlık kurulu raporu aldırdım. Fakat raporda ibare biraz farklı. Başkasının yardım ve bakımına muhtaçtır ibaresi var. Sorun olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam ibare yanlış. Kabul edilmeme ihtimali çok yüksek. Risk almayın raporunuzu yeniletin.

   1. Ozhan dedi ki:

    Teşekkür ederim

 38. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, ben öğretmenim. Sevgilimle evleneceğim. Kendisi çalışmıyor ama hala vefat eden babasının sigorta kapsamında. Evlendikten sonra eş durumu yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır hocam eş durumu yapamazsınız.

 39. Harun R dedi ki:

  Kendim astsubayın eşim öğretmen . Ankarada görev yapıyorum ve istanbulda beykoz belediyesine astsubayliktan istifa edip açıktan memur alımı ile başlayacağım. 2018 ocak özür, es ataması olursa eşimin tayinini ankaradan istanbula aldırabilirmiyim 1 yıl beklememe gerek varmı ?
  Şimdiden cevap verdiğiniz için çok teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Kılavuzu beklemek lazım ancak şu andaki şartlara göre eşiniz eş durumu yapabilir.

   1. Harun R dedi ki:

    Şu andaki şartlara göre eşiniz eş durumu ataması yapabilir derken, 2017 ağustos ayı özür, eş atamalarına göre mi bunu söylediniz?
    Teşekkürler.

 40. Celal dedi ki:

  Sayın hocam es ozru yerdegistirmede ikimizde ogretmeniz.95 km uzakta ilceye bagli koyde olan esim buyuksehir statusundeki ilde calisan benim yanima tayin isteyecek.Klavuzda esinin calistigi ilce ve adres kayit sistemine gore bulundugu ilceye tayin isteyebilir diyor.Adres olarak cocugun okulu nedeniyle gecici olarak esimle buyuksehirdeki farkli ilcelerde oturuyoruz.Anladigim esim benim calistigim okulun bulundugu ilceye tayin isteyebiliyor.klavuzda yazan adres dayali istege gore benim oturdugum ilceye goremi tayin istiyor.Yoksa kendi oturdugu farkli ilceye ilceyede mi tayin istiyor.Yani klavuzda yazan esinin calistigi ilce ve adresin bulundugu ilceyr istekte bulunuyor ibaresindeki adres kimin adresi? istekte bulunanin adresimi esin adresimi anlayamadim.Aydinlatirsaniz sevinirim.tesekkurler

 41. ihsan dedi ki:

  2015 subatin 9unda goreve basladim zorunlu bölgede calisiyorum 2018 de es durumundan tayin isteyip zorunlu bi yere gecersem ek hizmet puani alabilirmiyim 2018 9 subatta 3. Yilim doluyor

  1. Editör dedi ki:

   Yer değiştirince zorunlu hizmet ek puanı kesilen öğretmenler mevcut.

 42. İlknur dedi ki:

  Bu sağlık özrü sözleşmeli öğretmenler için geçerli mi anlamadım.

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama hakkı yok hocam.

 43. Yardım lütfen dedi ki:

  Anneannemin beyninde tümör tespit edildi ve benden başka ilgilenecek kimsemiz yok. Çalıştığım okul köyde. Elim kolum bağlı. Ne yapacağımı bilmiyorum. O’nun üstüne rapor alıp gitme imkanım var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır anneanne rapor için geçerli değil.

 44. Fht dedi ki:

  Eşimin iş yeri ilçesi ile vergi dairesinden aldığımız iş yeri faaliyet belgesindeki ilçe birbirinden farklı hangisine göre tayin isteyebilirim

  1. Editör dedi ki:

   Görev yeri belgesinde ne yazıyor?

 45. sorum var dedi ki:

  Eşim devlette mühendis, kadrosu sivasta, geçici görevlendirmeyle 2 yıldır samsunda, ben öğretmenim eş özrü isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 46. Felsefe grubu dedi ki:

  Merhabalar sayin editor.benim sorum da su. Esim bekarken saglik ozruyle su an calstigi ilceye gelmis. Simdi evli oldugumzdan rapir oldugu halde il ici ve il disi iateyebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Bu sorunuzu daha önceki sorunuzda cevaplamıştık.

 47. emin kuluç dedi ki:

  editör tüp bebek için hastaneden saglık raporu almam gerekıyo atamaya ıstınaden ama vermıyorlar ne yapmalıyım

  1. Editör dedi ki:

   Hocam bilemeyiz bunu.

 48. Mehmet dedi ki:

  Bugün aldık raporu. 06/09/2017 tarihinde primer infertilite tanisiyla takip edilen hasta amh :0,18 ng/ml olan düşük over rezervi tanısı konulan hastanın IVF (tüp bebek tedavisi için ) görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için tam teşekküllü bir hastahanede tetkik ve tedavisi yapılması gereklidir diye rapora yazıldı metin olarak . Üç doktorun imzası bulunuyor. Bu rapor eşimin adına duzenlendi. Eşim öğretmen değil. Ben ogretmenim. Bu raporla ocak 2018 de tayin isteyebiliriz dimi ? Bir pürüz çıkmaz umarım. Tekrardan tşk ederim değerli yorumunuz için.

  1. Mehmet dedi ki:

   Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci araştırma ve uygulama Hastanesi bashekimligi durum bildirir sağlık kurulu raporu başlığı var raporumuzda. Sanırsam gerekli belge bu. Bi eksiklik var mı yada yanlışlık hocam

  2. emin kuluç dedi ki:

   merhaba hocam bende sizinle aynı durumu paylaşıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz?sağlık kurulu raporu alamıyorum epostam garrx70@gmail.com

   1. Emin kuluç dedi ki:

    Telefon numarası kişisel bilgiler yazmanız yasaktır.

  3. emedın dedi ki:

   merhaba mehmet bey ben nasıl rapor alacağım yardımcı olurmusunuz iletişim kurabilirmiyiz allah rızası için

   1. Emin kuluç dedi ki:

    Mehmet bey lutfen bana bu kanaldan cevap verin p.tesi bu evragi almam gerekiyo

 49. Brcn dedi ki:

  Merhabalar..2015 aralik ayinda babamın klinik bulgularinda agir derecede koah ve ileri derecede solunum yetmezligi mevcuttur diye heyet raporu verilmisti(ekstra hastaliklarda dahil) fakat karar kisminda mebin istedigi yazi yerine durum bildirir raporudur yazildi.ve bunla basvurdugmda saglik ozrunden tayinim olmadi.acaba bu sene raporu yeniletsem ve bu yazi yine yazilmadigi takdirde bakanligin yine reddine maruz kalicam durumu idare makhemesine tasisam sonuc alabilir miyim? Tesekkur ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, raporunuz yanlış. Mahkemede sonuç alabileceğinizi düşünmüyoruz. Şuradaki konuda yer alan hususa göre raporunuzu yenileyiniz. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/saglik-ozru-atama-basvurusunda-raporda-yer-alacak-ibare-onemli-19717.html

   1. Brcn dedi ki:

    Evet raporumda bu ibareyi yazdiramiyorum durumun agirligin ileri derecede olmasinin farkindalar ama bize boyle bir yazi gelmedi klinik bulgu disinda ekstra bi yazimiz olamaz diye geri cevrildim Ankarada.o yuzden en son care mahkeme diye dusunmustum hocam

 50. Hayati dedi ki:

  Sayin hocam esim 25.07.2017 de sigortali ise girdi guvenlik olarak calismakta 4 ay sonra evlilik var insallah. Isten ciksa baska bir iste calisiyor gosterip sigortasini yatirsam yazin es durumundan gidebilirmiyim simdiden teaekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos 2018’de mi isteyeceksiniz? Ağustos 2016 ile Ağustos 2018 arasında 360 gün sigortasının olması ve çalışıyor olması gerekecek. Farklı işte çalışabilir.

 51. Mehmet dedi ki:

  Eşim yumurta rezervi eksikliğinden ötürü 1 yıldır tüp bebek tedavisi görüyor. Görünen o ki tedavi surecimiz daha epey sürecek gibi. Ağustos mazeret dönemini kacirdik. Tedavi gördüğümüz Ünv hastanesinden sağlık kurulu raporu yani heyet raporunu bugün aldık. Görev yaptığım yer Çankırı orta ilçesi 7 ay boyunca kar altında kalan bir yer. Tedavimiz surekli aksiyor. Bulunduğumuz yerdede sadece bir sağlık ocağı bulunmakta. Doktor bey heyet raporuna eşimin gördüğü tedaviyi ve gorev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığını tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesi gerektigini yazdı. Sorum şu; ben bu şartlarda ocak 2018 de tayin isteyebilir miyim? Elimdeki belgeler yeterlimi? Bir öğretmen arkadaştan duydum diyor ki foktorun beni refakatci tayin etmesi etmesi gerekiyormuş. Sonuçta tedaviyi eşim görüyor refakatci olayı çok saçma geldi bana. Sayın editor lutfen bilgilendirir misiniz beni. Şimdiden tşk ederim

  1. Editör dedi ki:

   Öncelikle şifalar dileriz. Refakatçi olayını söyleyen yanlış söylemiş. Raporunuzu ne zaman aldınız? Ocak 2018 de sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz. Ancak raporun Ocak 2018 başvurularından altı ay öncesine kadar olan kabul edilir. Eğer siz bu raporu Haziran ayında aldıysanız 7 aya yakın süre olacak ve geçersiz olacak.

  2. Emin kuluç dedi ki:

   Mehmet bey benimle iletisime gecebilirmisiniz acil donua yapin lutfen saglik raporunh durumunuzsan muzdaripim ama alamiuorum hangi hastaneden hangi evragi aldiniz

 52. Hasan dedi ki:

  Merhabalar .Babam lösemi hastası sağlık raporu alabilmemiz için bize 2 ay sonraya gün verdiler.8 eylülde başlayacak özür grubu atamalarına yetişebilmem için istenen sağlık raporunu daha erken alabilme imkanım var mı .Yani kısaca özür grubu atamaları için istenen sağlık raporunukkaç günde çıkarılacağını öğrenmek istiyorum i.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Biz bilmiyoruz, hastane ile görüşün.

 53. Seda h. dedi ki:

  Merhabalar.bir yıldır doğu görevi yaparken eş durumuyla doğu görevi olmayan bir okula atandım eylül 2017 itibari ile başliyicam.boşanma durumumuz söz konusu .boşanma gerçekleşirse eski okulumamı gönderilirim yoksa bu okulumun çalışma süresi boyunca burada çalışabilir miyim?yardımcı olabilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda eş durumundan atandığınız okul zorunlu hizmet olmayan bir okul ve siz zorunlu hizmetinizi tamamlamadınız. Boşandıktan sonra yani özrünüz ortadan kalktıktan sonra zorunlu hizmet olan bir yere atamanız yapılır. Bunun önüne geçmek için 2018 il içi atama ile bulunduğunuz ilde zorunlu hizmet olan okulları tercih ederek il içi yapabilirsiniz. Zorunlu hizmet durumunuzdan dolayı 3 yıl şartı aranmadan atama isteme hakkınız var.

 54. Uğur dedi ki:

  Sağlık özrü başvurusunda bulundum. 2. Aşamada bana 2 okul acıldı . Muhtemelen boşalacak şeklinde. Okulların birisi çok uzak . Ben diğer okulu tercih etsem . Cıkmadıgıda il/ ilce emrine verirlermi . Sonraki aşamada beni ne bekliyor . Mahkeme kararı vb b başvurabiliyor mutum. .

  1. Editör dedi ki:

   İl ilçe emri MEB tarafından uygulanırsa olabilir ama geçtiğimiz özür grubunda uygulamadı.

   1. İsminiz dedi ki:

    Uygulanmazsa mahkeme yoluna başvurabilirmiyim . Mahkemeden olumlu sonuc olur mu?

 55. Mehmet dedi ki:

  Özür grubunda eş kaybı,sağlık ve aile birliği,can güvenliği hepsi aynı şekilde birbiriyle puan üstünlüğüne göre mi değerlendiriliyor.

  1. Editör dedi ki:

   Diğer sorunuzda cevaplandı.

 56. Merve dedi ki:

  Merhabalar Bn nişanlıyım seneye evlencem inş Bn öğretmenim ama nişanlımın kendi şirketi var şirketi Karabük’te sigortası da buradan yatıyor ama ikametgahı Sakarya da işine gerektiği zaman git gel yapıyor Bn bu durumda Sakarya ya tain isteyebiliyor muyum yoksa sigortasının gözüktüğü şehre mi istemek zorundayım teşekkürler 🙂 şimdiden öğrenmek istedim ki önlem alalım ona göre bi gelecek planlayalım

 57. Ahmet yurttaş dedi ki:

  İyi günler editör.Van ın Özalp ilçesinde 2 yıldır öğretmenlik yapıyorum.Kızım astım bronşit hastası,bulunduğum ilçede tedavi imkanları sınırlı olduğu için ayda 2–3 defa tedavi için van merkeze götürüyorum.Ayriyeten eşimin ayağı sakat olduğu için 2 ayda bir en az 10 gün fizik tedavi görmesi gerekiyor. Kızımın ve eşimin bu tedavilerini bulunduğum ilçede yaptırma şansım yok bu mazeretlerden dolayı tayin isteyebilir miyim? Böyle bir mazeretten dolayı tayin hakkımı il dışında da kullanabilir miyim? Yoksa bulunduğum ilde tedavi imkanı varsa il dışı ataması olmaz mı

  1. Editör dedi ki:

   Geçmiş olsun. Şurada yer alan haberin birinci bölümü sizi ilgilendiriyor. Lütfen gözatınız. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/saglik-ozru-atama-basvurusunda-raporda-yer-alacak-ibare-onemli-19717.html

 58. Zeynep dedi ki:

  İyi günler editör.Bir sorum olacaktıyardımcı olursanız çok sevinirim.Ben dib.5 yıldır devlet memuru olarak çalışıyorum.Eşim geçtiğimiz yıldan beri işsiz iş bulamayınca işsizlik parası aldı.Şimdi başka bir ilde iş buldu.Eşim gidecekbir oğlumuzuda yanına alarak bende hamileyim vediğer çocuğumla birlikte kalacağı.Ben bu durumda eşimin yanına gitmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Bu arada merkezde görev yapıyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, siz öğretmen değilsiniz farklı bir kurumda memursunuz, sizin atama yer değiştirme yönetmeliğinizi bilemiyoruz. Yanlış bilgi verip yanıltmak da istemeyiz.

   1. Zeynep dedi ki:

    Evet doğrudur syn editör.Yanlız dib. le MEB in birçok uygulaması bizdede eğitim faktörü olduğu için aynı diye biliyorum.Siz bu durumunu MEB e göre cevaplasanız memnun olurum.Yani eşimin 13 yıllık kesintisiz sigorta sonrası bir yıl işsiz kalıp işsizlik parası aldığı dönem sigorta az da olsa devam eder mi bir yıl sonra işe başlaması eş durumu tayini nasıl etkiler.Yada aile birlikteliği veya hamilelik dolayısıyla rapor mu almalıyım.Şimdiden teşekkür ediyorum.

 59. mustafa71 dedi ki:

  Mrb.yeğenim bingol’e sözleşmeli öğretmen olarak atandı daha sonra annesinde tümör tespit edildi ve su an kematorapiye başlandı şimdi yeğenim bu durumda saglik özrü tayini isteyebilirdi.normalde ister ama sözleşmeli olması engel olurmu

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenler sağlık özrü, eş özrü isteyemezler.

 60. Emre dedi ki:

  Sayin hocam bende ileri derecede alerjik astim var..saglik ozru atama icin kac imzali heyet raporu almaliyim..gorev yaptigim yerden almam xorunlu mu

 61. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Eşim başka bir ilde Ptt de idari hizmet sözleşmeli personel olarak 7 aydır görev yapmaktadir. Ptt halen kamu kurumu ancak ihs yonetmeliği geregi sozlesmeli personel ssk li. Bu durumda 360 gün aranır mı

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda emin değiliz. Yanlış bilgi vermek istemeyiz.

 62. Derya dedi ki:

  Meraba. Es durumu tayini isteyecegim. Başvuru ekranında yalnızca eşimin çalıştığı il ve ilçe gözüküyor. Eşimin ikamet ettiği il ve ilçe gözükmüyor. Ben ikamet göre tayin istiyorum. Bunun sebebi ne olabilir. Yada nasıl düzeltilir bilgisi olan var mı acaba

  1. Editör dedi ki:

   Diğer başlıkta sorunuz cevaplandı.

 63. Arzu dedi ki:

  Özür grubu atama ile ilgili kendim alerji problemim var geçen Kasım’da Muş’a atandım 3cocugumla orda yalnızım şimdi alerji durumu ilerledi ve her hafta iğne olmam gerekiyor bazen alerji den dolayı acile gitmem gerekiyor ölümcül durum olabiliyor ve Muş’ta alerji merkezi yokbu durumda heyet raporu alsam tayin olurmu

 64. Ysmn dedi ki:

  Sağlık özrü başvuru kayıt ekranında kaydetme işlemi gerçekleşmiyor neden kaynaklanabilir

  1. Editör dedi ki:

   Farklı tarayıcı denediniz mi?

 65. Dilek dedi ki:

  Merabalar.. Temmuz atamasinda atandim..nisanda trafik kazasi sebebiyle ablamı kaybettim.ablamın 2 reşit olmayan iki çocuğu var. Onlara maddi ve manevi olarak destek olmak zorundayım.henüz göreve başlamadım. Bu şartlar altında özür ataması başvurusunda bulunabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Başvuramazsınız. Başınız sağolsun.

 66. Pluspuskevit dedi ki:

  Kadrolu öğretmenim. %80 ağır engelli raporu olan bir çocuğum var. Engellilik durumuna bağlı olarak il içi ve aynı ilçe içi tayin istemek istiyorum. İlçe içi tayin olmaz deniyor doğru mudur? Teşekkürler

 67. Kenan dedi ki:

  Merhaba.. Şubat 2016 atamasıyım ve adaylığım kalktı. Eşim ise 5 ay önce başka bir ilde Halk Bankası’na Servis Görevlisi olarak atandı. 360 gün sigorta durumu bizii kapsıyor mu?Açıklamalı olarak yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz sigortalı ise 360 gün sigorta şartı geçerli.

 68. Suzi dedi ki:

  Öğretmenlerden;
  a) Kendisi, eşi veya çocuklarının,
  b) Anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisinin,
  hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin
  söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini resmî veya özel sağlık kurum ve
  kuruluşlarından alacakları sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler, tedavi olmak istediği ilçe/ildeki
  eğitim kurumlarına atanmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.
  Ayrıca, anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisi için resmî veya özel
  sağlık kurum ve kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarında “Başkasının güç ve yardımı
  olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunanlar da anne, baba veya kardeşinin Adres Kayıt
  Sistemine (AKS) kayıtlı adresinin bulunduğu yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

  Sayın editör kılavuzun b maddesine göre görev yaptığımız yerde tedavinin mümkün olmaması ibaresi mevcutken diğer paragrafta yer alan ve “ayrıca” diye başlayan “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremeyenler ..ibaresi bulunanlar Da “başka bir durumdan bahsedilen bir ifade bulunurken ille de bu ifadenin bulunması gerekiyormuş gibi ifade edilmesine rica ederim bir açıklık getiriniz teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İkisi farklı durum.
   Birinci durum; örneğin bir öğretmen Artvin’de görev yapıyor eşi rahatsız (kendisi, eşi, çocuğu ya da resmi olarak bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, kardeş bunlar içinde bu örnek geçerli) bu öğretmenin eşinin rahatsızlığı eğer Artvin’de mümkün değilse bunu belgelendirecek ve tedavisinin mümkün olduğu yere tayin isteyecek.
   İkinci durum; Artvin’de görev yapan öğretmenin annesi İzmir’de ağır hasta (bu durum ise sadece anne, baba ve kardeş için geçerli) “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi olan bir sağlık kurulu raporu alınırsa, öğretmen annesinin yanına tayin isteyebilir.

 69. Esra dedi ki:

  Merhaba eşim Ocak ayında kamudan istifa edip özel sektöre geçti 360 gün sigortalılık durumu için kamu ve özel sektörün toplamı kabul ediliyor mu eş özürden başvuru yapabilmek için

 70. Dudu dedi ki:

  Merhaba..Babam mesane kanseri böbreğe de sıçramış kanser..3 hafta sonra ameliyat olacak ve okullar açıldığında hala hastanede olacak..ben elbistandayım zorunlu hizmet bitmedi henüz..denizlide ailem tayin isteyebilir miyim Özür grubu..babamların yanında hiç kardeşim yok.abim denizlide ama evlimsimdiden teşekkür ederim cevabınız için..

  1. Editör dedi ki:

   Geçmiş olsun. Özür grubu başvurusu yapabilirsiniz ancak babanıza rapor çıkartmanız lazım. Sağlık kurulu raporu almanız ve raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” ibaresi olması lazım. Yoksa özür grubu isteyemezsiniz.

 71. Oktay dedi ki:

  Merhaba . Yeni evlendim 1 hafta önce. Eşim ogretm3n . Ben özel kurumda çalışıyorum. Henüz kimlik değiştirme vs gibi şeylerde yapmadık. Tayin öncesi bunlar gerekiyor mu . Is yeri faaliyet ve görev belgesi ayrı ayrı belgelermidir acaba ..

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz çalıştığı okulun müdürüne söyleyecek MEBBİS sisteminde güncelleme yapılacak. İşyeri faaliyet belgesi ve görev yeri belgesi ayrı belgelerdir. Birisi iş yerinin varlığını diğeri sizin oradaki varlığınızı kanıtlar.

   1. Oktay dedi ki:

    Teşekkürler.. ssk dökümü e devletten alsam sıkıntı olurmu…

    Birde henüz kimlik değişimi ve adres değişikliği yaptırmadım..bunlar olmadan kayıtlarda evli olduğumuz çıkar dimi :))) korkuyorum zaman kısıtlı..bi sıkıntı çıkacak diye :)))

 72. Ecan dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar… eş durumu ile ilgili kesin tarih ne zaman olur tam olarak gerekecek belgeler nelerdir. Eşim MEB de öğretmen ben özel sektörde öğretmenim koşulları sağlıyorum tam olarak. Ve birde eşim ekimde Doğum yapacak bu durumda atamada kolaylık sağlar mı bize bunu nasıl belgelendirebiliriz. Teşekkürler şimdiden

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin doğum yapması ya da farklı bir husus atamalarda öncelik tanımaz. Eş durumu atama takvimi ve diğer hususlar için öncelikle kılavuzu okumanızı, sonrasında sorunuz varsa sormanızı rica ederiz. Buyurun; http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/agustos-2017-ozur-grubu-kilavuzu-yayimlandi-ozur-grubu-atama-takvimi-18772.html

 73. Türker dedi ki:

  Merhabalar. Bu dönemde boşanma sebebi ile özür ataması isteyebiliyor muyuz ?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz, bu şekilde bir özür ataması yok maalesef.

 74. Ersoy Hınçal dedi ki:

  merhaba. “360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge” dediği belge nereden ve nasıl alınmalı. çok farklı şeyler söyleniyor. teşekkürler…

 75. Ali dedi ki:

  Merhabalar ben kadrolu öğretmenim eşim son atamada atandı Ağustos da eş durumu tayini var biz bundan faydalanabilir miyiz? Göreve 5 eylül de başlayacakları söyleniyor bizim ne yapmamız gerekiyor

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef bundan yararlanamazsınız.

 76. İsminiz dedi ki:

  Merhaba,temmuz atamasında yeni atandım, annem kanser hastası ve benden başka bakacak kimsesi yok,sözleşmeli olduğum için bundan faydalanabilirmiyim rapor alalım mı,ve bu duruma bir düzenleme gelme ihtimali nedir sizce

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hem atamanız hayırlı olsun hem de annenize geçmiş olsun. Şu anda bundan faydalanmanız mümkün gözükmüyor, faydalanma ihtimaliniz olsa bile netlik kazanması için düzenleme yapılması lazım. Bence netleştikten sonra rapor alın. Çünkü raporlarda son 6 ay süre aranıyor.

   1. İsminiz dedi ki:

    Teşekkürler sağolun.duzenleme tarihi belli midir,nezaman netlik kazanır acaba

   2. İsminiz dedi ki:

    Ağustostaki sağlık özrü atamalarında tayin istesem bir faydası olur mu sizce

 77. Merve dedi ki:

  Merhaba. Kendi hastalığım için heyet raporu aldım. Şu an okulda bir müdür yok yeni eğitim döneminde müdür ben olacaktım. Evrakları ilk aşamada çalıştığım kuruma elden teslim etmek zorunda mıyım? Ve yaptığım tercihlere puanım yetmezse açıkta kalma ihtimalim var mı? Hangi aşamada çalıştığım yerde bulunmak zorundayım?

 78. Gulhan dedi ki:

  Merhaba benım 11 yasında cerrahpasada epilepsı tedavısı goren bır kızım var kadromun oldugu Rızede cocuk norolojı uzmanı yok saglık ozrunde orda o hekımın olmadıgını belgelendırmem gerekıyor mu Cerrahpasadan nasıl bır rapor almalıyım tesekkurler

 79. Öğretmen dedi ki:

  Çok teşekkür ederim

 80. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba, anlatacaklarım umarım uzun ve karmaşık gelmez size.
  Bebeğime geçen yaz yani 2016 yazında kanser teşhisi kondu ve temmuz-kasım ayları arası kemoterapi uygulandı. Tedavi bitti ama Şu anda aylık rutin mr ve tomografi kontrolleri sürüyor. Yalnız biz bu kontrolleri İstanbul ünv. Çapa tıp fakültesinde sürdürüyoruz. Çünkü orada ameliyat oldu ve tedaviyi orada aldı.
  Ben de Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde öğretmenim. Yol çanakkale-Ayvacık arası 1 saat. Çanakkale merkezde ikamet ediyoruz ve ben de Çanakkale merkeze tayin olmak istiyorum. Görev yerim olan Ayvacık ilçesindeki hastane tam teşekküllü değil. Oradan alacağım rapor geçerli olur mu? Tedavi ve kontroller İstanbul’da ama ben Çanakkale merkeze tayin olmak istiyorum, Çanakkale merkezdeki hastanede veya tıp fakültesindeki onkoloji kısmında mı devam etmem gerekir kabul için.tedavinin sona ermiş olması sağlık özründen tayin istememe engel midir? Sıkı kontrollerin sürecek olması, merkeze gelmem için yeterli görülür mü? Bu süreçte ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Gündemde ihraçlar ve iadeler çok yoğun olduğu için özür grubu ile ilgili konuyu halen yayınlayamadık. Sorunuza detaylı yanıt vereceğiz ancak bu konuda sizi birkaç gün bekleteceğiz. Sorunuzu yayınlanacak olan özür grubu ağustos 2017 atamasında tekrar sormanızı istiyoruz. Geçmiş olsun. Çocuğunuza şifalar dileriz.

 81. Zeynep dedi ki:

  Eşimin kendi işyeri var fakat bağkur borcu var bu bir engel teşkil eder mi

  1. Editör dedi ki:

   Etmez, diğer şartları taşıyorsa sorun olmaz.

 82. serpil dedi ki:

  Benim esim muhendis ama devlet memuru olarak calismakta yine bu evraklar gerekli değil mi?

 83. atakan dedi ki:

  Annem için devletten aldığımız “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” raporu var. Rapor 3 yıl öncesine ait ancak raporda “süresiz rapor” yazıyor. kılavuzda 6 ay şartı var ben tayin isteyebilecekmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Hayır isteyemezsiniz, o raporu yenilemeniz lazım. Son 6 ay içerisinde alınması lazım.

 84. Hasan dedi ki:

  Merhaba eşi memuriyetten özel sektöre geçen ve sigorta gün sayısı her ikisinin toplamı 360 ı sağlıyorsa eş özründen yararlanabiliyormu

 85. Ekrem dedi ki:

  Arkadaslar ben %40 ile%60 arası ortapedik raporum var.Bu rapor hayat boyu diye geciyor. Şimdi ben özur guru tayinlerde il dısı tayin isteyebilirmiyi? İstersem tayin çikma ihtimali varmı.

 86. Sonevo dedi ki:

  Yani bebek ölü doğmuşsa ?

 87. Sonevo dedi ki:

  Çocuğunu Doğumda kaybetmiş biri özür grubu atamasına başvuru yapabilir mi?

 88. Mostar dedi ki:

  Merhabalar..ben öğretmenim eşim başka bir ilde belediyede memur.es durumundan onun bulunduğu ile tayin 9lmamda bir sıkıntı olur mu..

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu şartlarını taşıyorsanız istersiniz.

 89. Nevin Açıksöz dedi ki:

  Merhaba
  Eş durumuna bağlı tayinlerde sigortada kesinti olması ve farklı bir ilde çalışıp tekrar dönmesi sorun teşkil eder mi? . Yoksa sadece sigortalılık süresi mı esas alınır?

  1. Editör dedi ki:

   Sigortanın farklı iş yerlerinde ve farklı illerde yatırılması sorun değil. Önemli olan son 2 yılda 360 şartı ayrıca halen çalışıyor olması lazım.

 90. Şevket dedi ki:

  Amcam kanser hastası çocukları ilgilenmiyor ben ilgileniyorum buna bağlı özür grubundan tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Hayır isteyemezsiniz.

 91. Yesim dedi ki:

  Merhaba ben ve esım ogretmenız bız van da gorev almaktayız esımın sımdı hazırandakı ıl dısı tayınde trabzon of ılcesıne cıktı vandakı okulldan ılıskısını kesmesse ben yınede es durumu tayını yapabılırmıyım cunku suanda esım mebbıste vanda gırunuyo benım es durumu tayınıme gore olmazsa gerı donmek ıstıyoruz

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz ilişik kesmesin. Siz eş durumu tayini istersiniz. Çıkmazsa eşiniz iptal dilekçesi verir.

 92. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben il içi tayin istedim eşim de il dışı tayin istedi ben Ağustos’ta onun gittiği yere gidebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Gidersiniz hocam m

 93. adnan dedi ki:

  Merhaba,Nişanlım ögretmen okulunda 1 yılı doldurdu,ben özel sektörde 1 yılı aşkın süredir çalışıyorum.Temmuzda evlenip agustosta eş durumu istiyecegiz.Çalıştığım şirket(A.Ş)merkezi Ankarada,ben geçiçi görevlendirme ile Eskişehirde çalışmaktayım.Sorum;bu durumda Eskişehire atama isteye bilir miyiz? Şirketten geçiçi görev belgesi(görev yeri belgesi),faliyet raporu(Ankara vergi dairesi),şirketin eskişehirde faal olduguna dair kendi vereceği belge ve sgk dan alıncak belge yeterli midir?(Sorumu daha önce sormuştum yogunluktan dolayı tekrar sormamı istemiştiniz.)

 94. Zehra dedi ki:

  Merhaba branşın muhasebe ve eş özründen dolayı antalyadan konyaya tayin isteyeceğim fakat konya merkezde hiç boş yok, ilçeler de çok uzak ne olacak şimdi?

 95. fatih ozdemir dedi ki:

  Merhabalar benim tayinim il disindan balikesirin ilcesine cikti.Esim ozur grubunda balikesir merkeze es durumu isterse ben de birdahaki ozur grubunda merkeze ozur grubunda tayin isteyebilrmiyim. Bir de ozur grubunda ayni ilcede bosluk varsa orayi yazmak zorunlu mu.Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Evet siz şubat özür grubunda merkez tercih edebilirsiniz.

 96. Melike dedi ki:

  İyi günler.doğuda 2 yıllık sınıf öğretmeniyim. Babamın bir tür romatizma hastalığı var ve yalnızca araştırma hastanesinde tedavi oluyor.bu durumda sağlık özru tayini yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Babanıza sağlık kurul raporu alacaksınız. “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” bu ibare alacağınız heyet raporunda yazacak. Bunu alırsanız istersiniz.

 97. Fadime dedi ki:

  Merhaba,benim sorum babam kalp hastasi ve yuksek tansiyonu var malatya da yasiyorlar ben ise agri-patnosta gorev yapmaktayim.ozur durumundan nasil faydalanabilirim?

 98. Nisa dedi ki:

  Merhabalar ben bir soru sormak istiyorum. Eşimle aynı ilçedeyiz , eşim il dışı tayin istedi ve bnm 2.yılım tayin isteme hakkım yok ben Ağustos’ta eş durumu tayin isteyebilir miyim ? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet isteyebilirsiniz.

 99. adnan dedi ki:

  Mrb. Nişanlım ögretmen okulunda 1 yılı doldurdu,ben özel sektörde 1 yılı aşkın süredir çalışıyorum.Temmuzda evlenip agustosta eş durumu istiyecegiz.Çalıştığım şirket(A.Ş)merkezi Ankarada,ben geçiçi görevlendirme ile Eskişehirde çalışmaktayım.Sorum;bu durumda Eskişehire atama isteye bilir miyiz? Şirketten geçiçi görev belgesi(görev yeri belgesi),faliyet raporu(Ankara vergi dairesi),şirketin eskişehirde faal olduguna dair kendi vereceği belge ve sgk dan alıncak belge yeterli midir?

  1. Editör dedi ki:

   Şubat 2017 eş durumu kılavuzunu inceleyin. Sorunuza ayrıntılı cevap veremiyoruz çünkü il dışı atamalarda bugün son gün o arkadaşların sorularını cevaplamamız gerekiyor. Birkaç gün sonra tekrar sorarsanız cevaplarız.

   1. adnan dedi ki:

    tamamdır,teşekkürler

 100. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Ben bir şey sormak istiyorum. Sınıf öğretmeniyim.Henüz atanmadım, eğer bu sene atanırsam sözleşmeli olarak atanmış olacağım ve önemli bir hastalığım var. Doğuda atandığım yerden sağlık özründen dolayı ne kadar sürede gelebilirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba öğretmenim. Şu andaki yönetmeliğe göre 6 yıl çakılısınız. Hiçbir şekilde gelemezsiniz. Ancak bunda düzenleme olacaktır. Ağustos 2017 yılına yapılacak olan özür grubu atamasında yayımlanacak kılavuzda her şey netlik kazanır. Bunu bekleyin daha net ortaya çıkacak. Şu anda kimse bilmiyor.

 101. Ismail dedi ki:

  Eşimin işyeri var a.ş.
  Ama kendi sigortalı değil.
  İşyerine ortak. Faal işyeri
  Eş durumu tayini isteyebilir miyim?

 102. Elif dedi ki:

  2017 temmuz agustos eş durumu ataması için atama isteyeceğim Temmuz’un son haftası nikahım var ve herkes belgelerin yetişmeyeceginden dolayı başvuru yapamayacağımı söylüyor Aslı nedir merak ediyorum belgeler çok külfet mi istiyor yoksa kulaktan dolma bilgilerle boş yere telaş mı yapıyorum

  1. Editör dedi ki:

   Telaş yapmayın. Nikahtan sonra zaten MEBBİS sistemi nüfüs bilgilerinizi otomatik sisteme çekiyor. Okul müdürlüğüne nikah belgeleriniz verin 3-5 dakikalık işi var sadece. Ayrıca eş durumu için gereken belgeleri önceki kılavuzdan okuyunuz, ona göre bir ön bilginiz olmuş olur. Eşiniz öğretmense zaten eş durumunda belge istenmiyor, kamuda memursa görev yeri belgesi isteniyor. özelde ise 3-5 evrak var sadece. 1 günde hazırlanır.

   1. Elif dedi ki:

    Çok teşekkür ederim .bir sorum daha olacak benim ilk senem öğretmenlikte ilköğretim matematik bölümüm Eskişehir’e atama isteyeceğim eş durumu için çıkmaz diyen çok var ama kendini sıkma kesin gidersin diyen de çok var aslı nedir bu durumun bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim tekrar

 103. Yeşim dedi ki:

  Birde zorunlu hizmetim oldugum okulda 7 yıl bnm 5 .5 yılım oldu tayın istesem olsa dıyelım 2 sene sonra anneme bişi olsa sağlık özrüm bozulurmu bnı tekrar zorunlu hızmete yollarlarmı

 104. Yeşim dedi ki:

  Merhaba bişi sorucam ben öğretmenim manisanın küçük bi ilçesinde görev yapıyorum annem kanser hastası ve vanın erçiş ilçesinde yaşıyor butun amelıyat kontrol işlemlerını izmirde yaptık ve ben şimdi sağlık özründen faydalanmak istıyorum annemin ikametını buraya aldırsam burda zaten hastane bişi yok yapabılırmıtim lütfen yardımcı olun

  1. Editör dedi ki:

   Annenizin ikametini aldırdıktan sonra sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 105. Yakup kılıç dedi ki:

  Merhabalar. Eşim başka bir kurumda çalışıyor ben ise öğretmenim. İkimizinde iş yeri ayni ilçede ancak eşimin ikametgah adresi başka ilçede bu durumda Eş durumu tayini için başvuruda bulunabilirmiyim. Böyle bir durumda ikametgâh mı dikkate aliniyor yoksa görev yeri mi? Çalıştığımız il büyükşehir statüsünde (Eşim merkez ilçede oturuyor Ben ise 90 km uzaklıkta Bir ilçede ikamet ediyorum) bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam. Şimdiden teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Büyükşehirde aynı ilçede görev yapanlar eş durumu isteyemezler. Ağustos 2017 özür grubu atama kılavuzunun yayınlanmasını bekleyelim. Daha sağlıklı açıklama yaparız.

 106. sosyal dedi ki:

  Hocam esım sosyal ben sınıfcıyım.ACaba ıl dısında o tayın ıstemelı, ardından ben es durmumu yapmalıyım.sonucta sınıfcılara az yer cıkıyor?YOKSA IKIMIZDE AYNI ILI ISTERSEK FARKLI ILCELERI CIKARSA NE OLACAK?sayet es durumu olmazsaa?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı kontenjanlar açıklansın kimin isteyip kimin istemeyeceğini o zaman netleştiriniz.

 107. Fen dedi ki:

  İl dışı eş durumu ataması yapacağım,tercih yapabileceğim okullar eşimin çalıştığı iş yerinin adresine göre mi yoksa ikamet yerine göre mi olacak?

 108. Mesut dedi ki:

  hocam 2017 ocak il içi eş durumu atamasında eşim yanıma geldi şimdi ben il dışı istiycem acaba eşim geldiği kurumda 1 yılı dolmadan ağustoş ayı eş durumundada yanıma tayin isteyebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilir.

   1. Mesut dedi ki:

    benim tekrar il dışından atanmam yeni bir özür mü oluşturuyor ben bikaç yere sordum hep çelişkili cevaplar verdilerde

 109. Emine dedi ki:

  Hocam benim eşim haziran temmuz gb adananın bir ilçesinde başhekim olarak göreve başlayacak.başhekimlik kadrolu değil sözleşmeli olarak yapılmaktadır.bu durumda ben eş durumuna başvurabilecek miyim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Başvurursunuz.

 110. ogz dedi ki:

  Es durumu atamalarinin basladigi donemde askerligimizi yapiyor olsak yinede askerdeyken es durumu basvurusu yapabilir miyiz bunun sartlari nelerdir?

  1. Editör dedi ki:

   Yazın yapılacak eş durumunda 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinizin sona ereceğini belgelendirirseniz istersiniz. Ara dönemde ise geçtiğimiz özür grubunda 6 Şubat 2017 tarihi baz alındı.

   1. ogz dedi ki:

    Hocam ben bu agustosta gidicem kisa donem olarak ve 2018 ocak es durumunda basvuru yapmayi dusunuyorum sizce hicbir askeri izni kullanmadigim taktirde bu doneme yetisebilir miyim.

    1. Editör dedi ki:

     2016 Ocak özür grubunda 6 Şubat 2017 baz alındı. 2018 Ocak özür grubunda eğer 6 Şubat 2018 baz alınırsa bu tarihe kadar göreve başlamanızı belgelendirmeniz lazım. Kısa dönem askerlik yapan arkadaşlarınıza izin kullanmama terhis durumunu sorun.

 111. Aysel dedi ki:

  Merhaba eşim bismilde çalışıyor ama yaşadığı yer batman bende batmanın ilçesi Beşiri de görev yapmaktayım. Eş durumu ile batman merkeze geçebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, maalesef geçemezsiniz.

   1. Şaziye dedi ki:

    İyi günler..sağlık Özür grubu ataması için aldığım heyet raporunda hastalığı öğretmenlik yapmasına engel teşkil etmemektedir diye bir ibare yok. Bu durum sıkıntı yaratır mı??

    1. Editör dedi ki:

     Raporunuz ne üzerine ve ne yazıyor?

     1. Şaziye dedi ki:

      Soğuk ortam ve iklimlerde çalışamaz yazıyor raporda. Hastalığın ismi raynould. Öğretmenlik yapmaya engel teşkil edecek bi durum değil .o yüzden de raporda bu şekilde bi ibare yok. Ama bazı kaynaklarda heyet raporunda muhakkak hastalığın öğretmenlik yapmaya engel olmadığı belirtilmeli diyor. Bu konuyu aydınlatabilirmisiniz lütfen

     2. Editör dedi ki:

      Sorun olacağını düşünmüyoruz.

 112. Mehmet dedi ki:

  Babam için rapor aldık. Raporda ‘Hasta 1.derecede yakın akrabalarinin refakatine ihtiyaç duymaktadır’ ibaresi var. %59 sürekli ibaresi ile tayin işlemlerinde kullanılabilir ibaresi mevcut. Ancak söz konusu ibare bu şekilde yer almaktadır. Bu sıkıntı yaratır mı?

 113. asli dedi ki:

  Esim 6 yillik kadrolu ogretmen iken 1 eylulde ihrac oldu.ben vanda ogretmenim.esim samsunda iki aydir calisiyor.es durumu isteyebiliyormuyum. 360 gun kapsamina giriyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda net bir şey söyleyemeyiz.

   1. Gönen dedi ki:

    Sayın editör eşim kadrolu 4 yıllık öğretmen ben sözleşmeli memurum gecen yıl eş durumundan eşim bulunduğum ile geldi.bu yıl ben unvan değişikliginden başka ile atandım. meb.bakanı ismet yılmaz beyin kilis ünv.de açıklaması var açıklamasında eşler öğretmene tabi olacak diyor bu açıklama sözleşmeli öğretmenler için mi yoksa kadroluları da kapsıyor mu yorum yaparsanız sevinirim.

    1. Editör dedi ki:

     Şu anda kadrolu öğretmenler için resmi bir gelişme yok. Bakan Yılmaz’ın açıklaması sözde kaldı, resmi bir düzenleme yapılmadı. Ancak ağustos eş durumundan önce düzenleme gelir mi bilemiyoruz.

 114. Erdem dedi ki:

  Esimle birliktee ayni ilcede bitlis hizan da yasiyoruz. bu donem il ici (tatvan)yapip ilce degisikligi yapmak istiyorum. Esim ozur atamasi ile yanima gelmesi icin km siniri var mi. Yoksa her turlu gelebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Siz Tatvan’a gideceksiniz eşiniz Hizan’da kalacak. Ağustos ayında eşiniz Tatvan’a eş durumu isteyebilir.

 115. umowic dedi ki:

  karsın ilçesinde öğretmenlik yapıyorum.eşim ağustosta eş durumu ile karsın merkezine atansa ben de subatta eş durumu isteyebilir eşimin yanına merkeze?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz.

 116. Özlem dedi ki:

  Esim uç yıl önce emekli oldu. Şimdi muglaya taşınmak istiyoruz. Eş durumumdan tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır, isteyemezsiniz. Eşiniz 3 yıl önce emekli olmuş, eş durumu yapamazsınız.

 117. Hatice dedi ki:

  Esim Bilecik’de arastirma görevlisi olacak haziran gibi. Ben de sözleşmeli Öğrt. İle başka bir ile atanirsam , eşimle aynı yere gitme durumum var mı? Ya da o benim yanıma gelebilir mı?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda sözleşmeli öğretmenler eş durumundan başka bir ile gidemiyorlar. Ancak halen karışıklıklar var. Eş durumu kılavuzunda netlik kazanacaktır.

   1. Hatice dedi ki:

    Teşekkür ederim, eş durumu kılavuzu ne zaman nerede yayımlanır acaba bir devlet onu ögrensem?

    1. Editör dedi ki:

     Temmuz sonu gibi yayınlanır. MEB.gov.tr de yayınlanır ikgm.meb.gov.tr adresinde yayınlanır. Bizde de yayınlanır.

     1. Hatice dedi ki:

      Teşekkürler.

 118. Dilek dedi ki:

  Ben eş durumundan yalovaya tayin isteyeceğim. Eşim özel sektörde ancak düğün nedeniyle işten ayrılacak ve resmiyette çalışmıyor olacak. Bu durumda 360 gün sigorta prim bdökümü yeterli oluyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Özür grubu kılavuzunda iş yeri faaliyet belgesi, görev belgesi vs istenecektir. Kılavuzu bekleyiniz.

 119. Nil dedi ki:

  İyi günler ben şubatta eş durumundan ve eşimin yanına tayin istedim ve çıktı ancak annem rahatsız diyaliz hastası babamda da kalp yetmezliği var by-passtlı ve bakıma muhtaçlar bu yıl yine ağustosta özür grubuna başvurabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Başvurabilirsiniz

   1. Üç yıl şartı yok değil mi dedi ki:

    Yorumunuz

    1. Editör dedi ki:

     Nedir sorunuz?

 120. Asker dedi ki:

  Mrb ben askeri personelim şemdinlide görev yapıyorum eşim ise Erzurum Tekman ilçesinde görev yapıyor benm görev yaptığım şemdinli eş götürülemez garnizon eşimi ailesinin yanına Kocaeli ye göndermek istiyorum böyle bi atama varmı acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba komutanım. Maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Siz askeriyeden eğer durumunuzla ilgili olarak size başka ilden görev yeri belgesi verilebilirse ancak öyle olabilir.

   1. Asker dedi ki:

    Hocam şöyle buradan ben eş götürülemez garnizon olduğu için eşimi getiremeyeceğime dair evrak alıyorum bununla ilgi bir hak olduğu söyleniyor yapanlar varmış galiba milli eğitimle bağlantılı değil diyorlar direk tsk tarafından tanınan bir hak olduğunu söylediler hani işin açıkcası böyle bir durum varsa kaçırmak istemem eşim ciddi manada mağdur durumda Erzurum un Tekman ilçesinde

    1. Editör dedi ki:

     Yayınlanan özür grubu kılavuzunda böyle bir istisna yok maalesef. Milli Eğitim Müdürlükleri bunu bilmezler. Siz kurumunuzla bir görüşün.

     1. Asker dedi ki:

      Çok teşekkür hocam iyi akşamlar

  2. Aysgl dedi ki:

   Evet bu sekilde esinizin tayini yapilabilir. Esim subay.Daha once bu sekilde tayinim yapildi. Bu yaz yine ayni durumdan tekrar tayin icin basvuracagim.

 121. Erdal dedi ki:

  Ilde ve ilcelerd hic bir okulda norm yoksa es durum tayin yapilabilir mi.

  1. Editör dedi ki:

   İlçe/il emri verilmezse yapılamaz.

 122. Enver dedi ki:

  Bir yıl Doğuda Görev Yapıp eş durumundan geldi zorunlu hizmeti bitmedi sanırım samsunun bir ilçesinde görev yapıyor sunda bulunduğu yer zorunlu hizmet bölgesi degil şuanki bilfdiğim kadarıyla

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetini tamamlamadıysa ve çalıştığı okul zorunlu hizmet değilse rotasyona uğramaması için her yıl dilekçe verecek. Sizle evli olduğunu, sizin işinizi, iş yeri bilgilerinizi vs kanıtlayacak milli eğitime sunacak.

   1. Enver dedi ki:

    Peki bu dilekçenin ne zaman verilmesi gerekiyor tarih hakkında bilginiz varmı ben hiç biyerde bulamadım mayıs ayı diye bir sölenti var sadece

    1. Editör dedi ki:

     Mayın ayının başında verilmesi gerekli. Eşiniz bulunduğu yerin milli eğitim müdürlüğüne danışsın. Geç kalmayın.

 123. Enver dedi ki:

  Arkadaşlar Ben esnafım Eşim öğretmen eş durumundan tayyinini agustos atamasında aldık tekrar bu aylarda evrak vermem gerektiği belirtilmişti hiç biyerde bulamadım onuyla ilgili bir bilgi bilgisi olan varsa paylşabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz zorunlu hizmet yükümlüsü mü? Zorunlu hizmet yapılan bir okulda mı çalışıyor?

 124. erkan dedi ki:

  merhabalar ben 20 ekim 2016 da sözleşmeli öğretmen olarak atandım özür grubu atamalarından yararlanabiliyormuyum

  1. Editör dedi ki:

   4 yıl boyunca özür grubundan yararlanamazsınız. Mevcut düzenleme bu şekilde.

 125. Derya dedi ki:

  Merhaba ben de bir soru yöneltmek istiyorum ve cevaplarsanız çok sevinirim. Ben Van ın küçük Bi ilçesinde görev yapıyorum. Ailem Edirne’ nin ilçesinde. Annemde kist tespit edildi büyük bir ameliyat geçirdi ve kemoterapi tedavisi gördü. Kemoterapi bitti ancak tedavi süreci devam edecek ve şuan günlük işlerini yapamayacak durumda. Birinci sorum şu annemin yanında babam ve 2 erkek kardeşim daha var. Onlar yanında olduğu için bana özür grubu hakkı doğuyor mu? İkincisi de ben tayin isteyebilirsem Edirne’ye mi istemem gerekiyor? Çünkü tedaviyi Edirne’de görmedi. Ben ilçemize yakın olduğu için Çanakkale düşünüyorum, istediğim ili seçme hakkım oluyor mu.

 126. Murat dedi ki:

  Eşim Ankara’da il içi eş özründen işyerinin olduğu Çankaya’ya tayin oldu.
  İşyerim Çankaya,ikametgahım Yenimahalle’de.
  Yenimahalle’ye tayin isteyebiliyor muyuz bir sonra ki eş özründe?
  Yoksa işyerinin olduğu ilçe’de mi kalması gerekiyor.
  Çok teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehirlerde eşler aynı ilçede çalışıyorsa tayin istenmez. Ancak siz Yenimahalleye ikametgahınızı aldırın. Sistem açılırsa ancak bu şekilde açılır.

 127. Seçil dedi ki:

  Yine olmadi ne olacak bizim bu halimiz?

 128. Yalcin dayicik dedi ki:

  Il dışı es durumu ne zaman acılanacak bilgisi olan var mi

 129. Gnsc dedi ki:

  Ben il içi yaptım benim esimin is yeri ve ev adresimiz ayni ilçe oldugu için sadece o ilçenin okulları cikti ama şehir büyüksehir neden merkez ilçeler cikmadi

 130. Keziban dedi ki:

  Sn Editör, esim birinci asamayı yaptı basvurdu ancak 2. Asamada modulde ilde alanınızda bos kontenjan yoktur yazıyor.Dolayısıyla 2. Basvuruyu yapamıyor.il emri olacak olursa esimede basvuru hakkı verilir mi? Yoksa sadece 2.asamaya basvuranlara mı hak verilir?

  1. Editör dedi ki:

   41. seçeneği işaretleyemiyor mu?

   1. Keziban dedi ki:

    41. Secenek yok modulde cıkmıyor.Sistemde bir hata olabilir mi?Ne yapmalıyız surede bitmek uzere.

 131. iliçindemağdurdandamağdur dedi ki:

  sayın editör benim talebim dışında hepsine cevap vermişsiniz

  1. Editör dedi ki:

   Talebiniz nedir?

 132. Gökçen Tuncer dedi ki:

  Sayın Editör, şimdi mebbise baktığımda onaylandı ve onay bekleniyor yazan kısımların yok olduğunu gördüm. Bu başvurumun onaylandığını mı gösteriyor bilginiz var mı?

  1. aysun özüdoğru dedi ki:

   aynı durum bende de oldu. okul tercih listesi geldi ama okullar görülmüyor henüz.

   1. Gökçen Tuncer dedi ki:

    Bana öyle bir tercih listesi bile gelmedi

    1. Gökçen Tuncer dedi ki:

     Hocam o tercih listesi dediğiniz kısmın başlığı ne? Nasıl yazıyor?

 133. Gökçen Tuncer dedi ki:

  Ankara’dan yayin isteyen arkadaşlar, il onayladı mı? Bugün son gün ve hala ilden onay bekleniyor. Aradım, sistemde sorun var dediler. Hayırlısı…

  1. Editör dedi ki:

   Samsun’dan da bir arkadaşın yorumu var. Sistemden kaynaklı sorun varmış.

   1. Gökçen Tuncer dedi ki:

    Sorun bizden kaynaklanmadığı için mağduriyet durumu olmaması gerekir diye düşünüyorum. Umarım biran önce onayı alabiliriz. Bu bekleyiş çok stresli. Herkesin gönlüne göre olması dileğiyle…

 134. Hatice dedi ki:

  Editör bey. Samsunda eş durumuna başvurdum. Kaç saattir sistem kapalı. Okul onaylayamıyor. Okul onaylayamadığı için ilçe onaylayamıyor. Son güne de kalmış bulundum. Bugün haberim oldu. Ne yapmam lazım?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda mesai devam ediyor onaylanması gerekiyor. Son güne kalmanız bir şey değiştirmez bugün sizin başvuru hakkınız var. İlk defa sizden geldi bu bilgi, ancak büyük ihtimal sistemsel sıkıntıdır. Mesai bitmeden Bakanlık Atama birimini telefonla arayın.

 135. birdal dedi ki:

  edidör bey biz eşimle büyükşehirde aynı merkez ilçede öğretmeniz çocuğumuzun sağlık özründen dolayı taiyin isteyeceğiz (eşim )isteyecek tercihlerde büyükşehrin bütün merkez ilçelerinimi yoksa özrün bulunduğu ilçeyemi taiyn isteyeceğiz il meb e sordum hepsine dedi ancak tercihler otomotik olarak açılırsa ve seçeceğimiz okul sayısı 1 veya 2 ise ne yapacağız şaştık bu milli eğitime akıl sır ermiyor. sağlığı diğer atamayla aynı değerlendiriyor.

 136. hasan dedi ki:

  Merhabalar, eşim başka bir üniversitede hem araştırma görevlisi hemde yüksek lisans eğitiminde.
  Yüksek lisans yaptığı yerde göreve başlama işlemi 15 ocaktan sonra yapılacak ve bu yüzden görev yeri belgesi verilmiyor. Acaba yüksek lisans eğitimi mazereti ile eş durumu tayini isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Yüksek lisans özür ataması yok maalesef.

 137. Emin tümkılıç dedi ki:

  Ben şubat 2016 da atandım eş ataması neden olmuyor

 138. Mery dedi ki:

  Eşim polis , çalıştığım ilçeye esim yeni tayin oldu
  Ilcede çalışıyorum Büyükşehir merkezde ikamet ediyorum tayin isteyebilir miyim
  daha önce arkadaşlardan biri özür gurubu tayininde esiyle aynı ilçede calisirken başka ilçede ikamet ettiği için buyuksehirde olan arkadas tayin isteyip özür gururundan ikamet ettiği yere tayin istedi
  Ben de ikamet ettiğim yere tayin isteye bilir miyim

 139. Mehtap dedi ki:

  Ekim 2017 ihtiyaç fazlası öğretmen olarak başka ilçeye atandım. Eş durumu tayinin de bulunabilir miyim? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Şartları taşıyorsanız başvurabilirsiniz. MEBBİS’e girip başvurunuzu yapın. Sistem kabul ederse sıkıntı yok.

 140. Fırat dedi ki:

  Eşim dersanede büro memuru olarak çalışmaktadır. Çalıştığı dersanede görev yeri belgesi aldım fakat millieğitim de onaylatmadım bazı arkadaşlar millieğitim onaylı olması gerekir ama istenen evraklarda sadece çalıştığı kurumda görev yeri belgesi alınsın diyor. Yardımcı olursanız iyi olur iyi akşamlar

  1. Editör dedi ki:

   Görev yeri belgesi çalıştığı kurumdan alınır. Sizin eşiniz doğrusunu yapmış. Biz öğretmenler okul müdüründen görev yeri belgesi alıyoruz herhangi bir işlem için. Bunu gidip milli eğtiimden onaylatmıyoruz. Görev yeri belgesi çalıştığı yerdeki amir onayı ile verilir.

 141. Fırat dedi ki:

  Görev yeri belgesini millieğitim onaylı almadım fakat bazı arkadaşlar millieğitim onaylı olması gerekiyor dediler yardımcı olursanız iyi olur

 142. Fırat dedi ki:

  Görev yeri belgesi millieğitim onaylı şart mı başvuru şartlarında böyle bir şey demiyor yardımcı olsanız

  1. Editör dedi ki:

   Kimin görev yeri belgesi? Belgeyi alacak kişi ne iş yapıyor? Sorunuzu anlamadık.

 143. eray dedi ki:

  Değerli arkadaşlar ben başvuruyu yaptım ama mebbis sistemine evrakları yüklerken resimler jpeg formatında olmalı diye uyarı veriyor.Ama zaten evrakları taratırken jpeg formatında tarattik.Yinede hata veriyor.Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmı.

  1. Mustafa Karaca dedi ki:

   Evrakların toplam boyutuda önemli sanırım ilk önce boyutlarını küçültmeniz gerekebilir

 144. Esma dedi ki:

  Esim 5 yıldır İstanbul da sigortalıydi.4 ocaktan beri de ankarada sigortalı. Eş durumundan ankarayi secebiliyor muyum.360 gün sigortalilik zamanının hangi ilde olduğu önemli mi

  1. Editör dedi ki:

   Görev yeri belgesinde neresi yazıyorsa orayı seçebilirsiniz.

 145. mt dedi ki:

  sayın editör eşi tarım bağkuru ödeyen eş durumuna başvurabilecek mi.

 146. emin dedi ki:

  2017 özür grubu başvuru ekranından başvurumu yaptım ve kaydettim, kişisel mebbis sayfamda “onay bekliyor” ibaresi gözüküyor. Eğitim kurumu iller arası onay butonu mebbis ekranında yok. Başka bu durumu yaşayan arkadaş varmı?

 147. güller dedi ki:

  benim eşimin aralık ayı primi ocak sonunda sistemde gözüküyormus ve gün sayımız 358 gün oluyor aralığı saymazlarsa ne yapmamız gerekir başvuru yapabilirmiyiz

  1. Editör dedi ki:

   Sayarlar merak etmeyin ayrıca iş yerinden hala görevde ve sigortalı çalıştığına dair ibarenin olduğu bir belge alın.

 148. cemal çakmak dedi ki:

  merhaba

  bu 360 gunlük sigortalılık durumu tayin isteyeceğimiz ilde mi olması lazım ben 5 senedir kocaeli de çalışmaktayım 27 arlık 2016 dan beri samsunda sigortalı olarak çalışıyorum bu 360 günlük durum ne şekilde işliyor
  birde işyeri faliyet belgesi için vergi levhası yeterli olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde 360 şartı gerekmez.

 149. meryem dedi ki:

  Iyi gunler ben eş durumu ile agustos 2016 da atandim.Atandigim okul 25 km uzaklikta simdi tekrar es durumu tayini isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Hangi ildesiniz? Büyükşehir mi? Eşiniz nerede hangi ilçede görevli?

   1. meryem dedi ki:

    Diyarbakir Ergani’de yaşıyoruz eşim okutman Erganide çalışıyor köy Ergani merkeze 25 km uzaklikta ama gidiş dönüş iki buçuk üç saat oluyor

 150. hilal dedi ki:

  Nufus kayit ornegi yazmiyor..nerden cikti???

 151. Veysel dedi ki:

  2016 şubatta atandım adaylığım devam ediyor sağlık özür grubuna başvurabilirmiyim

 152. Ali dedi ki:

  Ben uzman çavuşum eşim öğretmen eş durumu atamasında görev yeri belgesi ve nufus kayıt örneğinden başka bi evrak gerekiyor mu? Sigara dökümü felan yazıyor ama

  1. Editör dedi ki:

   Sigara derken? SGK sanırım. Belirttiğiniz evraklar yeterli. Ancak kılavuza tekrar bakınız.

 153. Fırat dedi ki:

  Cevap bekliyorum….

  1. Editör dedi ki:

   Neye cevap bekliyorsunuz?

 154. Fırat dedi ki:

  Benim eşimin 31 aralık 2016 itibari ile sigortalı gün sayısı 358 gündür fakat 4 ocak itibari ile 362 gün etmekte yalnız Ocak ayın sigorta dökümü sisteme düşmediği için sistem 358 gün veriyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız iyi olur iyi akşamlar

  1. Editör dedi ki:

   Başvuruların son günü baz alınır. Sizin için sorun yok. Dökümü e-devletten kontrol ediniz.

 155. arma dedi ki:

  benim eşim polis ve sağlık nedeniyle ailesinin yanına tayin istedi. ilişik kesme ve göreve başlama işlemlerini zamanında halledemeyebilir. bu yüzden ben görev yeri belgesi veremem. tayininin çıktığına dsir belge versem olur mu acaba

  1. Editör dedi ki:

   Olur atama kararnamesi benzeri belge kabul edilecektir.

 156. iliçindemağgurdandamağdur dedi ki:

  sayın editör sizden bir talebim var bunu gündeme getirirseniz aileler için bir çözüm olabilir
  1..)İliçiözür grubu ilgeneli kadroları görsünler eşin bulunduğu yerde kadro yoksa bile yaklaşabilirler mesela biz 135 km ayrıyız daha yakın bir ilçe yazar en azından eşimiz günübirlik evine gider gelirler
  2..) iliçinde bir km sınırlaması olabilır ne bileyim 70-80 km gibi bu km dışındakiler diğer ilçeleri yazabilir yada il geneli yerleri görebilir bunlardan biri olursa aileler yaklaşmazmı tabi bizde
  ne dersiniz editörüm çözümse çözüm lütfen bu konuyu gündeminize alın aileler ayrı çocukların psikolojileri bozuk daha çok şeyler yazabilirim ama özeti aileler birleşsin

 157. iliçindemağgurdandamağdur dedi ki:

  norm fazlasından ailelere sıra gelmiyor ililçeemri olmazsa yine ailemizden uzaktayız bunun bir süreside yok ne zaman aileler birleşir nasıl olur

 158. iliçindemağgurdandamağdur dedi ki:

  ilçeemri verilecekmi duyan bilen…

  1. Editör dedi ki:

   Bu durum şu anda net değil.

   1. Mehtap dedi ki:

    Babam 4. Derece akciger kanseri cankirida gorevliyim ailem ankara ilcesinde ikamet ediyor saglik mazeretine basvursam ayni ilcede gorev alirmiyom yoksa diger ilcelerede gorevlendirme yapilirmi bide olum halindr tekrar geldigim yeremi donerim.

    1. Editör dedi ki:

     Sağlık raporu alırsanız babanızın ikamet ettiği yere tayin isteyebilirsiniz, farklı ilçelerde de görev yapmanız mümkün. Babanızın vefatı halinde tekrar eski yerinize gönderilmeniz söz konusu değil.

 159. Yasemin dedi ki:

  Benim eşim polis gorev yeri belgesi dışında hangi evraklar gerekiyor bu konuda bilginz var mi

  1. Editör dedi ki:

   Başka bir evrak istemezler, bazı okul idarecileri nüfusla ilgili aile tablosu isteyebiliyor.

   1. Ayçin dedi ki:

    Benim eşim tarım bağkurlu ve evrakların içerisinde iş yeri faaliyet belgesi istiyorlar onu nasıl temin edebiliriz yada bu belgeyi almak zorundamiyiz

    1. Editör dedi ki:

     Tarım bağkuru ile tayin isteyemezsiniz.

 160. fatih dedi ki:

  arkadaşlar 2016 şubat ayında atanan öğretmenler diğer nedenlere bağlı olarak atama isteğinde bulunabilir mi?? (adaylık kalkmadan eşinin emekli olmasi durumu) acil yardım gerekli şimdiden teşekkürler.

 161. iliçindemağgurdandamağdur dedi ki:

  iliçinde 120km var ilgeneli açılırsa belki biraz yaklaşılır ilçe emri olsun diye ümidediyoruz

 162. Murat dedi ki:

  Mutlu huzurlu yıllar.Eşim il merkezinde ben 120 km uzaklıkta bir ilçede çalışıyorum. İkimizde öğretmeniz bu 3.eş durumu tayini olacak bir türlü çıkmadı. Merkez yazma zorunluluğumun olduğu söyleniyor. Elazığ Arıcakta çalışıyorum malatya bike 9ü km bi çözümü var mı merkez olmasa bile merkeze biraz daha yaklaşmanın.

 163. Yusuf Tekin dedi ki:

  2016 Şubatta atananlar güvenlik gerekçesiyle ilk atama yerine gönderilmedi. Şimdi ise klavuza göre eş durumuna başvuramıyor. Çok mağduruz. Halimizi görecek yetkililere sesleniyoruz. Allah rızası için bizi duyunuz, görünüz

 164. edebiyatt öluyor dedi ki:

  46 bin edebiyatci gorev bekliyor. 3 bin bekliyoruz

 165. davut dedi ki:

  Norm fazlasiyla doldurdular her yeri. Boşuna Özür atamasi yapa(maya)caklar

 166. edebiyatt öluyor dedi ki:

  Edebiyata uc bin kontenjan haktir. 46 binle rekora kosuyoruz.