2017 Şubat ve Ağustos öğretmen ataması kontenjanı 30 bin

Bakan Mehmet Müezzinoğlu katıldığı televizyon programında 2017 yılında 60 bin sözleşmeli kamu personeli alınacağını açıkladı. Sözleşmeli olarak alınacak kamu personelinden yaklaşık 30 bin personel MEB’e ayrıldı.

2017 Şubat ve Ağustos öğretmen ataması kontenjanı 30 bin

2017 Şubat ve Ağustos öğretmen ataması kontenjanı 30 bin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2017 yılında kamuya alınacak kamu personel sayısı hakkında açıklamalarda bulunurken, atanacak öğretmen sayısı içinde sayısal veri açıkladı. Bakan Müezzinoğlu, 2017 yılında kamuya ayrılan sözleşmeli personel sayısını 60 bin olarak açıklarken, 60 bin rakamının yaklaşık 30 binlik personel MEB‘e ayrıldı. Bakan’ın belirttiği atama rakamları sözleşmeli olduğundan dolayı geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanan 2017 Bütçe Kanunu içerisinde yer alan memur atama izni ile ilgili değildir.

ALIMLAR SÖZLEŞMELİ STATÜDE OLACAK

2017 yılında alınacak 60 bin kamu personelinin statüsü sözleşmeli olacak. Şubat ayında yapılacak olan öğretmen ataması ve ağustos ayında yapılacak öğretmen ataması sözleşmeli öğretmen ataması olarak gerçekleştirilecek. MEB, kadrolu öğretmen ataması yapmış olsaydı 2017 yılında sadece beş binlik kontenjan kalmış olacaktı. Sözleşmeli kamu personeli alımı bütçe kanununda ilgili hükümler içerisinde yer almadığından dolayı ayrı değerlendirilmektedir. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun öğretmen atama kontenjanları açıklaması Şubat, Ağustos atamaları ile olası ara dönem atamaları için belirttiği toplam sayıdır.

ŞUBAT ATAMASI VE AĞUSTOS ATAMASI

Şubat 2017 öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından kesin olarak ifade edilmemiş olsa da, Şubat ayında 1500 engelli öğretmen istihdamı sağlanacağı Başbakan Binali Yıldırım tarafından da geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Şubat atamasının sözleşmeli istihdam kapsamında yapılacak olmasından dolayı Şubat ayı öğretmen atama kontenjanları arttırılacaktır. ogretmenlericin.com olarak daha önceden yaptığımız haberlerde ifade ettiğimiz üzere eğer 2017 yılı bütçe kanunu kapsamında öğretmen atamalarının yapılması söz konusu olmuş olsaydı MEB’in şubat ayında yapacağı öğretmen ataması kontenjanı beklenenin çok altında kalacaktı. Sözleşmeli istihdam kontenjanı ile Şubat ve Ağustos ayında son açıklamalara göre toplamda 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Ağustos ayı öğretmen atama kontenjanlarının Şubat ayı öğretmen ataması kontenjanlarına göre yüksek olması, 2017 Şubat öğretmen atama kontenjanlarını da 10 bin seviyesinde tutacaktır diye düşünüyoruz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Öğretmen VASFI taşımayanların öğretmenlik yapması, eğitim kalitesini düşürmemekte midir? Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.(sokrates) 1 (bir)kadrolu öğretmen maliyetine 3(üç) ücretli öğretmen çalıştırabiliyosunuz peki yitip giden geleceğimizin maliyeti ne kadar olacak hiç düşündünüz mü?Cahil insan kandırılmaya açık insandır.Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir.

 2. Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun 46 binle şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun. Böylesine önemli bir bölümün eğitim ve atamasının hesap edilmemiş olması,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının mağdur edilmesi büyük bir talihsizliktir.

 3. 450 bin Atama Bekleyen Öğretmen olması Rahmetli Erbakan’ın açıkladığı 7 Maddelik Haim Nahum Doktrini’nin ilk 3 maddesini akla getiriyor:
  1 – Türkiye’de işsizliği arttıracaksınız
  2 – İnsanları aç bırakacaksınız
  3 – Borca esir edeceksiniz
  İnşAllah bu konuda Erbakan Hoca da biz atama bekleyen öğretmenler de yanılıyoruzdur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM