2017 Şubat ataması kontenjanları için en şanslı branşlar

Şubat sözleşmeli öğretmen ataması kontenjanları içerisinde en çok alım yapılacak branşlardan üç tanesinin analizini yapıyoruz. MEB sözleşmeli öğretmen atama duyurusu kapsamında resmi açıklama yapmadı ancak 2017 şubat ataması için 8-10 bin kontenjan verileceğini düşünüyoruz.

2017 Şubat ataması kontenjanları için en şanslı branşlar

2017 Şubat ataması kontenjanları için en şanslı branşlar

Binlerce öğretmen adayının gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığından gelecek 2017 şubat öğretmen ataması duyurusu haberinde. MEB’den şu ana kadar resmi bir atama duyurusu yapılmada da şubat ayında yaklaşık 10 bin öğretmen ataması yapılacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. MEB 2017 yılı atama kontenjanı olarak bütçeden 30 bin kadro aldı. 2017 yılında kamuya yapılacak 60 bin sözleşmeli personel alımının 30 bini MEB’e ayrılmış durumda. Milli Eğitim Bakanlığı 30 bin öğretmen kontenjanının dağılımında yaklaşık 10 bin atama kontenjanını Şubatta kullanmayı planlıyor.

ATAMA KESİN OLACAK

Anayasa ve Başkanlık referandumunun 2 Nisan 2017 tarihinde yapılması kesinleşti sayılır. MEB’in referandum öncesi atama yapması kaçınılmaz. Bakanlık şubat ataması yapmak durumunda. Gerek siyasi düşünüldüğünde gerekse de öğretmen ihtiyacı göz önüne alındığında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 şubat öğretmen ataması kontenjanı olarak 10 bin kontenjan ayırması bekleniyor.

ŞUBAT ATAMASI KONTENJAN DAĞILIMI

Şubat ataması kontenjan dağılımında en çok atanacak branşlardan üç tanesini açıklamak istiyoruz. ogretmenlericin.com olarak en çok atama yapılacak branşlar bizim değerlendirmemizdir. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesinden dolayı şubat atama kontenjanında en çok payı alacak branşlardan birisi okul öncesi öğretmenliği olacaktır. MEB’in gelecek yıldan itibaren bu alanı zorunlu hale getirmesi ve şu andaki norm bilgilerine bakılması durumunda okul öncesi branşı ön plana çıkmaktadır.

Meslekten ihraç edilen öğretmenler arasında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri dikkat çekmektedir. Birçok ilde bu branştan açık bir hayli fazladır. Şubat ataması kontenjan dağılımı kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşında alımın fazla olacağını düşünüyoruz. Diğer branş olarak da İngilizce branşından fazla alım yapılacağını düşünmekteyiz.

Şubat ataması branş dağılımı için biz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Branşı, İngilizce Branşı ve Okul Öncesi Branşı alanlarını şanslı görmekteyiz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Öğretmen VASFI taşımayanların öğretmenlik yapması, eğitim kalitesini düşürmemekte midir? Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.(sokrates) 1 (bir)kadrolu öğretmen maliyetine 3(üç) ücretli öğretmen çalıştırabiliyosunuz peki yitip giden geleceğimizin maliyeti ne kadar olacak hiç düşündünüz mü?Cahil insan kandırılmaya açık insandır.Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir.

 2. Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun 46 binle şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun. Böylesine önemli bir bölümün eğitim ve atamasının hesap edilmemiş olması,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının mağdur edilmesi büyük bir talihsizliktir.

 3. 450 bin Atama Bekleyen Öğretmen olması Rahmetli Erbakan’ın açıkladığı 7 Maddelik Haim Nahum Doktrini’nin ilk 3 maddesini akla getiriyor:
  1 – Türkiye’de işsizliği arttıracaksınız
  2 – İnsanları aç bırakacaksınız
  3 – Borca esir edeceksiniz
  İnşAllah bu konuda Erbakan Hoca da biz atama bekleyen öğretmenler de yanılıyoruzdur.

 4. Ösym sınavları inceleme altına alındı. Onlar yerine de atamalar yapılır sanırım. Bizim geçen süremizi kim verecek? Bu uzun yıllarda yaşımız geçti sınav sistemleri değişti ve eskisi kadar puan yapamaz olduk. 40 puanla atama yapıldı öğretmenliği biliyorlar mı diye bakılmadı.Bu atananlar öğrencilerini düşünmedi bile. Sürekli izin yerlerine ücretli öğretmen geldi. Diğer öğretmenler onların sıkıntısını çekti. Bir kez öğrencilerine bile gelip bakmadılar.Meslek sadece para için yapılmaz yararlı verimli olmak için yapılır. Bir de üzerine şehir merkezine alınıp ödüllendirildiler. Çalışkan olmayan herkes önümüze geçirildi. 85 ile atanmadım. Çok kırgınım….

 5. Asilsiz bu haberler bi 30 bin bi 15 bin bi 10 bin algi operasyonu ama niçin secimde sevindirmek icin mi yoksa az alima alistrmak icin mi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM