2017 yılı BİLSEM öğretmen seçme ve atama kılavuzu yayımlandı

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 16 Ocak 2017 tarihinde yayımlandı. BİLSEM öğretmen başvuruları 06 – 17 Şubat 2017 tarihleri arasında MEBBİS üzerinden yapılacak. BİLSEM öğretmen alımı 2017 yılında Şubat ayında başvuruların alınması ile başlayacak.

2017 yılı BİLSEM öğretmen seçme ve atama kılavuzu yayımlandı

2017 yılı BİLSEM öğretmen seçme ve atama kılavuzu yayımlandı

Bilim ve Sanat Merkezlerine öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanlığı duyuru yayımladı. MEB tarafından 2017 yılı BİLSEM öğretmen seçme kılavuzuna göre BİLSEM’de görev yapmak isteyen öğretmenlerin başvuruları 06 – 17 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacak. Aynı tarihlerde başvurular ile birlikte başvuruların onayları da gerçekleşecek. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre BİLSEM’de görev almak isteyen MEB personellerinin seçim aşamaları yayımlanan kılavuz hükümlerine göre yapılacak.  BİLSEM öğretmen alımı 2017 yılında gelecek ay başvuruların alınması ile başlayacak olup Haziran ayında sonuçlandırılacak.

BAŞVURULAR ŞUBAT AYINDA

BİLSEM başvuru aşamalarında ilk başvuru ve onaylar 6 Şubat tarihinde başlayacak 17 Şubat tarihinde sona erecek. bakanlık BİLSEM norm kadro durumlarını gösterir duyuruyu da başvurulardan önce Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden açıklayacak (http://orgm.meb.gov.tr/) BİLSEM kılavuz için TIKLAYINIZ

ARANACAK ŞARTLAR

BİLSEM’de öğretmen olmak için aranacak şartlar MEB tarafından BİLSEM kılavuzunda açıklandı. BİLSEM için gerekli şartlar;

a) Başvuru tarihi itibarıyla öğretmenlikte adaylığı kalkmış olmak
b) Öğretmen olarak görev yapmakta olduğu ilin bilim ve sanat merkezinde alanında boş norm kadro bulunması.
c) 20.02.2014 tarih ve 9 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen Ek-1 Atama Yapılacak Alanlar Çizelgesinde yer alan bir alanda başvuru tarihi itibarıyla öğretmen olarak görev yapıyor olmak. (BİLSEM Ek-1 Atama Yapılacak Alanlar Çizelgesi için TIKLAYINIZ)

BİLSEM’de yukarıda belirtilen şartları taşıyan öğretmenler MEBBİS üzerinden başvuru tarihlerinde BİLSEM başvurusu yapabilirler. BİLSEM başvuru işlemlerinde izlenmesi gereken yolu ogretmenlericin.com olarak öğretmen arkadaşlara açıklayalım;

  1. Başvuru süresinde MEBBİS’ten elektronik başvuru formu doldurulacak.
  2. MEBBİS üzerinden başvuru yapan öğretmenler Ek-2 Değerlendirme Kriterleri Formu’nu dolduracaklar. (BİLSEM Ek-2 Değerlendirme Kriterleri Formu için TIKLAYINIZ)
  3. Ek2 BİLSEM değerlendirme formunda yer alan kriterleri dolduran öğretmenler kriterlerle ilgili belgeleri ve formu okul müdürlüğüne teslim edecek.
  4. Okul müdürlüğü başvurusu uygun olanların başvurusunu onaylayacak. Onaylanan başvurunun bir adet onaylı çıktısı öğretmene verilecek olup bir adet onaylı çıktı ve tüm evraklar BİLSEM il öğretmen değerlendirme komisyonuna gönderilecek.

BİLSEM DEĞERLENDİRME AŞAMASI

BİLSEM başvurusu yapan ve başvurusu onaylanarak evrakları il öğretmen değerlendirme komisyonuna teslim edilen öğretmenlerin başvuru değerlendirmesi komisyon tarafından tekrar incelenecek ve eksiklik, hata olup olmadığına bakılacak. Yapılan kontrollerde alanında ilde BİLSEM boş norm kadrosu olan öğretmenler en yüksek puandan sıralanmak üzere norm kontenjanının üç katı kadar isim ilan edilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilan edilen listede adı olan adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanacaklar. BİLSEM sözlü sınav hakkı kazanan adayların sınava ilişkin tarih, saat ve yer bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilecek.

BİLSEM SÖZLÜ SINAV

BİLSEM başvurusu kabul edilen ve ismi İl MEM tarafından ilan edilen adayın sözlü sınav yeri ve diğer bilgileri MEB tarafından açıklanacak. BİLSEM sözlü sınav uygulaması MEB tarafından belirlenecek bölge sözlü sınav komisyonunca yapılacak. BİLSEM mülakata katılacak öğretmenler sözlü sınavının olduğu gün Valilikler tarafından idari izinli sayılacaklar. BİLSEM sözlü sınav değerlendirmesi EK-3’e göre yapılacak. Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme Sözlü Sınav Değerlendirme Formu EK-3 değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılacak. BİLSEM sözlü sınav değerlendirme formu için TIKLAYINIZ

BİLSEM ATAMA SONUÇLARI

BİLSEM atama işlemlerinde puan iki kriterin değerlendirmesi ile yapılacak. BİLSEM Ek-2 Değerlendirme Kriterleri Formu puanlarının toplamının yüzde 60’ı, Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme Sözlü Sınav Değerlendirme Formu EK-3 değerlendirmesinin yüze 40’ı alınacak. Bu puanlar toplanacak ve BİLSEM atamaya esas puan olarak MEB tarafından açıklanacak. Puanı 40 ve üzeri olan adaylar bulundukları ilde Bilim ve Sanat Merkezlerine alanlarına göre başvuruda bulunabilecek. BİLSEM atama işlemleri MEB tarafından belirlenecek tarihlerde yapılacak.

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu (BİLSEM kılavuz) için TIKLAYINIZ

BİLSEM ATAMA TAKVİMİ

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama takvimine göre (BİLSEM atama takvimi)

Başvuruların kabul edilmesi ve onay süreci; 06 Şubat 2017- 17 Şubat 2017
İl öğretmen değerlendirme komisyonlarının kurulması ve değerlendirmelerin yapılması; 20 Şubat – 24 Şubat 2017
İl öğretmen değerlendirme komisyonlarınca yapılan değerlendirme sonuçlarının açıklanması; 01 Mart 2017
İl öğretmen değerlendirme komisyonlarınca yapılan değerlendirme sonuçlarına itiraz; 02 Mart –08 Mart 2017
İl öğretmen değerlendirme komisyonlarınca itirazların değerlendirilmesi; 09 Mart – 15 Mart 2017
Bölge sözlü sınav komisyonlarınca sözlü sınavların yapılması; 20 Mart – 06 Mayıs 2017
Atamaya esas puanların açıklanması; 12 Mayıs 2017
Atamaya esas puan sonuçlarına itiraz; 15 Mayıs –22 Mayıs 2017
Atamaya esas puan sonuçlarına itirazların değerlendirilmesi; 23 Mayıs – 26 Mayıs 2017
Atamalar için tercihlerin yapılması; 29 Mayıs – 02 Haziran 2017
Atama sonuçlarının açıklanması; 09 Haziran 2017
Tebliğ ve ilişik kesme işlemlerinin tamamlanması; 12 Haziran- 16 Haziran 2017

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bilsem il öğretmen değerlendirme komisyonlarınca yapılan değerlendirmeye nereden ulaşabiliriz? Kılavuzda 1 açıklanacağı Mart’ta yazıyordu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM