2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi

2018 Yılı Yaz Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu yayınlandı.

2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi

2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi. MEB 2018 yılı özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 23.07.2018 tarihinde Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi yayınlanırken mazerete bağlı yer değiştirme duyurusu ile resmi yazı tüm eğitim kurumlarına gönderildi.

ÖZÜR GRUBU ATAMA KILAVUZU

MEB Personel Genel Müdürlüğünün 23.07.2018 tarihli 13649181 sayılı “Mazerete Bağlı Yer Değiştirmeler” konulu resmi yazısı eğitim kurumlarına gönderildi. Resmi yazıda kadrolu öğretmenler vurgusu yapılırken önceki gün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı Ağustos özür grubu atama kılavuzu içerisinde yer almadı.


MEBBİS BİLGİLERİ GÜNCELLENMELİ

Kadrolu öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere bağlı yer değiştirme işlemlerinin yayımlanan özür grubu atama kılavuzu çerçevesinde yapılacağı bakanlık tarafından belirtilirken il içi ve iller arası özür grubundan yer değiştirme işlemlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin başvuru ve atamalarına etki edecek bilgilerin MEBBİS kayıtlarında güncellenmesi istendi.

2018 yılı Ağustos dönemi öğretmenlerin özür grubu yer değişikliği resmi yazı;

meb 2018 yılı ağustos dönemi özür grubu ataması
Özür grubu atama duyurusu

ATAMA TAKVİMİ VE BAŞVURU TARİHLERİ

2018 Yılı Yaz Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu kapsamında özür grubu atama takvimi de açıklandı.

Ağustos 2018 atama yer değiştirme takvimi;

özür grubu Atama takvimi
Atama takvimi

Atama takvimine göre özür grubundan yer değiştirmek isteyen öğretmenler birinci aşamada başvuru yapacaklar. ogretmenlericin.com olarak özür grubunun diğer atamalardan farklı ve 2 aşamalı olduğunu hatırlatalım. Birinci aşamada kişiler özür türüne göre başvuruda bulunuyor. Örneğin sağlık özründen başvuru yapacak kişi sağlık özründen istenen belgeleri birinci aşamada kurumuna veriyor ve başvurusunu yapıyor. Ağustos 2018 özür grubu atama takvimi içerisinde ikinci aşamaya geçen öğretmenler ise gitmek istedikleri yerden okul tercih ediyorlar.

Özür grubu yer değiştirme takvimi;

 • Birinci aşama; başvuruların yapılması ve başvuru yapanların başvurularının onayı; 1-7 Ağustos 2018
 • İkinci aşama; tercihleri yapılması ve onaylanması; 10-15 Ağustos 2018
 • Özür grubu atama sonuçlarının açıklanması; 17 Ağustos 2018
 • İlişik kesme işlemleri; 28 Ağustos 2018 itibari ile

HİZMET PUANI VE SÜRESİ

Özür grubundan tayin isteyecek öğretmenlerin hizmet puanı hesaplanmasında yer değiştirme başvurularının son günü baz alınacak. Hizmet süresinin hesabında ise 07 Ağustos 2018 tarihi esas alınacak.

TIKLAYINIZ>>> Ağustos 2018 öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu <<< TIKLAYINIZ


Sosyal Medyada Paylaşın:

169 yorum

 1. merhaba ,

  2019 ağustos eş özründe eşimin iş adresi değişikliği olacak fakat ben değişen ikamet adresine göre okul talebinde bulunacağım,
  Sorum şu ki ikamet in de oturma süresi aranıyor mu ?

 2. Merhaba
  Eşim eş durumundan tayin istedi fakat bulunduğum ilçede sadece halk eğitim merkezi sistemde tercih edilebilir gibi gözüküyor. Çalışma şarları ve şekli bize uymadığından tercih etmemeyi düşünüyoruz. Fakat bizi rasgele atama yaparlar mu diye emin olamadık? Böyle bişey olur mu ?

 3. Merhaba eşim ozel sektorde çalışıyor ve farkli bir ilde yeni goreve basladi. Ocakta es ozrunden tayin isterken ikametgahini calistigi ile almasi gerekiyor mu?

 4. merhaba ben bir kamu kurumunda hizmet alımı yoluyla çalışmaktayım kurum sakaryada ama bizim çalıştığımız işyeri kocaelinde bulunuyor ama sakaryadaki müdürlüğe bağlı sigorta yatırılma ili sakarya görülüyor kız arkadaşım başka şehirde öğretmen kocaeline eş durumundan tayin isteyebilirmi?

 5. 2018 haziranda il dışı atamyala farklı bir ile atandık eşimle beraber. sonra ben ağustosta eş durumuyla zorunlu hizmet kapsamında olmayan bi okula atandım. zorunlu hizmetim eş mazeretinden ertelendi. 2019 haziranda zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında il içi ve il dışı zorunlu hizmet kapsamındaki okullar için tayin hakkım bulunuyor mu ?

 6. Es ögretmen degilse es durumu nasil olacak 4 yil.sonunda kesin gidilebilinecek mi? Hizmet puani bu durumda onemli mi?

 7. Merhabalar, eşimiz özel sektör çalısaniysa ya da bağkurluysa 4 yıl sonunda olduğu ile sartsiz gidebilecek miyiz?

  • Merhaba, şartsız gideceksiniz diye bir durum yok. O dönem çıkacak kılavuzda istenilenler yazacak olup şartları taşımanız gerekecek.

 8. Merhaba şuan eşimin bulunduğu şehirde ücretli öğretmenlik yapıyorum es ataması için Son iki yıl 360 gün Sigorta olması gerekiryor atama istedigimiz şehirde en az kaç günlük Sigorta olması gerekiyor.farklı şehirdeki Sigorta hesaplanıyormu simdi

  • Merhaba, şehirde belli süre şartı yok, özür grubu başvurularından bir ay önce sigortanızın yatmış olması yeterli ve halen o şehirde çalışıyor olmanız lazım. Tüm illerdeki sigortalar hesaba katılıyor. Ama son sigorta hangi ilden yatıyorsa oraya tayin isteniyor.

   • hocam bende aynı durumdan müzdaripim tayin işleminiz gerçekleştimi acaba ona göre işi bırakıp tayin istediğimiz şehirde sigorta göstericem. şimdiden teşekkürler

 9. merhaba iyi çalışmalar eşim 2016 ilk sözleşmeli öğretmenlerden bende eşimle beraber memleketteki işi bırakıp geldim ve Van da aynı okulda kantin işletiyorum 2017 ekim ayından beri bağ-kur ödüyorum memlekete dönmek için sigorta yaptıracağım memleketten, eş tayininden faydalanmak için kaç ay önceden sigortalı olmam gerekiyor memlekette..bilginiz varsa yardımcı olursanız memnun olurum..

  • Merhaba, biliyorsunuz sözleşmeli öğretmenlere şu anda eş durumu tayin hakkı verilmiyor. Eşiniz muhtemel olarak 2020 yılında eş durumundan yararlanabilecek. Örneğin Ağustos 2020 de eş durumu yapacaksa sizin birkaç ay önceden memlekette sigortanızın başlatılması gerekmektedir.

   • bu sene sonunda 3.yılımızı doldurmuş oluyoruz ama önümüzdeki sene okul başlamadan tayin yapamıyormuyuz acaba

    • Bu konuda netlik yok ancak Bakan Selçuk’un en son televizyonda yaptığı açıklamalara bakarsak 4 yılın sonunda eş durumu hakkı verileceği anlaşılıyor. MEB’in resmi açıklama yapması gerekiyor. Kimse bilmiyor.

     • hocam bende aynı durumdan müzdaripim tayin işleminiz gerçekleştimi acaba ona göre işi bırakıp tayin istediğimiz şehirde sigorta göstericem. şimdiden teşekkürler

 10. Merhaba.ben askeri personelim.eşim öğretmen.eşim 2016 da atanan ilk sözleşmeli öğretmenlerden.bu yılın sonunda (3.yılı doldurunca)kadroya geçtiği zaman eş durumu yapabilşr mi.şimdiden ilgi ve alakanız içşn teşekkürler

  • Merhaba, şu andaki mevzuata göre 4+2 yıl halen devam ediyor. Bu durumda 4.yılın sonunda eş durumu istenebiliyor. Ancak vizyon belgesinde 3+1 süresine indirileceği belirtildi. Bu değişiklik resmi olarak yapıldıktan sonrada eş durumu hususu netlik kazanacaktır.

   • Peki hocam bu değişiklik ne zaman netleşir.aralık sonu tayin yazacam ben.o zamana kadar belli olur mu

    • Kanunda düzenleme olması lazım. Bunun için biz tarih veremeyiz çünkü kimse bilmiyor. Yasal düzenleme belki haftaya belki seneye yapılır. Net bir durum yok.

 11. iyi günler ağustosta eş özrü ile büyükşehir merkez ilçesine tayinim çıktı. bulunduğum ilde merkez ilçeler arası ocakta tayin isteyebilir miyim. ikametimle karomun bulunduğu ilçeler farklı. ancak ikisi de merkez ilçe. şimdiden tşkler

  • Merhaba, eşinizle farklı ilçelerde görev yapıyorsanız eşinizin çalıştığı ilçe ile ikametgahın olduğu ilçeye yer değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz.

 12. merhaba … eşim bağkur emeklisi. ancak halen kendi dükanını işletiyor ve vergi dairesine kayıtlı aynı zamanda esnaf odasına da kaydı var. özür grubundan ocak 2019 da tayin isteyebilir miyim emekli olması sorun yaratır mı. bir de (il dışı tayın olacak bu arada) tayin isteyeceğim ilde en az ne kadar dükkanının çalişır plöası gerekli teşekkürler

 13. merhaba ben 2019 yılında yeni sözleşmeli olarak göreve başlayacağım inş. eşim meb. e bağlı dersane de sigortalı olarak kendi kurumunda öğretmen kurucu müdür olarak geçmekte normalde 6 yılı doldurmam mi lazım yoksa eşimin yanına gelme imkanım olabilir mi

 14. merhaba … eşim bağkur emeklisi. ancak halen kendi dükanını işletiyor ve vergi dairesine kayıtlı aynı zamanda esnaf odasına da kaydı var. özür grubundan ocak 2019 da tayin isteyebilir miyim emekli olması sorun yaratır mı. bir de (il dışı tayın olacak bu arada) tayin isteyeceğim ilde en az ne kadar dükkanının çalişır plöası gerekli teşekkürler

 15. Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat ben Ağustos’ta sağlık özründen tayin istiyorum malum 20 gün felan kalmış olacak bitmesine. Zorunlu Hizmetimi kaldırırlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 16. 2017 Temmuz ayında emekli olup 2017 Ağustos ayında emekli maaşı almaya başlayan kişinin öğretmen olan eşi atama başvurusunda bulunabilir mi? “Bir yıliçinde ” ibaresine dayanarak ilçe reddetti.

 17. Merhaba,ben bulunduğum ilçede norm fazlasiyim kadrom ilçe milli eğitimde. Eşimle aynı ilçede görev yapıyoruz.Basvurum reddedildi. Daha önce özür grubundan tayin istemiştik ama şimdi kaldırılmış tayin isteme hakkı doğru mu,bu bilgi?

 18. Merhaba eş durumu ataması için başvurdum il hala onaylamadı arıyorum ama telefonlara bakılmıyor,ne yapmalıyım.

 19. Merhaba, Aile birligi icin ozur grubu atamasina basvurdum. Ama il onayi hala gelmedi. Gun sonuna kadar beklemeli miyim? İl MEgitimi aramali miyim?

  • Eşi veya çocuğu ölenler, eş veya çocuklarının ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere tayin isteyebilir. Sizin eşiniz 2013 yılında vefat etmiş. Sizin istemeniz mümkün değil.

 20. İlçede görev yapıyorum il merkezine İdareci olarak bir kuruma atandım ama henüz kararnamem gelmedi. Yurda vereceklermiş orda çalışmak istemiyorum ve aynı ile eş durumu yapmak istiyorum. Herhangi bir sıkıntı olur mu acaba?

  • Yurda verilip verilmeme durumunu bilemeyiz ancak göreve başlamak istemiyorsanız şimdiden iptal dilekçenizi verin. Aynı ile eş durumu yapmak istiyorum cümlenizi anlamadık.

 21. Merhabalar,bir veli ile yaşadığım sıkıntı nedeniyle mahkemelik olduk.Ölümle tehdit suçundan 12 ay hapis cezası aldı.Ben de aynı yerde çalışmak istemediğim için can güvenliği nedeniyle özür grubu atamasına başvurdum.İl milli eğitim mahkeme kararını kabul etmedi ve koruma tedbir kararı istedi.Savcılığa koruma tedbir kararı için başvuru yaptım.Savcılık emniyete emir yazısını gönderdi fakat konu 6284 kadına şiddetten farklı bir konu diyerek emniyet koruma tedbir kararı veremedi.Kılavuzda koruma tedbir kararı zorunlu diye bir ibare bulunmuyor.Can güvenliğini adli yada idari makamlarca belgelendirenler ibaresi yer alıyor.Eşinden şiddet görenler bu kararla başvurabilir diye ayrı bir madde olarak geçiyor.Savcının verdiği emir yazısı,savcılığa verdiğim ifade ve mahkeme kararıyla birlikte can güvenliği özrü için başvurdum;yarın son gün fakat il milli eğitim hala onay vermedi.Bizzat giderek sorduğumda onaylamayacaklarını söylediler ama ben yine de başvurumu yaptım.Yarın son gün,atamaları kaçırmak istemiyorum.Bakanlıktan görüş isteyebilir miyim ne yapabilirim bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?Teşekkürler..

  • Merhaba, elinizdeki evraklarla tayin istersiniz. İl Milli Eğitim reddederse mahkemeye vereceğinizi söyleyin. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığını arayıp bilgi almaya çalışınız. Mağdur olmayın.

 22. büyükşehirde yaşıyorum. yaşadığım adres ile şu anki çalıştığım okul aynı ilçede, eşimin çalıştığı adres diğer ilçede. başvuru yaptım sıkıntı olabilir mi?

 23. Eşim daha önce TSK personeliydi. 2016 nisan ayında İstifa etti. Türk Hava Yollarında pilot olarak göreve başladı. 6 ay oldu. Bu durumda eş durumu tayinine başvuru yapabilir miyim

  • TSK görevindeki sigorta durumu ile THY dönemindeki sigorta durumu birlikte değerlendirilebilir. İsteme durumunuz var. Başvurular yarın son.

 24. Merhaba eşimin müdür yardımcılığı sonucu perşembe günü açıklandı haliyle kararname gelmedi 7 sine kadar yetişmezse eş durumu başvurusu nasıl olacak acaba

  • Merhaba, kararnameler yarın gelecektir. Birçok ilde cuma günü geldi. Gelmeyenler yarın gelecektir. Eşiniz yarın işlemleri hallederse salı günü eş durumu yapabilirsiniz. Eğer işler yetişmez ya da kararnameler gelmezse siz eş durumundan yararlanamayacaksınız. Atamanız Ocak 2019 eş durumuna kalacak. Mağdur olmuş olacaksınız. Eşiniz yarın işlemleri elden takip etsin. Yoksa çok geç kalabilir.

 25. Baban bu konuda yardımcı olabilir misiniz çok az günüm kaldı özür grubundan gideceğimiz yerden eşimin sigortasını 360 gün olmasını istiyorlar red cevabı da bu yüzden ne yapmam gerek anlatamıyorum ilçeye

 26. Sözleşmeli öğretmenlere verilen sağlık özrü kapsamında, öğretmen hasta babasına ikamet ettiği yerdeki devlet hastanesinden aldığı “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatına devam ettiremez” ibareli rapor geçerli olmuyor mu? Çalıştığı yerden mi almak zorunda?

 27. Eşim 10 gün önce başka bir ilde çalışmaya başladı eş özrü ataması yaptım fakat ilçe den red cevabı geldi çünkü kesintisiz gittiği yerde 360 gün sigortalı olması gerektiğini söylediler fakat kılavuzda bununla ilgili birşey yazmıyor değil mi

 28. Merhaba eşim özel sektörde satış sorumlusu il il geziyor sigortası Ankara’da yatıyor fakat Antalya’da bireysel şirket kurdu vergi yükümlüsü ve faaliyet belgesi var biz Antalya’ya tayin isteyemez miyiz yardımcı olursanız sevinirim

 29. İyi günler ben vanda görev yapıyorum eşim erzurumda ilk başvuru formunu ikimizde doldursak ikinci aşamada ise birimiz tercih yapsak sorun olır mu

 30. Eşim babasından dolayı tayin isteyecek.saglik özründen.bende başvuru formunu doldurdum ama eşinizin talebi var kutucuğunuisaretlemeden kayıt ettim.nasil düzeltecegim.

 31. Merhaba, eşim ilçede çalışıyor; fakat ikametimiz aynı ilin farklı bir ilçesinde. Özür grubunda eşimin olduğu ilçe yerine ikametimizin olduğu ilçedeki okulları seçebilir miyim?

 32. Merhaba eşimin tayini çıktı fakat geçici görevlendirme ile bulunduğu yerde 1 ay devam edecek.çalışmaya.kararnamesiyle yeni yere tayin isteyebilir miyim

 33. Eşim bitlise tayini çıktı geçici görevle Şuan ki yerinde bir ay daha çalışacak ben bitlise eş durumu yapabilir miyim atama belgesiyle

 34. Merhabalar. Özür grubu tayin başvuruları 1-7 Ağustos arası olacaktı.bugün ayın1’i fakat Halen mebbis sayfasında başvurular açılmadı.ben mi bulamıyorum, yoksa henüz açılmadı mı? Bir diğer sorum: eş durumundan ildışı tayin isteyeceğim, açık okullar listesi ne zaman belli olur ve yayınlanır? Nerden bulabilirim bu listeyi? Çok teşekkürler

  • Merhaba özür grubu başvuru ekranı akşama doğru açıldı. MEBBİS modülüne giriş yapın solda Başvurular kısmına tıklayın gelen ekranda solda yukarıda yer alıyor. Açık okulların listesi birkaç gün içinde yayınlanır.

 35. Merhaba eşim kamuda görevli ilişik kesti ama yeni görev yerinde başlamadan kararname ile başvuru yapabiliyor muyuz

 36. Merhaba Ben özel sektörde çalışıyorum eşim öğretmen 2. Aşamada tercih yapılırken ikamet adresimde ki okullar açılır mı? Çalıştığım yer ve ikamet adresim farklı ilçelerde

 37. Esim rize fındıklı ilçesine atandı ben beden egitimi öğrtmeniyim suan yakın ilçelerde boş gözükmüyor beni uzak bir yere göderirler mi ilçe emrine verilme durumu nasıldır bilgi verebilirmisiniz

  • Merhaba eş durumu yaptığınızda tercihleriniz gelmezse sizi ya eşinizin olduğu ilçenin ilçe emrine ya da il emrine verirler. Tabii il/ilçe emri kesin değil.

 38. Eş durumu için gerekli belgelerin özeti mevcut mu klavuzdan anlaşılmıyor, Eşim özel sektörde çalışıyor hangi belgeler gerekli yer değiştirme işlemleri için söyleyebilir misiniz?

  Teşekkürler.

 39. Eşim Bağ-Kur’lu fakat yapılandırma yaptı aynı zamanda esnaf dükkan kendine ait ve Bağ-Kur’lu devam ediyor eş ataması yapabilir miyim

 40. Merhaba eşim şuana kadar Bağ-Kur’lu esnaftı fakat son bir kaç yıldır ödenmiyor ama borçlu görünüyor dükkan kendinin eş ataması yapabilir miyim

 41. Arkadaşlar, 2017 temmuz ayında istanbuldan bursaya iller arası yer değiştirerek yıldırım ilçesinde eşimle beraber farklı okullara tayin alarak geldik.. Şimdi ben müd. Yardımcılığı sınavını kazandım.. Nasip olursa haftaya başlayacağım.. Mudanyayı düşünüyoruz.. Akabinde de özür grubu tayininden eşim de özür grubuna başvurarak aynı ilçeye gelebilirmi…

  Soru 2: eşim yer değiştirmeye sıcak bakmıyor ben mudanyada göreve başladıktan sonra 7 ağustosta tekrar yıldırım ilçesine dönebilirmiyim..

  Kılavuzda bir yıl olayı kafamı karıştırmakta.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür

  • Syn editör ve değerli meslektaşlarımın görüş ve önerilerinizi bekliyor ilginize ayrıca tşk ederim..

   • Sayın editör.. Merakla cevabınızı bekliyorum.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim herşey için tşk

    • Hocam siz idareci olarak Mudanya’da göreve başlarsanız eşiniz de özür grubundan Yıldırım’dan Mudanya’ya eş durumu isteyebilir. Sizin hemen göreve başlayıp MEBBİS’te yeni okulunuzda gözükmeniz lazım. Bunları eş durumu birinci aşama bitmeden yapmanız lazım. İkinci sorunuza gelirsek, siz Mudanya’da göreve başladıktan sonra hemen arkasından eski görev yerinize dönemezsiniz. En yakın Ocak 2019 da dönebilirsiniz. Eğer böyle bir durum varsa idarecilik atamanız sonuçlandığında göreve başlamayacaksınız atamanızın iptalini isteyeceksiniz.

 42. Merhaba özür grubu atamasında birinci ve ikinci aşamada okula gidip onaylatmaya gerek var mı acaba

 43. Merhaba eşim özel sektörde çalışıyor priminde 10 gün eksik var askeri borçlanma için SGK yı aradım askerlikten önce sigorta günü olmazsa geriye dönür ödeme yapılır dedi şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor başvurumuz kabul edilmez mi ?

 44. Merhaba. Ben %45 oranında engelli öğretmenim. Özür grubu atamalarına başvuracağım. Nikahım daha yeni kıyıldı. Eş durumunu yapmalıyım yoksa engel durumundan dolayı mı tayin istemeliyim. Hangisi avantajlı olur

  • Merhaba, özür grubunda özür çeşidi farketmiyor. Hepsinde hizmet puanı dikkate alınıyor. Özür grubundan gitmek istediğiniz yerde yeterli boş norm varsa ve hizmet puanınız yeterli ise atanırsınız. Ancak şöyle bir durum var; eğer özür grubundan atanamazsanız MEB il emri ilçe emri verirse bunun için eş durumu istemiş olmanız gerekecek. Bu durumda eş durumu yapmanızı öneririz.

 45. İyi günler eşim bir kaç gün önce şehir dışında çalışmaya başladı sigortası daha bir kaç gün önce giriş yapıldı ben bu özür grubu ataması ile gidebiliyormuyum yanına daha öncesinde 10yıllık bir sigortası var fakat şuan bulunduğumuz şehirden

  • Yeni işinde göreve başladı ve sigortası da yatmaya başladıysa, son 2 yılda 360 gün sigortası da bulunuyorsa istemeniz mümkün.

 46. hocam merhaba..anneme saglık kurulu raporu aldım..daha sonra il saglık müdürlüğüne basvurarak bulundugum ilçede tedavının mumkun olup olmadıgını dilekçeyle sordum..gelen yazılı cevapta bulundugunuz ilçede onkoloji bölümü ile kalp ve damar cerrahinin olmadıgını,bu bolumlerin edirne ilinin 1,murat develet hatanesinde bulundugundan dolayı hastanın muracatı haline tedavisi burada yapılacaktır diye yazılmış..bu uygunmudur hocam.

 47. Hocam,çocuğum için heyet şöyle bir rapor verdi ” bulunduğu yerde çocuk immünoloji ve alerji kliniği yoktur, tedavisi yetersiz kalmaktadır, çocuk imniloji ve alerji uzmanın bulunduğu yerde ikamet etmelidir” rapor bu şekilde. Bu uygun mu ve raporda “*” şehirde tedavi görmelidir ibaresi yok.sehir belirtilmedi.bu duruma göre bir aksaklık var mı ? Teşekkür ederim

 48. Bulunduğum ilçede 5yil dir görev yapıyorum ve geçen dönem il içi tayin istedim ve şuan il dışı eş durumundan tayin isteyebilirmiyim

 49. Sözleşmeli olarak bu temmuz 2018 de atanan öğretmenlerin kayıt ve güvenlik soruşturması süreci, onların kadrolu eşlerinin eş durumundan tayin isteme sürecini aşma ihtimali olduğundan bu durumda özür grubu atama takviminin güncellenmesi
  için girişimde bulunanilirmisiniz

 50. Merhabalar ben öğretmenim eşim askeri personel tayini x şehrine çıktı bende eş özrü yapacağım eşim 31 temmuzda ilişik kesecek ama 14 Ağustos’ta yeni yerinde göreve başlayacak atama kararnamesi ile başvuru yapabilir miyim. Bide onlarda meil izni var 14 den önce başlarsa yeni yerinde izni yanıyormuş. Görev yeri belgesi şart mı. Teşekkürler

 51. Merhaba. Eşi özel sektörde olanlar için en az 360 gün sigortalı olmalı yazıyor. Peki bu 360 gün sigorta kesintisiz mi olmalı? İş değişikliği yaptıysa ve sigortada kesintiler varsa bu haliyle 360 güne tamamlanırsa ve çalışmaya devam ediyorsa da kabul edilir mi? Teşekkürler

  • Merhaba. Türkiye’de özel sektörde olup kesintisiz sigortası olan yoktur hocam zaten. MEB’de kesintisiz istemiyor. Son 2 yılda 360 gün şartı arıyor.

 52. atama sonrası birşey dikkatimi çekti. büro yönetimi bölümü. ataması az ama başvuran da az ve lisans programı yok büro yönetimi öğretmenliği diye. nasıl birsey bu..

 53. Merhaba, eşim son atamada ildışına atandı. Henüz ilişik kesmedi. ben bu atamaya başvururken eşimin kararnamesi yeterli, ilişik kesmesine gerek yok, diye biliyorum. Fakat istenen belgelerde “görev yeri belgesi” yazıyor, “atama belgesi” yazmıyor. Bu durumda eşim ilişik kesmek zorunda mı? Yoksa atama belgesi onun yerine geçecek mi? Benim özür grubu atamasında atamam gerçekleşmezse eşim de il dışı atamasını iptal edecek, bu yüzden henüz ilişik kesmedi. Yardımınızı bekliyoruz, teşekkürler.

  • Merhaba, öğretmen olan eşlerden belge istenmez. Siz eş durumu isterken MEBBİS ekranında eşinizin yeni görev yeri bilgileri çıkacak zaten. Siz ona göre tayin isteyeceksiniz. Başvuruların başladığı ilk gün belki sıkıntı olabilir (geçen sene olmuştu) sonra akşam saatlerinde sistem dediğimiz gibi düzeldi. Siz dediğimiz gibi eş durumu istersiniz eş durumu çıkmazsa eşinizde bunu gerekçe göstererek il dışı atamasının iptalini ister.

 54. Merhaba eşim İstanbul da esnaf ben öğretmenim ve biz Bodrum’a taşınmaya karar verdik eşimin ikametgahını oraya aldırsak hemen bende özür grubundan tayin isteyebilir miyim

  • Merhaba, eşinizin görev yeri neresi olacak? Bodrum’a ikametgah aldırmanız yetmez. Eşinizin Bodrum’da çalıştığına dair kılavuzda belirtilen evrakları temin etmeniz gerekiyor.

   • Teşekkürler eşim bir kaç gün önce orada çalışmaya başladı fakat daha önceki sigortası İstanbul’da bulunan dükkan dan yeterli midir

 55. Merhaba hocam . Eşim il içi değişiklikle haziran ayında istanbulun bir ilçesine tayin oldu. Acaba istanbul içinde hiçbir ilçeye eş durumu tayini isteyemiyor mu yoksa sadece eski ilçesine mi ?

  • Merhaba, il içinden İstanbul’dan A ilçesinden B ilçesine gittiyse A ilçesine şimdi dönemez. Ocak ayında dönebilir. Ama diğer C D E ilçelerine isteyebilir.

 56. ikametgah degisikligi bu kapasama girmiyormu orneğin şu an calistigim okulla evimin arasi 2 saatten fazla yol sürmekte bu diget nedenlere bagli özür gurubundan başvuru yapamiyormuyuz

 57. ikametgah degisikligi bu kapasama girmiyormu orneğin şu an calistigim okulla 2 saatten fazla yol sürmekte bu diget nedenlere bagli özür gurubundan başvuru yapamiyormuyuz

 58. Haziranda il dışı atamam çıktı Ağustosdaki eş durumuna başvurabilir miyim ve çiftçi bağkuru kabul edilirmi

 59. İyi günler ben devlet memuru iken istifa edip Mayıs ayı itibari ile sigortalı olarak çalışmaya başladım. Eşim eş durumuna barvururken 360 gün sigortalılık süresi için devlette çalıştığımız günler de geçerli oluyor mu? Teşekkürler…

 60. 27.07.2018 DE NİKAH KIYICAZ YANİ YARIN İKİMİZDE ÖĞRETMENİZ BAŞVURULARA YETİŞİR Mİ ACABA 1-7 TEMMUZ ARASI 4 GÜN VAR BAŞVURULARA

 61. Merhaba Hocam, eşim son atamalarla Cizre’ye atandı. Ben Ankara’da şuan üniversite okuyorum ve 2 senem daha var. Şırnak’ta benim okuduğum bölüm yok; bu nedenle eşim eş durumundan faydalanabilir mi?

  • Merhaba. Sizde sözleşmeli atanacaksınız. Karı koca sözleşmeli olan öğretmenlerde hangisinin odluğu yerde ihtiyaç fazla ise ihtiyacın olduğu yerde eşlere birleşme hakkı tanınıyor. Ancak MEB’de bu durum bile muallak.

 62. Merhaba ,esiim askeri personel, sağlık sebebiyle malulen emeklilik işlemleri devam ediyor sonuçlanmadı daha şuan SGK da evrakları , baska bir şehire yerlesecegiz ,emeklilere verilen haktan yararlanıp tayin isteyebilir miyim ,iş yerinden evraklar devam ediyor evragi alıp, yada ne yapmamız gerekiyor.

   • merhaba, eşimin emeklilik işlemleri devam ediyor, yerleşeceğimiz şehire önceden ikametgah alması gerekiyor mu?

    • Merhaba, sonuçta tayin isteyeceğiniz yer sistemde eşinizin ikamet ettiği yer gözükecek. Doğal olarak aldırmanız lazım. Siz İzmir’e yerleşmeyi planlıyorsunuzdur ancak eşinizin ikametgahı Erzurum ise size özür grubunda Erzurum açılır. Bu yüzden ikametgahınızı başvurular başlamadan aldırın.

 63. Merhaba, eşim atamalarda Cizre’ye atandı.Benim ise şuan Ankara’da okulum devam ediyor ve daha 2 senem var. Şırnak’ta okuduğum bölüm yok. Bulunduğum yere eş durumu yapabiliyor muyuz?

  • Merhaba, şu anda sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkı yok. Siz de sözleşmeli öğretmen olarak atanırsanız eşiniz sizin yanınıza isteyebilir. Ancak MEB bu konuda her dönem atama yapmıyor.

 64. Merhaba hocam bir sorum olacak.biliyorsunuz ki tercih olayı 2 aşamadan oluşuyor.birinci aşamada gerekli belgelerin teslim edilmesi vs.. merak ettiğim durum şu:verdiğimiz belgelerin uygun olup olmadığına müdür mü karar veriyor yoksa müdürün görevi belgeler uygun olsun veya olmasin sadece sisteme yüklemek mi?bakanlık mi karar verip olur veya olmaz veriyor 2.asama için?

  • Merhaba, ilk kontrolü müdür yapıyor sisteme yüklüyor sonra sırayla ilçe/il milli eğitimler bakıyor kontrol edip onaylıyor. En son ise bakanlık inceleyip onaylıyor.

 65. Eşimle aynı ilçede çalışıyoruz ancak farklı bir ilçede oturuyoruz. Onceden oturdugum ilceye tayin isteyebileceğim soyleniyordu . Ancak klavuzda böyle bir ibareye rastlayamadim. Oturdugum ilceye tayin isteyebiliyor muyum?

 66. Merhaba. Eşim 24 temmuz sözleşmeli öğretmenlik ataması ile öğretmen olarak atandı ben kadrolu öğretmenim ve eş durumu yapmak istiyorum ancak güvenlik soruşturmaları vs. Eşimin başlama tarihi yetişmeyecek sanırım nasıl bir yol izlemeliyiz.

 67. Merhaba.İl dışı tayinle Haziranda il değiştirdim.Esim sağlık personeli ve o ildeki doluluk nedeniyle eş durumu ile tayini olmadı..Bu durumda ben geri eşimin olduğu (eski ilime)dönebilir miyim.Klavuzdaki 12 madde neleri kapsıyor.

  • Görevden ayrıldıysanız ve yeni yerinizde göreve başladıysanız eski yerinize Ağustos eş durumundan dönemezsiniz. Ocak 2019 özür grubunda dönebilirsiniz.

 68. Merhaba öğretmen ataması için istenen belgelerde güvenlik soruşturmasını da biz mi doldurup götürücez acaba ?

 69. Merhaba, eşim sağlıkçı ben kadrolu öğretmenim.eşimin 20 temmuzda tayini çıktı ben de o ile eş durumu yapmak istiyorum fakat çkys sistemine düşmedi henüz. Bu sisteme düşmeden de ayrılış yapamıyor. Muhtemelen Ağustos un 7 sini kadar da bu sisteme düşmeyecek. Peki ben başvuru sürecinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor?? Yardımcı olursanız sevinirim.

 70. Merhaba, eşim hazziran atamasında ildışı istedi ve atandı ama şimdi geri dönmek istiyor benden faydalanarak benim olduğum yere, özür grubu atama ileile

 71. Eşim son atamada sözleşmeli atandı ben kadroluyum bu özür grubunda es durumu yapabilir miyim!!! Özür grubu başvuruları 7 ağustosda bitiyor sözleşmemeliler göreve 6 agustos itibariyle başlıyor nasıl olucak acaba

  • Yapabilirsiniz, eşinizin atama kararnamesine dayanarak eş durumundan tayin istersiniz. 6 Ağustos günü arama kararnamesini alın başvurunuzu başlatın.

 72. Ben istifa ettim, geri dönüş için açıktan atama ne zaman olacak? Ağustos ayında açıktan atamanın açıklamasını İSTİYORUZ,lütfen sesimiz olun

 73. mrb.. eşim son atamada cizreye atandı.. ben ankara da kadroluyum.ben eş durumu yapsam vekaletle başvuru alınıyor mu? hamile olduğum için gitmem çok mümkün değil çünkü..

  • Merhaba siz kadrolu öğretmen olarak Ankara’dan Cizre’ye eş durumu mu yapacaksınız? Başvurunuzu noter vekaleti ile yaptırabilirsiniz.

 74. Merhabalar,
  — 1 Temmuz itibariyle aynı işyerine ait başka şubeye nakledildim. Sigortam İstanbul’dan Sakarya’ya nakledildi doğal olarak. Sakarya SGK’dan gerekli evrakları aldım ancak Temmuz ayına ait primim başvuru tarihlerinden sonra yansıyacak. Herhangi bir problem olur mu. İşe giriş bildirgemde 1 Temmuz itibariyle Sakarya ‘da işe başladığım yazıyor.

  — Bununla ilgili Ç maddesi var. Benim durumumu göz önünde bulundurursak bunu ne şekilde almak gerekiyor. Şirketim Anonim şirketi bu arada.

  — Diğer sorum geçen hafta evlendik. Eşimin kimlik değişimi de bu tarihlere yetişmeyecek. Bununla ilgili ne yapmak gerekir.

  Şimdiden teşekkürler

 75. Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge, bu belgeyi başvurunun son günü mü almamız gerekiyor eşimiz farklı bir ilde çalışıyor son gün belgeyi al çalıştığımız ile gitmemiz çok zor

   • Eşim son atamada atandı ben kadroluyum es durumu yapmak istiyoruz fakat eşimin göreve başlama tarihi özür grubu atamasından sonra olacak biz dahilmiyiz degilmiyiz bu atamaya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM