2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

İl Milli Eğitim Müdürlükleri norm fazlası öğretmenler için atama duyurusuna çıkmaya başladı. Son norm güncellemeden sonra eğitim öğretim başlamadan önce norm fazlası atamaların tamamlanması planlanıyor.

2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

Norm fazlası öğretmen atamaları genellikle Eylül-Kasım arasında yapılırken bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başlamadan önce bünyelerinde bulunan norm fazlası öğretmenleri münhal bulunan yerlere yerleştirmek için çalışmaları başlattı.

NORM FAZLASI ATAMALAR BAŞLIYOR

ogretmenlericin.com olarak norm fazlası atamaya çıkan il milli eğitimleri incelediğimizde şu ana kadar 4 ilin bu konuda resmi duyuru yayınladığını gördük. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü 28.07.2018 tarihi itibari ile norm fazlası öğretmen atama duyurusuna çıktı. Ayrıca Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü il emrinde ve ilçe emrinde bekleyen öğretmenler için yer değişikliği duyurusu yayınladı.

ADANA İL MEM;

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 20.07.2018 tarihli ve 13562385 sayılı “Norm / İhtiyaç Fazlası Öğretmenler” konulu resmi yazısı tüm eğitim kurumlarına gönderildi. Norm fazlası öğretmen atama duyurusu kapsamında atamaların Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde yapılacağı belirtildi. Eğitim kurumlarında görev yapan ve en son Bakanlık onaylı norm kadro tespit çizelgesine göre norm kadro fazlası olan öğretmenlerin atamalarının sistem üzerinden sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için okul/kurum müdürlüklerince norm kadro fazlası öğretmenlerin bilgi girişinin adana.meb.gov.tr/adabis/index.aspx İnternet adresinden 25-28/07/2018 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.

Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında başvuruların son gününün esas alınacağı açıklanırken norm fazlası öğretmen atama başvurularının 1-2 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacağı belirtildi. Norm fazlası öğretmen atama tercih işlemlerinde öğretmenler 40 eğitim kurumu tercihi yapabilecek.

MANİSA İL MEM;

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Yer Değişikliği İşlemlerine Esas duyuru yayınlandı. Manisa İl MEM tarafından açıklanan norm fazlası öğretmen atama takvimine göre başvurular 1-2 Ağustos 2018 tarihlerinde alınacak olup atama sonuçları 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren açıklanacak.

Norm fazlası atama takvimi

ORDU İL MEM;

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Eğitim Kurumlarında Norm Kadro Fazlası Olarak Görev Yapan Öğretmenlerin Kadroların Bulunduğu İlçe İçinde Atama Duyurusu” yayınlandı. Yapılan açıklamada “İlimizdeki eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olarak görev yapan öğretmenlerin kadroların bulunduğu ilçe içinde atama duyurusu kurumlara gönderildi” dendi.

Başvuru ve atama takvimi

27 Temmuz – 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında başvurular alınacak olup başvuru formlarının incelenmesi ve atamaların yapılması 03 Ağustos 2018 – 06 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İL VE İLÇE EMRİNDE OLAN ÖĞRETMENLER

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Kadrosu İl ve İlçe Emrinde Bulunan Öğretmenlerin Atama Duyurusu yayınladı. Antalya MEM’in 24.07.2018 tarihli 13696662 sayılı yazısında “İlimiz emri ve İlçe emrinde aktif ders görevi bulunmayan öğretmenlerin kamu yararı göz önünde bulundurularak dağıtımlarının yapılması Müdürlüğümüzce planlanmaktadır.” denildi. İl/ilçe emri öğretmenlerin ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına dağıtımını sağlamak üzere 31/07/2018 – 02/08/2018 tarihleri arasında başvurular alınacak olup ataması yapılan öğretmenlerin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başında atandıkları eğitim kurumlarında görevlerine başlayacakları belirtildi.

İlgili atama takvimi;

 • 31 Temmuz-02 Ağustos 2018 Başvuruların alınması.
 • 03 Ağustos 2018 Başvuru formlarının İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimi.
 • 06 Ağustos 2018 İlçe içi isteğe bağlı atamaların yapılması.
 • 07 Ağustos 2018 Atama sonuçlarının ilanı.
 • 08 Ağustos 2018 İl/İlçe emri resen atama yapılması.
 • 09 Ağustos 2018 İl/İlçe emri resen atama sonuçlarının ilanı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

34 yorum

 1. hocam norm fazlası olduğum için bir başka okula resen görevlendirildim. meslek dersi öğretmeni olarak çalışıyorum. görevlendirildiğim okulda ve ilçemde alanımla ilgili başka öğretmen yok bana azami ve asgari kaç saat görevlendirme verilebilir. burada benim isteğim dikkate alınır mı?
  Teşekkürler

 2. Zorunlu hizmetimi yapmakta olduğum ilçede norm fazlası durumuna düştüm. Eşim ile aynı ilçede çalışıyoruz. Özrümün bulunduğu ilçeden başka bir yere resen atama yaparlar mı?

 3. Sözleşmeli öğretmen norm olmaz dedi müdürümüz.Bu sene gelen bir yönetmelikmiş.Bu yüzden biz kadrolular norm fazlası olmuşuz.Bu bilginin doğruluğu var mı?Lütfen cevap yazın.Mağdur olmak istemiyorum.

 4. Merhabalar. Benim sozlesmeli öğretmen olarak atamam yeni gerçekleşti. Bugün okula gittiğimde okul müdürüm norm fazlası olduğumu söyledi. Kendileri bir okulla konuşmuşlar gorevlendirmemin oraya olacağını söyledi.Benim okul seçme hakkım yok mu dediğimde hayır hocam dedi. Daha sonra milli eğitime gittiğimde de biz sizi başka bir okula gorevlendiririz hocam yanıtını aldım yine. Sözleşmeli olduğum için böyle bir hakkım gerçekten yok mu?

  • Merhaba, il milli eğitim müdürlükleri sözleşmeli öğretmenler için norm fazlası atama duyurusu yayınlarlar. Eğer iliniz yayınlarsa norm fazlası atama başvurusu yapabilirsiniz.

 5. norm fazlası tercihlerinde doğu görevini tamamlamayan öğretmene zorunlu hizmet okullarımı açılır yoksa hepsimi açılır, örneğin balıkesir ilinde ayvalık, edremitte boş varsa açılıp tercih edilebilirmi teşekkürler..

 6. 2018 yılında resen atama yapılır mı? Yapılırsa ne zaman olur? Eş durumu mazereti için belge sunamayanlar için il içinde mi olur yoksa il dışında mı resen atama olur?

  • Norm fazlası öğretmen atamalarında iller resen atama yapabilir ancak kolay kolay yapmıyorlar. Sadece zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenler için MEB iller arası resen atama yapıyor.

 7. merhaba editörüm.
  hocam ben bir köy okulunda çalışırken 3.senem dolunca 2017 eylül ayında ikinci il içi il dışı atamayla ilçe merkezinde bir okula geçtim. daha sonra ekimde norm güncellemesi yapılınca geldiğim okulda norm fazlası oldum ve 2018 mart ayında norm fazlası tercih yaptırılarak mayıs sonunda baka bir köy okula taşındı kadrom.
  şimdi olur da 2018 eylülünde yeniden bir ikinci il içi il dışı atama olursa il içine başvuru hakkım olur mu?

 8. her il norm fazlası ataması yapmıyor bildiğim 3 il ağustos 2018 de duyurdu. diğerleri yapmadı. asıl norm fazlası öğretmenler mağdur. özür grubu atamaları yüzünden norm fazlaları açıkta kalıyor. Bir şekilde norm fazlası olmuş 300-400 puanlı öğretmenler yerleşemiyor 20 – 30 puanlı özür grubu öğretmenler en iyi okullara yerleşiyor. meb bunu bir takvime bağlamalı illerin keyfine bırakmamalı.

 9. Norm fazkasıyken geçici görevlendirme ile başka bir okulda yöneticilik yapanların da atamaları yapılmak zorunda mı resmî olarak?

 10. Norm fazlalar atandıktan sonra özür grubuna yer kalacak mı peki.Biz özür gruptan tayin isteyenler nereyi isteyecegiz.Şimdi ben Adana dan nereyi isteyeceğim.boş okul kalacak mı.lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  • Norm fazlası olan öğretmenlerin ataması özür grubundan önce olduğu için boş bulunan yerlere önce norm fazlası olanlar yerleşecek. Boşluk kalırsa özür grubuna açılacak.

 11. Norm fazlası olupta tayin istemeyenler mutlaka valilikler tarafından atanacak mı? Teşekkürler editörum

  • Hocam çok az uygulandı bu dediğiniz. Resen atamalar büyük mağduriyetler oluşturduğundan Valilikler pek bu işe girmek istemiyor ancak yetkileri var. Biz uygulanmaz deriz uygulanır, uygulanır deriz uygulanmaz. Bu tamamen o ilin Valiliği ile ilgili bir husus.

 12. Şimdi norm fazlası olan bir tanidiğim ekim kasimda norm guncellendirmesinde norm fazlası olmayacakti.şimdi tayin istemek zorunda mi birakiliyor?

 13. sayın editörüm. ben eylüldeki norm güncellemesinde norm fazlası olacağım. şimdiden belli yalnız daha resmen norm fazlası değilim. ben de başvuruda bulunabilir miyim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM