2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

İl Milli Eğitim Müdürlükleri norm fazlası öğretmenler için atama duyurusuna çıkmaya başladı. Son norm güncellemeden sonra eğitim öğretim başlamadan önce norm fazlası atamaların tamamlanması planlanıyor.

2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

2018 yılı norm fazlası öğretmen atamaları başladı, duyurular yayınlandı

Norm fazlası öğretmen atamaları genellikle Eylül-Kasım arasında yapılırken bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başlamadan önce bünyelerinde bulunan norm fazlası öğretmenleri münhal bulunan yerlere yerleştirmek için çalışmaları başlattı.

NORM FAZLASI ATAMALAR BAŞLIYOR

ogretmenlericin.com olarak norm fazlası atamaya çıkan il milli eğitimleri incelediğimizde şu ana kadar 4 ilin bu konuda resmi duyuru yayınladığını gördük. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü 28.07.2018 tarihi itibari ile norm fazlası öğretmen atama duyurusuna çıktı. Ayrıca Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü il emrinde ve ilçe emrinde bekleyen öğretmenler için yer değişikliği duyurusu yayınladı.

ADANA İL MEM;

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 20.07.2018 tarihli ve 13562385 sayılı “Norm / İhtiyaç Fazlası Öğretmenler” konulu resmi yazısı tüm eğitim kurumlarına gönderildi. Norm fazlası öğretmen atama duyurusu kapsamında atamaların Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde yapılacağı belirtildi. Eğitim kurumlarında görev yapan ve en son Bakanlık onaylı norm kadro tespit çizelgesine göre norm kadro fazlası olan öğretmenlerin atamalarının sistem üzerinden sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için okul/kurum müdürlüklerince norm kadro fazlası öğretmenlerin bilgi girişinin adana.meb.gov.tr/adabis/index.aspx İnternet adresinden 25-28/07/2018 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.

Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında başvuruların son gününün esas alınacağı açıklanırken norm fazlası öğretmen atama başvurularının 1-2 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacağı belirtildi. Norm fazlası öğretmen atama tercih işlemlerinde öğretmenler 40 eğitim kurumu tercihi yapabilecek.

MANİSA İL MEM;

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Yer Değişikliği İşlemlerine Esas duyuru yayınlandı. Manisa İl MEM tarafından açıklanan norm fazlası öğretmen atama takvimine göre başvurular 1-2 Ağustos 2018 tarihlerinde alınacak olup atama sonuçları 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren açıklanacak.

Norm fazlası atama takvimi

ORDU İL MEM;

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Eğitim Kurumlarında Norm Kadro Fazlası Olarak Görev Yapan Öğretmenlerin Kadroların Bulunduğu İlçe İçinde Atama Duyurusu” yayınlandı. Yapılan açıklamada “İlimizdeki eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olarak görev yapan öğretmenlerin kadroların bulunduğu ilçe içinde atama duyurusu kurumlara gönderildi” dendi.

Başvuru ve atama takvimi

27 Temmuz – 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında başvurular alınacak olup başvuru formlarının incelenmesi ve atamaların yapılması 03 Ağustos 2018 – 06 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İL VE İLÇE EMRİNDE OLAN ÖĞRETMENLER

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Kadrosu İl ve İlçe Emrinde Bulunan Öğretmenlerin Atama Duyurusu yayınladı. Antalya MEM’in 24.07.2018 tarihli 13696662 sayılı yazısında “İlimiz emri ve İlçe emrinde aktif ders görevi bulunmayan öğretmenlerin kamu yararı göz önünde bulundurularak dağıtımlarının yapılması Müdürlüğümüzce planlanmaktadır.” denildi. İl/ilçe emri öğretmenlerin ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına dağıtımını sağlamak üzere 31/07/2018 – 02/08/2018 tarihleri arasında başvurular alınacak olup ataması yapılan öğretmenlerin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başında atandıkları eğitim kurumlarında görevlerine başlayacakları belirtildi.

İlgili atama takvimi;

 • 31 Temmuz-02 Ağustos 2018 Başvuruların alınması.
 • 03 Ağustos 2018 Başvuru formlarının İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimi.
 • 06 Ağustos 2018 İlçe içi isteğe bağlı atamaların yapılması.
 • 07 Ağustos 2018 Atama sonuçlarının ilanı.
 • 08 Ağustos 2018 İl/İlçe emri resen atama yapılması.
 • 09 Ağustos 2018 İl/İlçe emri resen atama sonuçlarının ilanı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

69 yorum

 1. Niğde merkez ilçeye bağlı köyde norm fazlasıyım ama mem açık olan merkez okullarına öncelikli il merkezindeki öğretmenler “eğitim bölgesi olarak öncelikli alınıyor diyor. Böyle bir şey varmı EĞİTİM BÖLGESİ (yani şehir merkezi) Aynı İLÇEDE OLMAKTAN ÖNCELİKLİMİ Puan üstünlüğüm bu durumda ortadan kalkıyor. 18 yıllık ta öğretmenim

 2. Bilenlerden Acil cevap alabilirmiyim lütfen…
  Niğde merkez ilçeye bağlı köyde norm fazlasıyım ama mem açık olan merkez okullarına öncelikli il merkezindeki öğretmenler eğitim bölgesi olarak öncelikli alınıyor. Dediler. Puan üstünlüğüm bu durumda ortadan kalkıyor. 18 yıllık öğretmenim

 3. Ben 2015 te özür grubu eş durumu ile meram ilçesinde başladım. An itibariyle norm fazlası olduğum kesinleşti. Açılacak kadrolardan tercih yaparken hizmet puanım mı dikkate alınacak yoksa özür grubu olmam öncelik veya farklı bir durum sağlayacak mı? Alakasız bir okulda resen atamam olabilir mi diye endişeleniyorum. Saygılar.

  • Özrünüz dikkate alınır ve resen özrünüzün olduğu ilçe dışına atanmazsınız. Ancak tercih yaptığınızda hizmet puanınıza göre atanırsınız.

 4. (Noktamaları düzelterek tekrar soruyorum.)
  Aynı kurumda çalışan iki sözleşmeli öğretmeniz ve bu yıl birimiz norm fazla olacak. Mülakat puanlarımız eşit, diğer öğretmenin hizmet süresi daha az bu durumda hangimizin normu düşecek? kpss puanına mı bakılacak? Kesin birşey söyleyebilir misiniz?

 5. Aynı kurumda çalışan iki sözleşmeli öğretmeniz ve bu yıl birimiz norm fazla olacak. Mülakat puanlarımız eşit, digeröğretmenin hizmet süresi daha az bu durumda hangimizin normu düşecek.kpss puanına mı bakılacak. Kesin birşey söyleyebilir misiniz.

  • Hocam merhabalar. İnanın sizinle aynı durumdayım.. Hangi şehirdesiniz acaba? Sizde nasıl bir uygulama yapıldı? Benim için çok önemli cevap verirseniz. Bizim burada önce başlama yazısına bakılır denildi sonra da Kura çekeceğiz dediler. Kafalar karışık yani.

 6. Okulumda secmeliler dahil 28 saat ders var ve diger ogretmenimiz norm fazlaso durumda. Bize 14 er saat ders verdiler. Maaş karşılığı bile dolmuyor bu durumda. Idarenin program velirlenir belirlenmez 15 gun icinde Milli Egitime yazi yazip durumu bildirmesi gerekti diye biliyorum ama yazmadilar sanirim. Ben 21 saat derse girmek icin talepte bulunsam yerinde olur mu? Diger arkadasin ilcedebgorevlendirilmesi gerekmez mi?

  • Okulunuzun ders durumunu bilemiyoruz. Bölge normu nedir bilemiyoruz. Bu yüzden siz okulunuzda dilekçe ile başvuruda bulunun ve ders yükünün öğretmenlere mevzuata uygun dağıtılıp dağıtılmadığını sorun.

   • Hocam aynı branşta iki sözleşmeli öğretmen norm fazlasıysa önce mülakat puanına, eşitlik durumunda kpss puanı düşük olandan başlar. Aşağıda örnek olarak hatay memin uygulaması mevcut.

 7. Benim okulumda secmelilerle 28 saat ders bulunuyor.Norm fazlasi ögretmen arkadasimla bana 14er saat ders verildi ve maaş dahi dolmuyir. Bu durumda bir yanlışlık yapılmış gibi geliyor. Sonuçta ders dağılımı yapılır yapılmaz idare tarafından milli eğitime bildirim yapilmalıydi ama maas dilduramadigimiz halde yazi yazilmadi. Bu konuda izlemem gereken yol nedir?

  • Okula dilekçe ile ders yükünüzün yönetmeliğe uygun dağıtılıp dağıtılmadığını sorunuz. Gelen cevaba göre hareket edersiniz.

 8. MERHABA sayin editorum.Sozlesmeli ogretmenim.Su an askerlik gorevimi yapiyorum.Okulumda bu yil norm fazlasi olan kisi benim.Fakat askerde oldugum icin normum duser mi? Askerden geldigimde tekrar norma giriyorum diger arkadas tayin isteyecek.O yyzden merakedi ediyorum tesekekkurler

  • Merhaba, şu anda siz askersiniz ve aynı zamanda norm güncellemeler yapılıyor. Normlar güncellendikten sonra fazlalık oluşursa siz norm fazlası olursunuz eğer norm güncellemede fazlalık yoksa sorun yok. Siz normda devam edersiniz.

 9. Eşim hem norm fazlası hem de 2. döneme kadar ücretsiz izinde, norm fazlasi aramalarda basvurabiliyor mu şimdiden teşekkürler

 10. Değerli hocam eş özrü ile aileme yakın bir ilçeye resen atandım. Fakat burda norm fazlası oldum ,en fazla ne kadar uzak bir okula giderum

  • Aileniz derken eşinizin yanına mı atandınız yoksa anne babanızın olduğu bir ilçeye mi? Eğer eşiniz ile aynı ilçede iseniz ve eşiniz çalışıyorsa sizi başka bir ilçeye resen gönderemezler. Zaten önce size tercih hakkı verecekler, siz istediğiniz yerden tercih yapabilirsiniz.

 11. Merhaba.Sozlesmeli ogretmenim.Okulda gecen yil 61 saat ders yuku varken 3.kisi olarak atandim.Bolge normunda diger okullarda 8 saat alanimda ders olmasina ragmen hic normu yoktu.Bu yil ise okulumda 60 saat ders var halen 3.normum.Guncellemeden sonra norm fazlasi olup 8 saat ders olan okullara hic ders olmadigi icin bolgemde olan okula mi giderim.Simdiden tesekkurler

  • Duzeltiyorum.okulumda bransimdan 60 saat ders yuku var.3.normum.Bolgemdeki 8 saat olan okulun normu yok norm fazlasi olur muyum?

 12. sayın editör, norm güncellemeleri (15-17 ekim) gerçekleşmeden okullar valilikçe duyuruya çıkmadan ilçe milli eğitim öğretmenlerden dilekçe isteyerek norm fazlası öğretmenleri yerleştirebilir mi?

 13. Sayın Editörüm
  2017 de norm fazlası oldum.Başka bir okulda görevlendirildim.Norm fazlası durumum devam etmekte ancak kurumumuzda Nisan ayında 65 yaştan emekli olacak öğretmenimiz emekli olacak ve norma gireceğim.Kasım da norm fazlası tayin açarlarsa 4 -5 ayla tayin istemek zorunda kalacagım.Bu sene resen atama yaparlar mı

  • Merhaba, 4-5 ay sonrasını hesaba katmazlar. Mevcut duruma göre norm güncellerler. Siz norm fazlası olduğunuzda size tercih hakkı verecekler. Resen atama ilden ile değişir. Çalıştığınız il geçtiğimiz yıllarda resen atama yapmış mı yapmamış mı öğrenin.

 14. Hocam 15 ekim 2018 norm güncellenmesinde norm fazlası olacam. Bakanlık tarafından tercih hakkı mi verilecek. İkinci sorun milli eğitim bana danışmadan şu okula görevlendirildin diyebilir mi

  • İl milli eğitimler norm güncellemeden sonra norm fazlası atamaya çıkacaklar. Resmi bir şekilde duyuru yayınlanacak. İlinizin duyurularını takip ediniz. Milli Eğitim size sormadan bilginiz olmadan görevlendirme yapmaz. Norm fazlası atamada eğer siz tercih yapmazsanız ya da tercihlerinize atanamazsanız sizi başka okula görevlendirebilirler veya resen atayabilirler.

 15. MERHABA BENDE Okulumda norm fazlası olacağım diğer sınıftaki öğrenci sayısı onun altına düşerse sınıf kapanır mı

 16. Merhabalar. Zorunlu hizmet yükümlüsü olarak eş durumunda eşimin ilçesinden farklı bir yere atandım. Seneye Norm fazlası olma ihtimalinin yüksek olduğu söylendi.norm fazlası olduğumda sadece zorunlu hizmet olan yerleri mi yazabilirim yoksa eşimin olduğu ilçeler de açılır mı

 17. Ağustosda eş durumu ile atandığım okulda norm fazlası oldum il genelinde bütün okullar açılarak tercih yapmam istendi tercihlerden birine yerleşememem durumunda resen atanacağım yazıyor. Özürümün olduğu ilçe dışına atanma ihtimalim var mıdır?

 18. hocam norm fazlası olduğum için bir başka okula resen görevlendirildim. meslek dersi öğretmeni olarak çalışıyorum. görevlendirildiğim okulda ve ilçemde alanımla ilgili başka öğretmen yok bana azami ve asgari kaç saat görevlendirme verilebilir. burada benim isteğim dikkate alınır mı?
  Teşekkürler

 19. Zorunlu hizmetimi yapmakta olduğum ilçede norm fazlası durumuna düştüm. Eşim ile aynı ilçede çalışıyoruz. Özrümün bulunduğu ilçeden başka bir yere resen atama yaparlar mı?

 20. Sözleşmeli öğretmen norm olmaz dedi müdürümüz.Bu sene gelen bir yönetmelikmiş.Bu yüzden biz kadrolular norm fazlası olmuşuz.Bu bilginin doğruluğu var mı?Lütfen cevap yazın.Mağdur olmak istemiyorum.

 21. Merhabalar. Benim sozlesmeli öğretmen olarak atamam yeni gerçekleşti. Bugün okula gittiğimde okul müdürüm norm fazlası olduğumu söyledi. Kendileri bir okulla konuşmuşlar gorevlendirmemin oraya olacağını söyledi.Benim okul seçme hakkım yok mu dediğimde hayır hocam dedi. Daha sonra milli eğitime gittiğimde de biz sizi başka bir okula gorevlendiririz hocam yanıtını aldım yine. Sözleşmeli olduğum için böyle bir hakkım gerçekten yok mu?

  • Merhaba, il milli eğitim müdürlükleri sözleşmeli öğretmenler için norm fazlası atama duyurusu yayınlarlar. Eğer iliniz yayınlarsa norm fazlası atama başvurusu yapabilirsiniz.

 22. norm fazlası tercihlerinde doğu görevini tamamlamayan öğretmene zorunlu hizmet okullarımı açılır yoksa hepsimi açılır, örneğin balıkesir ilinde ayvalık, edremitte boş varsa açılıp tercih edilebilirmi teşekkürler..

 23. 2018 yılında resen atama yapılır mı? Yapılırsa ne zaman olur? Eş durumu mazereti için belge sunamayanlar için il içinde mi olur yoksa il dışında mı resen atama olur?

  • Norm fazlası öğretmen atamalarında iller resen atama yapabilir ancak kolay kolay yapmıyorlar. Sadece zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenler için MEB iller arası resen atama yapıyor.

 24. merhaba editörüm.
  hocam ben bir köy okulunda çalışırken 3.senem dolunca 2017 eylül ayında ikinci il içi il dışı atamayla ilçe merkezinde bir okula geçtim. daha sonra ekimde norm güncellemesi yapılınca geldiğim okulda norm fazlası oldum ve 2018 mart ayında norm fazlası tercih yaptırılarak mayıs sonunda baka bir köy okula taşındı kadrom.
  şimdi olur da 2018 eylülünde yeniden bir ikinci il içi il dışı atama olursa il içine başvuru hakkım olur mu?

 25. her il norm fazlası ataması yapmıyor bildiğim 3 il ağustos 2018 de duyurdu. diğerleri yapmadı. asıl norm fazlası öğretmenler mağdur. özür grubu atamaları yüzünden norm fazlaları açıkta kalıyor. Bir şekilde norm fazlası olmuş 300-400 puanlı öğretmenler yerleşemiyor 20 – 30 puanlı özür grubu öğretmenler en iyi okullara yerleşiyor. meb bunu bir takvime bağlamalı illerin keyfine bırakmamalı.

 26. Norm fazkasıyken geçici görevlendirme ile başka bir okulda yöneticilik yapanların da atamaları yapılmak zorunda mı resmî olarak?

 27. Norm fazlalar atandıktan sonra özür grubuna yer kalacak mı peki.Biz özür gruptan tayin isteyenler nereyi isteyecegiz.Şimdi ben Adana dan nereyi isteyeceğim.boş okul kalacak mı.lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  • Norm fazlası olan öğretmenlerin ataması özür grubundan önce olduğu için boş bulunan yerlere önce norm fazlası olanlar yerleşecek. Boşluk kalırsa özür grubuna açılacak.

 28. Norm fazlası olupta tayin istemeyenler mutlaka valilikler tarafından atanacak mı? Teşekkürler editörum

  • Hocam çok az uygulandı bu dediğiniz. Resen atamalar büyük mağduriyetler oluşturduğundan Valilikler pek bu işe girmek istemiyor ancak yetkileri var. Biz uygulanmaz deriz uygulanır, uygulanır deriz uygulanmaz. Bu tamamen o ilin Valiliği ile ilgili bir husus.

 29. Şimdi norm fazlası olan bir tanidiğim ekim kasimda norm guncellendirmesinde norm fazlası olmayacakti.şimdi tayin istemek zorunda mi birakiliyor?

 30. sayın editörüm. ben eylüldeki norm güncellemesinde norm fazlası olacağım. şimdiden belli yalnız daha resmen norm fazlası değilim. ben de başvuruda bulunabilir miyim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim