2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin Ocak 2018 özür grubu atama yer değiştirme duyurusu yayınlandı. 2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu.

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu MEB tarafından yayınlanırken ilgili resmi yazı da Valiliklere gönderildi. Resmi yazı Valiliklerden Milli Eğitim Müdürlüklerine oradan da okullara, kurumlara gönderilecek.

2018 YILI OCAK AYI ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Ocak 2018 özür grubu atama duyurusunu yayınlarken eş durumu, sağlık özrü başta olmak üzere özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenler için uyarıda bulundu. Bakanlık yaptığı uyarıda özür grubu yer değiştirme atamasında etken rol oynayacak bilgilerin MEBBİS kayıtlarında güncellenmesini istedi. ogretmenlericin.com olarak bu bilgilerden bazılarının; hizmet puanı, göreve başlama ayrılma tarihleri, hizmet birleştirme, görevlendirme kayıtları, eş ile ilgili bilgiler olduğunu belirtelim.

MEB İKGM tarafından gönderilen resmi yazı;

Ocak 2018 Özür Grubu

Hemen hatırlatalım sözleşmeli öğretmenlere özrü grubundan yer değiştirme hakkı Ocak 2018 özür grubu atama döneminde de verilmedi. Özür grubu atama başvurularını sadece kadrolu öğretmenler yapabilecek. MEB’e bağlı okullarda kadrolu olarak çalışan öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacak.


2018 yılı Ocak ayı özür grubu yer değiştirme atama takvimi;

Atama Takvimi

Özür grubu atama başvuru şartlarını taşıyan adaylar birinci aşamada başvuru yapacaklar ve varsa evraklarını teslim edip başvurularını onaylatacaklar. Bu işlemler 2-8 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Birinci aşama başvurusu yapmayan, başvuruyu kaçıran veya başvuru yapıp başvurusu kabul edilmeyenler ikinci aşama başvuruya geçemeyecekler.

İkinci aşamada ise öğretmenler özür grubundan tayin isteyecekleri il ve ilçelerden okul tercihinde bulunacaklar. Özür grubu okul tercih işlemleri 11-17 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Özür grubu atama sonuçları 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı birinci dönem sonunda 19 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak olup öğretmenlerin atama sonuçlarının tebliğ edilmesi ve ilişik kesme işlemleri 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılabilecek.

ÖNEMLİ: Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü yani 8 Ocak 2018 tarihi baz alınacak. Özür grubu atamasında geçerli olacak olan hizmet süresinin hesabında ise 28 Şubat 2018 tarihi esas alınacak.

OCAK 2018 EŞ DURUMU ATAMASI

28 Şubat 2018 tarihi itibari ile bir yıllık çalışma süresini tamamlayan öğretmenler eş durumundan tayin isteyebilecek. Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden belge istenecek olup burada en önemli husus 360 gün sigorta şartı ve çalışıyor olmasıdır.

Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden eş durumunda istenecek belgeler;

a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

NOT: İkisi de öğretmen olan eşlerden özür grubunda evrak, görev yeri belgesi istenmeyecek. Sadece MEBBİS bilgilerinde eş kısmında bilgilerin doğru olduğunu kontrol etmenizde fayda var. Eş bilgileri oraya yansımadıysa okul idaresi tarafından MEBBİS ekranında güncelle butonu ile güncel bilgiler getirilmelidir.

Eşi yurt dışında görevli olan, eşi geçici görevli olanlar, eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar, yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklar. Eşi kamuda başka bir kurumda memur olanlardan eşinin görev yaptığı kurumdan görev yeri belgesi alması gerekmektedir. Eşi askerde olan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

2018 OCAK SAĞLIK ÖZRÜ YER DEĞİŞTİRME

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme döneminde sağlık özrüne dayalı tayin isteyecek öğretmenler alacakları sağlık kurulu raporlarına çok dikkat etmelidirler. Alınacak raporlar son 6 ay içerisinde alınmalıdır.

Diğer ayrıntılı hususları da aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz;

ÖNEMLİ: Sağlık durumu mazereti ile yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmen evliyse başvurusunun kabul edilmesi sonrasında eşi de yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek. Yani karı koca aynı dönemde tercihte bulunabilecekler. Eşin diğer özür grubu atama dönemini beklemesine gerek yok.

YURT DIŞINDA, ASKERDE VE AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR

Doğum izninde olan, askerde olan, yurt dışında olan öğretmenler eş durumu, sağlık durumu özür grubu atama başvurusu yapabilirler ancak bu öğretmenler 5 Şubat 2018 tarihine kadar görevine başlayacağını beyan etmek zorundadır. 30 Ocak 2018 tarihinde askerliği bitecek öğretmen başvuru yapabilir, 4 Şubat 2018 tarihinde aylıksız izinden dönecek öğretmen başvuru yapabilir.

2018 OCAK AYI ÖĞRETMENLERİN AİLE BİRLİĞİ, SAĞLIK, CAN GÜVENLİĞİ MAZERETLERİ VE ENGELLİLİK DURUMU İLE DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU TIKLAYINIZ

Özür grubu ile ilgili site mevzuat danışmanı Arif Muzaffer KUL tarafından hazırlanan diğer yazılara ve ilgili haberlere de göz atınız ve yorumlar kısmından sorularınızı sorunuz.1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

199 yorum

 1. İLÇEDE 3 TERCİH YAPIP İLÇE EMRİNE ATANMAK İSTERSEM TAYİNİMİN ÇIKMAMA İHTİMALİ NEDİR

 2. Merhaba 08.12.2010 tarihinde Çorum Oğuzlar ilçe göreve başladım
  Zorunlu hizmet 7 yıl
  Normal şartlarda 08.12.2017 de bitmesi gereken zorunlu hizmet askere gittiğim için 08.06.2018 de bitiyor
  Eşimden benden dolayı zorunlu hizmeti ertelendi Çorum merkezde zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyor çünkü benden dolayı ertelendi
  Şimdi ben 2018 ocakta eş durumu yaparken 6 yıl 8 ay çalışmış gözüküyorum
  Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kaldığı için merkeze zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okula tayin alabilir miyim
  Yoksa 30 Eylül baz alınmak zorunda mı bu 6 aydan az kalan isteyebilir muhabbeti için

 3. İkimiz de öğretmeniz eşim farklı bir ilçede ikimizde aynı anda tercih yapabilirmiyiz ben adresten dolayı yazacam

 4. Merhaba özür grubu müracaatında eşim ilde boş kalan yere istiyorum, ben ilçedeki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını işaretlersem nasıl bir sıkıntı olur? Özrün bulunduğu yere atanmak için ikimizin de ilde deki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını mı işaretlemeliyiz? Ayrıca bakanlık il ve ilçe emrine atamayı ilan ederken bunu genellikle başvuru zamanından sonra mı ilan eder? Yoksa 41.tercih bir nevi il-ilçe emri anlamına mı geliyor? Teşekkürler

 5. merhaba.benim engelli bir kızım var ve şimdiye kadar benim .çalıştığım okullarda(20 yıllık özel eğitim öğretmeniyim)benim gözetimimde eğitimine devam etti.ancak kadromun bulunduğu okul bu şartları taşımadığından görevlendirmeyle kızımı yerleştirebildiğim evimden 35 km uzakta bir okulda çalışıyorum.özür grubu atamalarda başvuru yaptım ancak tek tercih hakkımı evimin bulunduğu ilçe olarak kullandım ve uygun okul açılmadı.tekrar tayin istemek için özür grubu tayin döneminimi beklemeliyim.

  • Merhaba, özür grubu atamanız olmazsa görevlendirme isteyin. Durumu anlatın geçici süre ile yaza kadar sizi görevlendirsinler. Sonrasında yazın tekrar özür grubu başvurusu yaparsınız.

 6. Il disi es özründen esimin calistigi ilceye tayin istemek istiyorum.3 okul acik.Diger ilceleri yazmadan bu ilcedeki 3 okulu yazıp 41 den ilçedeki herhangi bir boş yere atanmak istiyorum şıkkını işaretleyebilir miyim. Teşekkür ederim.

   • hocam ben de ıl dışı eş durumu yapacağım. Eşimin bulunduğu ilçede 6 tane okul açılmış. sadece 1 tanesi ilçe merkezinde diğerleri köy okulları. ben sadece 1 tercih yapsam olur mu..eğer o tercihim gelmezse ilçe milli eğitim mi beni atar…

 7. Merhaba
  İstanbul da mebde 2 yılım doldu.
  Eşim istanbulda özel sektörde Sgk li çalışıyor
  2018 temmuzda Ankarada yine özel sektörde işe baslayacak.
  Ben ağustos 2018 de eş durumu yapabilir miyim?
  Yoksa eşimin Ankara’da 365 günü doldurması mi gerekir
  Teşekkürler

  • Merhaba evet isteyebilirsiniz. Ankara’da 365 şartı yok. Önemli olan son 2 yılda 360 gün sigorta şartı. Bu sigorta süresinin hangi illerde olduğu önemli değil.

 8. Özür grubuna başvurum kabul edildi ancak eşimin çalıştığı ilde benim gidebileceğim okul bulunmadığı için tercih yapamazsiniz diyor. Eşimin yanina nasil gidebilirim nasil bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

 9. Eşim öğretmen ve benim bulunduğum ile tayin isteyecek. Çalıştığım ilçe ile ikametgahım farklı ilçeler olmakla beraber bağlı bulunduğumuz il büyükşehir. Eşim ikametgah adresimize tayin isteyebilir mi? İsterse sonuçta atama gerçekleşir mi?

 10. Merhaba Bugün atamaların açılması bekleniyordu fakat bir duyuru vs. bulamadık. Bilgisi olan var mı acaba?

 11. hocam ben memurum eşim başka ilde öğretmen ancak çalıştığım ilde açık yok ilçeye mi verirler. ilçelerde de açık yoksa tayin çıkmamma durumu olurmu

 12. esim baska ilçede,çalışıyor,öğretmen değil,çocuklarımız madur oluyor,ben eşimin olduğu yere değilde evimize bağlı olarak adrese dayalı ilçeye tayin isyebilirmiyim tesekkürler

 13. Sağlık kurulu raporumda epilepsi hastası olduğum ve araç kullanmamın sakıncalı olduğu yazıyor. Okulum ile evim arası 10 km. ya iki minibüs kullanmam ya da aracımla gitmek zorundayım ve okulum ile evim farklı ilçelerde. Bu durumda ulaşımım esnasında olası bir nöbette sağlığım tehlikeye düşecektir. Ancak raporda “bulunduğu yerde görev yapması sağlığını tehlikeye düşecektir” ibaresi yok. Başvuruda bulunduğum taktirde kabul olur mu? Teşekkürler.

 14. Merhabalar. Eşim il içi özür gurubundan tayin isteyecek. Eşim ve ben öğretmeniz. Eşim aynı ilçede köyde ben ise aynı ilçenin bir beldesinde görev yapmaktayım. Eşim benim çalıştığım beldeyi ilk tercih olarak yazacak. Fakat beldede başka bir okul yok. En yakın başka belde 25 km ilçe Merkezi ise 3 km mesafede. Sorum şu eşim bulunduğum belde haricinde ilçe merkezini de yazabilir mi? (Evimiz ilçe merkezinde)

   • Eylülde yapılan eş durumu tayininde eşiniz beldede çalıştığı için sadece beldeler tercih edilebilir gerekçesiyle başvurumuz iptal edildi.(en yakın belde 25 km ilçe merkezi 3 km dememize rağmen il meme derdimizi anlamadık.)

     • Gerekçe yönetmelikte yazan aynı ilçenin köy veya beldede görev yapan Öğretmenler, öncelikli olarak eşinin bulunduğu beldeyi yada eşine yakın köy ve beldeyi yazabilir İbaresini gerekçe gösteriyorlar. Bize en yakın köy ve belde 25 km merkez 3 km
      (6 senedir bu yönetmelik aynı şekilde yürürlükte ve 2 sene öncede farklı iki köyde çalışan öğretmen eşlerinin biri eş durumundan Merkezi yazdı ve tayini çıktı. Eylül döneminde de eşi yine köyde çalışan başka öğretmen Merkezi yazdı. Onun tayin başvurusu kabul edildi. Bizimki iptal. Sendikamıza ilettik fakat ilgilenen olmadı. Araştırcaz konuşacağız dediler ama emsaller ve örnekleri anlatmamıza rağmen konuyu geçiştirdiler. (Yetkili sendika) Sonuçta 2 hafta önce sendikadan istifa ettik. Dava olayına Ankara yetkili sendika yardımcı oluruz demesine rağmen ilçemizdeki sendika yöneticileri yardımcı olmadı. Öylece kaldık.

     • Diğer sendikaların temsilcileri ile görüşün. Böyle bir gerekçe olamaz. Hakkınızı yemişler.

     • Diğer sendika ile (2. Büyük sendika) konuştuk. Aynı durumda eşimle aynı okulda başka sendikalı arkadaşımızda vardı. Onlarda sessiz kaldı maalesef. Bu zamanda hak aramak zor sanırım. Kimse mahkeme işi için (kendi işleri olmadığı) kendini yormuyor.

     • Genel merkezlerin mevzuat kısımlarını arayın. Durumu anlatın. Muhakkak dönüş alırsınız.

 15. TOPLAMDA 19 AY HİZMETİ OLUP ADAYLIĞI KALKIP İLK YIL SONUNDA EŞ ÖZRÜNDEN EŞİN YANINA GELEN ÖĞRETMEN,YENİ KURUMUNDA BİR YILI TAMAMLAMADAN TEKRAR İL İÇİ İSTEYEBİLİR Mİ?

  • İl içinden kastınız özür grubu il içi mi? Eğer özür grubundan il içi ise evet ister. Ama normal il içi ise okulunda 3 yıl çalışacak.

 16. merhabe öğretmen değilim ama meb personeliyim 14 Ağustosta 2013 tarihinde göreve başladım yazın tayin isteyebilir miyim çünkü 1 buçuk ay kalıyor 5 yılımın dolmasına yardımcı olursanız sevinirim

 17. Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı? Cevap verirseniz sevinirim

 18. Can güvenliğine bağlı yer değiştirmede adli ve idari makamlardan alınan belgeyi tayinim yapıldıktan sonra her yıl yenilemek gerekiyor mu? Yenilenemezse eski görev yerine mi dönmek zorunda kalırım? Teşekkürler

 19. Ben Ordu ilinde öğretmenim oğlum hasta heyet raporu aldık sürekli kontrol ve izlenim gerekiyor diye. Ordu ilinde ilgili bölümün hekimi yoktur diye il sağlık müdürlüğünden üst yazı aldık. Bu belgelerle başvuru yaptığımızda atanmama durumu olur mu? Sağlık atamalarında hekim yoksa kesin atıyorlar değil mi? En kötü norm fazlası olarak. Başvuru yaparken en alttaki tercihi seçmek zorunda mıyız ? Nereye atarsan ata seçeneğini?
  Teşekkür ederim..

 20. Sayın hocam ben iki buçuk senedir Amasya Taşova’da çalışıyorum. Eş durumuyla merkeze gelsem üç yılımı tamamladığım önümüzdeki haziran ayında (haziran 2018) il dışı atamasına başvurabilir miyim.
  Not: Bazı arkadaşlar aynı yıl içinde olduğu için baş vuramazsın diyor. Bazıları il içiyle karıştırıp üç yıl daha çalışman gerekiyor diyor. Cevap verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 21. iyi akşamlar bagkurlu dishekimiyim
  20 yıllık sigortalayım fakat yeni tasindigim ilçede 3 aydır görev yapıyorum eşim aynı ilin başka ilçesinde 7 aydır görev yapıyor . özür tayinil olurmu benim bağkur borcum sorun teşkil edermi teşekkürler

 22. eşim 7 aydır görev yapıyor 14 yıllık öğretmen bende ayni ilin başka ilçesinde serbest dişhekimi yim 3 aydır burdayım 20 yıllık bagkurluyum .. bağkur borcum var . şartlarımız uyar mı eşim yanıma gelsin ıstiyorum

   • Merhaba, Bağkur konusunda 2 husus var. Birincisi; 1479 sayılı kanun. Eğer bu kanun kapsamındaysanız son 2 yıl içerisinde 12 ay sigortanız olması lazım. İkincisi; 2926 sayılı kanun. Eğer bu kanun kapsamındaysanız aynı şekilde son 2 yılda 12 ay sigorta şartı var. Bu durumlara uyuyorsanız istersiniz. Bağkur borcunuzdan eş durumu istenip istenmeyeceğini bilemiyoruz.

 23. merhaba hocam , benim eşim izmir de sports international diye bir firma da çalışıyor , şirket merkezi ankara da ve anonim bir şirket , faliyet belgesi ankara ticaret odası ankara adresli , eşimin görev belgesi ise şu tc numaralı kişi …..tarihinden itibaren izmir – mavişehir şubesinde görev yapmaktadır yazıyor , bugün ilçeye teslim edebildim 5 e doğru ve onay süreci p.tesiye kaldı sizce bir sıkıntı çıkar mı??

 24. Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı?

 25. merhaba okul müduru onaylarken belgeleri taratırken sadece alti fotoğraf ýukleniyor ama eşimin sigortasi baya fazla sigorta dökümü sayfa sayısı çok fazla ne yapmalı bu durumda.

   • Merhabalar Benimde aynı durum oldu
    Belgelerin hepsini yükleyemediler eksiltmeye gidileceğini söyledi müdür yardımcım
    Ama eksilebilecek hiçbir belge YÖK
    Ne yapılmalı bi bilginiz var mı

 26. merhaba hocam ben bu hafta belediyede sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım başvuru için nasıl bir yol izleyeceğim

 27. merhaba ben bu hafta belediyede sözlemeli mühendis olarak başlayacağım nasıl bir yol izlemem lazım

   • Mebbiste il içi özür grubu tayin isteme sayfası bana açılıyor.Ama eşimin iş yeri adresinde görev yaptığı ilçe açılmıyor.Aynı ilçedeyiz ama ben depo öğretmenim.Benim durumumdaki öğretmenler ne yapacak.tayin isteme hakkımız yoksa sayfa niye açılıyor.

 28. Esim de ben de öğretmeniz ve ikimiz de zorunlu hizmetimizi tamamlamadık.Ben il merkezinde görev yapıyorum.Esim ilçede zorunlu hizmetini yapıyor. İlçede olan esim il merkezine tayin isteyebilir mi.Eğer isteyebilirse zorunlu hizmet görevimiz ne kadar süre ertelenir.

 29. Merhaba, esim memur ayni il, farkli ilcelerdeyiz. Es durumu isteyecegim. Ama kanser tedavisi gordugum icin mart ayina kadar raporum var. Raporluyken ayrilis baslayis nasil oluyor. Bilgi verirseniz cok sevinirim

 30. Merhabalar.Eşimin son 2 yılda sigorta süresi 335 gün görünüyor, aralık ayı sisteme henüz yansımadığı için 360 gün dolmamış görünüyor..Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? SGK’den hizmet dökümü isterken bu durumun belirtilmesini mi istemeliyiz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 31. Merhaba ben tıp fakültesinde 6. Sınıf öğrencisiyim. Bu şubatta eşimin bulunduğu ilde 3. Yılı doluyor. Sigortalı bir işte çalışmıyorum. Bu durumda eş durumu isteyebiliyor muyuz? Ya da bu atamalarda 3. Senesi dolanlar başvuruda bulunabiliyor mu?
  Şimdiden teşekkürler . Kolay gelsin.

  • Merhaba, siz öğrencisiniz eş durumu yapamazsınız. Ancak eşiniz aynı ilde 3 yılını dolduruyorsa Haziran 2018 de il dışı tayin isteyebilir.

 32. Kolay gelsin ben şu an dogum sonrasi ucretsiz izindeyim. Ilçe mem e sorduğumda “atamam gerçekleşirse 5 şubatta görevime donecegim” şeklinde bir dilekce vermem gerektigi söylendi. Benim anlamadigim su : eğer atamam gerçekleşmezse ucretsiz izinim kaldığı yerden devam edecek mi (normalde hazirana kadar izindeyim) yoksa o izin yine de bozuluyor mu? Yine dilekce mi vermek gerekecek

 33. öncelikle iyi akşamlar eşim 21.10.2016 tayinleri ile sözleşmeli öğretmen olarak atandı bu sene adaylık sınavlarına girdi ama sonuçları daha açıklanmadı ben ise askeri personel farklı illerde görev yapmaktayız son çıkan eş tayinlerinde eşim tayin yazabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • İyi akşamlar, eşiniz sözleşmeli öğretmen siz askeri personelsiniz. Yönetmelik değişmediği sürece eşiniz 4 yıl boyunca tayin isteyemez.

   • bildiğim kadarıyla son çıkan khk ile sözleşmenli öğretemler atandıkları illerde 6 yıl kalacaklardı şuan ise 4 yıl diye değiştirildi.4 yıl sonra bnm yanıma tayin istiyebilir mi?

    • Değişiklik yok. 4+2 yıl çalışacaklar. 4 yıl sonra kadroya geçecekler. mazereti varsa tayin isteyebilir. Eğer mazeret yoksa 2 yıl daha orada çalışacaklar.

 34. Eşim özel sektörde İstanbul’da işyeri Fatih te ikametgahı Beyoğlu nda başvuru yaparken ilçe olarak Beyoğlu’nu seçebilir miyim yoksa Fatih mi olması lazım

 35. Merhaba . Eşimle ikimiz aynı ilçede görev yapıyoruz. Ben ilçe merkezi, eşinde aynı ilçenin mahallesinde (eskiden belde olan ) görev yapıyoruz. Bu durumda ilçe merkezine eş durumu yapabilirmiyiz?Teşekkür ederim .

 36. Merhaba,
  Esim norm fazlasi olarak baska bir ilceye atandi fakat henuz kararnamesi cikmadi.es durumu icin son basvuru tarihi olan 8 ocak tarihine yetisememe ihtimali var. Bu durumda yapilabilecek bir sey var mi?

  • Merhaba kararnameye göre istenebilirdi ancak şu anda bir mağduriyet oluşacağa benziyor. Bakanlıktan açıklama gelmesi lazım.

 37. Merhaba eşim İzmir’de DSİ de işçi kadrosunda bende Aydın’a geleli 6ay20 gün oldu eşimin tayini Aydın’a çıktı fakat ilişik kesmedi bu durumda ben tekrar eş durumu ile İzmir’e tayin isteyebilir miyim

 38. Eşim 4 senelik öğretmen, ben komiser yrd olarak 3 ay önce atandım eşim benim yanıma tayin isteyebiliyor mu?

 39. Merhaba hocam ben gaziantepte özel bir şirkette çalışıyorum eşim vanda eşim durumu tayini isteyecek fakat eski çalıştığım işyeri(istanbulda) sigorta yatırmaya devam etmiş yani her ay bana biri gaziantepte diğeri istanbulda olmak üzere 60 gün sigorta yatmış eşimi gaziantepe getirmek için başvuruda bulunacağım hangi sigorta baz alınacak acaba?

 40. Esim daha once bagkurluydu. Simdi ssk. Basvuruda iki secenek var
  1. Son iki yil icerisinde 360 gün
  2. Ssk+diğer 360 gün sigortalı
  Hangisini secmem gerek?

 41. Merhaba eşimin tayini izmire çıktı gelir uzmanı ama ilişik kesmedi atandığı kurum belli . ıslak imzalı mühürlü atama belgesi ile başvuru yapsam sorun olur mu eşim 1 gün de olsa İzmir’de yeni iş yerinde çalışmış olması mı gerekir

 42. Eşimle birlikte aynı ilde görev yapmaktayız.Eşim annesinden ötürü il dışı sağlık özrü başvurusunda bulunacak .Ben eşimle birlikte sağlık özrü başvurusu mu yapmalıyım yoksa eşim öce sağlık özrü başvurusunu yaptıktan sonra aile birlikteliğine bağlı(eş durumu) özür başvurusu mu yapmalıyım ?

  • eşinizle birlikte sağlık özrü başvurusu yapacaksınız yoksa sizin eş durumu Ağustos 2018 e kalır. Şu anda birlikte yapacaksınız.

 43. Merhaba

  Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,

  Şimdi edevlet 331 gün gösteriyor ama ben 360 günümü doldurdum. Bunun sisteme yansıması malesef hemen olmuyor ocağın 15-20’si gibi olacak.

  Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

 44. Merhaba benim zorunlu hizmetimin bitmesine 7ay 10 kadar bir süre kaldı ben şimdi eş durumu istesem zorunlu hizmet olamayan bir yere geçtiğimde beni tekrardan zorunlu hizmete yollarlar mı ? 28 şubat hizmet süresi baz alınmış benim o zaman 6 Aydan az kalmış oluyor zorunlum

 45. Merhaba, eşim öğretmen ve onun bulunduğu ilçede benim görev yapabileceğim bir okul bulunmuyor. Şehrin farklı ilçelerinde görev alabileceğim okullar var ancak başvuruyu sadece eşimin bulunduğu ilçeye yapabiliyoruz görünüyor. Sistem başka ilçe seçtirmiyor. Süreç nasıl işler böyle bir durumda?

  • Merhaba, eşinizin çalıştığı ilçede bir okula gitmek için o ilçeden branşınızdan norm boşalmasını bekleyeceksiniz. Ya da eşiniz sizin çalıştığınız ilçeye başvuru yapacak.

 46. Merhaba 28 şubat itibarı ile zorunlu hizmetim 5ay 20 gün kalmış oluyor eş durumu tayini ile zorunlu hizmet olmayan bir yere geçersem zorunlum tamamlanmış olurmuyummm acaba

   • Sayın hocam ilişiğimi keseceğim tarihte benim zorunlu sürem 5 yıl 5 ay 15 gün gibi bir süre yapıyor o yüzden tekrardan zorunluya gitme durumun olur dedi il milli eğitim bende onlara 28 şubata kadar beni zorunlu görev yerimde çalışmış sayıyorlar mı dedim onu bilemediler

 47. Merhaba benim bir kulağımda devlet hastanesinden alınmış duyma testinde %40 diğer kulağımda %32 işitme kaybım var. Bununla ilgili olarak sağlık kurulu raporu alırsam il içi engelli kısmından başvuru yapabilir miyim?

  • Merhaba mevcut hastalığınızın görev yaptığınız yerde tedavisi mümkün değilse ya da mevcut görev yeriniz söz konusu rahatsızlığınızdan dolayı sağlık açısından tehlike arz ediyorsa resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alacağınız sağlık kurulu raporu ile il içi özür grubu tayini isteyebilirsiniz.

 48. Mrb kızım lisede.velayeti bana ait ama kızım merkezde ben koydeyim ve köy çok uzak hergun gidip gelmek zorundayım acaba kızımın okuduğu yere merkeze özür günü ile tain isteyebilir miyim?

 49. Merhabalar, eşim Türkiye Petrollerinde yani KİT (Kamu iktisadi teşebbüsü) de 3 aydır çalışıyor ve zorunlu hizmeti var 4 yıl. Bende eş durumu yapabiliyor muyum. KİT ler ile ilgili kesin bir bilgi bulamadım da.

 50. 2016 eylül ayında eşim vefat etti. Kendiside öğretmendi. Bu şehirden artık gitmek istiyorum. Özür grubu tayin hakkım var mı? Bilgilendirirseniz minnettar olurum..

  • Başınız sağolsun. Evet tayin hakkınız var. Eşiniz Eylül 2016’da vefat ettiyse siz şimdi ve önümüzdeki ağustos özür grubundan tayin isteyebilirsiniz. Eğer istemezseniz başka hakkınız kalmıyor. Eşi ölenler, eşin ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere tayin isteyebilir.

   • yanlış anlamadıysam vefat tarihi Eylül 2016 ise Eylül 2017 tarihine kadar başvuru kapsamına girer diye düşünüyorum

    • Afedersiniz, bir an Eylül 2017 olarak algıladım. eylül 2016 ise Eylül 2017 zamanına kadar hak verilmektedir. Sonrasında bundan yararlanmak mümkün değil.

 51. Sözleşmelo öğretmene yine bir şey yok avucumuzu yalamaya devam adaletsizlik bu.Biz neden görmezden geliniyoruz sanki başka seçeneğimiz mi vardı.Bizim ailemize ve çoçuklarımıza yazık değil mi?

 52. Merhaba 1. Aşamada başvuruda bulunup istediğimiz okullar açılmamış ise 2. Aşamada başvuru yapmama gibi bir hakkımız var mi? Bunun için herhangi bir iptal dilekçesi vermek gerekir mi yoksa 2. Aşamada tercih yapmamak yeterli olur mu?

 53. Merhaba esımın sıgorta girişi 9 ocak 2017 suan 353 gunu var. 8 ocaka kadar gunlerı doluyor ancak bu daha sısteme yansımamıssa ve sgk dokumunde gorunmuyorsa tayın isteyenılıyor muyum sonucta esım hala calısıyor olacak

 54. Değerli Editör, Eşimden 3 yıl önce boşandık, çocuğun velayeti ayrıldığım eşimde. Hakim hafta sonları, bayramlarda ve yaz tatili 1 ay çocuğumu alma görmemi karara bağladı. Çocuğumun ikameti ile çalıştığım yer arası 950 km ayda bir gidip 1 tam gün kalabiliyorum. Bu durumu daha fazla dramatize etmeden. Bu durum mazeretten sayılır mı? İstekte bulunabilir miyim? Teşekkürler

 55. Iyi akşamlar ben 2017 ağustos ayında il dışı ataması ile il degistirdim aralık ayında da evlendim.esim de 1 hafta önce polis olarak başka bir ilde göreve başladı.bu durumda benim yanına gitmem konusunda bir engel çıkar mi?aile birliği mazeretinin 2.maddesinde 1 yıl çalışma olma zorunluluğu ifadesi.var.bu durum beni etkiler mi.acaba

 56. Eşim ilk defa 3 ocak 2017de özel sektörde çalışmaya başladı. Raporlu olduğu günlerin sigorta primi yatmamış. Borçlanma demişsiniz. Borclanma askerlikte oluyor diye duymuştum. Eşim askerliğini yüksek lisanstan dolayi henüz yapmadı. 3 ocak 2017- 8 ocak 2018 arası 358 gün olacak. Ne yapmamı önerirsiniz? Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

 57. Merhabalar ilk kez tayin istemeye çalışacağım. Eşim 3 ocak 2017 tarihinde işe başlamıştı. 8 ocak 2018 itibariyle sigortalı olduğu gün sayısı 358 olacak. Tayin isteyebilir miyim?

  • Merhaba, daha öncesinden sigorta yok mu? 8 Ocak 2016 ile 3 Ocak 2017 arasında sigorta varsa geçerli olur. Eğer sigorta yoksa borçlanma yapabilir.

 58. Merhabalar ben öğretmenim eşim yan dal uzmani doktor ve atama bekliyor.5 ocakta gideceği il belli olacak.8 ocakta bizim es durumu başvuruları son buluyor.bu süre içerisinde görevden ayrılma ve başlama yapması imkansız görünüyor(6 ve 7si haftasonu) sadece atama kararını gösterir çıktı ile başvuru yapabilirmiyim.yapamazsın ağustos beklemek zorunda kalacagim çünkü

  • 5 Ocak tarihinde eşinizin atama kararı çıkmış olacak mı? Bunla ilgili resmi bir evrak varsa buna dayanarak başvuru yapabilirsiniz.

 59. Mahkeme devam ederken can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda bulunabilir miyim? Mahkemenin bitmesi şartı var mı? Ayrıca ilçe ve il MEM başvuruyu Tededebilir mi? Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim.

 60. Arkadaşlar öncelikle yeni yiliniz kutlu olsun. Ben şu an askerdeyim ve nasip olursa 2. Donem göreve başlayacağım. Fakat askerde iken eş durumu tayininden yararlanmak istiyorum. Bunun için sanırım 2. Dönem göreve başlayacağını beyan eden bir dilekçe yazmam gerekiyormuş. Konu hakkinda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, evet başvuru yapabilirsiniz. Askerliğiniz ne zaman bitecek? Bununla ilgili bir belge alabilirseniz iyi olur. Bunla birlikte başvuru yapın.

 61. Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev sürelerinin
  veya izinlerinin 5 Şubat 2018 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da
  taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.Bu maddeye göre iznim 28 Şubat’ta bitiyorsa ben bunun 5 Şubat 2018 tarihinde biteceğini nasıl belgelendireceğim şayet atamam olursa 5 Şubat’tan önce göreve başlayacağım diye bir seçenek mi işaretleyeceğim?

  • Hayır, örneğin aylıksız izinde iseniz dilekçe vereceksiniz 5 Şubat öncesi bir günde göreve döneceğinizi belgelendirmiş olacaksınız. Yurt dışında görevde iseniz ve görevinizin 5 Şubat öncesi bittiğine dair bir evrak varsa bu yeterli olacak.

   • Çok teşekkür ederim peki son sorum bu dilekçeyi en son ne zaman vermek gerekiyor.başvuru tarihleri arasında mı vermek gerekiyor yoksa 22 veya 23 Ocak’ta ilişik kesme işlemleri esnasında versek olur mu?

 62. Merhaba eşimin aylıksız izni 28 Şubat’ta bitiyor izni bozdurmadan başvuru yapamaz mı?

  • Merhaba izniniz bozdurmadan başvuru yapar ancak 5 Şubat 2018 tarihine kadar görevine başlayacağını beyan etmek zorunda.

   • Çok teşekkür ederim bu beyanı nasıl yapabilir başvuru esnasında bir kutucuk mu çıkacak yoksa dilekçeyle mi?

 63. Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda savcılıktan alınacak belgede olması gereken belirli bir ibare var mı? Nasıl bir belge almangerek? Adli yargı devam ediyor. Bu durum tayin istemeye engel midir? Teşekkürler

   • Adli yargı mahkeme devam ederken başvuru yapabilir miyim? Yoksa mahkemenin sonuçlanmasını beklememi ister mi? Bu başvuruyu ilçe ya da il MEM red edebilir mi?

 64. Merhaba eşim mersinde sigortalı çalışıyordu. 1 aydır diyarbakırda sigortalı çalışmaya başladı. Yani son 2 yılda 365 gün sigortası var bu durumda diyarbakıra tayin isteyebilir miyim? 1 ay yeterli midir?

   • Sayin editor benim esim atamam olunca seydisehirde tarim sigortali bi is kurmustu ancak simdi antalyada sigortali bir ise baslayacak.geriye donuk olarak seydisehirdeki bu tarim sigoratasi ile 360 gunu saglarsa ben antalyadaki isin devam etmesine istinaden es durumu yapabilir miyim.2019a kadar ertelenmis zorunlu hizmetim de var.

 65. Merhaba. Eşi sgk lı olarak çalışanlardan istenen “Son 2 yılda 360 gün sigortalı olmak ve hala sigortalılığın devam ettiğini gösterir belge” nereden alınıyor acaba?

 66. Merhaba ben su an ayliksiz izindeyim 2015te ilk atama ile atandim fakat halen adayligim kalkmadi.(bu süre icerisinde annelik sebebiyle ücretli ve ucretsiz izinde idim) fakat calistigim sure 1 yili geçti. Anladigim kadari ile tercih yapabilirim fakat şöyle vi sorunum var ben halen izindeyim atama islemleri icin 5 şubatta göreve döndüğüm ve istedigim kuruma atandigim veya atanamadığım takdirde goreve başlamış mi olucagim. Yoksa atama islemlerini hallettikten sonra tekrar izne cikabilir miyim. Ben bu dönemde izin hakkimi kullanmak istiyorum çünkü.
  Teşekkürler…

 67. Merhaba arkadaşlar. Eşim şuan 2018 hazirana kadar ayliksiz izinde.es atamasına başvurabilir mi.4 Şubata kadar göreve başlamak gerekiyor yazınca kılavuzda kafam karıştı. Göreve başlayıp kismet olur da es atamasi olduktan sonra tekrar ayliksiz izin olur mu acaba.

 68. Merhab hocam.2018 Şubat özür gurubu atamasında ağustos ayındaki gibi il emri verilir mi?41.tercih il emri anlamına mı geliyor?Son olarakta yönetmelikte 40 tercihini doldurmayan 41.tercihini yapamaz deniyor.Tercih yapacağım ilde 40 tan az okul açılırsa-örneğin 15-kura ile atanmak istiyorum anlamına gelen 41.tercihi yapabiliyor muyum?

  • Merhaba, il emri ilçe emrinin olup olmayacağını kimse bilemez. O dönemde ataması çıkmayanların mağduriyeti gündeme gelirse verebilirler.

 69. Geçen yıl 30 mart olan hizmet süresinin hesabı bu yıl neden 28 şubat oldu bu nasıl bi haksızlık.13 gün için tayin isteyemiyoruz 1 yılım dolmuyor çok üzgün ve sinirliyim

 70. Bunasıl bi saçmalık anlamadım ya geçen yıl 30 mart olan hizmet süresi bu yıl neden 28 şubat oldu..tayin isteyemiyoruz bir yıl dolmuyormuş 13 gün için hemde kaçırıyoruz

 71. CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

 72. Yeni atandığim yerde göreve 19 ocak 2018 itibari ile başlamak zorundayım. Orada göreve başlamasam bile eşim yine de oraya eş durumu isteyebilir diyorsunuz. 11-17 ocak 2018 arası tercihler yapılacak. Fakat ben 19 ocakta yeni ilçemde calisabilecegim. Yine de atama kararnamesine göre mi okullar açılır.

  • Merhaba, şu anda hemen başlamanız gerekmiyor ancak 5 Şubat 2018 tarihine kadar göreve başlayacağınızı beyan etmek zorundasınız. Atamanız çıkarsa bu tarihte de göreve başlamanız lazım.

  • CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

 73. Sağlık problemim kronik bir hastalık.raporum var fakat son 6 ayda alınmamış raporu yeniletmem lazım mi

 74. Can güvenliği nedeniyle tayin isteyecem bütün iller açılır mı bana ya da herhangi bir yeri seçersem açık durumuna bakılır mı ?

 75. 2017 aralık ayında alan değişikliği ile zihinsel engelliler ogretmenligine geçtim. Yeni geçtiğim kurumda goreve klavuz takvimine gore 19 ocak 2018 tarihinde başlayacağım. Eşim eş durumu isteyecek ama eski ve hala görevde olduğum ilçeye mi özür grubunda bulunacak yoksa yeni atandığim ilçeye mi başvuru yapabilecek.

 76. Sayın editör merhabalar. Eşim Şırnak’ta görev yapmakta. Ben ise Urfa’da… Kim kimin yanına gelebilecek. sadece eşimin benim yanıma tayin istemesi yeterli mi? o ister ben ise Şırnak’ı istemezsem beni zorunlu mu tayin ediyorlar? Bir diğeri eşim Urfa’ya hak kazandı okul ismi yazdı ve onunla beraber birden fazla kişi aynı okulu yazdı…? sonuç neye göre olacak? Çok teşekkür ederim

  • İkinizde kadrolu öğretmen olduğunuz için bir şart yok. İsteyen istediğinin yanına isteyebilir. Eşiniz yanınıza isteyebilir, eşiniz sizin yanınıza isterse zaten siz onun yanına isteyemezsiniz. 1 kişi isteyebilir. Tayin çıkmazsa eski yerinde kalır sizi göndermezler. Eşiniz Urfa’dan A okulunuz yazdıysa aynı okulu toplamda 5 kişi yazdıysa en yüksek hizmet puanı olan atanır. Hizmet puanı önemli.

 77. sözleşmeli öğretmenler yine avucunu yalayacak böyle bir haksizlik yok hesabini ben ve parcaladığınız ailem sandıkta soracağız

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM