DOLAR 5,9174
EURO 6,5680
ALTIN 296,9
BIST 122.620
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Yağışlı

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin Ocak 2018 özür grubu atama yer değiştirme duyurusu yayınlandı. 2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu.

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı
30.12.2017
A+
A-

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu MEB tarafından yayınlanırken ilgili resmi yazı da Valiliklere gönderildi. Resmi yazı Valiliklerden Milli Eğitim Müdürlüklerine oradan da okullara, kurumlara gönderilecek.

2018 YILI OCAK AYI ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Ocak 2018 özür grubu atama duyurusunu yayınlarken eş durumu, sağlık özrü başta olmak üzere özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenler için uyarıda bulundu. Bakanlık yaptığı uyarıda özür grubu yer değiştirme atamasında etken rol oynayacak bilgilerin MEBBİS kayıtlarında güncellenmesini istedi. ogretmenlericin.com olarak bu bilgilerden bazılarının; hizmet puanı, göreve başlama ayrılma tarihleri, hizmet birleştirme, görevlendirme kayıtları, eş ile ilgili bilgiler olduğunu belirtelim.

MEB İKGM tarafından gönderilen resmi yazı;

Ocak 2018 Özür Grubu

Hemen hatırlatalım sözleşmeli öğretmenlere özrü grubundan yer değiştirme hakkı Ocak 2018 özür grubu atama döneminde de verilmedi. Özür grubu atama başvurularını sadece kadrolu öğretmenler yapabilecek. MEB’e bağlı okullarda kadrolu olarak çalışan öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacak.

[haber id=”25101″]
2018 yılı Ocak ayı özür grubu yer değiştirme atama takvimi;

Atama Takvimi

Özür grubu atama başvuru şartlarını taşıyan adaylar birinci aşamada başvuru yapacaklar ve varsa evraklarını teslim edip başvurularını onaylatacaklar. Bu işlemler 2-8 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Birinci aşama başvurusu yapmayan, başvuruyu kaçıran veya başvuru yapıp başvurusu kabul edilmeyenler ikinci aşama başvuruya geçemeyecekler.

İkinci aşamada ise öğretmenler özür grubundan tayin isteyecekleri il ve ilçelerden okul tercihinde bulunacaklar. Özür grubu okul tercih işlemleri 11-17 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Özür grubu atama sonuçları 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı birinci dönem sonunda 19 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak olup öğretmenlerin atama sonuçlarının tebliğ edilmesi ve ilişik kesme işlemleri 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılabilecek.

ÖNEMLİ: Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü yani 8 Ocak 2018 tarihi baz alınacak. Özür grubu atamasında geçerli olacak olan hizmet süresinin hesabında ise 28 Şubat 2018 tarihi esas alınacak.

OCAK 2018 EŞ DURUMU ATAMASI

28 Şubat 2018 tarihi itibari ile bir yıllık çalışma süresini tamamlayan öğretmenler eş durumundan tayin isteyebilecek. Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden belge istenecek olup burada en önemli husus 360 gün sigorta şartı ve çalışıyor olmasıdır.

Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden eş durumunda istenecek belgeler;

a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

NOT: İkisi de öğretmen olan eşlerden özür grubunda evrak, görev yeri belgesi istenmeyecek. Sadece MEBBİS bilgilerinde eş kısmında bilgilerin doğru olduğunu kontrol etmenizde fayda var. Eş bilgileri oraya yansımadıysa okul idaresi tarafından MEBBİS ekranında güncelle butonu ile güncel bilgiler getirilmelidir.

Eşi yurt dışında görevli olan, eşi geçici görevli olanlar, eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar, yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklar. Eşi kamuda başka bir kurumda memur olanlardan eşinin görev yaptığı kurumdan görev yeri belgesi alması gerekmektedir. Eşi askerde olan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

2018 OCAK SAĞLIK ÖZRÜ YER DEĞİŞTİRME

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme döneminde sağlık özrüne dayalı tayin isteyecek öğretmenler alacakları sağlık kurulu raporlarına çok dikkat etmelidirler. Alınacak raporlar son 6 ay içerisinde alınmalıdır.

Diğer ayrıntılı hususları da aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz;

[haber id=”19717″]

ÖNEMLİ: Sağlık durumu mazereti ile yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmen evliyse başvurusunun kabul edilmesi sonrasında eşi de yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek. Yani karı koca aynı dönemde tercihte bulunabilecekler. Eşin diğer özür grubu atama dönemini beklemesine gerek yok.

YURT DIŞINDA, ASKERDE VE AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR

Doğum izninde olan, askerde olan, yurt dışında olan öğretmenler eş durumu, sağlık durumu özür grubu atama başvurusu yapabilirler ancak bu öğretmenler 5 Şubat 2018 tarihine kadar görevine başlayacağını beyan etmek zorundadır. 30 Ocak 2018 tarihinde askerliği bitecek öğretmen başvuru yapabilir, 4 Şubat 2018 tarihinde aylıksız izinden dönecek öğretmen başvuru yapabilir.

2018 OCAK AYI ÖĞRETMENLERİN AİLE BİRLİĞİ, SAĞLIK, CAN GÜVENLİĞİ MAZERETLERİ VE ENGELLİLİK DURUMU İLE DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU TIKLAYINIZ

Özür grubu ile ilgili site mevzuat danışmanı Arif Muzaffer KUL tarafından hazırlanan diğer yazılara ve ilgili haberlere de göz atınız ve yorumlar kısmından sorularınızı sorunuz.

[haber id=”19714″]
[haber id=”16268″]
[haber id=”12277″]

YORUMLAR
 1. bezan dedi ki:

  İyi günler eşim özelde çalışıyor samsunda ama ben giresuna tayin olmak istiyorum .Eş durumu tayinden 1 yada 2 ay önce eşim giresunda sigortalı görünse tayin isteyebilirmiyim giresuna ? Eğer isteyebilirsem ben giresuna geldikten sonra eşim samsunda tekrardan başlarsa sorun olurmu teşekkürler.

 2. hayrettin t. dedi ki:

  Ağustos 2018 de eş durumundan esenyurt ilçesinde bir okula eş durumundan eşim tayin istedi ve halen aynı okuldaçalışıyor. ikamet adresimiz bahçeşehir, işyerim ise bağcılarda(uzman doktor),bu dönemde eş durumundan ikamet ardesimizin olduğu ilçeye eş durumu tayini isteyebilirmiyiz.

 3. Özlem dedi ki:

  Merhabalar , ben sözleşmeli öğretmen olarak yeni atandım evleneceğim
  Ve eşim sadece o ile özel kamu kurumunda görevli o da yeni atandı
  YAni benim çalıştığım yerde o kurum yok yanıma gelemez benim onun yanına tayin isteme gibi bir durumum var mı ?

 4. Talha dedi ki:

  Merhaba nişanlım ve ben yeni atandık ve sözleşmeli öğretmeniz şuan evlensek hemen eş durumu yapabiliyormuyuz yoksa 1 sene evli beklememiz mi gerekiyor

 5. Furkan dedi ki:

  Merhabalar eşim mardin de öğretmen 1 yıl oldu eş durumundan gelmesi için 4 yıl gerektiğini biliyorum ben özel sektörde 4 yıldır çalışmaktayım %45 lık suresiz engelli raporun var sağlık nedeniyle tayin olma şansı olurmu..?

 6. Kerem dedi ki:

  Hocam benim bir sorum olacak.Eşim Muş’a sözleşmeli öğretmen olarak tayin oldu bende devlet memuruyum.Sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi 4+2 bildiğim kadarı ile 4 yıl çlıstıkran sonra kadroya geçiyorlar 2 yıl da kadrolu çalışıyorlar.benim sorum 4 yıl bitirip kadroya geçtikten sonda eş durumundan iller arası tayin istiyebiliyor mu yoksa 6 yılı kesin tamamlamak zorunda mı.

 7. ayşecan dedi ki:

  merhaba, eşim özel sektörde çalışıyor marketleri var. ben öğretmenim. eş durumu tayini mümkün mü? mümkünse 360 gün kesintisiz sigorta gerekli mi?

 8. fatih dedi ki:

  merhaba
  nişanlım 2 senedır urfa da okul öncesi öğretmeni olarak görev yapmakta. ben de 1 aydır kamu kurumunda memur unvan ıle göreve başladım. nikah olsa eş durumu tayininin den yararlanabılır mıyız ? yoksa 360 gün hızmet dökümü şartı kapsar mı

 9. Eda dedi ki:

  Merhabalar eşim özel sektörde çalışıyor, ben öğretmen olarak atandıgımda ne kadar süre sonra eş durumundan atama isteyebilirim. Teşekkür ederim.

 10. Brc dedi ki:

  Merhaba. Ben tekirdagdan il disi ile istanbula gelmek istiyorum. Simdi tercih edecegim okullar avrupa yakasinda olacak. Fakat seneye esimin is durumundan dolayi anadolu yakasina tasinma ihtimalimiz var. Sizce simdi il diyla gelip daha sonra il icini denemek sansi azaltir mi? Yoksa bir sene daha bekleyip il disi yapip tum ilceleri secebilmek daha mi mantikli? Simdiden tesekkur ederim.

 11. hale dedi ki:

  2018 ağustos il dışı eş dueumu atamasında izmir için 40 tercihi öyle böyle doldurup 41. tercihten özrümün bulunduğu ilçede boşkalan kurumlara atanmak istiyorum mu mantıklı yoksa istediğimiz kadar tercih yapıp bırakmak mı?
  41. tercihi istemiyorum dersek il/ilçe emri verirler mi acaba

 12. Aitbt dedi ki:

  Merhabalar. Il ici es durumu atamasi isterken eger esin calistigi ya da ikamet ettigi ilcede herhangi bir okul acilmazsa baska yakin ilcelerdeki okullar tercih edilebiliyor mu? Yoksa tercih hakki olmuyor mu? Simdiden tesekkurler.

 13. Mustapha dedi ki:

  Merhabalar. Eşim de ben de öğretmeniz. Ben haziranda il dışı tayinlerinde büyükşehir olan bir ilin doğu görevi olan bir ilçesine atandım. Şimdi eşime ailr birliği mazeretiyle bulunduğum ile tayin isteyecez. Sorum şu; eşime sadece benim bulunduğum ilçedeki normlar mı açılacak yoksa ildeki tüm normlar mı? Eşime merkezden bir okul yazmayı düşünüyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz

 14. Hacer dedi ki:

  Eşim Beşiktaş ta çalışıyor biz Ümraniye de oturuyoruz ben Ümraniye de çalışıyorum …eş durumu tercihlerinde sadece Beşiktaş mı açılacak adrese bağlı olarak Ümraniye de açılır mı

 15. selahattin dedi ki:

  eşim ile farklı ilçelerde görev yapıyoruz. eş durumu ile tayin isteme hakkımız var mı? (büyükşehirde yaşıyoruz)

 16. Okan dedi ki:

  İyi günler sayın editör annemin ortopedik rahatsızlıkları var ve tedavi görmekte raporu da var özür grubu vasvurabılır mıyım

 17. Okan dedi ki:

  İyi günler sayın editör annemin ortopedik rahatsızlıkları var ve tedavi sürekmek raporumuzda var saglık özründen yararlanabilir miyiz

 18. emrah dedi ki:

  bir önceki sorumda açıklamadım eşim zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladı a iline tercih yapabilir mi?

 19. emrah dedi ki:

  merhaba eşim a ilinden b iline il dışı ile geldi (benim özel sektörde 360 gün sigortalılık sürem var)eşim yeni görevine başladı ancak ben a ilinde eşimin göreve başlamasından sonra bir şirkette işe başladım eşim ağustosta benim çaliştiğım ile yer değiştirme isteyebilir mi?(belgelerimi kuruma vererek istekte bulunabilir mi?)

 20. İrem dedi ki:

  Hocam 10 ağustos itibariyle zorunlu görevimin bitmesine 6 aydan az kalıyor. Atamam olursa 6 aydan az kalma muafiyetini kullanmak istiyorum bu tarih baz alınırken ilişik kesme günüm mü yoksa ilk kez bu sene belirtilen 7 ağustos mu geçerli olacaktır?

 21. Hasan dedi ki:

  Sayin hocam tekrar sormak zorunda kaldim.özür dilerim.ben Edirnenin keşan ilcesinde çalışıyorum.Annem Edirnenin suloglu ilcesinde ikamet ediyor.Anneme edirne devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu aldım.karar kısmında hastanın takibinin uzman medical onkoloji uzmanı olan yerlerde takibi ve tedavisi uygundur diye yazıldı.Onkoloji sadece Edirnede var.bende il sağlık müdürlüğüne raporu ekleyerek dilekçe yazdım. .dilekçede annemin tedavisinin bulunduğum ilçede tedavisinin mumkun olup olmadığını sordum..il sağlık mudurlugunun verdiği cevapta hastanın ikamet ettiğiniz kesanda tedavisi mumkun değildir diye cavap yazdı..sağlık özrü için edirne iline tayin isteyebilirmiyim

  1. Hasan dedi ki:

   İkametgah kafamı karıştırdı. .cevaplarsanız sevinirim

 22. Hasan dedi ki:

  Sayin hocam.Anneme sağlık kurulu raporu aldım.karar kısmında hastanın takibinin uzman medical onkoloji uzmanı olan yerlerde takibi ve tedavisi uygundur diye yazıldı. .bende il sağlık müdürlüğüne raporu ekleyerek dilekçe yazdım. .dilekçede annemin tedavisinin bulunduğum ilçede tedavisinin mumkun olup olmadığını sordum..il sağlık mudurlugunun verdiği cevapta hastanın ikamet ettiğiniz yerde tedavisi mumkun değildir diye cavap yazdı..sağlık özrüne basvurabilirmiyim. .

 23. Hasan dedi ki:

  Sayın editör…Anneme sağlık kurulu raporu aldım. .karar kısmında uzman medikal onkoloji olan yerlerde takibinin ve tedavisinin uygun olduğu yazıldı. .bende il sağlık müdürlüğüne dilekceyle başvurup anemin tedavisinin çalıştığım yerde mümkün olup olmadığını sordum..il sağlık müdürlüğü annenizin tedavisi çalıştığınız yerde mümkün değildir diye cevap yazdı..Sağlık özrüne başvurabilirmiyim.

 24. Hakan kara dedi ki:

  Kolay gelsin hocam.konyadan annem için sağlık kurulu raporu aldım anacak kararda bahsettiğiniz ibaresi yazmadilar ve sadece hali hazirda durum bildirir raporudur yazdılar. O evrakları bulunduğum ilcenin bashekimine gittim durumunuzu anlatan dilekçe yazın bu hastalığın tedavisinı yapacak doktorumuz yoktur diye yazalım dedi. Ama hastanede sağlık kurulu yazısı çıkartacak kadar doktor bile yok. Sadece acil doktoru var. Bashekimin dilekçede verdiği cevap(resmi yazı olacak ama sağlık kurulu olmayacak gibi) ve konyadan aldığım sağlık kurulu raporu ile özür grubuna başvurabilir miyim?

 25. zeliha dedi ki:

  merhaba ben hemşireyim eşim öğretmen ben tayin istedim eşim eş durumu isteyecek.tayinimin çıktığına dair belge(noter onaylı yerleşenler listesi) yeterlimi yoksa atandığım kuruma başlayış yapmam gerekli mi

 26. yusuf dedi ki:

  merhabalar. ısparta ilinde stajyer avukat olarak görev ytapmaktayım. eşim ağrı ilinde ögretmen olarak görev yapmaktadır. 1 ağustos itibari ile stajım sona erecek olup, bu 1 yıllık staj suremı borçlanmam halınde eşim eş durumu sebebiyle ıspartaya tayınını ısteyebilir mi

 27. Kübra dedi ki:

  Merhaba. İkimiz de sınıf öğretmeniyiz ve eşimin Bolu’ya tayini çıktı. Ben de eş durumu ile tayin isteyeceğim ve onu bekliyorum. Ancak Bolu çok az norm açan bir il ve endişeliyim. Bana bütün okullar açık olarak gözükmeyecek sanırım. Bu konuda bilgi verir misiniz?

 28. Ayşe Birlik dedi ki:

  Aydınlattığınız için teşekkürler

 29. Ayşe Birlik dedi ki:

  Merhabalar,
  polis olan eşim istanbul tuzlaya atandı, eş durumu özründen atama talep ettiğimde sadece onun görev yaptığı ilçenin okullarınımı tercih edebilirim diğer ilçelerdeki okullar açılırmı? Tercih ettiğim okullara atanmazsam il emrinemi yoksa eşimin görev yaptığı ilçe emrinemi atamam yapılır?

 30. Emine dedi ki:

  Merhaba, eşimden boşanmak için dilekçe verdigimde özür grubuna dahil oluyor muyum yoksa resmi olarak boşanmış olmam mı gerekiyor? Özür grubu yalnızca ocak ayında mk yapılıyor? Teşekkür ederim

 31. yasemin dedi ki:

  Merhaba ben 8 yıldır istanbulda öğretmenim zorunlu hizmet yılım doldu. esim ise 12 yıldır istanbulda bir noterlikte çalışıyor. ancak temmuz sonu gibi iş değişikliği yapıp sakaryaya gidecek ağustos ayındaki eş durumu atamalardan yararlanabiliyor muyuz?
  yani gidilmek istenen ilde eşin 1 yılı doldurması gibi bir şart var mı?

 32. fatih şahin dedi ki:

  Merhabalar,

  1 Temmuz itibariyle iş yeri değişikliği yapacağım. 1,5 ayda ancak sisteme yansıyor. Bundan dolayı hizmet dökümünde eski iş yerim görünecek. (ve farklı bir şehir). Bu sorun olur mu?
  İşe giriş bildirgem yeterli midir?
  Ayrıca eş durumu için istenen belgelerin ne kadar güncel olması gerekiyor. Yurtdışı görevine gideceğim için önceden toplasam olur mu?

  Teşekkür ederim.

  1. Tuncay dedi ki:

   Merhabalar.. Eşim çayırovada sınıf öğretmeni ben ise dilovasında çalışmakatayım. Sigortam 4 senedir kocaeli ilinde görünmekte. Eşimin İl dışı tayininde istanbul’a tayini çıktı. Aynı zamanda da benim istanbul ofisinde görevim başladı Şirketim benim sigortamı istanbula aldrdığında eşimin beklemesi gereken bir süre varmıdır yoksa eş durumundan tayin isteyebilecek midir.

 33. hüseyin dedi ki:

  merhaba ben düzcede görev yapıyorum esim manisanın salihli ilcesinde özel sigortalı çalısıyor. 365 gunu doldurmadı. Suanki isinden ayrılıp baska ilcede sigortasını tamamlasa iki ilceyede tayin isteyebilir miyim? teşekkürler

 34. kubra dedi ki:

  Merhaba 2017 ağustos es durumu atamasinda eşimden 180 km uzaklikta bir okula geldim su an il ici magduruyum. Ağustostaki ozur grubu atamasinda da tayinim çıkmazsa devletin tayini cikmayanlara verdiği ucretsiz izin hakkından benim de yararlanma imkanim var mi?

 35. Özlem dedi ki:

  Merhaba.manisada öğretmenim.eşimde9senedir burada çalışıyordu.10ay önce işten ayrıldı şimdi 2haftadır Çorum’da merkezde çalışıyor.ağustosta eş durumu isteyebilirmiyim?yada il dışı tayiniyle Çorum ilçesine tayinle şimdi gitsem bu ağustosta eş durumuyla merkeze başvurabilirmiyim?

 36. metin dedi ki:

  Eşim son iki yılda 360 gün sigortalı ancak bunun ilk 4 ayı izmir de son 8 ayı Manisa şehirin de özür atamasında ben Manisa ya tayin isteyebiliyor muyum şimdiden tşkler

 37. Berfin dedi ki:

  Merhaba ,ben diyarbakırın kulp ilçesinde öğretmenim nişanlım il içi ile bu ilçede başka bi okula geçti,benim kadrom ilceye bağlı bir birleştirilmiş köy okulunda ancak ben taşıma merkezli bir okula gorevlenrilirdim. Ağustosta eş durumu ile ilçe merkezine tayin isteyebilecek miyim? Yoksa il dışı tayin isteyip mı eş durumu yapmalıyım?teşekkürler.

 38. Aliii dedi ki:

  Merhabalar eşimle beraber il ici tayine başvurduk ikimizde ilçede görev yapıyorduk eşimin il ici tayini il merkezine yakın bir ilçeye cikti benim ise çıkmadı.ben ağustosta es durumu yapabiliyor muyum bi de sadece eşimin olduğu ilçe mi açılır yoksa il merkezi de açılabiliyor mu? Bu arada büyükşehir degil.

 39. Forestfront dedi ki:

  Eşimle boşanalı 5 ay oluyor. Zorunlu himetimi tamamlamadım ve 1 yıldır bu şehirde çalışıyorum. Boşanma belgem ile başka bir şehire tayin isteyebilir miyim

 40. Özcan dedi ki:

  Merhaba benim eşim öğretmen. Ben samsun da özel bir şirkette 8 senedir sigortalı olarak çalışıyorum. Şimdi istanbul da başka bir şirket ile anlaştım. 10.05.2018 de sigortam yapıldı. Eşimi Ağustos ayı atamalarında yanıma getirebilirmi yim ? Yoksa 360 gün sigorta şartı aynı iş yeri için mi geçerli?

 41. Sevgi dedi ki:

  Merhaba, benim eşim özel sektörde çalışıyor.Ben eş durumundan değil ama özür grubundan tayin talebinde bulunacam.Yazın il içi engel durumu ataması olacak mı acaba? Olursa tahminen ne zaman olur?

 42. mehmet dedi ki:

  Merhabalar benim özel bir şirketim var
  şirketimi başka bir ile taşımayı düşünüyorum 4 yıldır aralıksız bağkur ödemesini yapıyorum eşim öğretmen gideceğim ile eş durumundan yaralanarak gelmesi için öncelikte şube mi açmam gerekiyor veya yeni bir şirket kursam olurmu eşimin durumu belli olmadan mevcut şirketi taşıyamiyorum

 43. elce dedi ki:

  merhaba ben eşimle aynı ilde görev yapıyorum. bulunduğum il büyükşehir degil farklı bir okula tayin isteyebilir miyim acaba.

 44. Hcelik dedi ki:

  Merhaba..Esim özel sektör çalışanı son iki yılda 360 gün sigortalı şartını taşıyor.Esim başka bir şehirde ise başladı.agustos es özrü yönetmeliği yine ocak yönetmeliği gibi tercih hakkı verir mi yoksa değişiklik olur mu??

 45. Sehra dedi ki:

  Merhaba 2015 yılından beri özel sektör de sigorta lıyım nişanlım doguda memur benim nikahtan sonra eş durumdan atama olabilirmi şimdiden teşekkürler

 46. Elcin dedi ki:

  Iyi gunler annem parkinson hastasi 73 engel orani var. Rapor aldim .rapora yazilmasi gereken ozellikle bir ibare var mi?

 47. Elif dedi ki:

  Merhaba, ağustos ayında yapılacak olan eş durumu tayini için en geç kaç gün önceden nikah işlemlerini yapmış olmamız gerekiyor?

 48. Nagihn dedi ki:

  Merhaba. Eşim geçen yıl askerliğini yedek subay olarak yaptı ve sigortası vardı. Askerden gelince de işe girdi şu an sigortalı. İki sigortanın toplamı 360 ı geçiyor ben eş durumu tayini isteyebilir miyim? Kadroluyum.

 49. Gedik dedi ki:

  Sizce bu seçimde 4 yıl mecburi hizmet kanunu değişir mi.

 50. Gedik dedi ki:

  Merhaba nişanlım doğuda sözleşmeli öğretmen.Ben izmirde özel bir şirkette çalışmaktayım çalıştığım şirketin merkezi İstanbul izmirde ki başka bir şirkete taşerön işçi veriyor ben bu kadrodayım nişanlım izmire tayin isteyebilirdi.Teşekkürler

 51. Öznur dedi ki:

  Merhaba. Annemin tansiyon, astım ve kolesterol gibi kroniklesen hastalıklarından dolayı raporları var.Saglik özründen tayin isteyebilir miyim bu nedenle?

 52. Yunus dedi ki:

  Merhaba benim kız arkadaşım urfada öğretmen 2 yıldır çakılı kadroda sanırım ben ise istanbulda inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım evlendiğimizde eş durumundan istanbula gelme olasılığı var mıdır.Veya kaç yıl daha çakılı kadroda kalıp öyle tayin hakkı doğmaktadır.yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

 53. Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar özür durumum eş özür gurubu belgeler güncelmi olmasi lazım suresi varmı teşekkürler

 54. Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar ben istenilen belgeleri 1bucuk ay önceden çıkarttım belgelerin suresi varmı güncelmi olmasi lazim teşekkürler vereceğiniz cevab icin

 55. Eray sahin dedi ki:

  Merhabalar Ben Adıyaman’da öğretmenim eşim adiyaman halk eğitim merkezinde sigortalı olarak çalışmaktadır geriye dönük olarak 470 günlük sigortası bulunuyor haziran ayından itibaren malatya ilinde yine halk eğitim bünyesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayacak Ağustos ayında Malatya’ya eş durumu isteyebilir miyim yoksa orada da 360 gün olayına mi takılırız

 56. hamza dedi ki:

  merhaba nişanlım öğretmen benim sigorta günüm atama için 2 yılda 360 gün dolduramıyorum.geriye dönük 5 ay sigorta yaptırsam ataması yapılabilirmi teşekkürler

 57. Muhammed dedi ki:

  Merhaba.Ben ozel bir bankada 5yildir caliyodum.esim ogretmenden.ozur grubundan es durumundan yararlandik.her yil mart nisan aylarinda is yerimden calistigima dair belge veriyoduk milli egitime.fakat bu yil aralik celp doneminde zorunlu askerluk gorevimi yerine getirmek uzere isten ayrildim.su an askerdeyim.esimden bu yil icin belge istemisler fakat ben askerde oldugum icin bu belgeyi veremedik.ben bagli bulundugum birlikten askerde olduguma dair belge gondericem esime esim rotasyona ugrayacak mi? Ben haziranda gelip tekrar ise basliyacam.bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz nasil bir durumla karsi karsiya kalicaz.acil yardimci olursaniz sevinirim

 58. Burcu dedi ki:

  Hocam ben 3 sene doguda son 2 senedir kocaelinde doğu görevimi yapmaktayım.Yani doğu hizmetim tamamlanmadı ayrıca ohal dönemi olması bu tayin durununa herhangi bir engel teşkil eder mi? Çok teşekkür ederim.

 59. Burcu dedi ki:

  Merhaba, ben öğretmenim nişanlım da mühendis Kocaelinde yaşıyoruz.Temmuzda düğünümüz olacak.Nişanlım aynı firmada kesintisiz 10 senedir çalısıyor.Ama düğünden önce izmirde başka bir firma da işe başlıyacak.Hem il hemde iş değisikliği olacak ve sigortası kesintiye uğrayacak.Ben ağustos döneminde izmir e tayin isteyebiliyor muyum? Yoksa bir sene beklemem mi gerekecek? Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler..

 60. Hüseyin göl dedi ki:

  Merhaba eşim tokatin başka ilçeden benim bulunduğum ilçeye 2017 şubatta eş durumuyla geldi. 3 yıl şartı olmadan eş durumu veya ilçe içi yer değişikliği isteyebilir mi? Okula ilçe merkezine uzak ybo

  1. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ben 18 yıllık ogretmeni m büyükşehir statüsünde ki ilde merkez ilçe de 5 yıldır görev yapmaktaydim. Soruşturma ile gorev yerim başka ilçeye verildi. Es durumundan tayin isteme hakkım nedir. Tesekkurler

 61. Ayşe Özkan dedi ki:

  Sağlık özürü tayın baş vuruşunda tam olarak nasıl bir sağlık raporu alınacak?
  Benim 0/0 47 sağlık özürüm var diye

 62. Süleyman acil dedi ki:

  Ben ekim 2017-2018 tarihlerinde yedek subaylık yaptım 11 ay emeklisandığım var ve şubat 9 itibari ile vergi kaydım başladı veteriner kliniği açtım . Evlenmeyi düşündüğüm kişi ilk atama yerinde bu sene ikinci yılı kadrolu öğretmen . Eş tayini için askerde geçen süremi saydırıp önümüzdeki dönemde nikah kıysak şartları sağlamış olurmuyuz. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Bilgililere dedi ki:

   Bu konuda yardımcı olabilecek yokmu arkadaşlar ?

  2. Bilgililere dedi ki:

   Neden yardım etmiyorsunuz ?

 63. Nuriye dedi ki:

  Ben 41.maddeyi isaretlemedim kocamaaan baska yere atanmak istemiyorum HAYIR yaziyor…niye il emri cikarki anlamis degilim tercih disi atamamalari gerekmiyor mu beni Editör üm…

 64. Nuriye dedi ki:

  Atamam il emrine ozur grubundan cikti.iptalini nasil yapabilirim.tekrar baska bir atamada ayni sehire es durumutayin isteyebilirmiyim

 65. Gülşen dedi ki:

  Eşim Ankarada bugün işe girse (yani 29 ocak 2018 itibari ile) 2019 ocakta eş durumu tayini isteyebilir miyim? Yoksa süreyi kaçırdım mı?

 66. Metin dedi ki:

  Benim annem tedavi görmektedir. Raporumuz Ocak özür grubu atamalarına yetişmedi. Sağlık özrü ve can güvenliği ile ilgili atmaların takvime bağlı olmadığını duydum. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

 67. Fatma dedi ki:

  Kararnameler ne zaman gönderilir ?

 68. ZEYNEP dedi ki:

  İLÇEDE 3 TERCİH YAPIP İLÇE EMRİNE ATANMAK İSTERSEM TAYİNİMİN ÇIKMAMA İHTİMALİ NEDİR

 69. Murat BÜYÜKBALYA dedi ki:

  Merhaba 08.12.2010 tarihinde Çorum Oğuzlar ilçe göreve başladım
  Zorunlu hizmet 7 yıl
  Normal şartlarda 08.12.2017 de bitmesi gereken zorunlu hizmet askere gittiğim için 08.06.2018 de bitiyor
  Eşimden benden dolayı zorunlu hizmeti ertelendi Çorum merkezde zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyor çünkü benden dolayı ertelendi
  Şimdi ben 2018 ocakta eş durumu yaparken 6 yıl 8 ay çalışmış gözüküyorum
  Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kaldığı için merkeze zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okula tayin alabilir miyim
  Yoksa 30 Eylül baz alınmak zorunda mı bu 6 aydan az kalan isteyebilir muhabbeti için

 70. Ahmet dedi ki:

  İkimiz de öğretmeniz eşim farklı bir ilçede ikimizde aynı anda tercih yapabilirmiyiz ben adresten dolayı yazacam

 71. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba özür grubu müracaatında eşim ilde boş kalan yere istiyorum, ben ilçedeki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını işaretlersem nasıl bir sıkıntı olur? Özrün bulunduğu yere atanmak için ikimizin de ilde deki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını mı işaretlemeliyiz? Ayrıca bakanlık il ve ilçe emrine atamayı ilan ederken bunu genellikle başvuru zamanından sonra mı ilan eder? Yoksa 41.tercih bir nevi il-ilçe emri anlamına mı geliyor? Teşekkürler

 72. şirin yaman dedi ki:

  merhaba.benim engelli bir kızım var ve şimdiye kadar benim .çalıştığım okullarda(20 yıllık özel eğitim öğretmeniyim)benim gözetimimde eğitimine devam etti.ancak kadromun bulunduğu okul bu şartları taşımadığından görevlendirmeyle kızımı yerleştirebildiğim evimden 35 km uzakta bir okulda çalışıyorum.özür grubu atamalarda başvuru yaptım ancak tek tercih hakkımı evimin bulunduğu ilçe olarak kullandım ve uygun okul açılmadı.tekrar tayin istemek için özür grubu tayin döneminimi beklemeliyim.

 73. Elif dedi ki:

  Il disi es özründen esimin calistigi ilceye tayin istemek istiyorum.3 okul acik.Diger ilceleri yazmadan bu ilcedeki 3 okulu yazıp 41 den ilçedeki herhangi bir boş yere atanmak istiyorum şıkkını işaretleyebilir miyim. Teşekkür ederim.

 74. Hale dedi ki:

  Merhaba
  İstanbul da mebde 2 yılım doldu.
  Eşim istanbulda özel sektörde Sgk li çalışıyor
  2018 temmuzda Ankarada yine özel sektörde işe baslayacak.
  Ben ağustos 2018 de eş durumu yapabilir miyim?
  Yoksa eşimin Ankara’da 365 günü doldurması mi gerekir
  Teşekkürler

 75. Şeyma dedi ki:

  Özür grubuna başvurum kabul edildi ancak eşimin çalıştığı ilde benim gidebileceğim okul bulunmadığı için tercih yapamazsiniz diyor. Eşimin yanina nasil gidebilirim nasil bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

 76. Hatice dedi ki:

  Tercih ekranı hala gelmedi sizdede aynı problem varmi

 77. Serkan AKPOLAT dedi ki:

  Eşim öğretmen ve benim bulunduğum ile tayin isteyecek. Çalıştığım ilçe ile ikametgahım farklı ilçeler olmakla beraber bağlı bulunduğumuz il büyükşehir. Eşim ikametgah adresimize tayin isteyebilir mi? İsterse sonuçta atama gerçekleşir mi?

 78. Ganim dedi ki:

  Merhaba Bugün atamaların açılması bekleniyordu fakat bir duyuru vs. bulamadık. Bilgisi olan var mı acaba?

 79. aykut dedi ki:

  hocam ben memurum eşim başka ilde öğretmen ancak çalıştığım ilde açık yok ilçeye mi verirler. ilçelerde de açık yoksa tayin çıkmamma durumu olurmu

 80. ayseluysal dedi ki:

  esim baska ilçede,çalışıyor,öğretmen değil,çocuklarımız madur oluyor,ben eşimin olduğu yere değilde evimize bağlı olarak adrese dayalı ilçeye tayin isyebilirmiyim tesekkürler

 81. Bülent dedi ki:

  Sağlık kurulu raporumda epilepsi hastası olduğum ve araç kullanmamın sakıncalı olduğu yazıyor. Okulum ile evim arası 10 km. ya iki minibüs kullanmam ya da aracımla gitmek zorundayım ve okulum ile evim farklı ilçelerde. Bu durumda ulaşımım esnasında olası bir nöbette sağlığım tehlikeye düşecektir. Ancak raporda “bulunduğu yerde görev yapması sağlığını tehlikeye düşecektir” ibaresi yok. Başvuruda bulunduğum taktirde kabul olur mu? Teşekkürler.

 82. Çetin dedi ki:

  Merhabalar. Eşim il içi özür gurubundan tayin isteyecek. Eşim ve ben öğretmeniz. Eşim aynı ilçede köyde ben ise aynı ilçenin bir beldesinde görev yapmaktayım. Eşim benim çalıştığım beldeyi ilk tercih olarak yazacak. Fakat beldede başka bir okul yok. En yakın başka belde 25 km ilçe Merkezi ise 3 km mesafede. Sorum şu eşim bulunduğum belde haricinde ilçe merkezini de yazabilir mi? (Evimiz ilçe merkezinde)

 83. Onur dedi ki:

  TOPLAMDA 19 AY HİZMETİ OLUP ADAYLIĞI KALKIP İLK YIL SONUNDA EŞ ÖZRÜNDEN EŞİN YANINA GELEN ÖĞRETMEN,YENİ KURUMUNDA BİR YILI TAMAMLAMADAN TEKRAR İL İÇİ İSTEYEBİLİR Mİ?

 84. fatma dedi ki:

  merhabe öğretmen değilim ama meb personeliyim 14 Ağustosta 2013 tarihinde göreve başladım yazın tayin isteyebilir miyim çünkü 1 buçuk ay kalıyor 5 yılımın dolmasına yardımcı olursanız sevinirim

 85. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı? Cevap verirseniz sevinirim

 86. Ziyaretçi dedi ki:

  Can güvenliğine bağlı yer değiştirmede adli ve idari makamlardan alınan belgeyi tayinim yapıldıktan sonra her yıl yenilemek gerekiyor mu? Yenilenemezse eski görev yerine mi dönmek zorunda kalırım? Teşekkürler

 87. MİSAFİR dedi ki:

  Ben Ordu ilinde öğretmenim oğlum hasta heyet raporu aldık sürekli kontrol ve izlenim gerekiyor diye. Ordu ilinde ilgili bölümün hekimi yoktur diye il sağlık müdürlüğünden üst yazı aldık. Bu belgelerle başvuru yaptığımızda atanmama durumu olur mu? Sağlık atamalarında hekim yoksa kesin atıyorlar değil mi? En kötü norm fazlası olarak. Başvuru yaparken en alttaki tercihi seçmek zorunda mıyız ? Nereye atarsan ata seçeneğini?
  Teşekkür ederim..

 88. elvan dedi ki:

  Sayın hocam ben iki buçuk senedir Amasya Taşova’da çalışıyorum. Eş durumuyla merkeze gelsem üç yılımı tamamladığım önümüzdeki haziran ayında (haziran 2018) il dışı atamasına başvurabilir miyim.
  Not: Bazı arkadaşlar aynı yıl içinde olduğu için baş vuramazsın diyor. Bazıları il içiyle karıştırıp üç yıl daha çalışman gerekiyor diyor. Cevap verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 89. hasan kılıç dedi ki:

  bu arada eşimde 18 yıllık öğretmen

 90. hasan kılıç dedi ki:

  iyi akşamlar bagkurlu dishekimiyim
  20 yıllık sigortalayım fakat yeni tasindigim ilçede 3 aydır görev yapıyorum eşim aynı ilin başka ilçesinde 7 aydır görev yapıyor . özür tayinil olurmu benim bağkur borcum sorun teşkil edermi teşekkürler

 91. hasan kılıç dedi ki:

  eşim 7 aydır görev yapıyor 14 yıllık öğretmen bende ayni ilin başka ilçesinde serbest dişhekimi yim 3 aydır burdayım 20 yıllık bagkurluyum .. bağkur borcum var . şartlarımız uyar mı eşim yanıma gelsin ıstiyorum

  1. hasan kılıç dedi ki:

   lutfen cevap bekliyorum

 92. ilker dedi ki:

  merhaba hocam , benim eşim izmir de sports international diye bir firma da çalışıyor , şirket merkezi ankara da ve anonim bir şirket , faliyet belgesi ankara ticaret odası ankara adresli , eşimin görev belgesi ise şu tc numaralı kişi …..tarihinden itibaren izmir – mavişehir şubesinde görev yapmaktadır yazıyor , bugün ilçeye teslim edebildim 5 e doğru ve onay süreci p.tesiye kaldı sizce bir sıkıntı çıkar mı??

 93. Cen dedi ki:

  Esim ozel sektorde calisiyor. Suan dogum izninde. Tayin isteyebilir miyim

 94. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı?

 95. melek dedi ki:

  merhaba okul müduru onaylarken belgeleri taratırken sadece alti fotoğraf ýukleniyor ama eşimin sigortasi baya fazla sigorta dökümü sayfa sayısı çok fazla ne yapmalı bu durumda.

 96. harunn dedi ki:

  merhaba hocam ben bu hafta belediyede sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım başvuru için nasıl bir yol izleyeceğim

 97. harunn dedi ki:

  merhaba ben bu hafta belediyede sözlemeli mühendis olarak başlayacağım nasıl bir yol izlemem lazım

 98. aydın dedi ki:

  Depo öğretmenim özür grubu tayin isteyebilir miyim.Eşimle aynı ilçedeyiz.

 99. öğretmen dedi ki:

  Esim de ben de öğretmeniz ve ikimiz de zorunlu hizmetimizi tamamlamadık.Ben il merkezinde görev yapıyorum.Esim ilçede zorunlu hizmetini yapıyor. İlçede olan esim il merkezine tayin isteyebilir mi.Eğer isteyebilirse zorunlu hizmet görevimiz ne kadar süre ertelenir.

 100. Duygu ozdemir dedi ki:

  Merhaba, esim memur ayni il, farkli ilcelerdeyiz. Es durumu isteyecegim. Ama kanser tedavisi gordugum icin mart ayina kadar raporum var. Raporluyken ayrilis baslayis nasil oluyor. Bilgi verirseniz cok sevinirim

 101. Suna dedi ki:

  Merhabalar eşim 4b isteğe bağlı tarım bağkurlu tercih yapabilir miyim

 102. Fatih dedi ki:

  Merhabalar.Eşimin son 2 yılda sigorta süresi 335 gün görünüyor, aralık ayı sisteme henüz yansımadığı için 360 gün dolmamış görünüyor..Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? SGK’den hizmet dökümü isterken bu durumun belirtilmesini mi istemeliyiz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 103. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben tıp fakültesinde 6. Sınıf öğrencisiyim. Bu şubatta eşimin bulunduğu ilde 3. Yılı doluyor. Sigortalı bir işte çalışmıyorum. Bu durumda eş durumu isteyebiliyor muyuz? Ya da bu atamalarda 3. Senesi dolanlar başvuruda bulunabiliyor mu?
  Şimdiden teşekkürler . Kolay gelsin.

 104. kubra dedi ki:

  Kolay gelsin ben şu an dogum sonrasi ucretsiz izindeyim. Ilçe mem e sorduğumda “atamam gerçekleşirse 5 şubatta görevime donecegim” şeklinde bir dilekce vermem gerektigi söylendi. Benim anlamadigim su : eğer atamam gerçekleşmezse ucretsiz izinim kaldığı yerden devam edecek mi (normalde hazirana kadar izindeyim) yoksa o izin yine de bozuluyor mu? Yine dilekce mi vermek gerekecek

 105. hasan dedi ki:

  öncelikle iyi akşamlar eşim 21.10.2016 tayinleri ile sözleşmeli öğretmen olarak atandı bu sene adaylık sınavlarına girdi ama sonuçları daha açıklanmadı ben ise askeri personel farklı illerde görev yapmaktayız son çıkan eş tayinlerinde eşim tayin yazabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 106. Hatice dedi ki:

  Eşim özel sektörde İstanbul’da işyeri Fatih te ikametgahı Beyoğlu nda başvuru yaparken ilçe olarak Beyoğlu’nu seçebilir miyim yoksa Fatih mi olması lazım

 107. Veli dedi ki:

  Merhaba . Eşimle ikimiz aynı ilçede görev yapıyoruz. Ben ilçe merkezi, eşinde aynı ilçenin mahallesinde (eskiden belde olan ) görev yapıyoruz. Bu durumda ilçe merkezine eş durumu yapabilirmiyiz?Teşekkür ederim .

 108. Engin dedi ki:

  Merhaba,
  Esim norm fazlasi olarak baska bir ilceye atandi fakat henuz kararnamesi cikmadi.es durumu icin son basvuru tarihi olan 8 ocak tarihine yetisememe ihtimali var. Bu durumda yapilabilecek bir sey var mi?

 109. Flbl dedi ki:

  Merhaba eşim İzmir’de DSİ de işçi kadrosunda bende Aydın’a geleli 6ay20 gün oldu eşimin tayini Aydın’a çıktı fakat ilişik kesmedi bu durumda ben tekrar eş durumu ile İzmir’e tayin isteyebilir miyim

 110. Cepni dedi ki:

  Eşim 4 senelik öğretmen, ben komiser yrd olarak 3 ay önce atandım eşim benim yanıma tayin isteyebiliyor mu?

 111. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam ben gaziantepte özel bir şirkette çalışıyorum eşim vanda eşim durumu tayini isteyecek fakat eski çalıştığım işyeri(istanbulda) sigorta yatırmaya devam etmiş yani her ay bana biri gaziantepte diğeri istanbulda olmak üzere 60 gün sigorta yatmış eşimi gaziantepe getirmek için başvuruda bulunacağım hangi sigorta baz alınacak acaba?

 112. Kdkdks dedi ki:

  Esim daha once bagkurluydu. Simdi ssk. Basvuruda iki secenek var
  1. Son iki yil icerisinde 360 gün
  2. Ssk+diğer 360 gün sigortalı
  Hangisini secmem gerek?

 113. Deniz dedi ki:

  Merhaba eşimin tayini izmire çıktı gelir uzmanı ama ilişik kesmedi atandığı kurum belli . ıslak imzalı mühürlü atama belgesi ile başvuru yapsam sorun olur mu eşim 1 gün de olsa İzmir’de yeni iş yerinde çalışmış olması mı gerekir

 114. Ahmet dedi ki:

  Eşimle birlikte aynı ilde görev yapmaktayız.Eşim annesinden ötürü il dışı sağlık özrü başvurusunda bulunacak .Ben eşimle birlikte sağlık özrü başvurusu mu yapmalıyım yoksa eşim öce sağlık özrü başvurusunu yaptıktan sonra aile birlikteliğine bağlı(eş durumu) özür başvurusu mu yapmalıyım ?

 115. dorukhan dedi ki:

  Merhaba

  Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,

  Şimdi edevlet 331 gün gösteriyor ama ben 360 günümü doldurdum. Bunun sisteme yansıması malesef hemen olmuyor ocağın 15-20’si gibi olacak.

  Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

 116. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim zorunlu hizmetimin bitmesine 7ay 10 kadar bir süre kaldı ben şimdi eş durumu istesem zorunlu hizmet olamayan bir yere geçtiğimde beni tekrardan zorunlu hizmete yollarlar mı ? 28 şubat hizmet süresi baz alınmış benim o zaman 6 Aydan az kalmış oluyor zorunlum

 117. Ayse dedi ki:

  İyi günler.Ayliksiz izindeyken başvuru yapabiliyor muyuz ?

 118. Cemal dedi ki:

  Merhaba, eşim öğretmen ve onun bulunduğu ilçede benim görev yapabileceğim bir okul bulunmuyor. Şehrin farklı ilçelerinde görev alabileceğim okullar var ancak başvuruyu sadece eşimin bulunduğu ilçeye yapabiliyoruz görünüyor. Sistem başka ilçe seçtirmiyor. Süreç nasıl işler böyle bir durumda?

 119. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 28 şubat itibarı ile zorunlu hizmetim 5ay 20 gün kalmış oluyor eş durumu tayini ile zorunlu hizmet olmayan bir yere geçersem zorunlum tamamlanmış olurmuyummm acaba

 120. Selin dedi ki:

  Merhaba benim bir kulağımda devlet hastanesinden alınmış duyma testinde %40 diğer kulağımda %32 işitme kaybım var. Bununla ilgili olarak sağlık kurulu raporu alırsam il içi engelli kısmından başvuru yapabilir miyim?

 121. Dila dedi ki:

  Mrb kızım lisede.velayeti bana ait ama kızım merkezde ben koydeyim ve köy çok uzak hergun gidip gelmek zorundayım acaba kızımın okuduğu yere merkeze özür günü ile tain isteyebilir miyim?

 122. özge dedi ki:

  Merhabalar, eşim Türkiye Petrollerinde yani KİT (Kamu iktisadi teşebbüsü) de 3 aydır çalışıyor ve zorunlu hizmeti var 4 yıl. Bende eş durumu yapabiliyor muyum. KİT ler ile ilgili kesin bir bilgi bulamadım da.

 123. Yigit dedi ki:

  2016 eylül ayında eşim vefat etti. Kendiside öğretmendi. Bu şehirden artık gitmek istiyorum. Özür grubu tayin hakkım var mı? Bilgilendirirseniz minnettar olurum..

 124. Merve Dagci dedi ki:

  Sözleşmelo öğretmene yine bir şey yok avucumuzu yalamaya devam adaletsizlik bu.Biz neden görmezden geliniyoruz sanki başka seçeneğimiz mi vardı.Bizim ailemize ve çoçuklarımıza yazık değil mi?

 125. Selver kaya dedi ki:

  Merhaba 1. Aşamada başvuruda bulunup istediğimiz okullar açılmamış ise 2. Aşamada başvuru yapmama gibi bir hakkımız var mi? Bunun için herhangi bir iptal dilekçesi vermek gerekir mi yoksa 2. Aşamada tercih yapmamak yeterli olur mu?

 126. Fatma dedi ki:

  Merhaba esımın sıgorta girişi 9 ocak 2017 suan 353 gunu var. 8 ocaka kadar gunlerı doluyor ancak bu daha sısteme yansımamıssa ve sgk dokumunde gorunmuyorsa tayın isteyenılıyor muyum sonucta esım hala calısıyor olacak

 127. Ferhat dedi ki:

  Değerli Editör, Eşimden 3 yıl önce boşandık, çocuğun velayeti ayrıldığım eşimde. Hakim hafta sonları, bayramlarda ve yaz tatili 1 ay çocuğumu alma görmemi karara bağladı. Çocuğumun ikameti ile çalıştığım yer arası 950 km ayda bir gidip 1 tam gün kalabiliyorum. Bu durumu daha fazla dramatize etmeden. Bu durum mazeretten sayılır mı? İstekte bulunabilir miyim? Teşekkürler

 128. Ziyaretci dedi ki:

  Iyi akşamlar ben 2017 ağustos ayında il dışı ataması ile il degistirdim aralık ayında da evlendim.esim de 1 hafta önce polis olarak başka bir ilde göreve başladı.bu durumda benim yanına gitmem konusunda bir engel çıkar mi?aile birliği mazeretinin 2.maddesinde 1 yıl çalışma olma zorunluluğu ifadesi.var.bu durum beni etkiler mi.acaba

 129. ekaya dedi ki:

  Eşim ilk defa 3 ocak 2017de özel sektörde çalışmaya başladı. Raporlu olduğu günlerin sigorta primi yatmamış. Borçlanma demişsiniz. Borclanma askerlikte oluyor diye duymuştum. Eşim askerliğini yüksek lisanstan dolayi henüz yapmadı. 3 ocak 2017- 8 ocak 2018 arası 358 gün olacak. Ne yapmamı önerirsiniz? Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

 130. ekaya dedi ki:

  Merhabalar ilk kez tayin istemeye çalışacağım. Eşim 3 ocak 2017 tarihinde işe başlamıştı. 8 ocak 2018 itibariyle sigortalı olduğu gün sayısı 358 olacak. Tayin isteyebilir miyim?

 131. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhabalar ben öğretmenim eşim yan dal uzmani doktor ve atama bekliyor.5 ocakta gideceği il belli olacak.8 ocakta bizim es durumu başvuruları son buluyor.bu süre içerisinde görevden ayrılma ve başlama yapması imkansız görünüyor(6 ve 7si haftasonu) sadece atama kararını gösterir çıktı ile başvuru yapabilirmiyim.yapamazsın ağustos beklemek zorunda kalacagim çünkü

 132. Ziyaretçi dedi ki:

  Mahkeme devam ederken can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda bulunabilir miyim? Mahkemenin bitmesi şartı var mı? Ayrıca ilçe ve il MEM başvuruyu Tededebilir mi? Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim.

 133. Askerogretmen dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle yeni yiliniz kutlu olsun. Ben şu an askerdeyim ve nasip olursa 2. Donem göreve başlayacağım. Fakat askerde iken eş durumu tayininden yararlanmak istiyorum. Bunun için sanırım 2. Dönem göreve başlayacağını beyan eden bir dilekçe yazmam gerekiyormuş. Konu hakkinda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

 134. Fiko dedi ki:

  Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev sürelerinin
  veya izinlerinin 5 Şubat 2018 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da
  taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.Bu maddeye göre iznim 28 Şubat’ta bitiyorsa ben bunun 5 Şubat 2018 tarihinde biteceğini nasıl belgelendireceğim şayet atamam olursa 5 Şubat’tan önce göreve başlayacağım diye bir seçenek mi işaretleyeceğim?

 135. Fiko dedi ki:

  Merhaba eşimin aylıksız izni 28 Şubat’ta bitiyor izni bozdurmadan başvuru yapamaz mı?

 136. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda savcılıktan alınacak belgede olması gereken belirli bir ibare var mı? Nasıl bir belge almangerek? Adli yargı devam ediyor. Bu durum tayin istemeye engel midir? Teşekkürler

 137. Kdkdks dedi ki:

  Merhaba eşim mersinde sigortalı çalışıyordu. 1 aydır diyarbakırda sigortalı çalışmaya başladı. Yani son 2 yılda 365 gün sigortası var bu durumda diyarbakıra tayin isteyebilir miyim? 1 ay yeterli midir?

 138. Bayram dedi ki:

  Merhaba. Eşi sgk lı olarak çalışanlardan istenen “Son 2 yılda 360 gün sigortalı olmak ve hala sigortalılığın devam ettiğini gösterir belge” nereden alınıyor acaba?

 139. arzu alim dedi ki:

  Ben norm fazlası bi öğretmenim.bu il içi yayınlarda başvuruda bulabiliyor muyum

 140. H.yilmaz dedi ki:

  Merhaba ben su an ayliksiz izindeyim 2015te ilk atama ile atandim fakat halen adayligim kalkmadi.(bu süre icerisinde annelik sebebiyle ücretli ve ucretsiz izinde idim) fakat calistigim sure 1 yili geçti. Anladigim kadari ile tercih yapabilirim fakat şöyle vi sorunum var ben halen izindeyim atama islemleri icin 5 şubatta göreve döndüğüm ve istedigim kuruma atandigim veya atanamadığım takdirde goreve başlamış mi olucagim. Yoksa atama islemlerini hallettikten sonra tekrar izne cikabilir miyim. Ben bu dönemde izin hakkimi kullanmak istiyorum çünkü.
  Teşekkürler…

 141. Muhittin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Eşim şuan 2018 hazirana kadar ayliksiz izinde.es atamasına başvurabilir mi.4 Şubata kadar göreve başlamak gerekiyor yazınca kılavuzda kafam karıştı. Göreve başlayıp kismet olur da es atamasi olduktan sonra tekrar ayliksiz izin olur mu acaba.

 142. Adem dedi ki:

  Merhab hocam.2018 Şubat özür gurubu atamasında ağustos ayındaki gibi il emri verilir mi?41.tercih il emri anlamına mı geliyor?Son olarakta yönetmelikte 40 tercihini doldurmayan 41.tercihini yapamaz deniyor.Tercih yapacağım ilde 40 tan az okul açılırsa-örneğin 15-kura ile atanmak istiyorum anlamına gelen 41.tercihi yapabiliyor muyum?

 143. Hilmi Cem dedi ki:

  Geçen yıl 30 mart olan hizmet süresinin hesabı bu yıl neden 28 şubat oldu bu nasıl bi haksızlık.13 gün için tayin isteyemiyoruz 1 yılım dolmuyor çok üzgün ve sinirliyim

 144. Hilmi Cem dedi ki:

  Bunasıl bi saçmalık anlamadım ya geçen yıl 30 mart olan hizmet süresi bu yıl neden 28 şubat oldu..tayin isteyemiyoruz bir yıl dolmuyormuş 13 gün için hemde kaçırıyoruz

 145. Baran dedi ki:

  CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

 146. Ugur dika dedi ki:

  Yeni atandığim yerde göreve 19 ocak 2018 itibari ile başlamak zorundayım. Orada göreve başlamasam bile eşim yine de oraya eş durumu isteyebilir diyorsunuz. 11-17 ocak 2018 arası tercihler yapılacak. Fakat ben 19 ocakta yeni ilçemde calisabilecegim. Yine de atama kararnamesine göre mi okullar açılır.

 147. Umran dedi ki:

  merhaba ben aylıksız izindeyim. eş durumu tayini yapmam için göreve başlamam gerekiyor mu ?

 148. Baran dedi ki:

  Can güvenliği tayini isteyecem. İstediğim ili seçebilir miyim ? Nasıl olacak ?

  1. Baran dedi ki:

   CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

 149. Nevra dedi ki:

  Sağlık problemim kronik bir hastalık.raporum var fakat son 6 ayda alınmamış raporu yeniletmem lazım mi

 150. Baran dedi ki:

  Can güvenliği nedeniyle tayin isteyecem bütün iller açılır mı bana ya da herhangi bir yeri seçersem açık durumuna bakılır mı ?

 151. Ugur dika dedi ki:

  2017 aralık ayında alan değişikliği ile zihinsel engelliler ogretmenligine geçtim. Yeni geçtiğim kurumda goreve klavuz takvimine gore 19 ocak 2018 tarihinde başlayacağım. Eşim eş durumu isteyecek ama eski ve hala görevde olduğum ilçeye mi özür grubunda bulunacak yoksa yeni atandığim ilçeye mi başvuru yapabilecek.

 152. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben tarım kredi de çalışıyorum.ç şıkkında ki belge istenir mi benden.

 153. BİRHE dedi ki:

  Benim engelli bir kardeşim var. Özür gurubuna dahil olmam için nasıl bir yol izlemem gerekir

 154. Salih DEMİR dedi ki:

  Sayın editör merhabalar. Eşim Şırnak’ta görev yapmakta. Ben ise Urfa’da… Kim kimin yanına gelebilecek. sadece eşimin benim yanıma tayin istemesi yeterli mi? o ister ben ise Şırnak’ı istemezsem beni zorunlu mu tayin ediyorlar? Bir diğeri eşim Urfa’ya hak kazandı okul ismi yazdı ve onunla beraber birden fazla kişi aynı okulu yazdı…? sonuç neye göre olacak? Çok teşekkür ederim

 155. elan dedi ki:

  4 OCAKTA NİKAHIM VAR EŞ DURUMU YAPABİLİR MİYİM

 156. seyhan kara dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenler yine avucunu yalayacak böyle bir haksizlik yok hesabini ben ve parcaladığınız ailem sandıkta soracağız

  1. Gülten yayla dedi ki:

   Eşim SSK’lı çalışıyor ben kadrolu öğretmenim.eşim tayin istediğinde bir başka ilçeye ben eş durumundan sadece işinin olduğu ilçe mi açılır?ikamet başka ilçede olsa ikamet ilçede açılır mı ?iş yeri mersin Silifke ilçesi.ikamet Mersin Erdemli ilçesi.sadece Silifke mi açılır yoksa erdemli de açılır mı