DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin Ocak 2018 özür grubu atama yer değiştirme duyurusu yayınlandı. 2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu.

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı
30.12.2017
A+
A-

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu yayınlandı

2018 yılı Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu MEB tarafından yayınlanırken ilgili resmi yazı da Valiliklere gönderildi. Resmi yazı Valiliklerden Milli Eğitim Müdürlüklerine oradan da okullara, kurumlara gönderilecek.

2018 YILI OCAK AYI ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı Ocak 2018 özür grubu atama duyurusunu yayınlarken eş durumu, sağlık özrü başta olmak üzere özür grubundan yer değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenler için uyarıda bulundu. Bakanlık yaptığı uyarıda özür grubu yer değiştirme atamasında etken rol oynayacak bilgilerin MEBBİS kayıtlarında güncellenmesini istedi. ogretmenlericin.com olarak bu bilgilerden bazılarının; hizmet puanı, göreve başlama ayrılma tarihleri, hizmet birleştirme, görevlendirme kayıtları, eş ile ilgili bilgiler olduğunu belirtelim.

MEB İKGM tarafından gönderilen resmi yazı;

Ocak 2018 Özür Grubu

Hemen hatırlatalım sözleşmeli öğretmenlere özrü grubundan yer değiştirme hakkı Ocak 2018 özür grubu atama döneminde de verilmedi. Özür grubu atama başvurularını sadece kadrolu öğretmenler yapabilecek. MEB’e bağlı okullarda kadrolu olarak çalışan öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacak.

[haber id=”25101″]
2018 yılı Ocak ayı özür grubu yer değiştirme atama takvimi;

Atama Takvimi

Özür grubu atama başvuru şartlarını taşıyan adaylar birinci aşamada başvuru yapacaklar ve varsa evraklarını teslim edip başvurularını onaylatacaklar. Bu işlemler 2-8 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Birinci aşama başvurusu yapmayan, başvuruyu kaçıran veya başvuru yapıp başvurusu kabul edilmeyenler ikinci aşama başvuruya geçemeyecekler.

İkinci aşamada ise öğretmenler özür grubundan tayin isteyecekleri il ve ilçelerden okul tercihinde bulunacaklar. Özür grubu okul tercih işlemleri 11-17 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak. Özür grubu atama sonuçları 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı birinci dönem sonunda 19 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak olup öğretmenlerin atama sonuçlarının tebliğ edilmesi ve ilişik kesme işlemleri 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılabilecek.

ÖNEMLİ: Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü yani 8 Ocak 2018 tarihi baz alınacak. Özür grubu atamasında geçerli olacak olan hizmet süresinin hesabında ise 28 Şubat 2018 tarihi esas alınacak.

OCAK 2018 EŞ DURUMU ATAMASI

28 Şubat 2018 tarihi itibari ile bir yıllık çalışma süresini tamamlayan öğretmenler eş durumundan tayin isteyebilecek. Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden belge istenecek olup burada en önemli husus 360 gün sigorta şartı ve çalışıyor olmasıdır.

Eşi sigortalı olarak çalışan öğretmenlerden eş durumunda istenecek belgeler;

a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

NOT: İkisi de öğretmen olan eşlerden özür grubunda evrak, görev yeri belgesi istenmeyecek. Sadece MEBBİS bilgilerinde eş kısmında bilgilerin doğru olduğunu kontrol etmenizde fayda var. Eş bilgileri oraya yansımadıysa okul idaresi tarafından MEBBİS ekranında güncelle butonu ile güncel bilgiler getirilmelidir.

Eşi yurt dışında görevli olan, eşi geçici görevli olanlar, eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar, yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklar. Eşi kamuda başka bir kurumda memur olanlardan eşinin görev yaptığı kurumdan görev yeri belgesi alması gerekmektedir. Eşi askerde olan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

2018 OCAK SAĞLIK ÖZRÜ YER DEĞİŞTİRME

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme döneminde sağlık özrüne dayalı tayin isteyecek öğretmenler alacakları sağlık kurulu raporlarına çok dikkat etmelidirler. Alınacak raporlar son 6 ay içerisinde alınmalıdır.

Diğer ayrıntılı hususları da aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz;

[haber id=”19717″]

ÖNEMLİ: Sağlık durumu mazereti ile yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmen evliyse başvurusunun kabul edilmesi sonrasında eşi de yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek. Yani karı koca aynı dönemde tercihte bulunabilecekler. Eşin diğer özür grubu atama dönemini beklemesine gerek yok.

YURT DIŞINDA, ASKERDE VE AYLIKSIZ İZİNDE OLANLAR

Doğum izninde olan, askerde olan, yurt dışında olan öğretmenler eş durumu, sağlık durumu özür grubu atama başvurusu yapabilirler ancak bu öğretmenler 5 Şubat 2018 tarihine kadar görevine başlayacağını beyan etmek zorundadır. 30 Ocak 2018 tarihinde askerliği bitecek öğretmen başvuru yapabilir, 4 Şubat 2018 tarihinde aylıksız izinden dönecek öğretmen başvuru yapabilir.

2018 OCAK AYI ÖĞRETMENLERİN AİLE BİRLİĞİ, SAĞLIK, CAN GÜVENLİĞİ MAZERETLERİ VE ENGELLİLİK DURUMU İLE DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU TIKLAYINIZ

Özür grubu ile ilgili site mevzuat danışmanı Arif Muzaffer KUL tarafından hazırlanan diğer yazılara ve ilgili haberlere de göz atınız ve yorumlar kısmından sorularınızı sorunuz.

[haber id=”19714″]
[haber id=”16268″]
[haber id=”12277″]

YORUMLAR
 1. bezan dedi ki:

  İyi günler eşim özelde çalışıyor samsunda ama ben giresuna tayin olmak istiyorum .Eş durumu tayinden 1 yada 2 ay önce eşim giresunda sigortalı görünse tayin isteyebilirmiyim giresuna ? Eğer isteyebilirsem ben giresuna geldikten sonra eşim samsunda tekrardan başlarsa sorun olurmu teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Bu sorduğunuz soruda birçok etken var. Siz neredesiniz? Zorunlu hizmetinizi yaptınız mı? Çalıştığınız okul zorunlu hizmet mi? Zorunlu hizmetiniz bitmediyse ne kadar var?

 2. hayrettin t. dedi ki:

  Ağustos 2018 de eş durumundan esenyurt ilçesinde bir okula eş durumundan eşim tayin istedi ve halen aynı okuldaçalışıyor. ikamet adresimiz bahçeşehir, işyerim ise bağcılarda(uzman doktor),bu dönemde eş durumundan ikamet ardesimizin olduğu ilçeye eş durumu tayini isteyebilirmiyiz.

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehirlerde ikamet ya da iş adresine tayin istenenebilir.

 3. Özlem dedi ki:

  Merhabalar , ben sözleşmeli öğretmen olarak yeni atandım evleneceğim
  Ve eşim sadece o ile özel kamu kurumunda görevli o da yeni atandı
  YAni benim çalıştığım yerde o kurum yok yanıma gelemez benim onun yanına tayin isteme gibi bir durumum var mı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin gitme durumunuz söz konusu değil. Mevzuat şu andaki hali ile siz 4 yıl çalıştıktan sonra eşinizin yanına eş durumu isteyebilirsiniz.

 4. Talha dedi ki:

  Merhaba nişanlım ve ben yeni atandık ve sözleşmeli öğretmeniz şuan evlensek hemen eş durumu yapabiliyormuyuz yoksa 1 sene evli beklememiz mi gerekiyor

 5. Furkan dedi ki:

  Merhabalar eşim mardin de öğretmen 1 yıl oldu eş durumundan gelmesi için 4 yıl gerektiğini biliyorum ben özel sektörde 4 yıldır çalışmaktayım %45 lık suresiz engelli raporun var sağlık nedeniyle tayin olma şansı olurmu..?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, engelli raporuna bağlı yer değiştirme olmuyor. Sağlık özrüne bağlı yer değiştirme oluyor, engelli raporu sağlık özrüne dahil değil. Engellilik durumu ayrı sağlık özrü ayrı değerlendiriliyor.

 6. Kerem dedi ki:

  Hocam benim bir sorum olacak.Eşim Muş’a sözleşmeli öğretmen olarak tayin oldu bende devlet memuruyum.Sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi 4+2 bildiğim kadarı ile 4 yıl çlıstıkran sonra kadroya geçiyorlar 2 yıl da kadrolu çalışıyorlar.benim sorum 4 yıl bitirip kadroya geçtikten sonda eş durumundan iller arası tayin istiyebiliyor mu yoksa 6 yılı kesin tamamlamak zorunda mı.

  1. Editör dedi ki:

   4 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçince eş durumu isteyebilirler. İsteğe bağlı iller arası yer değiştirmek için +2 yıl daha çalışılması lazım ancak eş durumunda bu süreye gerek yok.

 7. ayşecan dedi ki:

  merhaba, eşim özel sektörde çalışıyor marketleri var. ben öğretmenim. eş durumu tayini mümkün mü? mümkünse 360 gün kesintisiz sigorta gerekli mi?

 8. fatih dedi ki:

  merhaba
  nişanlım 2 senedır urfa da okul öncesi öğretmeni olarak görev yapmakta. ben de 1 aydır kamu kurumunda memur unvan ıle göreve başladım. nikah olsa eş durumu tayininin den yararlanabılır mıyız ? yoksa 360 gün hızmet dökümü şartı kapsar mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, memurlarda 360 gün sigorta şartına bakılmaz. Eşiniz kadrolu öğretmense yanınıza eş durumu isteyebilir.

 9. Eda dedi ki:

  Merhabalar eşim özel sektörde çalışıyor, ben öğretmen olarak atandıgımda ne kadar süre sonra eş durumundan atama isteyebilirim. Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda bu süre 4 yıl. İlerleyen dönemlerde değişir mi bilemiyoruz. Ancak yürürlükte olan mevzuata göre yeni atanan bir sözleşmeli öğretmen en erken 4 yıl sonra eş durumu isteyebilir.

 10. Brc dedi ki:

  Merhaba. Ben tekirdagdan il disi ile istanbula gelmek istiyorum. Simdi tercih edecegim okullar avrupa yakasinda olacak. Fakat seneye esimin is durumundan dolayi anadolu yakasina tasinma ihtimalimiz var. Sizce simdi il diyla gelip daha sonra il icini denemek sansi azaltir mi? Yoksa bir sene daha bekleyip il disi yapip tum ilceleri secebilmek daha mi mantikli? Simdiden tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubunda il dışı il içi farkı yok. Tüm okullar aynı anda hem il içine hem il dışına açılıyor.

 11. hale dedi ki:

  2018 ağustos il dışı eş dueumu atamasında izmir için 40 tercihi öyle böyle doldurup 41. tercihten özrümün bulunduğu ilçede boşkalan kurumlara atanmak istiyorum mu mantıklı yoksa istediğimiz kadar tercih yapıp bırakmak mı?
  41. tercihi istemiyorum dersek il/ilçe emri verirler mi acaba

  1. Editör dedi ki:

   Mümkün olduğu kadar mantıklı tercih yapın. Sonrasında ise eşinizin çalıştığı ilçede herhangi bir kuruma atanmak istiyorum seçeneğini seçin. İlçe emri verirlerse eşinizin ilçesine atanmış olursunuz.

 12. Aitbt dedi ki:

  Merhabalar. Il ici es durumu atamasi isterken eger esin calistigi ya da ikamet ettigi ilcede herhangi bir okul acilmazsa baska yakin ilcelerdeki okullar tercih edilebiliyor mu? Yoksa tercih hakki olmuyor mu? Simdiden tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, belirttiğiniz gibi açık yoksa başka ilçeler size açılmaz.

 13. Mustapha dedi ki:

  Merhabalar. Eşim de ben de öğretmeniz. Ben haziranda il dışı tayinlerinde büyükşehir olan bir ilin doğu görevi olan bir ilçesine atandım. Şimdi eşime ailr birliği mazeretiyle bulunduğum ile tayin isteyecez. Sorum şu; eşime sadece benim bulunduğum ilçedeki normlar mı açılacak yoksa ildeki tüm normlar mı? Eşime merkezden bir okul yazmayı düşünüyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinize il dışı eş durumundan tüm il geneli açılacak. Merkezden okul yazabilir eğer eşinize sizin ilçenizden farklı merkezde bir okul gelirse sizde bulunduğunuz ilçeden eşinizin olduğu ilçeye Ocak 2019 da tekrar eş durumu yapabilirsiniz.

 14. Hacer dedi ki:

  Eşim Beşiktaş ta çalışıyor biz Ümraniye de oturuyoruz ben Ümraniye de çalışıyorum …eş durumu tercihlerinde sadece Beşiktaş mı açılacak adrese bağlı olarak Ümraniye de açılır mı

  1. Editör dedi ki:

   Siz Ümraniye’de çalışıyorsunuz. Size çalıştığınız ilçe açılmaz.

 15. selahattin dedi ki:

  eşim ile farklı ilçelerde görev yapıyoruz. eş durumu ile tayin isteme hakkımız var mı? (büyükşehirde yaşıyoruz)

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehirde farklı ilçelerde çalıştığınız için eş durumu istersiniz.

 16. Okan dedi ki:

  İyi günler sayın editör annemin ortopedik rahatsızlıkları var ve tedavi görmekte raporu da var özür grubu vasvurabılır mıyım

  1. Editör dedi ki:

   Önceki sorunuzda cevap verildi.

 17. Okan dedi ki:

  İyi günler sayın editör annemin ortopedik rahatsızlıkları var ve tedavi sürekmek raporumuzda var saglık özründen yararlanabilir miyiz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurul raporu alacaksınız. Aldığınız raporda MEB’in istediği ibareler olmalı. Şu yazıya bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/saglik-ozru-atama-basvurusunda-raporda-yer-alacak-ibare-onemli-19717.html

 18. emrah dedi ki:

  bir önceki sorumda açıklamadım eşim zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladı a iline tercih yapabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Tamam buna göre cevaplandı.

 19. emrah dedi ki:

  merhaba eşim a ilinden b iline il dışı ile geldi (benim özel sektörde 360 gün sigortalılık sürem var)eşim yeni görevine başladı ancak ben a ilinde eşimin göreve başlamasından sonra bir şirkette işe başladım eşim ağustosta benim çaliştiğım ile yer değiştirme isteyebilir mi?(belgelerimi kuruma vererek istekte bulunabilir mi?)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba eşiniz il dışı atama ile farklı bir ile atanmış. Tekrar A iline yani eski iline şu anda dönemez. Ocak 2019 eş durumu atamasında dönebilir. Yarın başvurular başlıyor sistemden bir deneme yapın. Çünkü sizin A ilinde çalışmanız il dışı atamadan sonra gerçekleşmiş. 2018 il dışı atama kılavuzu madde 20’de şu ibare var; “İsteğe bağlı olarak iller arasında görev yeri değiştirilen öğretmenlerden eşleri kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışında çalışanlar, atamalarının yapıldığı tarihten sonra oluşan mazeret durumları hariç, aynı atama döneminde ayrıldıkları il’e aile birliği mazeretine bağlı olarak atama başvurusunda bulunamayacaktır.”

 20. İrem dedi ki:

  Hocam 10 ağustos itibariyle zorunlu görevimin bitmesine 6 aydan az kalıyor. Atamam olursa 6 aydan az kalma muafiyetini kullanmak istiyorum bu tarih baz alınırken ilişik kesme günüm mü yoksa ilk kez bu sene belirtilen 7 ağustos mu geçerli olacaktır?

   1. İrem dedi ki:

    Hocam yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Bunlara uyum sağlıyorum sadece bu 6 aydan az kalma hesabı ilişik kesme tarihi mi başvuru son günü dediği 7 ağustos olabilir miçünkü 2 gün eksik olma durumum oluyor?

    1. Editör dedi ki:

     Hizmet süresi olarak baz alınacak. Hizmet süresinde de 7 Ağustos baz alınıyor.

     1. İrem dedi ki:

      Hocam öğretmen fiilen çalıştığı süre zorunlu hizmet olarak sayılır diyor yönetmelikte bu şekilde mağduriyet neden birde eş durumu için 30 eylül baz alınırken bize neden 7 ağustos

 21. Hasan dedi ki:

  Sayin hocam tekrar sormak zorunda kaldim.özür dilerim.ben Edirnenin keşan ilcesinde çalışıyorum.Annem Edirnenin suloglu ilcesinde ikamet ediyor.Anneme edirne devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu aldım.karar kısmında hastanın takibinin uzman medical onkoloji uzmanı olan yerlerde takibi ve tedavisi uygundur diye yazıldı.Onkoloji sadece Edirnede var.bende il sağlık müdürlüğüne raporu ekleyerek dilekçe yazdım. .dilekçede annemin tedavisinin bulunduğum ilçede tedavisinin mumkun olup olmadığını sordum..il sağlık mudurlugunun verdiği cevapta hastanın ikamet ettiğiniz kesanda tedavisi mumkun değildir diye cavap yazdı..sağlık özrü için edirne iline tayin isteyebilirmiyim

  1. Hasan dedi ki:

   İkametgah kafamı karıştırdı. .cevaplarsanız sevinirim

 22. Hasan dedi ki:

  Sayin hocam.Anneme sağlık kurulu raporu aldım.karar kısmında hastanın takibinin uzman medical onkoloji uzmanı olan yerlerde takibi ve tedavisi uygundur diye yazıldı. .bende il sağlık müdürlüğüne raporu ekleyerek dilekçe yazdım. .dilekçede annemin tedavisinin bulunduğum ilçede tedavisinin mumkun olup olmadığını sordum..il sağlık mudurlugunun verdiği cevapta hastanın ikamet ettiğiniz yerde tedavisi mumkun değildir diye cavap yazdı..sağlık özrüne basvurabilirmiyim. .

  1. Editör dedi ki:

   Aldığınız evraklar yeterli, bu evraklarla sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 23. Hasan dedi ki:

  Sayın editör…Anneme sağlık kurulu raporu aldım. .karar kısmında uzman medikal onkoloji olan yerlerde takibinin ve tedavisinin uygun olduğu yazıldı. .bende il sağlık müdürlüğüne dilekceyle başvurup anemin tedavisinin çalıştığım yerde mümkün olup olmadığını sordum..il sağlık müdürlüğü annenizin tedavisi çalıştığınız yerde mümkün değildir diye cevap yazdı..Sağlık özrüne başvurabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Evet başvurabilirsiniz. Bu belgeler yeterli.

 24. Hakan kara dedi ki:

  Kolay gelsin hocam.konyadan annem için sağlık kurulu raporu aldım anacak kararda bahsettiğiniz ibaresi yazmadilar ve sadece hali hazirda durum bildirir raporudur yazdılar. O evrakları bulunduğum ilcenin bashekimine gittim durumunuzu anlatan dilekçe yazın bu hastalığın tedavisinı yapacak doktorumuz yoktur diye yazalım dedi. Ama hastanede sağlık kurulu yazısı çıkartacak kadar doktor bile yok. Sadece acil doktoru var. Bashekimin dilekçede verdiği cevap(resmi yazı olacak ama sağlık kurulu olmayacak gibi) ve konyadan aldığım sağlık kurulu raporu ile özür grubuna başvurabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam bu konunun esnekliği yok. Sağlık raporunda istenen ibareler birebir aynı olmalı.

   1. Hakan kara dedi ki:

    Hocam aslında sormaya çalıştığım şu: istediğim ibaresi yazacak bashekim ancak sağlık kurulundan çıkmayacak o yazı bashekimin resmi yazısında olacak. Bunu kabul eder mi il/ ilçe mem

 25. zeliha dedi ki:

  merhaba ben hemşireyim eşim öğretmen ben tayin istedim eşim eş durumu isteyecek.tayinimin çıktığına dair belge(noter onaylı yerleşenler listesi) yeterlimi yoksa atandığım kuruma başlayış yapmam gerekli mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tayininiz çıktığına dair belge, atama kararnamesi vb yeterlidir. Ama özür grubundan önce başlama yapmanız mümkünse yaparsanız daha iyi olur.

 26. yusuf dedi ki:

  merhabalar. ısparta ilinde stajyer avukat olarak görev ytapmaktayım. eşim ağrı ilinde ögretmen olarak görev yapmaktadır. 1 ağustos itibari ile stajım sona erecek olup, bu 1 yıllık staj suremı borçlanmam halınde eşim eş durumu sebebiyle ıspartaya tayınını ısteyebilir mi

 27. Kübra dedi ki:

  Merhaba. İkimiz de sınıf öğretmeniyiz ve eşimin Bolu’ya tayini çıktı. Ben de eş durumu ile tayin isteyeceğim ve onu bekliyorum. Ancak Bolu çok az norm açan bir il ve endişeliyim. Bana bütün okullar açık olarak gözükmeyecek sanırım. Bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eş durumu atamasında normu boş olan tüm okullar size açılır.

 28. Ayşe Birlik dedi ki:

  Aydınlattığınız için teşekkürler

 29. Ayşe Birlik dedi ki:

  Merhabalar,
  polis olan eşim istanbul tuzlaya atandı, eş durumu özründen atama talep ettiğimde sadece onun görev yaptığı ilçenin okullarınımı tercih edebilirim diğer ilçelerdeki okullar açılırmı? Tercih ettiğim okullara atanmazsam il emrinemi yoksa eşimin görev yaptığı ilçe emrinemi atamam yapılır?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba siz nerede görev yapıyorsunuz? İstanbul’da mı yoksa başka ilde mi?

   1. Ayşe Birlik dedi ki:

    Ben ve eşim adanada görevliyiz

    1. Editör dedi ki:

     Eşiniz İstanbul’da görev yapacak. Siz Ağustos ayında il dışı eş durumu istediğinizde size tüm il geneli açılacak. Siz İstanbul geneli her yeri yazabilirsiniz. Eğer eşinizin olduğu ilçeye herhangi bir okula atanırsanız bir daha eş durumu yapamazsınız. Büyükşehirlerde eşi ile aynı ilçede çalışan öğretmenler artık eş durumu yapamazlar. Eğer eşinizden farklı ilçeye atanırsa bir sonraki eş durumunda tekrar eşinizin ilçesine il içi eş durumu isteyebilirsiniz. İl emri ve ilçe emrine kalacağınızı düşünmüyoruz, İstanbul’a atanırsınız. İl emri ve ilçe emri kura ile oluyor, il emri de olabilir ilçe emri de olabilir.

     1. Ayşe Birlik dedi ki:

      Aydınlattığınız için teşekkürler

 30. Emine dedi ki:

  Merhaba, eşimden boşanmak için dilekçe verdigimde özür grubuna dahil oluyor muyum yoksa resmi olarak boşanmış olmam mı gerekiyor? Özür grubu yalnızca ocak ayında mk yapılıyor? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, boşanma nedeni özür grubu için bir gerekçe değil. Boşanmak üzere de olunsa boşanılmış da olsa MEB özür grubu hakkı vermiyor. Şuradaki yazımıza bakabilirsiniz; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-personel/bosanma-ozru-var-mi-bosanan-ogretmenler-tayin-isteyebilir-mi-31311.html

 31. yasemin dedi ki:

  Merhaba ben 8 yıldır istanbulda öğretmenim zorunlu hizmet yılım doldu. esim ise 12 yıldır istanbulda bir noterlikte çalışıyor. ancak temmuz sonu gibi iş değişikliği yapıp sakaryaya gidecek ağustos ayındaki eş durumu atamalardan yararlanabiliyor muyuz?
  yani gidilmek istenen ilde eşin 1 yılı doldurması gibi bir şart var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, belirttiğiniz gibi bir şart yok. Ağustos ayında eş durumu başvurusu yapabilirsiniz.

 32. fatih şahin dedi ki:

  Merhabalar,

  1 Temmuz itibariyle iş yeri değişikliği yapacağım. 1,5 ayda ancak sisteme yansıyor. Bundan dolayı hizmet dökümünde eski iş yerim görünecek. (ve farklı bir şehir). Bu sorun olur mu?
  İşe giriş bildirgem yeterli midir?
  Ayrıca eş durumu için istenen belgelerin ne kadar güncel olması gerekiyor. Yurtdışı görevine gideceğim için önceden toplasam olur mu?

  Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eş durumu için belgelerin başvurularda alınması gerekir. Günler öncesinden alınan evraklar geçerli olmaz. Yeni iş yerinize ait belgeler ve dökümlerle başvuru yapılabilir.

   1. fatih şahin dedi ki:

    Cevap için teşekkürler. Başvurularda ki kastınız; birinci aşama başvuru tarihlerimi yoksa kılavuz yayınlandıktan sonra mı?
    İlk sorum için yorumlarda bir problem olmaz denilmiş. (yeni iş yerimin döküme düşmesi konusu)
    Peki ben bunu hangi belge ile kanıtlayacağım. Benim bildiğim bir edevletten alınan “hizmet dökümü” var bir de iş yerimin verdiği “işe giriş bildirgesi”

    Şimdiden teşekkürler

    1. Editör dedi ki:

     Evraklar birinci aşamada teslim edilmektedir. Birinci aşama başvuruları sırasında evrakları temin etmeniz gerekiyor. Sigorta prim sürenizde sorun yoksa başvurular sırasında en önemli belge son işe girdiğiniz kurumun size vereceği çalışıyor belgesi olacak. İş yerinden görev yeri belgesi alacaksınız ve belgede sigortanızın yattığı halen orada çalışıyor olduğunuz bilgileri yer alacak. Ayrıca işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge ve 360 gün sigortalı
     hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge almanız lazım.

  2. Tuncay dedi ki:

   Merhabalar.. Eşim çayırovada sınıf öğretmeni ben ise dilovasında çalışmakatayım. Sigortam 4 senedir kocaeli ilinde görünmekte. Eşimin İl dışı tayininde istanbul’a tayini çıktı. Aynı zamanda da benim istanbul ofisinde görevim başladı Şirketim benim sigortamı istanbula aldrdığında eşimin beklemesi gereken bir süre varmıdır yoksa eş durumundan tayin isteyebilecek midir.

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba, anladığımız kadarıyla siz İstanbul’da başka ilçede çalışacaksınız eşiniz de İstanbul’da başka ilçede çalışacak. Siz sigorta durumunu hallederseniz eşiniz Ağustos ayında il içi eş durumu atamasından çalıştığınız ilçeye gelebilir.

 33. hüseyin dedi ki:

  merhaba ben düzcede görev yapıyorum esim manisanın salihli ilcesinde özel sigortalı çalısıyor. 365 gunu doldurmadı. Suanki isinden ayrılıp baska ilcede sigortasını tamamlasa iki ilceyede tayin isteyebilir miyim? teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hocam merhaba. Öncelikle şunu belirtelim, eşiniz Manisa’da nerede çalışıyor olursa olsun siz il dışından eş durumu isteyeceğiniz için size Manisa geneli tüm ilçeler okullar açılır. Eşiniz Ağustos ayında geriye dönük 360 gün sigortasını doldurması gerekiyor. Başka ilçede sigortalı çalışmaya başlayabilir, aynı yerinde devam edebilir vs farketmez.

   1. Hüseyin dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.

 34. kubra dedi ki:

  Merhaba 2017 ağustos es durumu atamasinda eşimden 180 km uzaklikta bir okula geldim su an il ici magduruyum. Ağustostaki ozur grubu atamasinda da tayinim çıkmazsa devletin tayini cikmayanlara verdiği ucretsiz izin hakkından benim de yararlanma imkanim var mi?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında yayınlanacak olan özür grubu atama kılavuzunda bu hususla ilgili madde yer alırsa ayrılabilirsiniz.

   1. kubra dedi ki:

    Normalde böyle bir madde var mi hocam?

    1. Editör dedi ki:

     İl içinde yok hocam il dışında bu hak var. Madde şu şekilde; İller arasında Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri halinde aylıksız izin kullanabilecektir.

 35. Özlem dedi ki:

  Merhaba.manisada öğretmenim.eşimde9senedir burada çalışıyordu.10ay önce işten ayrıldı şimdi 2haftadır Çorum’da merkezde çalışıyor.ağustosta eş durumu isteyebilirmiyim?yada il dışı tayiniyle Çorum ilçesine tayinle şimdi gitsem bu ağustosta eş durumuyla merkeze başvurabilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz Çorum’da çalışmaya başladıysa ve sigorta şartını da sağlıyorsa ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Siz il dışı ile Çorum’un farklı bir ilçesine giderseniz ağustos eş durumunda merkez yazabilirsiniz.

 36. metin dedi ki:

  Eşim son iki yılda 360 gün sigortalı ancak bunun ilk 4 ayı izmir de son 8 ayı Manisa şehirin de özür atamasında ben Manisa ya tayin isteyebiliyor muyum şimdiden tşkler

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz, sigortalar farklı yerlerde yatmış olabilir, son sigorta neredeyse oraya istersiniz.

 37. Berfin dedi ki:

  Merhaba ,ben diyarbakırın kulp ilçesinde öğretmenim nişanlım il içi ile bu ilçede başka bi okula geçti,benim kadrom ilceye bağlı bir birleştirilmiş köy okulunda ancak ben taşıma merkezli bir okula gorevlenrilirdim. Ağustosta eş durumu ile ilçe merkezine tayin isteyebilecek miyim? Yoksa il dışı tayin isteyip mı eş durumu yapmalıyım?teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Diyarbakır belediyesi büyükşehir olduğundan dolayı büyükşehirde aynı ilçede çalışan karı koca öğretmenler eş durumu yapamazlar. Siz şu anda aynı ilçedesiniz, eş durumu yapamazsınız. İl dışı isterseniz aynı ilçeye eş durumu ile Şubat ayında dönebilirsiniz.

 38. Aliii dedi ki:

  Merhabalar eşimle beraber il ici tayine başvurduk ikimizde ilçede görev yapıyorduk eşimin il ici tayini il merkezine yakın bir ilçeye cikti benim ise çıkmadı.ben ağustosta es durumu yapabiliyor muyum bi de sadece eşimin olduğu ilçe mi açılır yoksa il merkezi de açılabiliyor mu? Bu arada büyükşehir degil.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Eşinizin çalıştığı ilçe size açılır.

   1. Aliii dedi ki:

    Peki il merkezi de açılır mi?

 39. Forestfront dedi ki:

  Eşimle boşanalı 5 ay oluyor. Zorunlu himetimi tamamlamadım ve 1 yıldır bu şehirde çalışıyorum. Boşanma belgem ile başka bir şehire tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Boşanma özür grubu için yer değiştirme gerekçesi değil hocam. Boşandığınız için MEB size tayin hakkı vermez. Zorunlu hizmetiniz bitmediyse ve çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse il içi/il dışı atamalarda zorunlu hizmet olan yerlere tayin isteyebilirsiniz.

 40. Özcan dedi ki:

  Merhaba benim eşim öğretmen. Ben samsun da özel bir şirkette 8 senedir sigortalı olarak çalışıyorum. Şimdi istanbul da başka bir şirket ile anlaştım. 10.05.2018 de sigortam yapıldı. Eşimi Ağustos ayı atamalarında yanıma getirebilirmi yim ? Yoksa 360 gün sigorta şartı aynı iş yeri için mi geçerli?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 360 sigorta şartı aynı şirket için geçerli değil. Toplamda 360 aranıyor ve parça parça şirketlerden olabilir. Eşiniz yanınıza tayin isteyebilir.

 41. Sevgi dedi ki:

  Merhaba, benim eşim özel sektörde çalışıyor.Ben eş durumundan değil ama özür grubundan tayin talebinde bulunacam.Yazın il içi engel durumu ataması olacak mı acaba? Olursa tahminen ne zaman olur?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubu atamaları Ağustos ayında yapılacak.

 42. mehmet dedi ki:

  Merhabalar benim özel bir şirketim var
  şirketimi başka bir ile taşımayı düşünüyorum 4 yıldır aralıksız bağkur ödemesini yapıyorum eşim öğretmen gideceğim ile eş durumundan yaralanarak gelmesi için öncelikte şube mi açmam gerekiyor veya yeni bir şirket kursam olurmu eşimin durumu belli olmadan mevcut şirketi taşıyamiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, şirketinizi oraya taşıdığınızda sorun kalmayacaktır. Kılavuzda istenen belgeleri yeni görev yerinize göre hazırlarsınız.

 43. elce dedi ki:

  merhaba ben eşimle aynı ilde görev yapıyorum. bulunduğum il büyükşehir degil farklı bir okula tayin isteyebilir miyim acaba.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizle aynı ilçede misiniz? Farklı ilçelerde misiniz?

 44. Hcelik dedi ki:

  Merhaba..Esim özel sektör çalışanı son iki yılda 360 gün sigortalı şartını taşıyor.Esim başka bir şehirde ise başladı.agustos es özrü yönetmeliği yine ocak yönetmeliği gibi tercih hakkı verir mi yoksa değişiklik olur mu??

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yönetmelikte değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Önceki şartlar geçerli olacaktır.

   1. Hcelik dedi ki:

    Hocam peki eşimin çalıştığı ilde norm olmazsa ben yine tercih yapabilir miyim.

    1. Editör dedi ki:

     Norm olmazsa tercih yapamazsınız. Çünkü tercih ekranında size gözükecek aktif bir tercih olmayacak. Belki muhtemel boşalacak tercihler olabilir. Muhtemel tercih; eşinizin çalıştığı ildeki okullardan özür grubunda birinci aşama başvurusu yapan öğretmenler demektir. Onlardan biri giderse sizde orayı tercih ettiyseniz onun yerine gidersiniz.

     1. Hcelik dedi ki:

      İl/ilce emri de mi çıkmaz hocam açık yoksa??

     2. Editör dedi ki:

      İl ilçe emri için 1 tercih dahi olsa yapmanız lazım.

 45. Sehra dedi ki:

  Merhaba 2015 yılından beri özel sektör de sigorta lıyım nişanlım doguda memur benim nikahtan sonra eş durumdan atama olabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba nişanlınız öğretmen mi?

 46. Elcin dedi ki:

  Iyi gunler annem parkinson hastasi 73 engel orani var. Rapor aldim .rapora yazilmasi gereken ozellikle bir ibare var mi?

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler raporda şu yazması lazım; “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez”. Bu ibare yazmazsa sağlık özrü başvurusu yapamazsınız. Şu konumuzu okuyunuz: https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/saglik-ozru-atama-basvurusunda-raporda-yer-alacak-ibare-onemli-19717.html

 47. Elif dedi ki:

  Merhaba, ağustos ayında yapılacak olan eş durumu tayini için en geç kaç gün önceden nikah işlemlerini yapmış olmamız gerekiyor?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bunun işin şu andaki yönetmeliğe göre şart yok. Başvurulardan birkaç gün önce dahi resmi nikah kıysanız olur. Önemli olan başvuru anında sizin resmi nikahlı olmanız.

   1. Elif dedi ki:

    Çok teşekkürler, kolay gelsin.

 48. Nagihn dedi ki:

  Merhaba. Eşim geçen yıl askerliğini yedek subay olarak yaptı ve sigortası vardı. Askerden gelince de işe girdi şu an sigortalı. İki sigortanın toplamı 360 ı geçiyor ben eş durumu tayini isteyebilir miyim? Kadroluyum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eş durumu Ağustos ayında yapılacak Ağustos 2016 ile Ağustos 2018 arasında 360 gün sigorta tutuyorsa ve başvuru döneminde çalışıyor olursa istersiniz.

 49. Gedik dedi ki:

  Sizce bu seçimde 4 yıl mecburi hizmet kanunu değişir mi.

 50. Gedik dedi ki:

  Merhaba nişanlım doğuda sözleşmeli öğretmen.Ben izmirde özel bir şirkette çalışmaktayım çalıştığım şirketin merkezi İstanbul izmirde ki başka bir şirkete taşerön işçi veriyor ben bu kadrodayım nişanlım izmire tayin isteyebilirdi.Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, nişanlınız sözleşmeli öğretmen olduğundan kadroya geçene kadar eş durumu isteme hakkı yok.

 51. Öznur dedi ki:

  Merhaba. Annemin tansiyon, astım ve kolesterol gibi kroniklesen hastalıklarından dolayı raporları var.Saglik özründen tayin isteyebilir miyim bu nedenle?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba geçmiş olsun. Anneniz içi sağlık kurulu raporu çıkartmanız lazım. Rapor hakkında şu yazımıza bakınız: https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/saglik-ozru-atama-basvurusunda-raporda-yer-alacak-ibare-onemli-19717.html

 52. Yunus dedi ki:

  Merhaba benim kız arkadaşım urfada öğretmen 2 yıldır çakılı kadroda sanırım ben ise istanbulda inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım evlendiğimizde eş durumundan istanbula gelme olasılığı var mıdır.Veya kaç yıl daha çakılı kadroda kalıp öyle tayin hakkı doğmaktadır.yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba “sanırım” diyorsunuz emin misiniz? Eğer dediğiniz gibiyse kız arkadaşınız sözleşmeli öğretmen. Atandığı tarihten itibaren 4 yıl süresince eş durumu tayini isteyemez. 4 yıl dolmadan İstanbul’a tayin başvurusunda bulunma hakkı yok.

 53. Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar özür durumum eş özür gurubu belgeler güncelmi olmasi lazım suresi varmı teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Evet güncel olması lazım. Başvuru zamanında alacaksınız.

 54. Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar ben istenilen belgeleri 1bucuk ay önceden çıkarttım belgelerin suresi varmı güncelmi olmasi lazim teşekkürler vereceğiniz cevab icin

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba özür grubunuz hangisi? Ona göre cevap verelim.

 55. Eray sahin dedi ki:

  Merhabalar Ben Adıyaman’da öğretmenim eşim adiyaman halk eğitim merkezinde sigortalı olarak çalışmaktadır geriye dönük olarak 470 günlük sigortası bulunuyor haziran ayından itibaren malatya ilinde yine halk eğitim bünyesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayacak Ağustos ayında Malatya’ya eş durumu isteyebilir miyim yoksa orada da 360 gün olayına mi takılırız

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çalışılan yerde 360 gün sigorta şartı yok. Toplamda nerede çalışırsa çalışsın, hangi ilde olursa olsun farketmez. Önemli olan eş durumunda çalışıyor olması ve geriye dönük 360 gün sigortasının yatmış olması.

 56. hamza dedi ki:

  merhaba nişanlım öğretmen benim sigorta günüm atama için 2 yılda 360 gün dolduramıyorum.geriye dönük 5 ay sigorta yaptırsam ataması yapılabilirmi teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geriye dönük nasıl 5 ay sigorta yaptıracaksınız?

 57. Muhammed dedi ki:

  Merhaba.Ben ozel bir bankada 5yildir caliyodum.esim ogretmenden.ozur grubundan es durumundan yararlandik.her yil mart nisan aylarinda is yerimden calistigima dair belge veriyoduk milli egitime.fakat bu yil aralik celp doneminde zorunlu askerluk gorevimi yerine getirmek uzere isten ayrildim.su an askerdeyim.esimden bu yil icin belge istemisler fakat ben askerde oldugum icin bu belgeyi veremedik.ben bagli bulundugum birlikten askerde olduguma dair belge gondericem esime esim rotasyona ugrayacak mi? Ben haziranda gelip tekrar ise basliyacam.bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz nasil bir durumla karsi karsiya kalicaz.acil yardimci olursaniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz rotasyona uğramaz. Siz askerdesiniz. Askerlik durum belgesi ve nüfus kayıt örneği ile eşiniz kurumuna başvuracak. Şuradaki yazının sonuna doğru bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-mevzuat/zorunlu-calisma-yukumlusu-ogretmenlerin-zorunlu-hizmet-erteleme-islemleri-28574.html

 58. Burcu dedi ki:

  Hocam ben 3 sene doguda son 2 senedir kocaelinde doğu görevimi yapmaktayım.Yani doğu hizmetim tamamlanmadı ayrıca ohal dönemi olması bu tayin durununa herhangi bir engel teşkil eder mi? Çok teşekkür ederim.

 59. Burcu dedi ki:

  Merhaba, ben öğretmenim nişanlım da mühendis Kocaelinde yaşıyoruz.Temmuzda düğünümüz olacak.Nişanlım aynı firmada kesintisiz 10 senedir çalısıyor.Ama düğünden önce izmirde başka bir firma da işe başlıyacak.Hem il hemde iş değisikliği olacak ve sigortası kesintiye uğrayacak.Ben ağustos döneminde izmir e tayin isteyebiliyor muyum? Yoksa bir sene beklemem mi gerekecek? Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. Sigortanın kesintiye uğraması önemli değil. İzmir’e tayin isteyebilirsiniz sorun olmaz. Ancak atama istenen dönemde eşinizin çalışıyor olması gerekiyor.

   1. Burcu dedi ki:

    Hocam ben 3 sene doguda son 2 senedir kocaelinde doğu görevimi yapmaktayım.Yani doğu hizmetim tamamlanmadı ayrıca ohal dönemi olması bu tayin durununa herhangi bir engel teşkil eder mi? Çok teşekkür ederim.

 60. Hüseyin göl dedi ki:

  Merhaba eşim tokatin başka ilçeden benim bulunduğum ilçeye 2017 şubatta eş durumuyla geldi. 3 yıl şartı olmadan eş durumu veya ilçe içi yer değişikliği isteyebilir mi? Okula ilçe merkezine uzak ybo

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer siz merkezde eşiniz köydeyse/belde eşiniz tekrar eş durumu yapabilir.

   1. Hüseyin göl dedi ki:

    Tokat niksar aysel nadide başar ybo köy diye biliyorum ama tam olarak nereden ogrenebiliriz.

  2. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ben 18 yıllık ogretmeni m büyükşehir statüsünde ki ilde merkez ilçe de 5 yıldır görev yapmaktaydim. Soruşturma ile gorev yerim başka ilçeye verildi. Es durumundan tayin isteme hakkım nedir. Tesekkurler

 61. Ayşe Özkan dedi ki:

  Sağlık özürü tayın baş vuruşunda tam olarak nasıl bir sağlık raporu alınacak?
  Benim 0/0 47 sağlık özürüm var diye

 62. Süleyman acil dedi ki:

  Ben ekim 2017-2018 tarihlerinde yedek subaylık yaptım 11 ay emeklisandığım var ve şubat 9 itibari ile vergi kaydım başladı veteriner kliniği açtım . Evlenmeyi düşündüğüm kişi ilk atama yerinde bu sene ikinci yılı kadrolu öğretmen . Eş tayini için askerde geçen süremi saydırıp önümüzdeki dönemde nikah kıysak şartları sağlamış olurmuyuz. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Bilgililere dedi ki:

   Bu konuda yardımcı olabilecek yokmu arkadaşlar ?

  2. Bilgililere dedi ki:

   Neden yardım etmiyorsunuz ?

 63. Nuriye dedi ki:

  Ben 41.maddeyi isaretlemedim kocamaaan baska yere atanmak istemiyorum HAYIR yaziyor…niye il emri cikarki anlamis degilim tercih disi atamamalari gerekmiyor mu beni Editör üm…

 64. Nuriye dedi ki:

  Atamam il emrine ozur grubundan cikti.iptalini nasil yapabilirim.tekrar baska bir atamada ayni sehire es durumutayin isteyebilirmiyim

 65. Gülşen dedi ki:

  Eşim Ankarada bugün işe girse (yani 29 ocak 2018 itibari ile) 2019 ocakta eş durumu tayini isteyebilir miyim? Yoksa süreyi kaçırdım mı?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz bugün işe girse seneye ocak ayında geriye dönük 360 gün sigortasının olması lazım. Sağlayabilirse sorun yok.

 66. Metin dedi ki:

  Benim annem tedavi görmektedir. Raporumuz Ocak özür grubu atamalarına yetişmedi. Sağlık özrü ve can güvenliği ile ilgili atmaların takvime bağlı olmadığını duydum. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

  1. Editör dedi ki:

   MEB size atama takvimini adres gösterecektir. Ağustos ayında isteyebilirsiniz. Ancak geriye dönük 6 ay süreyi sayıyorlar.

 67. Fatma dedi ki:

  Kararnameler ne zaman gönderilir ?

 68. ZEYNEP dedi ki:

  İLÇEDE 3 TERCİH YAPIP İLÇE EMRİNE ATANMAK İSTERSEM TAYİNİMİN ÇIKMAMA İHTİMALİ NEDİR

 69. Murat BÜYÜKBALYA dedi ki:

  Merhaba 08.12.2010 tarihinde Çorum Oğuzlar ilçe göreve başladım
  Zorunlu hizmet 7 yıl
  Normal şartlarda 08.12.2017 de bitmesi gereken zorunlu hizmet askere gittiğim için 08.06.2018 de bitiyor
  Eşimden benden dolayı zorunlu hizmeti ertelendi Çorum merkezde zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyor çünkü benden dolayı ertelendi
  Şimdi ben 2018 ocakta eş durumu yaparken 6 yıl 8 ay çalışmış gözüküyorum
  Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kaldığı için merkeze zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okula tayin alabilir miyim
  Yoksa 30 Eylül baz alınmak zorunda mı bu 6 aydan az kalan isteyebilir muhabbeti için

 70. Ahmet dedi ki:

  İkimiz de öğretmeniz eşim farklı bir ilçede ikimizde aynı anda tercih yapabilirmiyiz ben adresten dolayı yazacam

  1. Editör dedi ki:

   İkinizde aynı anda nereye tercih yapıyorsunuz? Birinci aşamayı kim onaylattı?

 71. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba özür grubu müracaatında eşim ilde boş kalan yere istiyorum, ben ilçedeki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını işaretlersem nasıl bir sıkıntı olur? Özrün bulunduğu yere atanmak için ikimizin de ilde deki boş kalan yere atanmak istiyorum kısmını mı işaretlemeliyiz? Ayrıca bakanlık il ve ilçe emrine atamayı ilan ederken bunu genellikle başvuru zamanından sonra mı ilan eder? Yoksa 41.tercih bir nevi il-ilçe emri anlamına mı geliyor? Teşekkürler

 72. şirin yaman dedi ki:

  merhaba.benim engelli bir kızım var ve şimdiye kadar benim .çalıştığım okullarda(20 yıllık özel eğitim öğretmeniyim)benim gözetimimde eğitimine devam etti.ancak kadromun bulunduğu okul bu şartları taşımadığından görevlendirmeyle kızımı yerleştirebildiğim evimden 35 km uzakta bir okulda çalışıyorum.özür grubu atamalarda başvuru yaptım ancak tek tercih hakkımı evimin bulunduğu ilçe olarak kullandım ve uygun okul açılmadı.tekrar tayin istemek için özür grubu tayin döneminimi beklemeliyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubu atamanız olmazsa görevlendirme isteyin. Durumu anlatın geçici süre ile yaza kadar sizi görevlendirsinler. Sonrasında yazın tekrar özür grubu başvurusu yaparsınız.

 73. Elif dedi ki:

  Il disi es özründen esimin calistigi ilceye tayin istemek istiyorum.3 okul acik.Diger ilceleri yazmadan bu ilcedeki 3 okulu yazıp 41 den ilçedeki herhangi bir boş yere atanmak istiyorum şıkkını işaretleyebilir miyim. Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, deneyin sistem kabul ederse o şekilde tercih yapmış olursunuz.

   1. emine dedi ki:

    hocam ben de ıl dışı eş durumu yapacağım. Eşimin bulunduğu ilçede 6 tane okul açılmış. sadece 1 tanesi ilçe merkezinde diğerleri köy okulları. ben sadece 1 tercih yapsam olur mu..eğer o tercihim gelmezse ilçe milli eğitim mi beni atar…

    1. Editör dedi ki:

     İl/ilçe emri verme durumu kesin değil, verirlerse 1 tercih yapmanız kâfi.

     1. emine dedi ki:

      hocam tek tercihim gelmezse ne olur…

     2. Editör dedi ki:

      Gelmezse atanamazsınız, sonrasında ilçe/il emri verilirse kura ile ya ilçe emrine ya il emrine atanırsınız.

 74. Hale dedi ki:

  Merhaba
  İstanbul da mebde 2 yılım doldu.
  Eşim istanbulda özel sektörde Sgk li çalışıyor
  2018 temmuzda Ankarada yine özel sektörde işe baslayacak.
  Ben ağustos 2018 de eş durumu yapabilir miyim?
  Yoksa eşimin Ankara’da 365 günü doldurması mi gerekir
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba evet isteyebilirsiniz. Ankara’da 365 şartı yok. Önemli olan son 2 yılda 360 gün sigorta şartı. Bu sigorta süresinin hangi illerde olduğu önemli değil.

 75. Şeyma dedi ki:

  Özür grubuna başvurum kabul edildi ancak eşimin çalıştığı ilde benim gidebileceğim okul bulunmadığı için tercih yapamazsiniz diyor. Eşimin yanina nasil gidebilirim nasil bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda yapacağınız bir şey yok, o ilde branşınıza uygun norm açılmasını bekleyeceksiniz.

 76. Hatice dedi ki:

  Tercih ekranı hala gelmedi sizdede aynı problem varmi

 77. Serkan AKPOLAT dedi ki:

  Eşim öğretmen ve benim bulunduğum ile tayin isteyecek. Çalıştığım ilçe ile ikametgahım farklı ilçeler olmakla beraber bağlı bulunduğumuz il büyükşehir. Eşim ikametgah adresimize tayin isteyebilir mi? İsterse sonuçta atama gerçekleşir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz il dışından eş durumu isteyeceği için tüm ilçeler açık olacak. İstediği ilçeyi yazabilir.

 78. Ganim dedi ki:

  Merhaba Bugün atamaların açılması bekleniyordu fakat bir duyuru vs. bulamadık. Bilgisi olan var mı acaba?

  1. Editör dedi ki:

   MEB konuyla ilgili açıklama yapmadı.

 79. aykut dedi ki:

  hocam ben memurum eşim başka ilde öğretmen ancak çalıştığım ilde açık yok ilçeye mi verirler. ilçelerde de açık yoksa tayin çıkmamma durumu olurmu

 80. ayseluysal dedi ki:

  esim baska ilçede,çalışıyor,öğretmen değil,çocuklarımız madur oluyor,ben eşimin olduğu yere değilde evimize bağlı olarak adrese dayalı ilçeye tayin isyebilirmiyim tesekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehir ise istersiniz, büyükşehir değilse isteyemezsiniz.

 81. Bülent dedi ki:

  Sağlık kurulu raporumda epilepsi hastası olduğum ve araç kullanmamın sakıncalı olduğu yazıyor. Okulum ile evim arası 10 km. ya iki minibüs kullanmam ya da aracımla gitmek zorundayım ve okulum ile evim farklı ilçelerde. Bu durumda ulaşımım esnasında olası bir nöbette sağlığım tehlikeye düşecektir. Ancak raporda “bulunduğu yerde görev yapması sağlığını tehlikeye düşecektir” ibaresi yok. Başvuruda bulunduğum taktirde kabul olur mu? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, maalesef kabul olmaz.

 82. Çetin dedi ki:

  Merhabalar. Eşim il içi özür gurubundan tayin isteyecek. Eşim ve ben öğretmeniz. Eşim aynı ilçede köyde ben ise aynı ilçenin bir beldesinde görev yapmaktayım. Eşim benim çalıştığım beldeyi ilk tercih olarak yazacak. Fakat beldede başka bir okul yok. En yakın başka belde 25 km ilçe Merkezi ise 3 km mesafede. Sorum şu eşim bulunduğum belde haricinde ilçe merkezini de yazabilir mi? (Evimiz ilçe merkezinde)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet eşinize ilçe merkezi de açılır.

   1. Çetin dedi ki:

    Eylülde yapılan eş durumu tayininde eşiniz beldede çalıştığı için sadece beldeler tercih edilebilir gerekçesiyle başvurumuz iptal edildi.(en yakın belde 25 km ilçe merkezi 3 km dememize rağmen il meme derdimizi anlamadık.)

    1. Editör dedi ki:

     Gerekçeleri neymiş, sordunuz mu? Yazılı olarak soracaksınız, verecekleri cevaba istinaden yargıya gideceksiniz.

     1. Çetin dedi ki:

      Gerekçe yönetmelikte yazan aynı ilçenin köy veya beldede görev yapan Öğretmenler, öncelikli olarak eşinin bulunduğu beldeyi yada eşine yakın köy ve beldeyi yazabilir İbaresini gerekçe gösteriyorlar. Bize en yakın köy ve belde 25 km merkez 3 km
      (6 senedir bu yönetmelik aynı şekilde yürürlükte ve 2 sene öncede farklı iki köyde çalışan öğretmen eşlerinin biri eş durumundan Merkezi yazdı ve tayini çıktı. Eylül döneminde de eşi yine köyde çalışan başka öğretmen Merkezi yazdı. Onun tayin başvurusu kabul edildi. Bizimki iptal. Sendikamıza ilettik fakat ilgilenen olmadı. Araştırcaz konuşacağız dediler ama emsaller ve örnekleri anlatmamıza rağmen konuyu geçiştirdiler. (Yetkili sendika) Sonuçta 2 hafta önce sendikadan istifa ettik. Dava olayına Ankara yetkili sendika yardımcı oluruz demesine rağmen ilçemizdeki sendika yöneticileri yardımcı olmadı. Öylece kaldık.

     2. Editör dedi ki:

      Diğer sendikaların temsilcileri ile görüşün. Böyle bir gerekçe olamaz. Hakkınızı yemişler.

     3. Çetin dedi ki:

      Diğer sendika ile (2. Büyük sendika) konuştuk. Aynı durumda eşimle aynı okulda başka sendikalı arkadaşımızda vardı. Onlarda sessiz kaldı maalesef. Bu zamanda hak aramak zor sanırım. Kimse mahkeme işi için (kendi işleri olmadığı) kendini yormuyor.

     4. Editör dedi ki:

      Genel merkezlerin mevzuat kısımlarını arayın. Durumu anlatın. Muhakkak dönüş alırsınız.

     5. Çetin dedi ki:

      Teşekkürler

 83. Onur dedi ki:

  TOPLAMDA 19 AY HİZMETİ OLUP ADAYLIĞI KALKIP İLK YIL SONUNDA EŞ ÖZRÜNDEN EŞİN YANINA GELEN ÖĞRETMEN,YENİ KURUMUNDA BİR YILI TAMAMLAMADAN TEKRAR İL İÇİ İSTEYEBİLİR Mİ?

  1. Editör dedi ki:

   İl içinden kastınız özür grubu il içi mi? Eğer özür grubundan il içi ise evet ister. Ama normal il içi ise okulunda 3 yıl çalışacak.

 84. fatma dedi ki:

  merhabe öğretmen değilim ama meb personeliyim 14 Ağustosta 2013 tarihinde göreve başladım yazın tayin isteyebilir miyim çünkü 1 buçuk ay kalıyor 5 yılımın dolmasına yardımcı olursanız sevinirim

 85. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı? Cevap verirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba evet isteyebilirsiniz.

 86. Ziyaretçi dedi ki:

  Can güvenliğine bağlı yer değiştirmede adli ve idari makamlardan alınan belgeyi tayinim yapıldıktan sonra her yıl yenilemek gerekiyor mu? Yenilenemezse eski görev yerine mi dönmek zorunda kalırım? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hayır yenilenmesine gerek yok. Tayin olduktan sonra o belgenin işi biter, sizin de bir işlem yaptırmanız gerekmez.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 87. MİSAFİR dedi ki:

  Ben Ordu ilinde öğretmenim oğlum hasta heyet raporu aldık sürekli kontrol ve izlenim gerekiyor diye. Ordu ilinde ilgili bölümün hekimi yoktur diye il sağlık müdürlüğünden üst yazı aldık. Bu belgelerle başvuru yaptığımızda atanmama durumu olur mu? Sağlık atamalarında hekim yoksa kesin atıyorlar değil mi? En kötü norm fazlası olarak. Başvuru yaparken en alttaki tercihi seçmek zorunda mıyız ? Nereye atarsan ata seçeneğini?
  Teşekkür ederim..

  1. Editör dedi ki:

   Tamam eğer o ilde tedavisi mümkün değildir diye belge alındıysa tayin istenebilir.

 88. elvan dedi ki:

  Sayın hocam ben iki buçuk senedir Amasya Taşova’da çalışıyorum. Eş durumuyla merkeze gelsem üç yılımı tamamladığım önümüzdeki haziran ayında (haziran 2018) il dışı atamasına başvurabilir miyim.
  Not: Bazı arkadaşlar aynı yıl içinde olduğu için baş vuramazsın diyor. Bazıları il içiyle karıştırıp üç yıl daha çalışman gerekiyor diyor. Cevap verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu diğer sorunuzda cevapladık. İstersiniz sorun yok.

   1. elvan dedi ki:

    hocam ilginize çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   2. hasan kılıç dedi ki:

    hocam ben cevap alamadim

 89. hasan kılıç dedi ki:

  bu arada eşimde 18 yıllık öğretmen

 90. hasan kılıç dedi ki:

  iyi akşamlar bagkurlu dishekimiyim
  20 yıllık sigortalayım fakat yeni tasindigim ilçede 3 aydır görev yapıyorum eşim aynı ilin başka ilçesinde 7 aydır görev yapıyor . özür tayinil olurmu benim bağkur borcum sorun teşkil edermi teşekkürler

 91. hasan kılıç dedi ki:

  eşim 7 aydır görev yapıyor 14 yıllık öğretmen bende ayni ilin başka ilçesinde serbest dişhekimi yim 3 aydır burdayım 20 yıllık bagkurluyum .. bağkur borcum var . şartlarımız uyar mı eşim yanıma gelsin ıstiyorum

  1. hasan kılıç dedi ki:

   lutfen cevap bekliyorum

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba, Bağkur konusunda 2 husus var. Birincisi; 1479 sayılı kanun. Eğer bu kanun kapsamındaysanız son 2 yıl içerisinde 12 ay sigortanız olması lazım. İkincisi; 2926 sayılı kanun. Eğer bu kanun kapsamındaysanız aynı şekilde son 2 yılda 12 ay sigorta şartı var. Bu durumlara uyuyorsanız istersiniz. Bağkur borcunuzdan eş durumu istenip istenmeyeceğini bilemiyoruz.

 92. ilker dedi ki:

  merhaba hocam , benim eşim izmir de sports international diye bir firma da çalışıyor , şirket merkezi ankara da ve anonim bir şirket , faliyet belgesi ankara ticaret odası ankara adresli , eşimin görev belgesi ise şu tc numaralı kişi …..tarihinden itibaren izmir – mavişehir şubesinde görev yapmaktadır yazıyor , bugün ilçeye teslim edebildim 5 e doğru ve onay süreci p.tesiye kaldı sizce bir sıkıntı çıkar mı??

  1. Editör dedi ki:

   Sorun çıkmaz hocam.

 93. Cen dedi ki:

  Esim ozel sektorde calisiyor. Suan dogum izninde. Tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Sigorta şartı tutuyorsa ve görv yeri belgesi verirlerse istersiniz.

 94. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam daha öncede yazdım tam anlaşılmadı heralde ben gaziantepte 300 gün özelde sektörde çalıştım bu hafta belediye de sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen gaziantepe gelmesi için başvuruda bulunabiliyormuyuz? Sözleşmeli içinde gün şartı var mı?

 95. melek dedi ki:

  merhaba okul müduru onaylarken belgeleri taratırken sadece alti fotoğraf ýukleniyor ama eşimin sigortasi baya fazla sigorta dökümü sayfa sayısı çok fazla ne yapmalı bu durumda.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evrakları yüklemeniz lazım. Bir şekilde tüm dökümleri sığdırmanız gerekiyor.

   1. Fatmakeleş dedi ki:

    Merhabalar Benimde aynı durum oldu
    Belgelerin hepsini yükleyemediler eksiltmeye gidileceğini söyledi müdür yardımcım
    Ama eksilebilecek hiçbir belge YÖK
    Ne yapılmalı bi bilginiz var mı

    1. Editör dedi ki:

     İlçe/İL Milli Eğitim ile görüşün. Sonuçta başvurunuzu onlar onaylayacaklar.

 96. harunn dedi ki:

  merhaba hocam ben bu hafta belediyede sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım başvuru için nasıl bir yol izleyeceğim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, anlamadık kusura bakmayın. Tam durumunuz nedir?

   1. Harun dedi ki:

    Hocam ben mühendisim belediyede bu hafta sözleşmeli mühendis olarak başlayacağım eşim vanda öğretmen yanıma gelmesi için başvuru yapabiliyormuyum

    1. Editör dedi ki:

     Siz belirtilen şartları taşıyorsanız eşiniz başvuru yapabilir.

 97. harunn dedi ki:

  merhaba ben bu hafta belediyede sözlemeli mühendis olarak başlayacağım nasıl bir yol izlemem lazım

 98. aydın dedi ki:

  Depo öğretmenim özür grubu tayin isteyebilir miyim.Eşimle aynı ilçedeyiz.

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası öğretmen atamasında tayin isteyebilirsiniz.

   1. aydın dedi ki:

    Mebbiste il içi özür grubu tayin isteme sayfası bana açılıyor.Ama eşimin iş yeri adresinde görev yaptığı ilçe açılmıyor.Aynı ilçedeyiz ama ben depo öğretmenim.Benim durumumdaki öğretmenler ne yapacak.tayin isteme hakkımız yoksa sayfa niye açılıyor.

 99. öğretmen dedi ki:

  Esim de ben de öğretmeniz ve ikimiz de zorunlu hizmetimizi tamamlamadık.Ben il merkezinde görev yapıyorum.Esim ilçede zorunlu hizmetini yapıyor. İlçede olan esim il merkezine tayin isteyebilir mi.Eğer isteyebilirse zorunlu hizmet görevimiz ne kadar süre ertelenir.

 100. Duygu ozdemir dedi ki:

  Merhaba, esim memur ayni il, farkli ilcelerdeyiz. Es durumu isteyecegim. Ama kanser tedavisi gordugum icin mart ayina kadar raporum var. Raporluyken ayrilis baslayis nasil oluyor. Bilgi verirseniz cok sevinirim

 101. Suna dedi ki:

  Merhabalar eşim 4b isteğe bağlı tarım bağkurlu tercih yapabilir miyim

 102. Fatih dedi ki:

  Merhabalar.Eşimin son 2 yılda sigorta süresi 335 gün görünüyor, aralık ayı sisteme henüz yansımadığı için 360 gün dolmamış görünüyor..Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? SGK’den hizmet dökümü isterken bu durumun belirtilmesini mi istemeliyiz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, SGK ile bu durumu görüşün.

 103. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben tıp fakültesinde 6. Sınıf öğrencisiyim. Bu şubatta eşimin bulunduğu ilde 3. Yılı doluyor. Sigortalı bir işte çalışmıyorum. Bu durumda eş durumu isteyebiliyor muyuz? Ya da bu atamalarda 3. Senesi dolanlar başvuruda bulunabiliyor mu?
  Şimdiden teşekkürler . Kolay gelsin.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz öğrencisiniz eş durumu yapamazsınız. Ancak eşiniz aynı ilde 3 yılını dolduruyorsa Haziran 2018 de il dışı tayin isteyebilir.

 104. kubra dedi ki:

  Kolay gelsin ben şu an dogum sonrasi ucretsiz izindeyim. Ilçe mem e sorduğumda “atamam gerçekleşirse 5 şubatta görevime donecegim” şeklinde bir dilekce vermem gerektigi söylendi. Benim anlamadigim su : eğer atamam gerçekleşmezse ucretsiz izinim kaldığı yerden devam edecek mi (normalde hazirana kadar izindeyim) yoksa o izin yine de bozuluyor mu? Yine dilekce mi vermek gerekecek

  1. Editör dedi ki:

   Atamanız gerçekleşmezse göreve başlamayacağınız için izninize devam edersiniz.

 105. hasan dedi ki:

  öncelikle iyi akşamlar eşim 21.10.2016 tayinleri ile sözleşmeli öğretmen olarak atandı bu sene adaylık sınavlarına girdi ama sonuçları daha açıklanmadı ben ise askeri personel farklı illerde görev yapmaktayız son çıkan eş tayinlerinde eşim tayin yazabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İyi akşamlar, eşiniz sözleşmeli öğretmen siz askeri personelsiniz. Yönetmelik değişmediği sürece eşiniz 4 yıl boyunca tayin isteyemez.

   1. hasan dedi ki:

    bildiğim kadarıyla son çıkan khk ile sözleşmenli öğretemler atandıkları illerde 6 yıl kalacaklardı şuan ise 4 yıl diye değiştirildi.4 yıl sonra bnm yanıma tayin istiyebilir mi?

    1. Editör dedi ki:

     Değişiklik yok. 4+2 yıl çalışacaklar. 4 yıl sonra kadroya geçecekler. mazereti varsa tayin isteyebilir. Eğer mazeret yoksa 2 yıl daha orada çalışacaklar.

 106. Hatice dedi ki:

  Eşim özel sektörde İstanbul’da işyeri Fatih te ikametgahı Beyoğlu nda başvuru yaparken ilçe olarak Beyoğlu’nu seçebilir miyim yoksa Fatih mi olması lazım

 107. Veli dedi ki:

  Merhaba . Eşimle ikimiz aynı ilçede görev yapıyoruz. Ben ilçe merkezi, eşinde aynı ilçenin mahallesinde (eskiden belde olan ) görev yapıyoruz. Bu durumda ilçe merkezine eş durumu yapabilirmiyiz?Teşekkür ederim .

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba çalıştığınız yer Büyükşehir mi değil mi?

 108. Engin dedi ki:

  Merhaba,
  Esim norm fazlasi olarak baska bir ilceye atandi fakat henuz kararnamesi cikmadi.es durumu icin son basvuru tarihi olan 8 ocak tarihine yetisememe ihtimali var. Bu durumda yapilabilecek bir sey var mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba kararnameye göre istenebilirdi ancak şu anda bir mağduriyet oluşacağa benziyor. Bakanlıktan açıklama gelmesi lazım.

 109. Flbl dedi ki:

  Merhaba eşim İzmir’de DSİ de işçi kadrosunda bende Aydın’a geleli 6ay20 gün oldu eşimin tayini Aydın’a çıktı fakat ilişik kesmedi bu durumda ben tekrar eş durumu ile İzmir’e tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu yapabilirsiniz.

   1. aykut dedi ki:

    hocam ben memurum eşim başka ilde öğretmen ancak çalıştığım ilde açık yok ilçeye mi verirler. ilçelerde de açık yoksa tayin çıkmamma durumu olurmu

 110. Cepni dedi ki:

  Eşim 4 senelik öğretmen, ben komiser yrd olarak 3 ay önce atandım eşim benim yanıma tayin isteyebiliyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilir.

   1. Cepni dedi ki:

    Ben mesleğe yeni başladım 28 şubatta 1 yıl dolmuş olmalı vesaire diyor anlayamadım. Yani bir sorun yok eşim yanıma tayin isteyebilir doğru mu hocam?

 111. Harun dedi ki:

  Merhaba hocam ben gaziantepte özel bir şirkette çalışıyorum eşim vanda eşim durumu tayini isteyecek fakat eski çalıştığım işyeri(istanbulda) sigorta yatırmaya devam etmiş yani her ay bana biri gaziantepte diğeri istanbulda olmak üzere 60 gün sigorta yatmış eşimi gaziantepe getirmek için başvuruda bulunacağım hangi sigorta baz alınacak acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, G.Antep baz alınacak tabiki.

 112. Kdkdks dedi ki:

  Esim daha once bagkurluydu. Simdi ssk. Basvuruda iki secenek var
  1. Son iki yil icerisinde 360 gün
  2. Ssk+diğer 360 gün sigortalı
  Hangisini secmem gerek?

  1. Editör dedi ki:

   Son 2 yılda tamamen sigortalı ise 1 seçilecek.

 113. Deniz dedi ki:

  Merhaba eşimin tayini izmire çıktı gelir uzmanı ama ilişik kesmedi atandığı kurum belli . ıslak imzalı mühürlü atama belgesi ile başvuru yapsam sorun olur mu eşim 1 gün de olsa İzmir’de yeni iş yerinde çalışmış olması mı gerekir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet o atama belgesine istinaden tayin isteyeceksiniz.

 114. Ahmet dedi ki:

  Eşimle birlikte aynı ilde görev yapmaktayız.Eşim annesinden ötürü il dışı sağlık özrü başvurusunda bulunacak .Ben eşimle birlikte sağlık özrü başvurusu mu yapmalıyım yoksa eşim öce sağlık özrü başvurusunu yaptıktan sonra aile birlikteliğine bağlı(eş durumu) özür başvurusu mu yapmalıyım ?

  1. Editör dedi ki:

   eşinizle birlikte sağlık özrü başvurusu yapacaksınız yoksa sizin eş durumu Ağustos 2018 e kalır. Şu anda birlikte yapacaksınız.

 115. dorukhan dedi ki:

  Merhaba

  Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,

  Şimdi edevlet 331 gün gösteriyor ama ben 360 günümü doldurdum. Bunun sisteme yansıması malesef hemen olmuyor ocağın 15-20’si gibi olacak.

  Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Editör dedi ki:

   Sorun olmaz.

 116. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim zorunlu hizmetimin bitmesine 7ay 10 kadar bir süre kaldı ben şimdi eş durumu istesem zorunlu hizmet olamayan bir yere geçtiğimde beni tekrardan zorunlu hizmete yollarlar mı ? 28 şubat hizmet süresi baz alınmış benim o zaman 6 Aydan az kalmış oluyor zorunlum

  1. Editör dedi ki:

   Gidip göreve başladığınız süre baz alınır.

 117. Ayse dedi ki:

  İyi günler.Ayliksiz izindeyken başvuru yapabiliyor muyuz ?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzun cevabı yazıda var hocam ayrıca sorularda da 3-4 defa cevaplandı. Lütfen göz atınız.

 118. Cemal dedi ki:

  Merhaba, eşim öğretmen ve onun bulunduğu ilçede benim görev yapabileceğim bir okul bulunmuyor. Şehrin farklı ilçelerinde görev alabileceğim okullar var ancak başvuruyu sadece eşimin bulunduğu ilçeye yapabiliyoruz görünüyor. Sistem başka ilçe seçtirmiyor. Süreç nasıl işler böyle bir durumda?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizin çalıştığı ilçede bir okula gitmek için o ilçeden branşınızdan norm boşalmasını bekleyeceksiniz. Ya da eşiniz sizin çalıştığınız ilçeye başvuru yapacak.

 119. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 28 şubat itibarı ile zorunlu hizmetim 5ay 20 gün kalmış oluyor eş durumu tayini ile zorunlu hizmet olmayan bir yere geçersem zorunlum tamamlanmış olurmuyummm acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba zorunlu hizmet olmayan okula giderseniz dediğiniz gibi zorunlu hizmetiniz tamamlanmış olur.

   1. Mustafa dedi ki:

    Sayın hocam ilişiğimi keseceğim tarihte benim zorunlu sürem 5 yıl 5 ay 15 gün gibi bir süre yapıyor o yüzden tekrardan zorunluya gitme durumun olur dedi il milli eğitim bende onlara 28 şubata kadar beni zorunlu görev yerimde çalışmış sayıyorlar mı dedim onu bilemediler

 120. Selin dedi ki:

  Merhaba benim bir kulağımda devlet hastanesinden alınmış duyma testinde %40 diğer kulağımda %32 işitme kaybım var. Bununla ilgili olarak sağlık kurulu raporu alırsam il içi engelli kısmından başvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba mevcut hastalığınızın görev yaptığınız yerde tedavisi mümkün değilse ya da mevcut görev yeriniz söz konusu rahatsızlığınızdan dolayı sağlık açısından tehlike arz ediyorsa resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alacağınız sağlık kurulu raporu ile il içi özür grubu tayini isteyebilirsiniz.

 121. Dila dedi ki:

  Mrb kızım lisede.velayeti bana ait ama kızım merkezde ben koydeyim ve köy çok uzak hergun gidip gelmek zorundayım acaba kızımın okuduğu yere merkeze özür günü ile tain isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, böyle bir özür grubu maalesef yok.

 122. özge dedi ki:

  Merhabalar, eşim Türkiye Petrollerinde yani KİT (Kamu iktisadi teşebbüsü) de 3 aydır çalışıyor ve zorunlu hizmeti var 4 yıl. Bende eş durumu yapabiliyor muyum. KİT ler ile ilgili kesin bir bilgi bulamadım da.

 123. Yigit dedi ki:

  2016 eylül ayında eşim vefat etti. Kendiside öğretmendi. Bu şehirden artık gitmek istiyorum. Özür grubu tayin hakkım var mı? Bilgilendirirseniz minnettar olurum..

  1. Editör dedi ki:

   Başınız sağolsun. Evet tayin hakkınız var. Eşiniz Eylül 2016’da vefat ettiyse siz şimdi ve önümüzdeki ağustos özür grubundan tayin isteyebilirsiniz. Eğer istemezseniz başka hakkınız kalmıyor. Eşi ölenler, eşin ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere tayin isteyebilir.

   1. personel dedi ki:

    yanlış anlamadıysam vefat tarihi Eylül 2016 ise Eylül 2017 tarihine kadar başvuru kapsamına girer diye düşünüyorum

    1. Editör dedi ki:

     Afedersiniz, bir an Eylül 2017 olarak algıladım. eylül 2016 ise Eylül 2017 zamanına kadar hak verilmektedir. Sonrasında bundan yararlanmak mümkün değil.

 124. Merve Dagci dedi ki:

  Sözleşmelo öğretmene yine bir şey yok avucumuzu yalamaya devam adaletsizlik bu.Biz neden görmezden geliniyoruz sanki başka seçeneğimiz mi vardı.Bizim ailemize ve çoçuklarımıza yazık değil mi?

 125. Selver kaya dedi ki:

  Merhaba 1. Aşamada başvuruda bulunup istediğimiz okullar açılmamış ise 2. Aşamada başvuru yapmama gibi bir hakkımız var mi? Bunun için herhangi bir iptal dilekçesi vermek gerekir mi yoksa 2. Aşamada tercih yapmamak yeterli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ikinci aşamada tercih yapmayabilirsiniz. Sorun olmaz. Ekstra dilekçeye vs geri yok.

 126. Fatma dedi ki:

  Merhaba esımın sıgorta girişi 9 ocak 2017 suan 353 gunu var. 8 ocaka kadar gunlerı doluyor ancak bu daha sısteme yansımamıssa ve sgk dokumunde gorunmuyorsa tayın isteyenılıyor muyum sonucta esım hala calısıyor olacak

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorun olmayacaktır.

 127. Ferhat dedi ki:

  Değerli Editör, Eşimden 3 yıl önce boşandık, çocuğun velayeti ayrıldığım eşimde. Hakim hafta sonları, bayramlarda ve yaz tatili 1 ay çocuğumu alma görmemi karara bağladı. Çocuğumun ikameti ile çalıştığım yer arası 950 km ayda bir gidip 1 tam gün kalabiliyorum. Bu durumu daha fazla dramatize etmeden. Bu durum mazeretten sayılır mı? İstekte bulunabilir miyim? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, maalesef böyle bir durumdan dolayı özür grubu tayini isteyemezsiniz.

 128. Ziyaretci dedi ki:

  Iyi akşamlar ben 2017 ağustos ayında il dışı ataması ile il degistirdim aralık ayında da evlendim.esim de 1 hafta önce polis olarak başka bir ilde göreve başladı.bu durumda benim yanına gitmem konusunda bir engel çıkar mi?aile birliği mazeretinin 2.maddesinde 1 yıl çalışma olma zorunluluğu ifadesi.var.bu durum beni etkiler mi.acaba

  1. Editör dedi ki:

   İyi akşamlar, eşinizin yanına eş durumu tayini isteyebilirsiniz.

 129. ekaya dedi ki:

  Eşim ilk defa 3 ocak 2017de özel sektörde çalışmaya başladı. Raporlu olduğu günlerin sigorta primi yatmamış. Borçlanma demişsiniz. Borclanma askerlikte oluyor diye duymuştum. Eşim askerliğini yüksek lisanstan dolayi henüz yapmadı. 3 ocak 2017- 8 ocak 2018 arası 358 gün olacak. Ne yapmamı önerirsiniz? Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

 130. ekaya dedi ki:

  Merhabalar ilk kez tayin istemeye çalışacağım. Eşim 3 ocak 2017 tarihinde işe başlamıştı. 8 ocak 2018 itibariyle sigortalı olduğu gün sayısı 358 olacak. Tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, daha öncesinden sigorta yok mu? 8 Ocak 2016 ile 3 Ocak 2017 arasında sigorta varsa geçerli olur. Eğer sigorta yoksa borçlanma yapabilir.

 131. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhabalar ben öğretmenim eşim yan dal uzmani doktor ve atama bekliyor.5 ocakta gideceği il belli olacak.8 ocakta bizim es durumu başvuruları son buluyor.bu süre içerisinde görevden ayrılma ve başlama yapması imkansız görünüyor(6 ve 7si haftasonu) sadece atama kararını gösterir çıktı ile başvuru yapabilirmiyim.yapamazsın ağustos beklemek zorunda kalacagim çünkü

  1. Editör dedi ki:

   5 Ocak tarihinde eşinizin atama kararı çıkmış olacak mı? Bunla ilgili resmi bir evrak varsa buna dayanarak başvuru yapabilirsiniz.

 132. Ziyaretçi dedi ki:

  Mahkeme devam ederken can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda bulunabilir miyim? Mahkemenin bitmesi şartı var mı? Ayrıca ilçe ve il MEM başvuruyu Tededebilir mi? Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Evet başvuru yapabilirsiniz. İl/ilçe reddederse size geçerli bir mazeret sunmaları lazım.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Candan teşekkürler. Saygılarımla

 133. Askerogretmen dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle yeni yiliniz kutlu olsun. Ben şu an askerdeyim ve nasip olursa 2. Donem göreve başlayacağım. Fakat askerde iken eş durumu tayininden yararlanmak istiyorum. Bunun için sanırım 2. Dönem göreve başlayacağını beyan eden bir dilekçe yazmam gerekiyormuş. Konu hakkinda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet başvuru yapabilirsiniz. Askerliğiniz ne zaman bitecek? Bununla ilgili bir belge alabilirseniz iyi olur. Bunla birlikte başvuru yapın.

 134. Fiko dedi ki:

  Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev sürelerinin
  veya izinlerinin 5 Şubat 2018 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da
  taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.Bu maddeye göre iznim 28 Şubat’ta bitiyorsa ben bunun 5 Şubat 2018 tarihinde biteceğini nasıl belgelendireceğim şayet atamam olursa 5 Şubat’tan önce göreve başlayacağım diye bir seçenek mi işaretleyeceğim?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır, örneğin aylıksız izinde iseniz dilekçe vereceksiniz 5 Şubat öncesi bir günde göreve döneceğinizi belgelendirmiş olacaksınız. Yurt dışında görevde iseniz ve görevinizin 5 Şubat öncesi bittiğine dair bir evrak varsa bu yeterli olacak.

   1. Fiko dedi ki:

    Çok teşekkür ederim peki son sorum bu dilekçeyi en son ne zaman vermek gerekiyor.başvuru tarihleri arasında mı vermek gerekiyor yoksa 22 veya 23 Ocak’ta ilişik kesme işlemleri esnasında versek olur mu?

    1. Editör dedi ki:

     Başvuru sırasında bunu ibraz etmek zorundasınız. Yani 2-8 Ocak arasında.

     1. Fiko dedi ki:

      Tekrar tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar…

 135. Fiko dedi ki:

  Merhaba eşimin aylıksız izni 28 Şubat’ta bitiyor izni bozdurmadan başvuru yapamaz mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba izniniz bozdurmadan başvuru yapar ancak 5 Şubat 2018 tarihine kadar görevine başlayacağını beyan etmek zorunda.

   1. Fiko dedi ki:

    Çok teşekkür ederim bu beyanı nasıl yapabilir başvuru esnasında bir kutucuk mu çıkacak yoksa dilekçeyle mi?

 136. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Can güvenliğine bağlı mazeret başvurusunda savcılıktan alınacak belgede olması gereken belirli bir ibare var mı? Nasıl bir belge almangerek? Adli yargı devam ediyor. Bu durum tayin istemeye engel midir? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Belgede “can güvenliğinizi” tehlikeye sokacak bir işlem ya da ibare olması yeterli.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Adli yargı mahkeme devam ederken başvuru yapabilir miyim? Yoksa mahkemenin sonuçlanmasını beklememi ister mi? Bu başvuruyu ilçe ya da il MEM red edebilir mi?

 137. Kdkdks dedi ki:

  Merhaba eşim mersinde sigortalı çalışıyordu. 1 aydır diyarbakırda sigortalı çalışmaya başladı. Yani son 2 yılda 365 gün sigortası var bu durumda diyarbakıra tayin isteyebilir miyim? 1 ay yeterli midir?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet isteyebilirsiniz.

   1. Meldaaa dedi ki:

    Sayin editor benim esim atamam olunca seydisehirde tarim sigortali bi is kurmustu ancak simdi antalyada sigortali bir ise baslayacak.geriye donuk olarak seydisehirdeki bu tarim sigoratasi ile 360 gunu saglarsa ben antalyadaki isin devam etmesine istinaden es durumu yapabilir miyim.2019a kadar ertelenmis zorunlu hizmetim de var.

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba başvuru modülü ekranında size uygun sigorta durumu varsa orayı seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 138. Bayram dedi ki:

  Merhaba. Eşi sgk lı olarak çalışanlardan istenen “Son 2 yılda 360 gün sigortalı olmak ve hala sigortalılığın devam ettiğini gösterir belge” nereden alınıyor acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, SGK dökümü veren kurumlardan alınacak.

 139. arzu alim dedi ki:

  Ben norm fazlası bi öğretmenim.bu il içi yayınlarda başvuruda bulabiliyor muyum

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası öğretmenler özür grubu şartlarını taşıyorlarsa başvururlar yoksa başvuramazlar.

 140. H.yilmaz dedi ki:

  Merhaba ben su an ayliksiz izindeyim 2015te ilk atama ile atandim fakat halen adayligim kalkmadi.(bu süre icerisinde annelik sebebiyle ücretli ve ucretsiz izinde idim) fakat calistigim sure 1 yili geçti. Anladigim kadari ile tercih yapabilirim fakat şöyle vi sorunum var ben halen izindeyim atama islemleri icin 5 şubatta göreve döndüğüm ve istedigim kuruma atandigim veya atanamadığım takdirde goreve başlamış mi olucagim. Yoksa atama islemlerini hallettikten sonra tekrar izne cikabilir miyim. Ben bu dönemde izin hakkimi kullanmak istiyorum çünkü.
  Teşekkürler…

 141. Muhittin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Eşim şuan 2018 hazirana kadar ayliksiz izinde.es atamasına başvurabilir mi.4 Şubata kadar göreve başlamak gerekiyor yazınca kılavuzda kafam karıştı. Göreve başlayıp kismet olur da es atamasi olduktan sonra tekrar ayliksiz izin olur mu acaba.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz aylık izinden dönmesi lazım. Yoksa başvuru yapamaz.

 142. Adem dedi ki:

  Merhab hocam.2018 Şubat özür gurubu atamasında ağustos ayındaki gibi il emri verilir mi?41.tercih il emri anlamına mı geliyor?Son olarakta yönetmelikte 40 tercihini doldurmayan 41.tercihini yapamaz deniyor.Tercih yapacağım ilde 40 tan az okul açılırsa-örneğin 15-kura ile atanmak istiyorum anlamına gelen 41.tercihi yapabiliyor muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il emri ilçe emrinin olup olmayacağını kimse bilemez. O dönemde ataması çıkmayanların mağduriyeti gündeme gelirse verebilirler.

 143. Hilmi Cem dedi ki:

  Geçen yıl 30 mart olan hizmet süresinin hesabı bu yıl neden 28 şubat oldu bu nasıl bi haksızlık.13 gün için tayin isteyemiyoruz 1 yılım dolmuyor çok üzgün ve sinirliyim

 144. Hilmi Cem dedi ki:

  Bunasıl bi saçmalık anlamadım ya geçen yıl 30 mart olan hizmet süresi bu yıl neden 28 şubat oldu..tayin isteyemiyoruz bir yıl dolmuyormuş 13 gün için hemde kaçırıyoruz

 145. Baran dedi ki:

  CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

 146. Ugur dika dedi ki:

  Yeni atandığim yerde göreve 19 ocak 2018 itibari ile başlamak zorundayım. Orada göreve başlamasam bile eşim yine de oraya eş durumu isteyebilir diyorsunuz. 11-17 ocak 2018 arası tercihler yapılacak. Fakat ben 19 ocakta yeni ilçemde calisabilecegim. Yine de atama kararnamesine göre mi okullar açılır.

  1. Editör dedi ki:

   Atama kararnamenize göre açılır evet.

 147. Umran dedi ki:

  merhaba ben aylıksız izindeyim. eş durumu tayini yapmam için göreve başlamam gerekiyor mu ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda hemen başlamanız gerekmiyor ancak 5 Şubat 2018 tarihine kadar göreve başlayacağınızı beyan etmek zorundasınız. Atamanız çıkarsa bu tarihte de göreve başlamanız lazım.

 148. Baran dedi ki:

  Can güvenliği tayini isteyecem. İstediğim ili seçebilir miyim ? Nasıl olacak ?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi ya da il dışı isteyebilirsiniz. Can güvenliğinizin olmadığını belgelendirmeniz lazım. Savcılık, valilik vs

  2. Baran dedi ki:

   CAn güvenliği tayini için gerekli belgelerim var zaten şuan bakanlıkta ama bakanlıktaki özür grubu açıldığı için sistemden başvuru yapmanız gerekebiliyor diyor. İl dışı istiyorum ancak bütün iller sistemde bana açık olur mu balıkesiri istiyorum boş kadroya bakılır mı yoksa il emirine verilir mi ?

   1. Editör dedi ki:

    Can güvenliğinde il emri/ilçe emri yok. Atamanız çıkarsa giderseniz çıkmazsa kalırsınız.

 149. Nevra dedi ki:

  Sağlık problemim kronik bir hastalık.raporum var fakat son 6 ayda alınmamış raporu yeniletmem lazım mi

  1. Editör dedi ki:

   Kesinlikle yeniletmeniz lazım.

   1. Nevra dedi ki:

    Çok teşekkür ederim peki raporu aldığım hastaneden mi yeniletmem lazım yoksa harhangi bir hastanede olur mu

    1. Editör dedi ki:

     Farklı hastaneden de alabilirsiniz.

     1. Nevra dedi ki:

      Ben sürgün edildim hocam sağlık raporu ile eski çalıştığım ile gelme şansım var mi yoksa bu raporla başka bir ilede verebilirler mi

     2. Nevra dedi ki:

      ???

 150. Baran dedi ki:

  Can güvenliği nedeniyle tayin isteyecem bütün iller açılır mı bana ya da herhangi bir yeri seçersem açık durumuna bakılır mı ?

 151. Ugur dika dedi ki:

  2017 aralık ayında alan değişikliği ile zihinsel engelliler ogretmenligine geçtim. Yeni geçtiğim kurumda goreve klavuz takvimine gore 19 ocak 2018 tarihinde başlayacağım. Eşim eş durumu isteyecek ama eski ve hala görevde olduğum ilçeye mi özür grubunda bulunacak yoksa yeni atandığim ilçeye mi başvuru yapabilecek.

  1. Editör dedi ki:

   Yeni atandığınız ilçeye tayin isteyecek. Atama kararnamenize göre isteyecek.

 152. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben tarım kredi de çalışıyorum.ç şıkkında ki belge istenir mi benden.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tarım kredi ile o şıkkın bir alakası yok, istemezler.

 153. BİRHE dedi ki:

  Benim engelli bir kardeşim var. Özür gurubuna dahil olmam için nasıl bir yol izlemem gerekir

  1. Editör dedi ki:

   Vasisi siz olmanız lazım. Sonra kardeşinize rapor çıkartmanız lazım.

 154. Salih DEMİR dedi ki:

  Sayın editör merhabalar. Eşim Şırnak’ta görev yapmakta. Ben ise Urfa’da… Kim kimin yanına gelebilecek. sadece eşimin benim yanıma tayin istemesi yeterli mi? o ister ben ise Şırnak’ı istemezsem beni zorunlu mu tayin ediyorlar? Bir diğeri eşim Urfa’ya hak kazandı okul ismi yazdı ve onunla beraber birden fazla kişi aynı okulu yazdı…? sonuç neye göre olacak? Çok teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   İkinizde kadrolu öğretmen olduğunuz için bir şart yok. İsteyen istediğinin yanına isteyebilir. Eşiniz yanınıza isteyebilir, eşiniz sizin yanınıza isterse zaten siz onun yanına isteyemezsiniz. 1 kişi isteyebilir. Tayin çıkmazsa eski yerinde kalır sizi göndermezler. Eşiniz Urfa’dan A okulunuz yazdıysa aynı okulu toplamda 5 kişi yazdıysa en yüksek hizmet puanı olan atanır. Hizmet puanı önemli.

 155. elan dedi ki:

  4 OCAKTA NİKAHIM VAR EŞ DURUMU YAPABİLİR MİYİM

  1. Editör dedi ki:

   Başvuru yapabilirsiniz çünkü 8 Ocak 2018 tarihine kadar başvuru süreniz var ancak 6-7 Ocak gibi başvurunuzu yapmanızı öneririz.

   1. elan dedi ki:

    evli olduğum sisteme hemen yansır mı tercihler açılır mı bana

    1. Editör dedi ki:

     Ertesi gün yansır.

     1. elan dedi ki:

      teşekkür ederim

 156. seyhan kara dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenler yine avucunu yalayacak böyle bir haksizlik yok hesabini ben ve parcaladığınız ailem sandıkta soracağız

  1. Gülten yayla dedi ki:

   Eşim SSK’lı çalışıyor ben kadrolu öğretmenim.eşim tayin istediğinde bir başka ilçeye ben eş durumundan sadece işinin olduğu ilçe mi açılır?ikamet başka ilçede olsa ikamet ilçede açılır mı ?iş yeri mersin Silifke ilçesi.ikamet Mersin Erdemli ilçesi.sadece Silifke mi açılır yoksa erdemli de açılır mı