2019 yılında başka öğretmen ataması olacak mı? Bakan cevap verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kendisine sorulan öğretmen atamaları hakkında soru önergesine cevap verdi.

2019 yılında başka öğretmen ataması olacak mı? Bakan cevap verdi

2019 yılında başka öğretmen ataması olacak mı? Bakan cevap verdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması için verilen soru önergesine Bakan Selçuk cevap verdi. Selçuk 2019 yılında öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı konusuna açıklık getirdi.

2019 YILI ÖĞRETMEN ATAMA PLANLAMASI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen yazılı soru önergesi;

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen öğretmen atamalarına ilişkin soru önergesi
Öğretmen ataması soru önergesi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer verdiği soru önergesinde; 2018-2019 eğitim öğretim yılında kaç öğretmen ataması gerçekleştirileceğini, ataması yapılacak öğretmenlerin branş dağılımlarını, atama bekleyen öğretmen adaylarının toplam sayısını, atama bekleyen adayların lisans ve branş dağılımlarını, ücretli öğretmen uygulamasının sona erdirilip erdirilmeyeceğini, Sosyal Bilgiler öğretmenliği branşının durumunu, atama bekleyenlerin akıbetini sordu.

SONRAKİ YILLAR İÇİN PLANLAMA YAPILMADI

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen cevapta 2019 yılı şubat ayında 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklanırken ilgili atama sürecine ilişkin takvimin de duyurulduğu hatırlatıldı. Bakan Selçuk’un açıklamasında;

“Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımıza kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kadrolar illerin öğretmen ihtiyaç yüzdeleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumları belirlenmektedir. Ancak öğretmen sayısı yapılan atamalara rağmen yetersiz kalan eğitim kurumlarına Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ücretli öğretmen görevlendirilmeleri ise valiliklerce gerçekleştirilmektedir”

ifadelerine yer verilirken açıklamada “Ancak daha sonraki yıllar için bir planlama yapılması mümkün olamamaktadır. Kontenjanlar ise öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlardaki doluluk oranları dikkate alınarak belirlenmektedir” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM