25 bin öğretmen ataması için adaylar MEB duyurusu bekliyor

Öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığından 25 bin sözleşmeli öğretmen atama duyurusunun yayınlamasını beklemektedir.

25 bin öğretmen ataması için adaylar MEB duyurusu bekliyor

25 bin öğretmen ataması için adaylar MEB duyurusu bekliyor

Ağustos 2018 de 10 bin öğretmen ataması yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapacağını açıklamış, 2018 yılı öğretmen atama duyurusunun da şubat ayında yapılacağını belirtmişti. Ancak Bakan İsmet Yılmaz sonrasında yaptığı açıklamalarda 20 bin atama yerine 25 bin atama yapılacağını kamuoyu ile paylaştı.

25 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI

İlk atamaya MEB tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen kontenjanı ayrılırken ücretli öğretmenlere kadro açıklamasından dolayı da 5 bin kontenjanın ücretli öğretmenlere ayrıldığı bilgisi paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Şubat atamasında 20 bin sözleşmeli öğretmen atama duyurusunun yanında 5 bin ücretli öğretmen kadrosundan da atama yapmaya hazırlanıyor. 20 bin öğretmen ataması için KPSS puanı dikkate alınacakken 5 bin ücretli öğretmen atamasında KPSS puanı şartı aranmayacak, ücretli öğretmenlerin sadece KPSS’ye girmesi ve açıklanan taban puanı alması yeterli olacak.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE 5 BİN KADRO

Şubat ayının başında TBMM’ye sevkedilen torba tasarıda ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması ile ilgili düzenlemelerde yer alırken Milli Eğitim Bakanlığının bu düzenlemeleri şubat atama duyurusuna yetiştirmeye çalıştığı bilinmektedir. Bakanlık gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra 2018 yılı Şubat öğretmen atama duyurusu içerisinde ücretli öğretmen atama duyurusuna da yer verecek.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN KRİTERLERİ

2017-2018 eğitim öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapan, en az 540 gün sigorta pirimi bulunan, memurluk atanma genel şartları ve  öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşıyan, KPSS’de MEB tarafından belirlenen taban puanı alan ücretli öğretmenler sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmek için başvuru yapabilecekler.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Merhabalar;
  Ben 8 yıl boyunca kadrolu öğretmenlerin gitmeye çekindiği İran sınırında ki köy okullarında ekders karşılığı ücretli öğretmenlik yaptım.
  …Ve geçen sene formasyon alıp ilk defa kendime ”artık ben gerçek bir öğretmenim” dediğimde öğretmenliğe başvuru yapmış olduğum halde listede adım çıkmadı. Alınmadım.
  Çok sevdiğim öğretmenlik mesleğinden, çocuklarımdan koparıldım.
  Bu yüzden hayata karamsar baktım/bakıyorum. Ve tarihte ilk defa bu sisteme bende lanet okudum. kpss’ye giremedim. Umarım artık hak yerini bulur ve bu bağlamda bizim de mağduriyetimiz giderilmiş olur.
  Saygılarımla..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM