DOLAR 5,7406
EURO 6,3252
ALTIN 279,8
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

30 Eylül başka ‘Zorunlu Hizmetin’ bitmesine 6 ay kalmak başka

Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az süre kalanlar tayin durumu ile yer değiştirmelerde hizmet süresinin hesabında baz alınan 30 Eylül süresi hakkında

30 Eylül başka ‘Zorunlu Hizmetin’ bitmesine 6 ay kalmak başka
23.05.2016
A+
A-

30 Eylül başka ‘Zorunlu Hizmetin’ bitmesine 6 ay kalmak başka bir durumdur. Öğretmenler yanıltılıyor.

Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az süre kalanlar tayin isterler diye haber yapan siteler öğretmen arkadaşları yanlış yönlendiriyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) bugün tüm illere ve ilçelere e-posta gönderdi. Gönderilen e -posta’da zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az süre kalanların tayin isteyip istememe durumundan bahsedilmedi.

MEB personeline bilgilendirme amaçlı gönderilen bu e-posta’da zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerin il içi yer değiştirme talebinde bulunurken hangi hizmet alanlarına tayin isteyip isteyemeyeceği konusuna açıklık getirdi. İl içi yer değiştirmelerde bildiğiniz üzere 30 Eylül tarihi baz alınıyor. Son dönemde Türk Eğitim-Sen olmak üzere bazı sendikalar tayinlerde hizmet süresi hesabında 31 Aralık tarihi baz alınsın diye MEB’e çağrıda bulunup başvuru yapsa da 2016 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuru duyurusu içeriğinde hizmet süresi hesabında 30 Eylül 2016 tarihinin baz alındığını biliyoruz.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

30 Eylül tarihi baz alındığında tayin isteyecek öğretmen zorunlu çalışma süresini tamamlamış oluyorsa kendisine tercihlerde norm açığı olan zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okullar da dahil olmak üzere norm açığı olan tüm okullar açılacak. Eğer  tayin isteyecek öğretmen 30 eylül tarihi baz alındığında zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamıyorsa kendisine sadece zorunlu çalışma süresi olan hizmet alanlarındaki okullar açılır.

Örnek: Mersin’in Mut ilçesine bağlı bir mezra okulunda 17 Eylül 2013 tarihinde bir bayan öğretmen göreve başlasın. Bu okulda çalışan öğretmenin o okulda zorunlu çalışma süresi 3 yıl olsun. Öğretmen arkadaşımız 30 Eylül 2016 tarihi baz alındığında o okulda zorunlu çalışma süresini tamamlamış olur ve bu öğretmen arkadaşımız zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı hesaplanarak kendisine zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan okullar da açılır.

Örnek: 09.10.2010 tarihinde Çorum’un Alaca ilçesinde zorunlu hizmet süresi 6 yıl olan bir okula atanan öğretmen 30 Eylül 2016 tarihi baz alındığında 6 yılını doldurmadığı için zorunlu hizmetini tamamlayamamış oluyor ve zorunlu hizmet olmayan okulları tercih edemiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) gönderdiği e-posta iletisinde bunu belirtmiş. Öğretmen eğer 30 Eylül 2016 tarihine göre hesaplandığında zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlıyorsa 1. ,2. ve 3. Hizmet alanlarındaki okulları tercih edebilir diyor.

6 AYDAN AZ KALMA DURUMU

Bu e-postanın orjinal halini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Mesajda zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az süre kalanların durumu ile ilgili bir mesaj yok. Öğretmen arkadaşları yanıltmak adına bu başlıkları kullanan internet sitelerinin ziyaretçi çekme hilesi olarak yorumluyoruz.

MEB, İKGM E-Posta

Zorunlu Hizmet

Zorunlu Hizmet

YORUMLAR
  1. Hasan dedi ki:

    6 ay dan az kalma durumu sadece özür grubu gibi tayinlerde geçerli arkadaşlar zorunlu hizmet olmayan il dışı isteyemezsiniz

  2. Hüseyin dedi ki:

    Peki 6 aydan az kalmasi ne demek ? 30 Eylül tarihinde zorunlu hizmetin bitmesine 6 dan az kalmışsa zorunlu hizmet bitmiş sayılır.benim yönetmelikten anladığım bu.

  3. Emre dedi ki:

    Tesekkür ederim bu habere inandım aklımı karıştıran birçok şey çöpe gitti.