5 bin sözleşmeli öğretmen atama başvuru şartları ve istenen belgeler

5 bin sözleşmeli öğretmen atama başvurularında istenecek belgeler ve başvuru şartları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

5 bin sözleşmeli öğretmen atama başvuru şartları ve istenen belgeler

5 bin sözleşmeli öğretmen atama başvuru şartları ve istenen belgeler

8 Haziran 2018 tarihinde 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması için ön başvuruların alınması başlanacak olup sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezlerinin tercihlerinin alınması 13.06.2018 tarihinde yapılacaktır. Ücretli öğretmenler arasından başvuru şartlarını taşıyan adayların sözlü sınava alınacakların sınav merkezlerinin ilanı 22.06.2018 tarihinde ilan edilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

5 bin sözleşmeli öğretmen atamasına başvuracak adayların başvuru şartları atama duyurusu kılavuzunda Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından açıklanırken ilk dikkat çeken şartlar arasında KPSS’den 50 puan ve üzeri almak bir de 2017-2018 eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen olarak çalışıyor olmak şartları bulunmaktadır.

5 bin sözleşmeli öğretmen atamasına başvuru şartları;

 • 2017-2018 eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen olarak görev yapmış olma; Kılavuzda “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olmak” ifadesi yer almaktadır.
 • Emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı; Başvuru yapacak adayların herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması gerekmektedir.
 • 540 gün sigorta primi; Uzman ve usta öğretici dahil olmak üzere 13/06/2018 tarihi itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı bulunuyor.
 • 657 DMK Genel Şartlar; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Mezun olunan program; Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak
 • KPSS 50 puan şartı; 2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,
 • Ceza almamış olmak; Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir
  ceza almamış olmak,
 • Bekleme süresi; 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

5 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için >>> Ücretli öğretmen atama kılavuzu <<< TIKLAYINIZ

ücretli öğretmen atama takvimi
Atama takvimi

BAŞVURUDA İSTENEN EVRAKLAR

Başvuruda İstenecek Belgeler;

 • Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği ya da e-devlet üzerinden aldıkları diploma belgesi,
 • Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,
 • Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,
 • Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.),
 • Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında (uzman ve usta öğreticiler dâhil) görev yaptığını gösterir belge,
 • Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında (uzman ve usta öğretici dâhil) görev yaptığına ilişkin 13/06/2018 tarihi itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olduğunu gösterir belge,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden alınacak belge.

Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Bu öğretmenler ilkokul mezunu değil hepsi okumuş fakülte mezunu. Asgari ücretin bile altında çalışıyorlar. Bir çoğu evli, ev geçindiriyorlar.çocuklarına bakıyorlar.Yazın tatilde 3 ay boş kalıyorlar hiçbir ücret ödenmiyor.Bu ücretli öğretmenler nasıl geçim sağlayacaklar.Uzun süre çalışanlara bir hak verilecek o da bir sürü şart o şartları da sağladın bu defada ön başvuru alınmadan adil olmayan bir kontenjan dağılımı.Hükümet yetkililerine sesleniyorum sizin çocuğunuz böyle şartlarda çalışsaydı ne yapardınız.Uzun süre çalışan bu ücretli öğretmenler kadroyu her şeyi hak ediyorlar. Bu öğretmenler şartsız kadroya alınmalıdır.

 2. “15.05.2018 tarihi itibariyle yayınlanan  “ÜCRETLİ ÖĞRETMEN” atama kılavuzu ile ücretli öğretmenlere hükümet liderleri ve MEB tarafından verilen sözler tutulmamıştır. Ücretli öğretmenler aylarca atanacakları vaadiyle oyalanmış ve yayınlanan kılavuzla hüsrana uğramışlar, yok sayılmışlardır. Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın belirttiği gibi şartları tutan her ücretlinin mülakata davet edilmesini ve tecrübeye (liyakata) önem verilmesini talep etmekteyiz.

  5000 ücretli öğretmen alımının amacı yıllarca karşılık beklemeden en ücra yerlerde yok pahasına karşılık beklemeden vefakarca çalışıp öğretmenliğe gönül vermiş, branşından yılda sadece birkaç öğretmen alımı olduğu için atanamamış ücretli öğretmenlerin mülakatla atanması olarak başlamışken şu an bambaşka bir hal almıştır.

  Önceden önbaşvuru olacağı belirtilmesine rağmen hiç önbaşvuru olmadan bazı branşlara mevcut aday sayısının neredeyse iki katı kontenjan açmak suretiyle diğer tüm branşlar yok sayılmıştır. Meslek ve teknik öğretmenlere 1’er kişilik kadro belirlenmiş, ücretli ataması amacından çıkmıştır.

  Atamanın önbaşvuru alınarak yapılmasını ve branşlara verilen kontenjanların yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

 3. Seramik ve cam teknolojisine 1 kişi alınması haksızlık birden fazla çalışan var bence sayı arttirilmali

 4. Sayın Bakanım ve bakanlık yetkilileri,yıllardır Meb in geri planda düşük ücret,eksik sigorta ve asgari ücret koşullarına dahi sahip olmadan hizmet eden ücretli öğretmenlere yönelik tanımış olduğunuz 5000 kişilik atama kontenjanı bu insanları bir nebze mutlu etmiştir,lakin kontenjan dağılımları bu insanları üzmüş hayal kırıklığına uğratmıştır.Çünkü bazı bölümler var ki bu bölüm mezunlarının(özel eğitim,rehberlik gibi) 6 veya 7 yıl ücretli öğretmenlik yapmaları ihtimal dahilinde bile değildir.Bu ve bunun gibi bölümlerin hem mezun sayısı az hem de atanamama gibi sorunları yok.Çünkü düşük puanla atanıyorlar.Bu şekilde kontenjan dağılımı yerine başvuru alınarak şartları tutan adaylar ve bölümlere göre kontenjan belirlemesi yapılsaydı daha doğru olmazmıydı?Bu şekilde şartları tuttuğu halde 3 katı kontenjana giremeyen adaylar olabilecek,tanınan bu hak amacına hizmet etmeyecektir.Çünkü ağırlıklı olarak ücretli öğretmenlik yapanlar Fizik,kimya ,Tarih, Edebiyat gibi atamalarda kontenjan az ayrılan ve atama puanı yüksek olan olan bölüm mezunları oluşturmaktadır.Bu nedenlerle Değerli bakanlık yetkilileri kılavuzda güncelleme yaparak bu hatadan ve oluşabilecek mağduriyetlerin erkenden önüne geçecekleri inancındayız.Çünkü bu şekilde bazı kontenjanlar boş kalırken bazıları mağdur olacak yine atanamayacaklar.Ayrıca bu atama normal bir atama değil ki bu şekilde bir kontenjan dağılımı olsun.Bu konuda öğretmenler için yetkililerinden de yardım bekliyoruz.Saygılarımla.

  • 5000 sözleşmeli öğretmen alımında tercih hakkı kazanmış fakat verilen yetersiz kontenjan sayısı sebebi ile mağdur olmuş bir okulöncesi öğretmeniyim.
   Benim durumumda olan meslektaşlarımın sesi olarak sizden ricam tercih hakkı kazanmış fakat verilen yetersiz kontenjan sebebi ile mağdur olmuş tüm branş öğretmenlerine artan kontenjanların dağıtılması.
   5000 sözleşmeli öğretmen alımında mağduriyet oluşmasının tek sebebi yanlış kontenjan dağıtılması dır. Bu 5 bin alım bizlere söz verilmiştir ve bütün bölümlerden 3 katı aday çağırılıp herkes alınsaydı 5 bin kontenjan yine dolmayacaktı…Diğer bölümlere fazla kontenjan verilerek özellikle biz okul öncecilere çok büyük haksizlik yapılmıştır..
   Sayımız 1000 e yakın iken verilen kontenjan 605 de kalmıştır. Diğer bölümlerde de bunun tam tersi olarak kontenjan dolmayıp çok fazla boşluk kalmıştır..
   Bu mağduriyetin giderilmesi için kalan boş kontenjanların adaletli bir şekilde dağıtılmasını istiyoruz.
   Saygı ve hoşgörünüze sığınarak şimdiden teşekkür ediyorum…

   Zeyneb DABANLIOĞLU
   Okul Öncesi Öğretmeni

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM