5 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları ve branş dağılımı

Haziran 2018 öğretmen atama başvurularında 5 bin sözleşmeli öğretmen olarak atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesi MEB tarafından açıklandı.

5 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları ve branş dağılımı

5 bin sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları ve branş dağılımı

Sözleşmeli öğretmen olarak atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesi Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından açıklanırken 5 bin sözleşmeli öğretmen branş dağılımı tablosunda en çok atama yapılacak alanın 1.363 kontenjanla sınıf öğretmenliği olduğu görülmektedir. Sınıf öğretmenliğini Okul Öncesi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanları takip etmektedir.

EN ÇOK ATAMA YAPILACAK BRANŞLAR

2018 yılı Haziran ayında 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. MEB ataması yapılacak olan adayları ücretli öğretmenler arasından seçecek. Açıklanan 5 bin ücretli öğretmen atama kontenjanı branş dağılımlarında en çok atama yapılacak alanlar; Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği olarak dikkat çekmektedir.

5 bin sözleşmeli öğretmen atama branş dağılımı;

5 bin öğretmen ataması branş dağılımı
Kontenjan dağılımı

TABAN PUANLAR VE KONTENJANLAR

Milli Eğitim Bakanlığı 91 alandan toplamda 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak. Tüm branşların taban puanları 50 olarak açıklandı. En çok alım yapılacak ilk beş branş toplam kontenjanın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. En çoktan başlayarak atama yapılacak olan branşları ve kontenjanlarını belirtelim.

En çok kontenjan ayrılan branşlar;

 • Sınıf Öğretmenliği; 1.363 kişi
 • Okul Öncesi Öğretmenliği; 605 kişi
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 577 kişi
 • İngilizce Öğretmenliği; 380 kişi
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği; 303 kişi
 • Türkçe Öğretmenliği; 257 kişi
 • Özel Eğitim öğretmenliği; 254 kişi
 • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği; 225 kişi


Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. 2002 mezunuyum 13 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum çok büyük bir sırf geçen yıl hasta olmadan dolayı sınava giremedim 2016 kpss yüksek puan almama rağmen dersane ortaklarini kpsssiz mülakatsiz aldınız bizim gibi yıllarca emek veren ücretli öğretmenler bu yasada sınava goremedik leri için yararlanamayacagim uzun zaman calisanlara kpsssiz mülakatsiz kadro verilmeliydi yıllarca feto belası yüzünden bizim sorularimiz çalındı bunahakkımı helal etmiyorum

 2. Kimseye altın tabakta formasyon sunulmuyor.Alması da hiç öyle kolay olmuyor.Ben de aldım bir yıl gittim.2054 TL de para ödedim.Elhamdülillah aldım.Şartlarımda tutuyor çok şükür.İnşallah beş bin ücretli de atanmayı bekliyorum.Rabbim isteyen herkese nasip etsin.Atananlara atanacak olanlara hayırlı uğurlu olsun.

 3. Bu tam bir saçmalık bi seyi de yapiyorsaniz doğru yapin o branslar zaten ataniyorkim ücretli yapiyor ki o alanlardan sanirim bu uyduruk oyalayici bir vaatti

 4. Gerçekten kontenjan dağılımın da büyük adaletsizlik var.bazı alanlardan 1 kişi alınırken bazılarından ise çok yüksek rakamlar,özellikle 5000 ücretli alımın da sınıf öğretmenliğine 1363 kontenjan verilmesi gerçekten çok çok abartılı bir sayı, kontenjan sayılarının tekrar gözden geçirilmesi çok iyi olacaktır.

 5. Branş dağılımında en çok atama yapılacak alanlara bakalım;sınıf,okul öncesi,din kültürü,ingilizce,ilk. matematik.Normal öğretmen alımlarında da en çok kontenjan ayrılan alanlarda bunlar.En çok atananlarda.Bu alanlardan şartları taşıyan ücretli öğretmenler verilen kontenjana göre her bir alan için ancak 3’de 1’i belki çıkar. Her alandan ücretli öğretmenlik yapanlar olduğundan kontenjan dağılımını eşit vermedikleri için bu öğretmenler mağdur olacak.Özellikle Mesleki ve teknik eğitimler 1’er kontenjan en mağdur olan grup. Sonrada ücretli öğretmenlik kontenjanları boş kaldı ihtiyacı karşılamadı bunları 2018 kpss puanıyla alacağız diyecekler.Reklamını yapacaklar.

 6. Bütün ücretli öğretmenler için ön başvuru alınıp başvuru sayısına göre kontenjan belirlenmelidir.Kpss sıralaması,üç katı kontenjan kaldırılıp hizmet yılına göre alımlar yapılmalıdır. O zaman ücretli öğretmen için yapılmış bir çalışma derim.Bu kılavuz ücretli öğretmen için çıkarılmış bir kılavuz değil,ücretli öğretmeni kapsamıyor.,Sayın Milli Eğitim Bakanım,Siz bu kılavuzu incelediniz mi söylemleriniz ile bu kılavuz çelişkili.

 7. Ben oturup ders çalışarak yüksek puanla üniversiteye giderken edebiyat vs düşük puanlarla alım olıyordu daha sonra biz eziyetini çekerken adamlara altın tabakta formasyon sunuldu o da yetmedi vakit kaybı olmasın diye biz eve kapanıp KPSS’ye çalışırken birileri atanamayacağı belli bari ücretli yapayım dedi ( hepsi için demiyorum geneli ) güzel dünya hakkımı helal etmiyorum Allah’a hesabını verin çektirdiğiniz kadar çekin

 8. Evet önlisansı da kapsıyor hatta lise ilkokul mezunları da başvurabiliyor. Ülkemizde lisans mezunu öğretmen olmadığı ve hepsi KPSS den düşük puan aldığı için Lisans mezunlarından öğretmen olmaz dedi MEB. Böyle bir uygulama yapmaya larar verdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM