5 bini ücretli öğretmenler arasından olmak üzere 25 bin öğretmen atanacak

TRT Haber’e konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz toplamda 25 bin öğretmen ataması yapılacağını, 5 bin öğretmenin ise ücretli öğretmenler arasından alınacağını ifade etti.

5 bini ücretli öğretmenler arasından olmak üzere 25 bin öğretmen atanacak

5 bini ücretli öğretmenler arasından olmak üzere 25 bin öğretmen atanacak

29.03.2018 tarihinde TRT Haber’e konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a program sunucusu tarafından öğretmenler ve öğretmen adaylarından gelen sorular yöneltildi. Sözleşmeli öğretmen ataması için atama sürecinin başladığı ve MEB tarafından 20 bin öğretmen atama duyurusunun yapıldığı hatırlatılırken “hangi branşta ne kadar öğretmen atanacak, ihtiyaç duyulan alanlar nelerdir, sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanamaması hususunda gelişme var mı” soruları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soruldu.

5 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı 20 bin sözleşmeli öğretmen atanacağını ayrıca buna ek olarak da yine 5 bin sözleşmeli öğretmen alacaklarını belirtti. Ücretli öğretmenlere kadro olarak bilinen ve ücretli öğretmenler arasından şartları taşıyanların başvuracağı 5 bin sözleşmeli öğretmen istihdamının açıklamasını daha önceden yaptığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz MEB bünyesinde halen ücretli öğretmen olarak çalışanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı.

ÖĞRETMEN ATAMA BRANŞ DAĞILIMI

20 bin öğretmen ataması içerisinde en çok Sınıf Öğretmenliği alanında atama olacağını belirten Bakan İsmet Yılmaz, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Fen Bilimleri Öğretmenliği, Rehberlik alanlarında atama yapılacak kontenjan sayılarını açıkladı. Toplamda 85 alanda 20 bin öğretmen ataması yapacaklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atanması hususunun yer aldığı yasanın Cumhurbaşkanı tarafından yeni onayladığını ifade etti.

Bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamanın videosu;

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU MAĞDURİYETİ

Program sunucusu sorusunun başında Milli Eğitim Bakanına sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyetini ailelerin parçalandığı yönünde ifade ederken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz program süresince sözleşmeli öğretmenlerin özür durumu, eş özrü mağduriyeti ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  1. Hayırlısı olsun. Alanında tecrübeli 5 bin ogretmen alınacak olması çok yerinde bir karar.

  2. 2017 kpss ilemi 2016 kpss ile mi yoksa her ikisinden birine girrme şartımı kesinleşsede rahat etseek

  3. mahkeme kararlarını dinleyen kim.hangi milli eğitim müdürleri mahkemelerin verdiği kararları uyguluyor.bana bir örnek gösteririmisiniz.

  4. Anayasa mahkemesi 2015 Eylül ayında dershane öğretmenlerinin sadece mülakatla atanacak olması ile ilgili kanunu iptal etmişti. Şartlar normale dönünce bu şekil yapılan atamalar iptal olur… Ayrıca fetö soru çaldı diyip, 300bin insan beklerken bu yaptıklarını ben mantığıma sığdıramıyorum.. Haksızlık yapıyorsunuz efendiler.. ZULM asla kalıcı olamaz..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM