Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Öğretmenlerin ağustos eş özrü ataması başvuruları 8 Ağustos 2017 Salı günü başlıyor. Her özür grubu döneminde olduğu gibi bu dönemde de eşi öğretmen olan ve eş durumu yapacak öğretmenlerden istenecek belgeler ve yapılması gereken hususlarda karışıklık bulunmaktadır.

Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Karı koca öğretmen olan ve eş özrü başvurusu yapacak MEB personelleri için Ağustos 2017 eş özrü ataması hakkında bilgi vermeye çalışacağım. 2017 yılı yaz tatili aile birliği özür grubu atama başvuruları birinci aşaması 8 Ağustos 2017 Salı günü başlayacak ve birinci atama başvuruları 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü sona erecek.

ÖZÜR GRUBU YER DEĞİŞTİRME AŞAMALARI

Özür grubu atamaları il içi atama ve il dışı atama gibi tek aşamalı değildir. Özür grubu yer değiştirme başvurularında atama takvimi çerçevesinde 8-14 Ağustos arası birinci aşama, 22-25 Ağustos arası ise ikinci aşama olarak belirtilmiştir. Birinci aşamada yapılması gerekenler ile ikinci aşamada yapılması gerekenler tamamen farklıdır. Konumuzdan örnek verecek olursak eş durumu başvurusu yapacak bir öğretmen birinci aşamada “eş durumu başvurusu yapacağını onaylatacak”.

Ağustos 2017

Örnek ile açıklayayım; Van Başkale’de çalışan bir sınıf öğretmeninin eşi İstanbul Arnavutköy ilçesinde Matematik öğretmeni olarak görev yapıyorsa, Van’da çalışan öğretmen birinci aşamada il dışı eş özrü başvurusu yapacağını MEBBİS başvuru modülü üzerinden seçecek ve kaydedecek. Elektronik Başvuru Formunu doldurulduktan sonra öğretmenin birinci aşama başvurusunu kendisi kaydedecek, sonra bu başvuruyu okul kontrol edip onaylayacak, sonrasında ilçe/il Milli Eğitim Müdürlükleri silsile yolu ile onaylayacak. Birinci aşamada tercih yapmak, okul seçmek yok.

ÖĞRETMEN EŞLERDEN İSTENECEK BELGELER

Eşi özel sektörde olanlar ya da devlet kurumunda kamu personeli olarak çalışanlar birinci aşamada eşi ile ilgili evrak belgelendirecekler ve bu belgeleri MEBBİS’e okul müdürlüğü tarafından yükletecekler. Eşi öğretmen olanların eş durumunda hangi belgeleri teslim edip etmeyeceği ise yıllardır farklı uygulamalara sebep olmaktadır. Eş durumu isteyecek öğretmen eşler belge ibraz etmeyecekler. Öğretmenlerin eş durumu özür grubu atamasında görev yeri belgesi, evlilik cüzdanı, aile nüfus tablosu gibi evrakları, belgeleri almasına gerek yoktur.

Bazı okul müdürleri öğretmen eşlerden belge istemektedir. Bu yanlıştır, tayin isteyecek öğretmenin de eşinin de tüm bilgileri MEBBİS başvuru sayfasında otomatik olarak gelmektedir. Eş durumu isteyecek öğretmenlerden belge istenmez. Birinci aşamada eş özrü başvurusu yapacak öğretmen başvuru ekranında başvuru formunu doldurur, bilgileri kontrol eder başvurusunu onaylar. İkisi de öğretmen olan eşlerin başvurularında sisteme herhangi bir evrak yüklenmeyecek.

ÖZÜR GRUBU İKİNCİ AŞAMA

Ağustos 2017 eş özrü ataması birinci aşamada başvurusunu onaylatan öğretmenler atama takviminde yer alan 22-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında okul tercihi yapacaklar. Eş durumu istenilen yerde kendisine açılan okulları tercih edecek öğretmenler tercihlerini yaptıktan sonra tercihlerini onaylayacaklar. Öğretmenin eş özrü tercih başvurusunu onaylamasından sonra okul müdürlüğü de onaylayacak.

Ağustos 2017 özür grubu kılavuzu indirmek için Tıklayınız

Özür grubu atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen 2017 yılı Kurban Bayramı tatili nedeniyle 5 Eylül 2017 salı gününden itibaren ilişiklerini keserek atamasının çıktığı yerde gidip göreve başlayabilirler.

Bu başlıkta konu ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

245 yorum

 1. Merhaba. Nişanlım özel sektörde çalışıyor ve benim haziranda zorunlu hizmete gitmem gerekiyor. Temmuzun başında nikah yapsak ağustostaki eş durumu atamasına yetişir miyim? Kabul ederler mi?

  • Merhaba, zorunlu hizmete gitmeniz ya da gitmemeniz eş durumu için engel değil. Örneğin haziran ayında başka bir ile zorunlu hizmete giderseniz orada göreve başlayacaksınız. Temmuz ayında resmi nikah kıydıktan sonra ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz.

 2. İyi günler. Eşim özel sektörde çalışıyor ve ikimiz aynı ilçede çalışıyoruz şu anda. Ben ilde başka bir ilçeye eş durumu tercihi yapabilir miyim ?

 3. Merhaba hocam eşimin ilk ataması olacak .benim şirketimde Tekirdağ da ilk atama esnasında bunu belgelendirsek tekirdağ veya yakın lokasyonlara atama olur mu yada kaydırılabilir mi teşekkür ederim

 4. hocam merhaba sorum şu yanıtlarsanız sevinirim . eşim emekli ancak kendi işyerini işletiyor. vergi dairesine ve esnaf odasına kaydı var. eş durumu tayini isteyebilir miyim lütfen cevaplar mısınız hiçbir yerde cevap bulamadım

 5. Hocam Merhaba. 2019 şubat döneminde eş durumu için başvuru yapacam. Eşim özel sektörde çalışıyor. İstenilen evrakları başvuru tarihinden bir hafta önce hazırlarsam Bi sorun olur mu?

 6. Merhaba benim iki sozleşmeli ögretmenin eş durumu kullanmasıya ilgili sorum olacaktı. Nişanlımla ben 2018 temmuz atamalarıyla atanan öğretmenleriz. İki yeni atanmış sözleşmeli öğretmen ne kadar süre eş durumu tayini isteyebilir

  • Merhaba, MEB bu konuda duyuruya çıkmalı. Şu anda yaptığı eş durumu atamasında ikisi de sözleşmeli olana bu hakkı vermedi. Bu yüzden sorduğunuz sorunun kesin bir cevabı yok.

 7. Merhaba hocam benim eşim sağlık personeli. il dışı ataması yapıldı atama kararnamesi 7 ağustosa yetismeyebilir. Noter onaylı atama kura listesi başvuru için yeterlimi

 8. Merhaba hocam. Eşim sağlık personeli il dışı atama kura listesi 20 temmuz 2018 de yayınlandı. Atamalar çkys ye 7 ağustosa kadar düşmeme ihtimali var. Ayrıca Şu an aylıksız izinde olduğundan ataması çkys ye düşmeyecekmiş. Kılavuzda “kura tarihinden itibaren bir ay içinde başlaması gerekir” diyor. Buna binaen eşim şartlardan dolayı 15 ağustos ‘ta başlamayı düşünüyor. Daha önceki yıllarda atama kura listesiyle başvuru yapılmış Şimdi ben noter onaylı atama kura listesiyle başvuru yapabilirmiyim?

 9. Hocam merhabalar . Ben özel sektörde çalışan bir öğretmenim eşim haziran il içi atamalarında tercihle istanbul içerisinde bir ilçeye tayini çıktı. Ancak aynı ilçede ya da yakın bir ilçede iş bulamamam aynı kurumumla anlaşmam sebebiyle eşim eski ilçesine eş durumu tayini isteyebilir mi? 2017 yılında yapılan il içi atama şartlarındaki bir değişiklik kafamızı karıştırdı şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba, eşiniz şu anda eski ilçesine dönemez. Şubat ayında eş durumu atamasında dönebilir. Sistem açıldığında tekrar deneyin ancak MEB buna geçen dönemde izin vermedi.

 10. Hocam merhabalar ben sigortalı özel sektör çalışanı eşim öğretmen ve özür grubu isteyeceğiz. istenen evraklarla ilgili bir kaç detay sormak istiyorum. Başvurular 1-7 ağustosta evrakları şimdiden hazırlasak sıkıntımı? birde istenen evraklardan görev yeri belgesi denilen evrak için şirkette çalıştığıma dair bir belge yi mi anlamalıyım yoksa nerede görev aldığıma dair bir belgeyi mi ? Zira ben sigortamı istanbula aldırdımama kocaelinde çalışıyorum…

  • Merhaba, evraklarınızı başvuruların başladığı ilk gün alabilirsiniz. Son zamana bırakmayın. 1-2 Ağustos ideal olur. Görev yeri belgesini çalıştığın şirketten alacaksınız. Görev yeri belgenizde hangi ilde nerede çalıştığınız yazacak. Eşiniz ona göre tayin isteyecek.

 11. Merhaba hocam. Benim eş özrü ataması ile ilgili birkaç sorum olacak.

  Eşime 2018 Haziran İl Dışı atamasında tercihte bulunduğu okul çıktı ve şu anda ilişik kesmeden 2018 Ağustos özür grubu tayinini bekliyoruz.

  Soru1: Özür atamasına 1. ve 2. aşamada başvuruda bulunurken tatilde internetten başvuru yapmak yeterli midir? 1. ve 2. aşamada başvuruda bulunurken 1. ya da 2. aşamanın hangisinde başvurudan sonra bir evrak imzalamak lazımdır? Bunun için 1. ve 2. aşamada şu anki çalıştığım ilde bulunmak ya da çalıştığım ile gelmek zorunda mıyım?

  Soru2: Eşime il dışı tayini çıktı ve ilişik kesip göreve başlamadı. Eşimin Atama kararnamesine göre eş durumu yapacağıma göre, eşimin atama kararnamesini nereden alıp nereye ibraz etmem gerekmektedir? Ya da eşimin atama kararnamesini benden istemeyecekler midir? Bunun için yine tekrardan çalıştığım ile gelmemiz gerekir mi?

  • Merhaba. Karı koca öğretmen olduğunuz için sizin işiniz kolay. Cevap 1; Özür grubu aşamalarında sizin evrak belge teslim etmenize gerek yok. İl dışından birinci aşamayı sonrasında ikinci aşama tercih başvurularını yapacaksınız. Bu süreçte okulunuz onay işlemlerini verecek. Çalıştığınız ile gitmenize gerek yok. Özür grubu kılavuzu yayınlandığında bunla ilgili kolaylık maddesi de zaten yer alacaktır. Cevap 2; eşinizin atama kararnamesini alıp bir yerlere ibraz etmenize gerek yok. Siz eş durumu isterken ekranda zaten eşinizin yeni görev yeri çıkacak. Bunun için sizin yapmanız gereken bir işlem yok. Bunlar için de çalıştığınız ile gelmenize gerek yok… İl dışından atanan eş ilişik kesmeyecek bekleyecek, şu anda yapmanız gereken bu.

 12. Merhaba Hocam. Öğretmenim. Zorunlu hizmetim 6 yıl. Benim görevde 5.yılım bitti yani zorunlu hizmetim bitmedi eş durumu tayinin sadece zorunlu hizmeti olan okullar mı açılacak yoksa tüm okullar mı?

 13. Merhabalar ben Gaziantepde şehitkamil ilçesinde görev yapıyorum.Esim ise şahinbey ilçesinde görev yapıyor.Ikametgah adresimiz her ikimizinde şahinbeyde .Eş özründe eşime hem sahinbeyden hemde sehitkamilden okullar açılır mı. Birde ikimizde zorunlu hizmet yapmaktayız. Eşim e zorunlu hizmet olmayan okullarda açılır mı. Teşekkürler.

 14. Merhaba lütfen bana yardımcı olun. Eşim subay adayi su an,Ağustos ayi es ozrunden sonra tayini cikacak. bense öğretmenim esimin yanina gitmek icin subat 2019 tayinini beklemek zorunda miyim. yoksa tayin isteme hakkim var mi atama dönemleri dışında.umarim donus yapilir yazima

  • Merhaba, atama dönemleri dışında tayin isteyemezsiniz. İller arası geçici görevlendirme isteyebilirsiniz. Görevlendirmeniz yapılırsa ya da yapılmazsa resmi olarak Şubat ayında tayin isteyebilirsiniz.

   • iller arasi tayin icin basvuru noktamiz ve dayanagim ne olur peki. Zorunlu hizmetimin devam etmesi etkiler mi

 15. İyi günler eş durumu tayininde vekaleten yaptırınca. Başvurunun yapılması ya da tercihlerin onaylattirilmasi için vekile gerek var mi yoksa sadece mebbis üzerinden mi yapılıyor bütün işlemler.

  • Merhaba, vekalet verecekseniz noter vekaleti olacak. Tercihler başvurular aşamasında form çıktısına imza da atılıyor. Sadece MEBBİS üzerinde değil evrak üzerinde de onaylar oluyor.

 16. Ben üç yıl önce TSK’dan emekli oldum.6 Aralık’ta ikinci evliliğimi Ordu ilinde görev yapmakta olan bir öğretmenle yaptım.Kendim halen Kayseri’de ikamet etmekteyim.Benim size sorum şu: Öğretmen eşim emekli olduğum ve ikamet ettiğim yer farklı il olduğu için bu yaz eş durumundan yerdeğiştirme yapabilir mi?

  • Üç yıl önce emekli olmuşsunuz tayin hakkı maalesef verilemez. Eşi emekli olanlar, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşlerinin emekli olduğunu gösterir belge ile eşlerinin ikamet ettiği yere tayin isterler.

 17. Merhaba. Ben yazın nikah yapıp eş durumu tayinlerine başvurmak istiyorum. Nişanlım özel sektörde çalışıyor. Sorum şu eş durumu tayinlerinden yararlanmak için öncesinde belli bir süre evlilik şartı var mı?

 18. Merhaba. Ben öğretmenim zorunlu hizmetimide tamamladım nişanlım ise jandarma astsubay. Bu yıl nikah yapıp yanına tayin isteyeceğim fakat sadece tayin dönemi mi beklemeliyiz örneğin eylülde nikah yapsak gelecek yıl Şubatı mı beklemeliyiz yoksa TSK ya özel bir durum var mı hemen tayin isteme gibi. Her hangi bir bilgi bulamadım. Bilginiz varsa bana yardımcı olursanız minnettar olurum

  • Merhaba, özür grubu atama dönemlerini beklemeniz lazım. Şubat ve Ağustos döneminde tayin istersiniz. Ancak eşinizin TSK mensubu olmasından dolayı eşinizin yanına iller arası görevlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Eş durumu atamasına kadar geçici görevlendirme ile o ilde çalışırsınız, sonra da tayin istersiniz.

   • Merhaba nerden size ulaşacagim bilemedim lutfen yardimci olur musun. ben öğretmenim eşim subay adayi es durumu atamasindan sonra tayin olacak. ben onun yanina gidebilmek icin hangi yolu izlemeliyim. Subat atamasini beklemek istemiyoruz

 19. s.a hocam kolay gelsin. Ben 8 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum.Arada boşluklar oldu 540 günü 6 yıl dolduruyor diyorlar ama en az sekiz yıl yapması lazım cünkü 2.dönem görev almaya biliyoruz.ssk hizmet dökümünde 200 gün gözüküyor diğer bi kaç okulun ki gözükmüyor hizmet belgesi aldım okullardan emekli sandığına gönderdim. Bn yaşım gereği geçen yıl kpss girmedim. kpss 2010 magduruyum bu arada durumumuz ne olur. 🙁

 20. Merhaba Bn sözleşmeli ogretmen olarak atandım 2 yılım eşim ise suriyelilere Egıtım veren bır ogretmen Bn onun yanına gidebiliyor muyum acaba

 21. Merhaba eşim suriyelilere Egıtım veriyor Bn ise sözleşmeli atandım 2 yılım Bn onun yanına gidebiliyor muyum acaba

 22. ben thy calisiyorum ve istanbulda yasiyorum. esim ingilizce ogretmeni ve ucretli ogretmenlik yapiyor ama diger taraftanda kpss hazirlaniyor.atama85 puan almasina ragmen tercih yapmiyor cunki tercihlerde bati secenegi veyahuta istanbul secenegi yok.es durumundan bu konuda yararlanabilir miyiz.atamasi doguya oldugunda istanbyla yanima gelme durumu var mi diye aoruyorum. tesekkurler

 23. Merhaba öğretmenlerin eş tayini hakkına sahip olabilmesi için belli bir nikâhlılık süresi var mı yoksa nikahtan birkaç gün sonra da olsa tayin için başvuru yapabiliyor muyuz?

 24. merhabalar ben 5 yildir thy calismaktayim 3 yildir evliyoz esim ingilizce ogretmeni ve atamlar hep dogu oldugu icin tercih yapamiyoruz.cunku benim doguya gitme sansim yok esim tercih yaparsa doguya gitmek zorunda mi konuyla ilgili bir calisma yapiliyor mu? simsiden tesekurler

   • esim ucretli ogretmenlik yapiyor esim atamasi gerceklesmedi cunku doguya gitme durumu yok tabikide ben ozel sektorde calisiyorum.85 puan almasina ragmen tercih yapmiyoruz.cunku bati secenegi yok. bu konuda ne yapmamiz gerekiyor.

    • Yanlış anlamayın ama sizin sorunuz nedir? Eşiniz atanmamış daha, ortada atama ile ilgili bir soru göremiyoruz. Eşiniz atanırsa sözleşmeli olacak gittiği yerde en az 4 yıl çalışmak zorunda. Bu süreçte eş durumu yok. Bunla ilgili MEB in çalışması da yok. Eşiniz İngilizce öğretmeni, İstanbul’da birçok açık olacak bu atamada. İstanbul’a atanma şansı yüksek.

   • esim ucretli ogretmenlik yapiyr atamasi olmadu cunku tercih yapmiyoruz.cunku acilan acilan yerlerin hepsi dogu.benim doguda gorev alma sansim yok.eger atanirsa ayri kalmk zorunda kalcaz.sormak istedigim durum bu ilk atamasi doguya gerceklestiginde gorev yaomadan benim oldugum yere gelme sansi var mi

 25. Ben 13 eylül 2013 yılında şarkta 5 yıl görev süresi olan bir okulda göreve başladım. 13 eylül 2018 de şark hizmetimi tamamlamış olacağım. Esim Emniyet mensubu. Bu yıl o da tayin olacak. Kendim tayin isteme hakkım var. Ancak eşimle aynı yere gidebilmek için eş durumu tayini isteyeceğim. Geçen gün milli eğitime sorduğumda eş durumundan gidersem şark süresini tamamlamaya birkac gun kala ilişik kesecegimi ve sark surem tamamlamadan gitmiş olacağımi eğer kendim il disi istersem ilisik kesmemin 30 eylül baz alinacagini dolayisiyla şark süremin tamamlanmiş sayilacagini söyledi. Ben bu işi anlamamadim. 5 yil görev suremi tamamlayip es durumu tayini istersem nasıl şark hizmetim tamamlanmis sayılmaz? Bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.

  • Milli Eğitim doğru söylemiş. İl dışı atamalarda 30 Eylül baz alınır. Eğer tayin isteyen öğretmen 30 Eylül baz alındığında zorunlu hizmetini tamamlıyorsa zorunlu hizmeti kalkar. Siz 13 Eylül 2013 tarihinde göreve başlamışsınız. 30 Eylül 2018 baz alındığında siz tam 5 yılınızı dolduruyorsunuz ve zorunlu hizmetiniz kalkıyor. Ancak özür grubunda bu durum söz konusu değil. Eşinizin tayini ne zaman belli olacak? Ona göre cevap verelim.

   • Hocam gecmiş kılavuzlara baktığımda özür atamasında da 30 Eylül baz alınmış yine öyle durumda benim şark hizmetim tamamlanmış sayılmayacak mı Ayrıca hocam yönetmelik bulamadım bu konu ile ilgili yönetmelik ya da kanun maddesi var mı

 26. Biz evlendigimiz zaman 6 yıl nasıl ayrı yasayacagiz bunun bir çözümü yok mudur. Uzman cavus olarak benim yanıma gelemez mi

  • Uzman çavuş olarak yanınıza gelir mi bilemeyiz, bunu bilmek için askeriyenin yönetmeliğine bakmak lazım. Ama siz 6 yıl kımıldayamıyorsunuz. Şu andaki yönetmeliğe göre bu şekilde.

 27. Merhaba ben öğretmenim henüz atamam yapılmadı fakat es adayım da uzman cavusluk kazandı. Ben atansam hemen eşimin yanına ya da o benim yanıma tayin isteyebilir mi . Ya da kim kimin yanına gidecek. Kısa süre de aile birliği sağlanır mi tek derdim bu aslında. Teşekkürler

 28. Iyi günler.eşim ozel sektorde calısiyor ve esimin oldugu yere tayinim cıktı ama baska bir ilden esime is teklifi geldi esim tayinim cıktıktan sonra ilisigim henuz kesilmeden o ile gitse benim durumum ne olur acaba

  • Merhaba, siz ya atamanızı iptal ettireceksiniz ya da atamanızın çıktığı yere gidip göreve başlayacaksınız sonrasında Ağustos ayında tekrar eş durumu isteyeceksiniz.

 29. Merhaba; Mebbis özür grubu başvuru ekranında 12.01.2018 tarinde görünen okul şuan sayfamda görünmüyor. Açıklanan mazeret kontejyan listesinde okul görünüyor. Sonradan görüntülenememesinin nedeni ne olabilir acaba?

   • Okul sosyal bilimler lisesi, ben şuan fen lisesinde görev yapmaktayım. branşım kimya. cuma günü mebbis sayfamda tercih listesinde görebiliyordum fakat sonradan listeden kaldırmışlar.

     • şuan çalıştığım okulda görev yapan arkadaşım eylül özür grubu atamasında sosyal bilimler lisesine atandı ve şuan çalışmakta. Ayrıca okul perşembe ve cuma günü atama listemde görünüyordu. yani cuma günü tercih yapabiliyordum.

     • c maddesini okudum şuan;
      Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin bütün alan öğretmenleri ile spor liseleri ve güzel sanatlar
      liselerinin görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alan öğretmenleri aynı tür eğitim kurumlarını tercih
      edebilecekleri gibi diğer eğitim kurumlarını da tercih edebilecektir.

      yukarıda yazan maddeye göre tercih yapmamda bir engel görünmemekte.

     • Burada MEB “aynı tür” ibaresinden neyi anlıyor burası önemli. Sosyal Bilimler lisesi ve Fen lisesi birbirinden farklı tür liseler olarak algılıyorsa isteyemezsiniz. Ancak aynı tür kapsamında ise istersiniz. Diğer eğitim kurumlarından kasıt ise “Sosyal” ve “Fen” liseleri dışında kalan okullardır. Bunu yarın MEB’e sormanızı tavsiye ederiz.

 30. Merhabalar,benim eşim hatayda öğretmen 2 yıl önce atanmıştı. Ben de ankarada özel sektörde çalışıyorum 1bucuk yıldır. Ağustosta özür grubu tercihi yapıp ta ankara’ya gelmeme ihtimali var mıdır? Cevap verirseniz çok seviniriz.

  • Merhaba eşiniz kadrolu öğretmense ve sizde Ağustos ayında son iki yılda 360 gün sigortalı olursanız eşiniz tayin isteyebilir.

 31. Merhabalar,hocam benim sorum diğer arkadaşların sorusundan biraz basit olacak ama okul idarem beni yeterince bilgilendirmedigi için danışmak istedim,ikinci aşamada mebbiste tercih yaptıktan ve idare onayladıktan sonra tercih sayfasını benim ilçe milli eğitime onaylatmam gerekiyor mu?

 32. Merhaba, ben ve eşim öğretmen olarak seneye göreve başladığımızda (ikimizinde branşı aynı). Farklı illere düşmüş olsak hangimiz hangimizin yanına gelebilir veyatta gelebilir mi gelemezse ne kadar süre sonra gelme şansı olur bilgilendirir misiniz ?

 33. Babamın engel durumuna bağlı geçen ağıstosta öğretmen olarak yanına geldim. Şimdide kardeşim başka şehirde öğretmen o da gelebilirmi ? Yönetmelikte en fazla şu kadar çovuk tercih yapar siye bi kavram da yok net değil?

 34. İyi akşamlar eş durumu başvurusu yapacağım eşim uzman çavuş görevi ve unvanı yerine ne yazmam gerekiyor. Bir De yeni atandığı yerin adresini mi yazmalıyım atama emrini göndereceğim.

  • İyi akşamlar. Eşinizin görevi ne ise onu yazın hocam. Resmiyette görevi ve unvanı ne diye geçiyor biz bilemeyiz. Eşinizin kimliğinde yazar. Evet yeni atandığı yere göre bilgileri doldurunuz.

 35. Hocam iyi akşamlar askerlikten kendi isteğim ile istifa ettim özel sektörde çalışmaya basladim. Ozel sektörde150 gün sigorta sürem oldu. Son iki yıl baz alındığında Memurlukta geçen süreyle 360 gün doluyor. Memurlukta geçen sureyi saydirabilirmiyim nasil saydira bilirim şimdiden teşekkürler

  • Sürenin hesabında, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir. Siz askerlikten demişsiniz ancak Askerlik geniş bir kavram. Belirttiğimiz kısımdaki maddeye bakınız. Orada sizle ilgili durum varsa birlikte değerlendirilir.

 36. Selamlar, ben özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum, evleneceğim kişi öğretmen, adaylık süreci kalkalı 1 yıl oldu. Şuan İstanbulda çalışıyorum sigortamda burada yatıyor. Çalıştığım şirketin Kocaeli teknoparkta ofisi var 4 . ayda orada çalışmaya devam edeceğim ikametimi oraya alacağım yine sigortamı da. şirket kocaelide çalıştığıma dair belge de verecek. Evleneceğim kişinin tayinini kocaeliye alabiliyormuyum. Meb 2017 ocak tayin yönetmeliğini okuduğumda son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortalı çalışmış olmam yetiyormuş, sadece kocaelide çalıştığıma dair şirketten belge almam gerekiyormuş, ama bazı kişiler çalıştığın ilde 1 yıl çalışma şartı var diyolar yani kocaelide de 1 yıl sigortalı olacağım anca o şekilde tayin isteyebiliyormuşuz bunun aslı var mı? ama yönetmelikte böyle bir madde yok, cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden Teşekkürler.

  • Merhabalar. Son 2 yılda 360 sigorta şartını taşıyorsanız alacağınız görev yeri belgesine dayanarak eşiniz tayin isteyecek. Kocaeli’de 1 yıl ya da başka yerde belli süre çalışma zorunluluğu yok. Sigorta farklı yerlerden yatmış olabilir, aynı ilden yatmış olabilir vs. Şirket faal mi? Evet faal. Siz 360 sigorta şartını taşıyor musunuz? Evet taşıyorsunuz. Şirket size görev yeri belgesi verecek, eşiniz de tayin isteyecek.

 37. Merhabalar. Benim bir sorum olacak.Edebiyat öğretmeniyim.Bu sene kpss ye gireceğim ve diyelim ki doğuda bir yere atandım. Erkek arkadaşım özel sektörde yeni işe başladı eğer bu yaz evlenirsek eşimin 6 ay sigorta primi düzenli yatmış olacak ve ben atanmış olacağım, eşimin çalıştığı şehirde direk olarak işe başlama durumum mümkün olur mu?

  • Merhaba. Üzülerek söylemek isteriz ki siz atandıktan sonra eşinizin yanına kadroya geçene kadar gelemezsiniz. Şu andaki yönetmelik bu şekilde. İlerde yönetmelik değişirse ancak eş durumu ile gelirsiniz.

 38. Merhabalar bir sorum olacak..Eşim yeni atanmis devlet memuru ben öğretmenim..onun yanına tayin isteyebilmem için onun memur olduğu icin 360 gün çalışma zorunluluğu yok değil mi?Teşekkürler

 39. Merhaba hocalarim kafama takilan bir soruya cevap arıyorum yardımcı olursanız sevinirim esim adanada görev yapıyor (öğretmen ) ben mersine tayin istiyorum eşimin ikamet adresini mersine alsak esdurumu atamasinda mersine tercih yapabilirmiyim teşekkürler

 40. Merhaba Hocam, benim merak ettiğim konu şu.. Evleneceğim kız doğuda görev yapıyor ben özel sektörde son iki yılda toplamda 360 günü doldurdum şu anda aktif olarak çalışıyorum. Toplamda dedim çünkü iş değişikliği yapmak zorunda kaldım. Sorun olur mu? Hangi kuruma sormalıyım

 41. merhabalar, eşim özel sektörde çalışıyor. benim anlamadığım bir nokta var. ben herhangi bir ile atandıktan sonra tekrar başvurup yanına gidebiliyorum. yoksa belgelerimi hazırlayıp ilk atandığım yer eşimin şehri mi oluyor. beni aydınlatırsanız sevinirim.

    • Şu andaki yönetmeliğine göre açıklayalım. Siz sözleşmeli öğretmen olarak örneğin Sivas’a atandınız. Eşiniz özel sektörde İzmir’de çalışıyor olsun. 6 yıl süresince eş durumu yapamazsınız. MEB şu anda bu eş durumuna izin vermiyor. Eğer eşiniz sözleşmeli öğretmen olmuş olsa biriniz diğerinin yanına gidebilir ya da eşiniz kadrolu öğretmen olmuş olsa kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmen eşinin yanına gidebilir. Bu şu andaki yönetmelik için geçerli. İlerde değişir mi bilemeyiz. Ayrıca diyelim yönetmelik değişti, tayin hakkı verildi. Eş durumu yapsanız dahi atandığınız yere gidip en az 1 yıl çalışacaksınız sonra eşinizin yanına başvuru yapacaksınız.

 42. ALLAH rızası için bilgi verin her kafadan bir ses çıkıyor moralim bozulmuş durumda. Ben okul öncesi öğretmenliği bitirdim atama bekliyorum eşim de jöh’e hazırlanıyor. Biz 2 yıl icerisinde evlilik düşünüyoruz. Aile birliğimız nasıl olur kim kimin yanına gider. İlla her ikimiz içinde görev şartı yilinin dolması mi gerekir örneğin benim 6 onun 7. Bizi aydinlatin

  • Şu anda sizin ve eşinizin ataması olması durumunda siz eşinizin yanına gidemiyorsunuz. Eşiniz sizin yanınıza gelebilirse ancak öyle buluşabilirsiniz. Bu durum ilerleyen zamanlarda değişebilir.

 43. iyi günler. ben 2016 ağustos ayındaki aile birliği mazeretine bağlı olarak eşimin iş yerinin bulunduğu ilçeye atandım o ilçede norm fazlası oldum başka bir ilçeye atandım şu an burada görev yapıyorum. 8 12 eylül 2. özür grubu atamasında ben de ikametgah adresi dolayısıyla tercih yapma hakkına sahip miyim?

 44. Iyi aksamlar evlilik yolundayim ve eş adayim da uzman cavuş olmaya hazirlanıyo nerde gorev yaoıcak kac yıl yapıcak belli deil bende ogretmenim okul öncesi ogretmenligi yapiyorum acaba bizim atamalarimiz icin bas vuru yapsak aynı yer cikarmi beya hen es adayıma gore basvuru yapabiliyomuyum bunu merak ediyorüz

 45. Hocam iyi günler da özür grubu tercihlerinin ilk aşamasının başvurusu başarılı birsekilde yapıldı ve onaylandı sonra okul tercihleri seçildi başvuru yapıldı ve sonucları beklemeye başladık ve bugün gördük ki sonuç yok ve arastirdikki okul bizim yapmış olduğumuz okul başvurularını onaylamamış ne yapabiliriz acaba

 46. Merhaba, 41.tercih ile eşimden 96 km uzak bir köye atandim..atamam gerçekleştiği halde iptal etme gibi bir şansım var mi ya da ilisik kesmesem ne olur..bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim şimdiden

 47. Eş özründen çok uzak okulları yazmamıştım ve şu an atanamadım ilemri olur mu sizce olmazsa mahkemeye verme bir seçenek midir?

 48. Merhabalar. İkinci basamak işlemini gerçekleştirdim. Kurumum onayladı. İlçe ve ilden ses yok hala onaylanmadı. Ayrıca sayfaya girdiğimde onay bekliyor vs. Görünmüyor. Bir hatamı var acaba teşekkürler

   • aynı durum bizde de var,17.00 itibariyle sisteme girdim ne onay bekleniyor ne de onaylandı yazıyor,tercıhlerım de gorunmuyor,ne yapmam lazım,milli eğitim tlfnlara cvp vermıyor. onaylanıp onaylanmadıgını nasıl anlarım

 49. İl dışı yaptım Haziran’da. Eşim de eş durumu yapacak.ben somestrda tekrar eş durumu yapabilir miyim farklı semt olursa?

 50. Engelli grubundan bugun okul tercihi yaparak tayin başvurusunda bulundum, ancak düzeltme yapmak istiyorum mebbis’de izin vermiyor,boyle durumlarda düzeltme yapilabiliyor my? Yardımcı.olursaniz çok sevinirim

 51. Branşım felsefe grubu ve sisteme girdiğimde atamanızın yapılacağı kurum olmadığından tercih hakkınız bulunmuyor diyor bu sistemsel bi hata mı acaba okul listelerine baktığımda yer var hizmet alanı ile ilgili olabilir mi

 52. İyi günler. Ben bugün eş durumu gerekçesiyle okul başvuru tercihlerimi yapıorm ama kayıt işlemine geldiğimde tercih dışı durumu butonu açılmadığı için kaydımı yapamıorm acaba butonun açılmama sebebi nedir

 53. merhaba hocam eşimin tercih ekranında bulunduğunuz ilde boş kontenjan bulunmadığı için tercih yapamazsınız yazısı çıkıyor ama bizim araştırmalarımızda tercih yapacağı ilçede bulunan HALK EĞİTİM MERKEZİNDE boş konten olduğunu görmüştük.Halk eğitim merkezininde müdürü boş kontenjan olduğunu söylemişti.ama meb in yayınladığı kontenjan listesinde de halk eğitim merkezi yok.Acaba halk eğitim merkezlerine atanma koşulu farklımı?eşim meslek öğretmeni.

   • Hocam aradık kadro var ama mazeret kontenjan listesinde Türkiyede hiçbir halk eğitim merkezinin ismi yok.Acaba bu atamada halk eğitim merkezlerine atama yok mu?

 54. İyi günler eşim bu temmuz şırnak ama atandı ben 1. Aşamaya başvuru yaptım. 2. Aşama başvurusu yapacağım fakat eşimin güvenlik soruşturması bitmedi ve henüz göreve başlamadı. Şimdi ben tayin istersem nasıl olacak.eşim başlamadan ben gidip başlayacağım mı aksi bir durum olursa ne olacak.

  • Siz tayin isteyeceksiniz. Eşinizin güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanırsa önce o göreve başlayacak sonra siz başlayacaksınız. Eğer eşiniz göreve başlamazsa sizin atamanız iptal edilecek.

 55. merhabalar .. mebbıs sayfasında tercih yapamıyorum ilde alanınızda bos kontenjan bulunmadıgından basvuru yapamazsınız .. asagıdakı bilgilere göre kayıtlarınızın guncellenmesını saglayınız dıye sayfa acılıyor . ne yapmam gerekır acaba ?

 56. İyi günler kolay gelsin. Ben askeri personelim kız arkadaşım da öğretmen ama ikimizinde görev yerlerimiz farklı. İlerde evlendiğimiz zaman eş durumumuz ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz ? Ben Muş’ta görevliyim kız arkadaşım Kars da görevli. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler

  • Merhaba, kız arkadaşınız (ilerde eşiniz) yanınıza eş durumu tayini isteyecek. Eş durumu ataması Şubat ve Ağustos aylarında olur. Siz Muş’ta çalıştığınız için ataması rahatlıkla gerçekleşir. Eşiniz sözleşmeli öğretmen ise şu anda sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmiyor. Kadrolu öğretmense sorun yok.

 57. Birinci aşamadan sonra il en son onayladıktan sonra ikinci aşamaya geçmeden mebbis yoluyla yapılacak bir işlem var mı acaba

 58. Merhaba iyi günler. Benim sorum şu:
  Tercihleri yaptiktan sonra onaylatmak için ilçe Mem e gitmeliyiz yoksa faxla halledebilir miyiz? Tesekkurler.

 59. Merhaba iyi gunler ben mebbise bavurumu yaptim faxla ciktisini gonderdim. Sorum su 2. Asama yani tercihleride ayni sekilde faxla mi yapacagiz yoksa su an gorevli oldugumuz ilce MEM e gidecegiz?

 60. Merhaba ben askeri personelim eşim benim tayinimin çıktığı ile tayin istedi ben merkezde çalışırken eşime 61 km., 65 km. Ve 90 km. Mesafede ilçe açılacağını öğrendik. Tşk ile yapılan protokolde eşini bulunduğu ildeki tercih açılmaması durumunda ataması yapılana kadar görevlendirilir diyor. Biz tercih yapmak zorundamiyiz

 61. Eşim özel sektörde ve evliyiz.Atanırsam ilk yılım olacak Eşimin bulunduğu İl’e atama yapabilir miyim

  • Eş durumu yapamazsınız, atanırsanız sözleşmeli öğretmen olarak atanacaksınız ve sözleşmeli öğretmenler eş durumu ile eşin yanına gidemiyor.

 62. Okul onayladı, ilçe onayladı, ancak 15 ağustos saat 21.30’da reddedildi mesajı geldi. Basvuru süresi dün bitti ve eksik belge yoktu. Ki okul ve ilçe de onayladı. Böyle bir hata olabiliyor mi veya ne yapılabilir?

 63. Hocam başvuruların bittiğini biliyorum ama bu konuda net bir bilgi yok da hani biz karşılıklı başvuru yapmadık acaba başvuru zamanı bitmeden yapabiliyor muyduk merak ettim geç kaldık ama böyle bir şansımız var mıydı ?

 64. Merhaba hocam, eşim Sivasta görevli ben Konya da eşim Sivastan Konyaya eş durumu tayini istedi. Benim sorum şu aynı anda bende Sivasa eş durumu tayini için başvuru yapabilir miyim ?Bu konuda süreç nasıl işliyor bir engel var mı ?

 65. Hocam ben cumartesi nikah yaptım eşim memur ve yeni becaiş yaptı elinde atama kararnamesi var mem de sadece kararname yeterli olur mu nüfusa gitmeme gerek var öı otomatik düşüyo mu bilgiler

  • Nüfusa gitmenize gerek yok. Okul müdürü MEBBİS’ten bilgilerinizin güncellenmesi için güncelle butonuna basacak. Sonra bilgiler otomatik MERNİS ten gelecek.

   • Meraba hocam ben dün nikah yaptım eşim memur ve becaiş yaptı elimizde atama yazısı var pazartesi ne yapmam gerekiyo mem e sadece atama yazısını göndermem yeterli oluyo mu

    • MEBBİS’e giriş yapın özür grubu başvurunuzu yapın. Okul müdürünüzü arayın istediği evrakları hemen gönderin. Sistemde evli gözükmüyorsanız okul müdürü MEBBİS’ten bilgilerinizi güncelleyecek.

 66. Ben askeri personelim ve ankarada çalışıyorum eşim biz nikah yapmadan önce Doğubeyazıt ta 3 yıl çalıştıktan sonra sinop a tayin oldu. Sinopta 1 yılı doldurmadan eş durumu tayini isteyebiliyor muyuz?

 67. hocam merhaba benim eşim bu yıl içinde giresunun bir ilçesine sözleşmeli olarak atandı. ben askeri personelim ve şırnak bölgesinde aile götürülemeyecek garnizonda çalışmaktayım. il dışı can güvenliği ve diğer nedenlere bağlı başvuruların açıldığı söyleniyor. bu baş vuru döneminde eşim ailesinin olduğu ile başvuru yapabilirmi

 68. 20 aguatosta nikah gunum var es durumu basvurusu icin 1. Tercihlere basvursam 2. Tercihlerin oldugunda resmi olarak evli olmus olacagim. 1. Tercihe basvurabilirmiyim

 69. İmla hataları için özür dilerim. Ayrıca aciklamalarim cok yetersiz olduk. Eşimin çalıştığı ilcrye bağlı calisirken baska ilçeye haziranda tayin oldum. Simdi eşimin çalıştığı ilçeye veya ikametgahini bagli olduğu diğer ilçeye es durumu icin basvuru yaptım. Sanirim daha açıklayici oldu. Teşekkür ederim.

 70. Merhaba hocam,
  Ekim 2016’da 6 yıl mecburî görev adı altında atanan öğretmenlerdenim. Sözleşmeli öğretmenler bu ağustostaki eş durumu atamasına başvurabilir mi? Net bir bilgi edinemedik. Kolay gelsin.

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenler eş özrüne ya da başka bir özür grubu atama çeşidine başvuramazlar. Bunla ilgili düzenleme yapılmadı.

 71. Merhaba esimin calistigi ilce sistemde gorunmuyor. Ne yapmaliyim? Bir de basvuru ekraninda istenen e mail adresi ve telefonu benim mi yoksa esimin mi

 72. Kolay gelsin hocam.Gerekli evrakları sisteme yüklerken e-posta veya whatsapptan gelen fotoları JPEG formatında, taramadan kaydedebilirmiyiz? İyi çalışmalar.

 73. Sayın Editör,
  Ağustosun 7sinde nikahımız kıyıldı. Nüfus müdürlüğüne evliliğimiz tescillendi.Evlilik durumum İlsis e de işlendi. Fakat başvuru kısmında eşimin T.C Kimlik kısmı aktif değil ve kutucuk boş, yanında ‘T.C. Vatandaşı değil veya MERNİS sisteminden eş bilgisi gelmemektedir’ ibaresinin yanındaki kutucuk da kendiliğinden işaretli halde, kaldıramıyorum. O şekilde başvuru yaptım okul müdürüm sistemde tüm bilgilerimin gözüktüğünü ama neden böyle olduğunu bilnediğini söyledi. Yine de onayladı. İlçe Milli Eğitim de onayladı.Sizce bir sorun çıkar mı? Bana yardımcı olabilir misiniz ?

 74. Eşim sozlesmeli öğretmen ve ben elektronik formumu doldurdum. Kurum il ilce mem onayladi. Simdi benim goreb yaptigim ile herhangi bir belge teslimi icin gitmeme gerek varmidir?

 75. İyi akşamlar hocam. Eşim ankarada sağlık astsubayı. Eşdurumu tayin istemem icin hangi evrakları okuluma göndrmem gerek. Bugün başvurum reddedildi. Evrak eksik dediler.

 76. Benim esim ozelde çalışıyor simdi on basvuru yapacagim ama once okulumun istenen belgeleri kaydetmesi mi gerekio yoksa ben elektronik ortamda basvuru yaptiktan sonra mi belgeleri teslim edeceğim. Lutfen cevap verin

 77. merhabalar.Eşimle birlikte Bursada çalışıyoruz.eşim ve ben il dışı tayinde farklı yerlere atandık. o Ankaraya ben Kocaeline atandım.fakat henüz ilişiğimizi kesmedik. bu atamada aile birliği mazeretinden ben ankaraya eşimin yanına tayin istemek istiyorum. Fakat mebbiste il dışı ataması olanlar başvuru yapmaz diyor.İl milli eğitim müdürlüğüne gidip sorduğumuzda bu durumun düzeltileceği, iptal ettirmemize gerek olmadığı söylendi. bu yüzden iptal ettirmedik il dışı tayinleri. bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Nasıl bir yol izlememiz gerekir? Teşekkürler.

 78. Merhaba.2.aşamada tercih yaptıktan sonra okula onaylatmak için mutlaka okula gitmemiz gerekiyor mu?Çünkü artık başka şehirde yaşıyorum sırf bunun için okula gitmeme gerek var mi?

 79. Üç farklı tarayıcıdan sürekli deniyorum başvuru kaydedilmiyor. Sorun ne zaman düzelecek. Yetkililerden açıklama bekliyoruz

 80. Hocam kolay gelsin.esimin bi üç dört aylık Bağkuru var şuanda SSK li.sigortasi yetiyor.mebbis eş durumu seçeneklerinden sadece sgk yı mi isaretmem gerekiyor yoksa sgk-bagkurmu??

 81. Basvuru ekraninda ilceyi secmemiz isteniyor.2.asmada sadece isaretledigimiz bu ilceden mi kurumlari secebilecegiz?yoksa ilin tum ilcelerindeki kurumlar tercihimize acik olacak mi?

 82. Esim polis memuru igdirda gorev yapiyor.izmire tayini cikti.ancak daha igdirdan ilisik kesip izmirde goreve baslamadi.basvuru ekranindaki esin gorev yaptigi yer ve adresi bolumune igdirdaki mi yoksa izmirdeki mi yerin adini ve adresini yazmamiz gerekiyor?

   • Merhabalar sayin editor. Haziran da bir takim sebeplerden dolayı il ici tayin istedim. Fakat sartlar degisyi. Yeni maddeye gore es durumu istemem mumkun degil mi ? Yine ds basvuru yaptım su an onaylar beklemede. Esimin calistigi ilcevayni fakat ikametgahimiz degisti. Cakistigi yere yakin farkli bir ilceye taşınıyoruz. Ayni il veya ilceye donemedenmis. Ikametgah farkli bir ilceyse n olacak. Kafalar iyice karisik. Simdiye kadar bu durumdaki herkes tayin istesi sanirim? Simdiden teşekkür ederim.

 83. Sayin editorum esim sozlesmeli ben es durumu il disi ozur basvuru yapicam ama esimin otomatikman mebbbis basvuru sayfasinda soyismi kizlik soy ismi olarak gorunuyor acaba neden bu durum basvuru yapmama engelmi bana bir sikinti cikarirmi ? Kendi Ilce mem mimi aradim bilgiler guncel hocam bizden yana sikinti yok diolar acaba sikinti esimin ilce meminde mi ?

  • Eşinizin MEBBİS nüfus bilgileri kısmı okul müdürü tarafından güncellensin. Basit bir işlem Güncelleme butonuna basacak MERNİS ten bilgiler alınacak.

 84. Merhaba eş durumu 1. Aşama başvurusunu yapıp tercih yapmazsam nolur benim açımdan olumsuz bir sonuç doğurma ihtimali var mı atanamadığın takdirde yerini tercih eden öğretmenin hizmet puanı daha fazlaysa ataması yapılır puanı düşük olan norm fazlası olur diye birşey okudum doğru mu acaba

   • merhaba öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. diyelim ki tercihlerimizden birine atanmadık ve kendi okulumuzda kaldık. (çünkü şuan açılan tercihlerden sadece 1 okul bana daha yakın o yüzden yer değiştirme ihtimalim düşük) kendi okulumuza yerimize biri gelirse puan üstünlüğüne göre veya başka sebeple ben norm fazlası olur muyum? yeni gelen öğretmenin bana göre önceliği mi olur? çok teşekkür ederim.

    • Merhaba, kendi okulunuzda kalırsanız yani başka bir okula gitmezseniz sizin yerinize zaten kimse gelemez. Siz giderseniz sizin yerinize atama olur.

 85. Kılavuzda *Eş durumu isteyecek öğretmen eşler belge ibraz etmeyecekler.* ibaresi gecmediginden mebbiste tüm bilgilerin kayıtlı olmasına rağmen idareciler nufus kayit ornegi ve gorev yeri belgesini istiyorlar. Nüfusta calisan memur bile bu durumu garip karşıladı. Bu durumla ilgili kılavuzda degisiklik yapilmali bence

 86. merhaba. Başvuru yaptıktan sonra ve tercihler başladığında istemezsek tercih yapmaya biliyor muyuz? Yine de iptal dilekçesi vermemiz gerekiyor mu?

 87. Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu işlemlerinin açıklanması ancak bu kadar net ve açık yapılabilir.ARİF MUZAFFER KUL a teşekkürler

 88. Bu nasıl bir kurum oldu şu meb Sandıklı hat safhada başvuru yapamıyoruz mebbiste kaydet butonu aktif değil

 89. Merhaba. Eşim 3 aydır büroda çalışıyo ancak toplamda 1 yıl ssk sı tamamlanmadı hala. Bu durumda bende eş durumundan eşimin bulunduğu yere tayin isteyebilir miyim?

 90. Sayin editor esim buyuksehirin a ilcesinde fakat b ilcsenden gidis gelis yapio
  ben il disi es ozuru ile basvuruda ilceyi b ilcesi yazabilirmiyim. Yoksa esim hangi ilcede ise orayimi yazicsm .ikinci sorum tercih zamani ikinci asamada il disi ozurle gideceg icin ilde bulunan tum okullar acik gorunurmu. B ilcesi gelse atamam iptal olurmu.yani illaki esinin oldugu ilce mi yazmali yim not iki ilce arasi 40 km saygilar sunarim

 91. Bazı okul müdürleri öğretmen eşlerden belge istemektedir. Bu yanlıştır, tayin isteyecek öğretmenin de eşinin de tüm bilgileri MEBBİS başvuru sayfasında otomatik olarak gelmektedir. Eş durumu isteyecek öğretmenlerden belge istenmez. Birinci aşamada eş özrü başvurusu yapacak öğretmen başvuru ekranında başvuru formunu doldurur, bilgileri kontrol eder başvurusunu onaylar. İkisi de öğretmen olan eşlerin başvurularında sisteme herhangi bir evrak yüklenmeyecek.
  Bunu idareci arkadaş bilmiyor. Bunun böyle olduğunu gösterebileceğimiz bir dayanak var mı?

 92. sayın editör mebbis üzerinden mazeret tayinini kaydet tuşuna basmamıza rağmen kaydetmiyor. bir çok kimsede de aynı sorun var. ilgilenirseniz sevinirim.

  • biz de sabahtan beri uğraşıyoruz ancak kaydetmiyor. Eşim de öğretmen. İlişik kesmedi. sabah açılan ekranda eşinizle aynı ilde olduğunuz için tercih yapamazsınız diyordu. İl Milli Eğitimi aradık bekleyin sayfa düzelir akşama dediler. sayfa düzeldi bu defa da kaydetmiyor. yorumlara bakıyorum artık tek sorun bizde mi diye. bu yorumu da bizim gibi sabahtan beri uğraşan arkadaşlar için yazdım. umarım çözülür.

 93. Eşim Denizli Çardak’ta çalışıyor. İlk aşama formda da il ve ilçeyi seçmemiz gerekiyor. İl dışı tayin isteyeceğim ev Denizli Merkezde. 2.aşamada sadece Çardak okulları mı açılacak ? Formda Denizli yi seçip ilçeyi boş bırakmalı mıyız?

 94. Merhaba. Ben 2015 eylül atamasıyım. Eşim özel sektörde çalışıyor ve 24/08/2017 tarihinde 360 günü dolmuş olacak. ben eş durumuna başvurabilir miyim?

 95. Hocam bilgiler için teşekkür ederim.Benim sorunum şu eşim temmuzda sözleşmeli olarak atandı fakat güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için kararname ya da görev yeri belgesi bulunmamakta.İlk aşama tercihlerine başvurabilir miyim?Cevaplarsanız sevinirim.

 96. Merhaba. Ben ve esim ogretmeniz. Esim dogu gorevini 30 eylul baz alinarak bitirdi kabul edildi.Fakat benim henuz bitmedi. Esim bitirdigi icin ben de bitirmis sayilacak miyim? Ona gore es durumu atamasinda bana her yer acilacak mi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM