Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Öğretmenlerin ağustos eş özrü ataması başvuruları 8 Ağustos 2017 Salı günü başlıyor. Her özür grubu döneminde olduğu gibi bu dönemde de eşi öğretmen olan ve eş durumu yapacak öğretmenlerden istenecek belgeler ve yapılması gereken hususlarda karışıklık bulunmaktadır.

Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu

Karı koca öğretmen olan ve eş özrü başvurusu yapacak MEB personelleri için Ağustos 2017 eş özrü ataması hakkında bilgi vermeye çalışacağım. 2017 yılı yaz tatili aile birliği özür grubu atama başvuruları birinci aşaması 8 Ağustos 2017 Salı günü başlayacak ve birinci atama başvuruları 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü sona erecek.

ÖZÜR GRUBU YER DEĞİŞTİRME AŞAMALARI

Özür grubu atamaları il içi atama ve il dışı atama gibi tek aşamalı değildir. Özür grubu yer değiştirme başvurularında atama takvimi çerçevesinde 8-14 Ağustos arası birinci aşama, 22-25 Ağustos arası ise ikinci aşama olarak belirtilmiştir. Birinci aşamada yapılması gerekenler ile ikinci aşamada yapılması gerekenler tamamen farklıdır. Konumuzdan örnek verecek olursak eş durumu başvurusu yapacak bir öğretmen birinci aşamada “eş durumu başvurusu yapacağını onaylatacak”.

Ağustos 2017

Örnek ile açıklayayım; Van Başkale’de çalışan bir sınıf öğretmeninin eşi İstanbul Arnavutköy ilçesinde Matematik öğretmeni olarak görev yapıyorsa, Van’da çalışan öğretmen birinci aşamada il dışı eş özrü başvurusu yapacağını MEBBİS başvuru modülü üzerinden seçecek ve kaydedecek. Elektronik Başvuru Formunu doldurulduktan sonra öğretmenin birinci aşama başvurusunu kendisi kaydedecek, sonra bu başvuruyu okul kontrol edip onaylayacak, sonrasında ilçe/il Milli Eğitim Müdürlükleri silsile yolu ile onaylayacak. Birinci aşamada tercih yapmak, okul seçmek yok.

ÖĞRETMEN EŞLERDEN İSTENECEK BELGELER

Eşi özel sektörde olanlar ya da devlet kurumunda kamu personeli olarak çalışanlar birinci aşamada eşi ile ilgili evrak belgelendirecekler ve bu belgeleri MEBBİS’e okul müdürlüğü tarafından yükletecekler. Eşi öğretmen olanların eş durumunda hangi belgeleri teslim edip etmeyeceği ise yıllardır farklı uygulamalara sebep olmaktadır. Eş durumu isteyecek öğretmen eşler belge ibraz etmeyecekler. Öğretmenlerin eş durumu özür grubu atamasında görev yeri belgesi, evlilik cüzdanı, aile nüfus tablosu gibi evrakları, belgeleri almasına gerek yoktur.

Bazı okul müdürleri öğretmen eşlerden belge istemektedir. Bu yanlıştır, tayin isteyecek öğretmenin de eşinin de tüm bilgileri MEBBİS başvuru sayfasında otomatik olarak gelmektedir. Eş durumu isteyecek öğretmenlerden belge istenmez. Birinci aşamada eş özrü başvurusu yapacak öğretmen başvuru ekranında başvuru formunu doldurur, bilgileri kontrol eder başvurusunu onaylar. İkisi de öğretmen olan eşlerin başvurularında sisteme herhangi bir evrak yüklenmeyecek.

ÖZÜR GRUBU İKİNCİ AŞAMA

Ağustos 2017 eş özrü ataması birinci aşamada başvurusunu onaylatan öğretmenler atama takviminde yer alan 22-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında okul tercihi yapacaklar. Eş durumu istenilen yerde kendisine açılan okulları tercih edecek öğretmenler tercihlerini yaptıktan sonra tercihlerini onaylayacaklar. Öğretmenin eş özrü tercih başvurusunu onaylamasından sonra okul müdürlüğü de onaylayacak.

Ağustos 2017 özür grubu kılavuzu indirmek için Tıklayınız

Özür grubu atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen 2017 yılı Kurban Bayramı tatili nedeniyle 5 Eylül 2017 salı gününden itibaren ilişiklerini keserek atamasının çıktığı yerde gidip göreve başlayabilirler.

Bu başlıkta konu ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

140 Yorum - "Ağustos 2017 eş durumu ataması, öğretmen eşlerin eş özrü başvurusu"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
MEHMET KAYNAK
Ziyaretçi
MEHMET KAYNAK

Merhaba Hocam, benim merak ettiğim konu şu.. Evleneceğim kız doğuda görev yapıyor ben özel sektörde son iki yılda toplamda 360 günü doldurdum şu anda aktif olarak çalışıyorum. Toplamda dedim çünkü iş değişikliği yapmak zorunda kaldım. Sorun olur mu? Hangi kuruma sormalıyım

Editör
Yönetici

Sorunuza net cevap verdik zaten. Tekrar aynı soruyu soruyorsunuz.

hande
Ziyaretçi
hande

merhabalar, eşim özel sektörde çalışıyor. benim anlamadığım bir nokta var. ben herhangi bir ile atandıktan sonra tekrar başvurup yanına gidebiliyorum. yoksa belgelerimi hazırlayıp ilk atandığım yer eşimin şehri mi oluyor. beni aydınlatırsanız sevinirim.

Editör
Yönetici

Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Durumunuz nedir? Öğretmen olarak ilk defa mı atanacaksınız yoksa zaten öğretmen misiniz?

hande
Ziyaretçi
hande

ilk defa atanacağım . bu durum nasıl oluyor ilk atamada?

Editör
Yönetici

Şu andaki yönetmeliğine göre açıklayalım. Siz sözleşmeli öğretmen olarak örneğin Sivas’a atandınız. Eşiniz özel sektörde İzmir’de çalışıyor olsun. 6 yıl süresince eş durumu yapamazsınız. MEB şu anda bu eş durumuna izin vermiyor. Eğer eşiniz sözleşmeli öğretmen olmuş olsa biriniz diğerinin yanına gidebilir ya da eşiniz kadrolu öğretmen olmuş olsa kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmen eşinin yanına gidebilir. Bu şu andaki yönetmelik için geçerli. İlerde değişir mi bilemeyiz. Ayrıca diyelim yönetmelik değişti, tayin hakkı verildi. Eş durumu yapsanız dahi atandığınız yere gidip en az 1 yıl çalışacaksınız sonra eşinizin yanına başvuru yapacaksınız.

seyda
Ziyaretçi
seyda

ALLAH rızası için bilgi verin her kafadan bir ses çıkıyor moralim bozulmuş durumda. Ben okul öncesi öğretmenliği bitirdim atama bekliyorum eşim de jöh’e hazırlanıyor. Biz 2 yıl icerisinde evlilik düşünüyoruz. Aile birliğimız nasıl olur kim kimin yanına gider. İlla her ikimiz içinde görev şartı yilinin dolması mi gerekir örneğin benim 6 onun 7. Bizi aydinlatin

Editör
Yönetici

Şu anda sizin ve eşinizin ataması olması durumunda siz eşinizin yanına gidemiyorsunuz. Eşiniz sizin yanınıza gelebilirse ancak öyle buluşabilirsiniz. Bu durum ilerleyen zamanlarda değişebilir.

ali
Ziyaretçi

Hocam eşime sigorta yatırarak tayin isteyebilirmiyim

büşra
Ziyaretçi
büşra

iyi günler. ben 2016 ağustos ayındaki aile birliği mazeretine bağlı olarak eşimin iş yerinin bulunduğu ilçeye atandım o ilçede norm fazlası oldum başka bir ilçeye atandım şu an burada görev yapıyorum. 8 12 eylül 2. özür grubu atamasında ben de ikametgah adresi dolayısıyla tercih yapma hakkına sahip miyim?

wpDiscuz
  • YORUM