Ağustos 2018 öğretmenlerin özür grubu atamaları erken tarihe çekilmeli

Öğretmenler 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takviminin öne çekilmesini istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu atama takvimini Temmuz ayına alabilir ya da Ağustos ayının başında sonuçları açıklayabilir.

Ağustos 2018 öğretmenlerin özür grubu atamaları erken tarihe çekilmeli

Ağustos 2018 öğretmenlerin özür grubu atamaları erken tarihe çekilmeli

Öğretmenlerin 2018 yılı yer değiştirme işlemlerinde gerçekleşmeyen yaz dönemi özür grubu ataması kaldı. İl içi atama sonuçları açıklandı ve ilişik kesme yeni görev yerinde göreve başlama işlemleri tamamlandı. İl dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenlerin ayrılış ve başlama işlemleri de 29 Haziran 2018 itibari ile yapılacak. Geriye sadece Ağustos 2018 özür grubu atamaları kaldı.

AĞUSTOS 2018 ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimini yayınlamadı. Özür grubundan yer değişikliği isteyecek olan öğretmenler atama takvimi yayınlanmadan seslerini Milli Eğitim Bakanlığına duyurmak ve atama takvimini erken tarihe çekilmesi taleplerini iletmek istiyorlar. ogretmenlericin.com olarak 2018 yılı yaz dönemi özür grubu yer değişikliği takviminin öne alınmasında MEB atama yer değiştirme takvimi açısından sakınca gözükmediğini belirtelim. Öncelikle son yıllarda yapılan yaz dönemi özür grubu atama tarihlerini hatırlayalım.

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimi;

 • Birinci aşama başvurular; 8-14 Ağustos 2017
 • İkinci aşama tercihler; 22-25 Ağustos 2017
 • Sonuçların açıklanması; 29 Ağustos 2017
 • İlişik kesme sürecinin başlaması; 5 Eylül 2017

2016 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimi;

 • Birinci aşama başvurular; 11-17 Ağustos 2016
 • İkinci aşama tercihler; 22-26 Ağustos 2016
 • Sonuçların açıklanması; 31 Ağustos 2016
 • İlişik kesme sürecinin başlaması; 1 Eylül 2016

2015 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takvimi;

 • Birinci aşama başvurular; 11-17 Ağustos 2015
 • İkinci aşama tercihler; 20-26 Ağustos 2015
 • Sonuçların açıklanması; 28 Ağustos 2015
 • İlişik kesme sürecinin başlaması; 31 Ağustos 2015

Son üç yılın verilerine baktığımızda 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama takviminin de muhtemel olarak benzerlik göstereceğini ancak bu sene Kurban Bayramı’nın atama takvimi içerisine denk gelmesi nedeniyle öğretmenlerin mağdur olabileceğini düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının 2018 yılı yaz dönemi eş özrü, sağlık durumu başta olmak üzere özür grubu yer değiştirme takvimini Temmuz ayı içerisine çekmesi yararlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

42 yorum

 1. Lütfen farklı meslek gruplarında çalışan kişilerin aile birliğine de saygı duyalım. Ben de ağustos sonu gibi olmasını istiyorum çünkü erken olursa eşim ve çocuğum ile birlikte mağdur oluyorum. Sanırım en mantıklısı 2 kez eş durumu tayini yapmaktır.

 2. Olması gereken özür grubu atama işlemlerinin bu yıl temmuz ayı içerisinde bitirilmesidir meb bir an önce 2018 özür grubu atama kılavuzunu yayımlamalı ve bu süreci başlatmalıdır

 3. Her yıl öğretmenler ve öğrenciler mağdur oluyor. Milli Eğitim Temmuzun 2.haftasından başlamalıdır

 4. Eşim asker Tunceli de çalışıyorum, Atama takviminin yayınlanması benim için de çok önemli, biran önce yayınlanmasını istiyoruz. Bu arada önceki yıllarda tayinle ilgili vekalet bırakma işlemleri yapılırken geçen yıl olmamakla birlikte bu yıl için de görünmediğini kurumum belirtti. Mağduriyetimiz artıyor, güzel haberler duymayı bakanlığımızdan istiyoruz. Saygılarımla

 5. Haziran 13 de il dışı atamalar oldu o tarihten bu yana eşyaları topladık salona koyduk ev sahibi evine geldi yerleşti bizde eşimin tayininin nereye çıkacağını bilmediğimiz eşimin annesinin evine geldik boş boş bekliyoruz.. temmuz içinde ya da Ağustos başında kimseyi mağdur etmeden yapılmasını istiyorum.

 6. Nitelikli liselere merkezi sınavla yerleşimin sonuçları 30 Temmuzda belli olacak.Özür gurubu tayinler Ağustosta olmalı ki il dışındaki nitelikli okullara merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin velileri olan öğretmenler özür gurubundan tayin isteyebilsin. Bu yüzden özür gurubu tayinler yine Ağustos ayında olacak, olmalı.

 7. Elbette belirlenmiş bir tarih var ve öğretmenleri kapsamıyor sadece ama 21 kurban bayramı ve tarih sarkarsa daha büyük mağduriyet yaşanır en azından ağustos ayı içerisinde bitse de insanlar evini köyünü taşısa , keşke bayramdan önce yapılsa ve bitse

 8. Asker eşleri de madur bu durumdan. Çünkü eşlerin tayini mayista belli oluyor. Eskiden eşlerle aynı anda MEB tayini yapıyordu. Başka ilçeye atanma ihtimali de göz önüne alındığında maduriyet büyük. Terör bölgelerini tercih ederken ilçeden ilçeye gidildiğini düşünün. Yorumu size bırakıyorum. 5. şehir deģiştirtiriyorum. Herkese hayırlı tayinler diliyorum.

 9. heyete girecekler var arkadaslar.cocuğum engelli ve temmuzun 24’ünde heyete girecek.nasıl yetistirebilirimki temmuzda olursa.

 10. böyle haber yapıp zaten anası ağlamış mebi iyice çukura çevirmeyin daha öğretmen atamaları olmadı. Ordan atanacak öğretmenlerin eşleri özür grubuna yetişmesi lazım, az mantıklı olun

 11. Kurban bayramı….
  Ev taşıma…..
  Alışma……
  Çocukları alıştırma…
  Çocukları okula kaydetme….
  Seminer dönemi…..
  ————————-+
  Hiç zaman

  LÜTFEN ERKENE ALIN.

 12. 15-20 bi avantaj sağlayalım diye eş durumu tayinlerinin temuz ayına çekilmesinin hiç bi anlam yok eşi MEB dışında çalışanlar büyük mağduriyet yaşacak bu hiç de adil değil onun için normal takvim ne zamansa o zaman olsun

 13. Bir kaç kişi söylemi için haber yapmak için yapmayın özür grubu ataması yüzde 80 i zaten polis asker eşlerini kapsıyor az biraz araştırın da haber yapın polis ve asker eşleri genelde Ağustos ayları icindeki haftalarda özür grubu olarak işlerini görüyor devletten daha mı iyi biliyorsunuz da sebep sunmadan erkene alınmalıdır diye haber yapiyorsunuz?

 14. Erken tarihe alınmamalı.benim ozurlu cocugumun heyet raporu ancak agustosa kadar cikacak.herkesin kendine göre sebepleri var.sonuçta erken yada geç başlama tarihine yetisiyoruz.

 15. Eylülün ilk haftası hem göreve başlayıp hem ev arayıp yerleşip hemde çocuklara okul arayacağız. En azından mağduriyetleri en aza indirmek için 10-15 ağustos tarihleri arasında olabilir. İki ayağımızı bir pabuca sokmanın anlamı yok

 16. Benim esim asker onlarin tayin isleri agustosun 10unda olacak temmuz oldugunda biz ve bizim gibilermagdur olur.gecen sene 5eylulde aciklandi.hersey yetisti.temmuza gerek yok

  • benim de eşim asker ne gibi bi maduriyetiniz olacak anlamadim. Temmuzda gel ders anlatmi diyecekler. Hangi askerin ev tutma isi agustosa kaliyor. Ankarada ya gelin bakalim merkeze 100km uzaga tayinin ciktigini agustosta ogrenince cocugunda kucukse 2.kez ev tasirsin okula yakin.

   • Eşinin tayini ağustosun 10 unda çıkacak diyor. Yani eş durumunda temmuz olursa tayin isteyemem diyor. Anladiniz mi olayı?

 17. Benim esim asker ve bu sene onun da tayin yili ilisik kesme isleri 10agustosta.erkene alinmasi demek benm gibi asker polis doktor vb diger memur ailelerini magdur eder bir yil ayri kalmak demek bu.bu yuzden size katilmiyoruz!

 18. Bencil olmayalim eşim sağlık personeli atama sonuclari 20 temmuzda belli olacak o yuzden es durumu tayini agustosta olmali

 19. Arkadaşlar il dışı atamaları yapılırken kılavuzda eylul-ekim tarihine göre 3 yılı dolduranlar diye ibare not duruldu bu sayede mağduriyet olayı giderildi..şimdi mehmet bey gibi arkadaşların durumu icin bir ibare düşülerek bu durum düzeltilebilir ben il dışından muglaya atandım eşimn özür grubunu bekleyeceğiz ve onun durumuna göre ben ev taşıyacağım veya taşıyamayacağım…şimdi eş durumu atamaları temmuz ayında gerçekleşse ne olur ki bizlerde ne yapacağımızı biliriz eşimiz yanımıza gelebilirse düzen kurmaya çalışırız yok gelemezse buna göre ayarlama yaparız…yani bu durumu okulun açıldığı tarihe bırakmak mağduriyet yaratıyor ev mi taşıyacağız gittiğimiz yere mi alışacağız çocuğa okul mu arayacağız kreş mi bulacağız sayın müsteşarınmız yusuf beyin bizleri mağdur etmeyeceğini umuyoruz bu arada en azından kurban bayramı tatilinden dolayı takvimin okulun açılmasından sonraya bırakılmalarına isteklerimiz arasında.saygilar allah kolaylık versin tüm.ogretmen arkadaşlarıma.

 20. Bence alınmamalı doktor atamalarına göre göreve başlamaları en erken 10 ağustos .Takvim erkene alınırsa biz eş durumu isteyemiyoruz .

 21. Bence alınmamalı doktor başlamaları en erken 10 ağustos .Takvim erkene alınırsa biz eş durumu isteyemiyoruz .

 22. İkisi de öğretmen olan eşler için temmuzda olması çok iyi ama bunu diğer meslek gruplarının sıkıntı yaşamayacağı şekilde düzenlemeliler

 23. Her sene nasılsa yine aynı olmalı. Herkes kendini ona göre ayarladı. Benim eşim meb dışında çalışıyor onların ataması temmuz sonunda . işe başlamaları ağustosu buluyor. Bizim atamaların erkene çekilmesi demek benim 1 yıl eşimden ayrı kalmam demek.Öğretmenler olarak eş durumu atamasının öne çekilmesi gibi bir talebimiz yok.

 24. alo 147 hattını arayarak özür durumu atamalarının temmuz ayında yapılmasını talep etmeniz faydalı olacaktır. çünkü 18-27 ağustos resmi tatil. o tarihten sonra kısa süre içinde taşınmak çok zor olacak.

 25. Erken yapılması taşınmak yerleşmek,ve çocukların okula kayıtlarının yapılması için çok önemli.Mutlaka değerlendirilmesi gerekir.Geç yapılması çok sıkıntılara yol açacaktır.

 26. Her yıl aynı tarihte yapılıyor herkes kendisini ona göre ayarlıyor ben geçen yıl başka şehirde işe 14 temmuzda başladım eğer öne çekilirse bir yıl daha beklemek zorunda kalacam hem 10 15 gün için

 27. Agustos ayi cok gec insanlar duzenini kuramadan seminer basliycak.Bayramdan yerimiz yurdumuz belli olsun.Kimse magdur edilmeden one cekilsin tarih.

 28. Ozur grubu isteyecek insanlar magdur olacak tarih one cekilmezse.Yerimiz belli olsun ki evimizi ona gore tutalim, cocuklarimizi gonderecegimiz okula karar verelim…Bayramdan once evimize yerlesmis olalim.

 29. Bence hic mantıklı degil internet üzerinden yapılmıyor mu herşey ne mağduriyet yasayacaksınız ama benim esim doktor ataması agustosun 10 unundan sonra olcak birileri tatil yapacak diye ben bir yasındaki çocuğumla tek mi kalayım bu şehirde cok bencilce düşünülüyor

 30. bence gayet mantıklı erkene alınması keşke kiöse mağdur olmadan çözüm bulunsa koca yaz bekleyecegiz eşim geçen hafta başladu göreve

 31. Tepki göstermenize gerek yok. Temmuzda atamaların yapılması mantıklı. Atamalar temmuzun sonunda yapılırsa hiç kimse mağdur olmaz . Eşleri diğer meslek grubunda olanlarında tayinleri açıklanmış oluyor o dönemde

 32. Benim esim doktor ise baslayis tarihi 10 temmuz olcak. Neden boyke bencilce yazilar yaziyorsunuz? Insalar herseyini agustos ayinda olcak nasil olsadiyw ayarliyor. One cekilsin diye irtata atiyosunuz biseyler

  • Hocam.yorum.attim.ama daha yayınlanmadı ben il dışından farklı bir ile atandım atama kılavuzumuzda ileri bir tarih verilerek ekim ayı verilerek 3 yılı tamamlayanlara tercih hakkı verildi yani 3-4 ay sonra bile 3 yılı dolduracaklara tercih hakkı verildi yani şimdi sizin esiniz gibi ağustos ayında eylül ayında atama hakkı kazanaçak arkadaşlar icin bir ibare düşülerek bu durum.giderilebilir burada birbirimize kızmak yerine çözüm üretmek daha iyi olur bunu yapmak değerli büyüklerimizin tasarrufunda tabi .bence şu ay bu ay olsun demek.yerine temmuz ayında kimsenin mağdur edilmeyecek şekilde yapılmasını dillendirmek daha iyi olur.

 33. Özür grubu tayini isteyecek insanların eşleri de ogretmense amenna…peki eşi polis olup henüz atamaları geeceklesmemis se ne olacak ..herkesin düşeceği mağduriyetin hesap edilmesi lazım vesselam

  • Polislerin atamasi belli oldu. Ama benim de ilkokula baslayacak bi kizim var. Yeni sehir, yeni insanlar yeni kultur bir dr iyi ogretmen icin yarisa girmek gerekecek. Cocugum mağdur olacak ona yanıyorum

 34. ben bakanlığa temmuzda eş durumu atama yapar mısınız diye yazı yazdım 🙂 belki gören olur da değerlendirilir 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM