DOLAR 5,7193
EURO 6,3354
ALTIN 270,1
BIST 107.648
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin Ağustos özür grubu atama takviminde değişikliğe gitmelidir.

Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli
05.07.2019
A+
A-

Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli

05.06.2018 tarihinde MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ( 2018-12 nolu genelge ) illere gönderilen: “2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi” konulu yazının 3.maddesinde; 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacağı belirlenmişti.

MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ DEĞİŞTİ

Ancak; 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları doğrultusunda eğitim sisteminin daha verimli yürütülmesi amacıyla; 24.06.2019 tarihinde MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ( 2019- 9 nolu genelge ) illere gönderilen yazıda ise; 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 09 Eylül 2019 Pazartesi günü başlaması ve 5-6 Eylül tarihlerinde ise Uyum Eğitimi yapılacağından bahsedilmiştir.

ATAMA TAKVİMİ ÖNE ÇEKİLMELİ

Haliyle; 1 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan öğretmenlerin 2019 yılı özür grubu takvimi hazırlanırken, 05.06.2018 tarihindeki yazıda yer alan eğitim öğretim yılının başlangıcı olarak 16 Eylül tarihi baz alınmıştır.

Ancak takvim 24 Haziran 2019 tarihinde, eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi erkene çekildiği için, 2019 yılı özür grubu takviminin de revize edilmesine gerek vardır.

Çünkü Ağustos 2019 özür grubu takvimine göre; 29 Ağustos’ta yapılacak atamalar sonucu öğretmenlerin 2 Eylül tarihinden itibaren ilişik kesmeye başlayacağından, yeni düzenlenen eğitim öğretim yılı takvimine göre 5 Eylül tarihindeki uyum eğitimine başlaması arasındaki süre azdır. Özür grubu çıkacak öğretmenler; eski okulundaki ilişik kesme, yeni okulunda göreve başlama, yeni tayini çıkacak ilde ev arama, eşya taşıma, çocuklarını okula kayıt ettirme, uyum eğitimi… gibi birçok durumu 3 günlük çok kısa bir sürede tamamlaması, öğretmenlerimizi zora sokacaktır.  

2018 Ağustos özür grubu atamalarının 17 Ağustos’ta açıklandığının altını çizmekte fayda var.

MEB’in Ağustos 2019 özür grubu atama takvimine bakacak olursak;

1.Aşama : 5-9 Ağustos’ta Başvurular

2.Aşama  :  22-27 Ağustos’ta Tercihler

Sonuçlar  : 29 Ağustos’ta açıklanacağını görmekteyiz.

Oysa ki bu takvimdeki

2.Aşama’yı yani Tercihleri 12-18 Ağustos’a, Sonuçları ise 19 Ağustos’a çekip; 26 Ağustos’ta da ilişik kesme işlemlerinin başlamasının yani takvimin bir hafta erkene çekilmesinin öğretmenlerimize daha yararlı olacağı düşüncesindeyiz.

YORUMLAR
 1. Ayşe dedi ki:

  Sayın Melis bir kaç kişinin işi daha hızlı ilerlesin diye değil eş durumu isteyecek binlerce öğretmen var ve okullar 2 eylül de açılıyor yani ilişik kestiğimiz gün.henüz ışınlanma olayı gerçekleşmediğine göre aynı gün hem ilişik kesip hem yeni görev yerimizde başlayıp hem evimizi taşıyıp hem de çocuklarımızı okula kaydettiremeyeceğimize göre eğitim öğretimin aksaması bu durumda olağan olacaktır.küçük çocuğu olanlar için bakıcı bulma sorunsalı var bir de…düğününüzü ne zaman isterseniz o zaman yapın bu sizin kişisel probleminiz…burada bahsedilen kişisel bir problem değil bütün eğitim camiasını ilgilendiren bir sorun….!ve her yıl aynı sıkıntı…!

 2. Ahmet dedi ki:

  Iki hafta öne çekmesini talep ederim.

 3. Selçuk dedi ki:

  Arkadaşlar bu yıl için neyse planlanan şekilde devam etsin. Önümüzdeki yıllarda bunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şöyle çelişkili bir durum var. İl dışı haziran sonunda açıklanıyor. Eş durumu ağustos sonunda açıklanıyor. İki ay neden bekleniyor anlamıyorum. Ağustosun ilk haftası sonuçlar açıklansa insanlar bir an önce evlerini bulup yerleşseler düzenlerini kursalar olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum.

 4. Fatma dedi ki:

  Öne alınmasında fayda var. Eğitim dönemine tasinmavb hazırlıklar yetişmiyor sonra.insallah MEB bunu dikkate alır.

 5. Melis dedi ki:

  Kesinlikle katılmıyorum. Düğünümü her şeyimi bu takvime göre planladım. Birkaç kişinin işi saha hızlı gerçekleşsin diye nasıl böyle bi haber çıkabilir? Planlanan neyse o yapılsın

 6. Can dedi ki:

  Aklı başında bir değerlendirme, ama beklenildiği gibi MEB ciddiye almaz böyle bir durumu,

 7. Zeybek dedi ki:

  5-9 ağustosta tercihler olsun. Bir hafta önce başvurular olsun. Bayramdan önce sonuçlar açıklansın herkesin yeri belli olsun o arada ancak işlerimizi halledebiliriz. Ayrıca sigorta süresinden dolayı mağduriyetin önüne geçmek içinde sigorta süreleri 30 ağustos baz alınmalı

 8. Neslihan Sönmez dedi ki:

  Kesinlikle özur grubu tayinlerinin erkene çekilmesi gerekmektedir. Eğitim öğretim faaliyetlerinin aksama ası için. Mağduriyetlerin yaşanmaması için. Eminim ki sevgili devlet büyüklerimiz bu konuda da gereken duyarlılığı gösterecektir. Bayramdan sonra herşey netleşmiş olmalı.