Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin Ağustos özür grubu atama takviminde değişikliğe gitmelidir.

Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli

Ağustos özür grubu atama takvimi bir hafta erkene çekilmeli

05.06.2018 tarihinde MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ( 2018-12 nolu genelge ) illere gönderilen: “2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi” konulu yazının 3.maddesinde; 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacağı belirlenmişti.

MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ DEĞİŞTİ

Ancak; 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları doğrultusunda eğitim sisteminin daha verimli yürütülmesi amacıyla; 24.06.2019 tarihinde MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ( 2019- 9 nolu genelge ) illere gönderilen yazıda ise; 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 09 Eylül 2019 Pazartesi günü başlaması ve 5-6 Eylül tarihlerinde ise Uyum Eğitimi yapılacağından bahsedilmiştir.

ATAMA TAKVİMİ ÖNE ÇEKİLMELİ

Haliyle; 1 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan öğretmenlerin 2019 yılı özür grubu takvimi hazırlanırken, 05.06.2018 tarihindeki yazıda yer alan eğitim öğretim yılının başlangıcı olarak 16 Eylül tarihi baz alınmıştır.

Ancak takvim 24 Haziran 2019 tarihinde, eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi erkene çekildiği için, 2019 yılı özür grubu takviminin de revize edilmesine gerek vardır.

Çünkü Ağustos 2019 özür grubu takvimine göre; 29 Ağustos’ta yapılacak atamalar sonucu öğretmenlerin 2 Eylül tarihinden itibaren ilişik kesmeye başlayacağından, yeni düzenlenen eğitim öğretim yılı takvimine göre 5 Eylül tarihindeki uyum eğitimine başlaması arasındaki süre azdır. Özür grubu çıkacak öğretmenler; eski okulundaki ilişik kesme, yeni okulunda göreve başlama, yeni tayini çıkacak ilde ev arama, eşya taşıma, çocuklarını okula kayıt ettirme, uyum eğitimi… gibi birçok durumu 3 günlük çok kısa bir sürede tamamlaması, öğretmenlerimizi zora sokacaktır.  

2018 Ağustos özür grubu atamalarının 17 Ağustos’ta açıklandığının altını çizmekte fayda var.

MEB’in Ağustos 2019 özür grubu atama takvimine bakacak olursak;

1.Aşama : 5-9 Ağustos’ta Başvurular

2.Aşama  :  22-27 Ağustos’ta Tercihler

Sonuçlar  : 29 Ağustos’ta açıklanacağını görmekteyiz.

Oysa ki bu takvimdeki

2.Aşama’yı yani Tercihleri 12-18 Ağustos’a, Sonuçları ise 19 Ağustos’a çekip; 26 Ağustos’ta da ilişik kesme işlemlerinin başlamasının yani takvimin bir hafta erkene çekilmesinin öğretmenlerimize daha yararlı olacağı düşüncesindeyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Arkadaşlar bu yıl için neyse planlanan şekilde devam etsin. Önümüzdeki yıllarda bunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şöyle çelişkili bir durum var. İl dışı haziran sonunda açıklanıyor. Eş durumu ağustos sonunda açıklanıyor. İki ay neden bekleniyor anlamıyorum. Ağustosun ilk haftası sonuçlar açıklansa insanlar bir an önce evlerini bulup yerleşseler düzenlerini kursalar olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum.

  2. Öne alınmasında fayda var. Eğitim dönemine tasinmavb hazırlıklar yetişmiyor sonra.insallah MEB bunu dikkate alır.

  3. Kesinlikle katılmıyorum. Düğünümü her şeyimi bu takvime göre planladım. Birkaç kişinin işi saha hızlı gerçekleşsin diye nasıl böyle bi haber çıkabilir? Planlanan neyse o yapılsın

  4. 5-9 ağustosta tercihler olsun. Bir hafta önce başvurular olsun. Bayramdan önce sonuçlar açıklansın herkesin yeri belli olsun o arada ancak işlerimizi halledebiliriz. Ayrıca sigorta süresinden dolayı mağduriyetin önüne geçmek içinde sigorta süreleri 30 ağustos baz alınmalı

  5. Kesinlikle özur grubu tayinlerinin erkene çekilmesi gerekmektedir. Eğitim öğretim faaliyetlerinin aksama ası için. Mağduriyetlerin yaşanmaması için. Eminim ki sevgili devlet büyüklerimiz bu konuda da gereken duyarlılığı gösterecektir. Bayramdan sonra herşey netleşmiş olmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM