Atama bekleyen öğretmen adaylarına kötü haber, bu branşlarda atama yok

Milli Eğitim Bakanlığında her geçen yıl boş normlar dolarken bazı branşlarda ise doluluk yaşanıyor. Son dönemde yaklaşık 50 bin norm fazlası öğretmen olduğunu açıklayan bakanlık yetkilileri, norm fazlası atamalar ile bu yığılmayı eritmeye çalışıyorlar.

Atama bekleyen öğretmen adaylarına kötü haber, bu branşlarda atama yok

Atama bekleyen öğretmen adaylarına kötü haber, bu branşlarda atama yok

Felsefe öğretmenliği, Metal öğretmenliği ve giyim öğretmenliği en fazla öğretmenin bulunduğu branşlar olarak dikkat çekiyor. Bu branşların dışında yaklaşık 17 branş değerlendirmesi daha yapılmış ve bu değerlendirmeye göre Milli Eğitim Bakanlığının toplamda 20 branşta önümüzdeki 6-7 yıl süresinde atama yapmaması bekleniyor. 2023 yılına kadar MEB’in öğretmen atama kontenjanlarında bu alanlara kontenjan vermemesi ve mevcut öğretmenlerin çeşitli yollarla eritilmesi bekleniyor.

NORM FAZLASINA İL DIŞI ATAMA

Bulunduğu ilçede ya da ilde norm fazlası olan öğretmenler ihtiyaç olan başka illere atanamıyor. Özellikle eş durumundan dolayı norm fazlası olan öğretmenler mücavir alan dışına da çıkarılamadığından kendi ilçesinde ya da il merkezinde fazlalık olarak bekliyor. Norm fazlası öğretmenlerin norm açığı olan yerlerde değerlendirilebilmesi için ilçe dışına veya il dışı atamalarının yapılması ise aile bütünlüğü ve diğer mazeretlerden dolayı yapılamamaktadır.

FAZLA OLAN BRANŞLARDA EMEKLİLİK

MEB’in önümüzdeki yıllarda öğretmen atamalarında ayıracağı kontenjanlarda yer vermeyeceği branşlarda öğretmen ataması yapılabilmesi için mevcut branşlarda görev yapan öğretmenlerin azalması gerekiyor. Bu azalmanın yolu da alan değişikliği ya da emekliliktir. Emekli olan öğretmenin yerine veya bu branştan başka branşa geçen öğretmenlerin yerine atama yapılmayacağından mevcut doluluk oranı azalacaktır.

Atama Kontenjanları

20 BRANŞA SIFIR KONTENJAN

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı tarafından yapılan haber içeriğine göre yukarıda listede yer alan branşlardan MEB 2023 yılına kadar atama yapmayacak. Doluluk oranlarının ortalama yüzde yüzün üzerinde olduğu görülen branşlardan mezun olan öğretmen adaylarının da bu branşlara yıllarca atanamayacağı gerçeği gözler önüne seriliyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Matbaa öğretmenlerine Grafik Tasarim, Teknoloji Tasarım bölümlerine atanma şansı verilmeli.Bu hakkımız.Emek verip hazırlanıyoruz.Bu alanlarda yeterlilige sahibiz.Ders iceriklerimiz benzer.Sesimizi duyuuun artikkk…

  2. aaaaaaaaaaaa matbaa teknolojisi engelli çocuklar için çok önemli bir bölüm istihdam alanı çok geniş. turkcell ile meb engelsiz okullarında matbaa bölümleri açılacaktı.

  3. matbaa bölümü önü açık bir alan engelli okullarında, iş okullarında açılması gerekiyor bu alana haksızlık yapılmış. bir çok ürün matbaada basılıyor. hiç değilse yan branşları olan grafik tasarım bölümüne atanma hakkı verilmeli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM