Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerden istenecek belgeler

19 Temmuz 2017 tarihinde ataması yapılan 20 bin 125 sözleşmeli öğretmen 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren görevlerine başlayacaklar. Atanan sözleşmeli öğretmenlerden göreve başlama sırasında istenilecek belgeler, atanan öğretmenlerin yapması gereken iş ve işlemler.

Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerden istenecek belgeler

Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerden istenecek belgeler

MEB personelleri arasına dün 20 bin 125 sözleşmeli öğretmen daha katıldı. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler dün İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yapılan açıklamaya göre 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren görevlerine başlayabilecekler. Sözlü mülakatta başarılı olan ve tercih yapan 46 bin 523 öğretmen arasından 20 bin 125 öğretmenin 90 farklı branşta ataması gerçekleşti.

GÖREVE BAŞLAMA TARİHİ

Temmuz 2017 sözleşmeli öğretmen ataması sonucu ataması gerçekleşen öğretmenler Kurban Bayramı sonrasında görevlerine başlayacaklar. Diğer haberimizde ogretmenlericin.com olarak atanan öğretmenlere en kısa sürede göreve başlamaları tavsiyemizi tekrar yineleyelim. Göreve erkan başlamak her zaman avantaj sağlar. Bu yüzden 5 Eylül 2017 tarihi itibari ile en kısa sürede göreve başlamak yeni atanan sözleşmeli öğretmenler için önemlidir.

İSTENECEK BELGELER

Atanan sözleşmeli öğretmenlerden istenecek belgeler 17.02.2017 tarihinde yayımlanan sözleşmeli öğretmenlik atama ve başvuru duyurusu içerisinde belirtilmesine rağmen bu hususu maddeler halinde ekleyelim. 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama kararnameleri İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek. Öğretmen atamalarının tebligatı ise atanan sözleşmeli öğretmenin başvuru sırasında belirttiği e-posta adresine yapılacak. Ancak e-posta mesajı gelmemesi sorun değildir. Atanan öğretmenlere e -posta gelmese de 5 Eylül itibari ile giderek göreve başlayabilecekler. Atanan öğretmenden istenecek belgeler ilgili kılavuzun 11. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir;

Atamaların Duyurulması ve Tebligat ile Göreve Başlama

11.3. Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:
11.3.1. Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,
11.3.2. Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
11.3.3. Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
11.3.4. Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,
11.3.5. Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi.
11.3.6. Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.

Ataması yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmenden yukarıda belirtilen istenecek belgeler dışında atama başvurusu sırasında istenen belgeler de istenecektir.

Başvuru sırasında istenen belgeler;

İstenilen Belgeler

Tebligatı beklemeden 5 Eylül 2017 itibari ile göreve başlanabileceğini tekrar vurgulayalım, eğer tebligatı beklemek isteyen öğretmen arkadaşlar varsa tebligatın kendilerine tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içerisinde göreve başlamak zorundalar. Atanılan yerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Şubesine (Öğretmen Atama) istenen belge ve evraklar ile gidilecektir. 20 bin sözleşmeli öğretmenden göreve başlarken istenecek belgeleri ibraz etmekle yükümlüdürler. Evraklar eksiksiz olmalıdır.

Ayrıca geçtiğimiz Ekim 2016’da yapılan sözleşmeli öğretmen atamasında ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerden istenecek belgeler Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde aşağıdaki gibi yayınlanmıştı. Bu yüzden atanılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesi kontrol edilmeli, duyurular takip edilmelidir. Ayrıca gitmeden önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü telefonla aranarak atamada istenen belgeler sorulmalı, teyit edilmelidir.

GÖREVE BAŞLAMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) T.C Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (1 adet).
b) Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf.
c) Atamaya esas öğrenim belgelerinden; diploma veya geçici mezuniyet belgesi, yurtdışı yükseköğretim kurumu mezunları için en son alınan denklik belgesinin aslı ve Fotokopisi.
ç) Sabıka kaydı bulunanlar mahkeme kararları ve örneklerini beraberinde getirmeleri gerekmektedir.
d) Atanacakları alana göre; Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Belgesi  veya Pedagojik Formasyon Belgesi (Bu belge, özel öğretim okullarında adaylığı kaldırılmış olanlardan, eğitim fakültesi mezunlarından istenmeyecektir.)
e) Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığına, Sosyoloji Bölümü mezunlarından ise 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığına dair belge.
f) Elektronik Başvuru Formunun bir örneği (İmzalı ve başvuru bürosundan onaylı)
g) Mal bildirimi belgesi (İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden sağlanacaktır).
ğ) Araştırma Hastanesi ve Üniversite Hastanelerinden alınacak olan Türkiyenin her yerinde görev yapabileceğine dair Sağlık Kurul Raporu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM