Bakan İsmet Yılmaz’dan son dakika şubat öğretmen ataması açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni müfredat açıklama toplantısında konuştu. Bakan Yılmaz en çok merak edilen sorulardan birisi olan 2017 yılı şubat ayı sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak mı yönünde gelen soruyu cevaplandırdı.

Bakan İsmet Yılmaz’dan son dakika şubat öğretmen ataması açıklaması

Bakan İsmet Yılmaz’dan son dakika şubat öğretmen ataması açıklaması

2017 şubat ataması yapılacak mı sorusuna en son açıklama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz‘dan geldi. Bakan Yılmaz 13.01.2017 tarihinde yeni müfredat açıklama toplantısında şubat ataması hakkında gelen soruyu cevaplandırdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sorulan şubat ataması sorusuna üstü kapalı ve net olmayan bir açıklama yaparak cevap verdi.

ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMASI

Müfredat dışında soru sormak isteyen bir gazetecinin sorusunu dinleyen Yılmaz soruya cevap verdi. Söz alan gazeteci müfredat dışında bir soru sormak istediğini belirtti. İkinci dönemin geldiğini belirten gazeteci, şubat ayında öğretmen ataması öngörülüyor mu diyerek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soru yöneltti. Bakan İsmet Yılmaz şu anda bu soruya pek cevap vermenin mümkün olmadığını vurguladı.

CEVAP VERMEK MÜMKÜN DEĞİL

Şubat öğretmen ataması hususunun tek başına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak, karar verilecek bir durum olmadığını ifade eden Yılmaz, daha önceden belirttiği açıklamaları işaret ederek, şubat öğretmen ataması kararı için Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığın da bir araya gelerek karar verileceğini ifade etti.

2017 yılı içerisinde kamuya 60 bin personel atanmasının düşünüldüğünü vurgulayan İsmet Yılmaz, 60 bin kontenjan içerisinde polis atamalarının, sağlık personeli atamalarının, hakim atamalarının ve MEB personeli olarak da öğretmen atamalarının olduğunu belirtti. Bu alımların herhangi bir dağıtımının yapılmadığını, bu yüzden de şubat öğretmen ataması için bir sayı verilemediğini, şubat öğretmen atamasının da net olmadığını ifade etti. Şubat atamasına YOK demediğini belirten Yılmaz, sayı belirlenmeden de 2017 yılında şubat ayında öğretmen atamasının yapılacağı yönünde bir ifade kullanmasının da yanlış olacağını açıkladı. Yılmaz şubat ataması konusunda eksik bilgi vermek yerine bir süre daha beklemenin doğru olacağını belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. 20 ocakta 2017 de Özür grubundan tayini çıkmayan öğretmenler hakkında bilgisi olan var mı?
  Bir sürü mağdur olan aileler var,bu insanların durumu ne olacak. Birisi Allah için bi açıklama yapsın.
  Tekrar özür grubu tayini açıklaçıkmı?

 2. Türk Dili ve Edebiyatı mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun…2017 Şubat atamasında edebiyata en az 3000 bin kontenjan verilmelidir.

 3. Milli Eğitim Bakanlığının duyurularını yakından takip eden biz Atama Bekleyen Öğretmenler şubat ayı öğretmen atamasıyla ilgili ivedilikle resmi bir açıklama bekliyoruz. Neden mi? Çünkü : 1–Ücretli öğretmen sayısı 150 bine yaklaşmışken(Türk Eğitimsen 2016 verileri) neden hala şubat ayı öğretmen atamasıyla ilgili bir açıklama yapılmıyor?2–Eğitim fakültesi mezunlarını, kpss’den başarılı olmalarına rağmen öğretmen olarak yeterli bulmayıp ‘liyakat’ amacıyla mülakata sokarken ücretli öğretmen alımlarında öğretmen vasfı taşımayan herhangi bir fakülte mezununu hatta ön lisans mezunlarını bile öğretmen olarak derse sokmak nasıl bir tezattır? bu sistemle nasıl bir verim almayı planlıyorsunuz? geleceğin teminatı olan çocuklarımızı bu sözde öğretmenlere nasıl emanet ediyorsunuz? 3–. Türkiye taşeron işçiliği kaldırmaya çalışırken ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron işçilerin kadro durumuna ilişkin, ”Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.” dedi. Haber Tarihi : 26 Aralık 2016 Pazartesi 21:24 / Kaynak : Memurlar-net ) ‘ücretli öğretmen’ çalıştırmanın mantığı nedir?4–Doktor, hakim, polis, asker gibi mesleklerin ücretlisi yokken neden en az diğer meslekler kadar KUTSAL olan öğretmenliğin ücretlisi var? 5- Ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı da her sene değişmektedir. bunun etkileri de hesap edilmiş midir? atama bekleyen öğretmenler olarak sorularımızın en kısa sürede meb tarafından cevaplanmasını bekliyoruz. Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016

 4. Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir. Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.(sokrates) 1 (bir)kadrolu öğretmen maliyetine 3(üç) ücretli öğretmen çalıştırabiliyosunuz peki yitip giden geleceğimizin maliyeti ne kadar olacak hiç düşündünüz mü?Cahil insan kandırılmaya açık insandır. Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016

 5. Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun 46 binle şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun. Burada söz konusu olan durum mezun sayısı ile öğretmen atamalarındaki kontenjan arasındaki uçurumdur.Böylesine önemli bir bölümün eğitim ve atamasının hesap edilmemiş olması,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının mağdur edilmesi büyük bir talihsizliktir.

 6. Binlerce atama oluyor ama fizik hala umut bile edemiyor bizi de bir kez olsun binlik sayıyla atayım da göZüm açık gitmeyeyim.

 7. 14 ekimde açığa alınan öğretmenlerde hata olduğu anlaşılmasına rağmen halen iade de ayak sürünmesini anlayamıyoruz.Ciddi hiç bir veri kanıt olmamasına rağmen bekletiliyoruz.Bir çoğumuz savcılıktan temiz raporları aldık yine nafile..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM