Bakan Ziya Selçuk’tan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu için açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Ziya Selçuk’tan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu için açıklama

Bakan Ziya Selçuk’tan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu için açıklama

26.10.2018 tarihinde NTV kanalında sabah saatlerinde program konuğu olarak katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sözleşmeli öğretmenlerin durumu soruldu.

6 YILLIK SÜRE 4 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 4+2 yıl olarak planlanan ve sözleşmeli öğretmenin toplamda çalışma süresi olan 6 yılın 3+1 şeklinde toplamda da 4 yıl olacak şekilde değiştirilmesinin uygun olacağı yönünde karar aldıklarını ifade etti. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının sürdürüleceğini belirten Bakan Selçuk sözleşmeli öğretmenlik uygulamasından önce yaşanan bir durumu örnek verdi. 27 bin öğretmen ataması gerçekleştirildikten bir yıl sonra bu öğretmenlerin yaklaşık 20 binin çeşitli mazeretlere bağlı olarak atandıkları yerden ayrıldıkları örneğini veren Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmenliğin bu yüzden gerekli olduğuna dikkat çekti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE EŞ DURUMU HAKKI

NTV programında sunucunun “Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkı verilecek mi?” sorusuna cevap veren Bakan Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan dolayı tayin hakkının olup olmayacağıyla ilgili sözleşmeli öğretmenleri mutlu etmeyen bir cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanının eş durumu ile ilgili açıklaması video;

Sağlık durumu ve benzeri durumlar hariç eş durumundan tayin isteme şu anda söz konusu değil. Ama bölge içinde eşler çalışıyorsa ikisi de sözleşmeli ise onlar için elbette kolaylıklar sağlıyoruz.” açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı karı koca sözleşmeli olan öğretmenlere eş durumu tayin hakkının verildiğini ancak diğer sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkının verilmeyeceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. eğitim alanında görevliyiz ikimizde ve eş durumu verilmiyor ihtiyaç olan bir yerde bizi birleştirsinler yok. ikimizde ihtiyaç olan yere gidelim diyoruz gelsin yattığı yerden maaş alsın demiyoruz ki memurlarda en azından böyle bir durum sağlanabilmeli öncekilerin zorunlu hizmetini iptal ederken ihtiyaç yok muydu? bence atamalara km sınırı getirilmeli ya da ihtiyaç olan yerlerde maaş farklı olalı o zaman bu sorunlar kalmaz.

  2. Bunca yıl çocuklarımızı okuttuk pelerinde o sınav ,bu sınav dediler dolaştırdık.Ben bu durumu onaylamam mümkün değil,öteki hiç bir meslekte bu kadar gaddar olmayan yönetim öğretmenlere yaptığı bu zulum çok kötü.Biz evlatlarımızı okuyup meslek sahibi olsun ve de evlensin yuva kursun,düzenleri olsun diye çaba harcadık hepsi boşmuş…Kim bu gidişatı düzeltecek,kim bu haksızlığın önüne duracak…Kızım şu an tüm motivasyonu sıfırlanmış,hangi sistem bu çocukların güvenini yeniden kazandıracak…Memleketimin güzel gençlerini,yani öğretmenlerimizi üvey evlat bilmişler.Ne eyledilerse güzel eylemişler,parçalanmış bir düzende bu çocuklar nasıl atandın,nasıl yuva kursun,nasıl psikolojileri düzlsin artık..Bir şey demek bile gelmiyor artık içimden,bizm gibi halk kitlesinin sözü geçmiyor malesef…

  3. “…..ancak diğer sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkının verilmeyeceğini söyledi.”
    yazık çok yazık.1 milyon öğretmen içinde 60-70 bin sözleşmeliye 2. sınıf insan muamelesi yapıyorsunuz.

  4. Niye sadece bölge icinde ikisi sözleşmeliyse:((. Biri kadroluysa bölge icinde yine atama olmalı. Insanlarin düzenlerini bozmak bu kadar kolay olmamalı. 6 yıldan 4 inmiş. Sanki öğretmen ceza işlemiş de ceza indirimi gibi. Çok üzücü bir durum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM