Danıştay müdür yardımcılığı ataması için MEB’in itirazını reddetti

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atama işleminde yönetmelikte yer alan müdür inhası hükmü Danıştay 2. Dairesi tarafından yürütmesi durdurulmuştu. MEB tarafından yapılan itiraz ise Danıştay tarafından reddedildi.

Danıştay müdür yardımcılığı ataması için MEB’in itirazını reddetti

Danıştay müdür yardımcılığı ataması için MEB’in itirazını reddetti

Müdür yardımcılığı inhası için MEB’in yaptığı itiraz reddedildi. Müdür başyardımcılarının ve müdür yardımcılarının görev süreleri bittikten sonra uygun görülmeleri halinde müdür inhası ile +4 yıl daha görev sürelerinin uzatılması için açılan davada Danıştay bu maddenin yürütmesini durdurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı müdür yardımcılığı ikinci dört yıl görevlendirmesinde müdür inhasının durdurulmasına itiraz etmişti. Danıştay tarafından yapılan itiraz değerlendirdi ve Danıştay bu konuda son kararını verdi.

MÜDÜR İNHASI İLE MÜDÜR YARDIMCILIĞI GÖREV SÜRESİ UZATILAMAZ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik içerisinde 24.madde hükmü; “Dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri, eğitim kurumu müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile dört yıl süreyle uzatılabilir.” şeklindeydi. Türk Eğitim-Sen tarafından açılan davanın sonucunda bu maddenin yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bu karara itiraz ederek ilgili hükmün yürütmesinin durdurulma kararının kaldırılmasını istemiştir.

DANIŞTAY SON NOKTAYI KOYDU

MEB’in itirazını değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu MEB’in itirazını reddetmiştir. Bundan sonraki süreçte yönetici atama yönetmeliği hükümlerinde değişiklik yapılmazsa 4 yıllık görev süresi dolan müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları görev süreleri müdür inhası ile uzatılmayacak. Tekrar şartları taşıyanlar müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavına girecekler. Danıştay kararı için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. inha ile sınavsız atanan binlerce müdür yardımcısı görev yapsın sorun yok! ama sınav kazanarak atanmış ve 4 yıldır görev yapan tüm tecrübeleri edinmiş atama yönetmeliğinde bu durumda olanların görev süreleri 4 yıl uzatılır maddesi ne göre sınava girmesin denmiş müdür yardımcılarının hakkı yensin.ne günahı var bunların!! meb acil şekilde yeni yönetmeliğe göre bu durumda olan müdür yardımcılarının görev süresini uzatmalıdır.

    • öğretmen olmuyor idareci okulunu okuyana vereceksin adı üzerinde öğretmen öğreten kişi kamu mezunu o kadar insan var onları idareci yapsınlar. zaten 2. bir unvan verilemez diyor. neyin hakkından bahsediyorsunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM