Doğum iznindeyken yer değiştirme işlemleri, özür grubu ataması

MEB personelinin doğum izninde olduğu süreçte il dışı atama isteme hakkı, il içi atama isteme hakkı ile doğum izninde olan öğretmenin eş durumuna başvurabilme hakkı

Doğum iznindeyken yer değiştirme işlemleri, özür grubu ataması

Doğum iznindeyken yer değiştirme işlemleri, özür grubu ataması işlemi

Doğum iznine ayrılan öğretmenin yer değiştirme işlemleri hakkında gelen soruları cevaplandırmak istiyoruz. Doğum izninde atama işlemleri değerlendirilirken doğum izninin bitiş tarihi önemlidir.

DOĞUM İZNİ

Doğum izni doğum yapan öğretmene, memura verilir. Doğum izni aylıksız izin değil, aylıklı izindir. Doğum iznine ayrılan öğretmen maaş alır ancak doğum iznine ayrılan öğretmen ek ders alamaz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) ile Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesi (MEB İzin Yönergesi) kapsamında, doğum yapan öğretmene doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni verilir. Eğer ikiz, üçüz gibi çoğul gebelik söz konusu ise doğum öncesi süreye 2 hafta daha eklenir. Çoğul gebeliklerde doğum izni doğumdan önce 10 hafta doğumdan sonra 8 hafta toplamda doğum izni 18 hafta olmaktadır.

Doğum izni nedir? Sür İzni nedir? Doğum izni kim tarafından verilir? yazımızı okuyunuz.

DOĞUM İZNİNDE ATAMA

Doğum iznine ayrılan öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir, doğum iznindeyken il dışı atama isteyebilir, doğum izninde eş durumu ataması, özür grubu ataması başvurusu yapılabilir. Doğum izni aylıklı izin olduğundan doğum izninde olan öğretmenin atama işlemlerinde herhangi bir kısıtlayıcı durum, engel bulunmamaktadır.

Öğretmenler Forum

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. Eşim doğum izninde iken eş durumu ataması oldu. Çocuk 1 aylık. Vekalet ile başkası ilişik kesti, yeni okulunda kendisi başlangıç yaptı. Doğum izni bitmiş mi oluyor? Yoksa devam ediyor mu? Müdürü okula hiç çağırmadı.

 2. Merhaba.5 eylülde eş durumundan başka bir ile atandım.Kararname 8 eylulde okuluma geldi. Şuan aylıklı doğum iznindeyim. İznim 20 eylülde bitiyor.ilisigimi 20 eylülde kesebilir miyim ve kestikten sonra 15 gün meyil iznim olur mu?

 3. Merhaba ben ağustos özür grubu atamasında eşimin bulunduğu ilçeye geldim ancak atamamın yapıldığı okul hiç bilmediğim bir alan Aralık’ta Doğum iznine ayrılacağım Doğum iznindeyken dönem içinde yapılan il içi tayinlerde okullar arası yer değiştirebilir miyim yani il içi tayin isteyebilir miyim

  • Eşinizle aynı ilçeye gelmişsiniz. Eğer büyükşehir ise eş durumu isteyemezsiniz. Büyükşehir olmayan bir ilçede ilçe merkezinde iseniz eşiniz de ilçe merkezinde ise yine eş durumu yapamazsınız. Ancak siz köyde eşiniz merkezde ya da farklı köylerde iseniz eş durumu yapabilirsiniz.

 4. Merhaba ben 5 eylül gibi doğum iznine ayrılacağım doğum iznine ayrıldığım süre zarfında il ilçe emri verilirse faydalanabilir miyim?cevap verirseniz çok sevinirim.

 5. Zh yükümlüsü olup yasal doğum iznindeki öğretmenin resen ataması yapılabilir mi peki? (Atama dönemindeyken ileriye dönük aylıksız izne ayrılacağını belirten dilekçe verse)

 6. Merhaba ben eylül ayinda doğum yapicam yasal 2 aylik iznimden sonra en az 1 yıl ucretsiz izin kullanmayı düşünüyorum. Ücretsiz izindeyken şubatta veya agustosta es durumu nasvursunda bulunabilirmiyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • 1 yıl izin kullanacaksanız Şubat ayında eş durumu isteyemezsiniz, çünkü şubat ayında eş durumu isteyebilmeniz için şubat ayında izninizin bitmesi lazım. Ağustos 2018 eş özrüne başvurmanız için de eylül ayında göreve döneceğinizi belirtmeniz lazım. Eğer Eylül 2018 de göreve dönecekseniz 2018 Ağustos eş özrü atamasına başvurabilirsiniz.

   • Hocam bizzat yaşadığım durumu bahsedeyim. Aylıksız izindeyken norm fazlası olduğumu öğrendim idareden, isterseniz tayin döneminde göreve başlamanızı yapalım tayininiz çıksa da çıköasa da tekrar izne ayrılırsınız dedilrr. En azınfan şansınızı deneyin dediler. Tayinim çıktı yeni okulumdayken tekrar izne ayrıldım.

 7. Merhaba benim eşim 2016 subat atamasi. Esim stajerlik gorevini duzce de yaparken agustosta dogum iznine ayrildi ve asli gorev yeri olan gaziantep e rapor bitiminde yani 23 kasimda girisi yapildi.Yani raporu duzce mem.kesmedi. Raporunuzu ne zaman biterse asli gorev yerinizden giris yapabilirsiniz dediler. Bu durumda bizde 23 kasimda giris yapabildik. Bu durumda Agustos 2017 de es durumu tayini isteyebilirmiyiz

   • Esimin adayligi kalkmadi ama cikan yeni kanuna gore aday ogretmenlerde es durumundan tayin isteyebiliyor. Esimin asli gorev yerinde ilk senesi sadece dogum.izninden dolayi asli gorev yerine 1 eylul itibari degil 23 kasim itibari ile giris yapabildi. Soylenenlere gore asli gorev yerinden raporlu aoalmadigi icin tayin isteyemez deniyor. 1 yil sartini karsilamiyor diyorlar

    • adaylıktan kastettiğimiz aslında 1 yıllık süre. Görev yerinde 1 yıllık çalışma süresini tamamlaması lazım ancak Ağustos özür grubu atama kılavuzu yayınlanmadan net bir şey diyemeyiz.

     • Peki size şöle bir soru sorsam. En son yayinlanan kılavuzun, agustos ozur geubu icin de yayinlandigini dusunursek durumumuz ne olur? Esimin asli gorev yerine 23 kasimda giris yapmis olsa dahi nihayetinde dogum izni yasal degilmi?

     • Hocam bugün 100 e yakın farklı konularda soru cevaplandırdık. Saat çok geç oldu. Sorunuzun sonuna not düşüyorum Arif Muzaffer Kul görünce dönüş yapacaktır. SORU CEVAPLANDIRMAYI BEKLİYOR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM