Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı; mülakatla öğretmen atamasına karşıyız

Öğretmen atamalarında mülakat sistemine karşı olduklarını açıklayan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sistemin adalet duygusundan uzak olduğunu vurguladı.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı; mülakatla öğretmen atamasına karşıyız

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı; mülakatla öğretmen atamasına karşıyız

Edirne’de düzenlenen Eğitim Bir-Sen Büyük Trakya Buluşmasına katılan Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Yalçın’ın gündeminde mülakatla öğretmen atama sistemi de vardı.

MÜLAKATLA ÖĞRETMEN ATAMASINA KARŞIYIZ

Eğitim Bir-Sen olarak mülakatla öğretmen atamasını doğru bulmadıklarını ve her defasında bu hususa karşı çıktıklarını belirten Ali Yalçın “Böyle bir sistem olamaz. Böyle bir yöntem de insanların adalet duygusunu örselemek de doğru değildir. Genel olarak, binlerce adayın çok sayıda farklı komisyon tarafından kısa süreli bir sözlü sınava tabi tutulmasının hem nitelikli öğretmen seçimine hizmet etmediği hem de adalet duygusunu zedelediği şeklinde genel bir kanı bulunmaktadır. ” açıklamasında bulundu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BÜYÜK BİR SORUN

MEB personel camiasında sözleşmeli öğretmen istihdamı ile öğretmen ataması yapılmasının tek başına ciddi bir sorun olduğuna işaret eden Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın “Tek başına sözleşmeli öğretmenlik uygulaması çok ciddi bir sorun iken, atanacak öğretmen seçiminin mülakatla yapılması, yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır.” dedi.

ADİL VE HAKKANİYETE DAYALI ATAMA SİSTEMİ

Eğitim Bir-Sen olarak mülakata dayalı olmayan adil ve hakkaniyetli öğretmen atama sistemi istediklerinin altını çizen Ali Yalçın açıklamasında “MEB’e ve kamuya gerek personel alımında gerek öğretmen atanmasında mülakat uygulaması yerine adil, hakkaniyetli, ehliyet ve liyakat ölçülerine göre bir istihdam modeli uygulanması yerinde olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. 1 milyon taşeron işçisini alırken formalite bir sınav koydular amaç aha biz bunları sınavla aldık diyecekler. Bu taşeron işçiler çoğu okuma yazması yok yada ilkokul mezunları kadro bunların hakkı demi.Herkes iş sahibi olsun ekmek kazansın ama eşit haklarda. Düşününüz aldığınız 1 milyon insan bunlara ödenek var.Memur, öğretmen ve de diğer meslekler 5 bin, 10 bin kadro vermekte neyin nesi.Okumuş meslek sahiplerine değer vermiyorlar. Yok öğretmene 20 bin kadro 5 binde ek alım. O kadar mezun var ki birde bu kontenjanları yüzlerine baka baka söyleyip dalga geçiyorlar.Tamam müslümanız dinde lazım.Ama 15 yıldır her kontenjan açıldığında en yüksek payı Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğrt. almakta..Memleketi Din,imamlarla doldurdunuz..Millet teknolojik yönden uzay çağına girecek biz halen ortaçağ avrupasındayız.bizdeki araştırmacılar bilim adamları hepsi boş maaş derdinde..adam kayırmacılık,torpil hat safhada. Mülakat=Torpil

  2. mülakatla ne öğretmen alınır nede idareci alınır.Madem mülakatla sınavla öğretmen alımı yapılacaksa.bu öğretmenler neden yıllarca fakültede sınavlara giriyor.nerden baksan her taraf yanlışlarla dolu.Şu mıllı eğitim yıllarca düzelemedi.her geçen sene daha da düzeleceği yok.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM