Emekli olacak kişiler özür grubu ataması tercih okullarında gözükmüyor

Dün başlayan 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atamalarında ogretmenlericin.com olarak dikkatimizi çeken bir husus oldu. Özür grubuna açılan okul listelerinde emelilik dilekçesi veren kişiler norma yansıtılmamış.

Emekli olacak kişiler özür grubu ataması tercih okullarında gözükmüyor

Emekli olacak kişiler özür grubu ataması tercih okullarında gözükmüyor

Öğretmenlerin 2017 yılı yaz tatili (Ağustos ayı) aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme 2. aşama başvuruları (okul tercih işlemleri) 22 Ağustos 2017 Pazartesi günü başladı. 25 Ağustos 2017 Cuma günü saat 15:00’a kadar öğretmenler tercih yapabilecekler, okul müdürlükleri ise aynı gün saat 17:00’a kadar yapılan tercihlere onay işlemlerini sağlayacaklar.

TERCİHLERE AÇILAN OKUL LİSTELERİ

Ağustos ayı özür grubuna açılan okulların listeleri İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayınlanırken, önceki senelere göre özür grubuna açılan normların azlığı dikkat çekmektedir. Öğretmenler İçin olarak araştırdığımızda emekliye ayrılmak için geçen ay dilekçe vermiş öğretmenlerin normlarının sisteme yansıtılmadığını ve emekli olacakların yerlerinin özür grubuna açılmadığını gördük.

TRABZON’DA 4 OKUL

Trabzon ili Akçaabat ilçesinde sadece bir okulda Temmuz ayında emeklilik dilekçesi veren 4 öğretmen olmasına rağmen bu öğretmenlerin hepsinin normu özür grubuna yansıtılmadı. Zonguldak, Tekirdağ, Ankara, İstanbul illerinde ve birçok ilçede emeklilik talebinde bulunarak emeklilik dilekçesini veren öğretmenler işlemlerinin biterek emekliye ayrılmayı beklerken bu öğretmenlerden boşalacak norm kadrolar il içi/il dışı özür grubu atamasına açılmadı.

ogretmenlericin.com olarak görüştüğümüz Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden gelen cevapta kendilerinin yapacak bir şeyi olmadığı emekliye ayrılacak kişilerin normlarının özür grubuna açılmaması durumunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yansıtılmaması nedeninden kaynaklandığı belirtildi. Sendikaların bu konuya dikkat çekmeleri emekliye ayrılan kişilerin norm kadrolarının özür grubu atamalarına yansıtılması gerektiği MEB’e belirtilmelidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM