Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları

Öğretmenlerin il içi ve il dışı özür grubu yer değiştirmeleri için bir mazeret olması gerekmektedir. Bu özür grubu çeşitleri arasında engellilik durumuna bağlı yer değiştirme de yer almaktadır. Peki hangi öğretmenler engellilik nedeninden dolayı yer değiştirebilir?

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları

Engellilik durumu ile sağlık özrü aynı değildir. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Birçok öğretmen arkadaşımız engellilik raporuna bağlı olarak yer değiştirme işlemini sağlık özrü yer değiştirmesi olarak bilmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu atama yer değiştirme kılavuzlarında “Sağlık Özrü” ayrı “Engellilik Durumu” ayrı başlıklarda ele alınmaktadır. Engellilik durumuna bağlı özür grubundan tayin ile ilgili Arif Muzaffer KUL’un yazısı ogretmenlericin.com takipçileri için hazırlandı.

SAĞLIK ÖZRÜ İLE ENGELLİLİK DURUMU

Bu iki özür grubunun ayrı olduğunu hatırlatmıştım. Şimdi bir örnekle açıklayayım. Eğer bir öğretmenin annesi kanserse annesine devlet ya da özel farketmez bir hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Raporda “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Bu sağlık kurulu raporu ile öğretmen kanser olan annesinin yanına sağlık özrüne bağlı olarak yer değiştirme başvurusu yapabilir. Bu sağlık özrü kapsamındadır. Engellilik durumunda ise sağlık kurulu raporundan ziyade “engelli olduğunu gösterir engellilik raporu” gerekmektedir. Engelli olmak sağlık ile ilgili bir durumdur ancak MEB bunu sağlık özrü kapsamında değil engellilik durumu kapsamında değerlendirmektedir.

ENGELLİLİK DURUMU ÖZÜR GRUBU ÇEŞİDİ

Engellilik durumundan dolayı özür grubu tayini isteyecek öğretmenlerde aranan iki önemli şart bulunmaktadır. Birincisi eğer öğretmenin kendisi engelli ise öğretmenin en az %40 engelli olduğunu raporla belgelendirmesi gerekmektedir. Eğer öğretmenin kendisi engelli değilse ailesinden eşi, çocuğu, annesi, babası bunlardan birisinin engeli varsa ve onların yanına tayin isteyerek onlara bakmak istiyorsa bu kişilerin de “AĞIR ENGELLİ” olması gerekmektedir.

Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu içerisinde yer alan kısım;

öğretmen Engellilik durumu özür grubu ataması
Engellilik durumu özür grubu

Engellilik durumundan dolayı özür grubundan yer değiştirebilmek için;

 • Öğretmenin kendisi engelli ise en az %40 oranında engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirecek,
 • Eşi, bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, annesi veya babasının ağır engelli olduğunu  sağlık kurulu raporu ile belgelendirecek,

MEB Personel Genel Müdürlüğü öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu atamalarında başvuru yapanların başvurularının onaylanma aşamasında sağlık kurulu raporları ile aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin kontrol edilmesini de istemektedir.

AĞIR ENGELLİ RAPORU İLE TAYİN İSTEME
Ağır engelli raporunda yazan oran
Ağır engelli raporu

Ağır engelli raporu ile tayin isteme hususunda kafa karıştıran bir durumda engel oranıdır. Engel oranı %60 olup raporda ağır engelli ibaresi yazmıyorsa özür grubundan atama istemek mümkün değildir. Engellilik raporunda öğretmenin kendisi engelli ise orana bakılır, öğretmenin kendisi değil annesi, babası, çocuğu, eşi engelli ise orana değil Ağır Engelli ibaresine bakılır. Örneğin öğretmenin annesi böbrek rahatsızı ise çoğu böbrek hastasının rapor oranı %70 oranındadır. Ancak raporda “ağır özürlüdür” tanımı yazmaz. Oran %70 olmasına rağmen raporda ağır engelli yazmadığı için özür grubundan yer değiştirme başvuru yapılamaz.

Aşağıdaki raporda engel durumu %100 oranında olmasına rağmen ağır engelli kısmında ağır engelli olmadığı belirtildiğinden bu şekilde bir sağlık raporu ile özür grubundan yer değiştirme istenemez.

 

Engellilik raporu örneği

Aşağıdaki örnekte de %76 oranına sahip bir engel olmasına rağmen ağır engellilik durumu bulunmamaktadır.

Engelli raporu

Aşağıdaki engellilik raporu örneğinde de görüldüğü gibi engel oranı %95 aynı zamanda da kişinin ağır engelli olduğu görülmektedir.

ağır engelli

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirme nedir yazımda size bu hususu ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Öğretmenin kendisi için %40 oran, ailesinden belirtilen kişiler için ise ağır engelli ibaresinin önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Sorusu olan öğretmen arkadaşlar aşağıdan yorumlar kısmından sorusunu sorabilir.

Arif Muzaffer KUL


Sosyal Medyada Paylaşın:

45 yorum

 1. Merhaba, kardeşimin engel oranı %94. Annem ve babam kardeşime bakmakta zorlanıyor. Onlara yakın olmak için tayin isteyebilir miyim ?

 2. İyi günler 2019 yılı şubat ayında babam için engelli raporu aldık raporda %99 ağır engelli ve sürekli olarak isaretli Ağustos ayında engellilik durumu tayini isteyecem bu raporun Şubat’ta alınmış olmasi gecen sure itibariyle bana sorun cikarir mi teşekkürler

  • Merhaba, raporlarda genelde son 6 ay olmasına bakıyorlar. Bulunduğunuz yerin özlük atama birimi ile görüşün. Kabul edilmez derlerse yenilemeniz gerekir.

 3. Sevgili hocam, eşim 22 yıllık sınıf öğretmeni.2018 yılında tasarruf tedbirleri uygulamsıyla idarecilerin korku ve işgüzarlıkları ile 12 olan öğretmen sayısı norm olarak 9 a düşürüldü. Ancak eşim kanser hastası ve %84 engelli raporu var. 2012 yılında ailesine yakın olduğundan o mahallenin bulunduğu okula tayin oldu. İdareye hastalığından dolayı okulunda kalmasını istediğinde Devlet norm fazlsı öğretmeni okulda oturtmaz ve maaş verilmesini istemez gibi yorumlar yaparak isteğini geri çevirmiştir. Biz engelli raporuna istinaden özür durumuna göre tayin isteme hakkı var mı ayrıca norm fazlası olarak kendi okulunda kalamaz mı…..

 4. Merhaba, 2019 şubat engelli öğretmen ataması ile sakaryaya atandım. %50 oranında sürekli engelli raporum var, ağustos ayındaki mazaret atamasına başvuru yaparsam bursaya tayinim çıkarım? Aday öğretmen olduğum için çıkmaz diyenler var, beni aydınlatırsanız sevinirim, hayırlı günler

 5. Sözleşmeli aday ögretmenim annemin %90 agır engelli raporu var. Durumumdan dolayi annemin bulundugu ile tayin isteyebilir miyim?

 6. Yuzde 89 agir engelli bir cocugum var esimle calismak zorybdayiz ve bakimi cok zor bir cocuk yasadigimiz sehirdr hic bir akrabamiz yok kendi ailemizin oldugu ile bu sebepten tayin isteyebilir miyiz

 7. 2018 ekpss sonucu öğretmen olarak atandım %45 engelliyim. henüz bir yıl dolmadan aday öğretmenken başka bir ile tayin isteyebilir miyim?

 8. Merhaba eşim 16 yıllık öğretmen %64 engel raporu var. 18 ay önce il dışı tayinle Bodrum/ Muğla ya geldik. Engel durumuna bağlı en erken ne zaman il dışı tayin isteyebiliriz? Ayrıca tayin istemek için 3 seneyi beklememiz gerekiyormu?

 9. sözleşmeli öğretmenim. eşimin ruhsal duygusal %40 engelli raporu var. engelli atamasından yararlanma hakkımız yok, peki sağlık özründen yararlanma şansımız var mı.

 10. İyi günler 2 Ocak 2019 özür grubu atamalarına başvurmak istiyorum, %40 engelli raporuyla. 20 yıllık öğretmenim ama engelim psikolojik bir hastalık olduğu için çevremden seni geri hizmete alırlar şeklinde dönütler alıyorum. Böyle birşey olabilir mi? Eğer öyleyse başvurmayacağım..

 11. Merhaba. Soruma cevap alabilirsemçok mutlu olacağım. Yüzde 73 engelli raporum mevcut. Branşım sınıf öğretmenliği. Trabzon’dan İzmir’e engellilik durumumu kullanarak tayin isteyebilir miyim. Bunun için hangi atama döneminde başvuru yapmalıyım.

  • 2 ocak 2019 itibariyle açılan özür grubu atamalarından il dışı engele bağlı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 12. Merhaba
  1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 13. hocam annemin psikolojik sorunları mevcut bulunduğum ilçede psikolojik tedavisi ni yapacak bir hastane mevcut değil şuan yaşadığı şehire tayin istemem için sadece ruh ve sinir hastanesinden alacağımız rapor yeterl8 olurmu

 14. Merhabalar
  Ağustos atamasında babamın engel durumundan özür tayinim çıktı ama babamın yaşadığı ilçeye çıkmadı.
  2019 şubat özür atamasında yine aynı şekilde babamın engel durumuna göre aynı ilin farklı ilçesine tayin isteyebilir miyim?

 15. merhaba hakkari yüksekova da öğretmenim. babamın engelli raporu var sözleşmeli öğretmenlere getirilen sağlık özründen yararlanmak istiyorum nsaıl bir yol izlemeliyim

 16. Sn. editör öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Benim sorum şöyle:
  Annem %100 oranında görme engelli ve yardım olmadan hayatını idame ettiremiyor. Bu durumda ağır engelli midir?
  Diyelim ki ağır engelli, 2 kardeşim ve babam da aynı hanede ikamet ediyor, Ayda 1 defa iğne için 800 km yol gitmemiz gerekiyor ve onlar yetişemiyor bu tempoya. Bu durumda benim tayinim yine de mümkün müdür sözleşmeli öğretmen olarak? Kardeşlerin veya baban refakat edebilir denir mi bana?

 17. merhabaç oglum %98 agır engelli. evim ve okulum aynı ilçede. ( ankara – keçiören). yalnız okulumla evim arası 35km. evime yakın bir okula kadrom alınabilir mi? oglumun nobetleri var ve yakınında olmak istiyorum.

 18. Tşk ederim cevabınız için. Acaba meb sözleşmeli öğretmenler için aile özrü nakilleri açacak mı

 19. Peki engellilik durumundan tayin isteyeceğim yerdeki norm önemli mi, norm açık değilse isteyemem mi

 20. Eşim Şırnak’ta sözleşmeli öğretmen.(kızım 2 yıldır benimle İstanbul’da annesinden uzakta ben de öğretmenim )eşimin babası İstanbul’da ağır engelli(%97 ağır engelli ve sürekli) yanında hiçbir çocuğu yok.Aynı ilin ücra bir ilçesinde eşimin erkek kardeşi var.Yine de engellilik durumundan faydalanabilir mi?

  • Sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu hakkı bulunmuyor. Eğer MEB sözleşmeli öğretmenlere vereceği özür grubu hakkında engellilik durumunu da koyarsa isteme durumunuz var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM