DOLAR 5,9170
EURO 6,5661
ALTIN 296,8
BIST 122.620
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Yağışlı

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları

Öğretmenlerin il içi ve il dışı özür grubu yer değiştirmeleri için bir mazeret olması gerekmektedir. Bu özür grubu çeşitleri arasında engellilik durumuna bağlı yer değiştirme de yer almaktadır. Peki hangi öğretmenler engellilik nedeninden dolayı yer değiştirebilir?

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları
30.07.2018
A+
A-

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirmenin ayrıntıları

Engellilik durumu ile sağlık özrü aynı değildir. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Birçok öğretmen arkadaşımız engellilik raporuna bağlı olarak yer değiştirme işlemini sağlık özrü yer değiştirmesi olarak bilmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu atama yer değiştirme kılavuzlarında “Sağlık Özrü” ayrı “Engellilik Durumu” ayrı başlıklarda ele alınmaktadır. Engellilik durumuna bağlı özür grubundan tayin ile ilgili Arif Muzaffer KUL’un yazısı ogretmenlericin.com takipçileri için hazırlandı.

SAĞLIK ÖZRÜ İLE ENGELLİLİK DURUMU

Bu iki özür grubunun ayrı olduğunu hatırlatmıştım. Şimdi bir örnekle açıklayayım. Eğer bir öğretmenin annesi kanserse annesine devlet ya da özel farketmez bir hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Raporda “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Bu sağlık kurulu raporu ile öğretmen kanser olan annesinin yanına sağlık özrüne bağlı olarak yer değiştirme başvurusu yapabilir. Bu sağlık özrü kapsamındadır. Engellilik durumunda ise sağlık kurulu raporundan ziyade “engelli olduğunu gösterir engellilik raporu” gerekmektedir. Engelli olmak sağlık ile ilgili bir durumdur ancak MEB bunu sağlık özrü kapsamında değil engellilik durumu kapsamında değerlendirmektedir.

ENGELLİLİK DURUMU ÖZÜR GRUBU ÇEŞİDİ

Engellilik durumundan dolayı özür grubu tayini isteyecek öğretmenlerde aranan iki önemli şart bulunmaktadır. Birincisi eğer öğretmenin kendisi engelli ise öğretmenin en az %40 engelli olduğunu raporla belgelendirmesi gerekmektedir. Eğer öğretmenin kendisi engelli değilse ailesinden eşi, çocuğu, annesi, babası bunlardan birisinin engeli varsa ve onların yanına tayin isteyerek onlara bakmak istiyorsa bu kişilerin de “AĞIR ENGELLİ” olması gerekmektedir.

Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu içerisinde yer alan kısım;

öğretmen Engellilik durumu özür grubu ataması

Engellilik durumu özür grubu

Engellilik durumundan dolayı özür grubundan yer değiştirebilmek için;

 • Öğretmenin kendisi engelli ise en az %40 oranında engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirecek,
 • Eşi, bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, annesi veya babasının ağır engelli olduğunu  sağlık kurulu raporu ile belgelendirecek,

MEB Personel Genel Müdürlüğü öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu atamalarında başvuru yapanların başvurularının onaylanma aşamasında sağlık kurulu raporları ile aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğinin kontrol edilmesini de istemektedir.

AĞIR ENGELLİ RAPORU İLE TAYİN İSTEME
Ağır engelli raporunda yazan oran

Ağır engelli raporu

Ağır engelli raporu ile tayin isteme hususunda kafa karıştıran bir durumda engel oranıdır. Engel oranı %60 olup raporda ağır engelli ibaresi yazmıyorsa özür grubundan atama istemek mümkün değildir. Engellilik raporunda öğretmenin kendisi engelli ise orana bakılır, öğretmenin kendisi değil annesi, babası, çocuğu, eşi engelli ise orana değil Ağır Engelli ibaresine bakılır. Örneğin öğretmenin annesi böbrek rahatsızı ise çoğu böbrek hastasının rapor oranı %70 oranındadır. Ancak raporda “ağır özürlüdür” tanımı yazmaz. Oran %70 olmasına rağmen raporda ağır engelli yazmadığı için özür grubundan yer değiştirme başvuru yapılamaz.

Aşağıdaki raporda engel durumu %100 oranında olmasına rağmen ağır engelli kısmında ağır engelli olmadığı belirtildiğinden bu şekilde bir sağlık raporu ile özür grubundan yer değiştirme istenemez.

 

Engellilik raporu örneği

Aşağıdaki örnekte de %76 oranına sahip bir engel olmasına rağmen ağır engellilik durumu bulunmamaktadır.

Engelli raporu

Aşağıdaki engellilik raporu örneğinde de görüldüğü gibi engel oranı %95 aynı zamanda da kişinin ağır engelli olduğu görülmektedir.

ağır engelli

Engellilik durumuna bağlı özür grubundan yer değiştirme nedir yazımda size bu hususu ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Öğretmenin kendisi için %40 oran, ailesinden belirtilen kişiler için ise ağır engelli ibaresinin önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Sorusu olan öğretmen arkadaşlar aşağıdan yorumlar kısmından sorusunu sorabilir.

Arif Muzaffer KUL
[haber id=”19717″]
[haber id=”31311″]

YORUMLAR
 1. Filozof hanim dedi ki:

  Hocam ben sözleşmeliyim engelli durumu bizi kapsıyor mu acaba Son yazılarda geldi diye gözüküyor pazartesi dilekçe vericem insallah

 2. kenan dedi ki:

  4 buçuk yaşında bir kızımız var görme engeli yüzde 80 ama ağır engelli değil görme eğitimi alabileceği bir yer yok bulunduğumuz ilde milli eğitimden ram raporunu da aldık çocuğun eğitimi ve rehabilitasyonu için görme engelliler okulunun bulunduğu bir ile tayin istersek tayin çıkar mı ek olarak ne yapılması gerekir

 3. Ayşe dedi ki:

  Merhaba, öğretmenlerin engel durumana bağlı yer değişikliğinde il içi yer değişikliği tercihlerinde aynı ilçeye bağlı başka bir okula uygun kadro bulunması durumunda tayin isteyebiliyor mu?

 4. zeynep dedi ki:

  Hocam hayırlı günler kardeşimin yüzde 94 engelli ve ağır engelli raporu bulunmakta olup ayrıca mahkeme kararıyla da vasisiyim doğudan doğuya kardeşimin ikamet ettiği yere gidebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Sevda dedi ki:

  Merhaba , sözleşmeli öğretmenleride kapsıyormu bu yazınız ? Yani sözleşmeli olarak çalışmaktayım babam engelli ve beraber yaşıyoruz ikimiz. Yer değişikliği yapabilir miyim ? Birde özel yada devlet farkeder mi rapor için ?

 6. Sevda dedi ki:

  Merhaba , sözleşmeli öğretmenleride kapsıyormu bu yazınız ? Yani sözleşmeli olarak çalışmaktayım babam engelli ve beraber yaşıyoruz ikimiz. Yer değişikliği yapabilir miyim

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,Eylül 2018’de atandım,sınıf öğretmeniyim, aday öğretmenliğim devam ediyor. % 45 engelliyim. Ağustos ayında mazerete bağlı tayinler oluyor. Engel durumuna bağlı il dışı tayin isteyebilir miyim?

 8. Erdinc dedi ki:

  Merhaba oğlum otizm hocam ağır engelli 1.sorum oğlum zaten yanımda tayin istemem için başka ilde olması maddede demiyor onun yanina diye 2.sorum rapor agir engelli ve suresi 2 yil madede demiyor surekli agir engelli diye degil migerekiyormu

 9. Aytekin çavuşoğlu dedi ki:

  Yüzde 87 ağır ve sürekli engelli raporum var.öğretmen kızımın tayinini bulunduğum yere yatırabilirmişiz.

 10. Aytekin çavuşoğlu dedi ki:

  Yüzde 87 ağır ve sürekli engelli reponum bulunmaktadır, kızımın tayinini bulunduğum yere yatırabilirmişiz.selamlar

 11. Furkan dedi ki:

  Merhaba, çocuğum icin ağır engelli raporu alacağım. Raporu mutlaka görev yaptığım ilden almak zorunda mıyım?

 12. Vedat dedi ki:

  Merhabalar yüzde kırk engel raporuyla kaç defa yer değiştirebilirim

 13. Gökçe dedi ki:

  Merhaba, kardeşimin engel oranı %94. Annem ve babam kardeşime bakmakta zorlanıyor. Onlara yakın olmak için tayin isteyebilir miyim ?

 14. Nizamettin dedi ki:

  İyi günler 2019 yılı şubat ayında babam için engelli raporu aldık raporda %99 ağır engelli ve sürekli olarak isaretli Ağustos ayında engellilik durumu tayini isteyecem bu raporun Şubat’ta alınmış olmasi gecen sure itibariyle bana sorun cikarir mi teşekkürler

 15. Murat dedi ki:

  2019 yılı için engelli öğretmen tayin hakkı başvuruları ne zaman ve nasıl yapilacak?

 16. muharrem özkan dedi ki:

  Sevgili hocam, eşim 22 yıllık sınıf öğretmeni.2018 yılında tasarruf tedbirleri uygulamsıyla idarecilerin korku ve işgüzarlıkları ile 12 olan öğretmen sayısı norm olarak 9 a düşürüldü. Ancak eşim kanser hastası ve %84 engelli raporu var. 2012 yılında ailesine yakın olduğundan o mahallenin bulunduğu okula tayin oldu. İdareye hastalığından dolayı okulunda kalmasını istediğinde Devlet norm fazlsı öğretmeni okulda oturtmaz ve maaş verilmesini istemez gibi yorumlar yaparak isteğini geri çevirmiştir. Biz engelli raporuna istinaden özür durumuna göre tayin isteme hakkı var mı ayrıca norm fazlası olarak kendi okulunda kalamaz mı…..

 17. Erhan yaşin dedi ki:

  Merhaba, 2019 şubat engelli öğretmen ataması ile sakaryaya atandım. %50 oranında sürekli engelli raporum var, ağustos ayındaki mazaret atamasına başvuru yaparsam bursaya tayinim çıkarım? Aday öğretmen olduğum için çıkmaz diyenler var, beni aydınlatırsanız sevinirim, hayırlı günler

 18. Deniz dedi ki:

  Sözleşmeli aday ögretmenim annemin %90 agır engelli raporu var. Durumumdan dolayi annemin bulundugu ile tayin isteyebilir miyim?

 19. Swn dedi ki:

  Yuzde 89 agir engelli bir cocugum var esimle calismak zorybdayiz ve bakimi cok zor bir cocuk yasadigimiz sehirdr hic bir akrabamiz yok kendi ailemizin oldugu ile bu sebepten tayin isteyebilir miyiz

 20. Uğur dedi ki:

  2018 ekpss sonucu öğretmen olarak atandım %45 engelliyim. henüz bir yıl dolmadan aday öğretmenken başka bir ile tayin isteyebilir miyim?

 21. Murat dedi ki:

  Merhaba eşim 16 yıllık öğretmen %64 engel raporu var. 18 ay önce il dışı tayinle Bodrum/ Muğla ya geldik. Engel durumuna bağlı en erken ne zaman il dışı tayin isteyebiliriz? Ayrıca tayin istemek için 3 seneyi beklememiz gerekiyormu?

 22. tmbdk dedi ki:

  sözleşmeli öğretmenim. eşimin ruhsal duygusal %40 engelli raporu var. engelli atamasından yararlanma hakkımız yok, peki sağlık özründen yararlanma şansımız var mı.

 23. İlknur dedi ki:

  İyi günler 2 Ocak 2019 özür grubu atamalarına başvurmak istiyorum, %40 engelli raporuyla. 20 yıllık öğretmenim ama engelim psikolojik bir hastalık olduğu için çevremden seni geri hizmete alırlar şeklinde dönütler alıyorum. Böyle birşey olabilir mi? Eğer öyleyse başvurmayacağım..

 24. Harun Küçükbayrak dedi ki:

  Merhaba. Soruma cevap alabilirsemçok mutlu olacağım. Yüzde 73 engelli raporum mevcut. Branşım sınıf öğretmenliği. Trabzon’dan İzmir’e engellilik durumumu kullanarak tayin isteyebilir miyim. Bunun için hangi atama döneminde başvuru yapmalıyım.

  1. mehmet dedi ki:

   2 ocak 2019 itibariyle açılan özür grubu atamalarından il dışı engele bağlı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 25. tarık dedi ki:

  Merhaba
  1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 26. uğur dedi ki:

  hocam annemin psikolojik sorunları mevcut bulunduğum ilçede psikolojik tedavisi ni yapacak bir hastane mevcut değil şuan yaşadığı şehire tayin istemem için sadece ruh ve sinir hastanesinden alacağımız rapor yeterl8 olurmu

 27. Hakan dedi ki:

  Merhabalar
  Ağustos atamasında babamın engel durumundan özür tayinim çıktı ama babamın yaşadığı ilçeye çıkmadı.
  2019 şubat özür atamasında yine aynı şekilde babamın engel durumuna göre aynı ilin farklı ilçesine tayin isteyebilir miyim?

 28. Harun dedi ki:

  Kılavuz henüz yayımlanmadı.Kılavuzda özürlü ataması olma ihtimali var mı?

 29. Nur dedi ki:

  Bugun gelen sozlesmeliye saglik ozrunde engelli raporu da gecerli olur mu

 30. pınar dedi ki:

  merhaba hakkari yüksekova da öğretmenim. babamın engelli raporu var sözleşmeli öğretmenlere getirilen sağlık özründen yararlanmak istiyorum nsaıl bir yol izlemeliyim

 31. Fatih dedi ki:

  Sn. editör öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Benim sorum şöyle:
  Annem %100 oranında görme engelli ve yardım olmadan hayatını idame ettiremiyor. Bu durumda ağır engelli midir?
  Diyelim ki ağır engelli, 2 kardeşim ve babam da aynı hanede ikamet ediyor, Ayda 1 defa iğne için 800 km yol gitmemiz gerekiyor ve onlar yetişemiyor bu tempoya. Bu durumda benim tayinim yine de mümkün müdür sözleşmeli öğretmen olarak? Kardeşlerin veya baban refakat edebilir denir mi bana?

 32. selim dedi ki:

  engel durumundan ilin sadece 1 ilçesine mi tayin isteme hakkımız var..

 33. Hakan dedi ki:

  İl içi de yapılabilir mi? Yoksa sadece il dışı mı?

 34. Talip Arslan dedi ki:

  Engeli olan öğretmen engellilik durumuna bağlı yer değişikliğini kaç kez kullanabilir

 35. halime gürbüz dedi ki:

  merhabaç oglum %98 agır engelli. evim ve okulum aynı ilçede. ( ankara – keçiören). yalnız okulumla evim arası 35km. evime yakın bir okula kadrom alınabilir mi? oglumun nobetleri var ve yakınında olmak istiyorum.

 36. Battal dedi ki:

  Tşk ederim cevabınız için. Acaba meb sözleşmeli öğretmenler için aile özrü nakilleri açacak mı

 37. Burcu dedi ki:

  Peki engellilik durumundan tayin isteyeceğim yerdeki norm önemli mi, norm açık değilse isteyemem mi

 38. Edebî dedi ki:

  Eşim Şırnak’ta sözleşmeli öğretmen.(kızım 2 yıldır benimle İstanbul’da annesinden uzakta ben de öğretmenim )eşimin babası İstanbul’da ağır engelli(%97 ağır engelli ve sürekli) yanında hiçbir çocuğu yok.Aynı ilin ücra bir ilçesinde eşimin erkek kardeşi var.Yine de engellilik durumundan faydalanabilir mi?

 39. Battal dedi ki:

  Engelli özrü sağlık özrü dışında mı değerleriliyor