Eş Durumunda ‘Atanamama’ Hukuka Aykırı Bulundu!

Eş Durumunda ‘Atanamama’ Hukuka Aykırı Bulundu! Geçtiğimiz günlerde gündemde yer alan bu haberi hatırlatmak bu haber üzerine gelen bir soruyu cevaplamak istiyoruz. Geçtiğimiz Ağustos Özür grubu atamasında (2015 Ağustos Özür Grubu Ataması) il içi eş durumu talebinde bulunan Polatlı Yüzükbaşı İlkokulu öğretmeninin ataması yapılmadı. ‘Herhangi bir kuruma yerleştirilemediniz‘ sonucu ile atamasının yapılmadığını gören öğretmen işlemin hukuka […]

Eş Durumunda ‘Atanamama’ Hukuka Aykırı Bulundu!

Eş Durumunda ‘Atanamama’ Hukuka Aykırı Bulundu!

Geçtiğimiz günlerde gündemde yer alan bu haberi hatırlatmak bu haber üzerine gelen bir soruyu cevaplamak istiyoruz.

Geçtiğimiz Ağustos Özür grubu atamasında (2015 Ağustos Özür Grubu Ataması) il içi eş durumu talebinde bulunan Polatlı Yüzükbaşı İlkokulu öğretmeninin ataması yapılmadı. ‘Herhangi bir kuruma yerleştirilemediniz‘ sonucu ile atamasının yapılmadığını gören öğretmen işlemin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü, sonucun iptal edilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığına dava açtı, olayı mahkeyeme taşıdı. Ankara 4. İdare Mahkemesi öğretmenin il içi eş durumu mazeret tayini talebinin reddedilmesine ilişkin işlemi hukuka aykırı buldu ve işlemi iptal etti.

Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından verilden kararda “Anayasa ve ilgili düzenlemelere göre, kamu görevlilerinin yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarında, idarenin, hizmet gereklerini göz önünde bulundurmakla birlikte, öncelikle, aile bütünlüğünün bozulmasına yol açmayacak uygulamaları gerçekleştirmekle yükümlü olduğu” ifadeleri yer aldı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin oy birliği ile verdiği kararından sonra kararın otuz gün içerisinde Danıştay’a temyiz yolunun açık olduğunu vurguladı.

EŞ DURUMU NE OLACAK?

Buraya kadar olan haber sevindirici. İl içi, il dışı eş durumunda atama yapılmayan ve il emri ilçe emri için büyük çaba sarfeden öğretmen arkadaşlarımız umutlandılar. Ancak haberde belirttiğimiz gibi temyiz yolu açık ve şu anda süreç işliyor.

Öğretmenler İçin takipçilerimizden bir öğretmen arkadaşımız bu konu ile ilgili bize ulaşıp başından geçen durumu anlatmıştı. Sizlerle paylaşalım;

‘Eş durumundan tayinim çıkmayınca dava açmıştım. Davayı kazandım ancak üst mahkeme bir ay sonra verdiği kararda Milli Eğitim Bakanlığı’nı haklı buldu ve sonuç itibari ile davayı kaybettim. Davayı kaybetmem yetmemiş gibi 1500 TL’ye yakın avukat ücreti ödedim. Tamam davayı kazandık haklıyız ancak haklıyken haksız duruma son anda düştüm.’

Evet bu kararın temyizinden sonra bakalım ne olacak. Öğretmenler mağdur edilmeye devam mı edecek yoksa emsal niteliğinde karar mı çıkacak.

Sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM