Eş özrü, sağlık özrü, özür grubu ataması sadece Ağustos’ta yapılacak

MEB eş özrü ve sağlık özrü başta olmak üzere özür grubu atamalarını Şubat ve Ağustos döneminde iki defa yapmaktadır. Şubat ayında özür grubu ataması yapılmayacağı, özür grubu atamasının sadece Ağustos ayında yapılacağı yönünde bilgiler dolaşmaktadır.

Eş özrü, sağlık özrü, özür grubu ataması sadece Ağustos’ta yapılacak

Eş özrü, sağlık özrü, özür grubu ataması sadece Ağustos’ta yapılacak iddiasında bulunuldu.

Öğretmenler İçin olarak öğretmen arkadaşlarımızdan gelen özür grubu atama tarihleri hakkında sorulara yanıt vermemize rağmen kaynağı belli olmayan asılsız bilgilerin öğretmenlerin kafasını karıştırdığını görmekteyiz. Özür grubu atamaları Şubat ayında yapılmayacak, özür grubu atamaları sadece Ağustos döneminde yapılacak bilgisi gerçek değildir.

ÖZÜR GRUBU ATAMALARI

Her yıl binlerce öğretmen eş özründen gerek iller arası yer değiştirme gerekse de il içi yer değiştirme başvurusunda bulunmaktadır. Eş özrüne başvuran öğretmen arkadaşların hizmet puanlarının düşük olması veya özür grubundan tayin istedikleri yerde alanları itibari ile norm olmaması gibi nedenlerden dolayı eş özrü mağduriyeti de yaşanabilmektedir. Eş özrü atamasından sonra en çok başvurulan özür grubu atama türü sağlık özrü atamasıdır. Öğretmen olan eşin kendisi veya yakınının rahatsızlığından dolayı görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda sağlık özrü atama başvurusu yapılabilmektedir. Eş özrü ve sağlık özründen sonra önceki yıllarda öğrenim özrü ataması gelmekteydi, öğrenim özrü atamasının Ömer Dinçer döneminde kaldırılmasından sonra öğrenim özründen öğretmenler tayin isteyemedi.

MEB ATAMA TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin özrü grubu atama işlemlerini yılda iki defa yapmaktadır. Özür grubundan yer değiştirmek isteyen personel MEB özür grubu atama takvimi çerçevesinde Şubat ve Ağustos aylarından özür grubu yer değiştirme başvurusunda bulunabilir. İki dönem kıyaslandığı zaman Ağustos döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunan ve yer değiştiren öğretmen sayısının Şubat dönemine göre daha fazla olduğu görülmektedir.

DEĞİŞİKLİK GÖZÜKMÜYOR

Yazımızın ilk bölümünde  belirttiğimiz gibi kaynağı belli olmayan öğretmen haber sitelerinde, kamudan haber sitelerinde, forum sitelerinde ortaya çıkan bu tarz söylentilerin gerçeklik payı bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı içerisinde özür grubu atama tarihleri hakkında değişiklik yapacağı yönünde bir düzenlemeye gitmedi. Şubat 2016 döneminde eş özrü, sağlık özrü, diğer özür nedenlerinden dolayı özür grubu ataması yapılacaktır. İlerleyen günlerde MEB bu konuda bir düzenleme yaparsa resmi olarak da açıklamasını yapmak durumundadır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM