Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

2017 il dışı yer değiştirme sonucu yaşanan çeşitli durumları sizlere aktarmaya devam ediyorum. İl dışı ataması çıkan ancak eşine il dışı çıkmayan ya da eşi il dışı ataması yapmayan öğretmenler Ağustos eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir. Eş durumu özrünü bekleyen öğretmenler ilişik kesmeyecekler.

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

İl dışı ataması sonucu ataması yapılan ancak eşi eş durumu yapacak olan öğretmen ilişik kesecek mi yoksa eş özrü tayin atamasına kadar ilişik kesmeyecek mi soruları sorulmaya devam ediliyor. Ramazan Bayramı sonrası yarın mesai başlıyor ve 2017 il dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenler ilişik kesmeye başlayacaklar. İl dışı ataması sonucu farklı illere atanan öğretmenler ile il dışı tayin sonucunda aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler konusunda detaylı bilgi vermeye çalışmıştım. Kısaca bu hususu hatırlayalım.

İL DIŞI ATAMADAN FARKLI İLLERE ATANANLAR

İl dışı atamada farklı illere atanan öğretmenler için MEB il dışı atama kılavuzunda  il dışı yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettiren öğretmen eş, özüt grubu atama döneminde diğer eşin bulunduğu yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir demektedir. Eşlerden birisi Kayseri Talas’a diğeri Mersin’ Silifke’ye atanan öğretmen eşlerden birisi atamasını iptal ettirerek özür grubunda diğerinin yanına tayin isteyebilir. Bu konuda il dışı atama iptal dilekçesi örneği indirerek okulunuza verebilirsiniz. Dilekçe İNDİR

İL DIŞI ATAMADA AYNI İLİN FARKLI İLÇELERİNE ATANANLAR

İl dışı yer değiştirme sonucu aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler ise eski yerlerinden ayrılacaklar ve yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar. Daha sonra Ağustos eş özrü ataması döneminde biri diğerinin yanına atama isteyecek. Eşlerden birisi İstanbul Arnavutköy’e diğeri İstanbul Sancaktepe’ye atanmışsa iki öğretmen de gidip görevlerine başlayacaklar ve biri diğerinin yanına Ağustos ayında eş özrü ataması isteyecek.

EŞLERDEN BİRİSİ ATANDI DİĞERİ ATANAMADIYSA

Bu konuda birkaç varyasyon yazayım;

 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı atamada atandıysa ve eşi il dışı atama istemediyse
 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı tayin sonucu atandı ve eşi ise tercih yamasına rağmen atanamadıysa
 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı isteğe bağlı yer değiştirme sonucu atandı ve eşi il dışı atama şartı taşımadığı için tayin isteyemediyse

Bu ve bunun gibi durumlar sonucunda atanamayan, ataması olmayan eş Ağustos ayında atanan öğretmen eşinin yanına eş özründen tayin isteyecek. Burada önemli husus İl Dışı Atama Sonucu Ataması Çıkıp Eşinin Özür Atamasını Bekleyenlerin İlişik Kesme Durumu. Eşi eş durumu isteyecek il dışından atanan öğretmen Ağustos özür grubu ataması sonuçlanan kadar ilişik kesmeyebilir. Eşi kendisinin atama kararnamesine göre eş durumu yapacak. Aşağıdaki konuda ben kendimden örnek vererek açıklamıştım.

Ayrılış başlama

İlgili haberi okumayan öğretmen arkadaşlar için bilgi vereyim. 2015 yılında benim Haziran ayında il dışı atama sonucu tayinim gerçekleşti. Eşimin ise il dışı ataması başka bir ile çıkmıştı. Eşimin il dışı atama iptal işlemi için okula dilekçe verdik. Eşimin il dışı ataması iptal oldu. Ben Ağustos özür grubuna kadar ilişik kesmedim. Eşimin eş durumu ataması oldu, onun ataması da benim il dışından atandığım ile çıktı. Sonrasında ise biz 15 Eylül tarihinde birlikte ilişik kestik.

Öğretmen kamu haber sitelerinin bazılarında il dışı ataması çıkan tüm öğretmenler ilişik kesmek zorunda yorumları görüyorum. Tamamen yanlıştır. Eşi özür durumu talebinde bulunacak öğretmen ilişik kesmesin ve eşinin eş özrü atamasını beklesin. 2015 yılı Haziran il dışı ataması sonrası ve 2016 yılı Haziran il dışı ataması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tüm milli eğitim müdürlüklerine e-posta göndermiş ve bu durumda olan öğretmenlerin ilişik kesme konusunda zorlanmaması gerektiğini belirtmişti. Önce bunları hatırlayalım.

2015 yılı il dışı atama;

İl dışı sonrası eş özrü

MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılı il dışı ataması sonrası il milli eğitim müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yukarıdaki e-posta gönderildi. Görüldüğü üzere il dışından ataması yapılan ancak eşi eş durumu isteyecek öğretmenin ilişik kesme zorunluluğu yok. Eş durumuna kadar bekletebilir.

2016 yılı il dışı atama;

Aile Birliği Özür Ataması

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılı il dışı atama sonrası yukarıdaki e-posta tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda görüldüğü üzere eş durumu atamasına kadar öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanmaması isteniyor.

Kısaca; il dışı atamasından atanan öğretmenin eğer eşi eş durumu atama başvurusu yapacaksa eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir.

EŞİNE EŞ ÖZRÜ ÇIKMAZSA İL DIŞI İPTALİ

İl dışı atama sonucu ataması gerçekleşen ancak eş durumundan dolayı eski yerinden ayrılış yapmayarak ilişik kesmeyen öğretmenin eşi eş durumundan atanamazsa il dışı ataması iptal olur mu? Bu konuda 2015 yılında MEB tarafından gönderilen e-posta bulunmaktadır.

İl dışı atama & Eş özrü

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Grup Başkanlığı tarafından İl MEM’lere gönderilen postada eşi eş durumu yapacak öğretmenin eş özrüne kadar ilişik kesmemesi, eğer eşinin eş durumu ataması sonucu yer değiştirmesinin olmaması halinde ise il dışından ataması çıkan öğretmenin il dışı atamasının iptalini talep edeceği belirtilmektedir. Tüm detayları açıklamaya çalıştım. Sorularınızı bana gerek buradan gerek sosyal medya hesaplarımdan ulaştırabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

146 yorum

 1. Hocam merhaba bana il dışı çıktı ama eşim için eş durumunu bekliyoruz bu süreçte ben ilişik kesmeyeceğim için herhangi bir yere başvuru yapmaya veya dilekçe vermeye gerek var mı

  • Merhaba, yapmanız gereken bir işlem yok. Bekleyeceksiniz. Size ilişik kesin derlerse durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın okula verin. İlişik kesmeyin.

 2. Hocam merhaba,
  Eşimin Ağustos ayındaki eş durumu il dışı tayini çıkmadı. 3 Eylül’de seminer başlayacağından ücretsiz izin dilekçesi verdik. Muhtemel bir il/ilçe emrinde eşimin ücretsiz izinde gözükmesi herhangi bir problem yaratır mı?

  • Merhaba, dilekçenizi vermediyseniz bir hafta rapor alarak bekleyebilirsiniz. Eğer dilekçenizi verdiyseniz; il/ilçe emri verilirse göreve başlatırsınız.

 3. İyi günler hocam.Eşimin 2018 il dışı ataması ile ataması gerçekleşti.Fakat benim özür grubu atama sonucumu beklemek için ilik kesmedi.2018 ağustos özür grubu atamalarında atamam gerçekleşmedi .Ancak il ilçe emri verilir mi diye beklemedeyiz.Henüz eşim il dışı atamasını iptal için başvuruda bulunmadı.Sorum şu ne kadar süre ilişik kesmeden bekleyebilir?

  • Hocam en azından önümüzdeki haftaya kadar bekleyin. İl/ilçe emri verilebilir. Eğer haftaya perşembe cuma gününe kadar verilmezse haftaya cuma günü sizin atamanızın çıkmadığını gerekçe göstererek iptal başvurusunda bulunabilir.

   • 1 eylül gibi bir tarihten bahşedilmişti bize.1eylüle kadar ilışık kesmek zorunda diye.Bu konuda bilginiz var mı hocam?Yani bunun yasal bir süresi varsa ve biz o süreyi aşarak diye endişedeyiz.

 4. Hocam Merhaba.Ağustos mazeret tayininde annemin sağlık durumundan ( kemik iliği kanseri tanısı yazıyor )dolayı başvuru yaptım. Sağlık kurulu raporunun karar kısmında yazan ifade aynen şu şekilde “ hasta tedavi edilmezse sağlığı tehlikededir hematoloji biriminin olduğu bir yerleşim biriminde ikametgah uygundur kurum kararıdır” Bu rapordaki karar ile il içinde ilçeden İl merkezine sizce tayinim çıkar mı? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

 5. Merhaba hocam,eşimin tayini il dışı ataması ile çıktı.Bende eş durumu tayini isteyeceğim atamam çıkmazsa ve il ve ilçe emri verilirse gitmek istemiyoruz.Bu durumda benim ve eşimin tayini iptal etme şansımız var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. Az önceki soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam .Eşim hemşire ve oda kendi isteğe bağlı olarak iller arası tayin yaptı yolluğunu tam olarakmı yarım olarak mı alır? Birde hocam bu eş durumu tayininde birinci ve ikinci başvurularda görev yaptığımız kuruma gitmek zorunda mıyız? Çok teşekkür ederim

  • Hocam eşiniz yolluğunu tam alacak. Ayrılış yolluk hesaplama yaparken sizin tayininizi karıştırmasın. Memurun aklı karışır yarım hesaplamaya kalkar yanlışlık olur. Eş durumunda birisine vekalet vererek işlemlerinizin onun tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 7. Hocam kolay gelsin ben Öğretmenim ve 2018 Haziran il dışı atamasında Çorum’un Alaca ilçesine tayinim çıktı ve göreve başlangıç yaptım.Eşim hemşire ve onunda Çorum merkeze tayini çıktı fakat İlişik kesme işlemleri henüz başlamadı ve Çorum da atandığıhastaneye göreve başlayamadı.benim eş durumundan başvuru yapmam için 7 ağustosa kadar Çorum merkezdeki hastaneye başvurması mı gerekiyor? Teşekkür ederim

  • Merhaba hocam sağolun. Eğer o tarihe kadar göreve başlayabilirse iyi olur. Ancak başlayamazsa eşinizin Çorum’a tayinin çıktığı resmi atama kararnamesi ile de siz eş durumu yapabilirsiniz.

 8. hocam kolay gelsin benim sorum İl dışı atama sonuçlarına göre ataması yapılan öğretmenler atamasını iptal ettirebilirler mi ?Bekarım eş durumu vs yok.İptal ettirmek için mazeret bildirmek zorunlu mudur?

  • Merhaba, bu sene il dışı ataması çıkan ve atamasını iptal ettirmek isteyenlere bu hak verildi. Mazeretiniz olmasına gerek yok, il dışı tayininizi iptal ettirmek istediğinizi belirten dilekçeyi okulunuza vermeniz yeterli Ancak siz çok geç kalmışsınız.

 9. Hocam merhaba isteğe baglı atama ile aynı ilceye atanan kari koca ögretmenlere hesaplanacak yolluk ikisine de tam mı hesaplanır bir eşe tam diger eşe yarım yolluk mu hesaplanir tesekkur ederim

 10. hocam haziran ayinda yapilan il disi yer degistirmesinde konyaya atandim.Eşimde agustos ayinda il dışı yer degistirmesi yapacak konya disinda bir ile atama isteyecek.eşim meb personeli degil.Eşime konya disinda bir ile atanirsa ben agustos ta eş durumu isteyecegim.Sorum şu benim ilisik kesip konyada goreve başlatma yapmak zorundamiyim.şu an gorev yaptigim ilceden ilisik kesmeden eş durumuna basvurabilir miyim?tesekkur ederim

  • Merhaba, sizin ilişik kesmeniz ve Konya’da göreve başlamanız lazım. Yoksa eş durumu yapmanız mümkün eğil. İlişik kesmeden eş durumu yapacaklar sadece karı koca öğretmen olanlar. Mağdur olmamak için yeni yerinizde göreve başlayınız.

 11. Hocam yolluk ile ilgili sorum vardı Haziran 2018 de il dışı atamam çıktı yolluğumu alıp yeni görev yerimde göreve başladım.Agustos ayinda eş durumu ataması ile başka bir ile atamam olursa 2.kez yolluk alabilir miyim?2.yolluğa hak kazanmam için 6 ay geçmesi gerektiğini söylüyor ilçe milli eğitim. 2.kez yolluk alamayacagimi söylüyor.Dedikleri dogru mudur cevaplarsaniz sevinirim.Tesekkur ederim.

 12. İl dışı ilişik kesip yolluk alan öğretmen hemen eş durumu ile başka bir il-ilçeye yer degiştirme yaparsa 2.kez yolluk alır mı?

  • İl dışı ilişik kesip gidip yeni yerinde göreve başlayan ve evini ikametini oraya taşıyan öğretmen sonradan farklı bir ile ya da ilçeye eş durumundan giderse tekrar yolluk alır. Ancak aynı ilde farklı ilçeye gidiyorsa ve ikametgahını değiştirmiyorsa yolluk alamaz.

 13. hocam haziran 2018 de isteğe bağlı ildışı atamam gerçekleşti.Eşim diyanette kuran kursu öğreticisi agustos ayinda isteğe bagli tayin isteyecek eşimin il dışı ataması gerçekleşirse ben şu an görev yaptigim yerden ilişik kesmeden eş durumu atamasına başvurabilir miyim yoksa ilişik kesip yeni görev yerimden mi eş durumu atamasina başvurabilirim

 14. Hocam esim il dışına atandı ama ilişik kesmedik ben es durumuna başvurucam sorum şu :eğer ben es durumuyla atanamzsam il emrine başvurmam için eşimin eylülden önce ilişik kesmesi mi gerekli

  • İl emri ile eşinizin ilişik kesip kesmemesi arasında bir bağlantı yok. Ancak il/ilçe emri genelde atamalar sonuçlandıktan bir hafta sonra veriliyor. Kesin değil ancak verilirse sonuçlardan bir süre sonra veriliyor. Doğal olarak bu durumda eşiniz ya ilişik kesip yeni görev yerinde göreve başlayacak ya da Siz eş durumu ile atanamadığınız için eşiniz il dışı atamasının iptalini isteyebilir.

 15. Mrh hocam. Benim il dışı atamam oldu ağustos eş durumu falan yok eşim zaten zorunlu başka bir ilde çalışıyor benim sorum hiç bir sebep yokken ilişik kesmemi ne zaman yapabilirim şuan tatildeyim mazaretim olmaksızın ne zamana kadar bekleyebilirim

 16. Hocam il dışına tayinim çıktı fakat eşim il dışına başvurmadı,eş durumu atamasını bekleyeceğiz ve ben bu zamana kadar ilişki kesmek istemiyorum, herhangi bir olumsuzluğa karşı.Bunun için okulumuza bir dilekçe yazmamız gerekiyor mu?

  • Hocam yazmana gerek yok ancak için rahat olacaksa tatile çıkmadan önce yazıp bırakabilirsin. Senin il dışı atamadan tayininin çıktığını eşinin de Ağustos ayında eş durumu isteyeceğinden dolayı ilişik kesme sürecini eş durumu sonucundan sonra yapacağını dilekçende belirtebilirsin.

 17. Hocam nişanlım Sakarya ya benimde Düzce ye tayinim çıktı nikahımız temmuz ayında biz ilişik kesip yeni görev yerimize başladığımızda ağustos taki eş durumuna başvurabilir miyiz.

  • Siz şu anda mecburen ilişik keseceksiniz. Evli değilsiniz, eğer evli olsaydınız biriniz iptal ettirecekti. Yeni görev yerlerinizde göreve başlayacaksınız Ağustos 2018 eş özrü atamasında eş durumu yapacaksınız.

 18. hocam sorulan sorular 2017 le alakalı bu senede 2018 de ıl dısı tayın ısteyıp eşimizin es ozrunden cıkmazsa tayın ıptalı yapabılırmıyız ayrıca ben ıl dısı tayın ıstesem esım ıstemese var sayıyorum ozur grubundada esımın tayını cıkmasa tayını yınede ıldısı tayınımı ıptal ettırebılırmıyım

  • Sorulara verdiğimiz cevaplar güncel 2018 cevaplarıdır. Başlık 2017 olmuş farketmez. Biz en güncel bilgilere göre yanıt veriyoruz. 2018 il dışı atama istedikten sonra atamanız çıkarsa ilişik kesmeyeceksiniz özür grubunu bekleyeceksiniz. Eşiniz eş durumundan tayini çıkmazsa bunu gerekçe gösterip il dışı atamanın iptalini isteyeceksiniz.

 19. Hocam merhaba.benim il disindan usak ilinin esme ilcesine tayinim cikti.Esimde eş durumundan Uşak il merkezine atandi.Ben 1 yil sonra esimin yanina yani Uşak merkeze tayin isteyebilirmiyim?Sonucta o benim ozrumle gelmis oldu simdi ben onu özür gibi gosterecegim net bir cevap bulamadik saygilar..

 20. 2016 ildisi ile ozel sebeplerden dolayi esimden bagimsiz tayin istedim. Bir yil ayri kaldik. 2017es durumunile geri donuyorum. Esimde ogretmen. Bu tayinim sonucu yolluk aliyor muyum merak ettim.

 21. Sayın editör malum şimdi ayın 5 inde il emri verecekler ben eşimin il dışı kararnamesi ile atandim özür grubu çıkmadı iptal istiyoruz ne yapmamız lazım adamlar kafasına göre bir yere atayacak beni istemiyorum 41 i de istemiyorum diye isaretledim.

 22. iyi akşamlar ben haziranda il dışndan isteğe bağlı hataya geldim eşim ağüstosta eş özrü atamasnda tercih yaptı ama gelmedi il emri veya 2. il dışı atama ile ilgili bilginiz var mı sizce bu sene yaparlar mı teşekkürler.

 23. ben es ozruyle gelmıs bır ogretmenım zorunlu hızmetımı tamamlamadım. esım polis memuru ve suan gecıcı gorevle baska bır ıle gonderılıcek.gecıcı gorevı bıtınce nısanın son haftasında baska bır ıle tayın olma durumu var ben ozrumu belgelendıremıcem.bana hazıranda dogu gorevı ıl tercıhımı acılır? acılırsa tercıh yapmazsam resen atarlarmı?

 24. Hocam eşim sözleşmeli personel olarak eş durumu başvurularından bir hafta sonra atandı ve işe başladı. biz eş durumu başvurusu yapamadık. Bu durumda yapabileceğimiz birşey var mı şubatı beklemekten başka? Teşekkür ederim

 25. hocam eşim ağustos ayında il dişi tayın istedi bende eş özründen başvuru yaptım ama ıstediyimiz yerde okul açılmayınca bende tercih yapmayı düşünmüyorum tercih yapmak zorunda mıyım tercih yapmasam eşimin ataması iptal olur mu eski okulunda ilişkisini kesmedi
  eyer 2 il dişi hakkı verilirse tayın isteme hakkım olur mu

  • Eşinizin il dışından atandığı ilçede yer açılmadıysa eşiniz durumu anlatan bir dilekçe ile milli eğitime başvurup il dışı atamasının iptalini istesin. Ancak eşinizin atandığı yerde size yer açıldıysa iptal edilmez. Tercih yaparsınız gelmez o zaman yine iptal istersiniz. İl dışı atama şartlarını taşıyorsanız istersiniz.

 26. hocam iyi aksamlar ben aday öğretmenim kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz malum 6 sene çakılı hizmet durumu var. Eğer atamalarımız farklı illere çıkarsa aile birliği nasıl sağlanıyor? eğer atama olduktan bir süre sonra evlenirsek eş durumu ataması isteyebiliyor muyuz? şimdiden teşekkür ederim.

  • Hocam merhaba, şu andaki yönetmeliğe göre eğer eşiniz kadrolu öğretmen ise kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmenin yanına gelebiliyor. Bunun dışında sözleşmeli öğretmen diğer sözleşmeli öğretmenin yanına gidemiyor. Ya da sözleşmeli öğretmen farklı kurumda çalışan memurun yanına gidemiyor.

 27. Hocam selamlar . Eşimin il dışı tayini çıktı . Şu an benim özür grubundan tayinimi bekliyoruz . Eşim benim özür grubu tayin sonucunda ilişiğini kesecek, tayinim çıkmazsa da il dışı tayinini iptal edecek. Fakat okul müdürü eşimin isteği dışında ve haberi olmadan ilişiğini kesmiş .Eşim müdür yardımcısı ve şu an senelik izinde .müdürün böyle bir hakkı var mı .

 28. merhaba. çocuk ilk tayini giden anneyle beraber yolluk alsın demiştiniz. çocuk yardımını ben alıyorum ve eşimin bordrosunda evli ama çocuk sayısı sıfır görünüyor. eşim adına cocugun yolluk hesaplamasında bu sıkıntı olur mu?

 29. merhaba .öncelikle ilginize tşrklr. eşime ıldışı tayın çıktı.bende özür durumuna basvurdum. ikimizde 5 eylülde ilişik keseceğiz inşallah. yollukla ilgili sorum olacak.
  eşim tam ,ben özür grubu olduğum için yarım yolluk alacakmışım.doğrumudur?birde bebeğimiz var.onun yolluğunu hangimize hesaplatmamız gerekiyor?sıkıntı yaşamamak için.(çocuk yardımını ben alıyorum.)
  1500 km için yolluk tahmini ne
  kadar olur? iyi günler

 30. merhabalar. eş durumu başvurusu yapacağım. eşim doğuda batmana atandı.daha doğrusu batmanın ilçesine.şimdi tercih zamanı bana sadece ilçemi açılacak yoksa batmanın tüm merkez ve ilçeleri açılacak mı? tşklr

 31. Merhaba, eşim de ben de il dışı atamasında farklı illere atandık. Anlaşamadığımız için de İlişik kesip yeni görev yerinde de başlama yaptık.Ancak şimdi eş durumundan yararlanmak istesek başvuru yapabilir miyiz? İl dışı klavuzu 18. Madde bunun olamayacağına mı işaret ediyor? Net bir cevap verebilir misiniz?

 32. Eşim İl Dışı Aile Birliğine Bağlı Başvuru ekranında gerekli bilgileri girip başvurusunu kaydetmesine rağmen kayıt işlemi gerçekleşmemektedir. Bu sorunun çözümünü talep ediyoruz.

 33. Merhaba hocam. Eş durumu tayini isteyeceğim. ilk aşamasını yapacağım. Fakat 2. dönem yetiştirme kurslarından almam gereken puan mebbis e işlenmemiş. Ben kayıt yaptıktan sonra işlense bi mahsuru olur mu? Teşekkürler

 34. Merhaba. İl dışı eş durumu tayini isteyeceğim. Eşim 360 günü doldurdu ama işten çıkmıştı. Siz 8-14 Ağustos tarihleri arasında çalışıyor olmalı demiştiniz. Eşim 7 Ağustos’ta sigortalı işe başladı. İşe giriş bildirgesini de aldı fakat sistemde işe giriş tarihi görünmüyor. Başvurular bitene kadar görünmezse tayin isteyemez miyim?

 35. hoacam merabalar. ben daha önceleri yazmıştım size. il dışı atamaıyla itanbula geldim. bu dönemde eş durumuyla kocaeliye gelmek istiyorum. siz problem olmaz tercih yapabiliriniz demiştiniz ama sayfaa bir yılı dolurmadığım için yapamayacağıma dair ibare var. birşey yapabilirmiyim bu konuda.

 36. İl dışı tayinim çıktı ve ilişiğimi kesmek için eş durumunu bekledim ancak eşimin başvurusu için mebbise girdiğimde ekranda görünen yazı:

  Başvuru Yapmanız Mümkün Değildir. Aşağıdaki bilgilere göre kayıtlarınızın güncellenmesini sağlayınız !
  Eşiniz ile Aynı İlde Görev Yaptığınız İçin İl Dışı Özür Grubuna Başvuru Yapmazsınız.

  ne yapmalıyım??

  • Aynı sorunlar bende karşılaştım il milli eğitime ulaştım ve bana bir gün daha beklememi ve yarın tekrar kontrol etmem gerektiğini söylediler. Ayrıca, Milli Eğitim bilgi işleme mail atmamı söylediler. Kendileri de mail atacaklarmış bekliyorum bakalım neler olacak…

   • 147 yi aradık bize yardımcı oldular ekran geldi ama BAŞVURUMU KAYDET butonuna bastığımda sayfa kaydetmeden pasif yenileniyor 😉

 37. Ben ve eşim öğretmeniz.2017 haziran il dışı tayinim çıktı eşime istedik çıkmadı ben atandığım yerde göreve başlatmamı yaptım.eşim için endişeliyiz ona çıkmazsa aylıksız izin alabilr miyiz ne kadar süre için bunu böyle kullanabiliriz.bi de atandığım yer büyükşehir.eşim özür grubunda başvuru yaparken ben de ayrıca ikamet yerine isteyebiliyor muyum

  • Eşinize eş durumundan tercih gelmezse aylıksız izne ayrılır, şubat ayında tekrar eş durumu yapar. Ancak aylıksız izine ayrılan öğretmenin şubat ayında eş durumu yapabilmesi için şubat ayında göreve başlaması lazım.

 38. Bilgi almak istediğim çok konu var yardimci olur musunuz? Ben diyelim ki atandim bir şehire ben oradaki görev yilimi tamamlamadan başka bir ile tayin isteyebilir miyim? Eşim ssk da. Son 2 yıl da toplam 360 denmisti. Bu duruma da uyuyoruz fakat tikandigim yer, ben atandigim yerden hemen tayin isteyebilir miyim… Ve zorunlu hizmet bitmeden tayin istenilir mi bu konuda derin bir aciklama yaparsanız sevinirim.

 39. T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1700942123 sayılı başvurunuz 24.07.2017 tarihinde İNSAN KAYNAKLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

  2017 İller arası ataması yapılan öğretmenler, eşlerinin Aile Birliği Mazeretine bağlı olarak atandığı İle atanmak için başvuruda bulunacak olan öğretmenlerin Aile mazeretine bağlı başvuru sonuçları açıklanana kadar görevden ayrılmayabilirler.

  Bilgileriniz rica ederim.

 40. Merhaba hocam iki öğretmenin ayrı illere tayini çıkar ve ilişiklerini keserler yeni okullarında başlarlarsa Ağustos eş özründen faydalanabilirler mi

   • (Evet Ağustos eş özrü yapabilirsiniz) demişsiniz biz de aynı durumdayız. yanlış bilgilendirdik.bize bakanlık temsilcisi yapamazsınız dedi. 18 maddeyi gösterdi. nasıl

    • özür dilerim sinirden neyi nasıl yazdığımı bilmiyorum. Hocam biz de eşimle ayrı yerlere tayin istedik.ikimize de çıktı.ikimiz de eski okuldan çıkış yapıp yenisine kayıt yaptırırsak ağustos özür atamasında tercih yapabilirmiyiz diye aradık bakanlığı ve müderlerimizi, yapabilirsiniz dediler. daha sonra yapılamayacağını söylediler.

 41. Merhabalar,Şubat 2016 yılında erzuruma bağlı bir ilçeye atandım ve adaylık sınavından başarısız oldum. kararnamem çıkmış,yakın bir ilçedeki başka bir okula görevlendirmişler. bu durum eş durumu istememe engel olur mu?

 42. Hocam eşim tayin istedi Milli eğitim ilişiği kesmedi ben tayin istedikleri sonra başvurum sonuclaninca kesecekmis. 29 ağustosta basvurum belli olacak mis. Eşimin ilişiği kesme son tarihi 1 eylül fakat 1 eylül de keser se 15 gün süresi olacak mı aynı zamanda kurban bayramı bu 15 lik süreden sayılır mi . Ayrıca hem eşim için gidip 29 da ilişiği kessem sonra da 5 eylül de gidip kendim için ilişiği kessem çok saçma değil mi madem böyle bir şey yapıyorlar niye ikiside bir anda kesilmiyor. Gerçekten durumu vahim mili egitimin,,,,

   • Yanlış mı anladım yani eşim için ilişiği kesme tarihi 5 eylülden sonra da oluyor mu . Ben es durumu yapacam 5 eylülde benim ki başlıyor onun ki ise 1 eylül de başlıyor saniyordum

 43. Hocam mrb il dışı atama İPTAL başvuru formu yayınlanmış.il dışı ataması tekrar olacak nı?Ben il dışı atamamı iptal ettirdiğimde yeniden il dışı ataması başvurusunda bulunabilir miyim?

 44. Sayın hocam ben il dışı isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulundum ve tercihlerimden biri geldi.Fakat gittiğim okulda bir mağduriyetle karsilaştim.Ama ilişkimi kesmiş oldum.Esim puanı düşük olduğu için tercihte bulunması.Ben tayinimi iptal edebilirmiyim ya da ağustosta tekrar eş durumu isteyebilir miyim?

 45. Merhaba iyi günler. Eş durumu tayin kesin tarihi ağustosun kaçında? Bir de ilişin kesmek için illa eski görev yerime gitmem gerekiyor mu? İlişik kesme aşamaları ve eş durumu tayin süreçleri nasıl oluypr? Nette çok karışık bilgiler içinde kaldım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür edeeim iyi günler.

  • Merhaba hocam. Kesin tarih belli değil hocam. MEB bu konuda kılavuz yayınlayacak. Bu ayın sonuna kadar yayınlanır. İlişik kesmek için siz gitmeyecekseniz noter vekaleti vermeniz lazım. Ya orada bulunacaksınız ya da birini vekil göstereceksiniz. Eş durumu 2 aşamalı oluyor. Birinci aşamada başvuru yapıyorsunuz eşinize ait evrakları, belgeleri okulunuza veriyorsunuz. Birinci aşama başvurusu onaylanan ikinci aşamaya geçiyor. İkinci aşamada da tercihler var. Tercih yapıyorsunuz. Atamanız olursa ilişik keseceksiniz. Yolluk hesaplama, ilişik kesme işlemleri olacak. Kafanıza takılan bir nokta varsa onu sorun açıklayalım.

 46. Hocam merhaba. Ben izmirde bi okulda müdürlük yapıyordum. İsteğe bağlı il dışı tayin ile tayinim ankaraya çıktı. Ancak eşim için ankarada yer açılmadı. Ağustos ayındaki mazeret tayinini bekliyoruz. Eşim mazeret taini isteyebilmesi için benim ankarada göreve başlamam gerekirmi yoksa sistem beni orada gösterirmi. Eşimin tayini yine çıkmazsa tayinim iptal olurmu. İptal olursa ben izmirdeki okuluma öğretmen olarakmı dönerim yoksa müdür olarak mı dönerimdönerim. İyi günler

  • Sistem sizi orada gösterir, siz ilişik kesmeyin. Eşinizin ataması çıkmazsa siz aile bütünlüğü gerekçesi ile atamanızın iptalini isteyeceksiniz. Atamanız iptal olursa mevcut okulunuzda müdür olarak devam edersiniz.

   • Teşekkürler hocam. Aynı konuda son bi soru sorsam. Ağustosta eşim tayin istemesede bu iptal durumu geçerli olur mu yoksa tayin isteyim çıkmaması durumunda mı iptal işi geçerli olur. Yeşekkğrler

 47. Merhabalar benim il dışı atamam çıktı eşimde istedi puandan ötürü çıkmadı.Şimdi ben yeni görev yerimde temmuzda başlayıp ağustos ayı eş özründen geldiğim yere dönebilir miyim

 48. Sayın hocam, benim il dışı tayinim çıktı. Eşim eş durumundan tayin isteyip 41. Maddeyi de işaretleyip il emri istese uzak bir yere çıkması durumunda her ikimiz ya da sadece eşim aramasını iptal ettirebilir mi? İyi çalışmalar.

 49. Hocam, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim il dışı tayinim oldu. Eşim eş durumundan 41. Maddeyi işaretleyip il emrinde gitmek istemediği uzak bir okula atanirsa ikimiz ya da sadece eşim iptal ettirebilir miyiz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Hayır iptal ettiremezsiniz. Çünkü eşiniz isteğe bağlı 41 işaretlemiş. Zorla birisi bunu size tercih ettiremez. strong>”Atandığım okulu beğenmedim tayinimi iptal ettirmek istiyorum” durumu maalesef söz konusu değil.

   • Teşekkür ederim hocam. Mesajımın gelmediğini sanıp tekrar aynı soruyu sordum kusura bakmayın.

 50. Hocam ben il dışı tayin oldum eşim de öğretmen ve özür gurubundan tayin isteyecek.Sizin dediğiniz gibi ilişiğimi kesmedim ancak kafama takılan eşim özür grubuna başvuracak ama neye göre sonuçta ben yeni okulumda başlamadım sadece kararname yeterli mi?

 51. Hocam merhaba. Ben ağustosta özür grubuna başvuracağım ama eşim limitler şirketinde ve Antalya’da bir şubeleri yok vergiler istanbul merkezden yatıyor. Herhangi bir adres Yok ama her ilde istanbula bağlı çalışanlar var. Ben bu durumda vergi dairesinden ve ticaret odasından belge alamıyorum bildiğim ve okuduğum kadarıyla. Belediyeden bu mümkün olur mu ya da nereye baş vurmam gerekli?

 52. 2017 il dışı atamamız eşimin İzmire çıktı. Ben sınıfçıyım. Eş durumu özrüne kadar ilişiği kesmeyebilirmiyiz? Bu yıl ağustos için de böyle bişi söz konusu mu acaba?
  ?

 53. iyi günler.geçen yıl bursaya atandık eşimle.eşim özüe gurubuyla yanıma geldi. bu sene zorunlu hizmeti eksik olduğu için kendi isteğimizle eşim doğuya tayin istedi ve çıktı.anladığım kadarıyla benim bayram sonrası eylüle kadar eşim ilişik kesmek zorunda değil. bununla ilgili 2017 için resmi yazı geldimi hocam. eşimin okul idaresi sıkıntılı.ilişik kesmeye zorlayabilirlerde.tşklr

 54. il dışı özür atamalarına baş vururken birkaç okul yazıp eğer çıkmazsa eski görev yerimde devam etmek istiyorum.Farz edelim ki il emri verildi özür grubu için beni resen ildeki bir okula mı görevlendirecekler? Yani il emrine verilmek tercih zamanı benim isteğimime bağlı?teşekkürler

 55. Sayın hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Eşim özel bir kurumda iki yılı aşkın bir süredir sigortalı çalışıyor .Kurumu eşimi balçovaya gönderdi.Ben samsunda görev yapmaktayım ağustosta eşdurumu tayini isteyeceğim.Açılan okullara puanım yetmezse bu tainlerde il emrine atanma oluyor mu? Hala eş özründe 80 km sınırı var mı?Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • İl emri yönetmelikte olan bir husus değil. Dönem dönem mağduriyet yaşanmaması için uygulanıyor. Bu yüzden il emri yapılır mı yapılmaz mı kimse bilemez.

 56. Esim ozel sektorde.il disindan istanbula tayinim cikti.ilisik kesmeden es durumuna kadar beklersem es ozru olmadigi takdirde il disi hakkimi da kaybedermiyim.15 gun icinde ilisik kesmek gerekir diyen yetkililer var

 57. Eşimin tayini koceliye çıktı, bende eşe bağlı özür grubundan isteyeceğim.Eşimin ilişiğini meil gelmedi, eskiye görede ilişiği kesmedik, ağustostada tayinim çıkmadı, eşimin tayinini iptal dilekçesi verebilirmiyiz? Verdik eşimin yeride boş göründüğü için yeri doldu o zaman ne yapacağız?

  • Evet özür grubundan atamanız çıkmazsa iptal için dilekçe verebilirsiniz. eşiniz ilişik kesmesin. Okulunda boşluk yoksa ilçede boş olan bir okula atanır.

 58. sayın hocam eşimin il dışı ataması çıkmadı benim çıktı:
  1.İlişik kesmeden eylüle kadar ağustos eş durumunu beklemeden istediğim her an atamamı iptal ettirebilir miyim?
  2. eş durumunu bekleyip ve de eşimin ataması çıkmaması durumunda atamamı o zaman iptal ettirebilir miyim?
  3.Yukarıda bahsettiğiniz mailden bir il okullara göndermiş fakat ataması ayrı ile çıkan eşler demiş yani biri çıkan dememiş bu sorun teşkil eder mi bizim için?
  Biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler

 59. Merhaba Hocam,
  İl dışı yer değiştirmede il içine atamam yapıldı. Önceki okulumda yazın yapacağım işletmede beceri eğitim görevimi yapmak istediğim için ilişik kesmeyi ağustosun ortasına doğru ertelemek istiyorum. Bu mümkün müdür? Yoksa sadece eş durumunu bekleyenler için mi ilişik kesme ertelebilir?

 60. hocam merabalar. ben gaziantepte öğretmenim. bir yılımı doldurdum. eşim kocaeli izmit ilçesinde oğlumla birlikte kalıyor. ben ağustos ayındaki özür grubu atamasına başvuru yapacaktım. fakat geçen yıl cok az kadro açılması sebebiyle önce il dışı başvurusu yapıp daha sonra ağustosta özür grubu atamasıyla olursa kocaeli iline gelebilirim diye düşündüm. olmama ihtimaline karşılık kocaeliye yakın olan istanbula il dışı tercihinde bulundum ve atandım. hamza beyle görüşmeye giden arkadaşlardan alığımbilgiye göre bu yıl il/ilçe emri verilme ihtimali yüksekmiş. şimdi ben ağustos ayında özür grubu atamasında bulunabilirmiyim yoksa iptalmi ettirmem gerekiyor il dışı atamamı. aynı durumda geçen yıl bir arkadaşım haziran ve ağustos aylarında başvuru yaparak eşinin yanına gidebilmişti. CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM BENİM VE AİLEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.

 61. Malum 20 Temmuzda öğretmen ataması var. O zamana kadar ilişik kesmezsek eski ve ya yeni okulumda kadro boşluğu gösterilir mi?

   • Ben eş durumu atamasını bekleyen bir öğretmenim.Benim tayinim çıktı. Yani 20 Temmuzdan önce ilişik kesmem mi gerekiyor?Eş durumu atamasını beklemeden ilişik kesmem mi gerekiyor?

   • Eski okulumdaki norm mu boş gözükecek yeni okulumdaki mi.Hem diyorsunuz ki eş durumuna kadar ilişik kesmeyin hem de normunuz boş gözükecek diyorsunuz tutarlı ve açıklayıcı cevap verir misiniz?

 62. Sayın Ali Muzaffer hocam. Peki eş özrünü beklerken il dışı tayini çıkan öğretmenin yapacağı herhangi bir işlem,izleyeceği bir süreç var mı? Mesela okula eş özrünü beklediğine dair dilekçe vermek gibi ilişiği kesmemek için gerekir mi? Siz tam olarak ne yaptınız? Zaten sehir dışındayız ne tebliğ yapılabilir tatildeyiz de tebliğ olmadığından ilişikte kesmediğimizden sıkıntı Yok mu?

  • Yazarımızın adı Arif Muzaffer olacak hocam yanlış okudunuz sanırım. Sorunuza gelirsek; eş durumunu beklerken yapacak bir işlem yok. Sadece okulunuzu arayarak sözlü beyanda bulunabilirsiniz. Okul sorun çıkartmaya çalışırsa dilekçe yazın fakslayın.

   • Hatamı farkettim ama yollamış bulundum özür diliyorum. Bilgilendirme için teşekkürler ama daha çok hocamın ne yaptığını merak etmiştim.Yorum değil de gerçekte ne olduğunu duymak istemiştim.

 63. İl dışına tayini çıkan eş ilişik kesmediğinde eş durumu isteyecek eşe özür grubu başvuru ekranının açılabilmesi için kararnamenin varlığı yeterli olabilecek mi

 64. İl dışına tayini çıkan eş ilişik kesmediğinde eş durumu isteyecek eşe özür grubu başvuru ekranının açılabilmesi için kararnamenin varlığı yeterli olabilecek mi

 65. Muzaffer bey yazilarinizi okudum ve tam olarak bizi ilgilendiren durumlardan bahsetmissiniz, benim tayinim Ankara’ya cikti, esim icin kadro acilmadigindan tayin isteyemedi,ozur grubu tayini bekleyecek ancak onda da cikmazsa ayri dusmus olacagiz, Ancak Meb son iki yildir yaptigi gibi Mail gonderirse 15 gun icinde ilisik kesmek zorunda kalmayacagim dolayisiyla es ozruyle de tayini gerceklesmezse benim tayinimin iptalini talep edecegim… peki bu mail ne zaman gelir, boyle bir mail gelmezse bu sekilde davranma luksum olmaz mi?

  • Bu e-posta her sene gönderilir, bu sene de bu hafta içinde gönderileceğini düşünüyoruz. Gönderilmese dahi önceki seneler emsal niteliği taşır. Buna göre hareket edebilirsiniz.

 66. yani MEB in bu maili göndermesini bekleyeceğiz.Umarım gönderir; bayramım zehir oldu.Acaba göndermeme gibi bir durum olabilir mi?

  • Bir de bu mail ne zaman gonderilir, malum gonderilmezse 15 gun suremiz var, 2015 te 22 haziran da gondrrilmiz sanirim, sayfadaki yazida oyle gordum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM