DOLAR 5,8061
EURO 6,4739
ALTIN 275,4
BIST 107.922
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

2017 il dışı yer değiştirme sonucu yaşanan çeşitli durumları sizlere aktarmaya devam ediyorum. İl dışı ataması çıkan ancak eşine il dışı çıkmayan ya da eşi il dışı ataması yapmayan öğretmenler Ağustos eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir. Eş durumu özrünü bekleyen öğretmenler ilişik kesmeyecekler.

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi
28.06.2017
A+
A-

Eşi eş durumu yapacak öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi

İl dışı ataması sonucu ataması yapılan ancak eşi eş durumu yapacak olan öğretmen ilişik kesecek mi yoksa eş özrü tayin atamasına kadar ilişik kesmeyecek mi soruları sorulmaya devam ediliyor. Ramazan Bayramı sonrası yarın mesai başlıyor ve 2017 il dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenler ilişik kesmeye başlayacaklar. İl dışı ataması sonucu farklı illere atanan öğretmenler ile il dışı tayin sonucunda aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler konusunda detaylı bilgi vermeye çalışmıştım. Kısaca bu hususu hatırlayalım.

İL DIŞI ATAMADAN FARKLI İLLERE ATANANLAR

İl dışı atamada farklı illere atanan öğretmenler için MEB il dışı atama kılavuzunda  il dışı yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettiren öğretmen eş, özüt grubu atama döneminde diğer eşin bulunduğu yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir demektedir. Eşlerden birisi Kayseri Talas’a diğeri Mersin’ Silifke’ye atanan öğretmen eşlerden birisi atamasını iptal ettirerek özür grubunda diğerinin yanına tayin isteyebilir. Bu konuda il dışı atama iptal dilekçesi örneği indirerek okulunuza verebilirsiniz. Dilekçe İNDİR

İL DIŞI ATAMADA AYNI İLİN FARKLI İLÇELERİNE ATANANLAR

İl dışı yer değiştirme sonucu aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler ise eski yerlerinden ayrılacaklar ve yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar. Daha sonra Ağustos eş özrü ataması döneminde biri diğerinin yanına atama isteyecek. Eşlerden birisi İstanbul Arnavutköy’e diğeri İstanbul Sancaktepe’ye atanmışsa iki öğretmen de gidip görevlerine başlayacaklar ve biri diğerinin yanına Ağustos ayında eş özrü ataması isteyecek.

EŞLERDEN BİRİSİ ATANDI DİĞERİ ATANAMADIYSA

Bu konuda birkaç varyasyon yazayım;

 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı atamada atandıysa ve eşi il dışı atama istemediyse
 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı tayin sonucu atandı ve eşi ise tercih yamasına rağmen atanamadıysa
 • Öğretmen eşlerden birisi il dışı isteğe bağlı yer değiştirme sonucu atandı ve eşi il dışı atama şartı taşımadığı için tayin isteyemediyse

Bu ve bunun gibi durumlar sonucunda atanamayan, ataması olmayan eş Ağustos ayında atanan öğretmen eşinin yanına eş özründen tayin isteyecek. Burada önemli husus İl Dışı Atama Sonucu Ataması Çıkıp Eşinin Özür Atamasını Bekleyenlerin İlişik Kesme Durumu. Eşi eş durumu isteyecek il dışından atanan öğretmen Ağustos özür grubu ataması sonuçlanan kadar ilişik kesmeyebilir. Eşi kendisinin atama kararnamesine göre eş durumu yapacak. Aşağıdaki konuda ben kendimden örnek vererek açıklamıştım.

[haber id=”18574″]

Ayrılış başlama

İlgili haberi okumayan öğretmen arkadaşlar için bilgi vereyim. 2015 yılında benim Haziran ayında il dışı atama sonucu tayinim gerçekleşti. Eşimin ise il dışı ataması başka bir ile çıkmıştı. Eşimin il dışı atama iptal işlemi için okula dilekçe verdik. Eşimin il dışı ataması iptal oldu. Ben Ağustos özür grubuna kadar ilişik kesmedim. Eşimin eş durumu ataması oldu, onun ataması da benim il dışından atandığım ile çıktı. Sonrasında ise biz 15 Eylül tarihinde birlikte ilişik kestik.

Öğretmen kamu haber sitelerinin bazılarında il dışı ataması çıkan tüm öğretmenler ilişik kesmek zorunda yorumları görüyorum. Tamamen yanlıştır. Eşi özür durumu talebinde bulunacak öğretmen ilişik kesmesin ve eşinin eş özrü atamasını beklesin. 2015 yılı Haziran il dışı ataması sonrası ve 2016 yılı Haziran il dışı ataması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tüm milli eğitim müdürlüklerine e-posta göndermiş ve bu durumda olan öğretmenlerin ilişik kesme konusunda zorlanmaması gerektiğini belirtmişti. Önce bunları hatırlayalım.

2015 yılı il dışı atama;

İl dışı sonrası eş özrü

MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılı il dışı ataması sonrası il milli eğitim müdürlükleri ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yukarıdaki e-posta gönderildi. Görüldüğü üzere il dışından ataması yapılan ancak eşi eş durumu isteyecek öğretmenin ilişik kesme zorunluluğu yok. Eş durumuna kadar bekletebilir.

2016 yılı il dışı atama;

Aile Birliği Özür Ataması

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılı il dışı atama sonrası yukarıdaki e-posta tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda görüldüğü üzere eş durumu atamasına kadar öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanmaması isteniyor.

Kısaca; il dışı atamasından atanan öğretmenin eğer eşi eş durumu atama başvurusu yapacaksa eş özrüne kadar ilişik kesmeyebilir.

EŞİNE EŞ ÖZRÜ ÇIKMAZSA İL DIŞI İPTALİ

İl dışı atama sonucu ataması gerçekleşen ancak eş durumundan dolayı eski yerinden ayrılış yapmayarak ilişik kesmeyen öğretmenin eşi eş durumundan atanamazsa il dışı ataması iptal olur mu? Bu konuda 2015 yılında MEB tarafından gönderilen e-posta bulunmaktadır.

İl dışı atama & Eş özrü

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Grup Başkanlığı tarafından İl MEM’lere gönderilen postada eşi eş durumu yapacak öğretmenin eş özrüne kadar ilişik kesmemesi, eğer eşinin eş durumu ataması sonucu yer değiştirmesinin olmaması halinde ise il dışından ataması çıkan öğretmenin il dışı atamasının iptalini talep edeceği belirtilmektedir. Tüm detayları açıklamaya çalıştım. Sorularınızı bana gerek buradan gerek sosyal medya hesaplarımdan ulaştırabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba bana il dışı çıktı ama eşim için eş durumunu bekliyoruz bu süreçte ben ilişik kesmeyeceğim için herhangi bir yere başvuru yapmaya veya dilekçe vermeye gerek var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yapmanız gereken bir işlem yok. Bekleyeceksiniz. Size ilişik kesin derlerse durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın okula verin. İlişik kesmeyin.

 2. İsmail dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Eşimin Ağustos ayındaki eş durumu il dışı tayini çıkmadı. 3 Eylül’de seminer başlayacağından ücretsiz izin dilekçesi verdik. Muhtemel bir il/ilçe emrinde eşimin ücretsiz izinde gözükmesi herhangi bir problem yaratır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dilekçenizi vermediyseniz bir hafta rapor alarak bekleyebilirsiniz. Eğer dilekçenizi verdiyseniz; il/ilçe emri verilirse göreve başlatırsınız.

 3. Sezen dedi ki:

  İyi günler hocam.Eşimin 2018 il dışı ataması ile ataması gerçekleşti.Fakat benim özür grubu atama sonucumu beklemek için ilik kesmedi.2018 ağustos özür grubu atamalarında atamam gerçekleşmedi .Ancak il ilçe emri verilir mi diye beklemedeyiz.Henüz eşim il dışı atamasını iptal için başvuruda bulunmadı.Sorum şu ne kadar süre ilişik kesmeden bekleyebilir?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam en azından önümüzdeki haftaya kadar bekleyin. İl/ilçe emri verilebilir. Eğer haftaya perşembe cuma gününe kadar verilmezse haftaya cuma günü sizin atamanızın çıkmadığını gerekçe göstererek iptal başvurusunda bulunabilir.

   1. Sezen dedi ki:

    1 eylül gibi bir tarihten bahşedilmişti bize.1eylüle kadar ilışık kesmek zorunda diye.Bu konuda bilginiz var mı hocam?Yani bunun yasal bir süresi varsa ve biz o süreyi aşarak diye endişedeyiz.

    1. Editör dedi ki:

     1 Eylül olarak bir sınırlama yok. Yani bizim bildiğimiz bu şekilde resmi bir uygulama yok.

 4. Engin Öz dedi ki:

  Hocam Merhaba.Ağustos mazeret tayininde annemin sağlık durumundan ( kemik iliği kanseri tanısı yazıyor )dolayı başvuru yaptım. Sağlık kurulu raporunun karar kısmında yazan ifade aynen şu şekilde “ hasta tedavi edilmezse sağlığı tehlikededir hematoloji biriminin olduğu bir yerleşim biriminde ikametgah uygundur kurum kararıdır” Bu rapordaki karar ile il içinde ilçeden İl merkezine sizce tayinim çıkar mı? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Başvuru yapın başvurunuz onaylanırsa tercih yapacağınız yerdeki okullara da hizmet puanınız yeterse gidebilirsiniz.

 5. Çağrı Topaloğlu dedi ki:

  Merhaba hocam,eşimin tayini il dışı ataması ile çıktı.Bende eş durumu tayini isteyeceğim atamam çıkmazsa ve il ve ilçe emri verilirse gitmek istemiyoruz.Bu durumda benim ve eşimin tayini iptal etme şansımız var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba eşinizin il dışı ataması çıktı ancak ilişik kesmedi ise atamanızı iptal ettirebilirsiniz.

 6. Engin Öz dedi ki:

  Az önceki soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam .Eşim hemşire ve oda kendi isteğe bağlı olarak iller arası tayin yaptı yolluğunu tam olarakmı yarım olarak mı alır? Birde hocam bu eş durumu tayininde birinci ve ikinci başvurularda görev yaptığımız kuruma gitmek zorunda mıyız? Çok teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Hocam eşiniz yolluğunu tam alacak. Ayrılış yolluk hesaplama yaparken sizin tayininizi karıştırmasın. Memurun aklı karışır yarım hesaplamaya kalkar yanlışlık olur. Eş durumunda birisine vekalet vererek işlemlerinizin onun tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 7. ENGİN dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben Öğretmenim ve 2018 Haziran il dışı atamasında Çorum’un Alaca ilçesine tayinim çıktı ve göreve başlangıç yaptım.Eşim hemşire ve onunda Çorum merkeze tayini çıktı fakat İlişik kesme işlemleri henüz başlamadı ve Çorum da atandığıhastaneye göreve başlayamadı.benim eş durumundan başvuru yapmam için 7 ağustosa kadar Çorum merkezdeki hastaneye başvurması mı gerekiyor? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam sağolun. Eğer o tarihe kadar göreve başlayabilirse iyi olur. Ancak başlayamazsa eşinizin Çorum’a tayinin çıktığı resmi atama kararnamesi ile de siz eş durumu yapabilirsiniz.

 8. Yasemin dedi ki:

  hocam kolay gelsin benim sorum İl dışı atama sonuçlarına göre ataması yapılan öğretmenler atamasını iptal ettirebilirler mi ?Bekarım eş durumu vs yok.İptal ettirmek için mazeret bildirmek zorunlu mudur?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu sene il dışı ataması çıkan ve atamasını iptal ettirmek isteyenlere bu hak verildi. Mazeretiniz olmasına gerek yok, il dışı tayininizi iptal ettirmek istediğinizi belirten dilekçeyi okulunuza vermeniz yeterli Ancak siz çok geç kalmışsınız.

 9. Feyza Hanım dedi ki:

  Hocam merhaba isteğe baglı atama ile aynı ilceye atanan kari koca ögretmenlere hesaplanacak yolluk ikisine de tam mı hesaplanır bir eşe tam diger eşe yarım yolluk mu hesaplanir tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Birisinin yolluğu tam hesaplanır, diğerinin yaklaşık yarım olarak hesaplanır.

 10. yavuz selim dedi ki:

  hocam haziran ayinda yapilan il disi yer degistirmesinde konyaya atandim.Eşimde agustos ayinda il dışı yer degistirmesi yapacak konya disinda bir ile atama isteyecek.eşim meb personeli degil.Eşime konya disinda bir ile atanirsa ben agustos ta eş durumu isteyecegim.Sorum şu benim ilisik kesip konyada goreve başlatma yapmak zorundamiyim.şu an gorev yaptigim ilceden ilisik kesmeden eş durumuna basvurabilir miyim?tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin ilişik kesmeniz ve Konya’da göreve başlamanız lazım. Yoksa eş durumu yapmanız mümkün eğil. İlişik kesmeden eş durumu yapacaklar sadece karı koca öğretmen olanlar. Mağdur olmamak için yeni yerinizde göreve başlayınız.

 11. Zehra Hoca dedi ki:

  Hocam yolluk ile ilgili sorum vardı Haziran 2018 de il dışı atamam çıktı yolluğumu alıp yeni görev yerimde göreve başladım.Agustos ayinda eş durumu ataması ile başka bir ile atamam olursa 2.kez yolluk alabilir miyim?2.yolluğa hak kazanmam için 6 ay geçmesi gerektiğini söylüyor ilçe milli eğitim. 2.kez yolluk alamayacagimi söylüyor.Dedikleri dogru mudur cevaplarsaniz sevinirim.Tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eş durumundan farklı bir ile giderseniz tekrar yolluk alabilirsiniz.

 12. Ahmet Öğretmen dedi ki:

  İl dışı ilişik kesip yolluk alan öğretmen hemen eş durumu ile başka bir il-ilçeye yer degiştirme yaparsa 2.kez yolluk alır mı?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı ilişik kesip gidip yeni yerinde göreve başlayan ve evini ikametini oraya taşıyan öğretmen sonradan farklı bir ile ya da ilçeye eş durumundan giderse tekrar yolluk alır. Ancak aynı ilde farklı ilçeye gidiyorsa ve ikametgahını değiştirmiyorsa yolluk alamaz.

 13. Ahmet Öğretmen dedi ki:

  hocam haziran 2018 de isteğe bağlı ildışı atamam gerçekleşti.Eşim diyanette kuran kursu öğreticisi agustos ayinda isteğe bagli tayin isteyecek eşimin il dışı ataması gerçekleşirse ben şu an görev yaptigim yerden ilişik kesmeden eş durumu atamasına başvurabilir miyim yoksa ilişik kesip yeni görev yerimden mi eş durumu atamasina başvurabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Sizin ilişik kesmeniz lazım. Eşiniz MEB personeli değil. İlişik kesip göreve başlayacaksınız sonra tekrar eş durumu yapabilirsiniz.

 14. Cemal dedi ki:

  Hocam esim il dışına atandı ama ilişik kesmedik ben es durumuna başvurucam sorum şu :eğer ben es durumuyla atanamzsam il emrine başvurmam için eşimin eylülden önce ilişik kesmesi mi gerekli

  1. Editör dedi ki:

   İl emri ile eşinizin ilişik kesip kesmemesi arasında bir bağlantı yok. Ancak il/ilçe emri genelde atamalar sonuçlandıktan bir hafta sonra veriliyor. Kesin değil ancak verilirse sonuçlardan bir süre sonra veriliyor. Doğal olarak bu durumda eşiniz ya ilişik kesip yeni görev yerinde göreve başlayacak ya da Siz eş durumu ile atanamadığınız için eşiniz il dışı atamasının iptalini isteyebilir.

 15. Selma dedi ki:

  Mrh hocam. Benim il dışı atamam oldu ağustos eş durumu falan yok eşim zaten zorunlu başka bir ilde çalışıyor benim sorum hiç bir sebep yokken ilişik kesmemi ne zaman yapabilirim şuan tatildeyim mazaretim olmaksızın ne zamana kadar bekleyebilirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Temmuz ayı içerisinde ilişik kesebilirsiniz. Kurumunuzun size tutumu önemli.

 16. Emre dedi ki:

  Hocam il dışına tayinim çıktı fakat eşim il dışına başvurmadı,eş durumu atamasını bekleyeceğiz ve ben bu zamana kadar ilişki kesmek istemiyorum, herhangi bir olumsuzluğa karşı.Bunun için okulumuza bir dilekçe yazmamız gerekiyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam yazmana gerek yok ancak için rahat olacaksa tatile çıkmadan önce yazıp bırakabilirsin. Senin il dışı atamadan tayininin çıktığını eşinin de Ağustos ayında eş durumu isteyeceğinden dolayı ilişik kesme sürecini eş durumu sonucundan sonra yapacağını dilekçende belirtebilirsin.

 17. Tufan dedi ki:

  Hocam nişanlım Sakarya ya benimde Düzce ye tayinim çıktı nikahımız temmuz ayında biz ilişik kesip yeni görev yerimize başladığımızda ağustos taki eş durumuna başvurabilir miyiz.

  1. Editör dedi ki:

   Siz şu anda mecburen ilişik keseceksiniz. Evli değilsiniz, eğer evli olsaydınız biriniz iptal ettirecekti. Yeni görev yerlerinizde göreve başlayacaksınız Ağustos 2018 eş özrü atamasında eş durumu yapacaksınız.

 18. mustafa dedi ki:

  hocam sorulan sorular 2017 le alakalı bu senede 2018 de ıl dısı tayın ısteyıp eşimizin es ozrunden cıkmazsa tayın ıptalı yapabılırmıyız ayrıca ben ıl dısı tayın ıstesem esım ıstemese var sayıyorum ozur grubundada esımın tayını cıkmasa tayını yınede ıldısı tayınımı ıptal ettırebılırmıyım

  1. Editör dedi ki:

   Sorulara verdiğimiz cevaplar güncel 2018 cevaplarıdır. Başlık 2017 olmuş farketmez. Biz en güncel bilgilere göre yanıt veriyoruz. 2018 il dışı atama istedikten sonra atamanız çıkarsa ilişik kesmeyeceksiniz özür grubunu bekleyeceksiniz. Eşiniz eş durumundan tayini çıkmazsa bunu gerekçe gösterip il dışı atamanın iptalini isteyeceksiniz.

 19. Alp dedi ki:

  Hocam merhaba.benim il disindan usak ilinin esme ilcesine tayinim cikti.Esimde eş durumundan Uşak il merkezine atandi.Ben 1 yil sonra esimin yanina yani Uşak merkeze tayin isteyebilirmiyim?Sonucta o benim ozrumle gelmis oldu simdi ben onu özür gibi gosterecegim net bir cevap bulamadik saygilar..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. İstersiniz hocam sorun yok. Farklı yerlerde çalışıyorsunuz il içi eş durumu yapabilirsiniz.

 20. ebru dedi ki:

  2016 ildisi ile ozel sebeplerden dolayi esimden bagimsiz tayin istedim. Bir yil ayri kaldik. 2017es durumunile geri donuyorum. Esimde ogretmen. Bu tayinim sonucu yolluk aliyor muyum merak ettim.

 21. Arif arif dedi ki:

  Sayın editör malum şimdi ayın 5 inde il emri verecekler ben eşimin il dışı kararnamesi ile atandim özür grubu çıkmadı iptal istiyoruz ne yapmamız lazım adamlar kafasına göre bir yere atayacak beni istemiyorum 41 i de istemiyorum diye isaretledim.

 22. sezai dedi ki:

  iyi akşamlar ben haziranda il dışndan isteğe bağlı hataya geldim eşim ağüstosta eş özrü atamasnda tercih yaptı ama gelmedi il emri veya 2. il dışı atama ile ilgili bilginiz var mı sizce bu sene yaparlar mı teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda kimsenin net bilgisi yok. Olacak ya da olmayacak demek yanlış olur.

 23. vildan dilik dedi ki:

  ben es ozruyle gelmıs bır ogretmenım zorunlu hızmetımı tamamlamadım. esım polis memuru ve suan gecıcı gorevle baska bır ıle gonderılıcek.gecıcı gorevı bıtınce nısanın son haftasında baska bır ıle tayın olma durumu var ben ozrumu belgelendıremıcem.bana hazıranda dogu gorevı ıl tercıhımı acılır? acılırsa tercıh yapmazsam resen atarlarmı?

 24. Merve dedi ki:

  Hocam eşim sözleşmeli personel olarak eş durumu başvurularından bir hafta sonra atandı ve işe başladı. biz eş durumu başvurusu yapamadık. Bu durumda yapabileceğimiz birşey var mı şubatı beklemekten başka? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef sayın hocam Şubat 2018 özür grubunu beklemeniz lazım.

 25. oskan dedi ki:

  hocam eşim ağustos ayında il dişi tayın istedi bende eş özründen başvuru yaptım ama ıstediyimiz yerde okul açılmayınca bende tercih yapmayı düşünmüyorum tercih yapmak zorunda mıyım tercih yapmasam eşimin ataması iptal olur mu eski okulunda ilişkisini kesmedi
  eyer 2 il dişi hakkı verilirse tayın isteme hakkım olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin il dışından atandığı ilçede yer açılmadıysa eşiniz durumu anlatan bir dilekçe ile milli eğitime başvurup il dışı atamasının iptalini istesin. Ancak eşinizin atandığı yerde size yer açıldıysa iptal edilmez. Tercih yaparsınız gelmez o zaman yine iptal istersiniz. İl dışı atama şartlarını taşıyorsanız istersiniz.

 26. kadir dedi ki:

  hocam iyi aksamlar ben aday öğretmenim kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz malum 6 sene çakılı hizmet durumu var. Eğer atamalarımız farklı illere çıkarsa aile birliği nasıl sağlanıyor? eğer atama olduktan bir süre sonra evlenirsek eş durumu ataması isteyebiliyor muyuz? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Hocam merhaba, şu andaki yönetmeliğe göre eğer eşiniz kadrolu öğretmen ise kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmenin yanına gelebiliyor. Bunun dışında sözleşmeli öğretmen diğer sözleşmeli öğretmenin yanına gidemiyor. Ya da sözleşmeli öğretmen farklı kurumda çalışan memurun yanına gidemiyor.

 27. Çiçek dedi ki:

  Hocam selamlar . Eşimin il dışı tayini çıktı . Şu an benim özür grubundan tayinimi bekliyoruz . Eşim benim özür grubu tayin sonucunda ilişiğini kesecek, tayinim çıkmazsa da il dışı tayinini iptal edecek. Fakat okul müdürü eşimin isteği dışında ve haberi olmadan ilişiğini kesmiş .Eşim müdür yardımcısı ve şu an senelik izinde .müdürün böyle bir hakkı var mı .

  1. Editör dedi ki:

   Kesemez, böyle hakları yok. Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 28. gökmen ak dedi ki:

  merhaba. çocuk ilk tayini giden anneyle beraber yolluk alsın demiştiniz. çocuk yardımını ben alıyorum ve eşimin bordrosunda evli ama çocuk sayısı sıfır görünüyor. eşim adına cocugun yolluk hesaplamasında bu sıkıntı olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Yolluk kimin tam hesaplanacaksa çocuk onda gözüksün.

 29. gökmen ak dedi ki:

  merhaba .öncelikle ilginize tşrklr. eşime ıldışı tayın çıktı.bende özür durumuna basvurdum. ikimizde 5 eylülde ilişik keseceğiz inşallah. yollukla ilgili sorum olacak.
  eşim tam ,ben özür grubu olduğum için yarım yolluk alacakmışım.doğrumudur?birde bebeğimiz var.onun yolluğunu hangimize hesaplatmamız gerekiyor?sıkıntı yaşamamak için.(çocuk yardımını ben alıyorum.)
  1500 km için yolluk tahmini ne
  kadar olur? iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   Yolluk miktarını bilemeyiz. Biriniz tam yolluk diğeri yarım yolluk alacak. Çocuk tam yolluk alacak kişi üzerinden hesaplansın.

 30. gökmen ak dedi ki:

  merhabalar. eş durumu başvurusu yapacağım. eşim doğuda batmana atandı.daha doğrusu batmanın ilçesine.şimdi tercih zamanı bana sadece ilçemi açılacak yoksa batmanın tüm merkez ve ilçeleri açılacak mı? tşklr

  1. Editör dedi ki:

   Siz farklı ilden eş durumu yapacaksanız tüm Batman geneli açılır.

 31. ahmet dedi ki:

  Merhaba, eşim de ben de il dışı atamasında farklı illere atandık. Anlaşamadığımız için de İlişik kesip yeni görev yerinde de başlama yaptık.Ancak şimdi eş durumundan yararlanmak istesek başvuru yapabilir miyiz? İl dışı klavuzu 18. Madde bunun olamayacağına mı işaret ediyor? Net bir cevap verebilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Evet başvuru yapabilirsiniz.

 32. kenan dedi ki:

  Eşim İl Dışı Aile Birliğine Bağlı Başvuru ekranında gerekli bilgileri girip başvurusunu kaydetmesine rağmen kayıt işlemi gerçekleşmemektedir. Bu sorunun çözümünü talep ediyoruz.

  1. Editör dedi ki:

   Başka tarayıcıdan deneyin.

 33. ASLI HATİPOĞLU dedi ki:

  Merhaba hocam. Eş durumu tayini isteyeceğim. ilk aşamasını yapacağım. Fakat 2. dönem yetiştirme kurslarından almam gereken puan mebbis e işlenmemiş. Ben kayıt yaptıktan sonra işlense bi mahsuru olur mu? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İşletin hocam hemen.

 34. Sevgi dedi ki:

  Merhaba. İl dışı eş durumu tayini isteyeceğim. Eşim 360 günü doldurdu ama işten çıkmıştı. Siz 8-14 Ağustos tarihleri arasında çalışıyor olmalı demiştiniz. Eşim 7 Ağustos’ta sigortalı işe başladı. İşe giriş bildirgesini de aldı fakat sistemde işe giriş tarihi görünmüyor. Başvurular bitene kadar görünmezse tayin isteyemez miyim?

 35. mehmet dedi ki:

  hoacam merabalar. ben daha önceleri yazmıştım size. il dışı atamaıyla itanbula geldim. bu dönemde eş durumuyla kocaeliye gelmek istiyorum. siz problem olmaz tercih yapabiliriniz demiştiniz ama sayfaa bir yılı dolurmadığım için yapamayacağıma dair ibare var. birşey yapabilirmiyim bu konuda.

 36. Sema dedi ki:

  Bizde aynı durumdayız bilgisi olan yazabilir mi

 37. oktay dedi ki:

  İl dışı tayinim çıktı ve ilişiğimi kesmek için eş durumunu bekledim ancak eşimin başvurusu için mebbise girdiğimde ekranda görünen yazı:

  Başvuru Yapmanız Mümkün Değildir. Aşağıdaki bilgilere göre kayıtlarınızın güncellenmesini sağlayınız !
  Eşiniz ile Aynı İlde Görev Yaptığınız İçin İl Dışı Özür Grubuna Başvuru Yapmazsınız.

  ne yapmalıyım??

  1. Emre dedi ki:

   Aynı sorunlar bende karşılaştım il milli eğitime ulaştım ve bana bir gün daha beklememi ve yarın tekrar kontrol etmem gerektiğini söylediler. Ayrıca, Milli Eğitim bilgi işleme mail atmamı söylediler. Kendileri de mail atacaklarmış bekliyorum bakalım neler olacak…

  2. kadir dedi ki:

   Evet bende de aynı yazı çıkıyor.

   1. oktay dedi ki:

    147 yi aradık bize yardımcı oldular ekran geldi ama BAŞVURUMU KAYDET butonuna bastığımda sayfa kaydetmeden pasif yenileniyor 😉

  3. Editör dedi ki:

   Sorununuz düzelmiş olması lazım.

 38. Mat hoca dedi ki:

  Ben ve eşim öğretmeniz.2017 haziran il dışı tayinim çıktı eşime istedik çıkmadı ben atandığım yerde göreve başlatmamı yaptım.eşim için endişeliyiz ona çıkmazsa aylıksız izin alabilr miyiz ne kadar süre için bunu böyle kullanabiliriz.bi de atandığım yer büyükşehir.eşim özür grubunda başvuru yaparken ben de ayrıca ikamet yerine isteyebiliyor muyum

  1. Editör dedi ki:

   Eşinize eş durumundan tercih gelmezse aylıksız izne ayrılır, şubat ayında tekrar eş durumu yapar. Ancak aylıksız izine ayrılan öğretmenin şubat ayında eş durumu yapabilmesi için şubat ayında göreve başlaması lazım.

 39. seyda dedi ki:

  Bilgi almak istediğim çok konu var yardimci olur musunuz? Ben diyelim ki atandim bir şehire ben oradaki görev yilimi tamamlamadan başka bir ile tayin isteyebilir miyim? Eşim ssk da. Son 2 yıl da toplam 360 denmisti. Bu duruma da uyuyoruz fakat tikandigim yer, ben atandigim yerden hemen tayin isteyebilir miyim… Ve zorunlu hizmet bitmeden tayin istenilir mi bu konuda derin bir aciklama yaparsanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Siz öğretmen misiniz yoksa daha atanmadınız mı?

 40. Oktay dedi ki:

  T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1700942123 sayılı başvurunuz 24.07.2017 tarihinde İNSAN KAYNAKLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

  2017 İller arası ataması yapılan öğretmenler, eşlerinin Aile Birliği Mazeretine bağlı olarak atandığı İle atanmak için başvuruda bulunacak olan öğretmenlerin Aile mazeretine bağlı başvuru sonuçları açıklanana kadar görevden ayrılmayabilirler.

  Bilgileriniz rica ederim.

 41. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam iki öğretmenin ayrı illere tayini çıkar ve ilişiklerini keserler yeni okullarında başlarlarsa Ağustos eş özründen faydalanabilirler mi

  1. Editör dedi ki:

   Evet Ağustos eş özrü yapabilirsiniz.

   1. duran dedi ki:

    (Evet Ağustos eş özrü yapabilirsiniz) demişsiniz biz de aynı durumdayız. yanlış bilgilendirdik.bize bakanlık temsilcisi yapamazsınız dedi. 18 maddeyi gösterdi. nasıl

    1. duran dedi ki:

     özür dilerim sinirden neyi nasıl yazdığımı bilmiyorum. Hocam biz de eşimle ayrı yerlere tayin istedik.ikimize de çıktı.ikimiz de eski okuldan çıkış yapıp yenisine kayıt yaptırırsak ağustos özür atamasında tercih yapabilirmiyiz diye aradık bakanlığı ve müderlerimizi, yapabilirsiniz dediler. daha sonra yapılamayacağını söylediler.

 42. aykut dedi ki:

  Merhabalar,Şubat 2016 yılında erzuruma bağlı bir ilçeye atandım ve adaylık sınavından başarısız oldum. kararnamem çıkmış,yakın bir ilçedeki başka bir okula görevlendirmişler. bu durum eş durumu istememe engel olur mu?

 43. Nail dedi ki:

  Hocam eşim tayin istedi Milli eğitim ilişiği kesmedi ben tayin istedikleri sonra başvurum sonuclaninca kesecekmis. 29 ağustosta basvurum belli olacak mis. Eşimin ilişiği kesme son tarihi 1 eylül fakat 1 eylül de keser se 15 gün süresi olacak mı aynı zamanda kurban bayramı bu 15 lik süreden sayılır mi . Ayrıca hem eşim için gidip 29 da ilişiği kessem sonra da 5 eylül de gidip kendim için ilişiği kessem çok saçma değil mi madem böyle bir şey yapıyorlar niye ikiside bir anda kesilmiyor. Gerçekten durumu vahim mili egitimin,,,,

  1. Editör dedi ki:

   İkiniz beraber 5 Eylülden sonra kesebilirsini merak etmeyin.

   1. Nail dedi ki:

    Yanlış mı anladım yani eşim için ilişiği kesme tarihi 5 eylülden sonra da oluyor mu . Ben es durumu yapacam 5 eylülde benim ki başlıyor onun ki ise 1 eylül de başlıyor saniyordum

 44. OKTAY dedi ki:

  Hocam mrb il dışı atama İPTAL başvuru formu yayınlanmış.il dışı ataması tekrar olacak nı?Ben il dışı atamamı iptal ettirdiğimde yeniden il dışı ataması başvurusunda bulunabilir miyim?

 45. Gamze Hezan dedi ki:

  Sayın hocam ben il dışı isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulundum ve tercihlerimden biri geldi.Fakat gittiğim okulda bir mağduriyetle karsilaştim.Ama ilişkimi kesmiş oldum.Esim puanı düşük olduğu için tercihte bulunması.Ben tayinimi iptal edebilirmiyim ya da ağustosta tekrar eş durumu isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İptal ettiremezsiniz. Özür grubu kılavuzunu değerlendirmedik, değerlendirdikten sonra tekrar sorunuzu sorunuz.

 46. Elf dedi ki:

  Merhaba iyi günler. Eş durumu tayin kesin tarihi ağustosun kaçında? Bir de ilişin kesmek için illa eski görev yerime gitmem gerekiyor mu? İlişik kesme aşamaları ve eş durumu tayin süreçleri nasıl oluypr? Nette çok karışık bilgiler içinde kaldım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür edeeim iyi günler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. Kesin tarih belli değil hocam. MEB bu konuda kılavuz yayınlayacak. Bu ayın sonuna kadar yayınlanır. İlişik kesmek için siz gitmeyecekseniz noter vekaleti vermeniz lazım. Ya orada bulunacaksınız ya da birini vekil göstereceksiniz. Eş durumu 2 aşamalı oluyor. Birinci aşamada başvuru yapıyorsunuz eşinize ait evrakları, belgeleri okulunuza veriyorsunuz. Birinci aşama başvurusu onaylanan ikinci aşamaya geçiyor. İkinci aşamada da tercihler var. Tercih yapıyorsunuz. Atamanız olursa ilişik keseceksiniz. Yolluk hesaplama, ilişik kesme işlemleri olacak. Kafanıza takılan bir nokta varsa onu sorun açıklayalım.

 47. Borsacı dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben izmirde bi okulda müdürlük yapıyordum. İsteğe bağlı il dışı tayin ile tayinim ankaraya çıktı. Ancak eşim için ankarada yer açılmadı. Ağustos ayındaki mazeret tayinini bekliyoruz. Eşim mazeret taini isteyebilmesi için benim ankarada göreve başlamam gerekirmi yoksa sistem beni orada gösterirmi. Eşimin tayini yine çıkmazsa tayinim iptal olurmu. İptal olursa ben izmirdeki okuluma öğretmen olarakmı dönerim yoksa müdür olarak mı dönerimdönerim. İyi günler

  1. Editör dedi ki:

   Sistem sizi orada gösterir, siz ilişik kesmeyin. Eşinizin ataması çıkmazsa siz aile bütünlüğü gerekçesi ile atamanızın iptalini isteyeceksiniz. Atamanız iptal olursa mevcut okulunuzda müdür olarak devam edersiniz.

   1. Borsacı dedi ki:

    Teşekkürler hocam. Aynı konuda son bi soru sorsam. Ağustosta eşim tayin istemesede bu iptal durumu geçerli olur mu yoksa tayin isteyim çıkmaması durumunda mı iptal işi geçerli olur. Yeşekkğrler

 48. Eren dedi ki:

  Yorumunuz

 49. ahmet belgin dedi ki:

  Merhabalar benim il dışı atamam çıktı eşimde istedi puandan ötürü çıkmadı.Şimdi ben yeni görev yerimde temmuzda başlayıp ağustos ayı eş özründen geldiğim yere dönebilir miyim

  1. Mehmet dedi ki:

   Yeni atandığın kurumda bir tam yıl görev yapman gerekiyor. Ancak 2018 yılı Ağustos ayında mazerete bağlı (eş durumu) yer değiştirme suretiyle tayin isteyebilirsin.

   1. ahmet belgin dedi ki:

    1 yıl mı beklemem gerekir yoksa 1 ay sonra isteyebilir miyim anlamadım

  2. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

  3. Murat dedi ki:

   Hocam tekrardan aynı yere özür ataması 1yıl sonra isteyebilirsiniz.

 50. Eren dedi ki:

  Sayın hocam, benim il dışı tayinim çıktı. Eşim eş durumundan tayin isteyip 41. Maddeyi de işaretleyip il emri istese uzak bir yere çıkması durumunda her ikimiz ya da sadece eşim aramasını iptal ettirebilir mi? İyi çalışmalar.

 51. Eren dedi ki:

  Hocam, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim il dışı tayinim oldu. Eşim eş durumundan 41. Maddeyi işaretleyip il emrinde gitmek istemediği uzak bir okula atanirsa ikimiz ya da sadece eşim iptal ettirebilir miyiz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Editör dedi ki:

   Hayır iptal ettiremezsiniz. Çünkü eşiniz isteğe bağlı 41 işaretlemiş. Zorla birisi bunu size tercih ettiremez. strong>”Atandığım okulu beğenmedim tayinimi iptal ettirmek istiyorum” durumu maalesef söz konusu değil.

   1. Eren dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam. Mesajımın gelmediğini sanıp tekrar aynı soruyu sordum kusura bakmayın.

 52. OKTAY dedi ki:

  Hocam ben il dışı tayin oldum eşim de öğretmen ve özür gurubundan tayin isteyecek.Sizin dediğiniz gibi ilişiğimi kesmedim ancak kafama takılan eşim özür grubuna başvuracak ama neye göre sonuçta ben yeni okulumda başlamadım sadece kararname yeterli mi?

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu atamasında sistemde siz yeni kurumunuzda gözükeceksiniz.

 53. Ayşe dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben ağustosta özür grubuna başvuracağım ama eşim limitler şirketinde ve Antalya’da bir şubeleri yok vergiler istanbul merkezden yatıyor. Herhangi bir adres Yok ama her ilde istanbula bağlı çalışanlar var. Ben bu durumda vergi dairesinden ve ticaret odasından belge alamıyorum bildiğim ve okuduğum kadarıyla. Belediyeden bu mümkün olur mu ya da nereye baş vurmam gerekli?

 54. betül dedi ki:

  2017 il dışı atamamız eşimin İzmire çıktı. Ben sınıfçıyım. Eş durumu özrüne kadar ilişiği kesmeyebilirmiyiz? Bu yıl ağustos için de böyle bişi söz konusu mu acaba?
  ?

 55. gökmen ak dedi ki:

  iyi günler.geçen yıl bursaya atandık eşimle.eşim özüe gurubuyla yanıma geldi. bu sene zorunlu hizmeti eksik olduğu için kendi isteğimizle eşim doğuya tayin istedi ve çıktı.anladığım kadarıyla benim bayram sonrası eylüle kadar eşim ilişik kesmek zorunda değil. bununla ilgili 2017 için resmi yazı geldimi hocam. eşimin okul idaresi sıkıntılı.ilişik kesmeye zorlayabilirlerde.tşklr

  1. Editör dedi ki:

   İlişik kesmeye zorlayamazlar, eş özrüne kadar kesmeyebilirsiniz.

 56. ahmet belgin dedi ki:

  il dışı özür atamalarına baş vururken birkaç okul yazıp eğer çıkmazsa eski görev yerimde devam etmek istiyorum.Farz edelim ki il emri verildi özür grubu için beni resen ildeki bir okula mı görevlendirecekler? Yani il emrine verilmek tercih zamanı benim isteğimime bağlı?teşekkürler

  1. ahmet belgin dedi ki:

   cevabını öğrendim 2015 şubatta il emri sadece 41. tercihi işaretleyenlere verilmiş.

  2. Editör dedi ki:

   İl emri olduğunda il MEM sizi normu boş olan bir yere verebilir.

 57. Özlem Aslan dedi ki:

  Sayın hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Eşim özel bir kurumda iki yılı aşkın bir süredir sigortalı çalışıyor .Kurumu eşimi balçovaya gönderdi.Ben samsunda görev yapmaktayım ağustosta eşdurumu tayini isteyeceğim.Açılan okullara puanım yetmezse bu tainlerde il emrine atanma oluyor mu? Hala eş özründe 80 km sınırı var mı?Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   İl emri yönetmelikte olan bir husus değil. Dönem dönem mağduriyet yaşanmaması için uygulanıyor. Bu yüzden il emri yapılır mı yapılmaz mı kimse bilemez.

 58. bahar dedi ki:

  Esim ozel sektorde.il disindan istanbula tayinim cikti.ilisik kesmeden es durumuna kadar beklersem es ozru olmadigi takdirde il disi hakkimi da kaybedermiyim.15 gun icinde ilisik kesmek gerekir diyen yetkililer var

  1. Editör dedi ki:

   Sizin ilişik keserek yeni okulunuzda göreve başlamanız lazım. Sonra tekrar eş durumu tayini istersiniz.

 59. ÜZEYİR dedi ki:

  Eşimin tayini koceliye çıktı, bende eşe bağlı özür grubundan isteyeceğim.Eşimin ilişiğini meil gelmedi, eskiye görede ilişiği kesmedik, ağustostada tayinim çıkmadı, eşimin tayinini iptal dilekçesi verebilirmiyiz? Verdik eşimin yeride boş göründüğü için yeri doldu o zaman ne yapacağız?

  1. Editör dedi ki:

   Evet özür grubundan atamanız çıkmazsa iptal için dilekçe verebilirsiniz. eşiniz ilişik kesmesin. Okulunda boşluk yoksa ilçede boş olan bir okula atanır.

 60. mete güler dedi ki:

  sayın hocam eşimin il dışı ataması çıkmadı benim çıktı:
  1.İlişik kesmeden eylüle kadar ağustos eş durumunu beklemeden istediğim her an atamamı iptal ettirebilir miyim?
  2. eş durumunu bekleyip ve de eşimin ataması çıkmaması durumunda atamamı o zaman iptal ettirebilir miyim?
  3.Yukarıda bahsettiğiniz mailden bir il okullara göndermiş fakat ataması ayrı ile çıkan eşler demiş yani biri çıkan dememiş bu sorun teşkil eder mi bizim için?
  Biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   1.hayir iptal ettiremezsiniz
   2.Evet
   3.O e posta farklı.

 61. Semih dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  İl dışı yer değiştirmede il içine atamam yapıldı. Önceki okulumda yazın yapacağım işletmede beceri eğitim görevimi yapmak istediğim için ilişik kesmeyi ağustosun ortasına doğru ertelemek istiyorum. Bu mümkün müdür? Yoksa sadece eş durumunu bekleyenler için mi ilişik kesme ertelebilir?

  1. Editör dedi ki:

   Mümkün idareciniz ile görüşün.

 62. Mehmet dedi ki:

  hocam merabalar. ben gaziantepte öğretmenim. bir yılımı doldurdum. eşim kocaeli izmit ilçesinde oğlumla birlikte kalıyor. ben ağustos ayındaki özür grubu atamasına başvuru yapacaktım. fakat geçen yıl cok az kadro açılması sebebiyle önce il dışı başvurusu yapıp daha sonra ağustosta özür grubu atamasıyla olursa kocaeli iline gelebilirim diye düşündüm. olmama ihtimaline karşılık kocaeliye yakın olan istanbula il dışı tercihinde bulundum ve atandım. hamza beyle görüşmeye giden arkadaşlardan alığımbilgiye göre bu yıl il/ilçe emri verilme ihtimali yüksekmiş. şimdi ben ağustos ayında özür grubu atamasında bulunabilirmiyim yoksa iptalmi ettirmem gerekiyor il dışı atamamı. aynı durumda geçen yıl bir arkadaşım haziran ve ağustos aylarında başvuru yaparak eşinin yanına gidebilmişti. CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM BENİM VE AİLEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında tekrar eş durumu tayini başvurusu yaparsınız.

   1. Mehmet dedi ki:

    eşimin özel sektörde çalışması birşey değiştirmiyor o halde. şimdiden teşekkür ederim

    1. mehmet dedi ki:

     hocam yapamıyoruz. bir yıl çalışmalısınız diye ibare cıkıyor.

 63. KADİR dedi ki:

  Malum 20 Temmuzda öğretmen ataması var. O zamana kadar ilişik kesmezsek eski ve ya yeni okulumda kadro boşluğu gösterilir mi?

  1. KADİR dedi ki:

   Bir de şu saati güncelleseniz 14:23 de gönderdim 21:22 de gönderdim olarak algılıyor.

  2. Editör dedi ki:

   Sizin normunuz boş gözükecek.

   1. kadir dedi ki:

    Ben eş durumu atamasını bekleyen bir öğretmenim.Benim tayinim çıktı. Yani 20 Temmuzdan önce ilişik kesmem mi gerekiyor?Eş durumu atamasını beklemeden ilişik kesmem mi gerekiyor?

   2. KADİR dedi ki:

    Eski okulumdaki norm mu boş gözükecek yeni okulumdaki mi.Hem diyorsunuz ki eş durumuna kadar ilişik kesmeyin hem de normunuz boş gözükecek diyorsunuz tutarlı ve açıklayıcı cevap verir misiniz?

    1. Editör dedi ki:

     Eski okulunda artık senin normun boşa çıktı, eş durumundan önce yapılacak ilk atamada senin normuna öğretmen atanabilir.

 64. Hakan dedi ki:

  Temmuzda sözleşmeli öğretmen ilk atama var eş durumu bu atamadan sonra yapılması doğru mu?

 65. Ömer dedi ki:

  Sayın Ali Muzaffer hocam. Peki eş özrünü beklerken il dışı tayini çıkan öğretmenin yapacağı herhangi bir işlem,izleyeceği bir süreç var mı? Mesela okula eş özrünü beklediğine dair dilekçe vermek gibi ilişiği kesmemek için gerekir mi? Siz tam olarak ne yaptınız? Zaten sehir dışındayız ne tebliğ yapılabilir tatildeyiz de tebliğ olmadığından ilişikte kesmediğimizden sıkıntı Yok mu?

  1. Editör dedi ki:

   Yazarımızın adı Arif Muzaffer olacak hocam yanlış okudunuz sanırım. Sorunuza gelirsek; eş durumunu beklerken yapacak bir işlem yok. Sadece okulunuzu arayarak sözlü beyanda bulunabilirsiniz. Okul sorun çıkartmaya çalışırsa dilekçe yazın fakslayın.

   1. Ömer dedi ki:

    Hatamı farkettim ama yollamış bulundum özür diliyorum. Bilgilendirme için teşekkürler ama daha çok hocamın ne yaptığını merak etmiştim.Yorum değil de gerçekte ne olduğunu duymak istemiştim.

 66. Nurettin dedi ki:

  İl dışına tayini çıkan eş ilişik kesmediğinde eş durumu isteyecek eşe özür grubu başvuru ekranının açılabilmesi için kararnamenin varlığı yeterli olabilecek mi

  1. Editör dedi ki:

   Evet eş durumu için bu yeterli.

 67. Nedim dedi ki:

  İl dışına tayini çıkan eş ilişik kesmediğinde eş durumu isteyecek eşe özür grubu başvuru ekranının açılabilmesi için kararnamenin varlığı yeterli olabilecek mi

  1. Editör dedi ki:

   Evet bu yeterli olacak.

 68. bahar dedi ki:

  Yorumunuz

 69. Engin dedi ki:

  Muzaffer bey yazilarinizi okudum ve tam olarak bizi ilgilendiren durumlardan bahsetmissiniz, benim tayinim Ankara’ya cikti, esim icin kadro acilmadigindan tayin isteyemedi,ozur grubu tayini bekleyecek ancak onda da cikmazsa ayri dusmus olacagiz, Ancak Meb son iki yildir yaptigi gibi Mail gonderirse 15 gun icinde ilisik kesmek zorunda kalmayacagim dolayisiyla es ozruyle de tayini gerceklesmezse benim tayinimin iptalini talep edecegim… peki bu mail ne zaman gelir, boyle bir mail gelmezse bu sekilde davranma luksum olmaz mi?

  1. Editör dedi ki:

   Bu e-posta her sene gönderilir, bu sene de bu hafta içinde gönderileceğini düşünüyoruz. Gönderilmese dahi önceki seneler emsal niteliği taşır. Buna göre hareket edebilirsiniz.

 70. mete güler dedi ki:

  yani MEB in bu maili göndermesini bekleyeceğiz.Umarım gönderir; bayramım zehir oldu.Acaba göndermeme gibi bir durum olabilir mi?

  1. engin dedi ki:

   Bir de bu mail ne zaman gonderilir, malum gonderilmezse 15 gun suremiz var, 2015 te 22 haziran da gondrrilmiz sanirim, sayfadaki yazida oyle gordum