İkinci il içi il dışı atama başvuruları başladı, öğretmenlere hayal kırıklığı

Öğretmenlerin ikici il içi ve ikinci il dışı atama başvuruları başladı. Başvurular öğretmenlerin beklentilerinin altında kaldı.

İkinci il içi il dışı atama başvuruları başladı, öğretmenlere hayal kırıklığı

İkinci il içi il dışı atama başvuruları başladı, öğretmenlere hayal kırıklığı

Öğretmenlerin 2016 yılı ikinci il içi atama ve ikinci il dışı atama başvuruları başladı. Yer değiştirme talebinde bulunacak öğretmenler MEBBİS üzerinden kişisel kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak Başvuru modülünden tercih yapabilecekler.

AZ KONTENJAN

İkinci il dışı atama başvurusu yapmak isteyen öğretmenler ikinci il dışı atamaya açılan okulların az olmasından dolayı beklediklerini bulamadılar. Birinci il dışı atamada yer değiştiremeyen öğretmenlerin umudu olan ikinci il dışı atama beklentileri de istenileni karşılayamadı diyebiliriz. Sitemize gelen sorulardan başlıcaları; Açığa alınan öğretmenlerin normlarının ikinci il dışına açılıp açılmayacağı, 672 sayılı KHK‘nin Resmi Gazete‘de yayımlanması ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin normlarının ikinci il dışı atamaya ve ikinci il içi atamaya açılıp açılmayacağı sorularıydı. MEB personel camiasını yerinden sarsan binlerce ihraç kararından sonra meslekten ihraç edilen öğretmenlerin kontenjanları ikinci il dışı, il içi atamaya yansımadı.

İL İÇİ İSTEYENİN DURUMU

İl içi atama yapan ikinci il dışı isteyebilir mi? Sorusunu yanıtlamıştık. 2014 yılında yaşanan durum evrak ve belgeler ile haberimizde anlatıldı. 2014 yılında il içi atama yapan il dışına başvurdu, 2016 yılında il içi atama ile yer değiştiren kişinin ikinci il dışı atamaya başvurması için engel olmamalıydı. başvuru kılavuzunda engel hüküm yok. Şu anda MEBBİS başvuru ekranı il içi atama ile yer değiştiren öğretmene ikinci il dışı atama başvurusu izni vermiyor. Umarım bu önümüzdeki saatlerde düzelir. Düzelmese bu konuda mağduriyet oluşacaktır.

2. iller arası yer değiştirme ve 2. il içi yer değiştirme kılavuzu için TIKLAYINIZ

İllere gönderilen ikinci il dışı, ikinci il içi resmi yazı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

33 yorum

 1. ilginç doğrusu. il içi yer değiştirmede hiç bu şekilde tercih alınmamıştı bugüne kadar. umarım bu yanlıştan döner meb

 2. Resmen hayal kırıklığına uğratıldık.Adı il dışı ancak listede nerdeyse il görünmüyor.Tercihler bitmeden norm açılmasını bekliyoruz.

 3. Yazık bu kadar emeklerimize puan üstünlüğüne göre ise boş kontenjanları kapatıp bize tercih hakkı vermemekle kime açılacak buralar hak ve adalet ile yapılmasını istiyoruz yeter bu kadar mağduriyetimiz hep aileden uzak kenar köşelerde geçti yıllarımız

 4. Ben böyle bir komedi görmedim.Resmen dalga geçer gibi açılan yerlere bakarmısınız?rezalet.Hiç açmasaydınız daha iyidi.o kadar meslekten ihraç edilen öğretmen var.Aç onların yerlerini pazartesi günü , il içi il dışı butonlarını da ayır şu bayram öncesi bizi sevindir. bu kadar öğretmeni madur etme eyyy Meb….

 5. İl içi isteyenlere il dışı hakkı verilmedi.Mağdur olduk.Oysa 2014 yılında bu hak verildi.Bizlere de verilmesi gerekiyor.Umarım bu durum bir an önce düzeltilir.

 6. Donem ićin de il ici isteyipte ayni ilde 3 yilini dolduran ve bu atamada il dişi tayin isteyen biz oğretmenlere mebbis de sayfa acilmiyor.oysaki 2014 yilinda bu hakki verdiniz.bizkere de bu hakkin verilmesi gerekmez mi.aksi takdirde tum umutlariniz yok olacak.lutfen bu konuyla ilgilenin.sesimizu duyun

 7. Bu memleketin öğretmenleri ile bu kadar uğraşmayın.Çürükleri temizlediniz açın kadroları da biraz nefes alalım yeter artık! Yazık ya! Allah’a inanıyorsanız şu “fedakarlık mesleği” ile uğraşmayın artık! Bütün suç bizde mi ya? Paralelci ise atın , pkk lı ise atın ama dokunmayın uğraşmayın memleket sevdalıları ile yaaa. Yeter artık!

 8. İl içi isteyecek olan arkadaşlar sabırlı olun pazartesi günü il içindeki bütün okullar mebbiste gozukecektir.

 9. Sistem sadece il dışına açılmış. İl içi yer değiştirme henuz mebbis sisteminde yok. Pazartesiyi düzelir diye ümit ediyoruz.

 10. Istanbul ici ilceler kapali cakildik kaldik once degismek isteyen degisseydi sonra yeni atama gelseydi daha hakkaniyetli olurdu.ve rotasyon.yapilamiyor ama sart.kimse alinmasin ama merkezde genc kadro yok.genci birak onbes yillik yok.cocuklarada dinamik insanlarada yazik oldu.il ici her bolgede calismali insanlar.o zaman adaletli olacak.

 11. Lütfen sistemdeki aksaklıklar düzeltilsin. Haziranda il içi isteyenler il dışına başvırabiliyor ama şu an tayin isteyemezsiniz, diyor

 12. koskoca istanbulda bir tane bile mi açık olmaz…. bu nasıl bir tayin… hayal kırıklığı..üç senedir mobing uygulayan bir idareci ile çalışıyoruz onca şikayet soruşturma sonucunda sadece aylıktan kesinti cezası verildi. aynı şeyleri yapmaya devam ediyor. bari tayin alıp kurtulalım dedik.. yalan oldu…
  bıktım.

 13. Hiç yapılmasaydı daha iyi olurdu. 10 gün hayal kurduk sadece. Yine özümüze döndük. Aynı tas aynı hamam, göreve devam. Allah sonumuzu hayır etsin.

 14. çıldııracağımmm.bu nasıl adalet.bir yıllık öğretmen eş durumundan istediği yere giderken biz yine mağdur olduk.çakılıp kaldık yerimizde yine.haziranda bile daha çok yer açılmıştı…

 15. yahu istanbul’da hiçmi tarihçi ihtiyacı yok.iliçi tayin isteyemiyorum.tamamen kandırmaca.yine hayal kırıklığı yine hüsran…..

 16. Kaç gündür bekliyoruz il içi il dışı yapılacak diye bu nasıl bir kandırmaca böyle il dışı il içi aynı butonda ama il içinde 1 tane bile boş yer yok. Madem atama yapmayacaksınız neden insanı umutlandırıyorsunuz ? Öğretmenler hep mağdur 🙁

 17. Ben il içi tayini yaptım klavuza göre il dışı tayin isteğimde engel yok ama sistem il dışına bana açılmıyor. neden acaba?

 18. Arkadaşlar açılan ekran il dışı ekranı il içi böyle olmuyor. Nasıl bir iş bu? Anlayan arkadaşlar açıklarlarsa sevinirim.

 19. Böyle haksızlık meb tarihinde daha görülmedi. 2. İl dışı mı? 5. İl dışı da yapsalar meb zihniyeti değişmediği sürece biz mağdur oluruz.. birileri çok fena biz öğretmenleri mağdur etmeye ant içmiş sanki.. öğretmenlikten de soğudum. Bu ne ya..

 20. merhaba bana tercih ekranı açıldı. fakat ben 3 yıllık süremi doldurmadım . il dışı tayin istiyorum .okulum atandiğimda doğu hizmetinde değildi.2015 şubat atamasında ben tercih yaptığımda1/3 lük bir okuldu. 2016 ocakta 1/4 oldu. bu durumda olan arkadaşlarım haziranda il dışı tercih yaptılar. acaba bende yapabilirmiyim?

 21. Tamamen kandırmaca, göstermelik bir atama. 1 yıllık bir öğretmen eş durumundan il emrine bile atanabilirken, 20 yıllık bekar bir tarihçi olarak haziran ve eylülde sadece bakıyorum. Açılan tek Yer eskişehir beylikova.kimse bana adaletten bahsetmesin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM