İkinci özür grubu ataması yapılacak mı?

MEB yönetici atama sonuçlarından sonra ve ikinci il içi, ikinci il dışı atama sonuçlarından sonra ikinci özür grubu ataması gerçekleştirmelidir.

İkinci özür grubu ataması yapılacak mı?

İkinci özür grubu ataması yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlere yönelik ikinci il dışı atama ve ikinci il içi atama sürecini 2 Eylül tarihinde başlatıyor. Bu sürecin çok kısa bir zamana sıkışması il içi atama ile il dışı atama işlemlerinin aynı anda yapılmasına neden olacak. Aşağıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı Öğretmenler İçin sitesi olarak ikinci özür grubu atamasının da yapılması gerektiği görüşündeyiz.

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELERİ

Geçtiğimiz aylarda yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı için Eğitim-iş sendikası tarafından sınav konuları arasında Atatürkçülük konusunun yer almaması yönünde açılan dava ve davanın neticelenmesinden dolayı yaşanan süreç, bu süreçte MEB’in üst mahkemeye itirazı yönetici atama takvimini geciktirdi. Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tercih işlemleri bugün itibari ile sona erdi. Muhtemel olarak önümüzdeki hafta müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atama sonuçları açıklanacak. Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak bulundukları ilçenin dışına, uzak bir ilçeye atanan yöneticilerin öğretmen olan eşleri özür grubu atamasından yararlanamayacak. Yöneticilerin eş durumundan yararlandırılabilmesi için yönetici atama sürecinden sonra eş durumu atamasının ikinci defa yapılması zorunluluğu oluşacaktır. MEB ikinci eş durumu atamasını yöneticiler için yapmadığı takdirde Şubat ayına kadar yöneticiler ailelerinden ayrı yaşayacaklar.

İKİNCİ İL İÇİ, İKİNCİ İL DIŞI

MEB personel için 2016 yılında yapılacak olan ikinci il içi atama ile ikinci il dışı atama sonuçlandıktan sonra eşlerinden ayrı kalacak öğretmenler söz konusu olacak. Yeterli kontenjan açılmamasından dolayı birinci iller arası yer değiştirmeye ya da il içi yer değiştirmeye başvurmamış öğretmenler ikinci il içi atama kontenjanları, ikinci il dışı atama kontenjanları yeterli sayıda açılırsa bu yer değiştirme şansını kullanmak isteyeceklerdir. Ancak eş durumu ataması sonuçlanacağı için ikinci il içi atama, ikinci  il dışı atamadan sonra 2.özür grubu atamasının yapılması öğretmenleri mağduriyetten kurtaracaktır. Aynı zamanda birinci özür grubu atamasında ataması gerçekleşmeyen öğretmenler ikinci özür grubu atamasında açılacak kontenjanların durumuna göre atanma şansı yakalayacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

66 yorum

 1. Eşimin ikinci il dışında tayini çıktı. Şuan ailemden uzaktayim yetkililerden ricam yapılması planlanan Özür grubu ataması tarihi belirtilirse en azından kendimizi ona göre hazırlayabiliriz saygılar…

 2. Eşimin ikinci il dışında tayini çıktı. Şuan ailemden uzakta yetkililerden ricam yapılması planlanan Özür grubu ataması tarihi belirtilirse en azından kendimizi ona göre hazırlayabiliriz saygılar…

 3. Ağustosta yapılması gereken müdür yardımcısı atamalarını geciktirdiler. EEE Özür gurubu atamaları da geçti. Şimdi suçlu biz miyiz? İkinci özür gurubu atamaları da açılmalıdır. İkinci il dışı yapıldı. Norm Atamaları yapılıyor eeeee eşleri ne olacak? İkinci özür gurubu atamaları bir an önce yapılmalı dır. İnsanları mağdur etmenin anlamı yok. Zorlaştıranın işini Allah’da zorlaştırır. Kolaylaştıranın işini de kolaylaştırır.

 4. Arkadaşlar Twitter de #ikinciözürgrubuatamasıyapılsın sürekli yazalım ben yazdım sizi de bekliyorum

 5. Ya lütfen artık bi açıklama en azından . Eşim İkinci il dışından atandı ben atanamadım.İki çocukla birlikte 1 dönem ayrı olacağız.Bizim gibi ayrı kalacak tüm aileler için 2.özür durumu açılması şart.Bu şartlarla öğrencilerimize de verimli olamayız ki…

 6. Facebook da grup oluşturalım belli saatler Tweeter etkinliği duzEnleyelim böyle forumlarda olacakmis gibi görünmüyor. Grup oluşturma işini bir bilen yapsın forumda paylaşsın bizde katilalim yoksa dikkate alinmayip arda kaynayıp gideceğiz

 7. Ben TSK personeliyim. Malum nedenlerle şu an
  TSK personeli sürekli tayin görmekte. Benim eşim de öğretmen ve benim tayinim çıktı. Eş durumunu kaçırdığımız için ayrı kaldık. Benim gibi çok sayıda mağdur var. Eminin Polislerde de benzer durumda olanlar vardır. Olağanüstü şartlardan geçtiğimiz bugünlerde 2. hatta 3., 4. özür gurubu bile olması gerekir.

 8. Sadece yöneticiler için degil…ögretmenler içinde olmali.benim eşim polis.daha iki gun önce a iklandi polislerin batidan batiya tayinleri.eşimin tayini kayseri oldu.ben ankarada kalicam şubata kadar daha 6 aylik bebeğim var.lütfen bu gözardi edilmemeli.sesimizi nasil duyurabiliriz.

 9. İkinci il dısı yapıldıysa ikinci eş durumu da mutlaka yapılmalıdır.Eşler mağdur edilmesin aile bütünlüğü bozulmasın.

 10. 2. Özür grubu atama yapılmalıdır.2. ildisi degisikligi sonucunda aile birliği bozulan kişi sayısı çoğalmıştır.sosyal medya da sesimizi duyurabilirsek atamalardan önce yapılabilir. Birlikte hareket etmekte yarar var.EDİTÖRÜMÜZ önderliğinde bir çalışma yapılabilir

 11. Evet eşimin tayini çıktı.Ben kaldım doğuda.Simdi ne olacak?Her şeyin bu kadar belirsiz olması daha nice yuvaları dağıtacak bakalım.İl emri olmayacak dendi kesin bir dille hop geride kalan altı bin kişi atandı.İkinci özür grubu olup olmayacağına dair hicbir netlik yoktu tercih yaptı ve geldi bu kez çok şükür.Cok uzak bi köy okulu olmasına rağmen memlekete üç saat mesafe yaklaştık diye sevindik.Ee biz sınıfçıyız çünkü bu bize lütuf yıllar sonra.Esimden ayrı doğuda hamile olarak çalışırim çünkü böyle düzensiz bir ortamda yapacak başka hiçbir şey yok.Bir buçuk milyon öğrenci öğretmensizken okulları 19 Eylül’de açmak için direten,tüm atama işlerini üç aylık bir boşluğa sığdıramazken bu sistem ben de tutmuş derdimi yazıyorum.Allah kolaylık versin.

 12. sayın başbakanımıza.milli eğitim Bakanımıza,Müsteşarımıza,Sendika Başkanım Ali YALÇIN’a,Türk Eğitim Sen Başkanı Sayın İsmail KONCUK’a,Haber sitenize,Kamuoyu oluşturan meslektaşlarıma teşekkür ederek saygılarımı sunarım.okul emri belli olmadan önce il dışı tayin isteyenlerinde magduriyetinin önlenmesini bekleriz.

 13. 6 yıldır Muştayım sağlık özründen 1.özür grubuna başvurdum ÇIKMADI .Önemli bir sağlık sorunumuz var.2.yi kesinlikle bekliyoruz.Sayın bakanımız bu sorunlarımızı göz önünde bulundurursa öğtetmen arkadaşlarımı zyeni yıla daha huzurlu başlayacaktır diye düşünüyorum.

 14. Allah rızası için net bişey söylensin artık.İkinci özür grubu ataması olmayacaksa eşim ikinci il dışı tercihinde bulunmayacak.Hamile olarak eşimden ayrı doğuda kalmak istemiyorum.Hele ki gecenin bi yarısında evimizin 10 metre ötesine roketatarla saldırılarda bulunurken insan kılığındaki caniler.Orda yalnız kalmak istemiyorum.Düşünmekten ve dk’da bir haberleri takip etmekten ruh sağlığım bozuldu iyice.Bebeğimi eşimin yanında huzurlu bir ortamda dünyaya getirmek istiyorum.Lütfen net bir açıklama getirilsin olup olmayacağına dair.

 15. Sayın ediötörüm lütfen bu haberin güncelliği için yardımcı olun.İl ilçe emrinin olmamasından biliyorum birçok öğretmenimiz mağdur oldu.Evet çok haklılar bunu sık sık dile getirmekte fakat ikinci il dışı için biliyorsunuz bi umut doğdu bizlere.Bu atamadan sonra tekrar ayrılıklar olacak.Bunun önüne geçebilmek için önce ikinci özür grubunu ardından il ve ilçe emrinin olması herkes için daha makul bir çözüm.

 16. 2. Eş özür grubu atama olunca boş kadrolar gerçeği yansıtacak kadar çok olur umarım. Yine hayal kırıklığı olmasın tekrar açıkta kalmakta var. Yeni doğum yaptım 29 günlük bebeğim var. Eşim ben beş yıldır Van’dayım, eşim İzmir’de ekimde işe başlamam gerekiyor iki aylık bebeğimle van da tek başıma ne yaparım 🙁

 17. Olup olmayacağı lütfen açıklansın artık.Eşim ona göre ikinci il dışı atanma talebinde bulanacak.Yoksa hamile halimle beni doğuda bırakıp gitmeyecek.Lütfen ikinci kez özür grubu ataması olsun.Zaten il dışı için açılan yerler o kadar az ki batıda.İlkinden daha da kötü.

 18. Esim asker es durumu atamalarindan sonra tayini cikti.bizde haliyle muracat edemedik.istege bagli atamasinada ucretsiz dogum izni nedeniyle 8 gunle hizmet surem yetmiyor.nolur 2. Es ozru yapilsin.zaten hep gorevlerdeydi hep ayriydik artik yeter lutfen lutfen …

 19. Müdür yardımcılığından boşalacak kadrolar ve devlete geçen okulların kadroları 2.özür grubu ataması ile doldurulmasıdır.

 20. Aile bölünmüşlüğünün giderilmesi açısından ikinci özür tayinlerinin mutlaka yapılmasını saygıyla talep ve arzediyorum.İki öğretmenin iki uzak ayrı ayrı illerde görev yapması eğitimi eksi yönde etkileyeceği herkesce malumdur.İller arası ikinci özür atamalarının yapılmasını yetkililerden umutla bekliyoruz.Saygılarımla.

  • İkinci eş özrü çözüm mü sanki kadro açmadıktan sonra işe yaramaz il ilçe emri çözer bu işi

 21. 7000 öğretmenin mağduriyeti ne olacak? 7000 aile demek bu eşleri çocukları herkesin perişan olması demek. devletin il emrini açması gerekti sendikaların birleşip bu konuda gerekli adımları atmasını istiyoruz.

 22. 1.özür grubu atamasında il içinde yüksek puanı olanlar yer değiştirdi.İl dışı Özür ataması il içinden ayrı yapılmalı.Yoksa il dışındakiler beklemeye devam eder.

 23. Eşim polis memuru 9 yıldır diyarbakır da görev yapıyor.3 yıldır yazın izin kullanamıyor.bu tayini Adana’ya çıktı.Sevindik mutlu olduk 9 yıldır sevdiklerinden hep uzaktaydı.Ben de eş durumundan tayin istedim ama atanamadım.şimdi ne olacak eşim yıllardır zaten zorunlu hizmetini fazlasıyla yaptı.son dönemlerde ülkemizde yaşanan olaylardan dolayı her gün offf demeden vatan aşkıyla işine gitti bir kış boyu Sur’da görevliydi 2 ay boyunca bir gün dahi izin kullanamadı.ne yapalım ailemiz dagılsın mı çocuğum bu durumda ya annesiz ya babasız kalacak daha 2.5 yaşında bize en fazla ihtiyaç duyduğu zamanlar sevgimizden mağdur mu kalsın.Kimse ayrı kalmasın eşinden coçugunda lütfen bir çözüm bulun mutsuz bir öğretmen olmak istemiyorum.Ağız tadıyla herkes gibi güzel bir bayram geçirelim 2. Özür il ilçe emri nasıl bu sorunumuz çözülecekse lütfen allah aşkına çözülsün.

 24. Allah rızası için il ilçe emri verilsin. Yavrularımız için verilsin. Bakanlık yetkilileri duyarsız kalma

 25. Mağduriyetlerin giderilmesi için 2. Özür grubu ve il ilçe emri istiyoruz ve en kısa zamanda yapılmalıdır

 26. Sağlık özrünün ki özellikle kanser hastalarının ailesinin yanına getirilmesi şart diye düşünüyorum. .atanamadigima hala inanamıyorum. ..

 27. Ben mus vartoda gorev yapiyom.esim malatyada ikamet ediyo cocuklarim malatya merkezde okula gidiyo.esim dogansehir ilcesinin koyunde calisiyo.ozur grubu atamalara basvurdum sadece iki okul acik gorunuyodu.okullarin isminin onunde ” muhtemelen bosalacak” ibaresi yaziyodu.bu ibare kesin bi anlam ifade etmemesine ragmen mecburiyetten bu okullari isaretledim. Sonuclar aciklandi ama daha kimlik numarami yazip sorgulamaya bakmaya gerek kalmadan “muhtemelen bosalacak” ibaresi yazilan okullara yerlestirme yapilmadigi aciklamasini yazmislar.
  Okullarin ogretmen ihtiyacinin bulgisinin net bilinmemesi bukadar zor deildir sanirim.ayrica ilce memler ve okullar ogretmen.ihtiyaclarini keyiflerine gore var veya yok olarak gostere iliyorlar.
  Sonucta ozur grubu tayinim cikmadi.aile bütünlüğüm bütünlükten iyice çıktı. Ocuklarimin psikolojisi bozuldu.
  Allah devletime milletime zeval.vermesin.
  Tek umudumuz sizinde yardimlarinizle ikinci özür grubu atamaların olmasi

 28. Açılan cogu kontenjan muhtemel boşluktu ve digerlerine de yerlesnelerin puanı dudak ucuklatiyor biz ne yapicaz sınıf öğretmenleri eşlerinin yanına gelmek için kaç yıl daha doğuda kalacak nerde aile birliği… il ve ilçe emri istiyoruz sesimizi duyurun

 29. Kim evini esini birakip binlerce km uzaga gitmek isterki kimse ayri kalmasin ayri kalacaksak es durumu tercih yapmamizin anlami ne

 30. 2nci kez ozur grubu tayini yapilmali. Yoksa binlerce kisi magdur olacak. Ben dahil…Nasil ki ikinci kez il ici il disi oldu.. m.yrd. atamalariyla bosalan kadrolar + devlete gecen okullar. Birok kisinin magduriyeti giderilecektir. aile birligi cok onemli uzun zaman cocugumdan ayri kaldim… meb duy sesimizi..

 31. KESİNLİKLE İL EMRİ YAPILMALI. BİR ÇOK AİLE MAĞDUR OLACAK, EŞLERİNDEN ÇOCUKLARINDAN AYRI KALACAKLAR. BU DURUMU LÜTFEN GÖZARDI ETMEYİN. HABERİ GÜNCEL TUTUN LÜTFEN

 32. Merhaba.Soruma cevap verirseniz çok sevinirim.
  Evli ve bulunduğu yerde eş özrü ile bulunan bir kişi il dışı tayin isteyip(eşinin iş değişikliğinden dolayı), sonra ayrıldığı yere eş durumu ataması ile geri gelebilir mi(eşinin eski işine dönmesinden dolayı)?

 33. Eşimin işinin ve büyük çocuğumun okulunun bulunduğu il merkezinde yaşıyoruz. Bense il dışı özür grubuyla 100 km uzakta bir ilçeye gelebildim. Bu mesafeden yenidoğan bebeğim için süt iznini nasıl kullanabilirim? Eşim ve diğer yavrumdan ayrı yaşasam bu kez is barışı nasıl sağlanır? Allah aşkına 3 çocuk diyen sayın c.başkanımız.. Tek 1 kontenjan açıldı il merkezinde. Kadrolar güncellendikten sonra ne olur bir özür grubu tayin hakkı daha yapılsın.

 34. 2. İl içi ve İl dışı tayinlerde (2. kez) özür grupları da dahil edilebilir ise, bir çok mağduriyet de çözülmüş olur.

  • Sendikamı aradım,her yerle görüştüm.Eşimden,yuvamdan ayrıyım.Bu psikoloji ile nasıl verimli olunur.İnsanız nihayetinde.Görev kutsal evet ama aile ondan önce geliyor.Lütfen bir an önce 2.özür grubu yapılsın.Hükümet isteyince her şey anında oluyor.Bitsin öğretmenin çilesi

 35. Bizi ayakta tutan aile bağlarımızdır lütfen bunu dikkate alınız kimseyi çocuklarına ve eşine hasret bırakmayınız!!!

 36. Özür grubu sonuçları açıklandı.ben muşta çalışıyom eşim malatyada.eş durumu tayini istedik ama çıkmadı.allah milli eğitimi başımızdan eksiketmesin.aile bütünlüğünü iyi kavramışlar

 37. İkinci özür grubu ataması mutlaka yapılsın. 3 senedir Şanlıurfa Harran’dayım. Eşimden ayrı yaşıyorum.1.özür grubu atamalarından faydalanamadık.İnşallah mağduriyetimiz bir an önce giderilir.
  Sizce bu özür grubu atamalarının açılma şansı nedir hocam? Bu atamaların olabilmesi için neler yapabiliriz?

   • Özür grubunu hep muhtemel yerler açıldı.daha sonuçlar açıklanmadı ama tayin isteyenlerin en fazla yüzde yirmisinin tayini çıkar.Aile birliğinin sağlanabilmesi için 2.özür grubu mutlaka olmalı.

 38. Lütfen ikinci özür grubu açılsın.Beş senedir Kars Kağızman’dayız.İlk il dışı tercihlerimizin 40’ı da gelmedi.Şimdi yeniden bi ümit doğdu.Alti aylık hamileyim.Eşim gider de ben kalırsam her şey çok zor olacak bizim için.Dogum Aralık ayında gerçekleşecek inşallah.Lutfen ikinci kez özür grubu da açılsın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM