DOLAR 6,0833
EURO 6,5710
ALTIN 314,7
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

İkisi de öğretmen olan eşler il dışı atama başvurusu yapmak zorunda mı?

2018 il dışı atama başvuruları başladı ve birkaç gün sonra sona eriyor. Atama takviminde değişiklik ya da süre uzatılması olmazsa 5 Haziran 2018 tarihinde başlayan iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 8 Haziran 2018 tarihinde sona erecek.

İkisi de öğretmen olan eşler il dışı atama başvurusu yapmak zorunda mı?
06.06.2018
A+
A-

İkisi de öğretmen olan eşler il dışı atama başvurusu yapmak zorunda mı?

Daha önceki konularımda il dışı atama konusunda detaylı bilgi vermeye çalıştım ancak gelen yüzlerce soruya da yetişme sürecim devam ediyor. Bu sorular arasında en çok sorulan bir konuyu il dışı atama başvuruları sona ermesine bir gün kala açığa kavuşturmak istedim. Karı koca öğretmen olan eşlerden ikisinin de il dışı atama başvuru şartlarını taşıması durumunda il dışı tayin başvurularında ikisi de atama başvurusu yapmak zorunda mı? İl dışı atamada, öğretmen olan eşlerden ikisinin de tercihte bulunması zorunlu mu? Aslında bu konuda çok soru cevaplandırdım. Lakin öğretmen arkadaşlardan soruların gelmesinden dolayı ayrı bir haber metni olarak detaylandırmak yararlı olacaktır. Eş özründe tayin istemek için aynı ilde çalışan eşlerden her ikisi de il dışı istemek zorunda mı?

ÖĞRETMEN OLAN EŞLERİN İL DIŞI BAŞVURULARI

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları başlıklı yazımı okumayan arkadaşların bu yazıyı ve yazı altında soru cevap şeklinde giden hususları okumasını öneririm. 2018 yılında da sonraki yıllarda da bu soru cevaplar çok işe yarayacaktır. Burada Editör arkadaş aracılığı ile cevaplandırdığım sorulardan birisi de öğretmen eşlerin il dışı atama başvuruları hususu oldu. Şartları taşıyan il dışı atama başvurusu yapabilecek öğretmen eşlerin ikisinin de il dışı atama başvuru yapma zorunluluğu var mı yok mu çok soruldu. Bu konuda daha önceki yıllarda yaşanan bir mağduriyet her sene aynı durumun yaşanmasına neden oluyor. Kısaca bu soruyu cevaplayayım ve ayrıntılara geçeyim. Öğretmen eşlerin ikisinin de il dışı tayin atama başvurusu yapma zorunluluğu yoktur. Bu konuda net cevap budur. Gelelim şimdi neden bu sorunun her il dışı tayin döneminde gündeme gelmesi meselesine.

EŞLERİN İL DIŞI ATAMA BAŞVURU ZORUNLULUĞU

2008-2009-2010-2011 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzları içerisinde yer alan bir madde vardı, üzerinden 6 ile 9 yıl geçti ancak bu maddeye dayanarak halen bazı okul müdürleri ve milli eğitim yetkilileri yürürlükte olmamasına rağmen bu konuda MEB personellerini yanlış yönlendirmektedir. Bu maddeye göre her ikisi de öğretmen olan eşler il dışı atama yer değiştirme şartlarını taşıması hâlinde aynı illeri tercih etmek zorundaydılar.

2008 ve 2009 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu içerisinde yer alan ilgili madde;

4.1.7. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden ikisinin de yer değiştirmek için gerekli şartları taşımaları kaydıyla aile bütünlüğünü de dikkate alarak tercihlerini aynı yere birlikte atanmalarını sağlayabilecek şekilde yapmaları gerekmektedir.

2010 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu ilgili madde;

3.11. Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşlerin yer değiştirme şartlarını taşıması hâlinde aynı illeri tercih etmek zorundadır.

2011 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu ilgili madde;

3.11. Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşlerin yer değiştirme şartlarını taşıması hâlinde aynı illeri tercih etmek zorundadır.

Görüldüğü üzere 2008 yılından itibaren tüm il dışı öğretmen atama yer değiştirme kılavuzlarını incelediğimde 2008- 2011 yılları arasında eşlerin aynı anda il dışı atama isteme zorunlulukları vardı. 2012 yılında bu durum isteğe bağlı olarak değiştirildi.

2012 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu ilgili madde

1.8. Her ikisi de yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmen eşler başvuruda bulunabileceklerdir.

2013 yılından itibaren ise öğretmen eşlerin aynı anda tercih yapmaları ya da yapmamaları ile ilgili bir hüküm il dışı yer değiştirme kılavuzuna konmadı. 2012 yılından 2017 yılına kadar yapılan il dışı atamalarda karı koca öğretmen eşlerin il dışı tayin isteme zorunluluğu diye bir durum söz konusu olmadı. 2018 il dışı atama başvurularında il dışı şartını taşıyan öğretmen eşlerin aynı anda il dışı isteme zorunluluğu da yoktur. 2018 il dışı tayin kılavuzunda da bu durumla ilgili zorlayıcı bir madde de yer almamaktadır.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR
 1. Serdar dedi ki:

  Merhaba hocam eşim ve ben öğretmeniz eşim ile ben farklı illerdeyiz fakat görev yaptığımız ilçeler birbirine çok yakın 15dk mesafedeyiz,eşim zorunlu hizmet yapıyor ben yapmıyorum aynı zamanda 3yılımı doldurdum bu il dışı atamada tercih yapmayacam çünkü çok yakınız ,bu il dışı atamada tercih yamak gibi bir zorunluluğum yok bildiğim kadarıyla ama yaz döneminde eş durumu istemek gibi bir zorunluluğum var mı acaba eşimin bulunduğu ilçede benim alanım yok eş durumu yaparsam eşimin bulunduğu ilde uzak bir ilçeye verirler diye tahmin ediyorum bu yüzden eş durumu yapmak istemiyorum…Sizce bana eş durumu yapmak zorundasın gibi herhangi bir şey derlermi?şimdiden teşekkür ederim

 2. Abdullah dedi ki:

  merhaba hocam. Eşim ve ben il dışı tayininden farklı illere atandık. normalde ben atamamı iptal ettirip ağustosta eş durumu isteyecektim fakat ağustosta askerde olacağım. eski görev yerimize dönmek istemiyoruz. Eşimle farklı illerde göreve başlasak ağustos ayında eş durumu yapabilir miyiz? ve ya ben askerden şubat ayında döndüğümde göreve başlayacağımı beyan etsem şubat ayında eşimin yanına eş durumu yapabilir miyim ?

 3. Abdullah dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben ve eşim il dışı atamasında farklı illere atandık. eşimle ben farklı illerde göreve başlasak ağustosta eş durumu yapabilir miyiz? bir de şöyle bir durum var. Ağustos ayında ben askerde olacağım . Bu durumda eşim ağustos ayında benim görevli olduğum yere eş durumu isteyebilir mi ? Veya ben şubatta askerden döneceğimi beyan edersem eşimin bulunduğu yere eş durumu isteyebilir miyim ?

 4. Mesut dedi ki:

  Merhaba hocam eşim ve ben aynı ilde öğretmeniz il dışı tayinle ikimizinde aynı başka bir ile tayini çıktı. Ama benim tayin olduğum ilçe ile eşimin tayin olduğu ilçe şehrin iki ayrı ucu. O yüzden özür grubu atamasıyla aynı ilçede buluşmaya çalışacagız ama aynı ilçe açılmazsa ne yapabiliriz?

 5. mustafa dedi ki:

  merhaba hocam.. şöyle bir durum var

  diyelim eşim de ben de il dışı tayin istedik ve ikimize de farklı iller çıktı (örneğin birimize sakarya diğerimize kocaeli)

  2 ay sonra ağustosta birimizin eş durumu yapıp, diğer eşin bulunduğu ile geçme şansımız var mı?

  teşekkürler.

 6. Kemal dedi ki:

  Hocam iyi günler. Eşimin Doğum izni yarın bitiyor. İl dışı tayin isteyecek. Ve eylülde tekrar 12 ay aylıksız izne ayrılmak istiyor. 1) Aylıksız izine eylülde başlayabilir mi? 2) aylıksız izindeyken şubattaki eş durumundan tayin isteyebilir mi? 3) tayini çıkması durumunda aylıksız iznine kaldığı yerden devam edecek mi yoksa yeniden izin mi alması gerekiyor? 4) benim eş durumundan tayinim çıkmazsa eşimin tayinini iptal edebilir miyiz? Kusura bakmayın hocam biraz fazla oldu hakkınızı helal edin.

 7. Sevda dedi ki:

  Hocam sorum şu,ben bu il dışı atamada tayin isteyecegim eşim ağustos da eş durumu istenecek fakat ben doğum nedeniyle aylıksız izine ayrılmalıyım aylıksız izinde iken şubat ayında il içi eş durumu yapabilir miyim?cevaplarsanız çok sevinirim

 8. Ahmet dedi ki:

  Hocam, bir sorum daha olacak. Öğretmen olan eşlerden biri 2018 il dışı atama istedi ve tayini çıktı. Ve bu sırada eşini bekleyeceği için ilişik kesmedi. Diğer eş, 2018 özür grubu atamalarına baktı ve kendisine eşinden oldukça uzak okulların açıldığını gördü. Bu durumda eşine çok uzak olmamak için özür grubu tayini yapmayıp vazgeçerse, ataması çıkan ve ilişik kesmemiş olan diğer eşin ataması iptal edilebilir mi?

  Yani, il dışı ataması olan eşlerden birinin atamasının iptali için, diğer eşin ille de özür grubu atamalarına başvurması şart mıdır?

 9. Erden dedi ki:

  Hocam ben sinop ayanciga tayin isteyeceğim. Esim, benim istediğim ilçede boş yer olmadığı için isteyemeyecek. Sorum şu özür grunatamasinda da büyük ihtimal yer olmayacak. Esim 2. Aşamada mecburen tercihlerim harici ayanmak istiyorum u isaretlediginde sadece o ilçe emrine mi geliyor yoksa ildeki herhangi bir ilçeye de atama yapabiliyorlar mi. Benim olduğum ilçeye ilçe emri olmasi icin nasıl bir yol izlemeliyiz.

 10. Umut dedi ki:

  Hocam öğretmen olan eşimle şu an aynı ilde çalışıyoruz. Van a gitmek istiyoruz. Planımız şu: Ben il dışı merkez tuşba ilçesini yazacağım eşim de 2018 eş özründen merkez İpekyolu ilçesini isteyecek. Ben 2019 Şubat eş özründen tuşbadan İpekyolu na tayin isteyebilirim. Teşekkür ederim