DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti

2017 il dışı atama sonuçları Ramazan Bayramı öncesi açıklandı. Ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri ise 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren yapılabilecek. İl dışı atama kararnameleri 28.06.2017 Çarşamba günü öğlen saatlerinde okullara ve milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir.

İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti
26.06.2017
A+
A-

İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti

2017 il dışı isteğe bağlı yer değiştirme atama sonucu il dışına tayini gerçekleşen öğretmenler 28.06.2017 tarihinden itibaren görevlerinden ayrılabilecekler. Eski görev yerinden ilişik kesen öğretmen atandığı yeni kurumuna giderek göreve başlayacak. Bu konuda il dışı atama mehil müddeti ile il dışında ilişik kesme süresi hususlarında gerek kamu MEB haber sitelerinde gerekse öğretmen haber forum sitelerinde birçok bilgi yer almaktadır.

“İl dışına ataması çıkan öğretmen istediği zaman ilişik keser”, “eylül ayına kadar eski görev yerinden ayrılmama hakkı vardır” gibi asılsız yargılar birçok öğretmenin başına dert olabilmektedir. İl dışı atamada görevden ayrılış ve göreve başlayış konularında detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Diğer tüm yazılarımda olduğu gibi bu yazımda da en altta yorum kısmından soru sorarak bana ulaşabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi Editör arkadaş aracılığı ile sorularınızı kimi zaman ben kimi zamanda sitede mevzuat uzmanı olan arkadaşlar yanıtlamaktadırlar.

KARARNAMELERİN GELMESİ

2017 il dışı atama kararnameleri ne zaman gelir? Öğretmenlerin 2017 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonuçları 23.06.2017 tarihinde açıklandı. İl dışı atama sonuçları için Tıklayın. İl dışı atama sonucu ataması olan öğretmenlerin kararnameleri en erken 28.06.2017 tarihinde öğlen saatlerinde ulaşacaktır. Çünkü atama sonuçları 23 Haziran Cuma akşamı mesai bitimine yakın belli oldu. Ramazan Bayramı tatilinden dolayı mesai yapılmadı ve okullar ile milli eğitim müdürlükleri 28 Haziran çarşamba günü mesaiye başlayacaklar, Bakanlığın kararnameleri sisteme yüklemesi ve milli eğitimlerin kararnameleri alması en iyi ihtimalle öğlen saatlerini bulacaktır.

İl dışı atama ilişik kesme süresi

İl dışı tayini çıkan öğretmen ne zaman ilişik kesebilir? İl dışı ataması çıkan öğretmen kararnamesinin okula gelmesi ile birlikte ilişik kesebilir. İlişik kesme süresi atamanın kendisine tebliğ edilmesi ile başlar. MEB personelleri arasında şu sorular çok soruluyor; İl dışı ilişik kesmeyi ay sonuna bırakabilir miyim, 15 gün içerisinde ilişik kesmek gerekli mi, Eylüle kadar okullar açılana kadar ilişik kesmesem olur mu vs Öncelikle ilişik kesip kesmemek keyfi bir durum değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde atamalarda yeni görev yerine hareket ve işe başlama süresi hüküm altına alınmıştır. Bu maddeyi hatırlayalım;

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

657 DMK 62.Madde b) bendinde koyu renk ile işaretlediğim yer il dışı atamada ilişik kesme süresini ve yeni görev yerinde göreve başlama süresini belirtmektedir. Burada önemli olan il dışı atama kararnamesinin öğretmene tebliğ edilmesidir. Öğretmene okul tarafından bu tebliğ ne kadar geç yapılırsa öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi de o kadar uzamış olur. Öğretmenlerin il içi atamalarda göreve başlama süresi ile il dışı atamalarda göreve başlama süresi farklılık göstermektedir. İl içinde aynı ilçede yer değiştiren öğretmen ayrılış ve başlamayı aynı gün içerisinde yapacakken, il dışı atamalarda eski görev yerinden ilişik kesen öğretmenin 15 günlük mehil süresi bulunmaktadır.

İl dışı atamada görevden ayrılış işlemleri;

Bu durumu il dışı atama kararnamesi ve personel nakil bildirimi üzerinden anlatayım. İl dışı tayin ilişik kesme işleminde görev yerinize atama kararnameniz milli eğitim müdürlüğü tarafından gönderilecek. Gelen kararnamede “ilgili öğretmenin görevden ayrılış ve başlama işleminde maaş nakil ilmuhaberi esas alınacaktır” ifadesi yer alacaktır. Maaş nakil ilmuhaberi olarak belirtilen husustan öğretmenin bilgilerinin özet hali olan personel nakil bildirimi formu kastedilmektedir. MEB öğretmen personel nakil bildirim formu örnek İNDİRPersonel nakil bildirim formu ufak tefek içerik düzenlemesinde farklılıklar gösterebilir. Ancak genel şablon paylaştığım şekildedir.

Örnek atama kararnamesi resmi yazı;

İl dışı kararname

Yukarıdaki kararname bizzat bana aittir. İl dışı yer değiştirdiğim döneme aittir. İl dışı atama kararnamesinde görüldüğü gibi şu tarihe kadar görevden ayrılacak diye bir ibare yok. İl içi atama kararnameleri ile son dönemdeki il dışı kararnamelerinde 15 günlük bir ibare görmekteyim. Bu 15 günlük süre yıllardır karıştırılmaktadır.

[haber id=”18550″]

Öğretmenlerin il dışı ilişik kesmek için 15 gün süresi var mı? Öğretmenlerin ilişik kesme süresi ile ilişik kestikten sonra göreve başlama mehil süresi karıştırılıyor. Van Edremit’ten Ankara Çamlıdere’ye ataması çıkan bir öğretmen, Edremit’te ilişik kestikten sonra Çamlıdere’de okulunda göreve başlaması için 15 gün süresi vardır. 15 gün içerisinde gidip göreve başlamalıdır. İl dışı atama mehil müddeti budur. Yukarıda örnek il dışı atama kararnamesi içerinde belirtilen maaş ilmuhaberi dediğimiz gibi personel nakil bildirim formu olarak geçmektedir. Görevden ayrılma buna göre yapılır, yeni görev yerinde göreve başlama da yine personel nakil bildirimine göre yapılır.

Örnek personel nakil bildirim formu;

Nakil Bildirim Formu MEB

İl dışı ilişik kesmede yapılacak işlemleri de aslında bu yazımda anlatmış oluyorum. Atama kararnameniz okula gelecek, okul ya da milli eğitim müdürlüğü size il dışı tayininizi tebliğ edecek. Personel nakil bildirimi hazırlanacak. Nakil bildiriminizde yukarıda örnek verdiğim hususlar yer alacak. Yolluk hesaplama işleminiz yapılacak. Daha sonra SGK ve hitap çıkışı yapılacak. Sonra eski görev yerinizden ayrılacaksınız. Personel nakil bildirimi kaç adet hazırlanacak, il dışı atama yolluk hesaplaması nasıl yapılacak, ayrılış yazısı ne zaman verilecek vs gibi soruları öğretmenler dert etmesinler. Hepsi zaten okulda ya da milli eğitimde hazırlanıyor. Mutemetlik işler mutemetler, muhasebe görevlileri tarafından yapılıyor. Görevden ayrılma yazısı dahil neredeyse tüm evraklar artık DYS üzerinden gönderiliyor lakin tüm öğretmen arkadaşlarıma tavsiyem her evrakın birer çıktısını alınız, aldığınız evraklarda bu belge elektronik imzalıdır kaşesi de olsun.

Tekrar öğretmen personel nakil bildirim formu üzerinden açıklamamı sürdüreyim;

Ayrılış başlama

Benim 2015 yılında il dışı atamam 18.06.2015 tarihinde oldu ve bu atama kararı bana 18.06.2015 tarihinde tebliğ edildi. Ben ise 15.09.2015 tarihinde görevimden ayrıldım. Çünkü eşimin öğretmen olması nedeniyle Ağustos 2015 eş özrü atamasını bekledik. Bu süreye kadar ilişik kesmedim. Eşi öğretmen olanların bu hususunu ayrı olarak ele alacağım. Ancak benim bu mazeretim olmamış olsaydı ve bu durum direkt Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilmemiş olsaydı il dışı atama kararnamesinin bana tebliğ edilmesi ile birlikte ilişik keserek, 15 gün içerisinde yeni görev yerimde göreve başlamam gerekiyordu. Personel nakil bildiriminde görüldüğü üzere 15 gün içerisinde yeni görev yerinize hareket etmiyorsanız bir nedeni olmalıdır. Ben 15 Eylül tarihinde ayrılış yaptım ve yeni yerimde başlamak için hareket ettim.

[haber id=”18557″]

İL DIŞI ATAMA YOLLUK HESAPLAMA İŞLEMİ

İl dışı atamalarda yolluk hesabı işlemini mutemetler zaten program aracılığı ile yapıyorlar. Eski görev yeri ile yeni görev yeri arasındaki mesafe, iki uzaklık arasındaki ulaşım ücreti yani otobüs bilet parası, eşlerin ikisinin de atamasının çıkması, çocuk olup olmaması gibi durumlar yolluk hesaplama işlemi içerisinde yer alıyor. Bazı ilçelerde yolluk hesaplama için öğretmenler şoförler odasına, cemiyete gönderilebiliyor. Ancak son dönemde tüm bu işlemler milli eğitimde yapılıyor. Farklılıklar olabilir. Bu konulara ayrıntılara girmeyeceğim, sorusu olan sorabilir. Bilinmesi gereken şudur; eğer öğretmen eşlerin ikisinin de ataması çıkmışsa birisi yolluğunu tam alır diğeri yaklaşık yarısını alır.

Personel nakil bildiriminde sendika kaydınız, borcunuz gibi hususlarda yer almaktadır. Banka promosyon ücreti, eğitim öğretim hazırlık ödeneği, ek ders hususları da yer alır. Ben Eylül ayında ilişik kestiğim için o dönem hazırlık ödeneği almıştım, ayrıca eylül ayından yatmayan ek dersimi de personel nakil bildirimi içerisine not olarak yazdırdım. Gittiğim okul ödemişti. Tüm bu hususlar personel nakil bildirim formunda yer almalıdır.

İl dışı atama ilişik kesmek için gerekli belgeler konusunda tüm detayları anlatmaya çalıştım. Tüm bu işlemlerden sonra eski yerinizden görevden ayrıldıktan sonra 15 gün mehil müddetiniz var. En geç 15 günlük mehil süresi sonunda yeni okulunuzda göreve başlamanız gerekmektedir. Mazeretiniz yoksa en kısa sürede göreve başlayınız. 15 günlük mehil süresince maaş alırsınız sorun yok, bu süreç eğitim öğretim yılı içerisinde ise ek ders alamazsınız. Yaz tatilinde zaten ek ders olmadığından sıkıntı yok.

[haber id=”18564″]

Yeni okulunuzda göreve başlarken yine tüm işlemleri kurum halledecek. Sizin SGK ve hitap giriş işlemi yapılacak. Yeni okulunuzda maaşlar hangi bankadan ödeniyorsa oradan hesap açmanız ve IBAN bilgilerinizi okul mutemetine vermeniz gerekmektedir.

28.06.2017 EKLEME;

NOTER VEKALETİ

Bu hususu eklemek istedim. İl dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenler eşine, arkadaşına, okul müdürüne vs herhangi birine noter vekaleti verebilir. Noter vekaleti ile ilgili kişi sizin adınıza ilişik kesme işlemlerini yapabilir. Yine vekalet ile yeni görev yerinizde başlama işlemlerinizi başkasına yaptırtabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Hocam selam iyi tatiller çok onemli bir sorunumuz var soyleki mazaret atamasi istiycem 10 eylulde zorunlu hizmetim bitiyor 2 eylulden itibaren ilisik kesme diye belirtilmis. Rapor alsam 10 eylule kadar ilisik kesmesem zorunlu hizmet sayilir mi yada ilisik kesmeninin belli bir zamani varmidir

 2. Nevil dedi ki:

  Hocam merhaba. İl dışı tainim çıktı. Fakat devam eden ağustosta bitecek olan bir kursum var. Tebliği imzaladıktan sonra ilişik kesmek zorunda uyum. Yoksa ilişik için ağustos un 3.haftasına kadar bekleyebilir muyum.Tebliğe zorluyorlar.İlişik için birşey demiyorlar

 3. Nevil dedi ki:

  Temmuzda tebliğ edildi fakat ilişiği Ağustosun 3.haftası kesebiliyormuyuz.

 4. Beno dedi ki:

  Kolay gelsin il disi madde 10 madde 9 ile celismiyor mu sizce orada evli ogretmen esi de ogretmen ise ayrildigi ile donebilir mi diyor

 5. Ulaş dedi ki:

  Hocam mrb. İl dışı tayinim çıktı eşim başka bir ilde calışmakta. İlişiğimi kesmeden özür grubuna başvurabilirmiyim acaba teşekkürler

 6. Ulaş dedi ki:

  Hocam iyi günler.benim il dışından edirneden aydına tayinim çıktı. Eşim denizlide calıştıgı İcin denizliye gitmek istiyorum. Sorum şu ilişiğimi kesmeden özür grubunada başvurabilirmiyim acaba?herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım. Tesekürler

 7. Erkan dedi ki:

  Merhaba. Erzurum dan Çorum a tayin oldum. Ev bulma işleri ve eşimin kpss sınavı için ağustosta ilişik keseceğim. Eski okulumda tebliğ ile ilgili bişey imzalamadım. Eski okulum ve yeni okulum sıkıntı çıkarmıyor. Acaba bu durum sıkıntı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Şefik dedi ki:

  Merhaba öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Tayinim Kocaeli ye çıktı. Eski görev yerim Ağrı yazın Ağrı da kalacağımdan ilişik kesmeyi Ağustos un 3 haftası düşünüyorum. Okulum ilişik kesme konusunda bana zorluk çıkarmıyor ve bu konuda tebliğde bulunmadı bu durumda şimdi ilişik kesmesem sıkıntı olur mu

 9. Serkan dedi ki:

  Merhaba. Benim ve eşimin tayini bu dönem çıktı. Fakat ikimiz farklı ilçelere atandık. Bende özür grubunu beklemeyi düşünüyorum. Fakat ilçeden İlişiğimizi kesmemizi istediler. Ben ilişiği kesmeyip özür grubuna kadar bekleyebilir miyim? Özür grubuna başvuru yapmak için eşimin yeni atandığı okula gidip göreve başlamasi gerekir mi? Ilisigimizi kesmeden özür atamasına başvuru yapabilir miyiz? Teşekkürler.

 10. Sngl dedi ki:

  Merhabalar. Ben il dışı kararnamem gelir gelmez ilisigimi kestim okulla tüm evraklari aldığımı düşünüyordum ancak bana SGK ve hitap çıkışı ile ilgili bir şeyden bahsetmediler. Şuanda yeni okudum ve şok oldum. Ve yeni görev yerime geldim sabah da baslangicimi yapacağım. Az buz değil İstanbul’dan tunceli’ye geldim bir de. Ne yapmam gerekiyor SGK hitap cikisini kim yapıyor . Ben de sadece personel nakil bildirimi kararname ve ayrılış yazısı var. İşlemlerim hallolmayacak mi şimdi. Lütfen yardım eder misiniz

 11. Betül dedi ki:

  Hocam merhaba. Benim Van’dan Trabzon’a il dışı atamam oldu. Eşim de Ağustos’taki atamada eş durumu isteyecek. Bende ilişik kesmek için ağustos sonunu beklesem olur mu? Bunun için okuluna dilekçe vs. Yazmalı mıyım? Şimdiden teşekkürler.

 12. ELİF dedi ki:

  İlişki kesme vekaletname yoluyla olabiliyor mu ? İdarem olmaz kendin gelmen lazım dedi.

 13. Eylem dedi ki:

  Merhaba. Benim durumum da sizinkine benziyor, ben durumu biraz daha netleştirelim istiyorum. Benim il dışı tayin im oldu. Eşim de öğretmen ve ağustosta eş durumu isteyecek.1-20 temmuz arası tatilde olacağımız için ilişik kesmeyi tatil sonrasına bırakabiliyorum değil mi?

 14. Sureyya dedi ki:

  Merhaba il dışı tayinim çıktı. Okul hala tebliğ etmedi. Ilişki kesmedim yaz olduğu için ilişki kesmenin bir süresi varmı. Iptal etmek icin ne zamana kadar ilişki kesme hakkım var

 15. Soner dedi ki:

  Hocam benim tayinim İstanbula çıktı eşim çalışmıyor. Ben hemen ilişik kesmek istemiyorum çünkü daha önceden 2 ağustosa uçak bileti almıştım. Bu durumda ilişik kesmeden bekleyebilir miyim? Bu bir mezaret mıdır?

 16. Sedef dedi ki:

  İyi günler. Benim de bir sorum var. İl dışı tayinim çıktı. Kararname cuma gelir diyorlar ama belli değil. Ben 2 Temmuzda sabahtan yurtdışına çıkıcam. Bu yüzden 1 Temmuzda İstanbula gitmem gerekiyor. Dönüşüm 13 Temmuzda olacak. 16 Temmuz veya sonrasında ilişik kesebiliyor muyum?

 17. hilal dedi ki:

  Merhaba babam kısıtlı ve ben vasisi konumundayım. Vasisi bulunduğum babamın görev yaptığım yerde tedavisi gerçekleşememektedir(bu durum da görev yapmış olduğum ilçe devlet hastanesinden kurul raporu ile belgelendirildi) Ağustos ayında eş durumuyla birlikte sağlık özrü ve diğer mazeretlere bağlı olarak atamalarda olabilmektedir. Ama ben haziran ayı içerisindeki il dışı atamasında bana şu anki babamın tedavisinin gerçekleştiği ile atamamın çıkacağını(mevcut görev yerinde biriken puanıma da güvenerek) planlayarak tercih verdim fakat çıkmadı(başka bir ilin başka bir ilçesine yerleştirildim) bu durumlar göz önünde bulundurularak ağustostaki atamalar için bekleyebilir miyim? ( sayfanızda yayınlar veya bana dönüş yaparsanız sevinirim )

 18. ögrermen dedi ki:

  her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin atama işlemi gercekleşip diger eşin atama işlemi gercekleşmeme durumu ifadesi çok net degil acaba eşlerin her ikisi de tercihte bulunmak zorunda mı?bu ifadeye gore

 19. Elize dedi ki:

  Hocam yollugumuzu atandigimiz yerde yaptirsak sorun olur mu?

 20. Hilal dedi ki:

  Merhaba benim vasisi konumunda olduğum kısıtlı bir babam var. Kısıtlı babamın şu anda gorev yapmakta olduğum ilçede tadavisi yapılamamaktadır. Bunu gorev yaptığım ilcedeki devlet hastanesinden almış olduğum kurul raporu ile de tasdikledim. Fakat sağlık özrü atamaları ağustosta, il dışı atamada da babamın tedavi gördüğü ile atamam olabileceğini düşündüm ve bu hakkımı kullandım. Tedavisinin gerçekleştiği ile atamam çıkmadı. Agustostaki atama icin bir mazeret beklemesi olabilir mi? (Bilgilendirmeniz eş durumu üzerineydi, farklı bir açıdan sordum)

 21. Işıl dedi ki:

  Merhaba bizim de bor sorumuz var cevaplayabilirseniz seviniriz. Esim tayin istedi istedigimiz yere cikti . Ben de ogretmenim. Es ozrunu beklicem. Sunu merak ediyoruz. Bolumum meslek dersi yerlestirilme endisem var. Sayet yerlestirilemezsem il emri oluyor mu acaba ve il emri hemen ardindan mi yapiliyor? Esim ilisik kesip baslayayim ucretsiz izne ayril diyor il emrini bekleyelim diyor ama yine de endise yasiyoruz.

 22. Kafkas dedi ki:

  Merhaba il dışı tayin çıktı iptal edebilir miyim. Nasıl.

 23. Cengiz dedi ki:

  Hızlı cevabınız ve özveriniz için teşekkürler. Kolaylıklar geldin inşaallah…

 24. Cengiz dedi ki:

  Kolay gelsin, merhabalar. Öğretmenim ve İl dışı tayinim gerçekleşti. Eşim de öğretmen. Benim sorum şu: biliyorsunuz ilişik kesme tarihi 28 haziran. Eşim eş özründen tayin istiyecek. Ben eşim eş özrünü isteyene kadar ilişik kesmemi erteleyebiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler…

 25. Harun dedi ki:

  Hocam eşiniz de öğretmen ise sizin tayin çıkıp yeni görev yerine basalmanız gerekmiyor mu ki eşiniz de sizin yanınıza es durumundan gelsin ancak siz eylül ayına kadar göreve baslamamissiniz bu durumda eşiniz nasıl es tayini isteyecek? Aynı durum şuan benim başımda da gözükecek gibi

 26. Fatih dedi ki:

  Merhaba , sözleşmeli öğretmenim bedelli askerlik işin ilişik keseceğim.İlşik kesme işlemleri nelerdir?Bunları vekalet ile yaptırabilir miyim?

 27. sıdıka dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2016 şubat atamasıyım eşim polis ildışı tayin isteyeceğim eğer tayin çıkarsa ardından ilişik kesip eşimin emniyettn dilekçe verip olumlu sonuçlanmasını bekleyeceğim eğer olumlu cevaplanmazsa geri dönüş hakkım olabilir mi

 28. Melih dedi ki:

  Merhabalar, Ben bu yıl il içi yerdeğiştirme ile istanbul Gaziosmanpaşa dan başka bir ilçeye atandım. 10 haziranda kararnamemi okudum diye imzaladım. normalde 14 haziranda ilişik kesmeyi düşünüyordum ancak ilçe milli eğitim müdürlüğü istanbul büyükşehir belediyesi seçimlerinde sandık görevlisi olanların seçimden hemen sonra 25 hazirandan itibaren ilişik kesmelerine karar vermiş. Benim açımdan sıkıntı yok ancak ilişik kesme süresini ilçenin keyfi olarak erteleme yetkisi var mı? Ortada bir resmi yazı da yok maalesef. bu durum bize sadece sözlü olarak bize söylendi. İstanbul’un diğer ilçelerinde böyle bir karar alındığını da duymadım. Ayrıca aynı kararı ilçe içi yer değiştirenlere de söylediler. Bu durumda ben bir sıkıntı yaşar mıyım? herhangi bir haksız duruma karşı ne yapma mı önerirsiniz? Teşekkürler.

 29. Çağlayan dedi ki:

  Hocam oncelikle iyi bayramlar. Eşim ilk atama olarak bitlise sözleşmeli atandı Bende bu sebepten 14.06.2019 tarihinde açılacak olan il dışına başvurmayı düşünüyorum.
  Sorum : ilişik kesme tarihi 28.06.2019 olarak belirlenmiş takvimde , ben eşime bitlisteki göreve başlama işlemlerimi halletmesi için noterden 07.06.2019 tarihinde vekalet versem herhangi bir sıkıntı olur mu? Göreve başlama için gerekli belgeleri posta ile gönderiririm, eşim de ordaki banka hesabı ve yeni okul ile milli eğitimdeki işlemleri bu vekalet ile halledebilir değil mi. Konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.iyi günler dilerim.

 30. Aykut dedi ki:

  Hocam merhaba. Il disi tayin tarihleri degisti. Ilisik kesme ne zmn olacak? O tarihte defisti mi? Bu arada ben 20 haziranda bedelli askerlik icin izne ayrilacagim. Il disi tayin istiyorum bu sene.tarihler cakisiyor? Ilksik kesmemi ne zaman yapmaliyim. Bulundugum ilce mem burada calisirsin askerden gelip (tahmini 14 temmuz) ilisigini kesersin demisti. Kafam karisti. Bu konuda bana yol gosterirbilir misniz?

 31. İbrahim dedi ki:

  Slm hocam.29 haziran bedelli askerlik sevk tarihim.ancak il dışı tayin isteyeceğim.18 haziranda sonuçlanacak.çıkarsa 28 hazirandan itibaren ilişik kesme başliyor.ben ilişik kesip mi gideceğim yoksa ayliksiz izne ayrilip askere gidip dönüşte mi keseceğim.diğer sorum eşimin 14 eylül de dogu görevi bitecek.o tarihten önce ataması okursa kalkmiyormuş 3 ay eksik diye.atama cikarsa 14 eylülde ilişik keserse zirunlu hizmet kalkar mi.tşk

 32. Ömer dedi ki:

  Merhabalar benimde bir sorum olacak ben şimdi görevde yükselme ile memur oldum il içi yer değiştirmelerde kararname bize ulaştı lakin ben üç hafta sonra ayrılış yapmayı düşünüyorum ayrılma süresi var mı (ayrıldıktan sonraki süreyi sormuyorum) şimdiden teşekkür ederim

 33. HARUN dedi ki:

  iyi günler ben şu anda müdür yardımcılığı görevini yapıyorum 28 HAZİRAN da ilişik kesme süreci başlıyor ama ben idareci olarak devam edebilir miyim okullar açılana kadar

 34. ÖMER KÖROĞLU dedi ki:

  Hocam oncelikle tesekkur ederim guzel yorumlarınız icin.benim konuma gelince sene sonunda yani 29 haziranda en gec askerde olmam gerekiyor .bedelli askerlikten dolayi 21 gun gorevimde olmayacagim.askere gitmeden once de il disi tayini isteyecegim.bu durumda askerde olmam sikinyi yaratir mi .gelince ilisigimi kesebilir miyim.ikincisi esim de ogretmen olfugu icin agustosta tayin isteyecek . Nr yapmam gerekiyor sizce .

 35. Sercan dedi ki:

  Hocam iyi günler ben kısmet olursa ayın 18 inde eş durumu tayini yapacağım. Ilişki ayın 21 inde kesilecek ama aynı gün askere gideceğim. Aylıksız izinde olduğum bu dönemde vekaletle tayin işlemlerini yapabilir miyim ? Veya askere gitmeden yapsam olur mu ?

 36. Sözleşmeli ögretmen dedi ki:

  Merhabalar
  Sözleşmeli öğretmen olarak çalışırken sağlık mazereti nedeniyle farklı bir şehire atandım.15 gün meyil müddeti sonununda ilçe milli eğitim sgk girişimi eski kurumumdan ayrıldığım tarihli değil yeni kurumuma başladığım tarihli yapmak istiyor. 15 gün hem maaş hemde sgk eksik yatıcak. Bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum . Her iki şehirde aynı kurum olunca sgk girişi geçmiş tarihli girilmesi durumunda kuruma ceza ödemek zorunda kalır mi? Teşekkürler .

 37. Feridun Aslan dedi ki:

  Hocam ben saglik ozrunden atamam yapildi yanliz bu surecte nakil oldum hastanede yatmaktaydim ve kararnamem okuluma geldi ben taburcu oldum ama 3 ay rapor verdiler hocalar bana raporluyken ilisik kesip yeni okulumda başlamami yapabilir miyim raporlu olmam sarun olur mu

 38. Ali Şahin dedi ki:

  Hocam sözleşmeli öğretmen olarak Batman’da çalışıyorum.Sağlık özründen Antalya’ya atamam çıktı.Yol harcırahı alabilmem için illaki ikametgah belgesi biraz etmek zorunda mıyım?

 39. Gamze dedi ki:

  14 eylüldeki eş durumu resen ataması ile tayinim çıktı Hala kararnamem gelmedi Bu kadar uzun sürmesi normal mi?

 40. Mustafa sarı dedi ki:

  Merhaba Hocam 2016 şubat atamasıyla göreve başladım. Adaylık sürecimi memleketimde yaptım. Eylül ayında esas görev yerim olan diyarbakırda göreve başladım. 2018 ağustosta eş durumu yaparak Siirte geldim. Burdaki işlemler yapılırken hitap sistemine girişim yapılamadı.Diyarbakır milli eğitimi aradıgımda sistemde hala adaylık sürecini yaptığım malatyadaki okul görünüyo ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 41. hamdi dedi ki:

  hocam benim iki sorum olacak. Birincisi il içindeki yer değiştirmelerde, müdür yardımcısı arkadaş tebliğ tarihinde aynı gun göreve başlamalısınız diyor. 657 ye göre tebliğ tarihini izleyen iş gününde, sizin yorumunuzda mudur yardımcısıyla aynı. tebliğ aldım . görevden ayrıldım . ertesi gun göreve başlasam yanlış mıdır?
  ikinci sorum ise göreve baslarken önce okula mı yoksa il milli eğitime mi gidilir personel nakil bildirimini vermek için?

 42. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba benim tayinimde 12.06.2018 tarihinde gerçekleşti.29.06.2018 tarihinde ilişik kesme başladı.Ben ise 09.07.2018 tarihinde ilişiğimi kestim ve personel nakil belgemi aldım. Ancak bu belgeyi defterdarliktaki muhasebe birimine onaylanırken oradaki görevli siz bu tarihte ayrılış yapamazsiniz dediler ve maaş konusunda sorun olur dediler. Ancak bu belgeyi muhasebe müdürü sizin isiniz tersten oldu diyerek yine onayladı. Ben bazı sebeplerden dolayı yarin 13.07.2018 tarihinde yeni görev yerinde başlayisimi yaptıracağım. Peki temmuz maaşi eski görev yerinden mi yatacak. Yoksa yeni görev yerinde mi yatacak veya temmuz maaşının yatması konusunda sıkıntı olur mu? Bankalar da farklı eski yer ziraat yeni yer yapıkredi beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Saygilarimla

 43. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba benim tayinimde 12.06.2018 tarihinde gerçekleşti.29.06.2018 tarihinde ilişik kesme başladı.Ben ise 09.07.2018 tarihinde ilişiğimi kestim ve personel nakil belgemi aldım. Ancak bu belgeyi defterdarliktaki muhasebe birimine onaylanırken oradaki görevli siz bu tarihte ayrılış yapamazsiniz dediler ve maaş konusunda sorun olur dediler. Ancak bu belgeyi muhasebe müdürü sizin tersten oldu diyerek yine onayladı. Ben bazı sebeplerden dolayı yarin 13.07.2018 tarihinde yeni görev yerinde başlayisimi yaptıracağım. Peki temmuz maaşi eski görev yerinden mi yatacak. Yoksa yeni görev yerinde mi yatacak veya temmuz maaşının yatması konusunda sıkıntı olur mu? Bankalar da farklı eski yer ziraat yeni yer yapıkredi beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Saygilarimla.

 44. yasin dedi ki:

  merhaba ilişik kesme işlemleri 29.06.2018 tarihinden sonra başladı okul bana ilişik kesme konusunda tebliğ de bulunmadı.
  ilişik kesip yeni okulda başlamam içinmi 15 günlük süre var yoksa ilişiği kestikten sonra mı 15 gün?

 45. Süleyman Çeri dedi ki:

  Merhabalar sayın hocam,ben Erzurumun bir ilçesinde görev yapmaktayken ildışından tayinim çıktı.29 haziran cuma günü ilişik kestimm. Okul müdürüm bana ek ders puantajımı verdi.Haziran ayı ek dersimi atandığım Balıkesirdeki okulum yapacağını söyledi.Ancak atandığım okul idaresi ve ilçe milli eğitim ek dersim nakil geldiğim Erzurumdaki kurumun yapması gerektiğini kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi.Bu durumda ne yapacağım ve benim ek dersimi kim yapacak?

 46. Bilge dedi ki:

  Hocam merhaba 3 Temmuzda il dışı için ilişki kesmeler başladı ben mümkün olduğunca geç ilişki kesmek istiyorum en geç ne zaman ilişki kesebilirim?Şanlıurfa’dayım İstanbul’a gideceğim

 47. Yavuz SEZER dedi ki:

  12.06.2018 tarihli kararname ile il dışı atamam gerçekleşti.Eşim MEB’de öğretmen ve ataması olmadı.Eş durumunu beklemek durumunda.Ben bir ortaokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım; ancak bu haziran itibariyle görev sürem doldu.Branşım dolayısıyla bu okulda devam etmem mümkün değil. Bizden ilçe içinde atanmak istediğimiz bir okul için dilekçe istendi.Henüz yeni okula geçişle ilgili bir işlem yapılmadı.Bu arada valilikten yerimize atama olana kadar görevlendirmemiz çıkarıldı.Eş durumu tayini olana kadar ilişik kesmemize gerek olmadığı ve kararnameye istinaden eşime atandığım ildeki okulların açılacağı yazınızdan anlaşılıyor.Ben, eşimin tayini çıkmaz ve atamamı iptal ettirecek olursam:
  1-Dilekçe verdiğim okulda mı görev yaparım?
  2-Yönetici atama mülakatında bulunduğum ilçede yeterli olabilecek puanı aldığımı düşünüyorum.Bu puanı kullanarak başka bir okula yönetici olarak gitmem il dışı atama kararnamemin geçerliliğini ortadan kaldırır mı?

 48. Büşra dedi ki:

  Büşra Selluncak
  İyi günler yazınızı okudum ama birde şöyle sormak istiyorum. İlişik kestikten 15 gün içinde gidip görece başlamak gerekir. Peki 29 haziran da başladı ilişik kesme. En son ne zamana kadar ilişik kesebiliriz ?

 49. Selma dedi ki:

  Acil cvp lütfen. Hocam merhaba benim il dışı atamam oldu müdür bugün arayıp beni en geç bu ayın 5 ine kdr ilişik kesmem gerektiğini söyledi. Ben şuan tatildeyim ve vekaleten yaptıracağım kimse yok. Kılavuzda 29 hazirandan itibaren diyordu. 5 i nerden çıktı anlayamadım. Bu tarihe kadar gitmek zorundamıyım gerçekten. Teşekkürler

 50. Onder dedi ki:

  Askerdeyken il dışı tayin istedim ve çıktı. Askerliğin 29 temmuzda bitiyor. İlişik kesme sürecim askerliğimn bittiği tarhan itibaren mi basliyo.askerlik nedeniyle önce eski okuluma başlayıp sonra mı kararnameyle ilişik kesecegim

 51. Mrv dedi ki:

  Hocam, ben ilişiğimi 02.07.2018 tarihinde kestim yeni okuluma başlamamı 09.07.2018 tarihinde yaparsam maaşım geç yatar mı? Yada 06.07 tarihinde yaparsam daha mı iyi olur? Bir sorum daha olacaktı 15 günlük süre içinde sigorta kesintisi olmuyor değil mi?

 52. Cetin dedi ki:

  Merhaba. Benim sorumun cevabı aslında verilmiş ama problem olmasın dan korkuyoruz.çevremiz’deki herkes ilisik kesmen lazım dior ama ben es durumu için iliski kesmeyecegim. Sizce özür grubu tayinleri klavuzu ne zaman açıklanir.

 53. deniz dedi ki:

  Merhaba hocam ben vekalet ile 04.06.2018 tarihi itibari ile ilişik keseceğim. Görev yerim Ağrı idi. işlemler orada bittikten hemen sonra yine aynı gün içinde atandığım yere gidip başlayabilir miyim?

 54. zafer dedi ki:

  Hocam merhaba okul müdür vekilliği görevini yapıyorum benim il dışı tayinim oldu yanlız görevimi bırakacak kimse yok Milli Eğitim Müdürümüz Ağustos ayının ortalarına doğru ilişik kesme mı istiyor. Bunun bir sakıncası olmadığını söylüyor. sizin fikriniz nedir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tteşekkür ederim

 55. Leyla dedi ki:

  Sorulmuşsa kusura bakmayın öncelikle. 29’unda bir sürü aksilik sonucu ilişiğimi kesemedim, önümüzdeki hafta içi herhangi bir gün yapmamda sakınca olmaz değil mi? Ya da bunu en fazla ne kadar erteleyebiliyoruz?

 56. seda dedi ki:

  hocam, maaş yapıldıktan sonra ilişiğimi 10 u gibi kessem yeni okulumda 15 inde başlasam sıkıntı olur mu

 57. Simge dedi ki:

  Merhaba; temmuzun 10unda ilişiğimi kesip 11inde başlangıç yapmayı planlıyorum. Herhangi bir mazereti olmadan ilişik kesmeyi 10unda yapmam sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

 58. Ali dedi ki:

  İyi günler benim sorum şu olacaktı. Benim il dışı tayinim çıktı eşim de özür grubunu bekleyecek. İlişiğimi Eylül’e kadar kesmesem bile eşime özür grubu tayin hakkı veriliyor mu mantıken açılmaması gerekiyor yoksa özür grubu zamanı gelmeden kendi ilişiğimi kesmem mi gerekiyor

 59. cumali dedi ki:

  slm. 28 inde ilişgi kesip 4 ündr atandgm okula baslarsak o aradaki 6 gün maaş kesintisi olur mu yoksa maasimiz eksiksiz yatar mi

 60. E.a dedi ki:

  Slm hocam, 29/06/2018 tarihinde ilişik kesip, yeni okulumda başlangıcımi 05/07/2018 tarinde yaparsam ..maaasim diğer aya sarkar mi

  1. seda dedi ki:

   hocam eski okulda maaşım yapıldıktan sonra 10 temmuz gibi ilişiğimi kessem sıkıntı olur mu

 61. Çetin dedi ki:

  ildışı tayinimiz oldu ancak iptali için dilekçe verdim dilekçe daha sonuçlanmadı.okul müdürü kararnameleri nekadar bekletme süresi vardır

 62. Ekrem dedi ki:

  “Benim 2015 yılında il dışı atamam 18.06.2015 tarihinde oldu ve bu atama kararı bana 18.06.2015 tarihinde tebliğ edildi. Ben ise 15.09.2015 tarihinde görevimden ayrıldım. Çünkü eşimin öğretmen olması nedeniyle Ağustos 2015 eş özrü atamasını bekledik. Bu süreye kadar ilişik kesmedim. ” demişsiniz.
  Ben de aynı şekilde 2018 ağustos mazeret atamasını bekleyeceğim. Aklımda iki soru oluştu:
  1.Kararnamenizin size tebliğinden sonra eş özrü atamalarını bekleyeceğinize yönelik bir dilekçe verdiniz mi? (Vermek gerekiyor mu?)
  2.Bekleme sürecince (Temmuz-Ağustos) maaşınızı alabildiniz mi?

 63. sakura dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Ben 02.07.2018 tarihinde ilişki kesip, yeni okulumda başlangıcımı 04.07.2018 tarihinde yapsam maaşın diğer aya sarkma ihtimali dışında herhangi bir sorun olur mu arada 1 gün boşluk kalması?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 64. Semih45 dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben başka bir arkadaşımın yerine vekalet aldım noterden. Burdaki milli eğitim yolluk hesabı yapmayacaklarını söylüyorlarmış. Sıkıntı çıkaracaklar gibi yani. Buna hakları var mı? Vekalette malmüdürlüğü de dahil her yerden alınan imza yetkisi var.
  Teşekkürler

 65. ahmethr dedi ki:

  hocam merhabalar, iki sorum olacaktı;
  1. Bu sene il dışı sonuçları 11.06.2018 tarihinde açıklandı, kararnamelerimizin gelmesi 29.06.2018 tarihine kadar sarkar mı ? yoksa en yakın zamanda gelir mi?

  2. Eski okulumuzdan 29.06.2018 ilişiğimizi kesip yeni okulumuzda 04.07.2018-15.07.2018 tarihleri arasında başlangıç yapsam. ayın 15 de maaş alabilir miyim. yoksa diğer aya sarkabilir mi?

  teşekkürler…

 66. Kenan dedi ki:

  Okul müdürü ayrılma işini uzatabilir mi

 67. metin baran dedi ki:

  Annemin saglik ozru ile il disina tayinim.cikti. bende ilisigimi kesip yeni gorev yerime geldim fakat buradaki hastanede de annemin tedavisi mumkun degil. Eski gorev yerime dönebilir miyim dönmek icin napabilirim Allah rizasi icin yardimci olur musunuz?

 68. Ahmet dedi ki:

  Hocam benim esim 399 lu ataması ikametgah im izin olduğu yere atandı tam yolluk aldı ben öğretmenim es durumu tayin istedim ikametgah im izin olduğu ile bu durumda yolluk tam alabilirmiyim birde yollugu tayinimin çıktığı yeni okulundan alabilirmiyim

 69. meryem dedi ki:

  merhaba. eşim doktor 1 ay önce tayini çıktı ve taşındık.ben de şubat eş durumuna başvurdum ama ilişik kesme işlemini vekaletle halletmek istiyorum. bunun için ne yapmak gerekiyor. vekalet kağıdımızı postayla o kişiye göndermemiz mi gerekiyor. bir de eşim yolluk aldı. ben de şimdi yolluk alabilecek miyim.

 70. betül dedi ki:

  Merhaba.benim oglum 1 sinifa gidiyor.bizim ogretmenimiz tayin istedigini ve gidecegini belirtti bizlere ama biz sinif olarak istemiyoruz gitmesini.kabul edilirmi tayin karari acaba merak ediyoruz. Ne yapabiliriz elimizden bir sey gelirmi?

 71. mustafa dedi ki:

  Haziran ayının 2.hafta seminerini kendi memleketimde aldım.o ay ekdersler yapılırken benim puantajım ulaşmadığı için benim ekdersim yapılmadı.haziran ildışı atamalarında başka bir okula tayinim çıktı.şimdi yeni okulumda bu durum için ne yepabilirim.

 72. Melih dedi ki:

  2.ildisinda tayinim çıktı.15.09.2017 kararnamenin gelmesiyle ilisık kestim.29.09.2017 cuma günü başlamami yaptım. Bir sıkıntı çıkmaz değil mi?

 73. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar.. sanliurfadan bursaya tayinim çıktı eşimin tayinin cikmaması sebebi ile tayinimin iptali için ilçe meme dilekçe verdik il in eline ulaştı ve iptal olur dediler dilekçe bakanlığa ulaştıktan sonra kararnameniz gelecek dediler. Kararname nereye gönderilir bununla ilgili bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler

 74. Gamze dedi ki:

  Zorunlu hizmete bağlı resen 13 eylülde atamam yapıldı Kararname daha gelmedi Olağanüstü hal nedeniyle bu sürenin daha Kısa olması gibi bir şey var mı

 75. Oktay dedi ki:

  Merhaba.benim sorum biraz farklı. Ankara merkeze polis memuru olarak görev yapıyorum ve bulunduğum birim itibariyle merkezden başka bir yerde çalışamam. Eşim 3 yıl önce reesen merkezden 170 uzakta ve ulaşım olmayan bir köye atandı. Bu süre zarfında 1 yıl ücretsiz izin kullandı ve geri kalan 2 yılı görevlendirme ile ulaşım olan okullarda çalıştı. Şimdi kaymakam bey! Görevlendirme yapmıyormuş bu durumda ne yapmamız gerekir. Uzaklık sorun değil ama ulaşım yok maalesef. Bunun en kısa çözüm yolu nedir. Saygılar sunarım.

 76. ayten bilgin dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar ağustos ayi es durumundan atandim 6 eylulde kararnamem geldi fakat 5 eylul de doguma 3 hafta kaldigi icin dogum iznine ayrildim. izinde oldugum icin vekaletle ilisik kesmemde bi sorun mu?

 77. İsminiz dedi ki:

  Merhaba hocam es durumundan tayinim cikti.eski okulum maasin bizim okulda yapildi diye ancak pazartesi ilisik kesebilirsin dedi bu dogru mu? Cuma gunu ayin 15 i. Maas gununden once ilisik kesebilir miyim ?

 78. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba hocam, konuyu gayet net anlatmışsınız ancak şu durumun izahını hiçbir yerde bulamadım. 4 yılını doldurmuş zorunlu hizmet yükümlüsü Yen’i öğretmenin haziran ayında tayini zorunlu hizmet bölgesine çıkmış. Aradan geçen iki ay boyunca Öğrt kararnameye uymamış ve Yen’i görev yerine başvurmamış. Görev yeti milli eğitim sürekli aramış ama yine gitmemiş. Sonra müdür Yrd sınavına girmiş ve bu haftaya kadar çalıştığı yere 10 km uzaklıktaki zorunlu hiz bölg bir okula idareci Adayı olarak başvuru yapmış. Sonuçlar dün açıklanmış analistlere ismi yok. Ama tinerde büyük bir gizlilikle oradaki okula idareci olarak atanmış. Bu durum nasıl oluyor anlamadım. Kararname iptaline gidecek iki koşulu da yok. Ama görev yerine gitmemiş. Açıklar mısınız

 79. Erdem dedi ki:

  Yönetici atamada mudur yardımcısı olarak başka okula atandım kararnamem çıkmış ilisigimi kesmesem iptal etsem olurmu

 80. Msd dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben taşınma sebepleri dolayısıyla eski görev yaptığım ilde değilim. Bu yüzden vekalet ile ayrılış işlemlerimi başlattım. Pazartesi günü arkadaşım eski görev yerimdeki işlemlerimi tamamlayacak. Personel nakil formunu bana gönderecek. Bu belgenin aslını beklemek zorunda mıyım? Mail ortamında elimde olsa olmaz mı? Ya da kurumlar kendi aralarında resmî Mail adresleri üzerinden gönderseler geçerliliği olur mu?

 81. Eylül dedi ki:

  Hocam merhaba. Vekalet ile ilisik kediyorum. Vekil olan arkadaşın yeni görev yerimde resmi işlemlerini başlamam için bana bir belge iletmesi gerekecek mi? Eloktronik ortam bu görevi görecek mi? Teşekkür ederim.

 82. mehmet dedi ki:

  Yorumunuz

 83. mehmet dedi ki:

  Birde hocam eşim doğum izninde izni on dört eylülde bitiyor ücretsiz izne çıkacak izin başvurusunu nereye yapmalıyız zira tam o sırada ilişkisi kesilmiş olacak diğer okulla ve geleceği okul da okulda da başlamış gözükecek lütfen acil cevap

 84. mehmet dedi ki:

  Merhaba hocam benim eşime ayın on biri son gün cuma yani ayın sekizinde gelip ilişkiyi kesmelisin demiş okul perşembe akşamı ben musta olduğum için gidemedim eşim nusaybine gitti okulda işlemleri yaptı dört gibi ilçe milli eğitime gitti biz on ikiden sonra işlem almıyoruz dediler. Üstelik ayın on beşi sabah dokuz dışında da işleme almayacagiz demişler böyle bir hakları var mi mevzuat ne diyor ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim …

 85. Gülşah dedi ki:

  İyi günler Hocam eş durumundan tayinim çıktı. Hem maaş hem d e farklı durumlardan dolayı ayın 15 inde ilişik kesicem. Mehil müddetimi kullanabilirmiyim? Ayrıca okulumda harcırah yapabilecek kimse yok ilçe de yaparlar mı teşekkürler

 86. eb1982 dedi ki:

  Hocam iyi günler. Yazın benim tayinim çıktı ve tayinimin çıktığı şehre gelerek ilişiğimi başlattım. Eşimin de birinci başvuru da olmasa da salı günü eş durumu (sanırım ilçe emriydi çünkü tercih şansı vermediler ve direkt bulunduğum ilçedeki mem e verdiler) çıktı. Raporumuz haftasonuna kadar olmasına rağmen idarecisi kadroyu boş göstermek için aceleci davrandı ve kararnameyi bugün (cuma) vermek istedi. Ama raporun devam ettiği ortada. İlişik kesmek istediğimiz ilçenin mem i de o kural eskidendi şu an raporluyken ilişik kesmenizde bir sorun yok demiş. Durum hakkında değerlendirme yapabilir misiniz? Teşekkürler…

 87. erkan dedi ki:

  Hocam ben şubat ayında askere gitmeyi düşünüyorum. İl dışı haziran ayında oluyor ben askerde il dışı isteyebiliyor muyum? İlişik kesme göreve başlama işlemlerini ne zaman ve nasıl yapmalıyım? Şubat ayında olmaz da beni mart ayında alırlarsa askere askerliğin bitmesi 15 eylül falan oluyor. Bu tarih ilişik kesme göreve başlama için geç olmasın?

 88. Nergis dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim ek atama ile saglik mazeretinden atamam oldu. Kararnamem okula geldi. Bugun ilisik kesmemem yonunde mail gelmis. Kararnama gelip atama iptaledilme gibi durum soz konusu olur mu.

 89. Canan dedi ki:

  Merhabalar benim Eylul ek mazeret atamalariyla tayinim cikti fakat ben bu hafta raporluyum. Raporlu iken ilisik kesebiliyor muyum?

 90. Pelin dedi ki:

  Hocam il dışı özür grubundan tayinim cıktı evraklarım 5 eylülde gelmiş fakat bana 6 eylülde haber vereiler ‘ya bugün gelip ilişik kesin ya da maaşları yapacagız ayın 15 ine kadar kesemezdiniz’ diyorlar. Ben ayın 11 ine kadar raporluym, 11inde gelip keseyim dedim olmaz diorlar maaşlar yapıldıgı için. Böyle bir şey var mı? Yeşekkür ederim.

 91. Eren dedi ki:

  Hocam ben birlestrilmis sinifli ilkokulunda gorev yapiyorum ayrilma yazimi ilceye mi vermeliyim yoksa okulumdaki mudur yetkiliye mi

 92. Şeyma dedi ki:

  Merhaba hocam , eş durumu tayinim izmire uzak bi yere çıktı. mehil iznimi kullanicam onun icin yeni okuluma bir dilekçe filan hazırlamam gerekiyor mu ? okula hic ugramadim bile

  teşekkürler

 93. Seyhan dedi ki:

  Merhabalar 06/09/2017 tarihinde kararnamem okuluma gelmiş ben o gün ilşiğimi kesmesem olurmu ayrıca maaşımı bu ay alamayacağımı söylediler eski okulumdan alsmazmıyım

 94. Elif dedi ki:

  Hocam kararnamem 6 eylülde okulumda olacak müdürüm bu şekilde söyledi.Fakat ben maaş işlemlerim yapıldıktan sonra ilişiğimi kesmek istiyorum. Bulunduğum il milli eğitim maaş işlemlerini 8 eylülde yada en geç 11 eylülde yapacaklarını söylediler. Bende maaş alabilmek için ilşiğimi 11 eylülden sonra kessem sıkıntı olur mu ( 18 eylülde başlama yapmayı düşünüyorum )

 95. Nrn dedi ki:

  Sayın editör;
  Kararnamem 6 eylül de okula gelecekmiş müdürüm o şekilde söyledi. Ben maaş işlemlerim yapıldıktan sonra ilişiğimi kesmeyi düşünüyorum. Bulunduğum il milli eğitim maaş işlemlerini 8 eylüle kadar yapacaklarını yetişmezse 11 eylülde yapılacağını söyledi. Kararnamem gelmesine rağmen ilişiğimi geç kessem 11 eylül gibi maaş işlemlerini beklediğim için bir problem olur mu ? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 96. Mehmet dedi ki:

  Hocam selamlar. Büyükşehirde il içi özür grubu tayinim gerçekleşti. 05.09.2017 öğleden sonra kararnameler geldi. Fakat ben semineri eski okulumda alıp 13.09.2017 tarihinde yeni görev yerimde başlamak istiyorum.idareden o tarihe kadar tebliğ almasam olur mu? idareyi bekletebilir miyim? Tebliğ edildiği zaman ilişik kesmem zorunlu mu ? Teşekkür ederim

 97. Hayri dedi ki:

  Mrb il dışı atamalarda yolluk işlemleri atanılan il/ilçeden yapılabilir mi?

 98. Gmz dedi ki:

  Hocam ilişik kesme süresinin 15 gün olduğu nerede yazıyor açık ve net bilgi yok mevzuatta!bu iki hafta semineri eski okukda alıp Eylül 15 de ilişik kesebilir miyiz?Diğer sorum raporlu iken ilişik kesebilirmiyiz?15 eylülde ilişik kesen memur mehil kullanırsa 30 eylülde baslamak zorunda değil mi o günde cmtsi oldugu için 2 ekimdir değil mi???

 99. Dusunceli dedi ki:

  Hocam ksr bakmayın ama şimdi biz bugün seminere gidecekmiyiz eş durumu tayin çıktı okul idaresinin bir fikri yok ne zaman ilişik kesebiliriz

 100. Gokcen dedi ki:

  Hocam selamlar. İlişiği 5 eylülde kesince başlama süresine kadar seminer programına katılamayacağım bu problem olur mu? Yani mehil süresinde seminere katılmamak sıkıntı yaratır mi?

 101. Sinfci dedi ki:

  Merhaba 2017 Ağustos özür grubu kararnamesinde eşimin görev yaptığı Elazığ merkeze gelmek için tercih yaptım ancak 41 tercihten merkeze 100 km olan bir ilçeye atandım 8-12 eylül ikinci ozre bağlı tayinlerde tercih yapabilir mıyım?

 102. Oktay dedi ki:

  Kararnameler gelmiş midir ? Gelmediyse eski okulumuzda seminere gitmek zorunda mıyız?

 103. Engin dedi ki:

  Hocam iyi günler mehil izni ilişki kesildikten sonra başlıyor ise kanunda memura tebliğden sonra 15gün içinde göreve başlamalı yazıyor peki tebliğ bize ayın 5 inde geldi ise illa o gün ilişiği kesmek zorunda mıyız yoksa ilk hafta semineri eski okulda alıp ikinci hafta ayın 11 inde ilişki kesebilir miyiz? İlişiği kesmek için bir süremiz varmı?

 104. Bilal dedi ki:

  İstemediğim bir yere müdür yardımcısı olarak atandım yönetici atamada iptal ettirmek için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

 105. İbrahim dedi ki:

  Haziran 2017’de eşim il dışı istedi ve bir büyükşehrin merkez ilçesine geldi. Bende Ağustos 2017 özür grubundan aynı şehrin başka bir merkez ilçesine geldim. Eşim bu 8-12 Eylül 2017 mazeret tercihlerinde il içi yaparak yanıma gelebilir mi? Şubat özür grubunu beklemek zorunda mı? Yoksa büyükşehrin merkez ilçelerinde olduğumuz için böyle bir atama hiç bir zaman mümkün değil mi?

 106. MEB dedi ki:

  Hocam elinize sağlık. Benim Özür grubu atamalarında tayinim çıktı. 5 eylülde ilişik keseceğim. Yeni okula başlayıp mehil iznim kullanabilir miyim.?

 107. Öğretmem dedi ki:

  İyi akşamlar bir sorum olacak öğretmen raporlu iken başkasına vekaleten ilişiğini kestirebilir mi

 108. memo dedi ki:

  merhabalar.haziran ayında eşim il dışına tayin çıktı ilişki kestik yeni görev yerine başladı.bende agustos ayında eş durumu yaptım tayinim çıktı..şimdi pişman olduk.ben ilişik kesmesem eşim tekrar 2. il dışı ile yanıma gelebilirmi?yanıma gelse benim atamam iptal olur mu?

 109. Ezgi dedi ki:

  Hocam il milli eğitim vekalet ile ilişik kesilemez diye yazı göndermiş ne yapmak gerekiyor bu bizim yasal hakkımız değil mi

 110. Onur Aktaş dedi ki:

  Merhaba. Biraz erken bir soru ama. Eşimle aynı yerde Van da çalışıyoruz. Eylül ayında il dışı atama isteğinde bulunacağım. Atamam çıktığında eşimle aynı yerde kalmam için ilişik kesmemem gerekir ya da il dışından sonra özür grubu ataması yapılır diye bir şart var mıdır? Ocak ayındaki özür grubunu beklemek durumunda mı kalırız? Teşekkürler şimdiden.

 111. Selda dedi ki:

  Iyi gunler.Ozur grubunda tayin oldum. 5 eylulde eski gorev yerinde seminere baslasam 8 eylulude ilisik kessem yeni gorev yerime 23 eylul de mi baslayacagim. Ayrica ayliksiz izin suresinde gorevlendirme isteyebiliyor muyum?

 112. gokhan ak dedi ki:

  merhabalar.esimin ildisindan tayini cikti.benimde es durumundan yeni tayinim cikti. Fakat ikimizde daha ilisik kesmedik ve cok pismaniz.atamalarimin iptal edilmesi icin bir yol var mi?

 113. Yasin dedi ki:

  Hocam merabalar,
  Elinizde mevcut ise hem ayrılış, hem de yolluk işlemlerimizi halletmemiz için göndermemiz gereken vekalet örneğinin fotosunu atarmısınız? Birde salı günü başlayacak olan seminere katılmayıp o gün içinde ayrılışı yaptırsak bir sıkıntı yaşarm mıyız?

 114. Selda dedi ki:

  24 Ağustos 2017 15:56
  Merhabalar. Kararname teblig edildikten en gec kac gün içerisinde ilisik kesmeliyiz? Ilisik kesme isini geciktirirsek ne olur? Agustos özür grubu icin bayramdan sonra seminerler de başlıyor, Ilisik kesene kadar seminere katılmak zorunda miyiz? Arkadaşın sorusuna cevap yazabilir misiniz teşekkürler

 115. Halit dedi ki:

  Hayırlı akşamlar. Aylıksız izne ayrılma sürecinde vekalet verilebilir mi. Özür grubu atamamız gerçekleşmediği için aylıksız izne ne zaman ayrılmamız gerekir. Son olarak aylıksız izne ayrıldığımız zaman il emrinden yararlanabilirler miyiz? Teşekkürler.

 116. Nagihanyeşil dedi ki:

  Merhabalar benim sorum da 2017 Ağustos il dışı özür grubu için ilişik kesme süresi ne kadar geciktirilebilir sonrasında 15 gün mehil süresi var tm ama bu seminer dönemine denk geliyor herkes kendi okulunda alınacak denildi mehil süresinde seminerlere katılma zorunluluğumuz varvar idare sıkıntı yaratır mı?

 117. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar. Kararname teblig edildikten en gec kac gün içerisinde ilisik kesmeliyiz? Ilisik kesme isini geciktirirsek ne olur? Agustos özür grubu icin bayramdan sonra seminerler de başlıyor, Ilisik kesene kadar seminere katılmak zorunda miyiz?

 118. Soru dedi ki:

  Merhaba. İlişik kesme için vekalet versem bile işlemlerimi kendim yapabilir miyim? Lütfen cevaplayın çok acil.

 119. durmus dedi ki:

  10.08.2017 tarıhne çalıştığım kuruma yazı geldi. tebliğ tarihini 25.09.2017 tarihine kadar izin alarak geciktırsem sorun olurmu?tebliğ yapmadım hala(21.08.2017)

 120. Hikmet dedi ki:

  Eşdurumu tayini isteyecem. Bulunduğum okulda okul müdürüym. Özel işlerimden dolayı tayinim çıkarsa geç ayrılış yapmak istiyorum. Atama takviminde ayrılışların 5 Eylül itibari ile olacağı belirtilmiş ben ne kadar geç ayrılış yapabilirim.

 121. Hikmet dedi ki:

  Okul müdürüyüm. Eş durumu atamasında tayin istiyecem. Ben işlerimden dolayı geç ayrılmak istiyorum. Kılavuzda 5 Eylül’den itibaren ayrılışlar yapılacak deniliyor ne kadar geç ayrilabilirim tayinim çıkarsa

 122. serkan dedi ki:

  iyi gunler ildisi tayinim cikti.esim de ogretmen fakat o eski gorev yerinde kalacak ben yer degistirecegim. evimizi tasimayacagiz bana yolluk ucteti odemesi yapilmali mi

 123. Büşra dedi ki:

  Merhaba benimde bir sorum olacaktı. İlişiği kesmek için vekalet verirsek yolluk alabiliyor muyuz?

 124. zynp dedi ki:

  merhaba il disi atama cikti ve eski okuldan ilisik kesip yeni okula baslama yapildi. eylule kadar atamayi iptal
  etme, eski okula geri donme sansi var midir?

 125. efe dedi ki:

  Merhaba hocam yardımcı personel hizmetli memur olarak il dışı tayin istedim ilişik kesmedim ailevi sebeplerden tayin hakkımdan vazgeçmek istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım

 126. gncy dedi ki:

  Oncelikle cok guzel anlatmışsınız, teşekkurler yine de teyit etmek isterim:) il disi atama teblig 3 temmuz ilişik kesme ise 12 temmuz yeni gorev yerimde goreve baslamak uzere 15 gunluk sure ilisik kesmeden sonra mi yoksa tebligden itibaren mi acaba zira yarin 15.gunum oluyor yazinizin bir bolumunde ayrildiktan sonra 15 gun sonra demissiniz lutfen acil cevap sabah hareket etmek zorunda kalacagm çünkü…

 127. Ahmet dedi ki:

  Merhaba 05/07/2017 Yen’i görev yerine gittim göreve başlama yazımı yazıp MEB gönderdiler ama mebbis ve sigorta girişini hala yapmamışlar aradım çıkış yapılmamış dediler çıkış yapıldı hala sistemde gözükmüyor sorun olurmu

 128. Mesut dedi ki:

  Merhabalar. Kararnamelerin okula geliş tarihi 28 haziran. Ama okul bana tebliğ etmedi henüz. Bir kısım da diyor ki tebliğ etmek zorunda değil. Yani ben temmuzun sonu gibi ilişik kesersem sorun olmaz değil mi?

 129. Zuhal dedi ki:

  Merhabalar. Benim de il dışı tayinim çıktı zorunlu hizmet olan bir yere fakat mudur yardimciligina basvurdum. Mudur yardimciligi olursa eger ( onu da dogu hizmeti gecen bir yer sececegim) atamanin iptali soz konusu mu? Bu surecte ilisik kesmesem sorun yasar mıyım. Daha bana yazili olarak teblig edilmedi. Il milli egitim bekleyebilirsiniz dedi ama emin degilim. Aydınlatırsaniz sevinirim. Simdiden teşekkürler.

 130. Hançer dedi ki:

  Hocam.Okul müdür vekiliyim. Il dışı atmam oldu ve mail ile okula geldi. Ağustos’da ayrılsam ve yeni göreve baslasam sorun olur mu.Tebliği kendi kendime mi yapacam.nasıl bir yol izleyecem.Geç ayrilsam sıkıntı olur mu,mail tarihi tebliğ tarihi midir? Velhasıl işlerim bitmedi geç ayrılmak için yol nedir

 131. MUKADDER dedi ki:

  Hocam Öncelikle kolay gelsin. Okula kararnamenin gelmesi bana tebliğ edildiği anlamına mı gelir? Yani kararname geldikten 15 gün içinde ilişik kesmek durumunda mıyım? yoksa tebliğ tarihi ve kararname tarihi birbirinden farklı mı? Teşekkür ederim.

 132. erhan akdağ dedi ki:

  sayın editör 13-14 temmuzda il dışı için ilişik kesebilir miyim? il içi atamada aynı okuldaki arkadaşlarımı maaş aksamasın diye 16 hazirana kadar bekletmişlerdi

 133. Ayle dedi ki:

  İl dışına tayinim çıktı ancak mahalli bir hizmetiçi eğitim var ona da katılmak istiyorum. 17 temmuz da başlayıp 15 ağustosta bitiyor. Okulun bana en geç 12 temmuz’da tebliğ etmesi gerekiyor. Tebliğden sonra 15gün içinde ilişik kesmem gerekiyor. Bu durumda hizmetiçi eğitimi yarıda bırakmış olacağım. Bırakmamak için ne yapabilirim. Tebliğ süresi 15 gün müdür yoksa geciktirilebilirmi.

 134. Kubra dedi ki:

  Merhaba, ben es ozrunu kullanip sehir degistirecegim, ancak dugun ertesi yurt disina cikacagim icin muhtemelen sonuclar aciklandiginda yurt disinda olacagim. yerime vekaleten biri eski sehrimde ilisigimi kesse olur mu acaba? ya da benim haberim oldugu zaman 1 hafta sonra ilisik kesmryr gidebilir miyim sure acisindan? eylulde seminerler baslayacagi icin, donus tarihim tam seminerin ilk gunune geliyor, ozaman ilisik kesmeye gidebilir miyim yoksa vekaleten seminerden bir hafta,once birine mi yaptirmaliyim?

 135. İsminiz dedi ki:

  Hocam peki iptal dilekçem kabul edilmiş ben ilişik kesip gittim arkamdan bir sorun gelmez demi memuriyetime bir zarar gelmez demi

 136. İsminiz dedi ki:

  İptal dilekçesi verdik ama pişman oldum yarın ilişki kesmek istiyorum dilekçeye cevap gelmeden ilişki kesmem de herhangi bir sorun olur mu

 137. Hasan dedi ki:

  Hocam ilşik kesmeyle ilgili soru sormuştum daha önce ama il dişiyla ilgili değildi …

  Merhaba ağustos ayında Özür grubu atamasına başvuracağım bildiginiz gibi zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kalmışsa z.hizmeti yapmış sayılıyor… sormak istediğim şu Eylül’ün 12 sinde altı ay kalıyor z.hizmetimin bitmesine.. 4 eylülde ilişğimi kessem 13 eylülde yeni yerimde başlarsam bu maddeden yararlanabiliyormuyum ..yani ilişik kestikten sonra geçen 9 günlük sürede z.hizmetten sayılıyormu

 138. Dilek dedi ki:

  Merhabalar benim yolluk ücreti ile ilgili bir sorum olacakti. İkametgah adresim suan Calistigim ilde değil memleketimde,ben de baska bir ile atandim . Yolluk ücreti için ikametgah adresinin calistigim yerde olmasi gerekir diye bir söylenti var İkametgahimi eski okulumun olduğu yere aldirmalimiyim.yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

 139. Burcu dedi ki:

  Merhaba il dışı tayin çıktığında ilisik kesmeyip yeni görev yerine gitmezsek okullar acilinca eski okulumuzdan devam etsek tayin iptal olmuş sayılıyor mu? Böyle bir durumda bir ceza alır mıyız yada işimizden olur muyuz?

 140. Burcu dedi ki:

  Merhaba benim il dışı tayinim çıktı. Fakat bazı ailevi sorunlar yaşadım, tayinimi iptal ettirmek için ugraşıyor ailem. Bu arada şöyle bişey duymuşlar ilişik kesmesin eski okulunda devam etsin okullar açılınca kendiliğinden iptal olur tayin. Bana çok mantıksız geldi boyle bi durum var mıdır? Bir de dedikleri gibi yeni gorev yerime gitmeyip okullar acilinca eski okuluma devam etsem ne gibi bir ceza alırım, işimden olmam söz konusu mu?

 141. Gül dedi ki:

  Eşimle aynı yerde görev yapıyorduk. İstanbul’un farklı ilçelerinde tayinimiz çıktı. Eşimin yolluğu tam, benimki yarım yapıldı. İstanbul’un geneli aynı memuriyet mahali mi sayılıyor?

 142. Berk dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Şöyle bir sorum olacak. Bu İlişik kesme işini geciktirsek ne olur? Müdürümüz whatsapp grubundan kararnamenin geldiğini paylaştı. Ama başka herhangi bir tebliğde bulunmadı. Ayın 12 13 gibi 15 gün doluyor sanırım. Bu biraz uzasa bir sıkıntı olur mu? Belki geçen seneki gibi ilişik kesmeyenler için bir iptal hakkı verebilirler mi diye soruyorum.

 143. Serkan dedi ki:

  Hocam selamlar. Ben de il dışı ataması ile ilişiğimi kestim ve yeni yerime dün başladım. Haziran ayında eski görev yerimde banka promosyonu yatmıştı. Geldiğim yerde de geçtiğimiz günlerde yatmış. Ancak benim orada aldığım ile burada yatan arasında uçurum var. Bir hak talep edebiliyor muyum ya da nasıl edeceğim? Bilginiz var ise paylaşır iseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 144. kadir dedi ki:

  Ben il dışı atamayla Samsun Bafra’ya atandım.Malum Samsun büyük şehir.Eşim öğretmen O’da il dışı özür tayini isteyecek.Eş durumu ataması ekranı açıldığı zaman eşime sadece Bafra’mı açık gözükecek yoksa Samsunun diğer ilçeleri de açık gözükecek mi?

 145. Alper dedi ki:

  editör hocam benim tayinim antalya/alanya ilçesine çıktı. eşim ise il dışı tayin isteme koşullarını taşımadığından il dışı isteyemedi. ağustos ayı eş durumunu beklediğimden dolayı kararname bana tebliğ edilmiş olmasına rağmen ilişik kesmedim ( kararname tebliğ edildiği için sorun olur mu? )eşim eş durumu tayini benim tayin olduğum ilçeye (alanya) değil de antalya merkeze isterse ve çıkarsa tayini, ben şubat ayı eş durumuyla eşimin yanına tayin isteye bilir miyim?

 146. Ahmet dedi ki:

  Hocam Merhaba.Benim 2017 il dışı tayinim çıktı.Eşimde öğretmen o istediğimiz yer açılmadığı için il dışı isteğinde bulunmadı.
  1-)Ben ilişik kesmeden eşimin özür durumu başvurusunu beklebilirmiyim.
  2-)Eşim özür durumu başvurusunu benim kararnamem yardımıyla mı yapabilecek.
  3-)Eşime özür durumundan istediğimiz yer açılmazsa benim tayinim iptal ettirilebilirmi.
  4-)Eşim özür durumundan baş vurur ama çıkmazsa benim tayin iptal ettirebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler

 147. Burcu dedi ki:

  Merhaba hocam,öncelikle emin olduğunuzu bilgileri paylaşıp emin olmadığınız noktalarda ilgili merciilere yönlendirerek bu süreçte biz meslektaslariniza sağladığıniz önemli destek için teşekkür ederim.
  2 tane sorum olacakti size;
  1. Kararnamelerde bizlerin imzalayabilecegi alan yok.tebliğ için imza şart mi,nasil bir evrak imzalanirsa tebliğ yapılmış olur? Telefonla bildiri tebliğ sayilir mi?
  2. Ilceye atamam yapildi.okuldan kararname üst yazi ve nakil bildirimi verildi.ben bu evraklarla atandgim yerde önce il mem ilce mem okul sirasiyla mi işlem yapmam gerekiyor yoksa önce okula mi gitmeliyim. Teşekkürler.

 148. Hasan dedi ki:

  Merhaba ağustos ayında Özür grubu aşamasına başvuracağım bildiginiz gibi zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kalmışsa z.hizmeti yapmış sayılıyor… sormak istediğim şu Eylül’ün 12 sinde altı ay kalıyor z.hizmetimin bitmesine.. 4 eylülde ilişğimi kessem 13 eylülde yeni yerimde başlarsam bu maddeden yararlanabiliyormuyum ..yani ilişik kestikten sonra geçen 9 günlük sürede z.hizmetten sayılıyormu

 149. Hasan dedi ki:

  Hocam 5inden önce veya sonra ilişik kesme durumunda maaşın 15inde yatma veya yatmama durumu var mı.bazı durumlarda ertesi aya sarkabiliyormuş doğru mu

 150. Sedat dedi ki:

  Hocam, kararname 28 haziran, okulun tebligatı 10 Temmuz olursa(olabilir değil mi?)maaşlar yapılmış olacak,ama biz ayın 15 ini bekleyeceğiz ayrılış için(doğru mu?) beklenmelidir midir?mehil süresi(15 gün) bu ayrılış tarihi ile başlar doğru mu?kimi kararnamede itibaren say ayrıl ve başla ihtiyatını dayatıyor,bu doğru mu?Selamlar

 151. ali kaya dedi ki:

  hocam merhaba o gün sorumu size eksik sormuşum bir daha sizi rahatsız edeceğim.eş durumundan yararlanmayacak(eşi çalışmayan) birisi de, kendisine kararnamesinin ağustos ayı sonunda tebliğ edilmesi şartıyla ağustos sonunda da ilişik kesebilir mi?

 152. kadir dedi ki:

  Ben il dışı atamayla Samsun Bafra’ya atandım.Malum Samsun büyük şehir.Eşim öğretmen.Eş durumu ataması ekranı açıldığı zaman eşime sadece Bafra’mı açık gözükecek yoksa Samsunun diğer ilçeleri de açık gözükecek mi?

 153. Aysemm dedi ki:

  Hocam merhaba.ben yaklaşık bir ay önce açığa alındım ancak tayinim çıktı.ilisik kesip yeni görev yerimde baslayis yapabilir mıyım

 154. Merhaba dedi ki:

  Benim ve eşimin tayini aynı ilin farklı ilçelerine çıktı.ilçeler arası mesafe yaklaşık 140 km. Bu durumda ikimiz de ilişik kesip özür durumunu mu beklemeliyiz yoksa birimiz iptal edip özür durumunu mu beklemeliyiz. Yada bu durumda ikimiz de iptal edebilirmiyiz atamaları.

 155. Sedat dedi ki:

  Hocam ben geçen yıl yani 2016 ildışı tayinle konyanin bir ilcesine atandım.Fakat eşim tayin istemedi başka bir ilde kaldı.Bu yıl da eşimin yani 2017 haziran ildisı atamasıyla Alanyaya tayini çıktı.Ağustos 2017 eş özrü tayininde konyaya tayin isteme hakkı oluşması için yeni görev yeri olan Alanyaya gidip başlaması mı gerekiyor?yoksa ilisik kesmeden eski görev yerinde agustos ayina kadar bekleme hakkı var mı?Agustos ayinda eş ozrü tayini hakkindan yararlanabilmesi icin nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

 156. Sedat dedi ki:

  Hocam bizde ayni durumdayiz.esimle farkli illere tayinimiz cikti.2017 il disi atama klavuzunda eslerin farkli il e tayini ciktiginda birisi iptal ettirerek es ozrunde digerinin gittigi il e basvuru yapabilir yaziyor.??iptal ettirmessek es ozru istiyemiyoruz sanirim…

 157. Sedat dedi ki:

  İyi günler hocam .. ben açığa alınan bir öğretmenim . Zorunlu hizmet yükümlüsü olduğumdan il dışına tayinim çıktı bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim

 158. KADİR dedi ki:

  Ben eş durumunu beklediğimden dolayı tayinim çıktığı halde ilişik kesmedim.Eş durumu olumsuz sonuçlandığı zaman eski okuluma mı dönerim yoksa başka bir okula mı verirler?

 159. kemal dedi ki:

  editör hocam yorumlarınızı okudum.anladığım kadarı ile kararname tebliğ tarihi önemli.benim memleket ile okulum arası bayağı uzak ben kurban bayramından sonra seminerin ilk günü yani 5 eylül de gidip ilişiğimi kesip hemen yola çıkarak yeni yerimde başlamak istiyorum. sorun olmaz diye tahmin ediyorum sizin görüşünüz nedir acaba teşekkür ederim.

 160. Sedat dedi ki:

  klavuz 5. maddede en son 30 eylüle kadar ilişki kesebilir diyor . yapamıyanlar iptal olur.

 161. Sedat dedi ki:

  Sayın hocam, ikimizde öğretmeniz birimizin tayini Sakarya diğeri Bursa çıktı. Birimiz özür durumu tayini için iptal etmemiz gerekiyor. Bu iptalin süresi var mı ikimizde eş durumunu bekleyip hangimizin araması kolaysa diğeri daha sonra iptal edip beraber ilişik kesebilir miyiz biraz karışık oldu ama sanırım anlayabildim.

 162. Fadime dedi ki:

  Hocam msjlarımız sizin onayınızdan sonra mı gözüküyor burada anlamadım

 163. Fadime dedi ki:

  Hocam ben sorumu yazmıştım ama gözükmüyor şu anda

 164. Fadime dedi ki:

  Hocam benim il dışı atamam cıktı ama nikahım olacak o yüzden agustos eş durumu istemek için nasıl bir yol izlemeliyim ? 1 eylule kadar ilişik kesme için vaktım var diye bılıyorum bunu iptal ettirip eş durumu yapabiliyorum diye biliyorum ben ilgilenırsenız cok sevinirim

  1. ali kaya dedi ki:

   Fadime hocam en son 1 eylül diye bir şey yok bak yukarıdaki haber içinde nakil örneği var ayrılışı hocam 15 eylül de yapmış editöründe dediği gibi kararname ne zaman tebliğ edilirse 15 günlük süre başlar ister hemen ister 15.gün yeni yerinde başla.

 165. Gulsah dedi ki:

  Iyi gunler kusura bakmayın yazıyı tamamen okudum ancak kafamdaki soru işaretini söylemediğim için sormak zorunda kaldım. Sorum eğer ben ilişiğini ayın 5inden sonra kesersem ve 1 yada 2 gün sonra göreve başlarsam o atın maaşını alamıyormuşum ve diğer aya alabiliyormuşum ? Maaş bildirimleri 5ine kadar yapılıyormuş bunun için! Doğruluk payı var mıdır? Şimdiden anlayışınız için tesekkurler

 166. İsmail dedi ki:

  İldışı atamam onaylandı kararnane gelmemiş.Annemle birlikte yaşıyorum.Çocuklarım bosandığım eşimle kalıyorlar.3 çocuğumdan 18 yaşından küçük olanın velayeti bende.18 yaşından büyük çocuklarım ve annemde benimle beraber gelecekler.Yolluk hazırlanırken hepsi dahil oluyor mu.

 167. Abdurrahim dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben rehber öğretmenim. Benim tayinim de RAM a çıktı ve RAM lar yıl boyunca çalışıyor. Şimdi ben de diyelim ki 20 temmuz a kadar ilişik kesmedim. 20 temmuzda gidip ilişik kestim ve sizin yazdığınıza göre ortalama en geç 5 ağustosa kadar tayinimin çıktığı kuruma gidip görevimi baslatabilirim. Bu durumda sorun teşkil edecek bir durum var mı? Özellikle tarihlerde?

 168. Salih dedi ki:

  Kararname geldikten sonra hemen ayrilis ve yeni yerimde baslama yapmak istiyorum. Ama idarecim 15 temmuzu bekletiyo. Boyle bi haklari var mi

 169. Didem dedi ki:

  kararnamenin tebliğ süresi okul idarecilerinin elinde mi ? Genel bir süresi yok mu hocam. Tebliğ edilme süresinin uzatılmasını talep edebiliriz bu durumda.

 170. Ahmet dedi ki:

  Kararnamesi gelen var mi

 171. Ramazan dedi ki:

  Hocam net olarak şunu öğrenmek istiyorum: Kararnameler çıktıktan sonra kararnameleri almak için on beş günlük süremiz mi var? Teşekkür ederim.

 172. Gencan dedi ki:

  Iyi gunler benim il disi tayinim cikti eşim de ağustosta eş özrü isteyecek ben ne zaman ilişik kessem iyi olur hemen kesip yeni yerde baslama mi yapmalıyım

 173. Ömer dedi ki:

  Merhaba.esimin il dışına tayini çıktı.vekaleten eşimin yerine ben göreve başlayabilir miyim.

 174. ibrahim uzun dedi ki:

  Merhaba hocam, benim tayinim kahramanmaraş merkez ilçeye eşimin tayini merkeze 160 kilometre ekinözüne çıktı. Birimiz yine yine yarım yolluk mu alacağız?

 175. ali kaya dedi ki:

  hocam mrb okulumla görüştüm kararnameni sana 5 eylül bayram dönüşü tebliğ ederiz sen de sonra yeni yerinde başlarsın dediler ben de bu şekilde istiyorum sizin anlattığınıza göre sorun yok herhalde bana kararname tebliğ zamanı 5 eylül olacak

 176. Mehmet dedi ki:

  İş sevmez müdür izne çıkmış. Müdür yardımcısı halledebilir mi

 177. Berna dedi ki:

  Ben de okulumu aradim. Bana 15temmuz maasinizi burdan aldiktan sonra ilisik kesebilirsiniz dedi. Bu dogrumu gec kalmis olurmuyum.

 178. Denizhoca dedi ki:

  Eşim ev hanımı, es durumu özür durumu yok. Okulumda idareciyim, tebliğ tarihini kurum müdürü ne kadar geciktirebilir, neye dayanarak

 179. Turkay dedi ki:

  Mrb ben il dışı yer değiştirme ile yer değiştirdim yanliz eşim tayin istemedi ve çıkmadı şimdi özür grubuna kadar ben ilişik kesmeden bekleyebilirim sanırım ama yapmam gereken bir işlem var mı yoksa sadece beklemem yeterli mi

 180. mucuk dedi ki:

  Eşimin il dışı tayin çıktı. Benim branşa ise kapalı olduğu için isteyeceğim. İkimizde öğretmeniz anladığım kadarıyla eşim Ağustos özür tayinine kadar ilişik kesmeleri tebliğe rağmen rağmen yönetmelik hakkımızdır. Benim özür tayinim çıkmazsa eşim iptal ettirebilirsiniz çok teşekkürler

 181. Murat TIĞLI dedi ki:

  Bu il dışı atamalarda benim atamam kocaeli Gebze oldu eşimin ataması düzce Yığılca oldu ikimizde ilişik kesip göreve başladığımızda ağustosta eş durumu tayini isteyebiliyormuyuz yoksa birimiz iptal ettirmek durumundamıyız. Teşekkürler

 182. Ömer dedi ki:

  Bazı eğitim siteleri 1 eylule kadar ilisik kesilebilir diyor. Kafa karışıklığı yaratmayın lütfen, kime inanacagimizi şaşırdık.

 183. musa dedi ki:

  yine yuvarlak cümleler var. ilişik kesme süresi net değil. bize tebliğ edilmesi demek imza attıktan sonraki 15 günlük mehil müddetidir. Ama kararname okula ulaştıktan sonra ayrılış için süre sınırı yok.

  1. Ömer dedi ki:

   Bence de hocam, kafa karışıklığı yaratıyorlar

 184. ahmet dedi ki:

  Merhabalar baya açıklayıcı olmuş ben 5 temmuza kadar yurtdışında olacağım. 28 29 30 mazeret iznim var hatta ben burda yokken ilişik kesmesem dönüşte kessem geç mi olıyor anlamadım bana burada yokken kararname nasıl tebliğ edilecek.

 185. alper dedi ki:

  İki öğretmen evli değiller. İkiside 2017 il dışı yer değiştirmeye başvurdular ve ikisinizde tayini farklı illere çıktı. İlişiklerini kestiler. Yeni yerlerinde göreve girişlerini yaptılar. Farklı illerde oldukları için bir özür oluştu. Soru şu: Bu haliyle Ağustos ayı özür gurubu atamasına başvurabilirler mi ? Başvurabiliyorlarsa bunu yönetmelik maddesi olarak paylaşabilirmisiniz ? Lütfen cevap verin çok önemli benim için.

  1. alper dedi ki:

   2017 İl dışı atamaları gerçekleştikten sonra nikah kıydılar. Onun için özürleri oluştu. Yazmayı unutmuşum.

 186. ahmet dedi ki:

  Eşim de öğretmen fakat tayin olduğum ile gitmek istemiyor. Eski görev yerimizde kalmak istiyor. Bu durumda tayini iptal edebilmek mümkün mü? İlisigimi kesip eş durumuyla tekrar eski yerime gelebilir miyim? Ya da iptal için başka bir yol var mıdır?

 187. baki dedi ki:

  Benim atamam çıktı. Ama eşime o ilde hiç okul açılmadığından eşim tayin isteyemedi. Bu durumda eş durumundan eşimin benim atandığım ile tayin isteyebilmesi için ilişik kesilmemesi gerektiği kararnameye mi bağlı? Eğer öyleyse ne yapmamız lazım

 188. Azer dedi ki:

  İyi günler bı sorum olacak.eşimin tayini balikesire cikti.bende ağustosta es durumu isteyeceğim. Eşimin hemen ilisik kesmesi gerekiyor mu yoksa benden sonra mı kesecekk ilisigini

 189. Özkan dedi ki:

  il içinde farklı ilçeye atanan öğretmenin ilişki kesme süresi hakkında bilgi almak istiyorum.

 190. hami dedi ki:

  Bize tebliğ edildikten 15 gün içinde ilisik kesmemiz gerekli. Tebliğ tarihini nasıl geciktirebiliriz