DOLAR 5,8038
EURO 6,4717
ALTIN 275,3
BIST 107.922
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi

2017 yılı il dışı tayin sonuçları dün açıklandı. İl dışı atama iptal işlemi nasıl yapılır, öğretmenler il dışı tayinlerini nasıl iptal ettirebilirler. İl dışı atama sonucunu iptal ettirmek için kuruma verilmesi gereken dilekçe örneği.

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi
24.06.2017
A+
A-

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi

Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23.06.2017 tarihinde açıklandı. İl dışı atamaya başvuran on binlerce öğretmenden iller arası tayin sonucu olumlu sonuçlanan öğretmenler Ramazan Bayramı sonrası görevden ayrılma ve başlama işlemlerini yapacaklar. 2017 il dışı atama sonucunu iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin olduğu tarafımıza gelen mesajlardan anlaşılmaktadır.

İL DIŞI TAYİN İPTAL İŞLEMİ

İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarından sonra ogretmenlericin.com olarak “İl Dışı Tayin İptal Edilebilir Mi?” sorusunu almaya başladık. 2017 yılı iller arası yer değiştirme sonucu tayini çıkan ama il dışı atama sonucunu iptal ettirmek isteyen ve yapılması gereken iş ve işlemleri merak eden öğretmen arkadaşlarımızın olduğunu gördük. İl içi atama sonucu da İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi konumuzu kaleme almıştık. 2017 il dışı atama iptal işlemi konusunda Arif Muzaffer KUL’un yazısı aşağıdadır;

Öğretmenlerin il dışı tayini iptal edilebilir mi?

2017 il dışı atama kılavuzu kapsamında il dışı atama iptali ile ilgili hususları maddeler halinde inceleyelim.

Geçici görevlendirme ile çalışanların il dışı tayin iptal işlemi;

İl dışı atama başvurusunda bulunan ancak  Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak görevli olan öğretmenlerden 30 Eylül 2017 tarihine kadar okuluna döneceğini beyan eden, il dışı atama isteyen ve il dışı ataması çıkan öğretmenler 30 Eylül 2017 tarihine kadar göreve başlamadığı takdirde il dışı ataması iptal edilecektir.

Yurt dışı görevde olanlar ile aylıksız izinde olanların il dışı atama iptal işlemi;

İl dışı tayin başvuruları döneminde yurt dışında olan öğretmenler ile aylıksız izinde olan öğretmenler (doğum izninde, ücretsiz izinde, asker vs) 30.09.2017 tarihine kadar göreve başlayacaklarını beyan etmişlerse il dışı atama başvurusunda bulunabildiler. Bu durumda olan ve 2017 il dışı atama başvurusunda bulunan öğretmenler eğer 30.09.2017 tarihine kadar göreve başlamazlarsa il dışı tayinleri iptal edilecek.

Farklı illere atanan öğretmen eşlerin il dışı tayin iptali;

İl dışı atamalarda farklı şehirlere atanan karı koca öğretmenlerden birisi atamasını iptal ettirebilir. Örneğin Erzurum Horosan’da çalışan karı koca öğretmenlerden birisinin il dışı ataması İzmir Selçuk’a diğerinin ataması Antalya Kemer’e çıkmış ise, öğretmen eşlerden birisi atamasını iptal ettirebilir. Bu durumda olan öğretmen eşlerden il dışı tayinini iptal ettirmek isteyen kişi aşağıdaki il dışı atama tayin iptal dilekçe örneğini kendisine göre düzenleyerek okuluna teslim etmelidir.

Öğretmen eşlerden il dışı atama iptal dilekçe örneği TIKLAYIN

Başvuru şartlarını taşımayanların il dışı atama iptal işlemi;

İl dışı atama duyurusunda yer alan hükümler gereği aşağıdaki maddede belirtilen durumları içeren il dışı atamalar iptal edilecektir.

22- Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular; gerekli şartları taşımayan başvurular; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı olarak yapılan yer değiştirmeler iptal edilecektir.

İl dışı atama başvuruları sırasında iptal işlemi;

İl dışı atama başvuruları (15-21 Haziran 2017) yapıldığı dönemde başvuru yapan öğretmen başvurusunun iptalini isteyebilme hakkına sahipti. İl dışı tayin başvurusunda yapılan başvurudan vazgeçen öğretmenler oldu.

Mazerete bağlı yer değiştirme iptali;

2017 il dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmen atamasının çıkmasından sonra mazereti oluşmuşsa il dışı atamasını iptal ettirebilir. Bunun için öğretmenin ilişik kesmemesi yani görev yerinden ayrılmaması gerekmektedir. İl dışı tayin iptal işlemi için aşağıdaki il dışı atama iptal dilekçesi örneğini düzenleyerek geçerli mazereti belirtmek ve okula dilekçeyi teslim etmek gerekmektedir.

2017 il dışı atama mazerete dayalı iptal dilekçesi örneği İNDİR

KEYFE KEDER, CANIM İSTEMEDİ İPTALİ

İl dışı atama sonucu tayini çıkan ancak geçerli mazereti olmayan, atandığı yeri beğenmeyen, vazgeçtim gitmek istemiyorum diyen öğretmenler il dışı atamayı iptal ettiremezler. İl dışı atama kılavuzunda aşağıdaki maddeyi hatırlatayım;

38- İller arası görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak bunlardan yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra Yönetmelikte belirtilen mazeretlerden biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilen öğretmenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarından alanlarında boş norm kadro bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanacaktır.

Görüldüğü üzere il dışı tayin iptali söz konusu değil. Daha doğrusu geçerli bir mazeret yoksa keyfe keder iptal yapılamaz. Ben de bir öğretmen olarak keyfe keder, isteğe bağlı, mazeretsiz il dışı tayin iptali yapılmasına karşıyım. Çünkü ilgili kişi başkasının yerine oraya atandı, o gitmeseydi başkası atanacaktı. Şimdi kendisi de tamamen keyfi olarak il dışını iptal ettirecek. Hem oraya başkasının gitmesini engellemiş olacak hem de okula il dışından öğretmen atanmamış olacak. Geçerli bir mazeret varsa diyecek sözümüz zaten yok. Ancak canım istemedi davranışı ile il dışı atama iptali olması gerçekten hoş bir durum olmaz. Yine bu durumdaki arkadaşlar için aşağıdaki dilekçeyi okullarına vermelerini ve dilekçeye cevap gelene kadar ilişik kesmemelerini öneririm. Gelen cevap olumsuz olacaktır bunu da belirteyim

İl dışı tayin iptal dilekçe örneği İNDİR

Milli Eğitim  Bakanlı İl Dışı Atama İptal Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il dışı atama sonucunun iptal ettirilmesi yönünde bir yazı yayınlarsa, il dışı atama sonucundan memnun olmayan, mazereti olan herkes bundan yararlanabilir. Bu uygulamada yine ilişik kesilmemiş olması gerekmektedir. MEB genelde bu yazıyı ilişik kesme başladıktan 3-5 gün sonra yayınlar.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen
[haber id=”18574″]
[haber id=”18557″]
[haber id=”18564″]

YORUMLAR
 1. Aydın Demir dedi ki:

  Eşlerden birisi il dışı atama için tercih yapıp diğeri tercih yapmasa, tercih yapan eşinde ataması gerçekleşse, ilişiği kesme işlemini ağustos ayında ki özür grubundan atama yapılacak tarihe kadar beklete bilir mi? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Evet bu şekilde yapılabilir. İlişik kesmeden beklenir.

 2. Idris dedi ki:

  Hocam eşim zorunlu Hizmet yükümlüsü ben de memurum 14 temmuzda eşimin çalıştığı ilçeye tayinim çıktı gorekli evrakları ilçe m.e.m verdik 15 ağustos ta tayini çıktı bunu nasıl iptal ettirebiliriz teşekkürler..

 3. Yusuf dedi ki:

  İl d idi tayinim çıktı eşimin cikmadi daha sonra eş durumundan farklı bir ilçeye çıktı ikimizde ilişik kesmedim tayinlerimizi iptal ettirebilir miyiz

 4. Bahadır dedi ki:

  Haziran ildışında tayinim çıktı ilişik kesmedim. Eş durumunda da eşimin tayini olmadı. Ben atamamı ne zaman iptal ettirebilirim. 10 günlük tatil folayısiyle soruyorum.tşk.

 5. Selin dedi ki:

  İl dışından ataması gerçekleşen eşimin tayin iptal dilekçesi verdiği halde kabul edildiğine dair kararname MEB e gelmemiştir. Bu durumda eş durumda öZründen yararlanabilir miyim hala??

 6. Eylem dedi ki:

  Sevgili hocam 3 yıl urfa görevimden sonra yine doğu olarak gecen istanbul sarıyere ilk tercihimle atandım( bekarım) fakat çevresel faktörler,konumun pahalılığı nedeniyle ev bulamadım vs gibi sebepten yine istanbul içi farklı bir semte tayinimi istemem hiç mümkün değil midir? Bir ihtimal varsa önerir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef bahsettiğiniz durumlar gerekçe gösterilerek tayin isteyemezsiniz.

 7. Edep dedi ki:

  Sayın editör.il dışını iptal eden 2 .bir atamada tekrar yazamaz mi.tercih hatası oldu.gecen senelerde basvuran oldu mu

 8. çağrı dedi ki:

  selam hocam sözleşmeli olarak 2 kisi ağrıda bir okula atandik.okuldaki kadrolu hocalardan biri atamasını iptal etti .Norm fazlasi iptal ettirdi diye o mu olur yoksa yoksa ikimizden birimi ? eğer 2mizden biri norm fazlası olursa neye göre olacak ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, atamasını iptal ettiren öğretmenin yerine siz atandınız. Kılavuza göre atamasını iptal ettiren öğretmenin okuluna atama olursa o öğretmen boş bulunan bir okula verilir. Siz norm fazlası olmazsınız. Ataması iptal edilen öğretmen hakkında işlem yapılacak.

 9. Ercan dedi ki:

  İl dışı iptal yazısı çıkmadan iptal dilekçesi verdim ve yerime atama oldu şimdi iptal etmekten vazgeçtim dikekçem geri çekilir mi ikincisi yerime atsma olduğu için iptal edilirse eğer başka okula mı gideceğim?

 10. Ali dedi ki:

  Sayın hocam ben iptal hakkımı kullanıp il dışı tayini mi iptal edersem ikinci il dışı tayinlere başvurabilir miyim lütfen çok acil

  1. Editör dedi ki:

   İkinci il dışı olursa il dışı atamasını iptal edenlere hak verip vermeyeceklerini kimse bilemez.

 11. Ozturk dedi ki:

  Hocam ben 4 yıllık öğretmenim zorunlu hizmetimi bitirdim eşimde 2 yıllık öğretmen ve henüz zorunlu hizmetini bitirmedi aynı ilçede görev yapiyorduk bir anlik şaşkınlıkla tercih yaptık memlekete yani yaptım ve ardından pişman oldum iptal hakkı için bir haftadan fazla bekledim mebin civarında olmayacak dediler bende el mahkum ılisik kesip yeni görev yerime basladim başladıktan birkaç gün sonra da iptal hakkı verildi ben tekrar dogudaki görev yerime gitmek istiyorum ancak su durumda mümkün değil acaba özür grubuyla gidebilirmiyim. Önceki yıllara göre takriben bir cevap umut vericisinden var mıdır? ?

 12. Ayhan dedi ki:

  İl dışı tayinimi çocuğumun sağlık problemi sebebiyle iptal edip sağlık özrüne başvuracağım. Bunun için il dışımı iptal ettirmeme gerek var mı? Varsa yönetmelikte belirtilen hangi mazereti dilekçeme yazmalıyım. Şimdiden teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamanız çıktı ve ilişik kesmediyseniz şu anda iptal ettirebilirsiniz. 21 Temmuz tarihine kadar süreniz var. Şurada konu ile ilgili bilgiler mevcut: http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-2017-iller-arasi-yer-degistirme-tayin-iptali-resmi-yazi-dilekce-18778.html

 13. netya dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar.il dışı tayinimizi iptal ettirdiğimiz zaman bir yıl sonra tekrar tayin isteme hakkımız yanar mı?

  1. Editör dedi ki:

   Evet hocam il dışı atama iptalinden sonra seneye tekrar il dışı tayin istersiniz. Sorun yok.

 14. Mevlüt Ayaydın dedi ki:

  Sayın Editör,
  Büyük bir metanetle sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Aşağıda durumumu size izah ettim ve makul ,anlaşılır bir cevap verdiniz.Şimdi de aklıma başka bir şey takıldı. Affınıza sığınarak paylaşmak isiyorum. İl dışı atamada atamam Bilecik’ e çıktı. Eşimin ise Hatay’a. Bu durumda ben gidip Bilecik’teki yeni okulumda görevime başlarsam ağustosta özür grubuyla eşimin olduğu Hatay iline tayin isteyebilir miyim? Öyle bir hakkımız var mı? Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü başvurabilirsiniz dedi ama bana mantıklı gelmedi açıkcası. Doğrusu nedir acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet hocam isteyebilirsiniz. Aslında eşiniz ilişik kesmekte acele de etmiş. Bekleyebilirdiniz. Size çıkınca beraber ayrılış başlama yapardınız.

 15. Mevlüt Ayaydın dedi ki:

  Merhabalar . İl dışı atamada ben Bilecik’ e atandım,eşim ise Hatay’a atandı.Atama iptal dilekçesini okula verdim ve ilişik kesmedim. Eşim ise ilişiğini kesip Hatay’ a gitti.İlişiğimi kesmediğim ve iptal dilekçeme cevap gelmediği halde kontenjan mebte görev yerinden ayrıldığım bilgisi var. Norm olarak da mevcut okul kontenjanında görünmüyor ihtiyaç norm sayısına benim kontenjanım da eklenmiş. Bu durumda ilk atamada benim yerime muhtemelen sözleşmeli öğretmen atanacak.Benim durumum ne olacak bu durumda acaba ? Teşekkür ederim şimdiden.Bu durumda olan başka meslektaşım var mı acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Siz eş durumu yapacaksınız. Eğer siz eş durumundan atanamazsanız kadronuzun olduğu okulda kalacaksınız. Ancak ilk atamada sizin okulunuza birisi atanırsa siz de eş durumundan gidemezseniz siz ilçede/ilde boş olan bir okula gidersiniz.

 16. Danyal dedi ki:

  Merhabalar sayin Hocam. Benim tayinim il disina cikti. Esimin cikmadi Ilisik kesmedim. Es durumundan da cikmazsa. Tayinimi iptal ettirebilir miyim. Simdiden tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Eşinize eş durumundan tayin çıkmazsa siz durumu anlatan iptal dilekçesi yazacaksınız ve iptal edilmesini isteyeceksiniz. Siz hiçbir şekilde ilişik kesmeyeceksiniz.

   1. Danyal dedi ki:

    Oncelikle tesekkur ederim Hocam cevap icin. Bugun ozur grubu tayini tarihi aciklandi. 29 agustosta neticeleniyor. 1 eylulde ilisik kesmem gerekiyor. Esimin tayini cikmazsa 2 gunluk sure yeterlimi iptal ettirmek icin. Simdiden tesekkur ederim…

    1. Editör dedi ki:

     Yeterli, dilekçe vereceksiniz.

 17. Betül dedi ki:

  Merhaba sayın hocam. Öncelikle detaylı ve anlaşılır bilgilendirme yazılarınız için ve sabırla aynı soruları tekrar tekrar cevaplandırdığınız için çok teşekkürler. Benim de bir sorum olacak . Benim il dışı atamam oldu,eşim özür grubundan isteyecek. Ancak eğer iyi yerler açılmazsa hiç istemeyecek. O zaman ben il dışını iptal edebilir miyim. Yani isteyip de çıkmazsa edebilirim onu anladım ama hiç istemez ise iptal edebiliyor muyum ?

  1. Editör dedi ki:

   Siz ilişik kesmeyeceksiniz, eşiniz eş durumu ataması döneminde 1 tane de olsa tercih yapsın. MEB bu bakarsınız “eşi tercih yapmamış” diyerek iptal gerekçesi kabul etmeyebilir.

 18. HAYDAR dedi ki:

  merhabalar Haziran ayında tayinim çıktı eşim hamile ve hamileliğebağlı son dönemlerde yüksek tansiyon çıktı. Doktor bu süreçte yolculuk etmesinin riskli olduğunu belirtti ve rapor verdi. Bu durumda tayinim iptal olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Rapor ile birlikte ayrıntılı dilekçe yazın ve kurumunuza verin. Dilekçenize cevap gelene kadar ilişik kesmeyin.

 19. Şule dedi ki:

  Merhaba..şimdiki il dışı ile tayini çıkan birisi ağustosta eş durumu isteyebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   2017 il dışı atamadan sonra 2017 Ağustos özür grubu atamasına başvurabilirsiniz.

 20. Merve dedi ki:

  İyi günler benim il dışı atamada tayinim İstanbul’dan Manisa’ya çıktı eşim de öğretmen o eş durumuna başvuracak fakat ben ilişik kesme işini ne zaman yapacağım net bir cevap bulamadım eşimin tayininin çıkmaması durumunda tayinimi iptal etmek için ilişik kesmemem gerekiyor fakat eşimin eş durumuna başvurması için de ilişik kesmem gerekiyormuş yani öyle duyumlar aldım sizlerin bi bilgisi var mı acaba

 21. Asya dedi ki:

  Merhabalar . Eşim İzmir’de üniversitede akademisyen. Benim tayinim il dışıyla ağrı Doğubeyazıt’a çıktı. Görev yerimden ayrılıp ağrıda göreve başlarsam Ağustos’ta tekrar eşimin yanına eş durumu isteyebilir miyim ? Bilgilendirmeniz için şimdidesin teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos 2017 özür rubu kılavuzu çıkmadan net açıklama yapamayız. Geçmiş dönemlere göre yanıtlarsak isteyebilirsiniz.

 22. Akist dedi ki:

  Hocam il dışı tayinimin çıktıgı okuda sene ye norm fazlası olacağım ve okul kademeli olarak kapanıyormuş bu durum iptal için mazeret sayılırmı

  1. Editör dedi ki:

   Dilekçenizde bunları belirtin. İptal dilekçesi verin. Ancak kesin olarak norm fazlası olup olmayacağınızı eğer yeni okulunuz resmi yazı ile size gönderirse iptal işleminiz daha da kolaylaşır.

 23. gökhan dedi ki:

  Öncelikle emekleriniz için tşkler.. eşim ve ben öğretmeniz. diyelim ki il dışında eşim bursa osmangaziye gitti. bana da eş durumundan Osmangazi geldi. ama uzak bi okul geldi diyelim. ben ya da eşim bi sonraki eş durumunda tercih yapabiliyor muyuz?

  1. Editör dedi ki:

   Eğer birinizin ikametgahı başka ilçede ise istersiniz. Yoksa büyükşehir olduğundan aynı ilçede çalışan eşlerin eş durumu tayini başvurusu yapamazlar.

 24. ahmet belgin dedi ki:

  İl dışı atamamı eşime çıkmadığı için iptal ettirebilir miyim? Bu yönetmelikte belirtilen bir mazeret midir?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz eş durumu yapabilir bu yüzden iptal edilmesi zor.

 25. Yunus dedi ki:

  Merhabalar.9 temmuzda düğünüm var.çok acele karar verip kendim adanaya tayin istedim. Ama evlenecek olduğum nişanlım gelmek istemiyor. Tayini iptal ettirebilme şansım varvar mi?

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın okulunuza verin. Bu süreçte ilişik kesmeyin.

 26. gökhan dedi ki:

  Başvuru şartlarını taşımayanların il dışı atama iptal işlemi;

  İl dışı atama duyurusunda yer alan hükümler gereği aşağıdaki maddede belirtilen durumları içeren il dışı atamalar iptal edilecektir.

  22- Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular; gerekli şartları taşımayan başvurular; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı olarak yapılan yer değiştirmeler iptal edilecektir.
  Başvurumu memlekette yaptığım için elektronik başvuru formunu imzalamadan onaylandı. eğer imzalamazsam atamam geçersiz sayılır mı ? atama iptalini düşündüğüm için soruyorum…

  1. Editör dedi ki:

   Hayır sayılmaz.

   1. gökhan dedi ki:

    Peki sayın editör atamamın gerçekleştiği yer 26 haziran itibariyle vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek üzere ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ ilan edildi. Bu durumu iptal dilekçesine mazeret olarak belirtebilir miyim ?

    1. Editör dedi ki:

     Evet belirtebilirsiniz.

 27. Kübra dedi ki:

  Hocam Kasım 2016 da nikahımız yapıldı. İl dışı atamasında tayinim Trabzona çıktı. Eşim ordu da yasıyor ve öğretmen değil. Ağustos ayındaki özür grubu atamasına başvurabilir miyim? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamadan sonra eş özrü yapabilirsiniz.

 28. Murat TIĞLI dedi ki:

  Merhaba sayın editor 2017 il disi tayinimi mazeretsiz iptal ettirme şansım var mı? Bakanlık bu yazıyı her sene gönderiyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, her sene olmuyor.

 29. Aykut dedi ki:

  Eşim 2 defa 20 haftalık hamile iken çocuk kaybettik.bu yüzden hastahane imkanı daha iyi olan bir şehre il dışı tayin istedik ama tedavi için tekrar eski çalıştığımız yerde bir doktor bulduk.Tayini durdurmak için bir mazeret sayılır mı?.

  1. Editör dedi ki:

   Detaylı dilekçenizi yazın ancak mazeret olarak sayılıp sayılmamasını bilemeyiz.

 30. Murat TIĞLI dedi ki:

  Sayın editor benim ve eşimin tayini farklı illere çıktı ağustosa kadar bekleyip hangisinde açık olursa o ile tayin isteyebilirmiyiz yoksa illerde birimiz iptal mi yaptıracağız akabinde birimizin aynı ilinde biraraya geldikten sonra ilçeyi de aynı yapmak için yeniden eş özürünü kullanabilirmiyiz . Teşekkürler

 31. Aynur dedi ki:

  Bimer ya da 147 nin aranması MEB’in iptal kararı yayınlamasında ciddi bir etkisi var mıdır? Varsa hangi yöntemi kullanmalıyız yani hangisi daha etkili bir yol.

  1. Editör dedi ki:

   Sendika genel başkanları twit atsın daha etkili olur. Onlara ulaşın.

 32. Ali çan dedi ki:

  Sayın Editör nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum
  üzerimdeki yükü hafiflettiniz.Şuan çok huzurluyum biliyorum çok fazla oldum ve sizi çok yordum. yüzüm tutmuyor ama son bir şey rica edeceğim tebliğ alma demişsiniz tebliği elektronik ortamda yapılırsa almam gibi bir lüksüm var mıdır.tekrar çok teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Tebliğden kastımız şu, gidip personel nakil bildirimi hazırlatmayın. Nakil bildiriminde tebliğ tarihi yazar. Elektronik ortamda bu hususu tebliğ yapamazlar, sizin ya da noter vekaleti vereceğiniz kişinin olması lazım. Hocam bu yazıya bakın, eş özrü sonuçlanmış bitmiş Arif Muzaffer Kul ilişik kesmeyi 15 Eylülde yapmış. Yani biraz siz uzattıracaksınız.

 33. Ali çan dedi ki:

  sayın editör öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim . şimdi tek sorunum ilişki kesme süresi ile ilgili yukarıdaki yazınızı sabahtan beri okuyorum ama kafamda netleştir-emiyorum . anladığım kadarıyla 28 haziran okullara kararnameler gelecek .kararname okula geldikten sonra okulda 28 haziran bana tebliğ etti şimdi ben 28 haziranda başlayarak 15 gün içinde ilişiğimi kesip yeni görev yerine başlamak zorunda mıyım.yoksa okula bir mazeret bildirip tebliğ süresini uzatmam gerekiyor.

  1. Editör dedi ki:

   Hocam genel zorlamazlar. Çok nadir zorlama ile ilişik kestiriyorlar. Okul idarecilerinin tutumuna bağlı. İstersen Eylüle kadar kesmezsin. Tebliğ alma.

 34. Ali çan dedi ki:

  Sayın Editör çok önemli İl dışı tayinim çıktı İlişik kesmeyi ne zamana kadar beklete bilirim? ayrıca anne ve babaya bakmakla yükümlüyüm ve annenin kalp sorunu var. bunu mazeret göstererek iptal edebilir miyim . lütfen beni yönlendirir iseniz çok sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Anne ve babanıza bakmakla yükümlü olduğunuzu belirten dilekçe yazın ve iptalini isteyin. Cevap gelene kadar ilişik kesmeyin. İl dışı ilişik kesme süresi için şu yazıya bakınız: http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/il-disi-atama-ilisik-kesme-suresi-gorevden-ayrilma-baslama-mehil-muddeti-18574.html

 35. Zeyn dedi ki:

  Sayın Editör. Eşim Bursa’ya il dışı tayin istedi ve çıktı. Ağustos dönemi özür grubu tayinine başvurabilmem için neler yapmamız gerekiyor. Benim özür grubundan tayin isteyebilmem için ne yapmam gerekiyor. Eşim İlişiğini kesmeden tüm bu süreci nasıl yönetecez, bilgilendiriseniz sevinirim. İkimizde öğretmeniz.

 36. avni dedi ki:

  ben Tekirdağ in bir ilcesine atandim. Eşim istanbulda.. eş tayini isteyebilir mi…. ben eş tayininin sonuna kadar ilişik kesmesem olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Evet ister, siz de ilişik kesmeyebilirsiniz.

 37. Öğretmen dedi ki:

  Arkadaslar iptal istiyorsaniz bence bimere yazın isinizi garantiye alin gecen sene ve önceki sene iptal hakki vermisler ama bu sene garanti degil ben yazdim iptal icin gecen senelerdeki gibi hak verilmesini istiyorum dedim

  1. Meral dedi ki:

   İnşallah verilir hocam .

 38. metin dedi ki:

  Hocam ben ve eşim birlikte il dışı tayin istedik. Benim tayinim çıktı fakat eşimin tayini çıkmadı. Özür grubu tayinini beklemeden benim tayinimi iptal ettirebilirmiyim. Sonradan oluşan bir mazeret değil midir bu..Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin Ağustos ayı özür grubuna başvurma hakkı var. Bundan dolayı iptal edilmeyebilir. Siz dilekçenizi yazın verin.

   1. metin dedi ki:

    Ağustos ayı özür grubuna başvurma hakkını kullanmak istemiyorum artık. Bu yüzden iptal dilekçesini yazdığımda iptal edilir mi?

    1. Editör dedi ki:

     Büyük bir ihtimal iptal edilmez.

 39. Umran dedi ki:

  İl dısı tayinim cıktı fakat gorev yaptigim yere engelli ogretmen kadrosuyla atanan bobrek nakli olmus ablam ayni zamanda fmf ve hipertansiyon hastasi oldugundan her an rahatsizlan gitme ve ayni gorev yerimde kalmam gerekiyor

 40. sssd dedi ki:

  Sayin editör ben il dışı atamalarda başvuruda bulundum il içinden de tercih yapmıştım il içinde bir okul geldi acaba iptal sansim olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Geçerli bir sebep varsa iptal ettirebilirsiniz.

 41. Serkan dedi ki:

  İl dışı tayinim çıktı.il dışı tayin isteme gerekçem bulunduğum okulda norm fazlası olmam idi.Tayinimin çıktığı meslek lisesi önümüzdeki yıl alanımdan 10.sınıf acamamış bunu okul kendi sayfasında yayınlamıştır ,bu durumda da gideceğim okulda norm fazlası olma ihtimalim yüksektir.Bu durumu okulun yayınladığı yazıyı dilekçeme ekleyip il dışı iptali başvurusunda bulunabilir miyim .Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Bulunabilirsiniz ancak iptal edileceğini düşünmüyoruz. Çünkü sizin o okulda norm fazlası olacağınız ihtimal dahilinde yani kesinlik yok.

 42. KADİR dedi ki:

  Sayın Editör Şu an bir lisede müdür yardımcısıyım .İl dışı tayinim çıktı .Malum tatil ayındayız.İlişik kesmeyi ne zamana kadar beklete bilirim?Eylül başımı ,okulların açılma zamanımı ne kadar?

 43. Hyun dedi ki:

  Hocam iptal ettirmek için sendikalar yardım edebilir mi? Eğitimim sekteye uğruyor. Hayat meselesi benim için. Çok ehemmiyetli. Dış nedenlerden dolayı gitmek istemediğim yerleri yazdım.

 44. Hasan dedi ki:

  Eşimin hamileliği ve doğum sonrası psikolojik durumu doktor raporu ile sabitse il dışı tayin iptali için mazeret olabilir mi

 45. acimvar dedi ki:

  İl dışı tayin iptal ettirmek istiyorum ama bariz bir mazeretim yok

 46. alpertunga dedi ki:

  İki öğretmen evli değiller ikisde 2017 il dışı yer değiştirme isteğinde bulunup farklı illere atanıyorlar ikiside okullarından ilişiğini keserek yeri görev yerlerine girişlerini yapıyorlar sonra nikah kıyıyorlar bu süreçten sonra ağuston ayı özür gurubu atamalarına birisi yer değiştirme isteğinde bulunabilir mi ?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam 🙂 Çok yordun bizi. Evet iki öğretmen gidecek yeni yerinde göreve başlayacak sonra biri diğerinin yanına ağustos eş özründen tayin isteyecek.

 47. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar, il dışı tayinim çıktı fakat ben de iptal ettirmek istiyorum keyfi degil, yönetmelikte iptal icin yazan mazeretleri nasıl öğrenebilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık, eş durumu, olağanüstü haller, diğer nedenler.

 48. acimvar dedi ki:

  Milli Eğitim Bakanlı İl Dışı Atama İptal Kararı Yayınlarsa mazeretsiz , atandığı yeri beğenmediği için , Keyfe keder iptal etmek isteyenlerde yararlanır mı bu durumdan?

  1. Editör dedi ki:

   Evet yararlanır.

  2. Öğretmen dedi ki:

   Bence bunun icin bimere talep yazısı yazın ben yazdım

 49. Murat dedi ki:

  Hocam ben il dışı tayin istedim ve çıktı, lakin eşim istemedi, Çünkü benim tayin olduğum yerde zaten açığı onun açığı yoktu, bu durum iptale mazeret indir.

  1. Editör dedi ki:

   Dilekçenizi yazın verin. İlişik kesmeyin. Dilekçenize cevap bekleyin.

 50. Ercandmr dedi ki:

  Bu yıl müdür yardımcılığı mülakatına başvuru yaptım 07/07.2017 tarihinde mülakat sınavına gireceğim lakin il dışı tayinini istemiştim farklı bir il e tayinim çıktı müdür yardımcılığı sınavına girip başarılı olduğumda tayinim iptal olup okulumda müdür yardımcısı olarak devam edebiliyor muyum Geçerli Mazeret bildirerek atama iptal edilebiliyormuş acaba müdür yardımcılığında başarılı olmam mazeret olarak geçerli olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Yönetmelikte böyle bir mazeret yok hocam.

   1. Eren dedi ki:

    Merhaba hocam,benim il dışı tayinim çıktı eşimin çıkmadı,ilişik kesmek için Ağustos eş durumu sonuçlarını bekleyebilir miyim?

    1. Editör dedi ki:

     Evet bekleyebilirsiniz.

     1. ali dedi ki:

      hocam benim tayın konyanın ilçesine çıktı ancak eşim eş durumu tayını isteyecek ilişigi ne zaman kesmem uygun olur
      eşimin tayını çıkmassa atamayı iptal ettirebilirmiyim
      teşekürler