DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

İl dışı atama kılavuzu yayınlandı, 2019 iller arası yer değiştirme duyurusu

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından Öğretmenlerin 2019 Yılı İller Arası İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru yayımlandı.

İl dışı atama kılavuzu yayınlandı, 2019 iller arası yer değiştirme duyurusu
31.05.2019
A+
A-

İl dışı atama kılavuzu yayınlandı, 2019 iller arası yer değiştirme duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü tarafından Öğretmenlerin 2019 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru yayımlandı. İl dışı atama kılavuzu kapsamında ilgili hükümler çerçevesinde iller arası isteğe bağlı yer değiştirme tayin başvurusu alınmaya başlanacak.

2019 YILI İL DIŞI ATAMALARI

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2019 yılı il dışı atama kılavuzuna göre il dışı yer değiştirme başvuruları 14 – 20 Haziran 2019 tarihleri arasında alınacak olup il dışı atama sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

İl dışı atama takvimi;

İl dışı atama takvimi

Atama takvimi

İL DIŞI ATAMA BAŞVURU ŞARTLARI

Kadrolu öğretmenlerin, 2019 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri, 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda işlemler gerçekleşecek. 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler. Yer değişikliği başvurusunda bulunan öğretmenlerin hizmet puanları, başvuruların son günü olan 20 Haziran 2019 tarihi dikkate alınarak belirlenecek.

İL İÇİ ATAMA İSTEYENİN İL DIŞI BAŞVURUSU

İl içi atama isteyen il dışı atamaya başvuru yapabilir mi yazımızda belirttiğimiz hususlar MEB tarafından 2019 yılı il dışı atama kılavuzunda da yer aldı. Duyuruda “2019 Mayıs il içi isteğe bağlı yer değişikliği döneminde atama işlemi gerçekleşen öğretmenler bu duyuru kapsamında yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklardır.” maddesine göre il içi atama isteyip ataması çıkanlar il dışına başvuru yapamayacaklar. İl içine başvurup ataması çıkmayanlar il dışına başvuru yapabilecekler.

TIKLAYIN>>> 2019 yılı il dışı atama kılavuzu

3 YILI TAMAMLAMAYANLARA DA İL DIŞI TAYİN HAKKI

İl dışı atama istemek isteyen öğretmen bulunduğu ilde 3 yılını tamamlaması gerekmektedir. Ancak MEB belirlediği 23 il için il dışı 3 yıl şartını istemiyor.

3 yıl şartı aranmadan il dışı istenebilecek illerin listesi;

 • Adıyaman,
 • Ağrı,
 • Ardahan,
 • Batman,
 • Bingöl,
 • Bitlis,
 • Diyarbakır,
 • Elazığ,
 • Erzincan,
 • Erzurum,
 • Gaziantep,
 • Hakkari,
 • Iğdır,
 • Kars,
 • Kilis,
 • Malatya,
 • Mardin,
 • Muş,
 • Siirt,
 • Şırnak,
 • Şanlıurfa,
 • Tunceli,
 • Van.

Üç yıl şartı aranmayan iller için öğretmenler il dışı atama başvurusu yapabilecekler. MEB’in belirlediği bu illerin dışındaki illerde görev yapan ve 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 3 yıllık çalışma süresini tamamlamamış olan öğretmenler, istemeleri halinde listedeki 23 ille sınırlı olmak kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. Bu şekilde tayin isteyecek öğretmenlerin il dışı atama sonuçları da 25 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

TIKLAYIN>>> 2019 yılı il dışı atama kılavuzu

YORUMLAR
 1. Caglayan sertkaya dedi ki:

  23 il için geçerli il dışı atama için tercih het zaman yapabilir miyiz?

 2. burhan32 dedi ki:

  Kılavuzda gördüğüm kadarıyla batıda kötü bir okulda çalışan kişinin süre aranmaksızın haziran döneminde il dışı atamayla 23 zorunlu hizmet ilinden bir okula gidip sonra ağustosta eş durumuyla tekrar geri gelmesiyle ilgili bir engel bulunmamakta,bu yolu kullanan kişiler az da olsa var diye biliyorum,sistemin açıklarından birisi de bu…

 3. Kaya dedi ki:

  İl dışıyla tayinimiz çıkarsa Ağustosta özür grubundan tayin isteyebilir miyiz? Özür grububa başvuru için ilişik kesmek zorunlu mu yoksa ilişik kesmeden de başvurabilir miyiz? (özür mayıs ayında oluştu)

 4. Hamza dedi ki:

  İl dışından il içi ne demek, aça bilir misiniz?

 5. Eğitimci dedi ki:

  Il dışından il içi mebbisten açılmamiş. Onceki senelerde açılıyor muydu? Tercih yapan nasıl yapıyordu? Yani il dışından il içi yapamiyor muyuz?

 6. Ali dedi ki:

  İl dışından il içi yapma durumu bu dönemki il dışı atama da mümkün değilmi bilgisi olan varmı acaba

 7. Dilara dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacak ben 4. Yılımı çalışıyorum 2 yıl zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalıştım 2.yılın sonunda il içi zorunlu hizmet olan bir okula geçtim 2 yıldırda çalışmaktayım bu sene il dışı tayin istemeyi düşünüyorum isteyebilir miyim?

 8. Şahabettin tavukcu dedi ki:

  Sadece 23 il mi açıldı tayin istemek için. Başka illere başvuru yapamayacak miyim.

 9. Eğitimci dedi ki:

  2019 kılavuzunda il dışında il içi maddesinin yer almamasını nasıl degerlendiriyorsunuz? Bu sene yukarida bahsettigim durumda olanlar il dışından il içi isteyemeyecekler mi yoksa unutulma vs. Gibi durum olabilir mi?

 10. Eğitimci dedi ki:

  Sayın Editör bir sorum olacam. 30 eylul 2019 itibari ile bulundugum ilde ve kurumumda 3 yılımı tamamlamış olacağım. Şu an ki bulundugum okul da zorunlu hizmet kapsamında. Il dışında il ici yapabilecegim konusunu arastirdigimda bu haberi okudugumda cok sevindim. Lakin kılavuzu okudugumda boyle bir ifade goremedim. Zira bulundugu yer 1-2-3 ise il ici yapabilir diyor. 4-5-6 ise de özür durumu, norm fazlasi vs var ise yine il icinde 4-5-6 yazabilir diyor. Ben 4-5-6 da bulunuyorum. Ozur ya da norm fazlasi durumum da yok ama 3 yilimi doldurdum. Il disinda il ici yapabilecegim maddeyi gonderebilirseniz cok fazla duami aliesiniz.

 11. Musa dedi ki:

  Merhabalar. Bu dönem alan değişikliği ile kurum değiştirdim. İl dışı yapabilmem için o kurumda(okulda) üç sene çalışma zorunluluğum var mı?

  Normalde bulunduğum ilde 4 senem bitmiş… Zorunlu çalışma sorumluluğum kalmamış…

 12. Zeynep dedi ki:

  Ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin tayini çıkmazsa, eş durumu atamaları belli oluncaya kadar ataması yapilan eş, ilişkisini kesmeyebilir diyor.Peki ama eş gidip baslamazsa diğeri eş durumundan nasil tayin isteyecek???Gorev yeri belli olması gerekmez mi.???

 13. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Eşim de ben de zorunlu hizmet olan kurumlarda çalışıyoruz. Eşim Nisan ayı itibariyle zorunlu hizmeti tamamladı. Benim ise 11 Eylül 2019 itibariyle zorunlu hizmet sürem doluyor. Şimdi ben il dışında tayin isteyemeyecek miyim? Sadece eşim mi isteyebilecek?

 14. Bora dedi ki:

  Merhabalar, eşim ve ben de öğretmeniz. İkimiz de tayin istemek zorunda değiliz, değil mi? Kılavuzda öyle bir ibare göremedim, ben tayin istemeyi düşünüyorum. Eşim de özür grubundan tayin isteyecek eğer çıkarsa.

  Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler