İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

Öğretmenlerin 2017 yılı Haziran ayı iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde başladı. 21 Haziran tarihine kadar sürecek olan il dışı atama başvuruları MEBBİS öğretmen girişi ile elektronik ortamda yapılmaktadır.

İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

İl dışı atama başvuru ekranında MEBBİS’te yer alan bazı seçenekler tercih yapacak öğretmenlerin kafasını karıştırmış durumda. İl dışı atama başvurularında Beyana Dayalı Bilgiler kısmında öğretmenlerin seçmesi gereken iki başlık bulunmaktadır. Durumunuzu Seçiniz kısmı ile Başvuru Gerekçesi yazan yerlerde neresi seçilecek soruları gelmeye devam ediyor. Bu hususları açıklamaya çalışayım.

İL DIŞI ATAMA BEYANA DAYALI BİLGİLER

2017 il dışı atama başvuru ekranı sayfasında aşağıda yer alan resimde görüldüğü gibi durum bilgileri bulunmaktadır. Durumunuzu Seçiniz yazan yerde 6 adet alt başlık bulunmaktadır. İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda başvuru yapacak öğretmenle ilgili bir durum varsa bunlardan uygun olacak seçilecek, eğer bu maddeler kendisini ilgilendirmiyorsa herhangi bir seçim yapılmayacak.

2017 il dışı atama

İhtiyaç ve norm fazlası ise ilgili durum, yöneticilik görevinden istifa edecekse ilgili durum vs seçilecek. Geçici görevlendirme ile idarecilik yapanlar burada yöneticilik görevinden ayrılacağımdan durum bilgisini işaretlemeyecekler. Burada kastedilen yöneticilik kadrolu (4 yıllık görevlendirme) idareciliktir.

İl dışı tayin beyana dayalı bilgiler kısmında Başvuru Gerekçesi yazan yere tıkladığımızda iki seçenek çıkmaktadır. Durumunuzu seçiniz yazan yerde ilgili durum varsa seçilecek yoksa seçilmeyecek demiştik. Ancak Başvuru Gerekçesi kısmında tercih yapan her öğretmen ikisinden birisini seçmek zorunda.

İl dışı atama MEBBİS ekranı başvuru gerekçesi yazan yerde ne seçilecek?

Başvuru Gerekçesi

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere başvuruda bulunuyorum

Buradaki maddeyi seçecek öğretmenler; zorunlu hizmet olan okulda çalışan ve zorunlu hizmet olan okullara tayin isteyen öğretmenler, il dışından il içi atama ile zorunlu okulları tercih eden öğretmenler bu kısmı seçecekler.

Pansiyon ve beyan

İl dışı atama başvurusunda bulunacak öğretmen pansiyonlu okul tercihi yapacaksa yukarıda resimde görülen kısımlardan aşağıdaki sekmeyi işaretleyecek.

Pansiyonlu okul tercih etmeyenler bunu işaretlemeyecekler.

Bu maddeyi ise beyanda bulunan bütün öğretmenler işaretlemek zorunda. Çünkü yukarıda anlattığım durum ve gerekçe kısmında yapılacak işaretlemeler var. Bunlar öğretmenin tercihlerinde yapılacak yanlışlıklarda öğretmenin yapacağı itirazı ortadan kaldırmak ve öğretmen kaynaklı yanlışlıklarda atamayı iptal edince iptali haklı çıkarmak adına yapılan işlemlerdir. MEB diyor ki sen durumunu, gerekçesini seçmişsin beyanını yapmışsın ancak yanlış yapmışsın ben iptal ederim sende hak talep edemezsin diyor.

Başvuru Vekâlet ile yapıldı kısmı;

Bu sekme ile ilgili çok soru aldım. Eğer başvuru aşamasında siz birisine noter vekaleti verirseniz vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza tercih yapıp tercihlerinizi onaylar, okul onayından sonra tercih formu çıktısına sizin adınıza imza atarsa o zaman bunu işaretleyeceksiniz.

Başvuru Vekalet

Öğretmenlerin 2017 yılı il dışı atama kılavuzu içerisinde yer alan 26.madde başvurularda vekalet olayında kafaları karıştırmaktadır. İl dışı yer değiştirme kılavuzu madde 26;

26- İller arası yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerden görev yaptığı il/ilçe dışında bulunanlar, her türlü iletişim aracıyla kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmek suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyebilecek; eğitim kurumu yöneticileri de süresi içinde başvuruları onaylayacaklardır. Elektronik Başvuru Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere daha sonra imzalattırılacaktır.

Haziran semineri başka ilde ve ilçede alıyor olabilirsiniz, il dışı tercih döneminde okulunuza yakın bir yerde olamayabilirsiniz. Bu durumlarda tercihleri siz yapıp onaylacaksanız onayladıktan sonra okul idarecisini arayacaksınız tercihlerinize onay verecek. Bu durumda başvurunun vekalet ile ilgili bir yakınlığı, bağı yoktur. Buna dikkat edelim. Eğer ilişik kesmek için vekalet vereceksiniz bunu burada beyan edemezsiniz. İlişik kesmek için başkasına vekalet verdiniz ancak başvuruları kendiniz yaptıysanız burayı işaretlemeyin. Hem başvurular için hemde ilişik için vekalet verdiyseniz işaretleyin.

Bu beyan bilgilerinden sonra tercihlerinizi yapıp başvurunuzu onaylayacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

59 yorum

 1. 41. tercihi istiyorum dedim ancak pansiyon nöbetini işaretlemeden kabul etti. Şimdi o ildeki pansiyonlu bir okula çıkarsam nöbet tutmama hakkım mı olacak? Ne garip iştir.

 2. il dışı tayinim zorunlu bölgeye cıktıktan sonra esimin ağustosta özür durumu ataması gerçekleşinceye kadar bende ilişkimi kesmesem olur mu? idare ilişiğimi kesmeye zorlayabilir mi hocam?

 3. Mrb hocam ben bulunduğum ilde zorunlu hizmetimi yapıyorum henüz tamamlanmadı il dışı tercihinde bulunacam başka bir ile başvuru gerekçesine 1)isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulunuyorum 2)zorunlu hizmet çalışma yükümlülüğüne yerine getirmek üzere başvurumu yapıyorum Tercihlerinden hangisini yapmam gerekiyor

 4. Hocam zorunlu hizmet yükümlüsü değilim. şuanda çalıştığım yerde iki yıl bitti. 1/5ten zorunlu hizmet 6/2 il dışı tayin isteyebilir miyim?

 5. ACİL YARDIM LÜTFEN!
  Şu an bulunduğum ilde/ okulda 3 yılı aşkın süredir görev yapmaktayım. Zorunlu hizmetim eş durumundan dolayı ertelenmiş durumda. Memleketime gitmek için Memleketteki zorunlu hızmet kapsamındakı okulları tercıh etmek istiyorum. Fakat “Başvuru Gerekçesi” kutucuğunda hangi seçeneği işaretlemem gerekiyor?
  Zorunlu çalışma yükümlülüğümü yerine getirmek üzere başvuruda bulunuyorum seçeneğini seçtiğimde tercih ettiğim okullar gelmediği takdirde bakanlık RESEN atamamı başka bi ile/okula yapar mı?
  ACİL YARDIM LÜTFEN
  Tsk ler…

 6. iyi günler.geçen yıl 1. bölgeye tayinim çıktı.ardımdan eşim özür atamasıyla geldi.eşimin zorunlu hizmeti ertelendi.zorunlu hizmeti tamamlamak için eşim 3 yıl dolmadan tayin isteyebiliyormu? eşimin zorunlu bölgeye tayini çıkarsa bende ardından özür atamasıyla gidebiliyormuyum.?yeni yerimde 1yılımın olması özür gurubuna engel olur mu? tşklr

 7. merhabalar il dışı tayin istedim durum belirtmedim bana uyan yok çünkü. isteğe bağlı tayin istedim beyan kutucuğunu işaretlemedim sorun olur mu

 8. Sayın editör, pansiyonlu okul tercih etmediğim halde belletici öğretmenlik konulu kutucuğu seçtim. Bi hataya sebep olur mu ?

 9. Beyan ettigim bilgiler tarafıma ait olup…linkini isaretlememisim onay verilmiş sorun olurmu.basvuru gerekçe isteğe bağlı .sagolun

 10. Hocam eşimden dolayı doğu görevim ertelendi. Tercihlerde doğu hizmeti sayılan okul var. Tercihlere hangi gerekceyi secmeliyim. Tesekkurler

 11. Iyi geceler hocam. 2014 eylülde atandım. Yazın ağustosta askere gidicem il dışı tercih verebilir miyim . Tesekkurler

 12. 4 yıllık görevlendirme idareci olarak görev yapmaktayım idareci olarak 2. yılım gorevde. il dışı tayin isteyeceğim. Durumlar kısmına idarecilikten ıstıfa edeceğim yazmalimiyim. Eger yazarsam ve tayinim cikmasssa idarecilikten ıstıfa etmiş işlemi uygulanirmi.

 13. Hocam okuldaki 4. Yılım bitti mebbis üzerinden zorunlu hizmet yapıyor görünüyor sanırım eylül 11inde kalkacak durum ve gerekçede ne yazmalıyım

 14. Hocam başvuruyu şahsen farklı bir ilden yaptık ama ilişik kesmek için vekalet verdik.ilişik kesmeye vekalet verdiğimiz kişi gideceği zaman başvuru kağıdına imza olayı nasıl olacak.kendimiz başvurmuşuz,vekalet olayını işaretşememişiz.ilişik keserken başvuruya imza atılcakmı

 15. Zorunlu görev olan okulda 3 yıldır çalışıyorum, mecburen zorunlu hizmetim bitmediği için zorunlu hizmet olan okula gideceğim. Başvuru gerekçesi 1.isteğe bağlı 2. Zorunlu çalışma mı, işaretlenecek. Son teyit için soruyorum. Teşekkürler

  • 2. seçenek işaretlenecek. Durum kısmında bir şey işaretlemediyseniz beyan kısmı olan kırmızı yazıya da işaret bırakmayacaksınız.

    • İşaretlemek gerekiyor ancak MEBBİS’te yaşanan gariplik nedeniyle hata veriyor. Bu yüzden dediğimiz gibi yaparsanız hata almazsınız.

   • 3 yıl zorunlu olamayan bir okulda çalıştm şu an zorunlu hizmet bölgelerini yazdm gerekçeyi zorunlu hizmet yükümlülüğü olarak işaretcm bir de durum da beyanı işaretlemcz hata vermemesi için doğru mu anladm

 16. beyan bılgılerı bolumunde durum secınızde herhangı bır durum uymuyor bana bos bıraktım gerekceyıde ıl dısı tayınınde bulunmak ıstıyorum dedım kaydettım sıstem durum belırtmedıgınız ıcın gerekce ısaretlemenıze gerek yok dedı kafam kaarıstı ne yapmalıyım

 17. Beyan ettiğim bu bilgiler kutucuğunu ben işaretlemedim onayladım gönderdim hata vermedi acaba işaretlememiz gerekiyor muydu

 18. 2 yıl 1/1 bölgede çalıştım Doğu hizmeti için yine aynı il de 1/4 bölgesine tayin istedim. Yani aynı il de 3 yılım doluyor il dışı hakkım da oluyor klavuza göre il dışında başka Doğu hizmeti istemek istiyorum ben il dışı isterken hangi seçenekleri işaretleyeceğim?

 19. Tercihlerimizi yaptık fakat onay sistemi acilmadigi icin imza atamadik ciktiya. Seminerin ikinci haftasini baska ilde alacagiz. Okul müdürü ilceye ciktiyi goturmeden önce imza atmamiz gerekli mi? Yoksa somdo imza atmasak, ilişkin keserken imza atsak olur mu? 26. Madde bu husistaki karisikliklari gidermedi sanirim. Eğer ilce ve il onayi icin imzamiz gerekliyse gorev yerime geri döneceğim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM