İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

İl içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler özür grubu ile tekrar eski görev yerlerine gönemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bunu bu sene engelledi.

İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

2017 il dışı atama ile başka bir ile atanan öğretmen eş özrü ya da sağlık özrü gibi özür grubu ile tekrar eski görev yerine dönemiyor. Aynı durum il içi atama içinde geçerli. 2017 il içi atama ile başka bir ilçeye atanan öğretmen özür grubu ile eski görev yaptığı ilçeye özür grubu atama başvurusunda bulunamıyor.

2017 YILINDA MADDE EKLENDİ

2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama kılavuzunda bu sene yeni bir madde eklendi. Madde 14 olarak geçen ve bazı kısıtlamaları getiren maddeye göre il dışından, il içinden atanan öğretmenin sonradan oluşan bir mazereti yoksa eski çalıştığı yere özür grubundan tayin başvurusu yapamıyor.

Ağustos 2017 özür grubu atama kılavuzu;

14- 2017 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

Özür Ataması

Öğretmenler İçin olarak belirtelim bu madde önceki yıllarda yoktu. 2017 yılı yaz dönemi özür grubu atama başvuruları öncesinde atama duyurusuna eklendi. Biz gelen sorular arasında bu husus yer aldığı için bu konuda açıklama yapma gereği duyduk. Bu konuda örnek vererek durumu somutlaştırmaya çalışalım.

İl dışı atama örneği;

Malatya merkezde çalışan bir öğretmen 2017 il dışı atama sonucu Kırıkkale’ye atandıysa ve görevden ayrılış yapıp yeni yerinde göreve başladıysa il dışı atama iptali mümkün değildir. Bu öğretmenin eşi Malatya’da görev yapıyorsa ve tekrar Malatya’ya dönmek istiyorsa Milli Eğitim Bakanlığı buna bu sene izin vermedi. Öğretmen eski görev yerine özür grubu atama başvurusu isteyemiyor. Ancak eğer öğretmen evli değilse ve Kırıkkale’ye gittikten sonra Malatya’da çalışan bir öğretmen ile evlenirse o zaman eş durumu ile tekrar eski görev yerine eş durumu başvurusu yapabilir.

İl içi atama örneği;

2017 il içi atama sonucu Muş’un Malazgirt ilçesinde çalışan bir öğretmen Muş’un Bulanık ilçesine atanmışsa, il dışı atama örneğinde olduğu gibi sonradan bir mazereti oluşmamışsa özür grubundan eski ilçesine geri dönemiyor. MEB buna bu sene 14.madde ile kısıtlama getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

  1. Sayın editör 14. Madde ikinci özür grubu atamalarında uygulanacak mi Ağustosta da uygulanmamış galiba

  2. hatayda çalışırken eş durumu atamasıyla muğlaya gittim eşim yeniden hataya dönmeyi düşünüyor özel sektörde sigortalı çalışan bu durumda eşim hatayda yeniden çalışırsa ben eş durumu atamasıyla hataya dönemezmiyim

  3. farklı ilçeye dönemez mı ?Yani esin ikametgâhın kayıtlı olduğu önceden görev almadığı ilçeye ? burda bi acik yok mu sizce de?

  4. Madde karışık. 2. Bir ilçeye tasinmistir ister. Ayni ilceye dönmez. Ayrica ne zamana kadar isteyemez . Kac donem kac yil vb. Bir cok ucu acik yorum çıkıyor. Hic anlayamadim. Aydinlatirsaniz sevinirim. Siz ne düşünüyorsunuz ?

      • Bu madde biraz tuhaf değil mi.Zaten haziranda tayin isteyince eğer eşi geldiği il veya ilçedeyse otomatik olarak mazeret oluşmuş oluyor dolayısıyla geldiği yere tekrar eş durumundan tayin isteme hakkı doğmuyor mu.Bu nedenle maddede bir sıkıntı yok mu sizce.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM