İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

İl içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler özür grubu ile tekrar eski görev yerlerine gönemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bunu bu sene engelledi.

İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

İl dışı ve il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmene özür grubu şoku

2017 il dışı atama ile başka bir ile atanan öğretmen eş özrü ya da sağlık özrü gibi özür grubu ile tekrar eski görev yerine dönemiyor. Aynı durum il içi atama içinde geçerli. 2017 il içi atama ile başka bir ilçeye atanan öğretmen özür grubu ile eski görev yaptığı ilçeye özür grubu atama başvurusunda bulunamıyor.

2017 YILINDA MADDE EKLENDİ

2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama kılavuzunda bu sene yeni bir madde eklendi. Madde 14 olarak geçen ve bazı kısıtlamaları getiren maddeye göre il dışından, il içinden atanan öğretmenin sonradan oluşan bir mazereti yoksa eski çalıştığı yere özür grubundan tayin başvurusu yapamıyor.

Ağustos 2017 özür grubu atama kılavuzu;

14- 2017 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

Özür Ataması

Öğretmenler İçin olarak belirtelim bu madde önceki yıllarda yoktu. 2017 yılı yaz dönemi özür grubu atama başvuruları öncesinde atama duyurusuna eklendi. Biz gelen sorular arasında bu husus yer aldığı için bu konuda açıklama yapma gereği duyduk. Bu konuda örnek vererek durumu somutlaştırmaya çalışalım.

İl dışı atama örneği;

Malatya merkezde çalışan bir öğretmen 2017 il dışı atama sonucu Kırıkkale’ye atandıysa ve görevden ayrılış yapıp yeni yerinde göreve başladıysa il dışı atama iptali mümkün değildir. Bu öğretmenin eşi Malatya’da görev yapıyorsa ve tekrar Malatya’ya dönmek istiyorsa Milli Eğitim Bakanlığı buna bu sene izin vermedi. Öğretmen eski görev yerine özür grubu atama başvurusu isteyemiyor. Ancak eğer öğretmen evli değilse ve Kırıkkale’ye gittikten sonra Malatya’da çalışan bir öğretmen ile evlenirse o zaman eş durumu ile tekrar eski görev yerine eş durumu başvurusu yapabilir.

İl içi atama örneği;

2017 il içi atama sonucu Muş’un Malazgirt ilçesinde çalışan bir öğretmen Muş’un Bulanık ilçesine atanmışsa, il dışı atama örneğinde olduğu gibi sonradan bir mazereti oluşmamışsa özür grubundan eski ilçesine geri dönemiyor. MEB buna bu sene 14.madde ile kısıtlama getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

91 yorum

 1. Merhaba ben ve eşim Aydın Bozdoğan da öğretmeniz.benim il içi ile Tayinim yeni pazara çıktı.Bulunduğumuz il büyükşehir statüsünde.Adresimiz Nazilli.Ben ağustosta adres kaydım olan Nazilli özür grubu tayini isteyebilir miyim

 2. Merhaba özür grubunda il dışı için sadece eşin çalıştığı aynı ilçeye mi tayin isteniyor yoksa o ilin tüm açılan okulları tercih edilebiliyor mu?

 3. Merhaba, ben Ağrıda öğretmenim il dışı tayinde Adana çıktı fakat eşim şu an polis okulunda 1 Ağustosta kura çekip gideceği il belli olacak. şimdi eşime daha iyi bir il çıkması halinde ben ağustosta eş durumu yapıp yanına gitmeyi düşünüyorum. bu aşamada nasıl yol izlemem gerekiyor. şu anki çalıştığım kurumdan ilişiğimi kesip Adana’daki okuluma başlayıp oradan mı eş durumu istemeliyim. yoksa ilişiğimi kesmeyip ağustosa kadar bekleyip Ağrıdaki okulumdan mı eş durumu işlemlerimi halletmeliyim ?

 4. Kolay gelsin kisi evliyse il ici isyediyse esin oldugu yere gelemiyor denmemis ki mazereti olusmussa diyor esler ayni yerde calismiyorsa mazeret olusmustur bi de evliyse gittiyse es durumu ile gelemez denmemis ki mazereti olusmussa diyor ne dusunuyorsunuz

 5. Kolay gelsin peki evliyim il merkezinden ilceye il icin tayin istedim. Tayinim cikti agustos ayinda ayrildigim yer olan ilce merkezine mi sadece tayin isteyemiyorum yoksa merkez koyler ve beldeler ile belde koykeri haric mi. Cunku ilceler koyler beldeler farkli yerlesim yerleridir deniyor 657 de

 6. Merhaba. Eşim de ben de il dışı tayin ile Bursa’nın farklı ilçelerine atandık. Eşim atandığı okula başlayıp bu ağustos özür grubu atmasında benim bulunduğum ilçeye tayin isteyebilir mi?

  • Merhaba, evet il dışı atama kılavuzunda da bu var zaten. Eşler aynı ilin farklı ilçelerine atanırsa ağustos ayında biri diğerinin yanına tayin isteyebilir.

 7. Merhaba, zorunlu hizmetimi doldurmadan yani 4 yıl bitirmeden evlendim es durumu ile bursaya geldim Ocak 2019 da. Eşim polis memuru. Daha sonra il dışından muş merkeze tayinim çıktı. Zorunlu hizmet yükümlüsü olduğum için tercih yaptım. Diyelim ki eşim muş a gelemedi ben Ağustos ya da şubat döneminde tekrar Bursaya eş durumu yapabilir miyim?

 8. Merhabalar, il dışı atamada ben ve eşim Büyükşehir statüsündeki bir ilin farklı ilçelerine atansak Ağustos özür grubunda il içi özur atamalarına başvurabilir miyiz? Böyle bir şey mümkün olursa şayet ilin bütün ilçeleri açılır mı özür atamalarında yoksa sadece benim bulunduğum ilçe mi açılır?

 9. Merhaba, normalde Ağustos’ta sağlık özründen tayin isteyeceğim ama şu an il dışına başvursam ve başka il’e tayinim çıksa Ağustos da şu anda elimde bulunan kurul raporlarıyla özür tayinine başvurabilirmiyim. Bazı kaynaklarda tayini çıkan birisi özrü atamadan sonra oluşursa özür gurubuna başvurabilir gibi ifadeler de var. Tayin isteyeceğim il norm sıkıntısı olduğu için Ağustos da yer açılmayabilir bu nedenle il dışını kaçırmak istemiyorum. (Sağlık raporları şu anda alınmış durumda) Teşekkür ederim.

 10. Sayın Editör, il dışına atandıktan sonra ağustosta yapılacak mazeret tayinlerine başvuruda bulunabiliyor muyuz? mazeretim ise çocuğum işitme engelli ve işitme konusunda uzmanlaşmış bir rehabilitasyon merkezinde eğitim görmesi gerekiyor. eğer yapılabiliyorsa sağlık kurulu raporunu il dışı atamadan sonra mı almalıyım yoksa şimdiden de alsam bir sorun olur mu? şimdiden teşekkürler.

  • İl dışından sonra sağlık özrüne bağlı yer değiştirme başvurusu yapabilirsiniz. Sağlık kurulu raporunu il dışı atamalardan sonra alınız.

 11. Merhaba ben il dışıyla bir şehre yerleşsem,Ağustosta başka şehre eş durumuna başvurmak için ilişik kesmeli miyim kesmeden de eş durumuna başvuru yapabilir miyim? Nikahımız Nisan ayında oldu ancak düğün Temmuz ayında olacak, bu durum il dışıyla yerleştikten sonra eş durumu istemeye bir engel çıkarır mı

 12. Merhaba ben il dışıyla A şehrine yerleşsem,Ağustosta eş durumuna başvurmak için ilişik kesmeli miyim kesmeden de eş durumuna başvuru yapabilir miyim? Nikahımız Nisan ayında oldu ancak düğün Temmuz ayında olacak, bu durum il dışıyla yerleştikten sonra eş durumu istemeye bir engel çıkarır mı

  • Merhaba, şu anda eşinizle aynı ilde çalışmıyorsanız il dışı ile gittikten sonra başka bir yere eş durumu isteyecekseniz ilişik kesmeniz lazım.

 13. Ben su anda urfada çalışıyorum.eşim balıkesirde özel sektörde çalışıyor.eşimin olduğu ilçe bana açılmadı il dışı yapıcam başka bir ilçeye tayin istesem olursa ağustosta eşimin ilçesine eş durumu yapabiliyor muyum? teşekkür ederim.

  • Şu anda il dışı ile eşinizin olduğu ilçeden ayrı bir ilçeye giderseniz Ağustos 2019 eş özründe eşinizin olduğu ilçeye tayin isteyebilirsiniz.

 14. Merhaba,
  İl dışı tayinle bir ile tayinim çıksa ve sonradan mazeretimde oluşmadan ağustos döneminde eş durumu tayini isteyebilir miyim? Şöyle açıklayayım ben Erzincan dayım. Eşim Ankara da Sgk lı. Önce niğde ye daha sonra da Anka raya tayin isteyebilir miyim? Evi taşımak ve ilişik işlemlerini kolaylaştırmak için.
  Teşekkür ederim.

 15. sayın editör ben ve eşin aynı ilçede çalışmaktayız.benim il içinde aynı ilçede başka bir okula tayinim çıktı eşim il dışı ısteyecek bende eş durumu tayini yapıcam yani ben hem il içi hem eş durumu aynı atama döneminde yapabiliyor muyum?

 16. Sayın editör eşimle birlikte 2019 il içi tayin istedik.Fakat eşimin tayini ilçeden onay unutulduğu icin gerceklesmedi.Benim tayinim çıkti.biz de bu nedenle benim tayinimi iptal ettirmek istedik .Bize iptal hakkınız yok denildi.Bu dogrumudur.Yoksa eşimin durumundan dolayı tayinimi iptal ettirebilirmiyim.

  • Siz ilişik kesmeyin. Dilekçe yazın. Dilekçede eşinizin durumunu anlatın ve hatta ekran görüntüsü, okul çıktısı varsa onları da ekleyin. İptal bekleyin. Olumsuz cevap verirlerse ilçeyi de şikayet edin.

 17. SN Editör haziran da evliyken ildışı isteyip ağustosta tekrar özür grubu ile dönemezsiniz deniliyor.
  Sormak istediklerim şunlar:

  1. bu madde 2017 de çıkmış bundan sonra ki tüm yönetmelikler de geçerlidir anlamına gelir mi?

  2.2018 özür grubu yönetmeliğinde ben göremedim.Acaba 2018 ildışı yönetmeliğinde yayınlandı mı?

  3.Bu şekil de ildişı istemiş bir kişi tekrar o senenin ağustosunda değil de diğer senenin ağustosunda mı özür grubuna başvurabiliyor ?

  • Merhaba, geçen sene bu yasağı uyguladılar ancak bu sene bu yasak uygulanmadı. Çünkü A ilinden B iline il dışı ile giden öğretmen Ağustos özür durumunda tekrar A iline başvuru yaptı.

 18. Merhabalar eşim il dışı ile büyükşehir olmayan bir ilin ilçesine atandı ben Ağustosta merkeze veya merkez köye eş durumu isteyeceğim.eşim şubat eş durumuyla merkeze gelebilir mi?

 19. Merhabalar sorum şu 2016 2017 senesinde bir ogretmen kartal ilcesinde gorev yapmis bir ogretmen 2017 2018 senesinde gine kartal ilcesinde ama farkli bir okulda gorev yapiyor
  Bu ogretmen 2016 2017 senesinde gorev yaptigi okuluna geri donebilir mi donmek istedigi okulun proje okulu olmasi bu olayi degistirir mi tesekkurler

 20. Öncelikle merhabalar hocam benim kısa bir sorum olacaktı. Geçtiğimiz il dışı yer değiştirmelerinde tayinim istediğim yere tayinim çıktı fakat eşime çıkmadı. Bu durumda biz de Ağustos ayında Özür Gurubundan tekrar eşim için tercih yapmayı düşünüyoruz. Benim bağlı olduğum MEM’den ilişik kesmeden eşim Kararnameye dayanarak eş durumu isteyebilir mi? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 21. Hocam merhaba, benim Haziran 2018 il dışı atamam gerçekleşti. Eşim Ağustos özür grubu ile atandığım ile atama isteyecek. eşim ile farklı ilçelerde olursak,geçen yıl yapılan bu yılda muhtemel yapılacak ikinci iliçi özür grubuna başvuru yapabilir miyim

  • Merhaba, ikinci il içi özür grubu çok nadir bir durum. Bu sene yapılacak diye kendinizi şartlamayın. Siz Ağustos ayında farklı ilçelere atanırsanız en yakın şubat ayında tekrar eş durumu yapabilirsiniz.

 22. Merhaba hocam. Eşim ve ben öğretmeniz. İkimizde il dışı yaptık ve ikimize de malesef farklı iller çıktı. Normalde birimizin iptal edip özür gurubuna başvurması gerekiyor. Falat ben ağustosda askerde olacağım için başvuru yapamayacağım. Biz ikimizde farklı illere gitsek şubatta eş durumuyla eşimin yanına gidebilir miyi. Veya eşim yanıma gelebilir mi?

  • Merhaba. Karı koca farklı illere atanan öğretmenlerden birisi iptal ettirecek, iptal ettiren Ağustos ayında diğerinin yanına eş durumu yapacak. Sizin askerlik durumunuzdan dolayı ikinizde gidip göreve başlarsanız Ağustos ayında eş durumu yapamazsanız Şubat ayında eş durumu yapabilirsiniz.

 23. Mrb hocam ben 2017 agustos es durumuyla dogu gorevini tamamlayarak manavgata geldim. Esim manavgatin köyünde dogu gorevine devam ettigi icin muafiyet başvurusu kabul edilmedi. Ayni ilcede oldugumuz icin es durumuda yapamiyoz. Eşim antalyanin başka bir ilcesine gitse 2019 subatta dönüş yapabilir mi.

 24. Hocam aynı dönemde istenmez falan deniyor ama siz bilginizde eminsiniz demi.simdi eş durumu istedik farklı ilçelere atandigimizda başlama yapacağı ve Ağustos eş ozrunde isteyebilecegiz demi

 25. Merhabalar eşimle il dışı istedik aynı ilin farklı ilçelerine tayinimiz çıkarsa hemen sonra ki Ağustos özrüne birimiz başvuru yapabilir mi

 26. Şimdi il dışı istesem ve gelmezse ağustosta eş durumu yapabiliyor muyum? veya il dışı geldi ama aynı ilin diğer ilçesine eş durumu yapabilir miyim? Bir diğeri eşimin kadrosu bir ilçede ama görevlendirme olarak başka ilçede çalıssa eş durumunda kadrosunun olduğu yer mi baz alınır

 27. Hocam 2018 ildisi kilavuzunda 20.maddede ayni atama doneminde es durumu mazeretiyle geri donemez diyor bu durumda haziranda ildisi yapsak subatta geri donebiliriz mi demek oluyor farkli atama donemi oldugu icin yalniz ben bulundugum sehre es durumuyla gelmistim zaten bu durumu etkiler mi acaba

  • Aynı atama döneminde yani Ağustos eş durumundan dönülmez. Ama bir sonraki eş durumunda tayin istenir. Haziranda il dışı yaptıktan sonra şubat döneminde dönülür.

 28. İl içi tayin ile eşim ve ben ilceden il merkezinin bi köyüne atandik. Bu sene Ağustos eş durumu ile ikimiz veya ikimizden biri eş durumu ile il merkeze tayin isteyebiliyor muyuz

 29. Hocam merhaba.Ben 2017 eylül ayında il dışı zorunlu çalışma yukumlusu olarak tayin istedim tayinim ciktı. Gelmiş olduğum ilde annem rahatsızlandı ve gerekli ibareyi yazdırarak heyet rapor aldım. Ağustos ayında sağlik mazeretiyle tekrar gelmiş olduğum ile tayin isteyebilir miyim bu 14. Madde beni bağlar mi? ve

 30. İl içi tayin istedim çıktı varsayalım. Örneğin gaziantep şahinbeye il içi tayinim çıktı. Halihazırda evliyim.
  Eşim şu an gaziantepte sigortalı bir işte çalışıyor,il içi atama sonrası eşim başka ilde sigortalı çalışmaya başlarsa o ile eş tayini isteyeniliyor mu ?

  • İl içi atama isteyen ve ataması çıkmayan öğretmen özür grubu şartlarını sağlıyorsa özür grubu başvurusunda bulunabilir.

 31. Bu maddeye göre ilçede çalışan bir öğretmen başka ile tayin isterse bir sonraki Özür grubunda eski çalıştığı ilçeyi mi yazamıyor ya da eskiilcenin bulunduğu ili de mi yazamıyor

  • O ili yazamıyor. Siz il dışı ile gittiyseniz hemen arkasından yapılacak özür grubu atamasında tekrar eski ilinize dönemiyorsunuz. Daha sonraki özür gruplarında isteyebiliyorsunuz. Bu sene nasıl olur kılavuz yayınlanmadan bilemeyiz.

 32. Yani bu maddeye gore eski çalışılan yere bir dönem bir yıl sonra mı dònülebilir yoksa hiç mi dönülmeyecek. Bu madde uygulandı mı uygulanmaya devam edecek mi

 33. Ben 2017 haziranda il dışı Doğu hizmeti için antalyadan adanaya geldim 4.bole bir okulda çalışıyorum eşim den ayrılmak üzereyim Şubat atmasında gidebilir miyim memleketime aynı yıl da bu aramayı gerçekleştirebilir miyim

 34. Zorunlu hizmetimi tamamladım ve il dışı istedim tayinim çıktı. Eğer sağlık özrü ile yine zorunlu hizmet olan bir bölgeye gidersem yine her yıl sağlık raporunu falan yenilemem gerekir mi. Eğer gerekirse ve ben bir yil yenileyemezsem eski okuluma dönmem zorunda kalır mıyım?

 35. 2017 il dışı ataması ile adiyamana gittim. Eğer açılırsa 2018 ocak sağlık özrü ile önceki çalıştığım ilçeye tayin isteyebilir miyim?

  • Şubat ayında yapılacak olan özür grubu atama kılavuzunda eğer önceki ilçeye dönme yasağı yer alırsa isteyemezsiniz. Kılavuz yayınlanmadan net bir açıklama yapamayız. Ancak şu andaki mevcut duruma göre istersiniz.

 36. Eşim ikinci il içi atamayla başka bir ilçeye gitti. En son yapılan eş durumunda benim başvurabileceğim tek bir açık kadro bulunmamaktaydı.Eşimde bu maddeden dolayı geri tayin isteyemedi. Açık 5 kadro il içinde çıkacağı aklımıza bile gelmedi. İki ilçe arası 250 km. Acaba ocak ayındaki eş durumu atamasında da bu madde kalacak mı, yoksa ağustosa mı kalacak. 2 küçük çocuk ve hesapta olmayan kadro bulamama durumu.

 37. Sayın editör 14. Madde ikinci özür grubu atamalarında uygulanacak mi Ağustosta da uygulanmamış galiba

 38. hatayda çalışırken eş durumu atamasıyla muğlaya gittim eşim yeniden hataya dönmeyi düşünüyor özel sektörde sigortalı çalışan bu durumda eşim hatayda yeniden çalışırsa ben eş durumu atamasıyla hataya dönemezmiyim

 39. farklı ilçeye dönemez mı ?Yani esin ikametgâhın kayıtlı olduğu önceden görev almadığı ilçeye ? burda bi acik yok mu sizce de?

 40. Madde karışık. 2. Bir ilçeye tasinmistir ister. Ayni ilceye dönmez. Ayrica ne zamana kadar isteyemez . Kac donem kac yil vb. Bir cok ucu acik yorum çıkıyor. Hic anlayamadim. Aydinlatirsaniz sevinirim. Siz ne düşünüyorsunuz ?

   • Bu madde biraz tuhaf değil mi.Zaten haziranda tayin isteyince eğer eşi geldiği il veya ilçedeyse otomatik olarak mazeret oluşmuş oluyor dolayısıyla geldiği yere tekrar eş durumundan tayin isteme hakkı doğmuyor mu.Bu nedenle maddede bir sıkıntı yok mu sizce.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM