DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

İl dışından il içi isteyen öğretmenin seneye il dışı atama başvuru hakkı

İl dışında il içi tayin isteyen öğretmen bir yıl sonra mı yoksa yer değiştirmesinden dolayı üç yıl sonra mı tekrar il dışı atama başvurusu yapar sorusunu yanıtlandırayım.

İl dışından il içi isteyen öğretmenin seneye il dışı atama başvuru hakkı
20.06.2017
A+
A-

İl dışından il içi isteyen öğretmenin seneye il dışı atama başvuru hakkı

Öğretmenlerin 2017 il dışı atama başvuruları yarın sona erecek. 2017 yılı il dışı atama kılavuzu içerisinde yer alan 8.madde il dışı başvuru süresince çok tartışıldı ve halen tartışılmaya devam ediyor. Zorunlu hizmet olmayan kurumlarda çalışan ve zorunlu hizmetini yapmayan öğretmenler ile 8.maddede belirtildiği üzere zorunlu çalışma hizmetini sürdüren öğretmenler şartları taşıması durumunda il dışından il içi atama isteyebilmektedir. İl dışı tayin başvuru sayfası üzerinden bulundukları ilde okul seçerek il içi atama isteyecek öğretmenleri tereddütte bırakan bir husus ise il dışından il içi istedikten sonra tekrar ne zaman il dışı atama istenebilir durumu oldu.

İL DIŞINDAN İL İÇİ ATAMA BAŞVURUSU

Aynı ilde zorunlu çalışma yükümlülüğü olan okullarda (dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında) 3 yıl çalışan ve zorunlu çalışma yükümlülüğü devam eden öğretmenler istemeleri halinde il dışında yine zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilecekler. Ayrıca yine zorunlu çalışma yükümlüsü olan ve halen zorunlu çalışma süresi devam eden öğretmenler, zorunlu hizmet olan okulda 3 yıldır çalışıyorlarsa il içinde zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilecekler. İl dışından il içi atama yapmak zorunlu hizmet yapanlar için kısaca budur. Zorunlu hizmet olan okulda çalışıyorsun, 3 yıldır bu okulda görevdesin, zorunlu hizmetin bitmedi, il içinde yine zorunlu hizmet olan okul tercih ediyorsun.

TEKRAR İL DIŞI ATAMA İSTEME HAKKI

İl dışından il içi atama yapan öğretmen tekrar ne zaman il dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilir? Bu soruya cevap verebilmemiz için; il dışı atama isteme şartları, il içi isteme şartları hususlarını ele alalım. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin en son hali 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliği dokuzuncu bölümde yer alan İsteğe bağlı yer değiştirmeler başlıklı kısma göz atalım.

İsteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 52 – (1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır.

Kısaca il dışı atama isteyebilmek için aynı ilde 3 yıl şartı, il içi atama isteyebilmek içinse aynı okulda üç yıl çalışma şartı bulunmaktadır. Öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliğinde il dışından il içi tayin isteyerek yer değiştiren öğretmenlere özel bir bölüm yok. 2017 yılı il içi atama kılavuzu ve 2017 yılı il dışı atama kılavuzunu incelediğimizde de öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliğinde yer alan hükümler bulunmaktadır. Bunun dışında il dışından il içi isteyen öğretmenin seneye il dışı atama başvuru hakkı bilgisi yer almaz.

İl dışından il içi yapan en erken ne zaman il dışı ister? İl dışından il içi yapabilmek için şart aynı okulda 3 yıl çalışmak. Şartı taşıyan öğretmen 2017 yılı il dışı atamadan il içi yaptı ve ataması çıktı. Aşağıdaki resmi inceleyerek açıklayayım. Örneğin; Balıkesir ili Sındırgı ilçesinde yer alan 5.hizmet alanında ve zorunlu hizmet süresi 6 yıl olan Osmanlar İlkokulunda çalışan zorunlu hizmetini tamamlamamış bir sınıf öğretmeni bu okulda 3 yıl çalıştıktan sonra il dışından il içi yapabilir.

İl dışından il içi

Yukarıda resimde görüldüğü gibi kırmızı kutucukla işaretlediğim yer okulların hizmet alanlarını yeşil kutucukla işaretlediğim yer ise zorunlu hizmet sürelerini göstermektedir. Osmanlar ilkokulunda çalışan bahsettiğimiz sınıf öğretmeni il dışı atamadan il içi atama ile yine aynı ilçede yer alan Yüreğil İlkokuluna tayin istesin ve ataması gerçekleşsin.

Şimdi sınıf öğretmeninin durumunu analiz edelim. Sınıf öğretmeni arkadaşımız Osmanlar İlkokulunda 3 yıl çalıştı ve Yüreğil İlkokula geçti. Öğretmen arkadaşımız toplamda Balıkesir ilinde 3 yıl, Osmanlar İlkokulunda da 3 yıl çalıştı. 2018 yılı il içi ve il dışı atama dönemi geldiğinde öğretmen arkadaşımız Balıkesir ilinde 4 yıl, Yüreğil ilkokulunda ise 1 yıl çalışmış olacak. Peki il içi atama şartı neydi? 30 Eylül tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıl çalışması lazım. Yüreğil ilkokula gelen sınıf öğretmeni bu okulda 3 yılı dolmadan normal şartlar altında il içi atama başvurusu yapamaz. Bu arkadaşın il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilmesi için 2020 yılına kadar Yüreğil İlkokulda çalışması lazım. Peki il dışı atama şartımız nedir? Yine 30 Eylülü baz alıyoruz ve bu tarihe göre aynı ilde 3 yıl çalışmak gerekmektedir. İl dışından il içi atama yapan öğretmen Balıkesir’de toplamda 4 yılını doldurduğu için il dışı atama yapabilir.

Kısaca yukarıda belirttiğimiz şartlar ve verdiğim örnek çerçevesinde 2017 il dışı isteğe bağlı yer değiştirme döneminde bir öğretmen il dışından il içi yaparsa 2018 yılı il dışı tayin döneminde tekrar il dışı başvurusu yapabilir. İl dışından il içi yaptı diye bir öğretmene 3 yıl çalışma şartı ya da MEB personelleri arasında tabir edildiği gibi ceza yaptırımı uygulaması söz konusu değildir. Burada bu konuyla ilgili karıştırılan husus aynı dönemde il içi yapanın il dışı yapamaması durumu olabilir. 2017 il içi atama kılavuzu içerisinde yer alan 11.maddede aşağıdaki hüküm yer alır;

11- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır.

2017 yılında il içi atama yapan 2017 yılında il dışı atama yapamaz. Bu durumda öğretmen 2018 yılında il dışı atama başvurusu yapabilir. Burada MEB aynı dönemde hem il içine hem il dışına izin vermiyor. Bu konu ile il dışından il içi atama yapıp tekrar il dışı yapmak durumu farklı hususlar olmasına rağmen karıştırılıyor olabilir. Özetlersem, aynı okulda 3 yıl çalışan ve il dışından il içi yapan öğretmen ertesi sene tekrar il dışı atama başvurusunda bulunabilir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının bir yaptırımı, cezalandırması söz konusu değildir.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

[haber id=”18506″]
[haber id=”18310″]
[haber id=”18261″]
[haber id=”17714″]
[haber id=”18403″]

YORUMLAR
 1. H.ibrahim dedi ki:

  Hocam bulunduğum kuruma norm fazlası atama ile atandım eski kurum ve yeni kurum birlikte üç yıl oldu il dışından il içi başvuru yapabilir miyim?

 2. omer dedi ki:

  Ben 15 yıldır aynı il icinde calisiyorum 2yıldır MEB çalışıyorum il dışı isteme hakkim var mi? hizmetli memurum

 3. Hilal dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben 2014 eylül atasiyim. Bu yil il dışı tercihlerimi yaparken en alta yine görev yaptığım ilden farkli bir okul yazdim ve atamam ayni ildeki farkli bir okula gerçekleşti. Yani il dışı atamasinda il içi yapmis gibi oldum. Sorum şu eger 2. İl dışı atamasi olursa tekrar tercih yapabilir miyim. Ilisik kesip yeni okula başlamam buna engel olur mu

  1. Bahtsız dedi ki:

   Aynı durumdayız ve ikinci il dışı yapılacak hocam klavuzu bekleyip tercih yapıp yapamayacağımız konusunda Muzaffer hocanın görüşünü alalım inşallah hayırlısıyla.