DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

İl içi atama başvuru ekranında kontenjanı dolu olan okul tercih edilir mi?

İl içi atama dönemlerinde her sene yaşanan karışıklıklardan birisi de başvuru ekranında tüm okulların açılıyor olmasıdır.

İl içi atama başvuru ekranında kontenjanı dolu olan okul tercih edilir mi?
22.05.2019
A+
A-

İl içi atama başvuru ekranında kontenjanı dolu olan okul tercih edilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları sırasında başvuru şartlarını taşıyan öğretmenin MEBBİS il içi atama başvuru ekranında normu dolu olsun boş olsun tercih edebileceği tüm okullar gözükmektedir. Ancak öğretmenin çalıştığı yerin milli eğitim müdürlüğü tarafından ilan edilen bilgilendirme amaçlı il içi kontenjan listesinde birçok okul boş gözükmemektedir. Bu durumda öğretmenin tercihleri nasıl olmalıdır?

İLAN EDİLEN BOŞ NORM LİSTELERİ

İl içi tayinlerde öncelikle dikkate alınması gereken il milli eğitim müdürlükleri tarafından ilan edilen normu gösterir ihtiyaç listeleridir. Bu listeler İl MEM’ler tarafından il içi yer değiştirme tayin başvurularında öğretmenlere yol göstermesi için bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır. Burada ilan edilen ihtiyaç listelerinde yer alan okullarda boş gösterilen yerler “normu boş” olan okullardır.

Örneğin; Karabük ilinde çalışan bir sınıf öğretmeni Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayınlanan kontenjan listesinde sınıf öğretmenliği normu boş olan okulları incelemelidir. Bu okullara il içi atama döneminde öğretmen atanacak demektir. Sınıf öğretmeni tercihlerinde normu boş olan okulları değerlendirerek bir tercih sıralaması yapabilir.

NORMU BOŞ OLMAYAN OKULLAR

Biraz önce verdiğim örnekten yola çıkarak Karabük’te çalışan sınıf öğretmeni MEBBİS il içi başvuru ekranında milli eğitimin listesinde olmayan ancak başvuru ekran listesinde yer alan okulları da seçebilir. Örneğin merkezde yer alan A ilkokulu ihtiyaç listesinde olmadığı halde sınıf öğretmeni MEBBİS ekranında bu okulu yazabilir. Milli Eğitimin yayınladığı ihtiyaç listesinde bu okulda sınıf öğretmeni boşluğu gözükmüyor ancak il içi atamada bu okuldan bir sınıf öğretmeni ihtiyaç olan başka bir okulu tercih edebilir. Bu öğretmen boş normu olan bir okula giderse örnekte bahsettiğimiz sınıf öğretmeni de bu öğretmenin yerine A ilkokuluna atanabilir.

KARIŞIK LİSTE YAPMAK MANTIKLI

Bu yüzden istenilen bazı okullar normu boş gözükmediği halde tercih edilebilir. İhtiyaç listesinde olan okullar ile olmayan okullardan karışık bir il içi atama başvuru tercih listesi oluşturulabilir. Dolu olan okuldan bir öğretmen başka bir okula giderse orayı tercih eden öğretmen o okula atanabilir. Bu ihtimal zaman zaman gerçekleşebilmektedir. İl içi atama isteyen öğretmenler hangi okuldan kimin il içi yaptığını görememektedir. Bu yüzden her okuldan her branştan öğretmenin il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurusu yapabileceğini hatırlatayım.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.