İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

2017 yılı il içi atama sonuçları 6 Haziran gününden itibaren İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açıklanmaya devam ediyor. il içi ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri, il içi atamaya yolluk verilip verilmeyeceği, il içi ayrılma ve başlama sürelerini ogretmenlericin.com olarak açıklayalım.

İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

İl içi atama sonucu ataması çıkan öğretmen arkadaşlar 12 Haziran 2017 Pazartesi gününden itibaren ayrılış başlangıç yapacaklar. İl içi atama kararnameleri de pazartesi günü okullara ulaşacaktır. Bu yüzden pazartesi günü ilişik kesmek isteyenler ilişik kesebilecekler. Burada ortaya çıkan hususlardan olan, il içi atama yolluk ödemesi, il içi yer değiştirme ilişik kesme süresi, göreve başlama, görevden ayrılma ve mehil süresi konularına bakalım.

İL İÇİ YOLLUK HESAPLAMA

İl içi ataması çıkan öğretmenin yolluk alabilmesi için resmi ikametgahının değişmesi lazım. Ankara Kazan’da görev yapan bir öğretmen Ankara Çankaya ilçesine il içi atama ile yer değiştiriyorsa ve ikametgahı da Kazan’da ise il içi yolluk alır. Ancak öğretmen Çankaya’da ikametgah ediyor ve günlük Kazan’a gidiş geliş yapıyorsa yolluk alamaz. Öğretmenler İçin sitesi olarak bu konuda tarafımıza sayısız ileti geliyor. Tanıdığım öğretmen aldı ben neden almıyorum … Bu tarz örnekler ile uğraşamıyoruz maalesef. İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde öğretmenin okulu ile birlikte resmi olarak ikametgahının da değişmesi gerekmektedir. İl içi atamadan sonra ikametgahta yapılacak oynamalar yani normalde ikamet etmediği halde yolluk almak için ikametgah taşımak suçtur, tespit edilmesi halinde yaptırımı ağır olur.

Bu verdiğimiz örneklerin dışında yine il içi yolluk hesaplama konusunda birkaç örnek daha verelim. Çankırı Kurşunlu’da köyde görev yapan ve köyde lojmanda/evde ikamet eden bir öğretmen, Kurşunlu ilçe merkezine il içi atama ile yer değiştirirse ve ikametgahını da Kurşunlu’ya aldıracaksa il içi yolluk ödemesi alır.

İstanbul’da okulu ile ikametgahı ayrı ilçelerde olan ve ikamet ettiği ilçeye il içi yer değiştirme sonucu ataması olan öğretmen il içi atama yolluğundan faydalanamaz. Buradaki verdiğimiz örneklere dikkat edersek ikametgah ile ilişkilendiriyoruz. Çünkü il içi atama yolluk hesaplamalarında ikametgah hesabı yapılır.

Belirttiğimiz hususlardan sonra ikametgahı değişen öğretmenin il içi atama yolluk hesaplaması yapılırken ikametgahının olduğu yani görev yaptığı ilçenin şoförler odasına giderek yeni okulunun mesafe km hesabını ve eski okulundan yeni okuluna kadar olan ulaşım ücreti/bilet parası hesabını yaptıracak. Buradan alınan belge ile kurumuna gidecek ve okul büyükse kendisi, okul küçükse ilçe milli eğitim müdürlüğü aracılığı ile yolluk hesabı yaptırılacak. Personel nakil bildiriminde yolluk alıp almadığı ibaresine dikkat edilecek. Yolluk eski okul/ilçe MEM tarafından yatırılacaksa (genelde eskisi yatırır) personel nakil bildirimde il içi yolluk ödemesi almıştır yazacak. İl içi isteğe bağlı yer değiştirmede yolluk yeni okuldan yatırılacaksa personel nakil bildirimde il içi atama yolluk ücreti almamıştır yazacak.

İL İÇİ ATAMA İLİŞİK KESME SÜRESİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu mevzuatına göre;

Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü, İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Görüldüğü üzere aynı ilçe içerisinde il içi atama yer değiştirenler ayrılış yaptıkları gün yeni okullarında göreve başlayacaklar. İl içi atamalarda ilişik kesme süresinde aynı ilçede mehil süresi bulunmamaktadır. Pazartesi günü il içi yer değiştirme kararnamelerinin gelmesi ile eski okulunda ayrılış yapan öğretmen aynı ilçede atamasının çıktığı yeni okula yine aynı gün göreve başlayacaktır. 15 gün mehil süresi bulunmamaktadır.

657 sayılı DMK’nın yine 62maddesinin devamında ise yer alan ibarede;

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
…………………
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.

İl içi atamalarda 15 günlük süre ayrı ilçelere atananlar için geçerli mi değil mi halen tartışılmaktadır. Bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ilçeler arası atamada göreve başlama süresinin 15 gün olduğunu belirtirken bazı illerde aynı gün başlama zorunluluğu sunan da bulunmaktadır.

İl içi atama mehil süresi içerisinde aynı yerdeki görevlerine atananlar, başka yerdeki görevlere atananlar ibaresi neyi kastetmektedir? Burada ortaya çıkan fikir ayrılıklarını 6245 sayılı Harcırah Kanunu içerisinde yer alan hükümler ortadan kaldırmaktadır. 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3.maddesinde tanımlanan hükümlere bakacağız. 3. maddenin g ve h fıkralarına bakarsak;

g. (Değişik: 10/9/2014 – 6552/89 md.)

Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;

h. Başka yer: Yukarıda (g) fıkrasında yazılı memuriyet mahalli dışındaki yerleri; İfade eder.

g fıkrasında yer alan memuriyet mahalli tanımı aynı yer tanımını kastetmektedir. Memuriyet mahalli açıklamasında belirtilen yerlerde yer değişikliğiniz söz konusu ise mehil müddeti yoktur ve belirtilen durum geçerliyse il içi atamadan yer değiştiren öğretmen ertesi gün yeni okulunda göreve başlamak zorundadır. Belirtilen durumlar dışında kalan il içi atamalarda 15 gün mehil müddeti uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

73 yorum

 1. İyi günler mayıs ayında il ici tayinim çıktı. (Yolluğumu aldım)Sonra eşim iller arası tayin ile il dışına gitti. Ağustos ayında es durumundan tayin ile gittigimde tekrar yolluk alırmıyım.

  • Merhaba, siz il içi yer değiştirmede yolluğunuzu aldınız. Sonradan eş özrü oluştuğu için Ağustos ayında özür grubuna bağlı olarak eş durumu isteyeceksiniz. Yolluk alırsınız ancak eşiniz il dışına gittiğinden yolluğu eşiniz tam siz yarım alacaksınız.

 2. merhaba, kadrom Zonguldak’ta,eşimin tayini ankaraya çıktı ve ben o dönem ücretsiz izindeydim aynı zamanda da seçimler vardı, oy kullanmak için ikametimi ankaraya aldım,şimdi ise atama bekliyorum,ikametim ankarada olduğu için yolluk alamaz mıyım?okuldan okula hesaplanmıyor mu?

  • Merhaba, iller arasında ikametgaha bakılmadan yolluk hesaplaması yapılır. Siz yolluk hesaplama işleminde ikametgahı gündeme getirmeyin karışıklık olur.

 3. Slm yaz tatilinde bir öğretmen im Müdür yardımcısı olarak atandım . Bir köyden başka bir köye atamamin oldugunu internet ortamında öğrendim .Halen atama kararnamesi tebliğ edilmesi .Atama kararnamesi tarafıma tebliğ edildikten sonra okulumdan ilişkimi 15 gün sonra kesebilir miyim.

  • Merhaba, atama kararnamesi tebliğ edildikten sonra 3 gün içinde ilişik kesmeniz lazım. Eğer rapor alırsanız rapor bitimine kadar beklersiniz. Eğer atandığınız yer farklı bir ilçede ise ilişik kestikten sonra 15 gün süreniz var.

 4. il içi atamayla başka bir ilçeye atandım fakat ikametim merkezde.geçen hafta itibariyle eski okulumla ilişiği kesip yeni okulumda göreve başladım ve doğal olarak yolluk verilmedi.şimdi ev değiştirmem söz konusu olacak.yeni ilçeye ikametimle yerleşsem yolluk konusunda bir değişme olur mu

 5. istanbulda iliçi sultanbeyliden küçükçekmece halkalı tokievleri ortaokuluna tayin oldum yolluk alacakmıyım selam.

 6. Mrb ben il içi ile aynı ilçede başka okula atandım doğum izninde olduğum için ilişik kesemiyorum vekalet de veremiyorum belli bi son gün var mı ilişik kesmek için yoksa doğum iznim biter bitmez başlamak zorunda mıyım

 7. Tekrar merhaba. Aslinda bu adaletsiz cunku ben yolluk almadan evimi tasimisim. O zaman tayinim cikmadigi icin mecburen gelis gidis yaptim. Baska yerlerde calisan arkadaslarda bu durumdan muzdarip ve dedigim gibi secimden sonra koydeki bos bir evde ikamet gosterip sonra iliski kesecegiz diyorlar. Insanlar mecburen sahtakarlik yapmak zorunda kalmis oluyor.

  • Evet dediğiniz durum “sahtekarlık” oluyor. Bunun cezası da ağır olur. Hem yolluk faizi ile geri alınır hemde soruşturma sonucu ceza alırlar. Böyle bir duruma girmeyin.

 8. Selamlar. Benim calistigim okul koy okulu gecen sene eylul ayina kadar koyde ikamet ediyordum. Eylul ayinda esim ozel sektorde baska bir ilcede is buldugu icin bende ordan gelis gidis yapmaya basladim. Evimide esimin calismaya basladigi ilceye aldirdim ve ikametimide aldirdim.70 km de olsa hergun gelis gidis yaptim. Simdi il icinden esimin calistigi ilceye tayinim cikti. Yolluk alamayacagim. Bende iliski kesmetip beklesem secimlerden sonra ikametgahimi calistigim koye aldirsam sonra iliski kessem yolluk alabilirmiyim. Bunun yasal bir sıkintisi olurmu.

 9. Selamlar..İl dışı tayin ile Sivas’tan Tokat’a tayinim çıktı.Eşimde eş özrü ile başvuru yapacak..Bununla ilgili sorularım şunlar..
  1.Eşim tercih yaparken zorunlu hizmet tamamlamadığı için sadece zorunlu hizmet okulları mı açılır? Tokat ilindeki ilçelerde dahil tüm okullar mı açılır?
  2.Ben il dışı tayin için ayrılma işlemi yapmadan eşimin tayinini Tokat’a nasıl yapacağız? Kararname ile özür durumu tayinine başvuru mümkün mü?
  3.Eşimin özür grubundan tayini çıkmazsa l dışı tayinimi iptal ettirebilir miyim?

  • Merhaba, eşinize eş durumundan il geneli bütün okullar açılır. Siz ilişik kesme işlemi yapmadan eşiniz kararnameye göre eş durumu yapacak. İlişik kesmeyeceksiniz, eşiniz Ağustos eş özründen atanamazsa bunu gerekçe göstererek il dışı iptali isteyeceksiniz. Eşinize eş durumu çıkarsa birlikte ilişik kesersiniz.

 10. Merhabalar;
  Bu yıl ilk kez il dışı atamasına başvurdum. A şehrinin bir ilçesinde çalışıyorum fakat B şehrinde oturuyorum ve okuluma günlük gidiş geliş yapıyorum. İl dışı tercihlerim C ilinde. Bana çalıştığın ilçede oturmadığın için yolluk alamayacaksın bu yüzden ikametini çalıştığın ilçeye al dediler. Bu doğru mudur? Bu konuda ne yapmam gerekir?

  • Merhaba, sizin durumunuz çok ilginç. Normalde iller arası yer değiştirmede ikametgaha bakılmaz. Görev yeri değişiyor zaten. Yolluk hesaplamanız yapılır.

 11. Merhabalar
  iliçi tayin ile aynı ilin bir ilçesinden başka bir ilçesine atamam yapıldı. ben il merkezinde oturuyorum. yolluk alabilir miyim?

 12. Merhabalar İstanbul’da il içinde başka bir ilçeye tayinim çıktı.biliyorsunuz il içinde 8 Haziran itibariyle ilişik kesilecektir deniliyor. Kurumumda görevlendirme Müdür Yardımcısıyım üzerimde var olan görevlerden dolayı Temmuz sonunda veya ortalarında ilişik kesebilir miyim? Bu konuda farklı şeyler söyleniyor. Sanırım net bir şey yok ortada editör. Sizin düşünceniz nedir acaba. Teşekkürler.

   • ben de aynın durumdayım. görevlendirmem ekim e kadar devam edecek. ben 1 eylül de görevimden ayrılıp yeni okulda göreve başlamak istiyorum. benim için de geçerli mi? sizce

 13. Sayın editör. Il ici tayinim başka bir ilçeye çıktı. Okulumdan ilisik kesme süresinin en son günü ne zaman. 15 Ağustos ilişik kessem sorun olur mu olmaz mı. Son tarihin resmi fadayanağı bulamadım

  • Son gün hakkında resmi bir kesinlik yok. Okulunuz size bu konuda baskı yapmıyorsa bekletebilirsiniz. Ancak okul keseceksin der ve size tebliğ ederse, tebliğ itibari ile ilişik kesmeniz gerekir.

 14. Sayın editör. İkametgahım il merkezinde. İlçede görev yapmaktaydım. Tayin isteyip il merkezine geçtim. İkametgahın il merkezinde olması yolluk almaya engel mi? 6 ay öncesinden ikametgahı taşımak gerekiyor muydu?

 15. İl içi merkez bir okulda yine merkez bir okula tayinim çıktı bundan dolayı 8inde ilişik kesmem gerkeli mi yoksa seminer sonunda ilişikkesebilir miyim?

 16. Sayın editör bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. İl merkezine tayinim çıktı. 8 inde ilişik kesilmeye başlanacak diyor. Yani 8 inde kesmek zorunda mıyım? Örnegin 18 inde ilişik kesip hemen o gün merkezde yeni görevime başlasam olur mu? Teşekkürler

  • 18 ine kadar kurumunuz bekletirse sorun yok. 8 inden itibaren ilişik kesilir. 8 Haziran da kesin kesilecek diye bir durum söz konusu değil.

 17. Sayın editör. Tayinim il içinde başka bir ilçeye çıktı. Kararnamemşn geldiği gün ilişik kesmek zorunda mıyım. Görevlendirme müdür yardımcısıyım. Kararname geldikten sonra ilişik kesmem için ne kadar sürem var.

 18. Sayın editör il içinde bir ilçede görev yapıyorum il içi atamasında başka bir ilçeye tayinim çıktı.benim ikametgahım il merkezinde bu durumda yolluk alabilir miyim. 2. Sorum da 8 inde ilişki kesersem kaç gün sonra göreve başlarım İlçeler Arası Mesafe 100 km ve göreve başlayana kadar maaşım kesilir mi

 19. Say’ın editor,il içi tayınde görevım başka bır ılçeye çıktı .ilişik kestıkten sonra göreve hemen baslamalımıyım. 8 inde ilişik kesip ayın 14unde göreve Başlama K için 1hafta geç gitsem mehıl süresını böyle kullansam olur mu ıkı ilçe arası 60km ıkemetgahım suan atandığım ilçede gıdıs Geliş yapıyordum dığer ilçeye

  • Evet hocam dediğiniz gibi yapabilirsiniz. 8’inde ilişik kesip 14’ünde başlayabilirsiniz. Farklı ilçeye atandığınız için mehil süreniz var. Ancak siz yinede kararnamenizin nakil bildiriminizin üzerinde belirtilen mehil süresine dikkat edin.

 20. Sayın editör, il içinde başka bir ilçeye tayinim çıktı. Görev yerim ve ikametgâhın aynı, yani yolluk alabiliyorum. Peki adres değişikliğini ne zaman yapmak lazım. İlişik kesince mi yoksa yolluk için eski okuluma başvurmadan mı? Adres değişikliği tam ne zaman yapılmalı yani? Saygılar.

  • Merhaba hocam, hocam ilişik kesin yolluk hesaplansın nakil bildiriminizi alın yeni görev yerinizde göreve başlayın. Sonra ikametgahınızı taşıyın.

   • Peki sayın hocam. Yeni atandığımız ilçede hemen ev bulamama durumum var. Fakat ilişiğimide kesmek durumundayım. İdare de ikametgah taşınmadığı için yolluk ve yevmiye ödeyemeyiz diyor. Bu durumda ne yapmamız gerek. Yeni kurumda göreve başlayıp, belli bir süre sonra evi taşıyıp sonra dilekçe ile yeni kuruma başvurup yolluğu alabilirmiyim.

 21. Mazerete dayalı yer değiştirme başvurularının valilikler tarafından tekrar değerlendirilmesi ile 2 nisan da baska bir ilcwye atamam yapıldı.
  Simdiki okulumda idareciyim. Çocuğum 6. Sinifa gidiyor. Gidecegim okulda da donem ortasinda öğretmen değişikliği olmasın.. Görevden ayrılma başlamaları donem sonumda yapabilir miyim? Müdürüm kararnameyi nekadar bekletebilir?

   • Belirtilen bir surw yok. Il milli eğitimdeki atamadan sorumlu memur ve şef 8 haziranda yarilmamla ilgili bir sorun olamayacağını söyledi ama ben emin olamadım. Mayista il ici atamalar olursa yeni okuluma atama yapılırmi mağduriyet doğarmi.

    • Sorun olacağını düşünmüyoruz. İl içi sizi etkilemez, atandığınız yer artık dolu, eski kadronuza atama olur. İl içi atamada göreve başlamalarda zaten 8 Hazirandan sonra olacağı için sizi etkilemez.

 22. Ilici es durumundan atamam bulundugum ilcede farkli bir koye cikti henuz ilisik kesmedim ozel islerimden dolayi 6 subat sali gunu kesebilirim herhangi bir seun olur mu?

 23. ilçe içinde resen atamam başka okula yapılmış okula kararnamem gelmiş ama şu anda şubat tatilindeyiz.ilişik kesme başlama işlemleri nasıl yapılacak.

 24. il içinde ilişik kesme işlemini haftaya çarşamba günü yapabilir miyim?KOCAELİ Darıca’dan KOCAELİ kartepe’ye atandım yaklaşık 75 km mehil süresi 15 gün mü ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 25. Ilici ozur grubu icin ilisik kesme suresi 15 gun mudur? Mehil suresi 15 gun oldugu belirtilmis ama ilisik kesme ici tam zamani gore.edim

 26. İl içi atamalarda ilişki kesme için belirli bir süre var mı? İlişik kesince aynı gün başlama yapmanıngerektiği biliyorum ama ilişki kesmeden bekleyebilir miyim bir kaç gün bilginiz var mı

 27. Merhabalar,
  Gaziantep sehitkamile bağlı yenisarkaya ilkokulunda( köy okulu ama mahalle diye geciyor malum) görev yapmaktaydım. Su an Sahinbeyde bir okula tayin oldum. İki okul arasi 40 km. İkisi de merkez ilçe. İkametgahim Şehitkamil’de. Büyükşehir Kanunu nasıl işliyor bilmiyorum? Ben yolluk alacak miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim.

 28. 1ay daha koyde calismaya devam edin denilmis.Ilisik kesmezse 15 gun iconde atamasi iptal olmayacak mi bu durumda

 29. Peki bulundugu koy okulunda norm azlasi duruma dusmus yetkili ana si ifi ogretmenine milli egitim tarafindan 2.donem baslayin denilebilir mu ilce mem tarafindn

 30. mevzuain neresinde ikametinin oldugu yere atama yapilirsa harcirah ve ya yolluk alinmaz yaziyor ben buladim.bu sizin yorumunuz mu?
  be

   • sorumun sonunda bir cumle daha vardi.cumleyi sildim ancak be kalmis.kasitli yazilmis degildir.yanlis anlamaya sebep oldugu ivin ozur dilerim.sorumdan be kelimesini silebilirmisiniz? dikkatli okuyunca ikametinin oldugu yer ifadesoni gordum.

 31. Slm eşim sereflikochisarda etimesgutta 174km mesafeli yere atandı 1.yolluk alır miyiz 2.mehir suresi var mıdır

  • Eşinizin ikametgahı değişiyorsa il içi yolluk alırsınız, farklı ilçeler olduğundan 15 gün mehil süresi var. Kararnamenin üzerinde yazan süreyi dikkate alınız.

 32. Merhaba İl içi eş durumu yapıp başka bir ilçeye tayini çıkanlar içinde (Bursa Orhangazi’den osmangaziye 70 km yol mesafesi var)mehil süresi 15 gün müdür?

 33. İkametgahın yollukla bir ilgisi yok, açın mevzuatı okuyun linkini veriyorum. İnsanları yalan yanlış bilgilerle korkutmaya utanmıyorsunuz.

  mevzuat.meb.gov.tr/html/26040_0.html

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM