İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

2017 yılı il içi atama sonuçları 6 Haziran gününden itibaren İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açıklanmaya devam ediyor. il içi ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri, il içi atamaya yolluk verilip verilmeyeceği, il içi ayrılma ve başlama sürelerini ogretmenlericin.com olarak açıklayalım.

İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

İl içi atama ilişik kesme süresi, göreve başlama ve yolluk hesaplama işlemi

İl içi atama sonucu ataması çıkan öğretmen arkadaşlar 12 Haziran 2017 Pazartesi gününden itibaren ayrılış başlangıç yapacaklar. İl içi atama kararnameleri de pazartesi günü okullara ulaşacaktır. Bu yüzden pazartesi günü ilişik kesmek isteyenler ilişik kesebilecekler. Burada ortaya çıkan hususlardan olan, il içi atama yolluk ödemesi, il içi yer değiştirme ilişik kesme süresi, göreve başlama, görevden ayrılma ve mehil süresi konularına bakalım.

İL İÇİ YOLLUK HESAPLAMA

İl içi ataması çıkan öğretmenin yolluk alabilmesi için resmi ikametgahının değişmesi lazım. Ankara Kazan’da görev yapan bir öğretmen Ankara Çankaya ilçesine il içi atama ile yer değiştiriyorsa ve ikametgahı da Kazan’da ise il içi yolluk alır. Ancak öğretmen Çankaya’da ikametgah ediyor ve günlük Kazan’a gidiş geliş yapıyorsa yolluk alamaz. Öğretmenler İçin sitesi olarak bu konuda tarafımıza sayısız ileti geliyor. Tanıdığım öğretmen aldı ben neden almıyorum … Bu tarz örnekler ile uğraşamıyoruz maalesef. İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde öğretmenin okulu ile birlikte resmi olarak ikametgahının da değişmesi gerekmektedir. İl içi atamadan sonra ikametgahta yapılacak oynamalar yani normalde ikamet etmediği halde yolluk almak için ikametgah taşımak suçtur, tespit edilmesi halinde yaptırımı ağır olur.

Bu verdiğimiz örneklerin dışında yine il içi yolluk hesaplama konusunda birkaç örnek daha verelim. Çankırı Kurşunlu’da köyde görev yapan ve köyde lojmanda/evde ikamet eden bir öğretmen, Kurşunlu ilçe merkezine il içi atama ile yer değiştirirse ve ikametgahını da Kurşunlu’ya aldıracaksa il içi yolluk ödemesi alır.

İstanbul’da okulu ile ikametgahı ayrı ilçelerde olan ve ikamet ettiği ilçeye il içi yer değiştirme sonucu ataması olan öğretmen il içi atama yolluğundan faydalanamaz. Buradaki verdiğimiz örneklere dikkat edersek ikametgah ile ilişkilendiriyoruz. Çünkü il içi atama yolluk hesaplamalarında ikametgah hesabı yapılır.

Belirttiğimiz hususlardan sonra ikametgahı değişen öğretmenin il içi atama yolluk hesaplaması yapılırken ikametgahının olduğu yani görev yaptığı ilçenin şoförler odasına giderek yeni okulunun mesafe km hesabını ve eski okulundan yeni okuluna kadar olan ulaşım ücreti/bilet parası hesabını yaptıracak. Buradan alınan belge ile kurumuna gidecek ve okul büyükse kendisi, okul küçükse ilçe milli eğitim müdürlüğü aracılığı ile yolluk hesabı yaptırılacak. Personel nakil bildiriminde yolluk alıp almadığı ibaresine dikkat edilecek. Yolluk eski okul/ilçe MEM tarafından yatırılacaksa (genelde eskisi yatırır) personel nakil bildirimde il içi yolluk ödemesi almıştır yazacak. İl içi isteğe bağlı yer değiştirmede yolluk yeni okuldan yatırılacaksa personel nakil bildirimde il içi atama yolluk ücreti almamıştır yazacak.

İL İÇİ ATAMA İLİŞİK KESME SÜRESİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu mevzuatına göre;

Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü, İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Görüldüğü üzere aynı ilçe içerisinde il içi atama yer değiştirenler ayrılış yaptıkları gün yeni okullarında göreve başlayacaklar. İl içi atamalarda ilişik kesme süresinde aynı ilçede mehil süresi bulunmamaktadır. Pazartesi günü il içi yer değiştirme kararnamelerinin gelmesi ile eski okulunda ayrılış yapan öğretmen aynı ilçede atamasının çıktığı yeni okula yine aynı gün göreve başlayacaktır. 15 gün mehil süresi bulunmamaktadır.

657 sayılı DMK’nın yine 62maddesinin devamında ise yer alan ibarede;

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
…………………
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.

İl içi atamalarda 15 günlük süre ayrı ilçelere atananlar için geçerli mi değil mi halen tartışılmaktadır. Bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ilçeler arası atamada göreve başlama süresinin 15 gün olduğunu belirtirken bazı illerde aynı gün başlama zorunluluğu sunan da bulunmaktadır.

İl içi atama mehil süresi içerisinde aynı yerdeki görevlerine atananlar, başka yerdeki görevlere atananlar ibaresi neyi kastetmektedir? Burada ortaya çıkan fikir ayrılıklarını 6245 sayılı Harcırah Kanunu içerisinde yer alan hükümler ortadan kaldırmaktadır. 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3.maddesinde tanımlanan hükümlere bakacağız. 3. maddenin g ve h fıkralarına bakarsak;

g. (Değişik: 10/9/2014 – 6552/89 md.)

Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;

h. Başka yer: Yukarıda (g) fıkrasında yazılı memuriyet mahalli dışındaki yerleri; İfade eder.

g fıkrasında yer alan memuriyet mahalli tanımı aynı yer tanımını kastetmektedir. Memuriyet mahalli açıklamasında belirtilen yerlerde yer değişikliğiniz söz konusu ise mehil müddeti yoktur ve belirtilen durum geçerliyse il içi atamadan yer değiştiren öğretmen ertesi gün yeni okulunda göreve başlamak zorundadır. Belirtilen durumlar dışında kalan il içi atamalarda 15 gün mehil müddeti uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

27 yorum

 1. Mazerete dayalı yer değiştirme başvurularının valilikler tarafından tekrar değerlendirilmesi ile 2 nisan da baska bir ilcwye atamam yapıldı.
  Simdiki okulumda idareciyim. Çocuğum 6. Sinifa gidiyor. Gidecegim okulda da donem ortasinda öğretmen değişikliği olmasın.. Görevden ayrılma başlamaları donem sonumda yapabilir miyim? Müdürüm kararnameyi nekadar bekletebilir?

   • Belirtilen bir surw yok. Il milli eğitimdeki atamadan sorumlu memur ve şef 8 haziranda yarilmamla ilgili bir sorun olamayacağını söyledi ama ben emin olamadım. Mayista il ici atamalar olursa yeni okuluma atama yapılırmi mağduriyet doğarmi.

    • Sorun olacağını düşünmüyoruz. İl içi sizi etkilemez, atandığınız yer artık dolu, eski kadronuza atama olur. İl içi atamada göreve başlamalarda zaten 8 Hazirandan sonra olacağı için sizi etkilemez.

 2. Ilici es durumundan atamam bulundugum ilcede farkli bir koye cikti henuz ilisik kesmedim ozel islerimden dolayi 6 subat sali gunu kesebilirim herhangi bir seun olur mu?

 3. ilçe içinde resen atamam başka okula yapılmış okula kararnamem gelmiş ama şu anda şubat tatilindeyiz.ilişik kesme başlama işlemleri nasıl yapılacak.

 4. il içinde ilişik kesme işlemini haftaya çarşamba günü yapabilir miyim?KOCAELİ Darıca’dan KOCAELİ kartepe’ye atandım yaklaşık 75 km mehil süresi 15 gün mü ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 5. Ilici ozur grubu icin ilisik kesme suresi 15 gun mudur? Mehil suresi 15 gun oldugu belirtilmis ama ilisik kesme ici tam zamani gore.edim

 6. İl içi atamalarda ilişki kesme için belirli bir süre var mı? İlişik kesince aynı gün başlama yapmanıngerektiği biliyorum ama ilişki kesmeden bekleyebilir miyim bir kaç gün bilginiz var mı

 7. Merhabalar,
  Gaziantep sehitkamile bağlı yenisarkaya ilkokulunda( köy okulu ama mahalle diye geciyor malum) görev yapmaktaydım. Su an Sahinbeyde bir okula tayin oldum. İki okul arasi 40 km. İkisi de merkez ilçe. İkametgahim Şehitkamil’de. Büyükşehir Kanunu nasıl işliyor bilmiyorum? Ben yolluk alacak miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim.

 8. 1ay daha koyde calismaya devam edin denilmis.Ilisik kesmezse 15 gun iconde atamasi iptal olmayacak mi bu durumda

 9. Peki bulundugu koy okulunda norm azlasi duruma dusmus yetkili ana si ifi ogretmenine milli egitim tarafindan 2.donem baslayin denilebilir mu ilce mem tarafindn

 10. mevzuain neresinde ikametinin oldugu yere atama yapilirsa harcirah ve ya yolluk alinmaz yaziyor ben buladim.bu sizin yorumunuz mu?
  be

   • sorumun sonunda bir cumle daha vardi.cumleyi sildim ancak be kalmis.kasitli yazilmis degildir.yanlis anlamaya sebep oldugu ivin ozur dilerim.sorumdan be kelimesini silebilirmisiniz? dikkatli okuyunca ikametinin oldugu yer ifadesoni gordum.

 11. Slm eşim sereflikochisarda etimesgutta 174km mesafeli yere atandı 1.yolluk alır miyiz 2.mehir suresi var mıdır

  • Eşinizin ikametgahı değişiyorsa il içi yolluk alırsınız, farklı ilçeler olduğundan 15 gün mehil süresi var. Kararnamenin üzerinde yazan süreyi dikkate alınız.

 12. Merhaba İl içi eş durumu yapıp başka bir ilçeye tayini çıkanlar içinde (Bursa Orhangazi’den osmangaziye 70 km yol mesafesi var)mehil süresi 15 gün müdür?

 13. İkametgahın yollukla bir ilgisi yok, açın mevzuatı okuyun linkini veriyorum. İnsanları yalan yanlış bilgilerle korkutmaya utanmıyorsunuz.

  mevzuat.meb.gov.tr/html/26040_0.html

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM