DOLAR 5,7285
EURO 6,3081
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi

2017 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları 6 Haziran 2017 tarihi itibari ile açıklandı. İl içi atama sonucu çeşitli nedenlere bağlı olarak il içi atama iptal edilebilir mi sorusunun yanıtı vereceğiz.

İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi
08.06.2017
A+
A-

İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi

Öğretmenlerin il içi tayini iptal edilebilir mi? 2017 il içi atama duyurusunda Milli Eğitim Bakanlığı bu hususta net bir açıklama yapmıştı. İl içi atama başvurularında başvuru süresinde il içi atama başvurusunun iptal edilebileceği, bunun içinde öğretmenin başvurusunun iptalini istemesi gerektiği açıklandı.

 İL İÇİ ATAMA İPTALİ

2017 il içi atama kılavuzu içerisinde il içi isteğe bağlı tayinlerin iptali ile ilgili yer alan maddeleri inceleyelim. İl içi atama duyurusu madde 13’te yurt dışında görevli öğretmenler ile aylıksız izinde olan öğretmenlerin atamalarının çıkması ve göreve başlamaması durumunda tayinlerinin iptal edileceği belirtilmiştir.

Madde 13;

13- Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2017 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir.

Yukarıda yer alan madde isteğe bağlı tayin iptali değildir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından kılavuza eklenen bu hüküm bir nevi yaptırım değeri taşımaktadır.

İl içi atama başvurularında başvuru yapan MEB personeli öğretmenler başvuru süresi bitmeden başvurularının iptalini isteyebilmektedir. Başvuru sırasında il içi atama iptali dilekçe verilerek yapılmaktadır.

Madde 15;

15- Başvuru süresi içinde öğretmenler, görevli oldukları eğitim kurumuna ya da kadrolarının bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilecektir.

Yukarıda yer alan 15.madde başvuruların yapıldığı dönemi ilgilendirmekte olup tayin iptal dilekçesi de başvurularda ilgili kuruma teslim edilmeliydi.

İL İÇİ ATAMA SONUÇLARININ İPTAL EDİLMESİ

İl içi isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarını iptal ettirmek için öncelikle atama duyurusunda yer alan hükmü hatırlayalım;

22- İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Öğretmenlerin, başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Ancak bunlardan, yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanlarında boş bulunan norm kadrolara valiliklerce atanacaktır.

MEB il içi atamaların iptali yapılmayacaktır dense de mazereti olanların il içi tayinlerinin iptal edileceğini açıklamıştır. Bu mazeretler arasında eş durumu, sağlık durumu nedenleri yer almaktadır. Keyfi olarak atamamın çıktığı yeri beğenmedim, istediğim yer gelmedi, burasını istemiyordum gibi sebepler ile il içi atama iptali söz konusu değildir.

İl içi atamayı iptal ettirmek için yapılması gerekenler;

Öncelikle il içi tayini iptal ettirmek isteyen öğretmen il içi atama sonucundan hemen sonra bulunduğu okula dilekçe verecek. İl içi tayin iptali dilekçesi verilirken mazeretini belirtecek ve il içi atamasının iptalini isteyecek. İl içi atama iptal dilekçe örneği için öğretmen arkadaşlar aşağıda hazırladığımız taslağı kullanabilirler. Öğretmenler İçin olarak öğretmenlerin il içi tayin iptali nasıl yapılır yazımızda il içi isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarının iptal edilmesi konusunda bilgi vermeye çalıştık.

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  İl içi iptal dilekçesine cevap gelen oldu mu? Dilekçeyi 30 Mayıs’ta yazdım bana hala cevap gelmedi ve ilişikte kesemedik ortada kaldık bekliyoruz.

 2. Selma dedi ki:

  Merhaba ben il içi atama yaptım yazdığım okul 1.hizmet bölgesi 1.hizmet alanı fakat okul doluymuş beni bu okula bağlı köy okullarından birine göndereceklermiş eşimin ataması çıkmadı eş durumunda da çıkmayacak çünkü küçük biryer sorduk gitmek isteyen yokmuş bn bu durumda atamamı iptal ettirebilir miyim ne yapmam lazım dilekçe verdim cevap yok kendi kadromdan da oluyorum çünkü il dışına açılmış

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilişik kesmediyseniz verdiğiniz dilekçeye cevap gelene kadar bekleyin. İptal ederlerse kendi kadronuz da dolmazsa kendi okulunuzda devam edersiniz. Yoksa sizi boş bir okula verirler.

 3. Mahsun dedi ki:

  Hocam ben dilekçe verdim ama bugün dilekçeme red cevabı geldi. Şimdi ilişiğimi kesmesem ne olur? Okulumda kalmak istiyorum

  1. İsminiz dedi ki:

   Red cevabı gelmişse iptal edemezsiniz gitmek zorundasınız

 4. Macit dedi ki:

  Herhangi bir mazeretim yok.Aceleyle tercih yaptım.İl içi atamamı iptal ettirmek istiyorum. Mümkün mü?

  1. Editör dedi ki:

   İmkansız hocam. Mazeret sunmanız lazım.

 5. Sacit dedi ki:

  Merhaba, yanlışlıkla istemediğim okula atandım. Bu konuda iptal etme şansımız var mıdır? Ayrıca iptali bakanlık mı yapar il mem mi?

  1. Editör dedi ki:

   Link verdiğimiz konuya göz atarsanız seviniriz. İptali il mem bakanlığa bildirir ve iptal edilir. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-il-ici-atamasi-iptal-edilebilir-mi-il-ici-tayin-iptal-islemi-30646.html

 6. İlk. dedi ki:

  Yanlış okul tercihi yapıp merkezden ilçeye tayinim çıktı.Yani aynı isimde farklı ilçedeki bir okulu yazmışım.Yerime biri atandığı için iptal ettiremiyorum.Merkezde açık yer olmadığı söyleniyor 80 km yol gidip çalışmam lazım.%40 eşimin engel raporunu da dilekçeye ekledim ama bu hafif engel denildi.%90 olmalıymış.Ne olur yardımcı olun çok mağdurum ne yapmalıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu anlayabiliyoruz. Lütfen şuraya göz atınız ve dilekçeyi indirip belgelerinizle birlikte doldurunuz. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-il-ici-atamasi-iptal-edilebilir-mi-il-ici-tayin-iptal-islemi-30646.html

   1. İlk. dedi ki:

    Malesef iptal olmuyor mazeretler sağlık problemleri de faydasız.Bu kadar katı olmamalı!Sonuçta keyfi iptal söz konusu değil.

 7. Mehmet dedi ki:

  Ben norm fazlası olduğum için tayin istedim ve tayinim çıktığı okulla dün görüştüğümde orada da norm fazlası olacağımı öğrendim . İptal ettirebilirmiyim ve iptal ettirmem durumunda şu anda çalıştığım okulda 2 norm var ama 3 kişiyiz , fakat bir öğretmen görevlendirme ile bu sene bizim okulda görev yapmadı be eş durumu tayiniyle gidecek ,yani okulumda kalırsam ağustosta norm fazlası olmayacağım . Dilekçemde bu durumu belirtsem tayinim iptal olup okulumda kalabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Belirttiğiniz durumları dilekçeye dökün ilişik kesmeyin ve okulunuza iptal isteğinde bulunun.

   1. Mehmet dedi ki:

    Yazılarınıza göre iptal durumunda şu anki okulumda kadro yoksa başkanlıksın valilikte atanacağım yazıyor . Bubsüreç hemen gerçekleşiyor mu yoksa okulumda kalabilme şansım olur mu .

    1. Mehmet dedi ki:

     Yazılarınıza göre iptal durumunda şu anki okulumda kadro yoksa başka bir okula valilikte atanacağım yazıyor.Bu süreç hemen gerçekleşiyor mu yoksa okulumda kalabilme şansım olur mu Ağustos’a kadar

     1. Editör dedi ki:

      Hocam il içiniz iptal edilirse okulunuzda norm varsa hemen dönersiniz zaten. Ancak il içi atamada yerinize biri geldiyse kendi okulunuza dönemezsiniz. Şuraya bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-il-ici-atamasi-iptal-edilebilir-mi-il-ici-tayin-iptal-islemi-30646.html

 8. eym dedi ki:

  İptal icin dilekce yazdim ailesel nedenler diye simdide gitmek istiyorum dilekcem bu mazeretten dolayi kabul edilir mi ya da ne yapabilirim

 9. Muhsin dedi ki:

  Benimde il içi tayinim çıktı okula uğradım okulun önümüzdeki yıl dönüşüme uğrayacağını alanımın kapatılacağını öğrendim dilekçe ile kurumuma başvuru yaptım yoksa gittiğim okulda da norm fazlası olacağım Bilgi verende olmadı sizce nasıl bir sonuç çıkabilir

  1. Editör dedi ki:

   Atamanız iptal edilebilir.

 10. Faruk dedi ki:

  Okulumda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum il içi tayin istedim istediğim okul geldi ama istediğim okul kapanıyormuş bu durumda iptal ettirebilir miyim ? İptal ettirirsem okulumda müdür yardımcısı olarak devam edebilir miyim ? Teşekkürler .

  1. Editör dedi ki:

   İlişik kesmeden iptal dilekçenizi verin. İptal edilebilir, iptal edilirse kurumunuzda devam edersiniz.

 11. Hüseyin dedi ki:

  İl içi tayinim çıktı ancak gider gitmez norm fazlası olacağımı öğrendim. İptal ettirebilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Bu durumu belirten dilekçe ile iptal isteyin, ilişik kesmeyin.

 12. meeve dedi ki:

  Daha önceki yıllardan il içi ataması çıkıp ama ilişik kesmeden dilekçe ile başvuru yapıp atamasını iptal ettirenler var mı????

  1. Editör dedi ki:

   Evet var, geçerli mazeret sunulması kaydı ile iptal edilebilir.

 13. berf dedi ki:

  il içi atamaya başvururken isim benzerliğinden dolayı yanlış okul yazmışım. kadrom merkede ilçeye çıktı. eşimde merkezde iptal edebilir miyim.benim yerime atanan yok

  1. Editör dedi ki:

   İlişik kesmeyin dilekçe verin iptalini isteyin ancak geçerli mazeret sunmanız lazım.

 14. Buca dedi ki:

  Benim tayinim istediğim okula cıktı fakat okul kapancakmış bu durumda ben norm fazlası oluyorum tayin iptal edebilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu anlatır dilekçe yazın okula verin. Bu süreçte ilişik kesmeyin.

 15. tülay dedi ki:

  Bu yıl il içi tayin istedim fakat tamamen çok sıkıntılı olduğum benim aynı branştan birinin de aynı okulu istediğini ve büyük ihtimalle çıkacağını öğrendim sonuçlar belli olmadan isteğimden vazgeçebiliyormuyum?

  1. Editör dedi ki:

   Sonuçlar 2 gün sonra açıklanacak bu aşamada iptal edilmesi imkansıza yakın ancak isterseniz yarın dilekçe verin, dilekçeniz il milli eğitim müdürlüğü tarafından kabul edilirse başvurunuz da iptal edilir ancak geçerli bir mazeret sunmanız lazım.

 16. Emine dedi ki:

  Eşim ve ben aynı ilçede görev yapıyoruz eşim sınıf öğretmeni bu yüzden atanma ihtimali çok az puanı da sınıf öğretmenine göre az ben il içi tayin istedim eşim de istedi benim tayin çıkarsa eşim in tayini çıkmazsa iptal ettirmek istiyoruz ilişik kesmeden dilekçe ile iptal ettirmek mümkün mü

  1. Editör dedi ki:

   Dilekçenizi verirsiniz cevap beklersiniz. Ancak düşük bir ihtimal.

 17. Yılmaz dedi ki:

  İl içi atama gerçekleşse ilişik kesmeden il dışı tayin isteğinde bulunabilir miyim acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır hocam bulunamazsınız.

 18. Batuhan dedi ki:

  İl içi istersem ilişik kesmeden eşimin eş durumu zamanını temmuzun sonunu bekleyip bu arada eşim hemşire 4b ona eş durumu tayini açılmazsa veya bulunduğumuz il /ilçeye eşim için kadro açılmazsa il içini iptal ettirebilir miyim bu klavuzda belirtilen iptal mazeretinden sayılır mı

  1. Editör dedi ki:

   İl içi isteyip de Temmuz sonuna kadar bekleyemezsiniz.

   1. Batuhan dedi ki:

    Süresi ne zamana kadar acaba

    1. Editör dedi ki:

     8 Haziran itibari ile ilişik kesilmeye başlanacak siz Temmuz sonuna kadar uzatmanız lazım. Ayrıca istediğiniz olmazsa bir de iptal etmeye çalışacaksınız. Zaten sizin tayininiz çıkarsa sizin normunuza il dışından atama da olabilir.

 19. mehmet dedi ki:

  il içi tayin istedim. benim tayinim çıktı eşimin tayini çıkmadı. bundan sonra eş durumu tayini açılacak eşimin tayin istemesi için sanırım ilişik kesmem gerekecek ama tayinimin iptali içinde ilişik kesmemem gerekiyor.
  kuruma iptal dilekçesi mazeret bildirerek yazmama rağmen tayinimin il milli eğitim tarafından iptal edilemeyeceğine dair yazı geldi ne yapmam gerekli.

  1. Editör dedi ki:

   Atamanız iptal edilmeyecekse mecburen yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. Eşinizde Ağustos ayında özür grubu ataması ile başvuru yapacak.

   1. mehmet dedi ki:

    sayın editörüm özür gurubundan eşimin ataması yapılmadığı takdirde ne yapmam gerekiyor. benim anlamadığım mazeret bildirmeme ragmen iptal edilmedi il milli eğitimler keyfe keder işlem mi yapıyor. ikinci bir husus okula verdiğim dilekçeyi takip numarası ile incelediğimde sadece okulun dilekçeyi kabul ettiği görünüyor. acaba ilçe milli eğitim dilekçeye ilgi atmadan yazı göndermiş olup dilekçem il milli eğitim tarafına ulaşmamış olabilir mi. yani mazeretimi bildirmemiş olabilirler mi. yazı fazla olmadı geleli mesai bitti pazartesi atama şube müdürlüğünü arayıp bilgi alacam ancak kafama takıldı.