DOLAR 6,0833
EURO 6,5704
ALTIN 314,5
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

İl içi atama sonucu ataması çıkan öğretmenin yapması gerekenler

İl içinde yer değiştirme başvurusu yapan ve ataması çıkan öğretmenin yapması gereken işlemleri anlatalım.

İl içi atama sonucu ataması çıkan öğretmenin yapması gerekenler
04.06.2018
A+
A-

İl içi atama sonucu ataması çıkan öğretmenin yapması gerekenler

2018 yılı il içi atama tayin sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından 31 Mayıs 2018 itibari ile açıklandı. 22-25 Mayıs 2018 tarihlerinde alınan başvurularda ataması çıkan öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda 8 Haziran 2018 tarihi itibari ile eski görev yerlerinden ilişik keserek yeni görev yerlerinde başlama yapabilecekler.

İL İÇİ ATAMA İLİŞİK KESME

İl içi atamada ilişik kesme süreci öğretmenin aynı ilçe ve farklı ilçe tayinlerinde değişiklik göstermektedir. İl içi atama sonucu aynı ilçede yer değiştiren öğretmenlerin görevden ayrılıp yeni göreve başlaması için mehil müddeti bulunmamaktadır. Örnek ile açıklarsak; Sinop ili Erfelek ilçesinde A okulunda çalışan bir sınıf öğretmeni il içi atama sonucu Erfelek ilçesinde B okuluna atandıysa bu öğretmen A okulundan ilişik kestiği gün gidip B okulunda göreve başlaması gerekmektedir.

Öğretmenlerin 2018 yılı il içi atama takvimi;

2018 yılı il içi atama tarihleri

İl içi atama takvimi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 62;

Madde 62 –

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü, İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Öğretmenlerin il içi atama kararnameleri okullara gönderildi. Karneler verildikten sonra 8 Haziran 2018 tarihinde ilişik kesilebilir. Örnekte belirttiğimiz Erfelek ilçesinde yer değiştiren öğretmen 11 Haziran 2018 tarihinde ilişik kesiyorsa aynı gün atandığı okulda göreve başlamalıdır.

FARKLI İLÇEYE ATANMA

Tekrar Sinop ilinden örneklendirelim. Erfelek ilçesinde A okulunda çalışan bir sınıf öğretmeni il içi atama sonucu Sinop ili Türkeli ilçesi B okuluna tanıyorsa öğretmen arkadaşımızın ilişik kestikten sonra yeni okulunda göreve başlaması için mehil süresi hakkı bulunmaktadır. İl içi atamada farklı ilçeye atanan öğretmenin mehil süresi 15 gün olarak dikkate alınır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 62,

b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.

İl içinde ataması çıkan öğretmenler atama kararnamelerini ve personel nakil bildirimlerini aldıklarında orada belirtilen mehil süresini de dikkate almalıdırlar.

YAPILMASI GEREKENLER

İl içi ataması çıkan öğretmenin yapması gerekenler;

 • Eski okulundan ilişik kesecek,
 • Eski okulundan yolluk hesaplama yaptıracak,
 • Personel nakil bildirimi ve atama kararnamesi ile yeni okuluna gidecek,
 • Yeni okulunda göreve başlama yapacak.

İL İÇİ ATAMA YOLLUK ALMA

İl içi atamada aynı ilçede yer değiştiren öğretmenler yolluk alamazlar. Erfelek ilçesinde A okulundan aynı ilçede B okuluna atanan öğretmene yolluk ödenmez. İl içinde farklı ilçeye atanan öğretmenin ikametgahı değişiyorsa yolluk alabilir, ikametgahı değişmiyorsa yolluk alamaz. Örneğin Erfelek ilçesi A okulundan Türkeli ilçesinde B okuluna il içinde atanan öğretmenin ikametgahı Erfelek’te ise yolluk alabilir ancak atandığı yer olan Türkeli ilçesinde ikametgahı varsa yolluk alamaz. Bunun için MEB’in son görüş yazısına bakmanızı öneririm;
[haber id=”30308″]

Yolluk konusunda lütfen bu hususa dikkat edelim. Yapılan yanlışlık ilerde faizi ile birlikte yolluk ücretinin geri alınmasına neden olabilir. Bakanlık zaten atamalardan önce tüm kurumları bu hususta uyarmıştı. İl içi atama ilişik kesme, yolluk hesaplama, görevden ayrılış ve başlangıç ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

[haber id=”30644″]
[haber id=”18512″]
[haber id=”30646″]
[haber id=”30648″]
[haber id=”19807″]
[haber id=”20642″]
[haber id=”30080″]

YORUMLAR
 1. kadıköyboğası dedi ki:

  istanbul beylikdüzünden pendik ilçesine il içi atamam yapıldı en geç ne zaman başlamalıyım birde ikametgah adresim değişeceği için yolluk alabilir miyim

 2. İsminiz dedi ki:

  1. İl içinde yolluk ödenmez diyor hem ayrılacağım okul hem gideceğim okul müdür yardımcıları istanbul sultanbeyli den eyüp e
  2. İkametim pendik te okulum sultanbeyli de bu sıkıntı olur mu
  3. İlişik kesmeden önce ikameti aldırmam mı gerekiyor eyüp e yolluk için(taşınmam mı gerek)
  Daha ev bulamadım

 3. Fts dedi ki:

  Merhabalar,il içi tayine başvurmuş ve tayini çıkan öğretmen sağlık durumu nedeniyle 1 aylık heyet raporu olduğu için ilişik kesmeyi rapor bitimi gününden sonra ki ilk iş gününde mi mi yapar?Teşekkürler.