İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

2018 yılı il içi atama sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. 5 Haziran 2018 tarihi itibari ile iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler başlayacak. Peki, il içi atamadan sonra il dışı tayin istenir mi?

İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

İl içi ataması çıkan öğretmen il dışına ve özür grubuna başvuru yapabilir mi

Her sene il içi ve il dışı atamalarda yaşanan sorunlardan birisi il içi atamadan sonra il dışı atama istenip istenmeme durumudur. 2018 yılında da ogretmenlericin.com olarak bu soruyla son birkaç gündür çok karşılaştık. İl içi atama isteyene öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilir mi? Sorusu ve il içi atama isteyen öğretmen özür grubu başvurusu yapabilir mi? Sorularına sitemizin mevzuat danışmanı Arif Muzaffer KUL yanıt versin.

İL İÇİNDEN SONRA İL DIŞI ATAMA

2018 yılı il içi atama kılavuzu 11. madde de bu husus açık bir şekilde belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Öğretmenlerin 2018 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusuna göre il içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama dönemimde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacak. Aynı atama dönemi denilen husus peş peşe yapılan il içi ve il dışı atamalardır. 2018 yılında il içi yapan öğretmen 2018 yılında il dışı isteyemez. Ancak 2018 yılında il içi yapan öğretmen bir sonraki yıl yani 2019 yılında il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.

İl içinden sonra il dışı atama yapılamaması ile ilgili hüküm;

il içi yer değiştirme sonrası iller arası yer değiştirme
il içinden sonra il dışı atama

İl içi isteyen il dışı isteyebilir mi? İl içi atama başvurusu yapan ve il içinde tayini çıkan öğretmen il dışı atama başvurusu yapamaz. Ancak il içinde yer değişikliği başvurusu yapan ve il içi atama sonucu atanamayan öğretmen iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunabilir. Bunun için engel yok. İl içinde ataması çıkan il dışı isteyemez, ataması çıkmayan il dışı isteyebilir.

İL İÇİNDEN SONRA ÖZÜR GRUBU ATAMASI

İl içi atamadan sonra eş durumu başta olmak üzere özür grubundan yer değişikliği yapılabilir. il içi atamadan sonra eş durumu kılavuzun yine 11.maddesinde; İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama dönemimde il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

İlgili madde;

il içi sonrası özür grubu
il içi atamadan sonra eş durumu

İl içi ataması çıkan öğretmen Ağustos ayında eşinin yanına özür grubu başvurusu yapabilir. Bunda bir engel yok. İl içinden sonra sağlık raporuna dayalı olarak özür grubundan da yer değişikliği talebinde bulunulabilir.

ESKİ YERİNE DÖNEMEZ

İl içinden sonra eş durumunda bir kısıtlama bulunmaktadır. Öğretmen il içi isteyip başka bir ilçeye gitmişse eş durumundan aynı atama döneminde tekrar eski ilçesine gelemez. Ağustos 2017 özür grubu kılavuzu madde 14;

Özür grubu atama eski ilçeye dönme

“2017 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.” maddesi 2017 ağustos kılavuzunda yer aldı. Eğer bu madde 2018 yılı Ağustos kılavuzunda da yer alırsa bu şekilde bir kısıtlama ile karşı karşıya kalınılacaktır. Sorularınızı yorumlar kısmından sorunuz.

Arif Muzaffer KUL




Sosyal Medyada Paylaşın:

33 yorum

  1. Merhabalar. Önce il içi es durumu yapıp sonra il içi tayin isteyebilir miyim? Yoksa tekrar tayin hakkı kazanmam için 3 yıl beklemem mi gerekir?

    • Merhaba, il içi eş durumu ile tayininiz çıkarsa gittiğiniz okulda 3 yıl çalıştıktan sonra isteğe bağlı il içi tayin isteyebilirsiniz.

  2. iyi günler2018 haziranda aynı ilin farklı ilçeler
    ne atandık . eşim ağustosta zorunlu hizmet olmayan bir okula atanarak zorunlu hizmeti ertelendi. 2019 il dışın atamada zorunlu hizmet kapsamında bir oklula atanabilir mi.

  3. merhaba , ben 2018 haziran ayında il içi ile ilçeye geçtim. 2019 ocak eş ataması ile tekrar eski ilçeye dönebilir miyim?

  4. Yalnız 11.maddenin b kısmında il dışı yer değişikliğı için mazaretin il içi tayinden sonra oluşması gerektiği açıkça belirtilmiş

  5. 2018 il ici tayin istedim cikti.zorunlu hizmetten dolayi istedim. 2018 ozur durumundan esimin yanina il disina tayin isteyebilirmiyim
    evet demistiniz

    fakat bana mazeret durumu sonradan oluşursa isteyebilirsiniz dediler. benim mazeretim il ici tayinden oncede vardi.

    evet

    • Sistem size açılır merak etmeyin, isteyebilirsiniz. Geçtiğimiz dönemlerde de benzer durumda olan çok sayıda öğretmen arkadaş istedi.

          • 11- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama dönemimde;
            a) Atamalarının yapıldığı tarihten sonra oluşan mazeret durumları hariç ayrıldıkları
            ilçeye mazerete bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır.
            b) İller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Ancak
            bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret
            durumundan iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabilecek bu maddeye göre ben il içinden sonra özür atamasına başvuramam çünkü mazeretim önceden vardı yani sonradan olusmadi. Ama siz başvurabileceğini söylüyorsunuz?

  6. 2018 il ici tayin istedim cikti.zorunlu hizmetten dolayi istedim. 2018 ozur durumundan esimin yanina il disina tayin isteyebilirmiyim

  7. merhaba.
    1.Sayın Müsteşar tarafından 2018 il dışı iptal hakkı verildi deniyor doğru mu ? Doğruysa il dışına bu hak verilirken il içine de verilir mi ?
    2. İl içi tayinim çıktı ilişik kestikten sonra agustos eş durumu özrü ile yeniden tayin isteyebilir miyim ?
    3. Eş durumu belgelerini ilişik kesmeden yetiştirebilirsek il içi atamamı dilekçe ve eş durumu belgesi ile iptal ettirebilir miyiz?
    not: eş durumu belgelerini alamadığımdan zorunlu hizmete tabi olup mecburen tercih yapanlardanım 🙁

    • Merhaba, 1) Müsteşar açıklama yaptı ancak şu anda resmi olarak bir iptal hakkı yazısı yayınlanmadı, birkaç güne kadar bu hak verilecektir. İl içine verilmeyecek, il dışı için verilecek. İl iç için öğretmenlerin ve sendikaların baskı yapması lazım. 2) İl içi atamadan sonra Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz ancak eski ilçenize dönemezsiniz. 3) Bu sorunuzu anlamadık.

  8. İl dışı tayinim çıktı. Tayin tarihininden sonra sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim? Rapor tatihi tayin tarihinden sonra fakat Önceki okulla ilişiğimin kesilmesi tarih açısından sorun yaratır mı

  9. İyi günler benim il içinde yer değiştirmem olmadı zorunlu hizmetten dolayı şimdi illerarasında kendi yaşadığım ilde değişiklik için başvurdum farklı ilçeye ağustosta eş durumundan eski ilçemde başka okula başvurabilir miyim

    • Merhaba, il dışından il içi yaparak başka ilçeye mi geçiyorsunuz? Ağustos ayında tekrar eski ilçenize gelemezsiniz. Şubat 2019 özür grubunda gelebilirisniz.

    • Merhaba, il dışından il içi yaparak başka ilçeye mi geçiyorsunuz? Ağustos ayında tekrar eski ilçenize gelemezsiniz. Şubat 2019 özür grubunda gelebilirsiniz.

  10. Merhaba ben 2 yıldır açığa alınmış bir öğretmenim geçen yıl iller arası tercih yaptım atamam oldu fakat kararnameyi imzalamadım şimdi tekrar iller arası tercih yapabilir miyim
    Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  11. merhaba branşıma istediğim ilde il dışı açılan okullar hep 4. hizmet bölgesi ve üstü okullar. geçen senede bu şekilde olmuştu. bu nedenle 2. il dışı yapılmıştı. acaba bu senede 2. il dışı yapılır mı?

    • Merhaba, 2.il dışı atama olup olmayacağını kimse bilemez. Sendikaların ve öğretmenlerin taleplerine göre MEB in inisiyatifine göre karar alınır.

  12. bilecikte öğretmenim. eşim şubatta kırıkkaleye memur olarak atandı. kırıkkalede il dışında pek iyi okullar yok gibi. şimdi ben il dışı ankara istesem daha sonra ağustosta özür durumundan tekrar il dışı isteyebilir miyim?

  13. Merhaba. eşim ve ben öğretmeniz. Ben il dışı tayin istesem eşim istemese daha sonra eşim eş durumu tayini isteme hakkı olur mu?

    Olması için aynı illeri mi tercih etmeliyiz?
    Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk