İl içi ataması çıkan öğretmenin il içi atamasını iptal ettirmesi

İl içi atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen il dışı yer değiştirme başvurusu yapamayacak. Ayrıca il içi ataması gerçekleşen öğretmen atamasını keyfi olarak iptal ettiremez. Sadece mazerete bağlı iptal söz konusu olabilir.

İl içi ataması çıkan öğretmenin il içi atamasını iptal ettirmesi

İl içi ataması çıkan öğretmenin il içi atamasını iptal ettirmesi

Bu konuyu İl içi isteğe bağlı yer değiştirme haberlerinde ele almıştık ancak gerek haberlere gelen yorumlardan gerekse de özelden bizlere ulaşan mesajlardan bu konuya tekrar değinme ihtiyacı duyduk.

2016 yılına ait il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 20-27 Mayıs 2016 tarihlerinde yapıldı ve il içi yer değiştirme, il içi atama sonuçları açıklandı. İl içi atama sonuçları Valilikler tarafından açıklanacağı için bazı iller açıkladı bazı iller ise hala açıklamadı. İl içi atama duyurusuna göre il içi atama sonuçları 6 Haziran 2016 tarihine kadar açıklanmak zorunda.

İL İÇİ ATAMA SONUCU İLİŞİK KESME VE İL DIŞI

İl içi atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen okulların kapanmasının arkasından 17 Haziran 2016 itibari ile eski görev yerinden ayrılarak atamasının yapıldığı yeni görev yerinde göreve başlayacak. İl içi atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen mesleki çalışmaları da yeni okulunda yapacak. Bu konuda da biz seminer çalışmalarını öğretmenler istedikleri yerde yapmalıdır görüşündeyiz.

İl içi atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen il dışı yer değiştirme başvurusu yapamayacak. Bu madde il içi yer değiştirme duyurusunda bulunmaktadır. İl içi atama başvurusu yapıp il içi ataması gerçekleşmeyen öğretmen il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.

İl içi atama sonucu ataması gerçekleşen öğretmen Ağustos ayında yapılacak olan özür grubunda geçerli mazereti oluşmuşsa özür grubu tercihinde bulunabilir.

İL İÇİ ATAMA İPTALİ

İl içi ataması gerçekleşen öğretmen il içi atamasını iptal ettirebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il içi atama başvuru kılavuzunda il içi ataması gerçekleşen öğretmenin atamasını iptal ettiremeyeceğini belirtmiştir. İlgili duyuruda ayrıca ataması gerçekleştikten sonra herhangi bir mazereti oluşan öğretmen eğer görev yerinden ayrılmadıysa görev yerinde kalarak atamasını iptal ettirebilir ifadeleri bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta şu; siz il içi atama sonucu atandığınız için eğer sizin yerinize birisi il içi atamada atandıysa siz o okul yerine yakın okullardan normu olan bir yere atanabilirsiniz.

Özetlersek il içi atama sonucu atamanız gerçekleştiyse keyfi olarak il içi atamanın iptali söz konusu değildir. Ancak sağlık, eş durumu vb şartlar oluştuysa iptal ettirebilirsiniz. Bunun için okulunuza atamanızın iptal edilmesini için sebebinizi, gerekçenizi belirten bir dilekçe ile başvurun.

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM