İl içi, il dışı özür grubu sonucunda atanan öğretmenin atamasının iptali

Özür grubu atama sonuçları açıklandıktan sonra Öğretmenler İçin özür grubu atama iptali mümkün mü, özür grubu atamaları iptal edilebilir mi yönünde sorular alıyoruz. Öncelikle özür grubu atamasında tercih yapıp atanan öğretmenin atamasından pişman olup özür grubu atamasını iptal ettirmesine sebep olan nedenlerin sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü ataması yapılan öğretmen atanmamış olsaydı yerine başkası atanabilirdi.

İl içi, il dışı özür grubu sonucunda atanan öğretmenin atamasının iptali

İl içi, il dışı özür grubu sonucunda atanan öğretmenin atamasının iptali

2017 yılı Ocak ayı öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirmeleri sonucuna göre ataması çıkan öğretmenin atamasının çıktığı yere gitmemesi ve atamasının iptal ettirmesinin söz konusu olup olmayacağını özür grubu atama kılavuzunu inceleyerek değerlendireceğiz. Özür grubundan atanan, yer değiştirmesi gerçekleşen öğretmen özür durumu iptali istemesi mümkündür. Öğretmen iptal başvurusu yapabilir. Ancak öğretmenin il içi/il dışı özür grubu iptal dilekçesine verilecek cevap talebin reddi doğrultusunda olacaktır.

ÖZÜR GRUBU KILAVUZU

2017 yılı ocak ayı özür durumu atama kılavuzu incelendiğinde aylıksız izinde olanlar, askerde olanlar, doğum izninde olanlar başvuru sırasında 6 Şubat 2017 tarihi itibari ile göreve başlayacaklarını belgelendirip özür durumu ataması başvurusunu gerçekleştirdikler. Özür durumundan ataması çıkan bu durumda olan öğretmenlerden ataması çıktığı halde 10 Şubat 2017 tarihine kadar göreve başlamayanların atamaları iptal edilecektir. (Özür grubu atama kılavuzu madde 9)

Özür durumu atama kılavuzu 11.maddede yer alan hükme göre ise başvuru sırasında yanlış beyan veren, bilgilerinde hata olan tüm bunlara rağmen başvurusu onaylanan ve ataması çıkan öğretmenlerin atamalarının iptal edileceği belirtilmektedir. Kılavuzun bir diğer iptal hükmü içeren maddesi ise 6.maddedir. İlgili maddeye göre özür durumu başvuru sırasında özür durumu atama talebinden vazgeçen öğretmen iptal dilekçesi vererek atama başvurusunda vazgeçebilir ve atamasını iptal ettirebilir denmektedir. Özür durumu iptal dilekçesi veren öğretmenin başvuruları da onaylanmayacaktır.

ATAMASI ÇIKAN ÖĞRETMENİN DURUMU

İl içi özür durumu ataması ya da il dışı özür durumu atamasından ataması çıkan öğretmenin atamasını iptal ettirebilmesi yönünde özür durumu atama kılavuzunda ilgili bir hüküm yer almamaktadır. Atama sonucunu iptal ettirmek isteyen öğretmenin özür durumu atama sonucunun iptal edilmesi için vakit kaybetmeden okuluna dilekçe ile başvurması, dilekçesinde ise iptalin gerekçesi ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Görev yaptığı okulda kendi yerine atama olmaması durumunda ve dilekçede belirtilen sebebin göz önüne alınıp değerlendirilmesi ile özür durumu atamasının iptali söz konusu olabilir. Ancak iptal talebinde bulunacak öğretmenin okulundan ilişik kesmemesi, görevden ayrılmaması şarttır. Örnek verecek olursak;

A ilinde görev yapan bir öğretmen B ilinde çalışan eşinin yanına eş durumunda gitmek isteyip özür grubu başvurusunda bulunur, özür grubu onaylandıktan sonra atama sonucunun açıklanmasına az bir süre kala ailevi nedenlerden dolayı eşinin yanına gitmek istemezse ataması gerçekleştikten sonra okulundan ilişik kesmeyerek kendi yerine de atama olmaması durumunda iptal dilekçesi ile başvuruda bulunabilir. Bu dilekçeye verilecek cevap büyük bir ihtimalle olumsuz olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM