DOLAR 5,8065
EURO 6,4658
ALTIN 275,3
BIST 107.922
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler
19.03.2016
A+
A-

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? İl İçi Tayin Nedir? İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir? İl İçi Tayin Kim İsteyebilir? Arif Muzaffer KUL‘un Öğretmenler İçin yazdığı bu yazıda ilgili sorulara cevap vereceğiz.

Mart ayının ortalarındayız, birkaç ay sonra öğretmenleri il içi tayin heyecanı arkasından da il dışı tayin heyecanı saracak. Bu konuya şimdiden değinmek istedik.

MEB İl İçi Atama Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘nde il içi atama ile ilgili olarak şu ifadelere yer verilmiştir;

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır.

Denilmektedir. Yani atandığınız okulda öğretmen olarak 3 yıl çalışma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Lakin eğer idarecilikte yapıyorsanız yine il içi tayin isteyebilirsiniz. Çalıştığınız okulda 1 yıl öğretmenlik yaptınız aynı kurumda sonra 2 yıl müdür yardımcılığı yaptınız. Bu iki sürenin toplamı 3 yılsa tayin istersiniz. Lütfen buraya dikkat edelim, 3 yılın hesabına aynı kurum baz alınır. 2 yıl başka okulda 1 yıl başka okulda çalıştıysanız tayin isteyemezsiniz.

Örnek;

A okuluna atandınız 1 yıl çalıştınız eş durumundan ilçede başka bir okula atamanız oldu ve orada göreve başladınız. İl içi tayin isteme şartını sağlamak için eş durumundan atandığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım. Daha önce çalışmış olduğunuz 1 yıl kısaca il içi tayin için sıfırlandı. İl içi tayin şartı için baz alınmaz. Buna dikkat edelim.

Zorunlu çalışma yükümlülüğünüz eş durumundan ya da sağlık özrü durumundan ertelendiyse dahi aynı okulda 3 yıl çalıştıysanız il içi tayin isteyebilirsiniz.

Yönetici olarak atandınız, buraya dikkat edelim 6 aylık geçici görevlendirme ya da vekaleten görevlendirmeyi kastetmiyoruz. Yönetici olarak görevlendirmeden kastımız 4 yıllık yönetici görevlendirmesidir. 2.yılınızda bu görevinizden ayrılmak istiyorsunuz, yöneticilikten öğretmenlik görevine geçmek istediğinizden süre şartı aranmaz. İl içinde yer değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni Açılan Eğitim Kurumları İçin İl İçi Atama Nasıl Yapılır?

Eğitim öğretim için yeni açılan okulların öğretmen ihtiyaçları normalde yer değiştirme döneminde karşılanır. İl içi atama döneminde il dışı atama döneminde bu kurumların ihtiyaçları gösterilir ve atama yapılır. Ancak yer değiştirme dönemleri dışında açılan okulların öğretmen ihtiyaçları il genelinde duyuruya çıkartılır. Bu duyuruda belirtilen hususlar çerçevesinde il içi yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmenler buna başvurabilir ve atanabilirler. İl içi yer değiştirme şartlarını yukarıda belirtmiştik.

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

Son üy yılın il içi yer değiştirme kılavuzlarını inceledik ve son üç yılın verilerini sizlere aktarıyoruz.

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

İl İçi Tayin Ne Zaman İstenir?

2013 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 8-12 Temmuz 2013
Atamaların yapılması: 15 Temmuz 2013
İlişik kesme işlemleri: 16 Temmuz 2013
Atama başvurusunda toplam 25 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2013 yılında 31 Aralık 2013 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 12 Temmuz 2013
Not: 2013 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

[haber id=”6046″]

2014 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 12-16 Mayıs 2014
Atamaların yapılması: 20-21 Mayıs 2014
İlişik kesme işlemleri: 16 Haziran 2014
Atama başvurusunda toplam 25 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2014 yılında 30 Eylül 2014 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 16 Mayıs 2014
Not: 2014 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

2015 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu TIKLAYINIZ

İl içi yer değiştirme başvuruları: 20-26 Mayıs 2015
Atamaların yapılması: 29 Mayıs 2015
İlişik kesme işlemleri: 15 Haziran 2015
Atama başvurusunda toplam 40 tercih yapılabilecek.
3 yıllık sürenin hesaplanmasında 2015 yılında 30 Eylül 2015 tarihi baz alındı.
Hizmet puanlarının hesabında, yer değiştirme başvurularının son günü esas alındı yani 26 Mayıs 2015
Not: 2015 yılı il içi yer değişikliği döneminde ataması yapılan öğretmenler, iller arası yer değiştirme başvurusunda bulunamadılar.

İl İçi Tayin İstedikten Sonra İl Dışı Tayin İsteyebilir Miyim?

Yukarıda not olarak belirttiğiniz hususu burada tekrar açıklayalım. İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamazlar. Örneğin 2016 İl İçi Atama döneminde A okulundan B okuluna atamanız yapıldı. 15 Haziran 2016 tarihinde de 2016 İl Dışı Atama başvuruları başladı. Siz tayin isteyemezsiniz, sistem size açılmaz. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekli. Bazı öğretmen arkadaşlardan duyuyoruz il içi isterim sonra il dışı şansımı denerim. Maalesef bu mümkün değil. Hüsranla sonuçlanacak bir umut.

Ancak 2016 İl İçi Atama döneminde tercih yaptınız atamanız çıkmadı o zaman sıkıntı yok, 2016 İl Dışı Atama döneminde başvuru yapabilirsiniz.

[haber id=”5139″]

İl İçi Tayin İstedikten Sonra Özür Grubu Atamasına Başvurabilir Miyim?

İl içi atamada yer değişikliği yaptıktan sonra mazeretiniz oluştuysa, özür grubundan yani mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilirsiniz.

Hemen örnek verelim, 2016 İl İçi Atama döneminde tayininiz çıktı göreve başladınız, sonra temmuz ayında evlendiniz. Eşiniz başka ilde ya da ilçede çalışıyor. Ağustos 2016 Özür Grubu Ataması başvurusunda bulunabilirsiniz. Engel değil.

Asker Öğretmenlik ve Görevlendirme Süreler İl İçi Atama İçin Süreden Sayılır Mı?

Bunu 2015 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu kılavuzundan aynen aktarıyoruz; Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda sözleşmeli öğretmen veya asker öğretmen olarak geçirdiği süreler dâhil, fiilen öğretmen olarak geçirdiği süreler ile diğer eğitim kurumlarında ders okutmak üzere ya da eğitim kurumu yöneticisi olarak görevlendirildiği süreler birlikte değerlendirilecektir, denmektedir. Yani bu süreler sayılır.

İl İçi Atama Başvuruları Nasıl Yapılır?

İl İçi Atama Başvuruları MEBBİS üzerinden elektronik ortamda alınır. Başvurular, sırasıyla eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra geçerlilik kazanır. Belirtilen birimlerden herhangi biri tarafından onaylanmazsa, reddedilirse başvurular geçersiz sayılır. Eğer başvuru zamanında görev yaptığınız il/ilçe dışındaysanız herhangi bir iletişim aracıyla(faks, e-posta, whatsapp vs) kadronuzun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmeniz suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyebilecek; eğitim kurumu yöneticileri de süresi içinde başvurunuzu onaylayacaktır. MEBBİS üzerinden yapılan Elektronik Başvuru Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere daha sonra imzalattırılacaktır.

Aylıksız İzinde Olan Öğretmen İl İçi Atama Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2015 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

İl İçi Atama Neye Göre Yapılır?

İl içi yer değiştirme ataması, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. İl içi atama MEBBİS üzerinden başvuru ile yapılır, atamalar valiliklerce hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanının eşitliği hâlinde öncelik öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana, eğer bu sürede de eşitlik varsa atanacak öğretmen bilgisayar kurasıyla belirlenir. Buraya dikkat edelim hizmet puanı eşitse hizmet süresine bakılıyor yani bir gün dahi olsa öğretmenlikte önce göreve başlamış kişi atanır.

İl İçi Atama İptal Edilir Mi?

İl içi atama iptali isteğe bağlı ve zorunlu olarak iptal edilir. İl içi atama döneminde öğretmen başvuru sürecinde okuluna dilekçe vermek şartıyla yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilir. Dilekçe vererek başvurusunu iptal ettiren öğretmen aynı başvuru döneminde yeniden il içi atama başvurusu yapamaz.

İl içi ataması gerçekleşen öğretmen en geç 30 Eylül 2015 tarihinde görevine başlamak zorundadır. Görevine başlamayan öğretmenin ataması bulunduğu ilin il millî eğitim müdürlüğü tarafından iptal edilecektir.

Ayrıca öğretmenin yer değiştirmesi gerçekleştikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşursa ve öğretmen görev yerinden ayrılmamışsa ataması iptal edilebilir. Ataması iptal edilen öğretmen önceki görev yerine alanında norm kadro bulunmuyorsa, il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanında boş bulunan norm kadroya valilikçe atanır.

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama zamanı olarak; Mayıs ayının ikinci haftası gibi tercihlerin alınmasını Mayıs ayının sonunda da sonuçların açıklanacağını düşünüyoruz.

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama Ne Zaman Yapılacak?

2016 İl İçi Atama Gelişmelerini Buradan Takip Edebilirsiniz.

İl İçi Tayin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Konusuna Değindik, Diğer Konularda Size Yararlı Olmak Adına Görüşmek Üzere…

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

ÖNEMLİ: 2017 İL İÇİ ATAMA YAZISI YAYIMLANDI. 2017 İL İÇİ ATAMA BİLİNMESİ GEREKENLER HUSUSUNDA YENİ YAZIYA AŞAĞIDAKİ HABERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

il içi atama başvurusu

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

[haber id=”17181″]

YORUMLAR
 1. Seno dedi ki:

  Hocam il disi atama kilavuzunda madde 10 da esi ogretmen olan ayrildigi ile es durumu ile donebiliyor mu ayni atama doneminde

 2. Beno dedi ki:

  Hocam il ici yapan ayrildigi ilceye gelemez diyor ya ve bu evliyse donemeze yorumlaniyor ya bu tamamen yorumlama haksizlik. Bakin 2012 ozur grubu atamalari 1.6 maddeye soyle diyor es durumu ve saglik ozru bulundugu halde il ici ve il disi isteyenler ozur grubuna basvuramaz. Yani bu madde eski maddenin kisa yazilmis hali mazeret il ici istedikten sonra olusmussa olur zaten varsa olmaz niye ozur grubunu beklemiyorsun diyor. Eger bu madde acik ve net olmadigi halde evli olanlar icin uygulanirsa tamamen haksizlik ve gorwvi kötuye kullanmadir.

 3. Seno dedi ki:

  Hocamm il ici yapana es durumu mebbis ekrani ayrildigi ilceye es durumu acilir mi. Misal il ici isteyene il disi mebbis ekrani diyor ki il ici yaptin il disi isteyemezsin. Peki es durumu icin boyle bi uyari var mi

 4. Beno dedi ki:

  Il ici yapan ayrildigi ilceye ayni atama doneminde donemez diyor ya merkez koye veya merkeze bagli beldeye giden biri es durumu ile gelebilir bi eger ilce ve kendisine bagli olan merkez koy ve beldeler ayni ilceyse ayrildigi ilce ifadesi herceklesmemis olur. Bu konuda gorusunuzu merak ediyorum

 5. Seno dedi ki:

  Hocam peki ayrildigi ilceden kasit ne mesela merkezden bagli koy ve beldeye il ici isteyip ayni atama doneminde es durumu isteyebiliyor muyuz

 6. Beno dedi ki:

  Kolay gelsin. Ozur grubunda anayasa ile yonetmelik catisirsa hangisi gecerli olur. Konu su sekilde il ici tayin yapan ayni atama doneminde ayrildigi ilceye donemez ama bu kisi evliyse ve aile birligi bozulmussa bu sekilde anayasaya gore es durumu isteyebilir. Agustosta bu maddeye dayanarak es durumu yaparsam sonuc ne olur sizce. Atama olur mu olursa iptal edilir mi yalan beyan olur mu sonucta aile birligi bozulmus ve aile birligi saglamak icin es durumu istiyorum yalan beyan yok anayasal hak

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama kılavuzunda madde var. Sonradan oluşacak özür durumu hariç eski ilçeye aynı atama döneminde dönüş yapamazsınız. İl içi atamanız olur sonra evlenirseniz o zaman bu anayasal haktır ve özür grubu için talebinizin karşılanması anlamına gelir.

 7. Beno dedi ki:

  Il ici tayini cikan ayrildigi ilceye donemez ifadesi ilceye bagli beldeyi ve merkez koyleri kapsar mi

 8. Nesli dedi ki:

  Merhabalar il dışı tercihlerde görev yaptığım ilçeye atandım. Kararnameler 28inden sonra çıkar yazıyor. Ben temmuzun 15 i gibi ilişiğimi kesip aynı gün başlayabilir miyim? Yani önceki görev yerimden kararnamemin geldiği gün mü ayrılmam lazım yoksa başka bir tarihte ayrılıp diğer kurumda aynı gün başlayabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu anlamadık. Nereden nereye atandınız açık olarak yazar mısınız veya örnek vererek yazınız.

 9. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar.Ben ve eşim aynı ilçede öğretmenlik yapıyorduk.il ici tayin istedik benim tayinim cıktı fakat eşimin çıkmadı. Ben tekrar eski ilçeme ve okuluma ağustos döneminde eş durumu tayini isteyebilirmiyim.Ne olur bana cevap çok tedirginim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 2019 yılı il içi atama kılavuzunda şöyle bir madde vardı;

   İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler aynı atama döneminde; a) Atamalarının yapıldığı tarihten sonra oluşan mazeret durumları hariç ayrıldıkları ilçeye mazerete bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklardır.

   Bu madde uygulanırsa Ağustos ayında eski ilçenize isteyemezsiniz. Şubat ayında istersiniz.

 10. Kübra dedi ki:

  Merhaba il içi atamadan,bulunduğum ilçeden başka ilçeye atandım.ilişiğimi Temmuz ayında kesip gene o gün içinde göreve başlasam bir sıkıntı olur mu.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı gün ayrılıp başlama yapabilirsiniz. Sorun yok.

 11. GÜLDEN dedi ki:

  Teşekkür ederim

 12. GÜLDEN dedi ki:

  Merhaba mayısta il içinde çalıştığım ilçede başka bir okula atandım. Eşim başka bir ilçede çalışıyor sigortalı. İl içinde onun ilçesindeki okullar açılmadı bazılarının puanı yüksekti. Ağustosta eş durumundan eşimin ilçesine tayin isteyebilir miyim

 13. Gülden dedi ki:

  İl içi tayinlerde aynı ilçede başka bir okula atandım. Eşim farklı bir ilçede önceden beri çalışıyor. Onun olduğu ilçeye puanım yetmedi, bazı okullar da açılmadı. Ağustosta eşimin çalıştığı ilçeye tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizle farklı ilçedesiniz, Ağustos ayında eş durumu istersiniz.

 14. Erdinç dedi ki:

  Merhaba hocam ben polis memuruyum eşim sözleşmeli öğretmen doğuda ayni ilin farklı ilçelerinde görev yapıyoruz. Eşimi kendi bulunduğum ilçeye aldırabilirmiyim il içi geçici görevlendirme ile, eşimin henüz asaleti de tasdik olmamış durumda.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizi bulunduğunuz yere aldırmanız çok zor. Geçerli bir mazeret sunarak geçici görevlendirme talep ediniz.

 15. Harun dedi ki:

  sözleşmeli öğretmen il içi atamaya başvurabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır başvuramaz.

 16. Talha dedi ki:

  Merhaba, ben 2.5 yıl önce eş durumundan şu an bulunduğum ile atandım. Eşimle farklı ilçelerde görev yapıyoruz. Ben ikametgahımızın bulunduğu ilçede görev yapıyorum.Şimdi Ocak ayı eş durumu mazeret atamasıyla ikametgahımın bulunduğu ilçede başka bir okula tayin olmak istiyorum. Bana başvurmam sonucunda atama hakkı verilir mi? Teşekkür ederim.

 17. hüseyin dedi ki:

  merhaba! alan değişikliği yapmam il içi yer değiştirme atamalarına engel olur mu? yani şimdi alan değişikliği il içi atama hakkımı kullanmış mıoluyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, alan değiştirip farklı kuruma geçtiğiniz zaman tekrar il içi yapabilmeniz için o okulda 3 yıl çalışmanız lazım. Ancak il içi yer değiştirme kılavuzunda alan değiştirenlerin eski okullarındaki süreler de hesaba katılırsa durum farklı olur.

 18. Murat ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhabalar…İki sorum olacak.
  1) 2014 Şubat ayında Mardin /Merkez de göreve başladım.2016 şubat da sağlık özrü mazaretinden Sivas Merkeze geldim.Sağlık mazaretim devam etmesine rağmen ,dilekçe verip Sivas’ın zorunlu hizmete dahil olan bir ilçesine 2018 Şubat da tayin isteyebilir miyim?2)Mardin / Artuklu zorunlu hizmet süresi 4 yıl idi ve ben iki yıl kaldım.Sivas/hafik ise 6 yıl.Ben 6 yıl mı yoksa 4 yıl mı zorunlu hizmet yapacağım.

 19. Emrah dedi ki:

  Esim merkez ilcede gorev yapmakta ben zorunlu ilcede. 2018 il ici ile ilce içinde yer degistirdim. 13 haziran 2019 da zorunlu hizmet tamamlaniyor.
  1)2019 subatta es durumu isteyebilir miyim.
  a) Zorunlu hizmet tamamlanmis sayilir mi.
  2) 2019 il disina basvurabilir miyim.( İlde 5. Yilim)
  TESEKKURLER

  1. Editör dedi ki:

   Şubat ayında eş durumu istersiniz, 1-2-3 kapsamında zorunlu hizmet olmayan okula eş durumuyla atanırsanız zorunlu hizmetinizin bitmesine 6 aydan az kaldığı için zorunlu hizmetiniz tamamlanmış olur. Şubat ayında eş durumu istedikten sonra Haziran ayında il dışı istersiniz.

 20. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam 2018 de il ici tayin yaptım.Dogu gorevim bitmemişti, merkeze geldigim içinde doğu görevim bir yıl uzadı. Ben 2019 da il dışı atamadan il içi tercih yapabiliyor muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, zorunlu hizmet yükümlüsü iseniz il dışından il içi zorunlu hizmet yerlerine tayin isteyebilirsiniz.

 21. Burak dedi ki:

  Hocam ben 2017 eylülde 2.il içi ile bir okula atandım daha sonra ekimde norm güncellemesi olunca norm fazlası durumuna düştüm ve norm fazlası atamasında tercih yaptırılarak başka bir okula atandım fakat görevime 2018 eylülde başlayacağım söylendi ve kendi okulumda yılı tamamladım. 2018 eylülünde 2.il içi il dışı tercih açılırsa başvurma hakkına sahip olur muyum il içine?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı açılırsa ve aynı ilde 3 yılınız doldu ise il dışına istersiniz. İl içi açılırsa eski okulunuz ve yeni okulunuzda toplam süreniz birlikte değerlendirilir.

   1. burak dedi ki:

    hocam nasıl yani tam olarak anlayamadım ? eski okul derken norm fazlası olduğum okul ve norm fazlası olduktan sonra geçtiğim okuldaki çalışma sürem mi 3 yıl olması gerekiyor ? norm fazlası olmadan önce bir okulda 3 yıl çalışmıştım onun bu süreye etkisi yok mu ?

 22. Rıza dedi ki:

  1. sorum görevlendirmeler de ilişik kesme işlemine gerek yok değil mi ?

  2. sorum ilçe içi norm fazlası olmadan kaynaklı atamalarda ilişik kesmek gerekiyor mu ? gerekiyor ise ilçe içi olduğu için, atamanın tebliğ gününden itibaren en geç 3 gün içinde eski okuldan ilişik kesip mütakiben aynı gün içinde yeni okula başvurmak mı gerekiyor ?

  1. Editör dedi ki:

   Görevlendirmelerde ilişik kesme durumu var ancak diğer türlü tayin gibi değil. Diğer sorunuza gelirsek, norm fazlası atamada atamanız çıkarsa kadronuz ile birlikte gidiyorsunuz ilişik kesme işlemi yapılır farklı ilçeye gidiyorsanız yolluk hesaplaması yapılır vs Aynı ilçede aynı gün ayrılış başlama yapmanız lazım. Farklı ilçe ise 15 gün süresi var.

   1. Eşref dedi ki:

    ilişik kesilen gün başlayışında yapılması gerekiyordu, ilişiğinde atamanın tebliğ edildiği gün yapılması şartmı. ulaşım için bir kaç müddet verilmiyor mu ?

 23. burak dedi ki:

  Hocam ben 2017 eylülde 2.il içi ile bir okula atandım daha sonra norm fazlası durumuna düşünce norm fazlası atamasında tercih yaptırılarak başka bir okula atandım fakat görevime 2018 eylülde başlayacağım söylendi ve kendi okulumda yılı tamamladım. 2018 eylülünde 2.il içi il dışı tercih açılırsa başvurma hakkına sahip olur muyum il içine?

 24. Tuncay Tursun dedi ki:

  Merhaba il içinden tayinim çıktı eşimin ise çıkmadı iptal dilekçesi yazdım kabul edilmedi. Sorularım şu 1-ilişik kesmek zorunda mıyım 2- eşim il dışı tayin istedi bende ilişik kesmek zorunda kaldım eşimin il dışı tayini çıkarsa ağustosta eş durumu isteyebilir miyim. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet ilişik kesmeniz lazım. Eşinize il dışı çıkarsa siz Ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz.

 25. Burcu dedi ki:

  Merhabalar Şanlıurfa’nın ilçesinde çalışıyorum ben 4. Yılım bitti.İl dışı tercihlerde il içi yaparak Şanlıurfa merkeze geçmek istiyorum.Bu durumda gittiğim okulda 3 sene kalmak otundan mıyım yoksa seneye tekrar il dışı tayin isteyebilir miyim?Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışından il içi yaptıktan sonra seneye il dışı isteyebilirsiniz.

   1. Burcu dedi ki:

    Çok tesekkur ediyorum

 26. Elmas dedi ki:

  Benim zorunlu hizmette üçüncü yılım okulumun görev süresi 4 yıl. il içi tayin istedikten bir sene sonra tekrar il dışı isteyebilirmiyim. İl içinde kendi okulumda 3+Başka okulda 1 yapıp tekrar il dışı isteyebilirsin dediler. İl içi gittiğim yerde üç sene beklemek zorundamıyım?

  1. Editör dedi ki:

   3 sene beklemek zorunda değilsiniz. İl içi istedikten sonra gittiğiniz okulda 1 yıl çalışırsınız il dışı istersiniz.

 27. Asiye dedi ki:

  Ilici ihtiyac lisresinde bos olarak gosterilen bir okul tayinlerin aciklanmasindan sonra atama yapilmamis atama sonuclarinda o okula giden yok fakat ben tercih etmistim banada gelmedi boyle birsey olabikiyor mu merak ettim cevaplarsaniz cok sevinirim

 28. Gülnaz dedi ki:

  Il ici tayinim çıktı ancak Eylul ayi itibariyle tayinimin çıktığı okulda norm fazlası oluyormuşum tayinimin iptali mumkun mu?

  1. Editör dedi ki:

   Bu durumla ilgili ilişik kesmeden iptal talebinizi dilekçe ile okulunuza sunun.

 29. Nermin dedi ki:

  Merhaba. Tayin istedim ancak çıkmadı. İl içi işlemler bitti mi şimdi? Yani emekli olacaklarla boşalacak kadrolara tayin şansım olabilir mi? Takibini nasıl yapabilirim? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda il içi bitti. Eğer ikinci il içi atama olursa tekrar başvuru yapabilirsiniz. İkinci il içi atama Eylül ayının başında oluyor. Bizim sitemizden de takip edebilirsiniz.

 30. Deniz dedi ki:

  Merhaba, cuma günü isteğe bağlı tayin istedim okul müdürü dört buçukta okula geldi, son dakika onayladı. Sistem yoğun diyerek çıktı alamadığını söyledi pazartesi veririm dedi. AAlmak içiçin gittiğimde kapatmışlar açılmıyor geçmiş olsun nasılsa çıkmaz dedi. Diyelim ki tayinim çıktı, ben bu çıktı olmadığından mağduriyet Yaşar mıyım veya öyle bir durum olacaksa şu anda ne yapabilirim cevabınız için teşekkürler, iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilçe/il milli eğitim onayladı mı? Onaylandıysa sorun yok. Tayininiz çıktığında onaylı formun bir hükmü yok, sorun yaşamazsınız.

 31. Deniz dedi ki:

  İl içi atamaya cuma başvurdum. Okul ve il atamamı onayladı. Başvuru süresi bitti. Atamamı iptal ettirmek istiyorum. Yapabilirmiyim. Atamalar yapilmadan. Acil cvp.

  1. Editör dedi ki:

   Artık yapamazsınız. Başvuru süresi içerisinde iptal ettirebilirdiniz. Şu anda süreç bitti. Ancak pazartesi günü siz okula dilekçe verin ve iptal başvurusunda bulunun eğer il milli eğitim dilekçenizi kabule derse iptal edebilir.

 32. Murat hut dedi ki:

  Merhaba
  22yillik öğretmen in.bir yıl önce isteğe bağlı olarak il içi tayin istedim .tayin istediğim okul 2ay sonra kapandı ve resen başka bir okula atamam yapıldı. 1yi çalıştım ve şimdi il içi tayin istediğim de milli eğitim isteğimi reddetti.uygulama dogrumudur.tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şuradaki linkte 4.maddenin c fırkası sizin durumunuzun karşılığıdır. Eğer anlattığınız gibiyse başvuru yapmanız lazım. Milli Eğitim reddedemez, başvuru sayfasında sizi ilgilendiren durumu seçmeniz gerekiyor. https://www.ogretmenlericin.com/wp-content/uploads/2018-yili-ogretmenlerin-il-ici-atama-kilavuzu-ve-duyuru.pdf

 33. Elif dedi ki:

  Merhaba ben tercihlerimi verdim ama degisiklik yapmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim

  1. Editör dedi ki:

   Okul müdürünüz sizin başvurunuzu reddedecek siz tekrar tercih yapacaksınız.

 34. Kübra dedi ki:

  Merhaba ben 2017 il ici atamayla okulumu degistirdim yeni okulumda goreve basladiktan sonra norm fazlasi oldum ve resen baska bir okula atandim simdi il ici atamalara basvuru yapabilir miyim?

  1. İsteyebilirsiniz dedi ki:

   Kılavuzda 4.maddenin c bendinde açıkça belirtilmiştir

 35. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben haziranda il dışı tayin isticem ama eşimin iş yerine yakin okul norm açmamış baska okula tayin isteyip eylulde eşimin is yerine yakin bir okula tekrar tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hocam eşiniz büyükşehirde mi çalışıyor? Eğer büyükşehirde ise siz il dışından olun olduğu ilçede herhangi bir okula giderseniz Ağustos döneminde eş durumu yapamazsınız. Ancak farklı ilçeye giderseniz yaparsınız. Eğer eşiniz büyükşehir olmayan bir ilde ise siz aynı ilçede köye ya da beldeye giderseniz sonra eşinize yakın bir okula tayin istersiniz. Detaylı bilgi verirseniz net cevap verelim

 36. Ayse dedi ki:

  Mrb 29 09 2015 de göreve başladım tayin isteyebilirmiyim bu sene?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamalarda 30 Eylül baz alınırsa ve sizde 30 Eylül baz alındığında 3 yılınızı doldurursanız istersiniz.

 37. Songul dedi ki:

  Mrb.Ben 12.09.2013 tarihinde zorunlu hizmete basladim.gorev suresi 5 yil. Ben 2018 mayis il ici atamasiyla tayin isteyebilir miyim. Zorunlu hizmet surem 6 aydan az kaldigi icin bitmis sayilir diye biliyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı okulda 3 yıl çalışma süresini doldurduysanız il içi istersiniz. 6 aydan az kalma durumu sizin durumunuzla ilgili değil. Şuradan detaya bakabilirsiniz. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-mevzuat/zorunlu-calisma-yukumlulukleri-alti-aydan-daha-az-kalanlar-7788.html

 38. Sema dedi ki:

  Merhaba Eylül de idareci olarak atandım fakat ocak 23 de istifamı verip istifa etmek zorunda kaldım şuan kı okuluma resen atandım tercih yapmadan ıkı yıl sonra zorunlu hizmet bitiyor ve bana söylenılen bu okulda üç yıl kalmam gerekıyormuş yenıden tayin isteyebilmem için bu soruma mantıklı bir cvp istıyorum yardımcı olabilir miniz

 39. Mehmet Ali dedi ki:

  Hocam ben bu sene Eylül’de eş durumu ile zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir okula geldim ancak eşim işten ayrıldı. Bu yüzden belgelendirme yapamadım. Mayısta ki il içi atamalarında 3 yıl dolmadan zorunlu hizmet bölgelerine tayin isteyebiliyor muyum yoksa Haziran’da ki il dışı atamalari (zorunlu hizmet aramaları) ndami isteyeceğim.

  1. Editör dedi ki:

   Mayıs ayında yapılacak olan il içi yer değiştirme kılavuzu yayınlanmadan yorum yapmamız hatalı olabilir ancak zorunlu hizmete tabii olanlar zorunlu hizmet olan yerlere tayin isteyebileceklerdir diye düşünüyoruz.

 40. Ayse dedi ki:

  Mrb. Ben okula girişimi 29.09.2015 de yaptırdım. Bu sene 3 yılımı dolduruyorum.fakat sigorta girişim 10. Ayda başlamış. Tayin istemede bir sıkıntı çıkar mi bu yil

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, MEBBİS’te göreve başlama ne yazıyor?

   1. Ayse dedi ki:

    Mrb mebbiste de 29.09.2015 yaziyo göreve başlama. Fakat sigorta başlangıcı 10. Ay. Bir sıkıntı olur mu tayin istemede. Teşekkürler simdiden

 41. Gülgin dedi ki:

  2015 atamasında hatalı sorular yüzünden atamamiz bir ay geç yapıldı. il dışı tayin isterken 3 yıllık sürenin geçmesinde bir ay sıkıntı yaratır mi

  1. Editör dedi ki:

   30 Eylül 2018 itibari ile 3 yıl şartı aranacaktır. Ekstra bir durum olursa kılavuzda belirtilir. Şimdiden yorum yapmak zor.

 42. Gülgin dedi ki:

  merhaba,
  şu an istanbul da bir okulda iki yıldır görev yapmaktayım. norm fazlası olduğum için başka okula görevlendirme istemek zorunda kaldım. başka okulda geçirecelim bir yildan sonra il dışı isteyebilir miyim ? teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hocam merhaba, 2 yıldır İstanbul’da çalışıyorsunuz, bu sene de İstanbul’da çalışacaksınız. Toplamda seneye 3 yılınız aynı ilde dolduğu için il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 43. burak dedi ki:

  sayın editör;

  okul tematik okul oldugundan resmi olarak norm fazlası gözükmesekte okul tarafından norm fazlası olacagımız söylendi olduki bu tercih döneminde tercih yaptık gelmedi bunun sonucunda ne olur ilçenin dısında herhangi bir ilçeye resen görevlendirme olur mu .. ya da ilçe dısına çıkmadan başka bir okula mı görevlendiriliriz..

 44. Damla dedi ki:

  Sayın editör. Bulunduğum kurumda hem 3 yılımı doldurdum hem norm fazlasıyım (3 senedir). İl içi Tayin isteme durumunda hangisini seçmeliyim? Norm fazlasıyken bir öncelik tanınır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Herhangi bir öncelik olmaz. Hizmet puanınıza göre atanırsınız.

 45. Hanife dedi ki:

  Sayın editör, görev yaptığım kurumda 2 yıldır çalışıyorum bu yıl doğuma bağlı ücretsiz izin alacam seneyey ildışı tayin isteyebilir miyim ? Yani ücretsiz izin aldığım yıl hizmetten sayılıyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Aynı ilde 3 yılınız dolmazsa isteyemezsiniz. Aylıksız izin hizmetten sayılmaz.

 46. mehmet dedi ki:

  Sayın editör 1.il içi isteğe bağlı yerdeğiştirmede atanan biri 2.il dışı isteğe bağlı yerdeğiştirmeye başvurabilir mi

 47. Deniz dedi ki:

  Hocam merhaba.2015 eylül ayında zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım.Zorunlu hizmet olan bir okula tayin isteyeceğim.Başvuru gerekçesine ne yazmalıyım? 3 yılım dolmadığı için isteğe bağlı mı yazmak gerekiyor?

 48. hasan dedi ki:

  merhaba hocam. zorunlu hizmetim devam ediyor. iliçi tayin isteyeceğim beyana dayalı bilgiler kısmını nasıl doldurmalıyım ? durumunuz ? başvuru gerekçeniz ? kırmızı yerler seçilecek mi ?

 49. zmrt dedi ki:

  1.il içi tayini olan 2.il dışı isteyebilir mi?

 50. hasan dedi ki:

  merhaba hocam. en son yapılan eş durumunda boşalan kadrolar 2. iliçi ildışında tercihe açılır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Evet hocam açılır.

 51. neşat dedi ki:

  zorunlu çalışma yerinde çalışıyorum. üç yılım dolmadı. il dışı zorunlu çalışma yerine tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz.

 52. memet dedi ki:

  Merabalar hocam calistigim kuruma 2 yil once il disindan geldim.2 yildan beri ayni okulda gorev yapiyorum.resen olarak farkli bi kuruma atamam yapilsa 1 yil sonra resen olarak atandigim kurumdan il ici tayin istiyebilirmiyim.cok tsekkr ederim

 53. Pınar dedi ki:

  Hocam ben il içi eş durumu ile ilçe değiştirdim, okulumda da norm fazlası oluyormuşum,ikili öğretimden tekli öğretime geçilmiş,şimdiki ilçemden ilişiğimi kesmedim daha tayin iptal hakkım olur mu bilgi verebilirseniz sevinirim,şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Gitmeden norm fazlası olacağınız resmiyet kazanmaz. İptal olacağını düşünmüyoruz.

 54. Tuğçe dedi ki:

  Hoca iyi günler ben eş durumuyla a yıl hakkaride çalıştıktan sonra eskişehir e geldim 3 yıldır burdayım eşim özel sektörede ve her yıl çalıştığına dair belgelerden veriyoruz okuluma.Bu belge verme işi daha kaç yıl sürecek onu öğrenmek istiyorum.Tekrardan teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetiniz bittikten sonra artık belge vermenize gerek yok.

 55. hasan dedi ki:

  sayın hocam sorumu ceavplar mısın?

 56. Hasan dedi ki:

  Mrb hocam gecen hafta yapilan es durumunda bosalan kadroları tercihte bulunabilir miyim

 57. Sibel dedi ki:

  Sayın editör 1.il içi isteğe bağlı yerdeğiştirmede atanan biri 2.il içi isteğe bağlı yerdeğiştirmeye başvurabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama isteyen il dışı atama isteyemez ancak bu ikinci il dışı atamaya başvuru yapabilir mi bunu yayınlanacak 2. il dışı atama kılavuzunda göreceğiz.

 58. Hasan dedi ki:

  Mrb hocam. Ben ildisindan ilici tayinle ayni icedeki baska bi okula gectim. Esim de 2. Ilici tayinde benim bulundugum okulu tercih edebilir mi ?( esimin su anki kadrosu benimle ayni ilcede)

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz aynı okulda 3 yıllık süreyi doldurduysa ikinci il içi atama başvurusu yapabilir.

 59. burak dedi ki:

  Hocam mayıs döneminde branşımdan ihtiyaç listesinden herhangi bir ihtiyaç gösterilmemiş olsa da ben başvurumu yaptım olur da sıra çalıştırılırsa diye. Şimdi başvuru yaptığım okuldan birinnde 2 arkadaş özür grubuyla ayrılacak. Oradan boşalacak kadro için sıranın çalıştırılmasını nasıl sağlayabilirim, ile dilekçe yazmalı mıyım yoksa gidip görüşeyim mi? Ve sırayı en erken ne zaman çalıştırabilirim ?

  1. Editör dedi ki:

   Kişisel sıra çalışmaz hocam. MEB çalıştırırsa ancak öyle.

   1. burak dedi ki:

    hocam öyle de o zaman keyfini mi bekleyeceğim ben adamların, yapabileceğim bir şey yok mu yani ?

 60. Ahmet yurttaş dedi ki:

  Merhaba hocam, 2015 Eylül ilk atamasıyım( kurumlar arası)atandığım ilçede girişimi 30 eylülde yaptırdım, okulda ise göreve 1 ekimde başladım. Okulda ki göreve başlam tarihim 1 Ekim olduğu için şuanda 1 yıl 11 ay 29 günlük öğretmen olarak gözüküyorum.1 gün geç başlamamdan dolayı il içi veya ildışı atamalarda bir yıl daha fazladan beklemem mi gerekiyor

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il içi ve il dışı atamalarda 30 Eylül baz alındığı sürece siz 1 günden dolayı 1 sene beklemek zorunda kalacaksınız.

 61. Erdal dedi ki:

  2017 agustos ozur grubu icin tayin istedimiz ilde ve ilcelerde bolumumuzde norm yok. Bu durumda tayin olur mu.

  1. Editör dedi ki:

   İl/ilçe emri verilmezse tayin gerçekleşmez.

 62. sedat dedi ki:

  Bulunduğumuz kurumda norm fazlası olup isteğe bağlı ya da resen ilçede başka bir okula gidersek tayin istemek için 3 yıl şartı nasıl hesaplanır?Yeni okulda baştan mı başlar yoksa eski okuldaki süre de heaba katılır mı?teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Başka okula giderseniz il dışı istemeniz için toplamda (eski ve yeni) aynı ilde 3 yıl süreniz olması lazım.

 63. canan dedi ki:

  ben 5 yıldır istanbulda çalışıyorum bu sene il içi tatin istedim ve başka bir ilçeye atandım. seneye başka bir ile tayin isteyebilir miyim? klavuzu da 3-4 kere okudum bununla ilgini şöyle bir bilgi var ‘ani ilde 3 yıl calışma şartı var’ yani ben isteyebilirim mi demek bu? bi cok arkadaşım yapamazsın diyor aynı okulda 3yıl çalışmak zorunda mıyız? başka il sonuçta? bana kesin bilgi verin nolur seneye kesin gitmem gerekiyordu memlwkwte :(((

  1. Editör dedi ki:

   İl içi yapan seneye il dışı yapabilir. Siz seneye il dışı tayin isteyebilirsiniz.

 64. Can dedi ki:

  Can guvenligi mazeretinden dolayi 2.5 yil çalıştığım okuldan tercih yapmadan bakanliktan atamam yapildi. Yeni görevlendirildigim okulda 1 yil çalıştıktan sonra tayin isteme hakkim olur mu? Her iki okul da zorunlu hizmete tabii.

  1. Editör dedi ki:

   Gelecek sene yayınlanacak il içi atama kılavuzunun şartlarını bilemeyiz.

 65. ahmet dedi ki:

  Büyükşehir de eşimle aynı ilçede çalışırken İl içi isteğe bağlı tayinim başka bir ilçeye çıktı. Ağustos özür grubu atamasında eski ilçemdeki bir okula tayin isteyebilir miyim?

 66. ibrahim dedi ki:

  İyi günler.Ben A ilçesinde calisiyorum esim B ilcesinde.Arada 93 km var. Esim A ilcesine gelmek istiyor fakat acik kadro yok.Bu durumda diger ilceler de es durumuna acilacak mi yoksa tayin isteyemeyecek mi ?

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz il büyükşehir mi ?

 67. Nermin dedi ki:

  Merhabalar. Il ici yer degisyirme süresi dolduktan sonra bulundugum kurumda sinifim kapatilinca norm fazlasi oluyorum. Bu durumda acik bulunan herhangi bir yere gitmek zorunda mıyım?

 68. ahmet dedi ki:

  Esimle aynı ilçede çalışırken İl içi isteğe bağlı atamam başka bir ilçeye çıktı. Eşime çıkmadı. Ağustos ayında il içi eş özrü atamasında eşimin olduğu yere il içi eş özrü atamasi istiyebilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   2017 Ağustos eş özrü kılavuzu yayınlanmadan net bir şey söylemek yanlış olur.

 69. Samsun dedi ki:

  Sevgili hocam esim il ici tayiniyle birlikte zorunlu hizmet bolgesinden zorunlu hizmet olmayan bir yere atandi.30 eylulu baz alirsak zorunlu hizmet suresi doluyor.Ancak atandigi tarih baz alinirsa yaklasik 2 ay kaliyor.Hangi tarihi baz almaliyiz Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu anlayamadık.

 70. Özlem dedi ki:

  Arkadaslar esimin haziranda il ici tayini cikti. O il dışı isteyemiyor. Ben isteyebilir miyim? Bana tayin cikarsa esim agustosta es durumu isteyebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Siz istersiniz eşiniz de eş durumu ister.

 71. ahmet dedi ki:

  Hocam size çok teşekkür ederim. Eşimle birlikte büyükşehir de A ilçesinde ogretmeniz. Haziran il içi atamam başka bir B ilçesine çıktı. İkametgahimiz C ilçesinde.agustos il içi eş özrü atamasında C ilçesine il içi eş özrü atamasi istiyebilirmimiyim? Çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için.

 72. murat dedi ki:

  merhabalar hocam ben istanbulda görev yapıyorum eşim konyanın zorunlu hizmet olan bir ilçesinde çalışıyor.Ben eş durumuyla konya merkeze yerleşirsem eşimde özür grubuyla konya merkeze yerleşebilir mi(bu arada ikimizinde doğu görevi bitmedi) teşekkür ederim

 73. ahmet dedi ki:

  Hocam öncelikle bizi aydınlattığı biz için teşekkürler. Eşimle büyükşehir in aynı ilçesinde öğretmenlik yaparken haziran il içi isteğe bağlı olarak tayinim başka bir ilçeye çıktı. Şimdi 2 ay sonra il içi eş özrü atamasında eski ilçemdeki bir okula tayin isteyebilir miyim? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba 2017 ağustos eş durumu tayininde belirttiğiniz gibi eski ilçenize tayin isteyebilirsiniz.

 74. hasan dedi ki:

  merhaba hocam. eşime il dışı bana da il içi gelirse ikimizden biri eş durumu tercihi yapabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos eş durumu özründe isteyen eş yapabilir.

 75. hasan dedi ki:

  merhaba hocam. ildışı tercihim gelirse kurumda mı 3 yıl şartı var ilde mi 3 yıl şartı var? yani il içi tercihi en erken ne zaman yapabilirim ?

  1. Editör dedi ki:

   Tunceli’de Cumhuriyet Ortaokulundan Antalya’ya Atatürk Ortaokuluna il dışı ile atandınız diyelim. Tekrar il içi yapmak için Atatürk ilkokulunda 3 yıl çalışmanız lazım.

 76. ahmet dedi ki:

  Hocam cevabınizi bekliyorum.

 77. hasan dedi ki:

  MERHABA HOCAM İL DIŞINDAN İL İÇİ TERCİHİM GELİRSE İL DIŞI HAKKIM SAKLI KALIR MI?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba evet seneye tekrar il dışı yapabilirsiniz.

 78. Ahmet dedi ki:

  Sevgili hocam eşimle aynı ilçede çalışıyoruz A ilçesinde. İl içi atamam B ilçesine çıktı. İkametgahimiz C ilçesinde. Büyükşehir de yaşıyoruz. Ağustos eş özrü atamasında C ilçesine il içi eş özrü istiyebilirmi yım?

 79. Özlem dedi ki:

  Merhaba, daha önce sorumu eksik sormuşum 2015 Eylül’de zorunlu hizmet bölgesine atandım.eylul 2016’da eş durumundan yine zorunlu hizmet bölgesine geldim ancak burası 120 km uzakta bir okul olduğu için mahkemeye başvurdum ve iki ay sonra zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım eşim şimdi başka bir ilde ve okula görev belgesi veremedim zorunlu hizmet yükümlüsüyüm ama iki yıllık öğretmenim okulumda üç yıl kalır mıyım? Yoksa resen atanır mıyım? Bunu soracaktım.Tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz zorunlu hizmet tamamlamışsa ya da yapıyorsa sizin zorunlu hizmetiniz her yıl vereceğiniz dilekçe ile ertelenir.

 80. Burak dedi ki:

  Esimle buyuksehir sinirlari icerisinde ayni ilcede calisiyoruz.(ayni zamanda ilcenin farkli koy ve beldelerindeyiz).Fakat ikematgahimiz farkli bir ilcede. Ikematgahimim oldugu yere es durumunda bulunabilir miyim? Tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubu atama duyurusu kılavuzu yayınlanmadan net açıklama yapamayız. Geçen seneye göre istersiniz.

 81. ahmet dedi ki:

  Sayın hocam il içi atama ile ilçe değiştirdim. Ağustos il içi eş durumu tayini ile eski ilçedeki herhangi bir okula tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos özür grubundan tekrar atama isteyebilirsiniz.

 82. Cihan Karan dedi ki:

  Merhabalar, 2017 il içi atama talebim doğrumudur . özel alt sınıf öğretmeni olarak 2 yıl 5 aydır görev yapmaktayım. Okulumda idarenin sınıfı kapatma talebi İl eyapılmıştır. Bu durumda sınıf kapatılmasının talebi onaylandığında norm fazlası olacağım. Netten talebimi yaparken de bu şıkkı işaretleyerek başvuruda bulundum. Sonuç olarak norm fazlası olacağım kesinleşmediği için talebim Red edildi. İtiraz ettim fakat sonuç alamadım. Dayanağım sınıf kapanması sebebiyle görev sürem dolmadan atama yapabileceği yönetmelikte 52 ye 4 c de olabileceği yönünde yorumlamıştım. Ben mi yanlış yorumladım yoksa kurum mu?

 83. hasan dedi ki:

  sayın hocam soruma neden cevap vermiyorsunuz?

 84. hasan dedi ki:

  merhabalar hocam eşimin analık izni nisanda bitti. bu yılın kasım ayında ücretsiz izne ayrılabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Ayrılabilir. Dilekçe ile okuluna başvursun.

 85. ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam. Biz eşimle aynı ilçede calisan ogretmeniz. Benim Haziran’da il içi isteğe bağlı tayinim başka bir ilçeye çıktı. Eşime Ağustos il içi özür grubu atamasında benim olduğum ilçede okul açılma ihtimali zayıf. Bu durumda ben ağustos il içi eş özrü ile eski ilceme tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos özür grubu atama kılavuzunu beklemek gerekli.

 86. Mustafa dedi ki:

  İl içi tercih listesinde olmayan ve aynı zamanda o okuldan okul öncesi branşından ayrılan da bulunmayan okula okul öncesinde bir öğretmen nasıl atanabilir. Listede olması veya bu atamada birinin gitmesi gerekmezmi yeni birinin gelmesi için. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Listede olması gerekir, listede yoksa o okuldan bir öğretmenin gitmesi gerekir.

 87. Murat AKKURT dedi ki:

  İyi günler. İl içi tayinimi nasıl iptal ettirebilirim. Vereceğim dilekçe ne gibi sebepler sunarsam tayinimi iptal ettirebilirim ? Hala kendi okulumda kalmak istiyorum. Yerime de kimse tayin istemedi.

 88. Muhammed dedi ki:

  Merhabalar hocam 2013 yılında Van’ın İpekyolu ilçesine atandım.3 yıl çalıştıktan sonra (yarım dönemde kısa dönem askerdim)Eş durumu yaparak yine Van’ın Edremit ilçesine geçtim. Burada (edremit) 1 yılım doldu İl içine başvuru yapabilir miyim? Yapabilirsem Bütün ilçelerine yapabilir miyim ??

 89. Sevim dedi ki:

  Istanbulda baska bir ilceden beylikduzune tasinacagim il iciyle tayinim cikmazsa ozur grubuna basvuracagim. Fakat simdi tayinim cikarsa yine de agustosta ozur grubunda beylikduzunde baska bir okula tayin isteyebilir miyim? Tesekurler.

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizle aynı ilçede görev yaparsanız isteyemezsiniz.

 90. halil c dedi ki:

  merhaba hocam eşimle beraber köy okulunda çalışıyoruz. bu yıl eşimin 3 yıl oluyor ve il içi tayin ile merkeze geçecek. benim bu yıl 2.5 oluyor ve seneye bende eşimin yanına görevlendirme ile gideceğim bu durumda seneye 3.5 yılımı zorunlu hizmetimi yapmış oluyorum. seneye il dışı isteyebilir miyim?
  ben il dışı istediğimde eş tayini ile eşimi de yanıma alabilir miyim??

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz seneye il dışı istersiniz. Siz istedikten sonra da eşiniz eş durumu atama başvurusu yapabilir.

 91. hasan dedi ki:

  sayın hocam benim soruma neden cevap vermiyosunuz?

 92. hasan dedi ki:

  merhaba hocam bulundugum kurumda zorunlu üç yılımı doldurdum. il dışı tayinlerinde istersem il içinde bir kurum tercih edebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetiniz bitmediyse yapabilirsiniz.

   1. hasan dedi ki:

    peki il dışından il içi çıkarsa il il dışı hakkım saklı kalır mı?

    1. Editör dedi ki:

     Diğer sorunuza cevap verdim.

 93. selim arak dedi ki:

  Merhaba hocam ben astsybayim esim okuloncesi ogretmeni 5 yildir ayni ilde calisiyoruz fakat okullarin tam gun olmasindan dolayi esimin okulundaki anasiniflarini kapatiyorlar ve bize ilici atama isteyin dediler ama benimde onumuzdeki yil tayin ilma durumun var esim bu yil ilici atama ile bir okula yerlesirse 2018 deki es ve ozur durumu atamalarinda tekrar tayin isteyebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba komutanım, eşiniz şu anda il içi atama yapsın. Seneye eş özrü isteyebilir. Herhangi bir sorun, engel yok.

 94. halil dedi ki:

  eşimle beraber köy okulunda görev yapıyorum. eşim il içi tayin ile il merkezine geçecek beni de eş tayini ile götürecek. Ancak benim şu an 2.5 yıl oldu peki benim gittiğim yer zorunlu hizmet bölgesi olmak zorunda mı?
  şu an ki okulumun zorunlu hiz. 3 yıl eğer zorunlu hizmet bölgesine 4 yıl olan bir okul tercih eder oraya geçersem o okulun hizmet süresi mi geçerli olacak?

 95. mehmet dedi ki:

  İyi günler. İl içi tayin istediğim okuldan birisi il dışı tayinlerde giderse o o okula gidebiliyor muyum? Yani sıra ne kadar süreyle geçerli oluyor?

  1. Editör dedi ki:

   İlerleyen zamanlarda sıra çalıştırılırsa gidebilirsiniz. İlk etapta gidemezsiniz.

 96. erkan dedi ki:

  merhaba hocam benim başvuru sayfamda Başvuru Yapmanız Mümkün Değildir. Aşağıdaki bilgilere göre kayıtlarınızın güncellenmesini sağlayınız !
  Zorunlu Hizmet Durumu bilgilerinizde sorun bulunmaktadır.. Bilgilerinizi düzelttirdikten sonra başvuru yapabilirsiniz. ! yazıyor.sayfa neden açılmadı acaba ???

 97. hasan dedi ki:

  analık izni 16 hafta etkiler mi hocam? tesekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Etkilemez, yasal izindir. Eğer aylıksız izne ayrıldıysa etkiler.

 98. hasan dedi ki:

  merhaba hocam raporlu gün sayısı 3 yıl şartını etkiler mi?

  1. Editör dedi ki:

   Kısa süreli alınan hastalık raporları etkilemez.

 99. Gul dedi ki:

  Merhaba hocam sorum şu şekilde; ben ve esim ikimizde aynı ilcede zorunlu hizmet yapiyoruz. Ben bu yıl zorunlu hizmet olmayan bir okula il içi tayin isteyebilir miyim? Esim de zorunlu hizmet yaptığından ötürü sistemde zorunlu hizmet olmayan okullar bana açılacak mı? Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz zorunlu hizmet olmayan okula il içi isteyemezsiniz.

 100. Mehmet Celepci dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin öncelikle. Ben 11/09/2013 tarihinde 3. Hizmet alanının 6. Bölgesine öğretmen olarak atandım. 1 yıl da asteğmen olarak vatani hizmetimi yerine getirdim. 30 eylül 2017 itibari ile kurumumda 3 yılım doluyor. Bu yıl il dışı tayin istemeyi düşünüyorum. 2 nin 5 veya 6. Bölgesine tayinim çıkarsa zorunlu hizmetim biter mi devam eder mi?

  1. Mehmet Celepci dedi ki:

   Kısacası şunu demek istiyorum. 2 nin 5 veya 6 sına tayinim çıkarsa zorunlu hizmetim ne olacak. Şuan fiilen çalışma sürem 2 yıl 8 küsür ay

   1. Editör dedi ki:

    3 yılınız doluyorsa il dışı atama isteyebilirsiniz.

 101. hatice kübra demir dedi ki:

  merhaba ben 2015 eylül de zorunlu bölge olmayan bir okula atndım …şu anda bir senem daha var..2018 de il içi zorunlu hizmet yerlerini yazsam (ki ben tercih etmesem de resen atanacağım)….bir iki ay sora il dışı zorunlu hizmet bölgeleri açıldığında il dışına tekrar tayin isteyebiliyor muyum….
  ya da direk il dışı zorunlu bir yer tercih etsem puanım düşük olduğu için gelme şansı olur mu

 102. Esra dedi ki:

  Merhaba, benim eşim 2016da il dışı atamaları ile bir köye atandı. Ben de bu Ağustos’ta eş durumu ile eşimin bulunduğu ile tayin isteyeceğim. Benim eş durumum il veya ilçe merkezine olduğunda eşim bir sonraki özür grubu atama döneminde il veya ilçe merkezine tayin isteyebilir mi ? Yoksa onun 3yıl çalışma şartı var mı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz de eş durumu isteyebilir. Sorun yok.

   1. Arzu dedi ki:

    Merhaba ilçede zorunlu görevim henüz bitmedi ama hamile olduğum için gidiş gelişler sıkıntı oluyor sağlık durumundan il içi tayin isteyebiliyormuyum acaba

    1. Editör dedi ki:

     Böyle bir hakkınız bulunmamaktadır. Görevlendirme isteyebilirsiniz.

 103. özge dedi ki:

  anladm..Benim veyahut onun tabip olmasi bizim için farketmez. en erken ne zaman gelebilir veya ben gidebilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz atandıktan sonraki eş durumu atamasında gidebilirsiniz.

 104. özge dedi ki:

  mrb gunaydnlar. ben Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde rehber öğretmenim.eş durumundan Şanlıurfa merkeze geçmeyi düşünüyorum.eşim özel sektörde çalışıyor.son 2 yıl içinde 360 günlük sigorta girişi olması lazımmış.4 ay istanbulda çalışti 3 ay ara verdi şuan urfada çalışıyor ve haziran sonu itibariyle toplamda 12 aylık sigorta girişi olacak..eş durumu basvurusu yaparken calistigina dair belgeyi istanbuldan da almasına gerek varmı yoksa sadece urfadaki iş yerinden mi alacak? diğer sorum ise; benim Urfa’ya es durumundan tayinim çıkarsa ve o sürecte eşim baska bir ilin devlet memurluguna kadrolu olarak atanirsa en erken ne zaman yeni bir eş durumu atamasina başvurabilirim. cevabınız ı bekliyorum günlerdir bunu araştıriyorum teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Urfa’da iş yerinden belge alması yeterli. Önemli olan sigorta şartı… İkinci sorunuzda ise eşiniz bir yere memur olarak atanırsa atandığı kurum önemli. Siz mi ona o mu size tabii olacak bilemeyiz.

 105. hasan dedi ki:

  hocam eşim doğum yaptı analık izni bitti. analık izninden sonra 2 yıl içinde istediğimiz zaman ücretsiz izin kullanabilir mi? örneğin analık izni nisanda bitti, göreve başladı eylülde ücretsiz izne ayrılabilir mi?

 106. mehmet dedi ki:

  Kararnamemde ihtiyac fazlasi ogretmen yaziyor..il icinde bu durumda 3 yil sarti aranir mi

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu tam olarak anlatır mısınız?

 107. hasan dedi ki:

  teşekkür ederim hocam. bir sorum daha olacak. 2013 eylülde atandım. aynı yıl göreve başlamadan uzun dönem askerlik yaptım. bu yıl 3. mü 4. mü hizmet yılım oluyor. birde yedek subaylık yaptım kademe ilerlemesi olur mu askerlikten gecen süre.

  1. Editör dedi ki:

   Üçüncü yılınız doluyor hocam. Yedek subay askerlik süresi hizmet süresinden sayılmaz. Süreden sayılmadığından dolayı kademe ilerlemeniz olmaz ancak yedek subay olarak görev yaptığınız sürenin hizmet puanını alırsınız.

 108. hasan dedi ki:

  merhaba çalıştığım kurumda 3. yılımı dolduruyorum.il içi istedikten sonra 1 yıl sonra tekrar il dışı atama isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz hocam.

 109. Burcu dedi ki:

  Merhaba 1 eylül 2015 te okulumda göreve başladım 2018 il dışı tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   İstisnai durumlar söz konusu değilse Haziran 2018 il dışı atama döneminde tayin isteyebilirsiniz.

 110. Çağrı dedi ki:

  Merhabalar
  Temmuz ayında bulunduğum okulda 3 yılım doluyor. Zorunlu hizmete tabiyim ve il içi başka bir zorunlu hizmet okula tercih yapacağım. Ancak Nisan ayında bir süreliğine ücretsiz izne ayrılıp yurt dışına çıkmam gerekiyor. Ücretsiz izinde iken tayin başvurusu ve tercihi yapabiliyor muyum? Yapabilmem durumunda ücretsiz iznim devam eder mi ya da kolaylıkla yenileyebiliyor muyum acaba? Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Ücretsiz izne ayrıldığınızda belli bir süreye kadar göreve başlama şartınız olur. Örneğin 2016 il içi atama kılavuzu 13. madde;

   13- Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 30 Eylül 2016 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir

   1. Melisa dedi ki:

    Hocam iyi günler ben 2014 eylül atamasıyla şuanda görev yaptığım ile geldim burada bu sene 3 yılım doluyor haziranda il dışı isteyeceğim.Nişanlım 4a lı olarak çalışıyor farklı bir ilde, ben il dışı yaptıktan sonra ağustos ayında eş durumu istemeyi düşünüyorum şuanda nikahımız yok ,eşi özel sektörde çalışanlarda il dışı atamasından sonra mı nikah kıymaları gerekiyor ,mazeret olması için ,yoksa nikahım varken il dışı isteyip ardından eş durumu isteyebiliyor muyum? Teşekkürler

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba. Nikahınızı eş durumundan birkaç gün önce kıymanız yeterli. Ancak evrak işleri vs yoğunluk olmaması için eş durumundan birkaç hafta önce kıyarsanız iyi olur.

 111. Evrenn dedi ki:

  Tekrar merhaba il içi tayinim çıktıktan sonra il içi tayinimden vazgeçebilir miyim? Vazgecebilirsem aynı dönem il dışı tayin isteme hakkım olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Geçerli bir mazeretiniz yoksa vazgeçemezsiniz. Çok zor. Geçseniz dahi sistem size il dışını açmaz. Bunun için de kılavuzu beklemek lazım.

 112. ummu dedi ki:

  Cok tesekkur ederim hocam.bi sorum daha olacak.eşimin dogu hizmetinin bitmesine 2 yil kaldi.su an dogu hizmeti sayilan bir okulda calisiyor.esimde gorevlendirmeyle, dogu hizmeti olmayan bir okula gorevlendirmeyle gidip 2 yil gorevlendirildigi (dogu hizmeti sayilmayan bir okul ama) okulda calisirsa, dogu hizmetini tamamlamis olur mu acaba? Tekrar tesekkur ederim.hayirli aksamlar

 113. Ummu dedi ki:

  Mrb hcm.okulumda 2 yıl çalıştım. İşimle okul arası 62 km.yeni doğum yaptım. Büyükşehir olan bir ilde çalışıyorum.il içi atama için 3 yıl şartı var.ben okulumda 2 yıl çalıştım. Gorevlendirmeyle evime yakın bir okula gelsem ve 1 yıl orda çalışsam.il içi atama için istenen 3 yılı doldurmuş olur muyum.yani 3 yıllık hesabında görevlendirilen okulda çalışılan sürelerde hesaba katılıyor mu?şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba görevlendirme süreler il içi atama yer değiştirme hesabında dikkate alınır. Sizin durumunuza göre istersiniz.

 114. Zeynep özden dedi ki:

  Merhaba ben haziran ayında il içi tayin ile özel eğitim uygulama merkezine atndım ancak 3 ay sonra eylül ayında norm fazlası oldum. Ekim ayında zorunlu tercih yaptırdılar eğer tercih yapmazsanız resen atanırsınız dediler. Tercihimi yaptım ve okul değiştirdim. Bu sene il içi tayin ile başka bir okulu tercih edebiliyor muyum?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama kılavuzunun yayınlanmasını beklemeniz lazım. Durumunuzdaki istisnalara kılavuzda yer verilirse istersiniz.

 115. Evrenn dedi ki:

  Merhaba hocam. Ilici atamada yazılan okulların çıkmaması durumunda il dışı tayin isteyebilme hakkımız bu sene için de mi geçerlidir? Yoksa bundan emin değil miyiz? Yönetmeliğin yayınlanmasını mı beklemeliyiz? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama isteyip çıkmazsa sorun yok il dışı isteyebilirsiniz.

 116. murat dedi ki:

  Sayın hocam, 2017 ara tatil döneminde okulumda norm düzenlemesi yapılarak norm fazlası durumuna düşmüş bulunuyorum.Moralim çok bozuk.Zira 1.sınıf öğretmeniyim ve bu durum motivasyonumu çok etkiliyor.İlçemizde, sene sonu sınıf öğretmeni alımı yapacak (6-7 sınıf öğr.normu daha açacak) okul var. Acaba sene sonu il içi tayininde NORM FAZLALARINA ilçe içinde ÖNCELİK TANINIR MI? Ne yapabiliriz? Cevaplarsanız çok sevineceğim.Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamada norm fazlası öğretmenlere tercih hakkı verirlerse seçenek olur modülde işaretlersiniz ve tayin istersiniz. Ancak öncelik söz konusu olamaz.

 117. sınıf dedi ki:

  Merhabalar. Zorunlu çalışma süresi 3 yıl olan okula atandım 2 yıl çalıştım 3. yılımda zorunlu çalışma süresi 4 yıl olan başka bir okula görevlendirme gittim. İl dışı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz hocam.

 118. nergis dedi ki:

  Ben zorunlu hizmet bölgesinde bir okula atandım 3. yılımdı bu okulda ve norm fazlası oldum. Tercih yapıp il içinde başka bir okula geçtim bu dönem, bu yaz il içi yer değiştirmeye başvurabilir miyim? Yönetmeliğin 52. maddesine göre yapabilirim diye düşünüyorum: (4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

 119. halil dedi ki:

  eşimle beraber zorunlu hiz. böl. görev yapıyoruz eşimin 3 yıl süresi haziran 2017 de doluyor ve il içi tayin isteyerek merkez yazacak. Eşim kabul edilirse benim haziran 2017 de 2.5 yıl oluyor ve bende eşimden dolayı Ağustos 2017 de eş tayini istesem seneye yani bir yıl merkezde görev yaptıktan sonra haziran 2018 de il dışı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam il dışı tayin istemek için AYNI İLDE 3 yıl çalışmanız lazım. Bu sürede eş durumundan norm fazlası atamadan farklı okullarda ilçelerde çalışabilirsiniz sorun yok. Kısaca isteyebilirsiniz.

 120. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben 2017 şubat il içi özür durumu ile eşimin olduğu merkeze bağlı bir köye atandim. Bu yil haziran ayinda il dışı isteyebilir miyim? Ilde 3 yilim dolmuş olacak eylül baz alinirsa.Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Eylül ayı baz alındığında aynı ilde 3 yılınız doluyorsa istersiniz. Sorun yok.

   1. Mehmet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim kısa sürede cevap verdiğiniz icin. Peki il dışı olmazsa ağustosta yine es durumu icin engel var mi? Şubat ayinda geldim ve büyükşehir değil!

    1. Editör dedi ki:

     Eşinizin kurumu ile sizin kurumunuz aynı ilçede mi? Ayrıca ikametgahınız da etkili bir de köyde ya da merkezde çalışmanız da etkiler. Detaylı bilgi verirseniz açıklarız.

     1. Mehmet dedi ki:

      Esim merkezde ben ise merkeze bağlı bir köyde öğretmenim. Ikametimiz merkezde oturduğumuz ev olarak kayitli. Sehir adıyaman ve büyükşehir değil.

     2. Editör dedi ki:

      Eş durumu istersiniz. Sorun yok.

 121. murat dedi ki:

  iliçi eş özrü tayini ile eşim işyerimin olduğu ilçeye atandı.
  ikametgahımız başka ilçe de,ikametgahımın olduğu ilçeye ayrıca eş özrü tayini isteyebilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz ilin durumuna göre değişir. Detaylı bilgi vermeniz lazım.

   1. murat dedi ki:

    eşim ankara çankaya’ya tayin oldu,işyerim orada.
    ikametim ise yenimahalle’de.
    yenimahalle’ye eş durumu tayini olabilir mi?

 122. Minik dedi ki:

  Merhaba ben gorevlendirme ile başka okullarda calisiyorum tayin istemek için 3 yıl şartı var biliyorum ama kadromun olduğu olduğu okulda az bi süre çalıştım sonra gorevlendirme istedim hep il içi tayin isterken bu sıkıntı oluşturur mu acaba yoksa 3 yıl dolunca bende isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Kadronuzun olduğu okulda 3 yıl çalıştıysanız il içi istersiniz. Geçici görevlendirmeler engel değildir.

 123. elif dedi ki:

  merhaba.Şubat il içi eş durumu özrü yapmak istiyorum sistem açılıyor yalnız şöyle bir problemim var.Ben sancaktepede bi okulda çalışıyorum eşim üsküdarda. yalnız kadrosu hala yalovada araştırma görevlisi. sistem eşin çalıştığı il olarak sadece İstanbul’a izin veriyor. İkametimizde pendikte. ben pendiğe ikamet durumundan il içi isteyemez miyim? eşimin işinin istanbul olması şart mı bunun bir çözümü yok mu cevap verirseniz çok sevinirim.

 124. Mine dedi ki:

  Merhaba.13 ekim 2014 de görev yerime atandım.Bu sene tayin isteme hakkım varmı

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamalarda Eylül baz alınırsa tayin isteyemezsiniz.

 125. neslihan dedi ki:

  merhaba lütfen cevap verin.
  3 yılımı tamamladım aynı okulda olarak. bu okula eş durumundan gelmiştim. şimdi zorunlu hizmet görevimi tamamla MA dığım için evime yakın zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek istiyorum. özür grubu tayinlerinde bu nedenle başvurabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu biraz daha açıklamanız lazım eşinizle aynı ilçede mi çalışıyorsunuz, büyükşehirde misiniz, neredesiniz, detaylı bilgi verrmeniz lazım

 126. FATİH dedi ki:

  Hocam Merhaba bir sorum daha olucak.sözleşmeli öğretmenler 4+2 yıl yani 6 yıl boyunca bulunduğu kurumdan tayin isteyemiyör. Peki 5.yıl sonunda es durumundan tayin isteyebilir mi yoksa 6 yıl mecbur bekliyecekler mi

 127. FATİH dedi ki:

  Merhaba hocam ben polisim eşim sözleşmeli ogretmen olarak atandı bulunduğumuz ilin bi ilçesinde ben merkezde yim. Eşim Valilik olur verirse görevlendirme ile İl merkezinde bir okula gelebilir mi.sözleşmeli ogretmenlik te gorevlendirme hakkı nedir tam olarak

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Görevlendirme yapılabilir.

   1. FATİH dedi ki:

    Teşekkürler hocam. Kanunen bir engel yok ise valilige görüşe cikicam

   2. FATİH dedi ki:

    Hocam sözleşmeli ogretmenin gorevlendirme isteme hakkı yok diyorlar.sadece bulunduğu okulda norm fazlası olursa aynı ilde bir okula gorevlendirme yapilabilirmis. Bu görevlendirme ile ilgili tam Haklarımız nedir yarın valilige görüşe cikicam kendimi ona göre ifade edebileyim

    1. Editör dedi ki:

     Sözleşmeli öğretmenin görevlendirmesi olmaz diye nerede yazıyor? Siz durumunuzu anlatacaksınız ve görevlendirme talep edeceksiniz.

     1. fatih dedi ki:

      hocam imzalatılan sözleşmede 12.maddede sözleşmeli öğretmen norm fazlası olma durumu dışında hiç bir şekilde görevlendirme isteyemez diye bir maddde koymuşlar. Ama yine de dün valiliğe durumu anlattım değerlendirmeye alıcaklarını söylediler inşallah olumlu bir sonuç çıkar

     2. Editör dedi ki:

      Özel durumlar göz önüne alındığında her zaman görevlendirme yapılabilir.

  2. Samet dedi ki:

   Kardeşim özelden iletişim kurabilir miyiz ? Sana danışayım soracaklarımı

 128. Temha dedi ki:

  Düzeltiyorum. Göreve başlama tarihim 23.09.2014

  1. Editör dedi ki:

   Diğer sorunuzun altında cevaplandırdım.

 129. Temha dedi ki:

  Merhaba sayın editör. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bu yıl asker öğretmenlik görevimi yapıyorum. Öncelikle bu görevi yaparken şubat ayında eş durumundan gidebilir miyim? İstanbul ve Ankara MEB ı arayıp sordum. Üzülerek söylüyorum ki şu basit soruma cevap verecek azıcık yönetmelik okumuş bir kişi çıkmadı karşıma. Önceliğim bu konu. Cevaplarsanız çok sevinirim. İkinci bir mevzu var ki o da görev sürem. Üstteki yorumlara baktığım kadarıyla kışlada geçen bir ay doğu görevinden sayılmamakta. Benim mesleğe başlama tarihim 23.09.2016. Görev yerinin hizmet süresi ise 3 yıl. Yani ben görevimi tamamlayamamış mı oluyorum. İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba sayın hocam. Öncelikle sondan başlayayım.

   23.09.2014 tarihinde göre başlamışsınız. 23.09.2017 tarihinde zorunlu hizmetiniz normal şartlarda kalkacak. Ancak asker öğretmenlik başlangıcında olan bir aya yakın acemilik zorunlu hizmetten, görevden sayılmaz. Bu yüzden zorunlu hizmetiniz 1 ay daha ertelenir.

   İlk sorunuza gelirsek, https://goo.gl/HTwyXK buradaki kılavuzun 9. maddesi sizi ilgilendiriyor. Siz askerdesiniz yani aylıksız izindesiniz. Aylıksız izinde olanlar 28 Şubata kadar göreve başlayacaklarını belgelendirirse eş durumu isteyebilir. Asker öğretmen olduğunuzdan ve şubat sonuna kadar göreve başlayamayacağınızdan dolayı eş durumu isteyemezsiniz.

   Sorunuz olursa sorunuz.

 130. Betül dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyken eş durumundan konyaya geldim. Çalıltığım okulda 3 yılı tamamlamadım ücretsiz doğum iznindeyim. Eşim özel okuldayken ekim ayında aksarayda zorunlu hizmet olan bi okula atandı. Ben de eşimin yanına tayin istemek zorunda mıyım? 3yıl sonunda rotasyona mı uğrarım? Yoksa eşlerden birinin zorunlu hizmeti yapıyor olması yeterli mi? (Eşimin okulu konyaya gidiş geliş mesafesinde olduğu için zaten tayin istemek istemiyorum)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Tayin istemek zorunda değilsiniz. Şu anda çalıştığınız okul zorunlu çalışma süresi olan bir okul mu yoksa zorunlu hizmete tabii olmayan bir okul mu?

   1. Betül dedi ki:

    Hayır hocam şu anki okulum da zorunlu hizmete tabii bir okul değil.

    1. Betül dedi ki:

     Yani eşimin şu an zorunlu hizmetini yapıyor olması yeterli doğru mu anlıyorum?

     1. Editör dedi ki:

      Eşiniz farklı ilde siz farklı ildesiniz. Siz zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyorsunuz.
      Şartlar göz önüne alındığında üç yıl sonra rotasyona uğrarsınız. Bu yüzden bu yaz il içi atamada zorunlu hizmet olan bir okul tercih ediniz ya da eşinizin yanına eş durumunda yer değiştirme talebinde bulununuz.

 131. Gamzee dedi ki:

  Bulundugum okulda iki yildir calistim. Bu yil norm fazlasi oldum ve resen ayni ilcede baska bir okula atandim. Ilici tayin istemek icin uc yil calismak zorunda miyim. Yoksa eski okulumdaki iki yil ve burda bir yil calissam ilici tayin hakkim olur mu

 132. Kadriye ozer dedi ki:

  Dogumdan sonra aldigimiz ucretsiz izin suresi calisma suresinden sayiliyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Sayılmaz. Askıya alınır.

 133. Nazli dedi ki:

  Hocam 2015 ocak ayında eş durumundan eşimin çalıştığı ilçeye değilde ikamet adresimin bulunduğu ilçeye atandim fakat okula giderken ulasim sikintisi cekiyorum. 2017 ocakta eşimin çalıştığı ilceye tekrar eş durumu isteyebilir miyim acaba

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz.

 134. berçem dedi ki:

  Hocam ben de aynı durumdayım. Okul öncesi öğretmeniyim. Şereflikoçhisar’a eş durumundan norm fazlası olarak atandım ki okulun mevcut öğretmeni de öğrenci olmadığı için norm fazlası durumunda. Bugün MEB norm fazlası öğretmenlerin boş kadrolara tercih yapacağını duyurdu. Ben ilişiğimi bugün kestim. Yeni okula henüz başlamadım. Norm fazlası öğretmenler için de boş kadrolara başvurmak için 23 Eylül’e kadar süre vermişler. Ben tercihte bulunabilir miyim? Ne yapmalıyım?

 135. mert dedi ki:

  hocam 2016 özür grubu yer değiştirme kılavuzunda açık olmayan okula eş durumundan ögretmen göndermişler ve eşim norm fazlası oldu böyle bişey varmı nedir bunun yasal dayanagı aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Okulun norm açmadığından emin misiniz?

   1. mert dedi ki:

    evet hocam okul norm açmamış zaten 5 tane aynı branşdan ögretmen var ve en düşük puanlı benim eşim zaten ders saati yükü mü ne seçmelilerle 100 saat filan oluyor

    1. Editör dedi ki:

     Okul size yanlış bilgi veriyor olmasın. Bakın resmi olarak gerçekten norm açılmadıysa ve açılmadığı halde atama yapılıp siz norm fazlası oluyorsanız mağdur oluyorsunuz. Mahkeme yolu açık. Her türlü itiraz hakkınız var. İlk önce okulunuza durumu anlatan dilekçe yazın ve gerekli düzenlemenin yapılmasını talep edin.

     1. mert dedi ki:

      aynen hocam zaten anlamadıgımız noktada bu okul açmadık diyor ama adam bakanlıktan hallettim diyor gerekirse mahkemeye verecem peşini bırakmayacagım hakkımızda hayırlısı bakalım bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 136. berçem dedi ki:

  Hocam eş durumundan il emri ile Ankara Şereflikoçhisar’a atandım. İkametgahımıza 160 km uzaklıkta. 3 aylık hamileyim ve her gün o kadar yolu gitmeme imkan yok. Ulaşım veya doğum öncesi mazereti ile merkeze görevlendirme isteyebilir miyim? Merkeze tayinim çıkmazsa kaç yıla kadar görevlendirme isteyebilirim? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu ayrıntılı şekilde (varsa belge, rapor vs) dilekçe hazırlayın ve görevlendirme istediğinizi belirtin. Görevlendirme isteyebilirsiniz. Ancak kesin görevlendirirler diyemeyiz. Özel durumunuz olduğu sürece görevlendirme istersiniz, süre sınır yok.

 137. cemal dedi ki:

  okulumda 2 yıl çalıştım. okulum taşımalı köy okulu bu yıl öğrencı sayısı 150 altına düştüğünden (147) öğrenci .bana norm fazlası olduğumdan atama isteğinde bulunmam istendi. 4 gündür.sisteme girip tercih yapıyorum bana devamlı hata veriyor. ilce milli eğitimi aradım bana bu durumda norm fazlası olmadığım için onay hatası verdiğini .okulunda bu yıl da devam edeceğim söylendi. ileride resen atamaya tabi tutulur muyum acaba.

  1. Editör dedi ki:

   Hocam size norm fazlası demeleri için resmi olarak tebliğ edilmesi lazım. Şu anda resmi olarak tebliğ yoksa norm fazlası değilsiniz. İlerde direkt resen atamaya uğrayamazsınız, önce size il içi norm fazlası atama hakkı verirler. Tercihleriniz gelmezse o zaman resen atama süreci başlatılır.

 138. Ayşe kurt dedi ki:

  Merhaba bulunduğum okula eş durumu atamasiyla geldim.su an okulum zorunlu hizmetten sayılıyor.norm kadro fazlasi olursam zorunlu hizmet sayılan bir okul tercihimi yapacağım yoksa zorunlu hizmetten sayılmayan bir okulda eş durumu ozruyle zorunlu hizmetini erte leyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası olduğunuz zaman size norm fazlası atama döneminde yada normal il içi atama döneminde tercih hakkı verecekler. Size sistemde açılan okulları tercih edeceksiniz.

 139. Buket dedi ki:

  İl içi tayin oldum geçen hafta yeni okluma başladım şimdi il dışı tayin açıldı isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef şu anda sistem açılmıyor.

 140. Eng. Teacher dedi ki:

  Merhaba
  Okulumda 2 yıl çalıştım. Şu an norm fazlasiyim. Norm fazlasiyim seçeneğini tıkladığım halde bana şu an çalıştığım il görünmüyor diğer iller açılıyor. Sorun ne olabilir.
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Bağlı olduğunuz milli eğitim müdürlüğünden bilgilerinizi kontrol ettiriniz hocam

 141. Serdar dedi ki:

  Hocam okuluma uyarı arti yer değiştirme ile temmuzda geldim değişikliğim ilçe içinde oldu kılavuzda anladigim kadari ile geldigim ayni okul olmamak üzere tayin isteyebilir miyim?

 142. Rıfat UYUMSAL dedi ki:

  Hocam okulumda 3 yıl 6 ayı doldurdum ama 3 ay önce imam hatip olarak dönüştü okulum.Bu nedenle kurumda 3 aydır görev yapıyor görünüyorum.Bu nedenle il içi yapamayacak mıyım? Malum kurumda 3 yılı doldurmak gerek.

 143. Hüseyin dedi ki:

  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Haziran 2016 da il içi yerdeğiştirdim. Bulunduğum ilde 3 yılımı doldurdum. Eylül 2016 il dışı tayin isteyebiliyormuyum.

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz hocam, engel değil.

   1. Enes ulu dedi ki:

    Hocam aynı durumdayım ancak şuan mebbiste başvuru hakkınız yok diyor..haziran il içi atandim eylül 2.il dışına başvuru hakkınız yok yazıyor bi yanlışlık mı var

   2. ayşe dedi ki:

    Hocam ben de haziranda il içi istediğim için aynı durumdayım ve aynı şekilde çıktı.Bu konuda ne yapabiliriz?

  2. Enes ulu dedi ki:

   Hocam aynı durumdayım ancak şuan mebbiste başvuru hakkınız yok diyor sizde nedir durum

 144. Enes ulu dedi ki:

  Merhabalar sorunu cevaplarsaniz çok mutlu olacağım ..2016 il içi tayin ile atmadim ama norm fazlası seçeneğini isaretledim fazla olduğum için..şimdi 2.bir il dışı yapılabileceği söyleniyor norm fazlası olarak il içi atama istediğim için il dışına başvuru hakkım olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz ilde 3 yıllık çalışma süresini doldurduysanız istersiniz.

   1. Enes ulu dedi ki:

    Ewet bulunduğum ilde 3 yıl doldu..norm fazlası olarak il içi tayin istedim haziranda ve atandim.. şimdi yapılabilecek bir il dışına basvurabiliyorum yani..bi önceki mesajda bi kelimeyi yanlış yazmıştım yanlış anlaşılma olmasın diye teyit ediyorum mazur gorun hocam

    1. Editör dedi ki:

     Bulunduğunuz ilde 3 yılınız dolduysa (önceki yer değiştirmeler önemli değil) il dışı istersiniz

     1. Enes ulu dedi ki:

      Hocam yayınlanan il dışı yer değiştirme duyurusunda 4 5 6.hizmet alanlarında görevde olanların tayin isteyebilmesi ile ilgili madde yok ..daha öncekiler de vardı..ben 4.hizmet alanindayim

 145. Züleyha dedi ki:

  Hocam çok soru soruyorum, kusura bakmayın ama ilk kez bu kadar net cevaplar alıyorum.
  Sağolun. 1 e 4 olan bir okul ayda ne kadar hizmet puanı eklesonradan 4 olmuşsa ne kadar etkiler?

 146. Züleyha dedi ki:

  Merhaba hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler.
  Eş durumu tayini için il dışı başvurusu yaptım fakat ilçede sadece iki okul ismi var, biri de muhtemel boşalacak diyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Mevcut okulları yazın hocam, gitmek istediğiniz ilçeye yakın ulaşımı kolay başka ilçeden de okullar varsa onları da yazın. Şubat ayında tekrar ilçeler arası yaparsınız. Başka çare gözükmüyor.

   1. Züleyha dedi ki:

    Teşekkürler hocam. Bi sorum daha olacak; 40 tercih yazmadan 41 i işaretleyemezsiniz ibaresi var bu kez! 41 demek il ilçe emri mi demek? Kusura bakmayın yeni öğreniyorum bi çok şeyi, yeniyim meslekte 🙂

    1. Editör dedi ki:

     İl emri ilçe emri yok. Müsteşar öyle dedi. İl emri ilçe emri tercihlerde yer almaz hocam. 41 demek, rastgele bir yere atanmayı kabul etmeniz demek. Tercihleriniz gelmezse ve o ilde açık kalırsa sizi açık okullardan birisine atamaları demek.

     1. Züleyha dedi ki:

      Teşekkür ederim hocam.

 147. murat dedi ki:

  doğuda görev yapıp eş durumu tayininden büyükşehit sınırları içerisine gelmek istiyorum ve 70 civarı okul açılıyor muhtemel açıklarla birlikte il dışı tayin yani
  bazı okullarda kontenjan diyor bu okullara başvurular il içindeki öğretmenler tarafından da yapılıyor mu onlarda aynı listeyi mi görüyor Yoksa kontenjan olarak görülenler sadece il dışınamı açık eğer il dışına açık değilse büyükşehirde yıllardır çalışan ve puan biriktirenler bu kadroları doldurursa ve il dışına şans kalmazsa böyle bir durum olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Listeler il içi il dışı herkese açıktır. Zorunlu hizmetini yapan herkese aynı okullar gözükür. Zorunlu hizmetini yapmayana zorunlu hizmet olmayan okullar gözükmez. Tek fark budur.

 148. bioloji dedi ki:

  yardımcı olur musunuz?. ben il dışından sağlık özrü ile geldim 2 yıl oldu. bu sene il içi sağlık özrü isteyebilir miyim . aslında aynı zamanda eş durumuna da başvurabiliyorum ama sağlık öncelikli oldugu için soruyorum

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz. Raporunuzun son 6 ayda alınmış olması, ilgili ibarenin raporunuzda yer alması, bulunduğunuz yerde tedavinizin mümkün olmaması gerekmektedir.

 149. murat dedi ki:

  sayın editör bu durum için vereceğiniz bir çözüm önerisi yok mu? İlk defa bu sene böyle birşey yaşanıyor bu konuda ne yapacağımızı bilmiyoruz resmi makamlarda birşey söyleyemiyor…
  teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hayır ilk defa bu sene yaşanmıyor. Her sene aynı. Büyükşehir sınırları içerisinde aynı ilçede çalışan öğretmenler il içi eş özründen faydalanamıyorlar.

 150. Mukerrem dedi ki:

  Ben 2013 yilinda bir ilcenin köyüne atandim. Bir sene sonra es durumu ile o ilcenin merkezinde bir okula geldim. Iki sene de o okulda gorev yaptim. Kismetse 2016 eylül itibariyle dogum iznine ayrilacam ve ikinci donemde ucretsiz izin alicam. Sorum su ki es durumu ile bu sene ilce icindeki yeni okula tayin isteyebilirmiyim yani ilcenin merkezindeki farkli bi okula es durumu olur mu. Bir de dogum izninden sonra il ici tayin isteyebilirmiyim dogum iznine ayrildigim icin es durumundan atandigim okulda 3 yili fiilen tamamlamis olmuyorum dogum iznindeki sure de sayilir mi.

 151. murat dedi ki:

  İl Ankara iş yeri adresim kazan ilcesi eşimin gorev yaptigi okul da kazan’da fakat ikametgah adresim etimesgut iş yeri adresim değişmedi… başvuru ekranında eşinizin çalıştığı il ilce kisminda kazan ilçesi çıkmadığı için başvuru yapamıyoruz… mevzuatta ve hatta klavuzda yazan birşeyi yapamıyoruz. …

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehirde eşler aynı ilçede görev yapıyorsa il içi eş durumuna sistem izin vermiyor.

   1. murat dedi ki:

    Ancak eşimin il içi atama isteme hakkı var dimi sistemden dolayı yapamıyor bunun çözümü nedir sizce…

 152. murat dedi ki:

  Merhaba,
  Eşim bir yıl önce (2015) il dışı aile özrüne bağlı ataması bulunduğum ile yapıldı. Şimdi bir yıl geçti tekrar AKS(adrese dayalı sistem ikametgah adresi) il içi aile özür durumu ataması hakkı var mı? Mevzuatta var diyor…

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz il büyükşehir mi, değil mi? Aynı ilçede mi çalışıyorsunuz farklı ilçede mi çalışıyorsunuz? İkametgahınız ile okulunuz/iş yeriniz hangi ilçelerde? Bu soruların yanıtını bilmeden sağlıklı cevap veremeyiz.

 153. Kadir dedi ki:

  Merhaba, es durumundan 2 bucuk yıl izmirdeyim. Esimle bosanacagımız için son tayinlerde il içi tayin istedim ve doğu görevi sayılan ilçedeki okula çıktı. Ancak boşanmaktan vazgeçtik.şimdi ozur grubuna basvura bilirmiyim , birde yolluk u iade etmemiz gerekir mi ?

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu isteyebilirsiniz. Yolluk iade etmenize gerek yok.

 154. Mevlüt DEMİR dedi ki:

  Mayıs ayında askere gitsem. Mayıs ayında yapılan il içi yer değiştirme tercihini yapabiliyor muyum?

 155. Büşra yuva dedi ki:

  Merhabalar atandığım okul ikamet adresime 150 km mesafede 1 sene dolduğunda eş durumundan il içi tayin isteyebilir miyim? İl içi atama zor oluyor diyenler var ancak benim mesafem çok fazla bu dikkate alınıyor mu acaba illa merkez olması gerekmiyor yakın ilçeleri de tercih edebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Aday öğretmen misiniz? Şu anda atandığınız okula nasıl atandınız? (İl dışı, il içi vs) Bilgi verirseniz saha sağlıklı açıklama yaparız. MEB personel haberlerine tıklayarak da bilgi alabilirsiniz.

   1. Büşra yuva dedi ki:

    Şubat 2016 da atandım hocam ilk atama yani. Ancak yeni aday yetiştirme süreci sebebiyle şubattan hazirana İstanbul’da öğretmenlik yaptım yeni dönemde Sivas’ta olacağım 1 yıl dolup adaylığım da kalktığında eş durumundan il içi istemem mümkün mü acaba?

    1. Editör dedi ki:

     Evet istersiniz. Örneğin siz Yıldızeli ilçesinin ŞeyhHalil beldesinde görev yapıyor olun. İl içi eş durumu zamanı birinci aşama başvurularında belgelendireceğiniz ilçeyi seçersiniz. Eşinizin görev yeri Merkez ise Merkezi, ikametiniz Zara ilçesi ise Zara’yı seçersiniz. İkinci aşamasında da o seçtiğiniz ilçede boş olan normlara il içi atama istersiniz. Atamanız Merkeze bağlı köye çıksın. Siz bir sonraki il içi eş durumundan tekrar atama isteyebilirsiniz. Daha yakın okul tercihinde bulunabilirsiniz.

     1. Büşra yuva dedi ki:

      Çok teşekkür ediyorum hocam

 156. Rehber Öğretmen dedi ki:

  hocam sorularımıza yanıt bekliyoruz. ilgilenmeniz bizleri sevindirir açıkçası.Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu lütfen tekrar sorar mısınız? Yoğunluktan dolayı kusurumuza bakmayın.

 157. Rehber Öğretmen dedi ki:

  Merhaba.Bulunduğum kurumda norm fazlası olmamdan dolayı mayıs ayında il içi tayin istedim. Ancak nasıl olsa tercihlerim doğrultusunda atamamı yaparlar diye il içindeki ihtiyaç listesini dikkate almadan tercih yapmıştım. Branşım Rehberlik. Rehberlik ile ilgili bir genelgede eğitim bölgesi içindeki her okulda bir rehber öğretmen olmadan ikincisi atanmaz deniyor. Fakat öğrendiğime göre bazı il ve ilçelerde bu genelgenin dışında hareket edilmiş.Bu durumda ben yasal yollara başvurarak ihtiyaç olan okula değil de tercihlerim doğrultusundaki bir okula atama hakkı kazanabilir miyim? Teşekkür Ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Genelge dışında hareket edenler suç işlemiş olurlar ve soruşturma açılırsa ceza alırlar. Size il içi atama döneminde açılan okul sayısı, bulunduğunuz yerdeki Rehber Öğretmen normu vb bu bilgileri bize belirtirseniz açıklamamız daha sağlıklı olur. MEB personel

 158. Emre dedi ki:

  Hocam ben bi köy okuluna atandım eşim eş durumundan il içinde farklı bi ilçeye giderse görevlendirmem olur mu eşimin yanına çünkü yeni evlendik ev eşya nereye düzen kuracam bilmiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum okul a gidip gelmek problem eşim için oraya en yakın okul baska bir ilcede ilcede bana 70 km hizmet alani bolgesi ayni görevlen dirmeme yeterli bir problem olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Görevlendirmeler tamamen mülki amirlerin insiyatifine kalmış durumda. Öncelikle bulunduğunuz yerin Kaymakamı/Valisi ile bağlantı kurmaya derdinizi anlatmaya çalışın.

 159. Ahmet dedi ki:

  Merhaba..istanbulda subatta es durumundan ikametgahimin oldugu bir ilcedeki okulda goreve basladim..esim baska bir ilcede gorev yapiyor..agustos ayinda es durumundan tekrar esimin bulundugu ilceye tayin isteyebilirmiyim.

 160. Begum dedi ki:

  Selam olsun herkese bence bu yil 2016 da 2. Kez il içi atamalarin yapilmasi gerekli geçtiğimiz yillarda yapilmisti ancak bu yil şartlar 2 kez il içi atama yapilmasini daha fazla gerektiriyor. Bunu bekliyoruz yetkililer umarim bu isteği göz önünde bulundururlar. Herkese kolay gelsin.

 161. ÖMER EFE dedi ki:

  Selamün aleyküm.Büyükşehir statüsundeki bir ilde eşlerden biri merkez A ilçesinde,diger eş merkez olmayan B ilcesinde+ikametde merkez C ilcesinde görev yapiyorsa,iliçi eş durumuyla B deki es il merkezine gelmek istediginde sadece,(merkez A yamı?)—(merkez A+merkez Cyemi?)—(merkezdeki dört ilcenin hepsine mi?)tercihte bulunabilecektir?

 162. Ayse dedi ki:

  Kolay gelsin
  Esim polis memuru malatyada ben de malatyada kadrolu ogretmenim esimin atamasi ank cikti ancak benim annem bursada hastanede yatark tedavi goruyor ben annemin hastalik sebebini gostrip bursaya tayin isteyebilirmiyim esimde bursaya beni gosterip gelebilir mi..

 163. dilek dedi ki:

  merhabalar hocam seneye norm kadro fazlası olacagım için il içi tercih yaptım 17 haziran da yeni okula basladım agustos ta es durumu isteyebilir miyim? cok arastırdım özür durumu (evlilik) il içi atamadan sonra oluştuysa isteyebirisniz yoksa (öncesinde evliyseniz) isteyemezzsiniz diyor. cevabınız için tesekkürler..

  1. Ibo dedi ki:

   Hocam gecen sone evli olup il ici yer degistirip tekrar es durumuna basvuran 2 kisi taniyorum

 164. ahmet dedi ki:

  hocam şöyle bir madde varya il içi yer değiştiren aynı dönem iller arasına başvuramaz. ancak bunlardan sonradan mazereti oluşanlar özür grubuna başvurabilir . maddesi var var hocam bu maddeyi de yorumlar mısınız?bana lütfen yardım edin.

 165. ahmet dedi ki:

  sayın hocam çok zor durumdayım bana yardım eder misin? ben eşimle avcılarda öğretmeniz 3 yıllık evliyiz .il içi yerdeğiştirme ile esenyurrta bir okula yerleştim. bana 2 yıl içinde sınıf kapanacağı için norm fazlası olursun dendi. acaba sayın hocam ben bu ağustosta eş durumu ile tekrar avcılara dönebilir miyim ? bana yardımcı olun allah sizden razı olsun.

 166. aynur dedi ki:

  merhabalar hocam öncelikle cevaplarınız için size çok teşekkür ederim. 2014 yılı eylül ayında ilk atmam zorunlu hizmet bölgesine oldu
  şu anda bulunduğum okulda norm fazlası durumundayım il içinde tayin istemedim ve bulunduğum okulda 2. yılım bitti 3 yıl şartı olmadan zorunlu hizmet bölgesine tayin isteyebilir miyim. eğer isteme hakkım varsa ve bir yere atanırsam oradan da önümüzdeki yıl tekrardan il dışı yapabilir miyim. yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda il dışı ataması tercihlerinden il içi tayin isteyebilirsiniz. Seneye bulunduğunuz ilde 3.yılınız dolacağı için il dışı istersiniz.

   1. aynur dedi ki:

    yani bu yıl hiç bir şekilde il dışı isteyemiyor muyum hocam. meb atama yer değiştirme yönetmeliğinde de 9. bölümde farklı yorumlanabilecek şeyler var. ben il dışı tercih versem ne olur şu an ? cevabınız için teşekkürler.

 167. elif dedi ki:

  MERHABALAR.il dışı tayin istiyeceğim.ikimizde öğretmeniz.
  1-eşimin, eş durumundan yararlanabilmesi için o da mı tayin istemeli?
  2-bana ilçe çıkarsa eşime, eş durumundan sadece o ilçedeki okullar mı çıkar?

  1. Editör dedi ki:

   1. Hayır, Ağustos ta eş durumu istemek için illaki o da tayin isteyecek diye bir şey yok. Ancak içinizi rahatlatmak için sizin tercih yapacağınız illerden bir tane formalite icabı gelmemesi yüksek bir okul eşinize yazılabilir. Siz Rehber Öğretmensiniz Antalya size açık, eşiniz sınıf öğretmeni Antalya ona kapalı. Eşiniz nasıl yazsın? Böyle bir şart yok ancak dediğim gibi kendinizi rahatlatmak için böyle bir yol izleyebilirsiniz.
   2. Siz İzmir Karşıyaka’ya gittiniz eşiniz il dışı eş durumundan İzmir’in bütün ilçelerini yazabilir.

   1. elif dedi ki:

    ben sınıf öğretmeniyim Kahramanmaraş ın ilçesini istiyeceğim.
    eşim sosyal bilgiler öğretmeni. eşime il dışı eş durumundan Maraş merkez açılır.doğru anladım umarım.tesekkurler

 168. aykut dedi ki:

  teşekkürler. ancak 3.madde kimleri kastediyor?

 169. aykut dedi ki:

  zorunlu bölgeden zorunlu bölgeye il dışı atanırsam ve burada zorunlu görevimi 1 yıl içinde tamamlarsam il içi tayin isteyebilir miyim? şimdiden teşekkürler…..

  1. Editör dedi ki:

   Atandığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 170. diyar dedi ki:

  il dışı tercihlerde yine halen görev yaptığım ilin içindeki okulları yazabilirmiyim(halen zorunlu çalışma yükümlüsüyüm ve bulunduğum ilde 3 yılımı doldurdum) ?????????????

 171. Feryad dedi ki:

  Hocam s.aleykum. Benim il içinde soruşturma sonucunda görev yerim değiştirildi. Bu sene 2. yılım bitti. Ancak şöyle bir madde geçiyor il dışı kılavuzunda: soruşturma sonucu görev yerim isteğim dışında idari tasarrufla değiştirildi. Bu maddeye göre 3 yıl dolmamış olmasına rağmen il dışı tercihte bulunabilir miyim?

 172. seda dedi ki:

  mrb. ben il dışı atamayla ankarayı tercih edeceğim. eğer ankarada bir okula tayinim çıkarsa özür grubu sebebiyle tekrar ağustosta yine ankara içine tayin isteyebilir miyim?

 173. ahmet dedi ki:

  iyi akşamlar hocam, ben kamu personeliyim eşim branş öğretmeni ve zorunlu hizmet yükümlüsüdür. okulunda 3 yılı doldurduğu için yarın açıklanacak olan il dışına başvuru yapacak.
  1. il dışı gerçekleşirse ben eş durumu istiycem fakat farklı bir ilçeye gitmek zorundayım. tayin olduğu okulda çalışmadan Ağustos ayında eş durumu isteyebilir mi?
  2. yeni bebeğimiz olduğu için gittiği yerde aylıksız izin almasıda aklımızda. şubat ayında eş durumu isteyebilir mi aylıksız izindeyken.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar;

   1. Eğer eşiniz il dışı atamada atanırsa 27 Haziran dan sonra kararnameler gelir. Kendisine tebliğ edildikten 15 gün sonra atandığı yerde göreve başlamak durumunda. Bu yüzden en geç temmuz ortasına kadar yeni okulunda göreve başlayacaktır. Tayin olduğu okulda her halükarda göreve başlayacak. Ağustos ayında eşiniz de eş durumu isteyebilir.
   2. Aylıksız izindeyken eş durumu isteyemez. Örneğin şubat 2016 özür grubu kılavuzuna bakarsanız aylıksız izinde olan 28 Şubat itibari ile göreve başlayacak öğretmenler eş durumuna başvurabildi. Sizin eşiniz aylıksız izne ayrılır ve şubat sonunda göreve başlamazsa eş durumu yapamaz. Aşağıdaki linkte yer alan haberin en altındaki kılavuzu indirin ve 9.maddeyi okuyunuz.

   http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ocak-2016-ozur-grubu-duyurusu-yayinlandi-539.html

   1. öğretmen dedi ki:

    aynen biz de yukarıdaki durumdayız ben zorunlu görevimin 3. yılını doldurdum il dışı isteyecegim eşim de eş durumundan benim atanacağım ilin farklı bir ilçesine atanacak mecburen. bu durumda ben ağustosta eş durumu özründen il içi tayinine başvurabilirim öyle mi umarım doğru anlamışımdır.

 174. Fatma dedi ki:

  Yani magdur durumdayken onlarin hatalari yuzunden suclu duruma düştüm illa bugun gelin son gun gelmesseniz yasal islem başlatilacak deniliyor ne yapmam lazım gitmelimiyim

  1. Editör dedi ki:

   Sendikalıysanız sendika temsilciniz ile görüşün. En hızlı şekilde o yardımcı olacaktır. Yoksa evraklarınız ile birlikte savunma yazmanız gerekecektir.

 175. Fatma dedi ki:

  okulumda norm fazlasiyim ilici tayin istedim norm fazlasiyim secenegini isaretledim kurum ve ilce milli egitim onayladi fakat il milli egitim sure yetersiz diye rededdi bugun beni arayip haksiz yere tayin istedim diye savunmamai istiyorlar ne yapmam lazim cok acil

 176. Fatih GÜNGÖR dedi ki:

  an itibarı ile;

  ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

  DANIŞMA REHBERLİK, KOORDİNASYON ŞUBE MÜDÜRÜLÜĞÜ ile görüştüm.

  il içi sıra çalıştırma ve tayin işleri tamamı ilin insiyatifinde yapılmaktaymış dediler. bakanlık il içi çalıştırmaz dediler. sıranın çalıştırılması illerin elinde dediler.sıranın çalıştırılması yönetmeliklerde yazmıyor dedi.

  bende dilekçemi yazıyorum şimdi.. bakalım ne olacak…

 177. Fatih GÜNGÖR dedi ki:

  il başkanına söyledik. mahkemeye verelim dediler direk. söyledik kabul etmediler dedi. ben sıra çalıştırılması ile ilgili resmi bir dayanak bakıyorum ancak bulamadım.

 178. Fatih GÜNGÖR dedi ki:

  il içi tayin istedim 2. sırada yer alıyorum ancak birinci sıradaki öğretmen tayinini iptal etti. ben atanabilir miyim . sırayı çalıştırmaycaklarını söylediler.

  1. Editör dedi ki:

   Sıra çalıştırırlarsa atanırsınız. Şu anda sıra çalıştırılması için Türk Eğitim Sen baskı yapıyor ancak diğer sendikaların da bu konuda baskı yapması lazım

 179. Süleymn dedi ki:

  İl içi tayin istedım ve cıktı. Kendi okulumdan ilişiğimi kestiğim gün tayinimin çıktığı okula başlamak zorundamıyız. Yoksa kendi okulumzdan 17sinde ilişik kesip tayinimin çıktıgı okula 20sinde gitsem işlemleri yapsam başlasam olur mu?

 180. hakan dedi ki:

  Merhabalar,il içi tayinim çıktıktan sonra özür grubum oluştu ve il içi atamamı iptal ettrdim, il dışı tayini için başvuru yapabilir miyim? Kararnamemin iptal işlemleri il dışı atama zamanına yetişir mi? Teşekkür ederim şimdiden

  1. Editör dedi ki:

   İstersiniz hocam. İptal dilekçenizi sunmuşsunuz. Başvuru yaparsınız merak etmeyin.

   1. hakan dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam sağolun

 181. songül dedi ki:

  hocam haftaya il dışı tayin istiycem eşimde eş durumundan dolayı gelecek fakat öğretmen değil başka ilçeye gidecek ben eş durumundan ağustos ayında yanına gidebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Gidersiniz hocam. Eşiniz başka ilçede ise yanına eş durumu atama istersiniz.

 182. serkan dedi ki:

  6 haziran günü İl içi tayinim çıktı.Eşim de il dışı tayin isteyecek. Eşimin il dışı tayini çıkarsa Ağustos özür grubundan il dışına gitmem için il içindeki yeni görev yerine başlamam gerekiyor mu? yoksa il içi tayinimi iptal ettirmem mi gerekiyor. İl içindeki Yeni görev yerime eşimin il dışı yeri belli olana kadar başvurmayabilir miyim?.İl içi tayini çıkanlar en son ne zaman görev yerlerine başlayabilir.

  1. Editör dedi ki:

   17 sinden sonra ilişik kesmek zorundasınız. Bekleme gibi bir durumunuz yok. Ayrıca yeni görev yerinizde göreve başladıktan sonra Ağustos ayında eş duruma başvurabilirsiniz. Zaten böyle olması lazım.

   1. serkan dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam seminer dönemini eski okulumda geçirebilir miyim? yeni görev yerime git gel su aşamada zor olacak tekrardan çok teşekkür ederim

    1. ftm dedi ki:

     serkan hocam sizinle aynı durumdayız. İl içi atamam yapılmıştı fakat il dışı istemek durumunda kaldık ilişiğimi de kesmedim seminer dönemini eski okulumda geçiriyorum 27’sinde il dışı açıklanacak zaten. Buna göre 30’unda ya ilişik keseceğiz görevimize başlayacağız ya da dilekçeyle iptal mi ettireceğiz acaba hangisi daha garanti olur? Bir kaç yıl önce il içi ataması yapılanlara özür grubunda ekran açılmamış bazı illerde bir yıl bekleyin denmiş. Bu durum beni çok tedirgin ediyor.

 183. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba İstanbul sultangaziden Beykoz’a il içi tayinim oldu ikametgahımız sultangazide kalırsa ağustosta eş durumundan tayin isteyebilir miyim

  1. Ayşegül dedi ki:

   Soruma düzeltme yapayım tekrar sultangaziye gelebilir miyim

  2. Editör dedi ki:

   Eş durumunda eşinizin çalıştığı ilçeye tayin isteyebilirsiniz. Büyükşehirde aynı ilçede görev yapıyorsanız eş durumu yapamazsınız. Çalıştığı kurumun ilçesi önemli.

   1. Ayşegül dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam eşimin çalıştığı iş yeri Beyoğlu’nda ikameti ise Sultangazi ilçesinde ben ikamet durumundan sultangazi ilçesine isteyebilir miyim

 184. Süleymn dedi ki:

  Bu sene il içi tayın istedım.ve cıktı.1 senem kaldı doğu gorevımn bıtmesıne bır sene sonra dogu gorevımı tamamladıgım ıcın tekrar il içi tayın isteyebılıyormuyum. Yoksa 3 yıl beklemek zorundamıyım

  1. Editör dedi ki:

   3 yıl sonra il içi atama isteyebilirsiniz.

 185. Seda dedi ki:

  Bu yıl il içi yeniden sıralar çalıştırılacak mı

 186. gulsen dedi ki:

  Ankara/cubuktan ankara/mamaka il ici tayinim cikti esiminde cubuk icinde baska bir okula il ici tayini cikti es durumundan mamak isteyebilirmi agustosta

  1. Editör dedi ki:

   Çubuk’tan Mamak’a eşiniz isteyebilir. Siz de Mamak’tan Çubuk’a isteyebilirsiniz. Ancak ikinizde Çubuk ya da Mamak’ta olursanız artık eş durumu isteyemezsiniz.

 187. Süleymn dedi ki:

  Çalıştığım okulda 4 yıldır gorev yapıorum. Okulun doğu görevı 5 yıl.il içinden tayın istedm ve cıktı. Yeni okulumunda dogu görevı 5 yıl. Yenı okulumda 1 yıl calısmam yeterli oluyor mu. 1 yıl sonra doğu görevım bıtecegı için tayın isteyebılırmıyım. Yoksa 3 yıl şartı aranır mı.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama sonucu tayininizin çıktığı okulun zorunlu hizmeti 5 yıl olduğu için sizinde 4 yıllık çalışma süreniz olduğundan 1 yıl daha çalıştığınızda zorunlu hizmetinizi tamamlamış olursunuz. Seneye il dışı isterken zorunlu hizmetinizi tamamlamış olarak hesaba katılır.

 188. nazlı dedi ki:

  Merhabalar, il içi atamam oldu. ağustosta tekrar özür grubundan tayin isteyebiliyor muyum? Ben il içi atamayla farklı bir ilçeye atandım.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz farklı ildeyse istersiniz. Eşinizle aynı ilçedeyseniz ve iliniz büyükşehirse isteyemezsiniz. Detaylı yanıt vermek için eşinizin il/ilçe ve sizin il/ilçe bilgisi gerekli. Kolay gelsin.

   1. nazlı dedi ki:

    Eşimle aynı ildeyiz fakat farklı ilçelerdeyiz. Bulunduğumuz şehir büyükşehir değil. Yönetmelikte il içi atananlar aynı dönemde il dışı isteyemezler yazıyor. Özür grubundan söz etmiyor.

    1. Editör dedi ki:

     Ağustos ayında eş durumundan tayin isteyebilirsiniz.

 189. ftm dedi ki:

  Eşimle aynı okulda öğretmeniz. Ben il içi tayin istedim. O da il dışı isteyecek. İl içi yer değiştirmem gerçekleşirse eşim farklı ile tayin olacağı için ağustosta özür durumundan tayin isteyebilir miyim? Bulunduğumuz yerdeki İlçe milli eğitim müdürlüğündeki memurlara sorduğumuzda isteyebilirsiniz denmişti forumları okudukça kafam karıştı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz. Forumlarda kafanızın karışması normal. sağlıklı bilgi bulmanız çok zor. Buradan bizlere sorabilirsiniz.

   1. ftm dedi ki:

    Teşekkürler, dediğimiz gibi maalesef benim il içi tayinim çıktı. Aslında eşim il dışı isteyecek. Ben hala eski okulumdan ilişiğimi kesmedim 30 haziran itibariyle ilişik kesecektim. Eşime il dışı 27 Haziranda çıkarsa ilişiğimi kesmeden il içi atamamı iptal ettirmeye mi çalışmalıyım? yoksa gidip başlayıp oradan mı özür grubu istemeliyim?

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, hocam gidin göreve başlayın nasıl olsa Ağustos ta eş durumu var.

 190. osman dedi ki:

  yanlıs anladınız ben il ici degil il dısı tain istiye bilirmiyim diye sordum 2014 de balıkesirin ilcesine geldim okul muduruyum erzuruma tekrar tain istiye bilirmiyim mudurlukten ne zaman 1stifa edecegin edersemde tainhakkı verilirmi bunu sordum

 191. Hkmt dedi ki:

  Son bir not, tayin istediğim günden sonra mebbise hiç girmedim. Bu olaydan sonra mebbise ilk girdiğimde şifre değişikliği ekranı ile karşılaştım. İlginç değil mi…

 192. Hkmt dedi ki:

  2016 yılı mayıs ayının 25 inde il içi tayin istedim. Tek tercih yaptım. İlgili yerleri doldurup kontrol ettikten sonra kaydet kısmına basarak çıktım. Şüphelendim eksik bir şey mi yaptım acaba diye daha dikkatli bir şekilde tek tek okuya okuya aynı işlemi bir kez daha yaptım. Kaydettim diğerinden hiç bir farkı yoktu yaptıklarımın. Demek ki boşuna şüphelenmişim dedim kendi kendime idarecilerin onaylamasını beklerken şok yaşadım. İsteğiniz mebbiste gözükmüyor dediler. Ben tayin isteyemedim çünkü günü geçmişti artık. Sorum şu Mebbiste yapılan her şey kayıt altına alınır mı? Benim 2 kere ayrı ayrı kaydettiğim tayin isteğim neden görünmez? İdareciler isteseler bu tayin isteğini silebilirler mi?

 193. 12346 dedi ki:

  Eģer okulumuza yerimize biri atanmamissa iptal ettirebilirmiyiz hocam? 2016 iptal yok mu yoksa

 194. mecitt dedi ki:

  Sağ olun hocam.

 195. mecitt dedi ki:

  Hocam arkadaş il içinden başka okula geçecek diye ben de onun okulunu tercih ettim fakat arkadaşın ataması olmadığından direkt ben de gidemedim. fakat aynı arkadaş ağustos özür atmasında gitmeyi düşünüyor. eğer arkadaş giderse bizim tercihlerimiz tekrardan değerlendirmeye alınıyor mu. bizim müdür bizim beklemeye alındığımızı eğer o arkadaş özür atamasında giderse benim gideceğimden bahs etti. öyle bir şey var mı.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer bulunduğunuz il özür grubu atamasından sonra sıralamayı çalıştırırsa dediğiniz gerçekleşir. Ancak sıralamayı çalıştırmazlarsa bu dediğiniz atama olmaz. Sıralama çalıştırma bulunduğunuz ile kalmış. Ancak bizim görüşümüz Ağustos ayında atama olmazsa sıralama çalıştırılır. Atama olursa sıralama çalıştırılmaz. Bunun kesinliği yok sayın hocam.

 196. osman dedi ki:

  ben 2014 de balıkesırın ilcesıne geldim mudurluk sınavında okul muduru oldum şımdi erzuruma tekrar tain istiyebilirmiyim yöneticilikten ıstifa etsemde

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama geçti hocam.

 197. Süleymn dedi ki:

  İlişik kestığin gün içinde diğer okula baslamak gerekıyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Başlamak zorunda değilsiniz, ertesi gün de gidip başlarsınız.

 198. ahmet sarı dedi ki:

  okulumda norm fazlasıydım mecburen il içine başvuru yaptım ve atandım.eşim sakaryada ağustosta eş durumuna başvurabilir miyim? eğer başvurabiliyorsam bunu yeni okuluma gitmeden mi yapacağım ?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama sonucunuz hayırlı olsun. Ağustos ayında yapılacak eş durumu atamasına başvurabilirsiniz. 17 Haziran itibari ile eski yerinizden ayrılıp yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. Eş durumu atamasına da yeni görev yerinden başvuru yapacaksınız. MEB Personel tıklayınız

 199. serkan cinbay dedi ki:

  il içi tayinde sıra nasıl çalışıyor. 1 yıl süreyle tayin hakkın var mı yani sırada olup 3 ay sonra birisi emekli olursa sıra devem edip tayin olabiliyor mu? yoksa bir defa sıra olup olmazsa tayin durumu bitiyor mu?

 200. Deniz dedi ki:

  Merhaba,

  İl içi tayin talebim ile tayinim çıktı, fakat özel sebeplerimden dolayı tayinimi iptal ettirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Hemen okulunuza dilekçe verin. Ayrıntılı bir dilekçe yazarak tayininizin iptal edilmesini belirtin. Görevden ayrılış yapmayın. Dilekçenize cevap bekleyin.

 201. Hasan aslan dedi ki:

  İyi çalışmalar zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim taşeron firma elamanı ve ihale ile iş aldıkları için bulunduğumuz ilde işyeri faaliyet belgesi alamıyoruz ne yapılabilir teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Almanız lazım hocam. Almak için şirketle görüşün. Orada çalıştığına dair iki satır onaylı evrak dahi olsa alın.

 202. Allum Buker dedi ki:

  2014 yılında Anaokulunda rehber öğretmen iken norm kadro yönetmenliği değişti ve norm fazlası oldum. İsteğe bağlı il içi atamaya başvurdum ve aynı ilçede başka okula atandım.

  İl üç seneyi doldurmadığın için Başvurunu reddedildi Dedi. Anaokulu + ortaokul 30 eylül itibariyle 3 sene oluyor. Ayrıca yönetmeliğin 52. Maddesinin 4. Fıkrasında şu madde var:

  Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

  Burada özellikle istekleri doğrultusunda denmesine rağmen il başvurumu reddediyor. Sizce ne yapmalıyım ?

 203. bahar dedi ki:

  il içi atama için başvuru yaptım fakat şuan iptal ettirmek istiyorum, sonuçlar belli olmadan iptal ettirebilirmiyim veya biryere atanırsam iptal ettirmek için gerekli mazeret yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumları nelerdir nereden ulaşabilirim

 204. Songül dedi ki:

  Merhaba il içi ATA’ma yaparken durum kutucuğu işaretlememişim ilçe onayladı başvuru süresi de geçti tercihim iptal mi olur

  1. Editör dedi ki:

   Onay aldıysanız sorun olmaz. Eğer oradaki maddelere uyan bir durumunuz varsa işaretlemeniz gerekirdi.

 205. alper dedi ki:

  Merhabalar.Tercihlerimi yaptıktan sonra listemde var olan bir okulu iptal etmek istiyorum.İptali sıralamaya girmeden önce mümkün mü acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Şu andan itibaren imkansız.

 206. Hülya dedi ki:

  Merhaba başvurumu yaptım fakat sıralamayı değiştirmek istiyorum okulum daha onaylamadı ne yapmalıyım

  1. Editör dedi ki:

   Okula dilekçe ile başvurun, yanlış yaptığınızı ve değiştirmek istediğinizi söyleyin. Okul reddedecek. Sonra siz tekrar başvuru ekranından düzenlyeceksiniz.

 207. Samet dedi ki:

  Ya da başvuru tarihini geçirip onaylamayı unuturlarsa ne olur?

  1. Editör dedi ki:

   İmkansız. Okul onay vermezse ilçe ve il onayda bekleyenleri görür. Okulu uyarırlar. İlçe onaylamazsa il görür ilçeyi uyarır. İlin de onaylamama gibi lüksü olamaz.

 208. Samet dedi ki:

  Mrhb. Okul müdürlüğü veya ilçe milli eğitim herhangi bir mazeret sunmadan tercihimi onaylamazlarsa yasal olarak şikayette bulunma hakkımız var mı? teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Tabiiki var. Eğer onay vermezse büyük suç işlerler ve soruşturma sonucu çok ağır cezalar alırlar. Eğer onayda ret verirlerse geçerli sebepleri olması lazım.

 209. Ali dedi ki:

  Haziran ayi semineri icin kendi okulumda degilde baska bi okulda tamamlayabiliyormuyum tamamlayabilmek neler yapmam lazim

 210. Ali dedi ki:

  Mrb esim atandigi ilcede bir yildir gorev yapiyor zorunlu calisma yukumlusu es durumu nedeniyle bu zorunlulugu erteletip basvuruda bulunabilir miyiz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Eşiniz ile sizin okul bilgilerinizi, hizmet bilgilerinizi vb detayları yazarsanız açıklayalım. Sorunuzdan net bir şey anlayamadık.

 211. ümmü dedi ki:

  merhaba, ben okulumda norm fazlasıyım evime yakın bir okula il içi tayin isteyeceğim, eşim de il dışı tayin isteyecek eğer il dışı tayin olursa ben onun yanına gitmek için eş durumu isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında eş durumu özrü istersiniz. Sıkıntı yok.

 212. ayşe dedi ki:

  merhaba ilk atandığım kurumda 2 yıl görev yaptktan sonra norm fazlası oldum. ilçedeki başka bir okulu isteyip oraya geçtim buradada 2 yıldır görev yapıyorum. il içi tayin isteyebilir miyim ?

 213. Aysu dedi ki:

  Mrb 26 ağustos 2013 de bir ilköğretim okulunda göreve başladım. Fakat bu okul ilkokula dönüşünce yeni açılan bir ortaokula atamam yapıldı. Bu Ortaokulda başlangıç 3 ekim gözüktüğünden il içi tayin isteme hakkım var mi? Teşekkürler..

 214. Su dedi ki:

  İyi geceler tercih yapacağım ancak durum kısımında neyi işaretlemeliyim. 30 eylül itibari ile çalıştığım kurumda üç yılımı doldurmuş oluyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. Boş mu bırakmalıyım yoksa 30 eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlanacaktır mı demeliyim. Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   İyi geceler 🙂 Sorunun cevabını siz vermişsiniz zaten 🙂 Eğer 30 Eylül 2016 tarihi itibari ile zorunlu çalışma yükümlülüğünüz bitiyorsa ibarelerden 30 Eylül 2016 tarihi itibari ile zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlanacaktır ibaresini seçiniz. MEB in açıklaması;

   http://www.ogretmenlericin.com/wp-content/uploads/zorunlu-hizmetin-bitmesine-6-ay-kalanlar-meb-personel.jpg

 215. hasan dedi ki:

  il içi tayin çıkıp ilişik kesmemek gibi bi hakkımız var mı?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama duyurusunda yer alan kılavuzun 24. maddesinde açık ve net şekilde iptal edilmeyecektir deniliyor. (Sonradan oluşan mazeret dışında)

   1. hasan dedi ki:

    eşimle birlikte uzak ilçeden merkez ilçeye tayin istedik. ancak diyelim ki benim çıktı eşimin tayini çıkmadı. bu durumda mazeret oluşmuş oluyor. siz yukarıdaki yazınızda 30 eylüle kadar ilişik kesmek zorundadır. yoksa il milli eğitim müdürlüğü atamayı iptal eder diye bi ibare kullanmışsınız. 16 hazirana kadar ilişik kesme işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. bu yüzden sordum ilişik kesmeme hakkımız var mı diye. teşekkür ederim.

    1. hasan dedi ki:

     pardon “30 eylüle kadar göreve başlamak zorundadır.” şeklinde bir düzeltme yapmam gerekiyor.
     tekrar soruyorum 16 haziranda kesmemiz gereken iliği 30 eylüle kadar kesmemek gibi bir durum söz konuşumu

 216. Aydın Araz dedi ki:

  11 yıldır ayni okulda ogretmenim durumunuzu secin bolumunde hicbiri bana uymuyor.Bos mu kalacak ?Alttaki pansiyonlu kisim ve onun altindaki bolumu herkes tikleyecek mi tesekkur ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Bir ibare seçmek zorunda değilsiniz. Orada yer alan ibareler istisnai durumlar için. Siz normal yani ibare seçmeden yapacaksınız.

 217. TARIK dedi ki:

  İL İÇİ ATAMASI ÇIKIP OKULUNDAN İLİŞİĞİNİ KESMEYEN VE YENİ GÖREV YERİNE BAŞLAMAYAN ÖĞRETMEN, İL DIŞINA BAŞVURABİLİR Mİ?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama kılavuzunun 24. maddesini okuyunuz. Açık ve net şekilde iptal edilmeyecektir deniliyor. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

   http://www.ogretmenlericin.com/wp-content/uploads/04054122_2016_yili__il_ici_istege_bagli_yer_degistirme_duyurusu.pdf

 218. halil dedi ki:

  ben ili içi ile başka bir ilçeye tayin istedikten sonra tekrar eş durumuyla geldiğim ilçeye tayin isteye bilir miyim

 219. emine dedi ki:

  Ben 2013 eylülde atandim.il içine başvururken hangi durumu seçmen gerekiyor.3 yılı dolmayanların askerlikle ilgili durumu seçmesi gerektiğini söylediler.bayanlarda mı bunu seçmeli

 220. Süleyman dedi ki:

  Tercih yaparken sıralama onemlımı. Örnek benm 1.tercıhıme yazdıgım okulu bı baskası 3. Tercıhıne yazarsa ve onun puanı benımkınden fazlaysa omu gıder o okula

 221. Süleyman dedi ki:

  Tercihleri yaparken sıralama önemlimi yoksa sıralamalara bakılmaksızın puana göremı alım oluo. Örnek benım 1. Tercıhe yazdıgım okulu bı baskası 3. Tercıhe yazdıysa onun puanı benımkınden yuksekse omu gıder o okula

 222. murat dedi ki:

  Daha önceki okulumda norm fazlası olduğum için 2 yıl önce tayin istedim şimdi c maddesine göre tayin isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Daha öndeki okulda norm fazlası olduğunuz için yer değişliği işleminiz atama usulü yapılmış. Şu anda çalıştığınız okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 223. fatma dedi ki:

  Merhaba ben il içi tayin yaparken durum kutucuğunu işaretlemedim henüz ilçe mem onuylatmadım başvurum iptal olr mu veya il ilçe mem düzeltme yaabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Hemen dilekçe yazın yanlışlık yaptığınıza dair, ilçe reddeder. Sonra siz tekrar başvuru yaparsınız. İlçe düzeltmez ya reddeder ya onaylar.

 224. Selim dedi ki:

  Şuanki çalıştığım kurumda 2 yıl öğretmenlik ve 8 yıl idarecilik yaptıktan sonra başka bir okula zorunlu yer değiştirme ile müdür yardımcısı olarak atandım. Burada 11 ay çalıştıktan sonra 4 yıl idarecilik yaptığım için mudur yardımcılığım uzatilmadı ve ben de mecburen eski okuluma tekrar tayin istedim. Şuanki kurumunda önceki yılları sistem görmüyor ve mebbiste 1 yıl 8 ay görevim gözüküyor. Buna gore ben başka okula il içi tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem hangi maddeyi isaretlemeliyim. Mesela 4 c olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Belirttiğiniz 4-c maddesi sizin durumunuza karşılık gelmiyor maalesef. Sizin durumunuza uygun bir madde de yok.

   c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir.

 225. Muhammed Ali dedi ki:

  benim istediğim kurumda açık yok ancak o kurumdan il içiyle tayin isteyecek arkadaşım var… arkadaşımın şu anki okulunu tercih ettiğimde onun tayin olma durumunda ben o kuruma yerleşebilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Evet Sıralama çalıştırıldığında yerleşirsiniz.

 226. nur dedi ki:

  bransım fen bilimleri..4 yıl zorunlu hizmetimi tamamladım hizmet puanım 104..ve bulundugum sehirde fen bilimleri sadece 4 ihtiyac var..sadece bu 4 okulu mu yazmalıyım ve bu okullarda cok merkezi okul degiı..onlarca insan ve 4 okul ne kadar mantıklı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet meb personelleri bazı konularda maalesef mantık arayamıyor. İlinizde 4 açık varsa o okullara atama yapılır. Siz diğer okulları da yazabilirsiniz ancak açık olan okullara atama yapılacaktır.

 227. Ali dedi ki:

  Merhaba, 2014 yılında okul müdürü iken, performans değerlendirme sonucu öğretmenliğe geçirildim. Norm fazlası duruma düşmemem için İlin yazılı emriyle başka bir okula atanmam istendi. İstekle tayin yapmış gibi aynı ilçede başka bir okula atandım. Olduğum okulda şu an 2 yıl doldu. Yönetici olduğum kurumda 2,5 yıl çalışmıştım. Aynı ilçede 4,5 oldu. Atama kılavuzunun 4. maddesinin c bendine göre atama isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Aşağıdaki maddeyi örnek vermişsiniz ancak bu madde sizin durumunuzla alakalı değil. Bu madde gerekçe gösterilerek il içi atama isteyemezsiniz.

   c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm
   kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla
   istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları
   eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte
   değerlendirilecektir.

 228. serhat dedi ki:

  meraba ben bu yıl asker öğretmen olarak görev yapıyorum aynı zamanda 3. yılım oluyor. 11/09/2013 te göreve başladım.il içi tayin isteyecem ama mebbiste il içi yer değiştirme sayfasında, kurumdaki ve ildeki görev süresi 2 yıl 0 ay 18 gün yazıyor.asker öğretmenlik zorunlu hizmetten sayılıyor ama neden 2 yıl görünüyor ? teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba; Asker öğretmenlik hizmetten sayılır ancak kışlada geçen 1 aylık süre hizmetten sayılmaz. Bu yüzden isteyemezsiniz.

 229. Gencer dedi ki:

  Tayin istiyeceginiz bir okulda sizin branstan 1 acik var diyelim.Bu okulu 1.siradami tercih etmeniz avantajli olur,yada farketmezmi?

  1. Editör dedi ki:

   İyi okuldan dezavantajlı okula sıralama yapmanız sizin adınıza yararlı olur. Birinci sıraya da beşinci sıraya da yazsanız hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırsınız.

 230. Serdar5206 dedi ki:

  meraba iyi günler.. ben özür durumundan eşimin bulunduğu ile tayin olursam daha sonraki özür durumunda da eşim bulunduğu ilde (büyükşehir ) eş durumu ile tayin olabilir mi merkez ilçeye..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba örneğin Eşini Ankara Çankaya’da olsun. Siz eş durumundan Çankaya ilçesine giderseniz artık ne siz ne de eşiniz yer değiştiremezsiniz. Eğer siz Çankaya değil de Keçiören’e özür grubundan atanırsanız. yer değiştirme haklarınız mevcut. Büyükşehirler’de aynı ilçedeyseniz eş durumu isteyemezsiniz. Farklı ilçelerde iseniz istersiniz.

 231. Mustafa dedi ki:

  İyi günler, benim sorunum şöyle yardımcı olabilirseniz sevinirim;
  biraz dağınık olacak ama benim durumum şöyle,
  2013 te göreve başladım, uzun dönem askerlik yaptım. bu süre sayılmadığı için 2 yıl 1 ay gibi bir hizmetim olduğu görülüyor. ilk görev yaptığım yer sonradan zorunlu oldu. 2016 şubat ayında özür durumundan yer değiştirdim. şu an eşimle aynı ilçedeyim. Fakat onun 3 yılı dolduğu için zorunlu hizmete isteyecek. ben de eşimle beraber zorunlu hizmete il içi yer değiştirme isteğinde bulunabilir miyim.

  İl içi yer değiştirme için yayınlanan duyurunun ikinci maddesinin, c şıkkına istinaden adaylığın kalkmış olması yetmez mi?

  “2- Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden;
  a) 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dâhil 3 yıl görev yapanlar,
  b) 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan bulundukları
  eğitim kurumunda 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar,
  c) 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan başvuruların
  son günü itibarıyla adaylığı kaldırılmış olanlar 3 yıllık çalışma süresi şartı aranmadan,
  istemeleri hâlinde, il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına yer
  değiştirme isteğinde bulunabilecektir.”

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda yani eş durumu ile geldiğiniz okul zorunlu hizmet mi? Siz şu anda zorunlu hizmet olan bir okulda çalışıyorsanız eşiniz istemek zorunda değil. Sizden dolayı okulunda kalır çünkü mazereti var. İkinizin de çalıştığı (şu andaki) okulların zorunlu hizmet bilgilerini ve atandığınız tarihleri söylerseniz daha sağlıklı yanıt verebiliriz.

   1. Mustafa dedi ki:

    ikimizin çalıştığı okul da zorunlu hizmet değil. eylül 2013 te atandık.

    1. Editör dedi ki:

     Zorunlu hizmet olmayan okullarda çalıştığınız için ikiniz de zorunlu hizmet olan okulları isteyebilirsiniz. Kurumunuz 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarında ise il içi istemek için adaylığınızın kalkmış olması yeterli. İkiniz de isteyebilirsiniz.

 232. Nesil dedi ki:

  Merhaba hocam,ben 17 eylül 2013 te görevlendirme ile başladığım okula 31 aralık 2013 te kadromla geldim.17 eylül baz alınırsa 3 yılım doluyor ancak 31 aralık baz alınırsa 2 yıl 9 ay oluyor.Ben şu an iliçi başvurabilir miyim?Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   31 Aralık baz alınmış olsaydı isterdiniz ancak 30 eylül tarihi baz alındığı için il içi yer değiştirme başvurusuna başvuramazsınız. Kadronuzun olduğu okulda 3 yıl şartı bulunmaktadır.

   1. Nesil dedi ki:

    Aynı okulda devam etmemin bir anlamı olmuyor mu?Yani fiilen 17 eylülden beri görevdeyim aynı okulda

 233. Süleyman dedi ki:

  Benim sorumuda cevaplayabılırmısınz.

 234. nesim dedi ki:

  merabalar ben bu yılasker öğretmenim ve 3. yılım oluyor.il dışı tayin istemeği düşünüyorum ancak asker öğretmenin kışlada geçirdiği bir ay zorunlu hizmetten sayılıyor mu ? bu yıl tayin isteyebilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam bir önceki yorumda da belirttik. Asker öğretmenlik süresi hizmet süresinden sayılır ancak kışlada geçen yaklaşık 1 aylık süre hizmette sayılmaz. Bu yüzden hizmet süresinden düşülür. 30 eylül olarak hesaplayın ne kadar hizmet süreniz çıkacak. Bir iki günle kaçırırsınız.

 235. erkan dedi ki:

  merabalar merak ettiğim bir konu var.Asker öğretmenlerin il dışı atama isteme hakkı var mıdır? Ben bu yıl asker öğretmenim ve bu yıl 3. yılım oluyor. Asker öğretmenliğimle beraber bu yıl 3. yılı dolduruyorum.ancak Asker öğretmenlikte kışlada geçen 1 aylık zaman zorunlu hizmetten sayılıyor mu?sayılmıyorsa 3.yıl doluyor mu? bu yıl tayin isteyebilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam;

   Asker öğretmen iken il içi atama ya da il dışı atama isteyebilirsiniz. Asker öğretmenlik süresi hizmetten sayılır sadece Kışlada geçen süre maalesef sayılmıyor. MEBBİS’ten bakın 30 Eylül 2016 baz alındığında hizmet süreniz nedir? Büyük ihtimal birkaç günle kaçıracaksınız.

   1. nesim dedi ki:

    Hocam 11 eylül 2013 te göreve başladım. 30 eylül baz alındığında 3 yıl doluyor mu? Teşekkürler

 236. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar. Şu an eşimle aynı okuldayız ve il merkezine uzak bi ilçede çalışıoruz. il merkezinde oturuoruz il merkeze yakın farklı ilçelere tayin isticez çünki aynı ilçede hem resim hem müzik açığı yok. Ağustos ayındakı es durumu ataması için tekrardan normlar güncellenıyormu. Es durumundan eşim benim yanıma yada ben onun yanına gudebılırmıym.

 237. ömer dedi ki:

  merhaba.valıstıgım okulda norm fazlası oldum.su an calıstıgım okul 4 bolge 18 hızmet puanı verıyor.dogu gorevı sayılıyor yanı.su an tercıh edecegım okulun ılla aynı bolge aynı hızmet puanını mı vermesı gereklı?eger 1.bolgeden bır okul secersem aynı ılcede yıne dogu gorevı sayılır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetten sayılan okullar size açılır zaten. Zorunlu hizmetinizi tamamlamadığınızdan zorunlu hizmet olmayan okul size gözükmez, atanamazsınız. Zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilirsiniz. İllaki aynı puan aynı süre şartı yok. Zorunlu hizmeti 3 yıl olan 30 hizmet puanı veren okulu da yazabilirsiniz zorunlu hizmeti 5 yıl olan 14 puan veren okulu da yazabilirsiniz. Tercih sizin.

 238. sinan dedi ki:

  sn. editör benim sorumu cevaplayabilir misiniz?

 239. Murat Aladağ dedi ki:

  Arkadaşlar il içi modülünde tercihlerde okulların sonunda HA ve HB kısaltmalarının ne anlama geldiğini bilen var mı?

  1. hunter dedi ki:

   HA Hizmet alanı HB hizmet Bölgesi

 240. Meral dedi ki:

  Il içi tayin istemem ve tayinimin çıkması durumunda alan değişikliğine başvuruda bulunabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamanın Alan Değişikliği’ne bir engeli bulunmamaktadır. İl içi atama istedikten sonra Alan Değişikliği olursa başvurabilirsiniz. Engel değil.

   1. Meral dedi ki:

    Teşekkürler

 241. sinan dedi ki:

  mrb ücretsiz izin aldım 1.5 ay il içi tayinde 3 yıl şartı dolmamış görünüyor 2 yıl 11 ay 15 gün diyor tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Tekrar merhaba yoğunluktan gözden kaçmış olabilir kusura bakmayın. Aylıksız izin yani ücretsiz izin hizmetten sayılmıyor. 30 Eylül 2016 itibari ile 3 yılınız doluyorsa tayin istersiniz 30 Eylül 2016 baz alındığında 3 yılınız dolmuyorsa isteyemezsiniz. 1 gün ile tayin isteyemeyen öğretmen arkadaşları biliyoruz.

 242. Ayça dedi ki:

  Merhaba, şu an çalıştığım okul benim 2. okulum. Daha önce zorunlu hizmet sayilmayan bir okulda 2,5 sene çalıştım daha sonra il dışı yer değişikliğiyle şu anki okuluma geldim ve zorunlu çalışma yükümlusu olarak çalışıyorum.Okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl ve ben 2 yıldır burada çalışıyorum.Şimdi il içi yer değişikliği yapabilir miyim yoksa 3 yılin dolmasıni mi beklemeliyim.

 243. nurgül dedi ki:

  2016 il içi tayin, durumunuzu seçiniz bölümünde hiçbiri bana uymuyor ne yapacağım?

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuzu anlatır mısınız?

 244. hülya dedi ki:

  sayın editörüm,il içi tayinde mebbiste açılan tüm okulları yazabilir miyim?branşım anasınıfı il mem sitede 3 okula ihtiyaç var diye açıklama yaomış ama 100 okul açık gözüküyor,bu okullardan 40 tanesi yazarsam ne olur ?

  1. Editör dedi ki:

   Yazabilirsiniz ancak kendinize iş yükü almış olursunuz. İl MEM’de 3 okul gözüküyorsa diğer okulları yazmanız bir anlam ifade etmez. 40 tercih hakkınız var isterseniz tüm tercihlerinizi doldurmak adına yazabilirsiniz.

 245. MÜCAHİT dedi ki:

  Evet ,yeterli teşekkür ediyorum

 246. MÜCAHİT dedi ki:

  İl içi tayin isterken listenin başına ihtiyaç listesinde olmayan okulları yazıp,onlardan sonra açık olan yerleri yazmam sorun oluşturur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Oluşturmaz lakin ölü tercih olur. İhtiyaç yoksa yazmanızın mantığı nedir? Muhtemel boşalacak yani oradan da tayin isteyecekler olarak düşünüyorsunuz sanırım. Tercih sayınız yeterli ise yazabilirsiniz.

 247. Mustafa Germiyan dedi ki:

  Eşim benden ötürü zorunlu hizmetini erteletti(eş durumundan)İl içi başvuru sayfasında beyana dayalı bilgiler kısmında durumunuzu seçiniz:zorunlu çalışma yükümlülüğünü erteletmiş durumdayım yazabilmek için bu üstteki şart yeterli mi? Beyan olarak mebbis-özlükteki o ibarenin çıktısı yeterli mi? Ayrıca il içi sıra çalıştırılacak mı? (sıra oluşturulduktan sonra denmiş)

  1. Editör dedi ki:

   Evet belirttiğiniz şart yeterli. MEBBİS’te ilgili kısımın çıktısı ile gerekirse bir dilekçe yazın. Beyan için kâfidir. İl içi sıranın çalıştırılıp çalıştırılmayacağı atama sonrası belli olur. Bu konuda talep, baskı gelirse çalıştırma ihtimalleri yüksek. Bu konuda kesinlik yok.

 248. Uğur dedi ki:

  Ben il içi tayin isteyeceğim ancak temmuz ayı gibi askere gideceğim. Eğer asker öğretmenlik çıkmazsa 30 eylülde askerde olacağım için okula başlayamayacağım. Bu durumda atamam iptal olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır.

   Bu yüzden 17 Haziranda yeni görev yerinizde göreve başlarsınız Temmuzda da askere gidersiniz.

 249. Betül dedi ki:

  Suan eşimle ayri sehirlerde yasiyoruz..ben esimden dolayi erteletiyordum..bu yil eş durum belgesi sunamadim okula. Ilicinden tayin istediğimde istedigim yer zorunlu hizmet kapsaminda degilse beni resen atarlarmi nezaman atarlar

 250. Betül dedi ki:

  Ben öğretmenlikten önce 2 yıl tapu da 4 b li çalistim. Calistigim yer zorunlu hizmet bölgesiydi. Öğretmenlikteki zorunlu hizmetime saydiramazmiyim???

 251. Merve dedi ki:

  Ben 2015 eylül atamasında atandım.hizmet yerim dogu görevi olarak geçmiyor.il içinde dogu göreviisteyebilirsin demişlerdi.ama aday öğretmenim yine de isteyebilir miyim?

 252. VELİ dedi ki:

  merabalar…ben zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir okulda çalışıyorum şuan 4 yıl 9 ay 19 gün oldu…ben il dışı atamaya başvuru yapacağım bana zorunlu hizmete girmeyen yerler açılır mı tercih edebilirmiyim…6 Aydan az kaldığı için açılması lazım diye birşeyler duydum doğrumudur? mailime mesaj atarsanız çok memnun olurum…çok teşekkürler

  1. temha dedi ki:

   lütfen Veli arkadaşımızın sorusuna bir cevap verin arkadaşlar. Aynı durumdan ben de muzdaribim. Asker öğretmenlik görevim bittiginde acemi birliginde geçirmiş oldugum 1 ay dogu görevinden sayılmadıgı için mecburi hizmetim 2 yıl 11 ayda kalıyor. bu durumda hizmet sürem 3 yıla tamamlanır mı acaba. ACİLL

   1. Editör dedi ki:

    Tamamlanmaz hocam. Asker öğretmenlikte o 1 aylık süre zorunlu hizmeti bitirtmiyor.

 253. Süleyman dedi ki:

  Üstteki sorunun devamı olarak ikimizde farklı ilçelere tayin olduk diyelim. Eş durumundan tayın istediğimde sadece eşimin olduğu ilçe mi açılır. Yoksa ikametgahım ilde il merkezde acılır mı? Birde doğu görevı dıkkate alınır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz il Büyükşehir ise eşinizin olduğu ilçe dahil tüm ilçeler açılır, bulunduğunuz il büyükşehir değilse sadece eşinizin olduğu ilçe açılır. Ancak başvuruların birinci aşamasında ilçe seçiyorsunuz ve ikinci aşamasında bu ilçenin okulları size gözükür. Doğu görevi olayına gelirsek, size zorunlu hizmet olan okullar gözükür, zorunlu hizmet olmayan okullar açılmaz. Sorunuzu buna göre düzenler ayrıntılı sorarsanız daha rahat yardımcı oluruz. Şu anda cevabımızda ihtimaller üzerine ilerliyoruz, sağlıklı olmuyor.

 254. Süleyman dedi ki:

  Teşeküür ederim

 255. Süleyman dedi ki:

  Eşimle aynı okuldayım. İkimizde il içi tayin isteyeceğiz. Fakat doğu görevimiz bitmediği için farklı ilçelere atanabilirz. ikimzden biri bu sene tekrar eş durumundan tayin isteyebilirmi.

  1. Editör dedi ki:

   Farklı ilçelere atanırsanız Ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz.

 256. Belgin dedi ki:

  Bulunduğum okulda norm fazlası olduğum için başka okula tayin istemek zorunda kaldım ve yeni okulda 3 yılımı tamamlamadım il içine başvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Yeni okulunuzda 3 yıl çalışmadığınız için il içi isteyemezsiniz. Eğer yeni okulunuzda da norm fazlasıysanız il içi tayin isteyebilirsiniz.

   1. Büşra dedi ki:

    Merhaba,norm fazlasiyken il ici atamaya basvurmada once kendi ilceni yazma zorunlulugu var mi acaba ?

    1. Editör dedi ki:

     Bahsettiğiniz gibi bir zorunluluk kısıtlama yok.

 257. Belgin dedi ki:

  11 Eylül 2012de doğuya atandim 1 yıl sonra eş durumu ile tayin istedim.30 Kasım 2015 itibariyle de doğum sonrası ücretsiz izne ayrıldım bu durumda il içi tayin isteyebilir miyim? İl İçi tayin istedikten sonra ağustostaki Özür grubuna başvurabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda 3 yılınız dolmadığı için il içi tayin isteyemezsiniz. Ancak Ücretsiz izininizin Eylül ayında bitmesi şartı ile Ağustos ayında özür grubuna başvurabilirsiniz.

 258. gül dedi ki:

  ben doğu hizmetimi tamamladım ikinci görev yerim de doğu hizmeti bölgesinde ve buraya il dışı ataması ile geldim.ikinci görev yerimde bir yılı müdür yetkili olmak üzere ikinci yılımı dolduruyorum.bu durumda il içi tayin başvurusunda bulunabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuz göz önüne alınarak; Şu anda çalıştığınız okulda toplamda ikinci yılınız dolduğu için il içi tayin isteyemezsiniz. İl içi tayin için aynı kurumda 3 yıl çalışmanız gerekli.

 259. ismail dedi ki:

  2013 de atandım 2015 de kısa dönem askerlik yaptım. 2016 il içi yer değitirmeye başvurabiliyor muyum ?

  1. Editör dedi ki:

   Kısa dönem askerlik hizmet süresinden sayılmıyor. Bu yüzden isteyemezsiniz. Kısa dönem askerliğin hizmet süresinden sayılması için çalışmalar vardı lakin somut bir adım atılmış değil. Sitemizin arama kısmından aratarak ilgili haberlere ulaşmanız ve gelişmeleri takip etmeniz mümkün.

   1. Jwiwjhgs dedi ki:

    Benm esim ogretmen vr hassada gorev yapouor bende dortyolfa caliiyrm es durumu isteyecek herkes gelir diyor ama ben ciksin istemiyrm gmbenim hassaya gitme gibi bir dururmum olmaz mi daha 3 yillik ogretmen

 260. kubra dedi ki:

  İl içi tayin ile gittiğimiz okulda 1 yıl çalıştıktan sonra il içi tayin isteme hakkımız var mı

  1. İl içi tayin istedikten sonra yeni görev yerinizde 3 yıl çalışırsanız tekrar il içi tayin isteyebilisiniz. Ancak il içi tayin ile yeni okulunuzda göreve başladıktan 1 yıl sonra il dışı tayin isteyebilirsiniz. İl içi tayinde aynı okulda 3 yıl, il dışı tayinde aynı ilde 3 yıl şartı bulunmaktadır.

 261. sevgi dedi ki:

  İl içi tayini ile gittiğimiz okulda 1 yıl çalıştıktan sonra il içi tayin hakkımız var mı

  1. İl içi tayin istedikten sonra yeni görev yerinizde 3 yıl çalışırsanız tekrar il içi tayin isteyebilisiniz. Ancak il içi tayin ile yeni okulunuzda göreve başladıktan 1 yıl sonra il dışı tayin isteyebilirsiniz. İl içi tayinde aynı okulda 3 yıl, il dışı tayinde aynı ilde 3 yıl şartı bulunmaktadır.

 262. burcu dedi ki:

  lütfen yardım.. il dışı ihtiyaç listesi il içindekiler yerleşip kalan yerlermi açıklanıyor aynı liste üzerinde yoksa tamamen farklı bir liste mi

  1. İl içi yapılır kalan boş kontenjanlar, yer değişikliği nedeni ile gidenlerin kontenjanları belirlenir. Ondan sonra il dışı atamada gösterilir.

  2. Mehmet dedi ki:

   İyi günler hocam . Ben 2,5 yıl bir okulda çalıştıktan sonra norm durumundan dolayı geçen senenin ikinci döneminde başka bir okula yerleştim.Bu haliyle 3 yılımı doldurdum. Şu an bulunduğum okulda norm fazlası değilim . İl içi tayin isteyebilir miyim ?

 263. ece dedi ki:

  okulumda görev yaparken norm fazlası oldum ve aynı ilçenin başka bir okuluna resen atandım.iki okul toplamı 3 sene oluyor. bu okulumda da norm fazlasıyım il içi tayin isteyebilir miyim?

  1. Şu anda çalıştığınız okulda norm fazlasıysanız il içi yer değiştirmeye başvurabilirsiniz. Ekran açıldığında orada norm fazlalığı ile ilgili bir madde olacak onu işaretliyeceksiniz.

   1. Büşra dedi ki:

    Merhaba,norm fazlasiyken il ici atamaya basvurmada once kendi ilceni yazma zorunlulugu var mi acaba ?

    1. Editör dedi ki:

     Hayır böyle bir zorunluluk yok hocam.

 264. ismail dedi ki:

  sınıf öğretmeniyken, alan değişikliği nedeniyle aynı ilçede başka okula rehber öğretmen olarak atandım .30 eylül itibariyle 3 yıl dolmuyor.bu durumda tayin isteyebilir miyim?

  1. 30 Eylül itibari ile aynı okulda 3 yılınız dolmadığından İl İçi Yer Değişikliği talebinde bulunamazsınız.

 265. reyhan dedi ki:

  ben geçen yıl doğu görevimden eş özru sebebiyle geldim 1 yıl çalıştım il içi yer degiştirmek istiyorum basvurabılırmıyım ne zaman ve nasıl basvurabilirim

  1. İl içi isteğe bağlı yer değiştirmek için geldiğiniz okulda 3 yıl çalışmanız gerekiyor.

  2. CEYLİN dedi ki:

   BULUNDUĞUN KURUMDA 3 YIL ŞARTI VAR HOCAM.

  3. ahmet dedi ki:

   Sayın hocam merhaba. Eşimle aynı ilçede ogretmeniz. İl içi atamam başka bir ilçeye çıktı. Ağustos özür grubu atamasında eski ilçemdeki herhangi bir okula tayin istiyebilirmi yım? Özür grubu nda süre sınırlaması varmı saygılarımla.