İl içi veya il dışı atama ile giden öğretmenler özür grubundan dönebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı özür grubu atama kılavuzunda önceki senelerde yer alan kısıtlama maddesine yer vermedi.

İl içi veya il dışı atama ile giden öğretmenler özür grubundan dönebilecek

İl içi veya il dışı atama ile giden öğretmenler özür grubundan dönebilecek

İl içi ve il dışı atama ile atanan öğretmenler özür grubundan tekrar eski görev yerlerine dönebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2019 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu içerisinde önceki yıllarda yer verilen kısıtlama kaldırıldı.

ESKİ GÖREV YERİNE DÖNÜŞ

Önceki yıllarda MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından özür grubu atama kılavuzunda yer verilen kısıtlama bu seneki kılavuza eklenmedi. Bu da öğretmenlerin kısıtlamayla karşılaşmayacağı anlamına gelmektedir. Örneğin il içi isteğe bağlı yer değiştirme ile A ilçesinden B ilçesine giden bir öğretmen Ağustos özür grubunda tekrar A ilçesine gidemiyordu. Veya C ilinden D iline iller arası yer değiştirme ile tayin olan bir öğretmen Ağustos dönemi özür grubunda C iline dönemiyordu. İKGM tarafından ilk atama döneminde eski görev yerine dönüşe izin verilmiyor sonraki özür grubundan tayinle eski yere dönüşe izin veriliyordu.

MEB KILAVUZDAN KALDIRDI

Bu madde neydi? ogretmenlericin.com olarak ilgili maddeyi hatırlatalım;

MEB özür grubu atama kılavuzu
Özür grubu

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu içerisindeki hüküm;

14- 2017 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu içerisindeki hüküm;

12- 2018 yılı yer değiştirme döneminde il içinde veya iller arası yer değiştiren öğretmenler sonradan mazereti oluşanlar hariç ayrıldıkları il veya ilçeye mazeret durumuna bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

2019 Ağustos özür grubu kılavuzu içerisinde ise ilgili kısıtlama maddesi yer almadı.

Bu maddenin kılavuzda yer almaması son yıllardaki kısıtlamayı da kaldırdı diyebiliriz. Buna göre 2019 yılı iller arası yer değiştirmede veya il dışı atamada farklı yere atanan öğretmenler özür grubu şartlarını da taşımaları durumunda eski görev yerlerine dönebilecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

  1. peki eski yerine donecek eger ozru tayin olduktan sonra olusmussa fakat atandigi yerde 1 yil calisma sarti aranmiyor mu

  2. Haberiniz kılavuza göre doğru ancak atama.meb.gov.tr adresindeki uygulamada “tayin isteyeceğiniz il/ilçe den 2019 il içi veya il dışı atamayla ayrıldınız mı” sorusuna evet deyince ardından gelen “mazeretiniz daha sonra mı oluştu” sorusuna hayır deyince “tayin isteyemezsiniz” diyor. Bu durumda haberinizle çelişiyor. Bilginize…

  3. 2019il dışı atama duyurusunda ve iller arası atama duyurusunda aynı atama dönemi içinde ayrıldıkları ile geri donemezler maddesi var gercekten her milli egitim ve yetkili amir dikkatli olursa haksızlığın önüne geçilir keske yer degistirme duyurusunda drgil de özür duyurusunda olsaymis daha anlamli olurdu Yorumum neden yayınlanmiyor bu arada

  4. 2019il dışı atama duyurusunda ve iller arası atama duyurusunda aynı atama dönemi içinde ayrıldıkları ile geri donemezler maddesi var gercekten her milli egitim ve yetkili amir dikkatli olursa haksızlığın önüne geçilir keske yer degistirme duyurusunda drgil de özür duyurusunda olsaymis daha anlamli olurdu Yorumum neden yayınlanıyor bu arada

  5. 2019il dışı atama duyurusunda ve iller arası atama duyurusunda aynı atama dönemi içinde ayrıldıkları ile geri donemezler maddesi var gercekten her milli egitim ve yetkili amir dikkatli olursa haksızlığın önüne geçilir keske yer degistirme duyurusunda drgil de özür duyurusunda olsaymis daha anlamli olurdu

  6. Yüzde 87 ağır ve sürekli engelleyim. Kadrolu öğretmen kızımın tayinini 2019 kılavuzuna istinaden bulunduğum ikametgahına aldırmam mümkün mü ? (3 yıllık doğu hizmetinide ifa etmişdir)

  7. Suistimale açık bir durum. Bu arada bulunduğum bölgede il içi tayinle süpriz bir şekilde yer değiştiren bazı arkadaşların neden tayin istediği anlaşıldı. Kuşlar önceden haber almış. Yazık gerçekten çok yazık bu durumda bile adamcılık. Bu durumu kullanan arkadaşların ortak noktasıda malum sendikalı olmaları. İl içi atamayla gidemedikleri merkez okullara şimdi özür yalanıyla gelecekler. MEB’in buna dur demesi gerekiyor.

  8. 2019 il dışı atamasının duyurusunda bu madde var ayrıldığı ile eş özrüyle dönemezler diye dikkatli olalım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM