İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

Mehil süresi nedir? İl içi atama, il dışı atama, il içi özür grubu atama, iller arsı özür grubu atama sonucu yer değiştiren öğretmenlerin mehil süresi konusunda fikir ayrılıkları bulunmaktadır.

İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

İlişik Kesen Öğretmen Kaç Gün Sonra Göreve Başlamalıdır?

İl içi tayin dönemi yaklaşıyor ve arkasından il dışı atama dönemi başlayacak. Geçtiğimiz günlerde İl içi atama hakkında sizlerle detaylı bir bilgi paylaşmıştık.

Meb personellerinin en büyük hayali istenilen bir yere atamasının yapılması ve iyi bir yerde görev yapmak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 22.04.2016 tarihinde öğretmenlerin Atama Yer Değiştirme takvimini yayınladı.

MEB tarafından yayınlanan takvimde özür grubu atamaları hariç il içi yer değişikliği (il içi atama), il dışı yer değişikliği (il dışı atama) zamanları açıklanmıştı. Hatırlarsak;

İL İÇİ ATAMA VE İL DIŞI ATAMA NE ZAMAN YAPILACAK?

İl içi isteğe bağlı yer değiştirmeye 20-26 Mayıs 2016 tarihlerinde başvuru yapılacak, il içi atama sonucu 06 Haziran 2016 tarihinde belli olacak ve il içi atama sonucu ilişik kesme işlemleri 17 Haziran 2016 tarihinden itibaren yapılacak.

İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeye 16-22 Haziran 2016 tarihlerinde başvuru yapılacak, il dışı yer değiştirme atama sonucu 27 Haziran 2016 tarihinde belli olacak ve il dışı yer değiştirme atama sonucu ilişik kesme işlemleri 28 Haziran 2016 tarihinde yapılacak.

İLİŞİK KESTİKTEN SONRA GÖREVE BAŞLAMA

İl içi ilişik kestikten sonra göreve başlama süresi ile il dışı ilişik kestikten sonra göreve başlama süresini açıklayalım. İl içi yer değiştirme atama sonucu veya il dışı yer değiştirme atama sonucu tayini çıkan/ataması yapılan öğretmenler eski görev yerinden resmi olarak ilişik keserek ayrıldıktan sonra yeni görev yerinde resmi olarak 15 gün sonra göreve başlamak durumundalar.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) ilgili maddeleri www.ogretmenlericin.com olarak paylaşırsak;

657 DMK

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:

Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.

YOLLUKLAR NE ZAMAN YATAR?

İl içi isteğe bağlı yer değiştirme veya İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonucu ataması yapılan öğretmenin yolluğunun ne zaman yatacağı yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) da açık olarak belirtilmiştir.

Ataması yapılan öğretmenin yolluğu ne zaman yatar?

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 –

(Değişik: 12/2/1982 – 2595/4 md.) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir.

15 GÜN İÇERİSİNDE GÖREVE BAŞLANMAZSA NE OLUR?

İlişik kestikten sonra yeni görev yerinde 15 günlük mehil süresi içerisinde göreve başlanmadığı takdirde uygulanacak işlem 657 DMK 63.Madde de belirtilmiştir.

Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 63

Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62 nci maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamıyanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamıyanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.

www.ogretmenlericin.com olarak özetlersek il içi veya il dışı atama sonucu ataması yapılan öğretmen eski görev yerinden ilişik kestikten 15 gün sonra yeni görev yerinde göreve başlamak zorundadır. Ancak belge ile ispatı mümkün bir mazereti varsa bu 15 günlük süreye 10 günlük mehil süresi daha verilebilir. Ataması yapılan öğretmenin yolluğu derhal yatırılır.

657 DMK’da belirtilen bu sürelere rağmen yeni görev yerinde göreve başlamayan öğretmen öğretmenlik görevinden çekilmiş sayılır. Yani öğretmenlikten ayrılır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

128 yorum

 1. merhabalar il dışı atamada ilişik kesme maaş bordroları hazırlanmadan önce yapılırsa sorun olur mu ?

 2. Merhaba benim 2. İl dışı atamam oldu ancak bazı sebeplerden dolayı iptal için dilekçe verdim Çarşamba’da ilişik kesmek için son gün. Ne yapmam gerek ilişiğimi kesersem hiç iptal hakkım kalmayacak ilişiğimi kesmezsem bir şey olur mu?

 3. Merhaba ben vekalet vererek ilişik kesme işlemlerimi yaptırdım fakat yolluk verilemeyecegini söylediler, tayinim çıkan yerde yapmam gerekiyormus, bunun icin yasal sure nedir agustosta askere gideceğim, yollugu 2018 de almam mümkün mü? Teşekkürler

 4. Merhabalar il dışı atamalara başvurmuştum . 24 Haziran arife günü sonuçları öğrendik . Ne zamana kadar ilişik kesmeliyim ve ne zamana kadar il dışı yeni görevime başlamalıyım ? Cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim ..

 5. Ben il dışı yapıp atandım.Fakat 10 gün sonra nikahım olacak.Ağustos özür atamasıyla aynı ile geri dönebilirmiyim? Yoksa atamamı iptal ettirmem mi gerekiyor

 6. Slm il dışı tayinim çıktı. Eşim 657 memur ve ayliksiz izinde… Yolluk alırken eşim için de miktar hesaplanır mı

 7. Benim il dışı tayinim çıktı .ben temmuz ayının sonunda kurumumdan ilişik kesip yeni kurumumda göreve başlayabilir miyim.

 8. Merhaba. İl dışı tercihlerimi yaptım. Diyelim ki bir okul geldi. Ve ben de sonradan o okula gitmek istemesem ilişik kesmeyip iptal dilekçesi versem iptal olur mu?

 9. ve seminere bir gün geç başlamam sorun teşkil eder mi. gideceğim okulun beni geç geldiğim için almama durumu da olur mu. seminerler mehil sürem varsa bu süreçten sayılıp istediğimde başlayabilir miyim

 10. bana il milli eğitim ve ilçe milli eğitim mehil sürem konusunda farklı şey söylediler. balıkesir marmara ilçesinden savaştepe atandım. birisi siyor ilişik kestikten sonra 15 gün birisi diyor hemen başlamalısınız. ben cuma günü ilişiği burada keseceğim ve aynı gün benim savaştepeye mesai saatleri içinde ulaşmam imkansız. pazartesi ise seminerler başlayacak. ve ben semineri bursada alacağım. atandığım yerde ancak pazartesi göreve başlayabilirim ben. ve aynı gün seminer için bursaya yetişemem. tam olarak bu durumları nasıl halledeceğimi ne soracağımı ayarlayamıyorum. halimi anlar bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

 11. mrblar. öncelikle cevapladığınız sorum için teşekkürler. ilişiğimi kestikten sonra yeni yerde göreve başladıktan sonra 15 günlük mehil sürem gereğince başka ilde alacağım seminerin ilk gününe gidemezsem sorun olur mu acaba. Teşekkürler

 12. Mrblar. Benim il içi atamam oldu. İlişiğimi henüz kesmedim kararname falan gelmedi henüz sanırım. İlişiğimi ne kadar süre içerisinde kesmek zorundayım. Ve ilişiğimi kestikten sonra yeni okulda göreve başlamadan seminerleri başka bir yerde alabiliyor muyum. Yeni okulda göreve denildiği gibi il içi süre 15 gün müydü göreve başlama süresi. Bu sürede maaşım yatar mı. Çok araştırmama rağmen kafamdaki sorulara net cevap bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. İfade etmeye çalıştım umarım anlatabilmişimdir. Çok teşekkürler

 13. il içi ataması yapılan memur 13/03/2017 tarihinde ilişiği kesildikten 14/03/2017 tarihinde yeni yerinde göreve başlaması gerekirken rapor almış ise ne yapılmalıdır.

 14. hocam bir kamu kurumunda devlet memuruyum,,kurumun elektronik belge yazışma sisteminden tayinim yazıldı,tebligat için ayrı bir butonu var ordan olmasa da yapılmış,,sonrasında yıllık izin aldım,,15 günlük mehil nereden nasıl başlar,bu sistem çıkmadan ben ilişik keser öyle 15 gün sayardık??

 15. Il Dişi özür grubundan 20 ocakta tayinim çıktı .ilişiği sömestr tatilinden sonra kessem olurmu ?sonrasında 15 günde mehil hakkım var değilmi ? Yoksa yeni okulda 6 Şubat’ta okul Açılıyor başlamam gerekiyor mu?

 16. ozur grubu atamasiyla baska bir ile tayinim cikti.ancak su an refakatci iznindeyim iliski kesmek icin gorev yerime gitmem gerekiyor mu ?

 17. Merhaba hocam eşim Şubat 2016 ataması
  Ağustosun 17’sine kadar ( yarım dönem ) başka okulda ştajer
  Eğitimi aldı.
  Eş durumu tayini için kendi okulunda bir yıl durması gerekiyor(aday öğretmen olduğu için). Bu bir yıl içinde Doğum izni alırsa yine Ağustos 2017 de eş durumu isteyebilir mi?
  Teşekkürler

 18. durumu tam olarak anlatayım,eşim de ben de öğretmeniz. ikinci il dışı atamada eşim şile ye tayin istedi.açık olmadığı için ben isteyemedim. özür grubu durumuda belirsiz olunca iptal dilekçesi verdik kabul edilmedi. eşim şimdi göreve başlamak zorunda kaldı. ortamı beğenmedi. ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. eşim şubat özür gurundan tekrar benim yanımma gelebilr mi? lüfeeen bilglendirirseniz sevinirim. başarılar ……

 19. merhaba, eşim şile ye atandı. ben açık olmadığı için tayin isteyemedim. iptal edilmesi için dilekçe verdik kabul edilmedi. eşim şil de başlamak zorunda kaldı. ben şu anda il olan aksaraydayım. eşim şile deki ortamı beğenmedi. şimdi aksaraya tayin veya özür grubu ile geri dönebilme imkanı var mı nasıl? bilgi verirseniz çoooook sevinirim başarılar

 20. Merhaba ben bu subatta atandim adaylik surecindeyim ameliyat oldum suan raporluyum ve rapor 21 kasimda uzatilmasi gerekmezse bitecek ..bu adaylik sinavina girmem icin yonetmelikte belirtilen 60 iş günü calisilmasi ibaresi haftasonunuda icine aliyormu yoksa haftasonu hariç mi? Yani 21 kasimda calismaya baslamam durumunda degerlendirilmelerim yapilip sinava girebilirmiyim? 2. Sorum ise rapor tekrar verilirse normalden sözleşmeli öğretmenliğe atılma durumu oluşur mu? Teşekkürler..

  • Sözleşmeli öğretmenliğe atılma durumunuz söz konusu olamaz. 60 günlük sürede her gün hesaplanır yani hafta içi hafta sonu dahil toplam 60 gün (2 ay)

 21. SLM ISTENBULDA NORM FAZLASI RESEN ATAMAYLA ISTANBUL USKUDARDAN ARNAVUTKOYE ATANDIM IPTAL DILEKCESI YAZDIM KARARNAMELER GELINCE HEMEN ILISIKMI KESMELIYIM YOKSA DILEKCEMIN SONUCUNU BEKLEME HAKKIM VARM

 22. SLM ISTENBULDA NORM FAZLASI RESEN ATAMAYLA ISTANBULUN USKUDARDAN ARNAVUTKOYE ATANDIM IPTAL DILEKCESI YAZDIM KARARNAMELER GELINCE HEMEN ILISIKMI KESMELIYIM YOKSA DILEKCEMIN SONUCUNU BEKLEME HAKKIM VARMI

 23. Merhaba norm fazlası aramalarda aynı ilçede başka bir okula atandim ilişik kesip göreve başlama tarihi en geç 17 ekim yazıyor il milli eğitim sayfasında.Sağlık raporu almistim ve raporun ekimin sonunda bitiyor ne zaman ilişik kesip göreve baslamaliyim Şimdiden teşekkürler

 24. Merhaba 2.il dışı atama ile yer değiştirdim.
  15 günlük mehil müddeti Cumartesi gününe denk gelirse, Pazartesi başlatabilir miyiz?

 25. Merhaba hocam bizim es atamasi 8 eylulde ek yerlestirme ile aciklandi ben baska bir sehire gidecegim yolluk ne zaman yatar

 26. Sayın Editör
  il dışı eş durumu tayinim kilisten konyaya çıktı. benim sorum şu
  ilişki kesme için son tarih var mı varsa kaçı?
  ben 19 eylülde yani bayramdan sonra evimi taşıyabileceğim için eylül seminerini kendi okulumda alıyorum yani ilişki kesmedim. ilişkimi 9 unda seminerin son günü kessem meyil sürem bayram tatilinde boşa gitmiş olacak bu nedenle bayramdan sonra kesmek istiyorum bu mümkün mü?

  • 9 Eylül ile 19 Eylül arası mesai yok, bulunduğunuz milli eğitim sorun çıkartmıyorsa bayram sonrası ilişik kesmeniz mümkün.

   • ATAMALARDA GÖREV YERİNE HAREKET VE İŞE BAŞLAMA SÜRESİ:
    Madde 62 – (Değişik madde: 23/12/1972 – KHK 2/1 md.)
    İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
    a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
    b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
    İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.
    Yukarıdaki süreler;
    1 – Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
    2 – Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
    3 – Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği, tarihinde başlar.
    ( Değişik fıkra: 12/02/1982 – 2595/4 md.) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.

    diye bir madde buldum yani benim anladığım idare bana okula gelen kararnameyi 19 unda imzalatırsa ben 19 unda ayrılabiliyorum doğru mudur?

    birde milli eğitim nasıl sorun çıkarabilir?

 27. Eş durumundan 28 ağustosta il dışına tayinim çıktı. Henüz ilişiğimi kesmedim. 6 eylülde kesmeyi, 15 günlük yol iznimi kullanıp 19 eylülde yeni görev yerime gitmek durumunda kaldım. Milli eğitimdekiler sorun olmayacağını söyledi ancak tebliğ edildikten 3 gün içinde ilişiği kesmeniz lazım yazmışsınız diğer arkadaşlara bu yüzden kafam karıştı. Ben bi sorun yaşar mıyim? Sizden kesin bilgi almak istedim. Lütfen yardımcı olun

  • Hocam size tebliğ edildikten sonra üç gün içerisinde ayrılış yapmanız lazım. Ancak seminer çalışmaları sürecinden dolayı şu anda MEB esnek tutuyor. Sorun olacağını düşünmüyoruz.

 28. merhabalar 2016 haziran ayında tayinim il dışına çıktı eşiminde ne özür gurubu atamalarında nede il dışı atamalarında tayini çıkmadı bense ilişiğimi hala kesmedim 2.il dışından sonra yapılacağı kesin gibi görünen özür grubuna eşimin eş durumundan başvuru yapabilmesi için.bu durumda ben ilişiğimi hala kesmediğim için sıkıntı yaşarmıyım? bununla ilgili Meb’in herhangi bir açıklaması yok.ben ne zamana kadar ilişğimi kesmeyebilirim? teşşekkür ederim.

  • Hocam MEB’in açıklaması yok ancak ikinci özür grubunun kesinleşmesi gibi bir durumda yok. Meslekten çekilmiş sayılabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin atama bölümüne sorun.

 29. MERHABALAR, ESİM 1 EYLULDE İLİSİGİNİ KESTİ,15 GUN MEHİL İZNİ ALDIK, YENİ YERİNDE BASLAMA TARİHİ OLÂRAK 16 EYLUL YAZIYOR, SON GUN CUMAYA DENK GELİYOR,AMA AYİN 16 Sİ BAYRAM TATİLİ, YANİ OKULLAR ACİLMADAN ONCEKİ SON GUN,OKUL, MEB, BANKA HER YER KAPALİ, BASLAMAYİ PAZARTESİYE BİRAKSAK SORUN OLURMU, MEHİL İZNİNE RESMİ TATİL DENK GELİNCE NE OLUYOR ACABA, BİR İKİ GUN ERKEN GİDERDİK AMA O HAFTA KOMPLE TATİL….BİLGİSİ OLAN YAZARSA SEVİNİRİM, İLİSİGİ KESTİGİMİZ OKUL VE YENİ ATAMAMİZ YAPİLAN OKUL BİLMİYOR….

 30. Merhaba hocam. Benim il disi özür durumundan mardinden istanbula tayinim çıktı.31 inde teblig geldikten sonra eylul 1 de gidip ilisigimi kestim fakat suan adanadayim ve burdan seminerimi alıyorum bu nedenle istanbula ancak bayramdan sonra gidebilecegim. 15 günlük mehil suresine bayram tatili de denk geliyor.yeni gorev yerime okul acildiginda yani eylul 19 unda baslayacagim.Bu sikinti olur mu ?Çok kafami karıştıran bir durum cevap yazarsaniz çok sevinirim.

 31. Eş durumundan 28 ağustosta il dışına tayinim çıktı. Henüz ilişiğimi kesmedim. 6 eylülde kesmeyi, 15 günlük yol iznimi kullanıp 19 eylülde yeni görev yerime gitmek durumunda kaldım. Milli eğitimdekiler sorun olmayacağını söyledi ancak tebliğ edildikten 3 gün içinde ilişiği kesmeniz lazım yazmışsınız diğer arkadaşlara bu yüzden kafam karıştı. Ben bi sorun yaşar mıyim? Sizden kesin bilgi almak istedim. Lütfen yardımcı olun

 32. İyi günler il dışı özür grubundan tayinim çıktı. Eşime vekalet verdim ve 1 eylülde işlemleri halletti ilişki kesildi.1 eylül seminere katılmadım bir sikinti olurmu.birde 15 günlük süremizce her gün için ücret kesildiğini maaşın eksik yatacagini.bir an önce yeni atandığıniz okulunuza gitmeniz gerekir dedi okul idaresi.bu ne kadar doğru herkes farklı bir şey söylüyor .mesela 6-7eylul gidip işlemleri halletcem her gün için para kesilirmis

 33. Merhabalar
  1 eylulde okulumla ilisik kestim. 15 gunluk mehil suremi kullanarak yeni okulumda seminere katilmamam bir sorun teskil eder mi acaba?

 34. Merhaba
  Es durumu ile başka bir ile tayinim çıktı. Yarin yani 1 eylül de seminer başlıyor. Arkadaşına vekalet verdim ve yarin yani 1 eylulde ilişiğimi kesecek. Ben seminerin ilk günü okula gitmemiş olacağım. Bir sorun çıkar mi. Teşekkürler.

 35. Hocam merhaba. İl içi ilişik kestikten sonra aynı gün yeni yerde göreve başlamam mı gerekli ? İki ilçe arası 200 km ve ulaşım biraz zor ( Patnos-Doğubeyazıt). Kararnamenin geldiği gün ilişik kesmek zorunda mıyım ? Ne yapmam gerekli bilgilendirebilir misiniz ? Teşekkür ederim.

 36. Eşim Şırnak tan eş durumuyla Sakaryaya geldi, sırf ilişik kesmek için oraya gitmesini istemiyorum vekalet nasıl verilir bi sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkürler hocam

 37. Size tebliğ edildikten sonra derken internetten açıklanan tarih mi, kararnamenin okula geldiği tarih mi yoksa okulun bize haber verdiği tarih mi kastediliyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

 38. Sayın hocam adanadan ankara tayinim cıktı. Kararnamem geldikten kaç gün sonra ben ilisigimi kesmem gerek. İlişik kesme işlemini 3 gün icerisindemi yoksa bayramdan sonraya birakabilirmiyim?

 39. Eş durumu tayini istedim ve çıktı ama ben şu an şehir ddışındayim ilişik kesmek için kac gün sürem var bir de ilişik kestikten sonra 15 gün içinde başlama süremiz var ya öyle olduğu için eylül seminerine katılma zorunluluğum yok değil mi katılacak miyim yoksa

  • Vekalet verebilirsiniz. İlişik kesme işlemi atama sonucunun size tebliğ edilmesi ile başlar. Eğer 15 gün süreyi kullanırsanız seminere katılmamış olursunuz.

   • Peki hocam bir sorum olacak. Eşim köyde görev yapıyordu eş tayini ile ilçe merkeze geldı. İlişik kesip yeni okulda başlaması için kac gün bekleyebiliriz 15 gün mü? Aynı ilçenin köyünden ilçe merkezine de gelse 15 gün mü süre? Seminere karılmayıp semıner son gunu ilişik kesip başlatabilirmiyiz? Acil cevap lutfen

 40. Ben ilçeden il e tayin istedim bandirmadan balıkesire, mehil muddeti 15 gün mudur yoksa ertesi gün mü baslamaliyim ? Bir de yolluk alabiliyor muyum?

 41. Hocam 1eylulde kararname okula hemen gelir mi .ilişik kesip tayinimin çıktığı okulda hemen başlamak istiyorum? Bi sorum daha var.. acaba 5-9 eylül seminerini farklı bi ilde alabilirmiyim yoksa 1-9 arası olması şart mı ?

 42. Merhabalar. Benimde bir sorum olacak aydinlatirsanz sevinirim. 1 eylulde ilisik kesersek, 5 inde esas okulda baslarsak. Eylul maasi gelecek aya mi kalacak? Bu ay maas alamayck miyiz?

  • Merhaba, eğer yeni göreve başladığınız yerin mutemeti maaşları 5-6 gibi yaparsa sizin maaş yetişir. Eğer mutemet maaşları 1-2-3-4 gibi yaparsa maaşınız yetişmez. Atanır atanmaz muetemete sorun maaşınızı yetiştirsin. İkinci ihtimal maaşınız yetişmezse bayram sonu sizin için ek evrak düzenlenir bayramdan sonraki süreçte yatar. Üçüncü unsur ise maaşınız yatmazsa Ekim ayında alırsınız.

 43. merhabalar hocam. il dışından özür grubu başvurusu yaptım. ilişik kesme tarihi 1 eylülden itibaren ama ben 5 eylül pazartesi ilişiğimi kesmek için çalıştığım ile gideceğim o arada seminer var malum bir sıkıntı olur mu yoksa 2 3 günlüğüne rapor alıp seminerden muaf olabilir miyim ???

 44. Merhabalar hocam.. Size aklımı günlerce meşgul eden bir mevzu danışacaktım. Şu an için Adana’da bulunmaktayım. Zorunlu hizmet bölgesi olan Ş.urfa’da görev yapmaktayım. Bugün itibariyle Adana için eş ataması tercih başvurusunda bulundum. Sorum bundan sonrasını oluşturuyor. Tayinimin Adana’ya çıkma ihtimalini düşünerek, ilişik kesmeden Eylül il dışı seminerini de muhtemel atandığım okulda (Adana’da) tamamlamak suretiyle (1-9 Eylül arası) , sonrası 12-16 Eylül bayram haftası (resmi tatil, iş günü yok) ve 19 Eylül okulların açılışı.. 15 günlük mehil süresi nasıl işler? Yönetmeliği okuduğumda kararnamenin tebliğ edildiği günden itibaren 15 günlük süreç başlar diyor. Kararname geldiğinde ben Adana seminerinde olacağım . Bu durumda kararname iletimi+ilişik kesme+ildışı göreve başlama toplamda 15 gün mü yoksa kararnamenin geldiği gün dikkate alınmaksızın ilişiğin kesilmesinden itibaren yeni görev yerine başlama 15 gün mü?) Araya bayram tatilinin girmesi gün sayısının hesaplanmasında sıkıntı oluyor. Bunu şunun için soruyorum. Zorunlu hizmete bağlı olarak 2 hizmet yılı karşılığında 1 kademe alıyorum. İlde göreve başlama günüm 11 eylül (pazar).. İlişiğimi 9 eylül kesme durumumda (kararnamenin gelişinin 9.günü) 2 fiili yıldan 2 gün eksik kalıyor. Elimde olmayan sebeplerden dolayı (15 günlük süreç ve bayramın kararname gelişinin 12.günùne denk gelmesi) bu haktan yararlanmayı kaybeder miyim? Kusura bakmayın mevzunun anlaşılırlığını arttırmak için uzatarak yazdım. Şimdiden tşk ederim.

 45. Merhaba, hocam şehir dışına tayin isteyeceğim. iki farklı bilgi duydum. Kimisi diyor ki ilişik kestikten sonra takip eden gün göreve başlanır. Göreve başlandıktan sonra 15 gün izin kullanılır.
  Kimisi de burda belirttiğiniz gibi ilişik kestikten sonra 15 gün içinde göreve başlanır.
  Hangisi doğru, ikisi de doğru mu?

  Son olarak bu sorduklarıma bağlı olarak ben 6 sında ilişik kessem 15 gün sonra yani tam 21 eylül’de göreve başlama işlemlerimi yapabilir miyim? Bu arada maaş kesintisi yaşar mıyım?

  Bu benim için çok mühim umarım cevaplarsınız.

  • Merhaba,

   Hocam atama sonucu belli olduktan sonra size tebliğ edilir. Tebliğ edildikten 3 gün içerisinde ilişik keseceksiniz. İlişik kestikten sonra atandığınız yerde göreve başlamanız için 15 gün süreniz var. Bu 15 gün içerisinde maaş kesilmez. Ayın 1 inde atama sonucunuz belli olsun, okul size ayın 2 sinde tebliğ etsin, ayın 5 ine kadar oradan ayrılmanız lazım. Ayın 5 inde ayrılırsanız 20 sine kadar göreve başlamanız lazım. Maaş kesilmez.

 46. merhabalar,
  büyükşehirde il içi atama başvurusu yaptık, okulumuz çıkarsa avcılardan beylikdüzüne geleceğiz, ama şuan memleketteyim, 31 ağustosda sonuçlar açıklanır atamam olursa, hemen ilişiği kesmemiz lazım mı bayramdan sonraya bırakabilir miyiz, yada bu işlemleri eşimiz yapabilir mi?

  • İl içi özür grubu olduğu için ilişik kesmeniz gerekmektedir. Bayram sonuna kalmaz. Eşiniz ya da herhangi birine noter vekaleti vererek işlemlerinizi yaptırtabilirsiniz.

 47. hocam ben şubatta atandım 15 ağustosta istanbuldaki okulumdan ilişiğimi kesip urfaya gidicem daha ucak bileti almadım 29 ağustos son gün diyorlar 31 agustosta seminerlerimiz baslıyormus 29 agustos günü gitsem bi sıkıntı cıkar mı? bize 15 günlük süreyi seminerde dolayı vermiyorlar mı? ona göre bilet almam lazım yardım edermisiniz

 48. Hocam merhaba ben şubat’ta Konya nın Bi ilçesine ilk atamam oldu. Stajer öğretmenlik uygulamasından dolayı stajımı Konya il merkezinde yapıyorum. 15 temmuz da stajerliğim bitiyor ve Konya merkezden ilişik kesip Akşehir’e asıl atandığım yere kaydımı yaptıracağım. Birinci sorum şu: 15 gün süre var mı yoksa il içi bir yere atandığım için 1 günde mi kayıt yaptırabilirim. İkinci sorum ise ; eşim benim olduğum yere tayin isteyecek özür grubundan. Ben 15 inde atandığım kuruma kaydolacağım eşimin başvurusu 17 haziranda son. Benim kaydımı yaptırır yaptırmaz oradan görev yeri belgesi alıp eşimin başvuru yapacağı yere mi vermeliyim Nasıl Bi yol izlemeliyim . Aday öğretmenlik Hakkı’nda kimse bişey bilmiyor her kafadan Bi ses çıkıyor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız lütfen bize Bi yol gösterin

 49. Merbeba hocam .Benim eşim Tsk da çalışıyor .Yarin emeklilik dilekcesi verecek.Ama 17 Ağustos a kadar dilekce sonuclanmaz.Bir ay kadar sürüyormuş. Bu durumda ben tayin isteyebiliyor muyum?Ve hangi evraklar gerekli?Teşekkürler.

  • Merhabalar, özür grubu başvuru kılavuzu/duyurusunu incelediğimiz zaman AİLE BİRLİĞİ MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER başlıklı kısmın 2. Maddesinde; ….926 sayılı Türk
   Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu….. ifadesi geçmektedir. Bu personellerden eşlerinin çalışmakta olduğu kurum/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi istenmektedir. Yani eşinize ait görev yeri belgesi gerekmektedir.

 50. merhaba hocam. ben ilişik kesme işlemini bgn vekalet ile yaptırdım.şimdi bana gönderilecek ilişik kesilme evrağı ile nereye başvuru yapacağım.(eş durumu atamam olmadığı için dava açıp kazandım)

 51. Merhabalar,il dışı tayininde meb müdür yardimcisi 15 gün süren var,hemen gitmen yararina,gitmedgin gunler maasindan kesilir, emeklilige bile etki eder dedi.Okul müdürümüz de maastan kesinti olmaz dedi.Neye inanacagimi sasirdim ben de..

 52. Merhaba hocam,4 yıllık müdür yardımcılığım bittiği için ve okulumda norm olmadığı için ilçe içinde başka bir kuruma atamam yapıldı. Henüz ilişik kesmedim. Yazılı sınava göre tekrar kendi kurumuma müdür yardımcılı için başvuru yapacağım. İlişik kesmeden müdür yardımcılığı sürecini beklesem sorun olur mu? Yani kendi okulumda tekrar müdür yardımcısı olursam ilişik kesmememe gerek kalmaz,olamazsam ilişiğimi keser yeni atandığım kurumda göreve başlayabilir miyim?

 53. Merhaba hocam,4 yıllık müdür yardımcılım bittiği için ve okulumda norm olmadığı için ilçe içinde başka bir kuruma atamam yapıldı. Henüz ilişik kesmedim. Yazılı sınava göre tekrar kendi kurumuma müdür yardımcılı için başvuru yapacağım. İlişik kesmeden müdür yardımcılığı sürecini beklesem sorun olur mu? Yani kendi okulumda tekrar müdür yardımcısı olursam ilişik kesmememe gerek kalmaz,olamazsam ilişiğimi keser yeni atandığım kurumda göreve başlayabilir miyim?

 54. Malum yaz tatili. İller arası yer değiştirme suretiyel atanan bir öğretmen ilişiğini ksetikten sonra yeni görev yerine gidip şahsen mi başlaması gerekir? Zaten Personel Nakil Bildirimini alıp gidecek. Bunu posta yoluyla,elektronik ortamla yeni görev yerine ileterek, veya vekalaten vb şekilde yapabilir miyiz?

 55. Benim mahkeme kararıyla atamam çıktı il içinde. Ancak yurt dışındayım ilişik kesme süreci(15 günlük süreci) de uzatabilir miyim ? Uzatabilirsem nasıl uzatabilirim? Bilginiz var mi bu konuda?

  • Yurt dışına izin alarak çıktıysanız ve bu süreçte mahkeme kararınız sonuçlandıysa yurt dışında olduğunuzu kurumunuza belgelendirin.

 56. merhabalar 28 hazıran 2016 günü sırnaktan istanbula tayınım cıktı. ve yenı gorev yerıme 15 gun ıcerısınde baslamam lazım ancak bu 15 gunun 9 gunu resmı bayram tatılı bu tatıl 15 gunun ıcerısındemı yoksa 15 gun iş gunu mu gecerlı oluyor?

 57. ilişik kestikten sonra, atandığımız yere işe başlama yapana kadar geçen sürede maaş kesintisi olur mu? Araya bayram tatili girdiği için. diyelim ki 30 haziran itibariyle ilişik kestik, bayramdan sonraki cuma veya pazartesi evrak işlerini hallettik.Bu aradaki sürede maaş kesilir mi?

 58. ilişik kestikten sonra 15 günümüz var.benim sorum bana kararnamem tebliğ edildiğinde hemen ilişik kesme zorunluluğum var mı temmuz ya da ağustos 15 de ilişik kesebilirmiyim

 59. İl disi tayin sonuçları aciklandiginda kararname okula geldikten kac gun icinde ilisik kesilmelidir. İlisik kesildikten sonraki 15 günlük süre dışında ayrı bir süre var mı?

 60. esim il ici tayin istedi. il ici tayini cikti. daha ilisik kesmedi. ben de il disina basvurmak istiyorum. benim il disi tayim cikarsa esim agustos ozur tayinine basvurabilir mi? veya suan ilisik kesmeyip il ici cikan tayinini iptal ettirip o da il disi veya ozur tayinine basvuru yapabilir mi? tesekkurler…

  • Eşiniz il içi atamayı iptal ettiremez ve il dışına başvuramaz. Siz il dışına başvurup atamanız çıkarsa eşiniz ağustosta eş durumu ister.

   • cok tesekkur ederim sayin hocam. bir ricam daha olacak. bulundugum ilde atamadan sorumlu sefle gorustum. esin il ici tayine basvurur ve cikarsa suanki duruma gore agustos ozur grubu tayinine basvuramaz demisti. ricam su: hangi madde/maddelere gore (benim ildisi tayinim cikmasi durumunda) esim ozur tayinine basvurabilir? şefe aciklamam icin yardimci olursaniz cok tesekkur ederim…

 61. İl içi atama çıktıktan sonra belirtilen sürede ilişik kesilmezse durum ne olur?
  İl içi tayinim çıktı ama gitmek istemiyorum. Nasıl bir yol izlenmelidir?

 62. İl içi tayinlerde Büyükşehir statüsünde olan bir ildeki ilçeden başka bir ilçeye tayinim çıktı.Bu durumda göreve başlama sürem 15 gün mü 1 gün mü ? 15 günlük mehil müddetini kullanabilirmiyim ?

   • ozur grubundan eş durumu tayini istedik ve bugun açıklandı şuan eşim hamile 37 haftalık ve dogum ıznınde pazartesı günü ilişiğini okuldan kesicek yenı gorev yerıne vekaletname cıkartıp evraklarını benim teslim etmemde bir problem olurmu bilgisi verebilirmisiniz

   • Esim son yapilan atamada sözleşmeli olarak gaziantebe atandı biz kayseri de yaşıyoruz eşim sekiz aylık hamile antebe gitmesi skintili göreve başlama banka hesabi vb işlemlerini vekalet yoluyla ben yapabiliyormuyum acaba?

 63. 15 günlük süre içerisinde rapor alırsak durum ne olur?
  15 günlük mehilin 10. gününde bi on günlük rapor alırsak durum 10mehil+10rapor+5mehil olarak 25 güne mi çıkar, yoksa dahil edilmez sayılmaz mı?

  • 15 günlük mehlinin 10.gününe geldiğinizde 5 gününüz kalmış olur lakin siz 10 günlük raporla 5 gün daha uzatmış olursunuz. 15+10 olmaz 10+10 olur toplamda 20 gün olur. Yani 10.gün rapor aldığınızdan orada kalan 5 mehil rapordan dolayı yanar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM